Onderwijs aan binnenschippers kinderen Transpireerende Voeten, ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 AARDRIJKSKUNDE EN LEERPLICHT *T3N METHODE, DIE GEEN METHODE IS Aan boord, Harderwijk, 12 Aug. Een waarschuwing. De avond ln Deventer was mooi. De tem peratuur aangenaam. Het muziekcorps op de Brink speelde flink; de Onderwijsfonds film lichtte honderden, die deze openlucht- vertooning bijwoonden kostelijk in. En daar na was de rust zoet Des morgens werd de tocht over de IJsel voortgezet naar Zwolle en na de koffie met Deventerkoek, door een vriendelijke passa gier? aangeboden, werd de bespreking voort gezet over de methode-Zuidhof: „de wereld *n rechte lijnen". De nieuwe aardrijkskunde. Speciaal was de bedoeling om te weten of deze methode waarde heeft voor de schip persscholen. De vergadering was nogal verdeeld op dit punt Met alle respect voor de kaarten, die wel een algemeene indruk over ligging en grootte kunnen geven, oordeelden velen, dat juist de schippers nauwkeurig de water wegen moeten kennen en daarom niet ge noeg hebben aan de methode-Zuidhof. Een voorstel om een commissie te benoe men, welke te zamen met den heer Zuidhof zou nagaan, hoe deze kaarten, atlas en bij gevoegde vragen pasklaar gemaakt konden worden voor schippersscholen, vond onvol doende instemming. Een andere gedachte om voor twaalf voor naamste scholen een stel beschikbaar te stel len werd ten slotte aanvaard; een volgend jaar kunnen dan de resultaten bezien wor den en kan ieder belanghebbende er over oordeelen. De heer Zuidhof, die niet de minste geheimzinnigheid aan de dag legde (zijn kaarten werden trouwens voor eenige maan den reeds gunstig in ons Zondagsblad be oordeeld) had dus meer succes, dan de heer Borgman met zijn plan om jonge kinderen in zes maanden zoo te drillen, dat ze meer weten dan de lagere school in 6 jaar leert Het duistere geval. Ook de zaak-Borgman kwam andermaal aan de orde. Feitelijk konden we er over zwijgen, want de vergadering had geheel de zelfde opinie als welke wij gisteren als onze indruk weergaven. Waarbij we, als we 't wel hebben, niet nadrukkelijk wezen op het ver schijnsel, dat de heer Borgman voor elk kind een onderwijzer noodig heeft en zijn onderwijs dus heelemaal niet goedkoop is; zelfs, al zou zijn plan opgaan. Onder leiding van den heer Van E f f e- ren, die met de heeren Dr. van Voorthuy- sen en Vos het onderzoek instelde, werd de vaak besproken en merkwaardig was de uit spraak van deze deskundige, dat hij eigen lijk nog niet wist, of ze er misschien tus- schen genomen waren. Waar wij gelijke opinie opperden, bepalen we er ons toe verder een kort objectiet ver slagje te geven van het gesprokene. Ook ter waarschuwing van ouders, die mogelijk hun kinderen aan deze vivisectie zouden wagen. De heer V e 1 d s t r a nam het woord om de zaak recht te zetten; anders zou het pu bliek meenen, dat men accoord ging met de methode-Borgman. Zóó is het niet Er zit wel wat goeds in; n.l. zooals Prof. Kohn- stamm schreef, „dat het motorisch geheugen zooveel wonderen kan doen". Het bewegings spel heeft zeker voordeelen. Maar dramati- seeren doen wij, onderwijzers, ook. Echter, een klas kan men moeilijk in heel de aetie betrekken en vele begrippen moeten bekend zijn, voor het onderwijs be ginnen kan. Het onderzoek bij twee kin deren beteekent dan ook niet veel. Met een paar begaafde kinderen kan men veel doen Maar Als het eens een klas is; wat dan? De proef bewijst niets, afgedacht van do tegenwerking van den heer Borgman. Revo lutionaire schoolhervorming lijkt op kwak zalverij. Enkele denkbeelden van hem kun nen in oude methoden ingeschakeld worden. De heer Van Efferen wees er op, dat het systeem zeker geen bezuiniging kan brengen, want het is privaat onder wijs: ieder kind een onderwijzer. De heer v. d. Molen zegt, dat wij een geheimmiddel niet kunnen aanvaarden; wij kunnen de ouders niet aanraden om hun kinderen aan het onderwijs van Borgman te wagen. De heer Post maakte er bezwaar tegen, dat de conclusies reeds in de pers (alleen de Telegraaf) verschenen zijn vóór de gadering begon. (Door de heer Borgman zelf gezonden 1) De hee-r Rooker betoogde, dat het on derzoek niets beteekende, omdat de heer Borgman alles in scène zette enhield. En ter vergadering dienden de woorden om de gedachte te verbergen. Voorts was het rekenen niets dan goochelen. De heer Van Efferen wees er op, dat er bij de ouders geen volkomen vertrouwen in het onderwijs is. De plannen van dc heer Borgman zijn fantastisch en onmogelijk; het is het best er geen cent en geen kind aan te wagen. De heer de Jong merkt op, dat de Ned. schippers gewaarschuwd moeten worden te gen deze proefnemingen. Ze mogen er niet invliegen. Na hetgeen we gisteren in ons blad schre ven, behoeven we dit niet meer toe te lich ten. Het is volkomen ons oordeel. Wie er anders over mocht denken, vrage inlichtin gen te Amsterdam, Binnenkant 22. De Leerplicht. Dit onderwerp werd Ingeleid door den heer Post van Amsterdam, in volle zee, op de tocht van Kampen naar Harderwijk tegenover Schokland en Urk èn in de blauwe Zuiderzee, pardon het IJselmeer, zooals nog niemand het wil noemen. Sprekers rede was de opinie van de commissies van de af- deelingen Rotterdam en Amsterdam van dc Bond van Ned. Onderwijzers over de nood zakelijkheid van leerplicht voor het schip pers- en kramers- of woonwagenkind. Spr. brengt in herinnering hoe hij bewo gen werd door het leed der schipperskinde- sn wat hij in hun belang deed. Sedert 1913 werd er veel propaganda gevoerd; maar groot resultaat is tot heden niet bereikt. Het rapport-Rutgers brengt ons verder van een 'e regeling dan ooit Tegenover dit rap port is te weinig actie gevoerd. Nu het O. F. het niet kan doen, zijn we zeer bezorgd ge worden. Want het kind wordt de dupe. Tusschen bond van Ned. Onderwijzers en O. F. is thans gelukkig overeenstemming ge komen en om Leerplicht voor het zwerven de kind zal dus opnieuw gestreden worden. Zonder leerplicht is er helaas niets te be reiken. Al zijn er dus bezwaren, ze moeten overwonnen worden, want met minder kan en niet toe. Noodig is een verplichting tot het tiende levensjaar om onderwijs te ontvangen in pauzes en het instellen van controlemidde len om het verzuim op te sporen en te straf fen, Alle normale kinderen van 11 tot 13 jaren moeten aan het trekkende leven ont trokken en aan de wal verder onderwezen worden. De opinie van de Bond van Ned. Onder wijzers dient thans met ernst onderzocht te worden, zonder haarkloverijen en fitterijen. De bespreking. De heer De Jong vult het gesprokene in zooverre aan, dat na het verschijnen van het rapport-Rutgers de samenwerkende on derwijzersorganisaties tot overeenstemming zijn gekomen en een rapport hebben inge diend. De Minister was er echter niet mee op de hoogte. Hij had de commissie-Smeenge geraadpleegd en daarna de commissie-Rut- gers en had van andere rapporten geen nota meer kunnen nemen. Het O. F. kon nu de agitatie niet voortzetten en liet daarom organisaties uit de commissie van axivies volkomen vrij om elke noodzakelijke actie te voeren. Het O. F. draagt echter geen enkele verantwoordelijkheid. De heer Van Tol constateert, dat hel O. F. niet reageert tegen het wetsontwerp- Terpstra en dat de heer Post absolute leer plicht wil; doch, wie zal dat thans, in deze dagen betalen. Kunnen we alles op de over heid afschuiven? Neen. wij zullen zelf ook wat moeten doen en de ouders zullen in staat gesteld moeten worden door vrachten en tarieven om zelf te betalen. Hoe zullen alle kinderen van 11 tot 13 jaar aan de wal worden geplaatst? Dit is revolutie. We moe ten aansluiten bij het bestaande. De heer Van Efferen meent, dat de leerplicht thans beperkt moet worden tot de plaatsen, waar een schippersschool is; reeds de controle zou zoo goed als onmoge lijk zijn. Voorts zal er de meest volledige samenwerking tusschen de onderwijzers moeten zijn en een inspecteur, om dat te bevorderen. De schipperskinderen moeten ook niet absorbeerd worden in gewone klassen; het aantal schippersscholen zal geleidelijk uit gebreid dienen te worden. De heer V e 1 d s t r a zegt. dat we één lijn moeten trekken; het schipperskind moet Onderwijs hebben, maar daar zijn groote be- en bij te overwinnen. Eenheid is er ook noodig bij het leerplan. Wie het betalen moet, hindert niet; ook kan die vraag niet opgelost worden. De heer v. d. S1 e e n zegt, dat de uitvoering thans niet besproken behoeft te worden, dat komt later. Maar het principe heelt daar niets mee te maken. Als er maar gelijkstel ling is tusschen wal- en schipperskinderen, dan is alles in orde. De nationale schip- persvereenieing vraagt die. De heer Dijkstra (Fed. Transportarb.) sluit zich daarbij aan. Het gaat thans alleen om het principe. De heer Wind zegt. dat alle schippers- vereenigingen vóór leerplicht zijn. De heer De Jong meent, dat leerplicht noodig is; vaders en moeders moeten er in de eerste plaats voor zorgen, doch in abnor- omstandigheden dient de Overheid in te grijpen; ook al kost het een millioen. Het moet nu eindelijk gebeuren, al gaat het buiten de gewone regel. Er zijn thans 500 ouders, wier kinderen geen onderwijs kun- ontvangen, omdat het O. F. geen geld heeft. Anders waren er 6000 kinderen. In 1922 had "de zaak in orde kunnen komen maar het stuitte steeds op personen Niet aile schippersvereenigingen zijn vóór leerplicht en wie het opneemt voor 't arme schipperskind wordt weggetrapt De schande mag niet in 't licht komen persoonlijke eer moet gered worden. De leerplicht echter is onmisbaar; evenals het noodig was voor Het vakondenvijs. Spreker persoonlijk zal er zijn schouders onder zetten. De heer P o s t is het met de sprekers eens dat er nu gevochten moet worden voor de leerplicht Wat zal er nu gedaan moeten worden? Men zal in verschillende organisa ties invloed moeten oefenen om het op 't politieke programma van 't volgend jaar le krijgen. Ook moet er meer samenwerking komen tusschen de vereenigingen van schip pers. Voor volledige leerplicht moet actie komen. Met de conclusie, dat krachtig optreden noodzakelijk is, werd de De kalme zee was intusschen tamelijk on rustig geworden en 't schip slingerde meer dan de onderscheiden meeningen, al was verschil van levensovertuiging bij de be spreking duidelijk te onderkennen. De goede harmonie werd er echter niet door ver stoord. Na een klein regenbuitje klaarde het weer op en werd voor 't laatst aan boord gedi neerd. Aan tafel werden vriendelijk woor den van afscheid gesproken. Het was dan ook een prettige, aangename en hoogst leer zame reis. Daar de „Prinses Juliana" op een droogte liep, haalde de „Prins Hendrik" de gasten af en bracht ze naar Harderwijk. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. sol ook voor oogst 1932 deze regel Den telers wordt dan ook op het hart gelden. Den gedrukt, ln hun eigen belang en vooi .niks het bedrijf toelaat vooral nle ar we te dorschen dan hun leveringsrecht be- Jraagt. De organisaites hebben besloten. In de eerste maanden van het seizoen, van September tot en met Januari zelf ook als kooper op te treden. Daardoor zal versneld wi 'erdeo- c vermelden richtprijs. dat zij een korting waarvan het vochtge- cer percentage overschrijdt. Deze ooger zijn naarmate dit vochtge- is. De tarwetelers hebben er dus groot belang bij er naar te streven, dat hun e droog binnenkomt. Zij kunnen dit ite bevorderen, door te handelen naar de voorbeelden vermeld ln de broch welke genoemde Tarwe-Organleaties heb verspreid. Ofschoon de Tarwe-Organisatles ho pen. dat voor oogst 1932 de richtprijs - kunnen worden uitbetaald, zooals •ring deze heeft genoemd, is zij verplicht ln verband met de risico's, welke de verkoop op de vrije markt van een gedeelte der tan zich brengt, een bepaald bedrag ln te 1 Dit bedrag Is door genoemde Organlsatl. gesteld op f 1. zoodat de richtprijs 4n Holland en Zuid-Holland niet zal zijn f 12. maar f 11. Aan het eind van het Jaar zal ech- per 100 Kg. of per H.A. een toeslag worden mogelijk tot f lag zal echter a keerd voor die partijen, w ntsatle of aan erkende hai verd, precies volgens de v met vervoerbewijs of verkoopverg De richtprijs voor klasse B. de mlddenkh ls dus f 11. Voor de eerste leveringsmaanden (Augustus en September) is zij f 10.25 en op- loopende tot ln het volgend Jaar Augustus f 11.85. Voor de C klasse is de richtprijs f 0.75 nats het vorig kregeür Voordat"*deze~ vergunrTing wordt afge geven. dient een monster in het bezit der Or ganisatie te zijn. Voor verkoop van zaaltarwe is eveneens vergunning noodig. Zij die hun als zaaltarwe verkoopen hebben voor ROFFELRIJUESm Eerlijke vinder HistoriseJi t Dorpsche oude echtpaar Jansen Was een weekje in Den Haag, Bij een zuster van de juffrouw; Zomers waren ze daar graag; Dan bezochten ze de bosschen, De plantsoenen en het strand Van het deftig aangelegde Schoonste dorp van Nederland Met veel wandelen en rusten Brachten ze hun dagen door, Tot, eens, op een kwade Dinsdag, Juffrouw J. haar tasch verloor; 't Was een tasch met twintig guldens Jansens Holland was in last! Het verlies had Jansens kassa Voor de reis sterk aangetast Het werd mopperen en zuchten, Snuffelen in 't avondblad, En dan rennen langs adressen Van de eindelooze stad 't Was niet hier en het was daar niet; 't Was een zoeken op de tast, Tot ze, in een verre volkswijk, Wonderlijk werden verrast: Bij een werkelooze werkman Met een kromgebogen rug Vonden ze het geld, het tasch je. En hun vroolijkheid terug. -- Hulde aan dien zwaarbeproefde Die in deze zwarte tijd Is een klare demonstratie j» Van de stiptste eerlijkheid! (Nadruk verboden.j ;ii LEO LENS ip ontvangen, zal dus op den vollen prijs e. f 12.75 voor de A-kle bedragen zijn als het minimum wen. Voor zaaltarwe. goedgekeurd door T.A.K. en onder plombe en certificaat van keuringsdienst afgeleverd, zal door de Organisatie aan den laatsten verkooper, die verkoopt aan den teler, een subsidie worden verstrekt van f 2. De teler van deze zpsitarwe kan hiermedo rekening houden en een honge ren koopprijs vragen. De laatste verkooper mag de tarwe voor geen hoogeren prijs aan den teler afstaan, dan f 15 (origineel f 18) per 100 Kg. Als hij zich hiernaar gedraagt ont vangt hij de f 2 toeslag per 100 Kg. De Tarwe-Organlsatles Noord- en Zuld-Hol- land houden zich het recht voor. het volgend SEATS' zaaizaad niet' vaststaat, of aan gerechten twijfel onderhevig ls. Aankoop van tarwe, óók van zaaltarwe ls ten strengste verboden. Ook voedertarwe mag nimmer door een lid-aangeslotene worden ge kocht, noch geëoslneerde, noch met gerst of andere artikelen vermengde tarwe. Zij kunnen voor voederdoelelnden het recht verkrijgen, onder bepaalde voorwaarden, hun eigen uiken. Alleen v 1 zal op ^speciale Deden-aa! drukt, zich koopen en naar eigen bedrijf zonder speciale De namen van erkende zaaitarwe-handelaren Het Noorsche s.s. „Reuteria" dat bij Vlissingen op het strand liepen Met net bekende militair vertoon heeft Duitschland weder het feest van de Grondwet gevierd. Er werd voor Hindenburg geparadeerd, en dat men van de zijde der badgasten zeer veel belangstelling trok, dit nog niet verleerd is, toonen de foto's Duitschland maakt parade Schip op het strand Opstand in Spanje Zeilvtieger-monnment onthuld De gewerenwelke te Madrid aan de opstandelingen werden ontnomen, wor- Het monument voor Lilienthal, den eersten zeilvliegen, dat dezer dagen te Berlijn wëê4 den met vrachtauto's vervoerd. onthuld. Het openen van een der groote hallen op vliegveld Staaken eischt vele handen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5