Kerknieuws. BINNENLAND. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1932 ttfvoTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND PRESIDIAAL KABINET MET HITLER? Dezen morgen heeft, wanneer alles vol gens het programma verloopen is, het derhoud tusschen den leider der Duitsche nationaal-socialisten, Hitler, met Rijkspresi dent Von Hindenburg plaats gehad. Voorts is bekend geworden, dat de uit- noodiging van de Pruisische centrumsfrac tie aan de nationaal-socialisten om ove: vorming van een kabinet in Pruisen over leg te plegen, op last van Hitler van hand is gewezen. Hoewel er nog geen nieuws is over de ka binetsformatie als zoodanig, kunnen deze beide gegevens eenigszins de richting aan geven waarin de "oplossing gezocht zal wor den. Zooals reeds voldoende bekend is, zijn er drie opvattingen die tegenover elkander staan. Von Hindenburg en de regeering-Von Papen geven de voorkeur aan een z.g. presi- dents-kabinet, dat boven de partijen staat Het Centrum wil een kabinet, dat een groot deel, maar niet alle verantwoordelijk heid, op de nationaal-socialisten legt en waar in dezen met name die ministeries bezet ten, waarin zij zoo schreef de Kölnische .Volkszeitung een paar dagen terug het vlugst kunnen bewijzen bekwaamheden te bezitten in die dingen, die zij zoo uitdruk kelijk hebben beloofd te zullen verbeteren, o.a. het ministerie van financiën, dat van economische zaken en dat van arbeid. De nationaal-socialisten zelf eischen, zoo als bekend is, de leiding in het kabinet op. Dat nu Hitier het overleg met de Pruisi sche Centrumsfractie heeft afgelast, wijst er op, dat hij ervoor bedankt de gevangene van het centrum te worden. Hij had het zich anders gedacht: hij wilde het centrum gebruiken om zijn denkbeelden te helpen uitvoeren. Het centrum, dat op een grond wettige, parlementaire regeering, met de Hitlerianen op voor hen veeleischende pos ten, aanstuurt, verkiest echter niet genoe gen te nemen met de functie van bijwagen .van de N.S.D.A.P. Hitier gaat nu, na gezette overweging, met Von Hindenburg en Von Papen praten. Dit geeft aanleiding tot het vermoeden, dat hij zich reeds min of meer verzoend heeft met het denkbeeld .van een presidiaal kabi net. In de kringen der regeering hoopt men er klaarblijkelijk op het met Hitier op een ac- coord te kunnen gooien ten aanzien van de personen. Weliswaar blijft de „Angriff', het Berlijnsche hoofdorgaan der nazi's, nog de leiding der regeering voor Hitier opeischen, doch volgens andere bladen is er sprake .van, dat Von Papen Rijkskanselier blijft, terwijl Hitier als vice-kanselier en tevens als Pruisisch minister-president zal optre den. Dit zou dan het presidiaal kabinet „Hoven 'de partijen" zijn, waarin echter de „natio nale krachten" tevens zouden zijn ingevoegd en met verantwoordelijkheid bekleed. We laten deze combinatie echter voor wat zij is en wachten af wat het resultaat zal Eijn van 't overleg tusschen den nazi-leidei en den Rijkspresident. PRESIDENT HOOVERS PROGRAM PROGRAM President Hoover heeft Donderdagavond een rede gehouden waarin hij met betrek king tot de internationale oorlogsschulden de ihoop uitsprak, dat de ontwapening de be lastingbetalers in de door schuld gedrukte Banden zoodanig zou ontlasten, dat deze lan den in staat zouden zijn hun schuld aan Amerika te betalen. Hij geloofde, dat het 'Amerikaansche volk vermindering der schul den zou wilen overwegen .indien het in- plaats van vastgestelde jaarbetalingen een bepaalde schadevergoeding zou kunnen krij gen en bepaalde concessies voor den afzet .van zijn landbouwproducten. In geen ge val zou schrapping der schulden op de 'Amerikaansche belastingbetalera afgewen teld mogen worden. Voorts behandelde Hoover nog de buiten- landsche politiek in het algemeen. Tot ver zekering van den vrede, zcide hij, moet een nieuw beginsel uitgewerkt worden nl. dat nooit winst van gebied zal worden erkend dat door geweld is verkregen. Hij verklaarde voorts dat leger en vloot sterk genoeg zijn om een vreemde inval te keeren, waarschuwde met klem tegen bui- tenlandsche leeningen voor onproductieve doeleinden en sprak zich ten slotte uit voor de toetreding van Amerika tot het Haagsche Hof van Arbitrage met handhaving van de Amerikaansche vrijheid van handelen en verder voor verdere beperking van de immi gratie en handhaving van het drankverbod. DE DUITSCHE REISDEVIEZEN, Bijna verdubbeld. Waar tot nu toe de Duitsche onderdanen op hun reizen naar het buitenland slechts in zeer beperkte mate deviezen mochten medejemen, zijn thans de maandelijkscho deviezen bijna verdubbeld. De Berlijnsche politie heeft huiszoeking Verricht in do lokalen en bureaux van alle communistische organisaties te Berlijn. Omtrent het resultaat wordt .volkomen stilzwijgen bewaard. COT Y'S BLAD WORDT OPGEHEVEN. De „Liberté", die sedert eenige maanden een heftigen strijd voert tegen den Fran- schen parfumkoning Coty en diens volks blad „Ami du Peuple", weet in zijn num mer van gisteren mede te deelen. dat het bekende nationalistische blad binnen zeer korten tijd, nog in den loop van deze maand zal worden opgeheven. De „Ami du Pèuple" verslindt groate Bommen golds, die Coty niet langer kan op brengen. Hij kon geen mogelijkheid vinden het blad te verkoopen of een saneering er tyoor aan le gaan, KABINETSWIJZIGING HITLER ALS KANSELIER De hakenkruis-vlag in Mecklenburg (Van onzen Duitschen correspondent) Alvorens de nieuwe rijksdag met zijn 607 afgevaardigden onder presidium van Klara Zetkin, die sedert geruimen tijd in Sowjet- Rusland verblijf houdende „oma der revo lutie" zijn eerste zitting zal houden, is de rijksregeering druk doende, zich op de ver wachte aanvallen in liet Wallothuis voor te bereiden. Zij doet dit vooralsnog door mid del van strikt vertrouwelijke besprekingen met de leiders der verschillende partijen en fracties en het logisch gevolg van deze ge heimzinnigheid is, dat allerlei zonderlinge geruchten de ronde doen. De vraag, welke hierbij het meest gesteld wordt, luidt: wordt Hitier rijkskanselier, dus opvolger van von Papen? De nationaal-socialistische partij maakt lu haar vele organen aanspraak op den zetel van Bismarck het schijnt, dat von Schleioher reeds met Hitler dienaangaande van gedachten heetv gewisseld. Hindenburg, die voor een paar dagen van Neudeck naar Berlijn kwam, om bij de „Verfassungsfeier" van den 11 Aug. den rijksdag tegenwoordig te zijn, zal zioh hoogstwaarschijnlijk moeten afvragen, of het nog doel heeft, zulk een „Verfassungs- tag" te vieren in eein tijd, waar noodverorde ningen aan de grondwet der republiek nog slechts een passieve, historische beteekenis toekennen en mannen aan het bewind zijn, een radicale wijziging van deze grond wet voor gewenscht houden. Op deze netelige vraag zal den rijkspresi dent stellig een duidelijk antwoord worden gegeven door Hitier, aan wien als den lei der der machtigste partij hij een voorgeno men kabinetswijziging niet voorbijgegaan kan worden. Twee werelden komen hier te genover elkaar te staan: Hindenburg, die op wensch van de overgroote meerderheid dei bevolking tot president der republiek werd gekozen en zich met voorbeeldige nauwge zetheid al die moeilijke jaren heeft gehouden aan de grondwet van Weimar; Hitler, wiens partij en wiens organen jaar in jaar uit doende zijn, met alle geoorloofde en onge oorloofde middelen, deze door hen gehate Ju den re pu blik" ten val te brengen. Aan de gebeurtenissen der laatste weken zal dit gesprek niet onverschillig voorbij kunnen gaan. Hitier en Hindenburg zijn beiden volkomen op de hoogte, van wat zich in Silezië, Oost-Pruisen en vele andere dee len van het Duitsche rijk heeft afgespeeld. Wie in een wereldoorlog een toonaangeven de rol heeft gespeeld, laat zich niet mislei den door onervaren knapen, die onder den magischen invloed van de agitators hun ner partij den politieken tegenstander met handgranaten telijf gaan! Het gaat bij deze besprekingen achter de coulissen niet om een eenvoudige kabinetswijziging, het gaav om een vraag van ingrijpend belang, om een strijd op leven en dood. De burcht- vrede, welke de opgewonden bevolking na den storm der rijksdagverkiezingen tot kalmte moest brengen, werd moedwillig ver broken door de extremen van links en rechts Het is mij opgevallen, dat men bij deze ka- bietswijziging het clubsysteem volgt, dat reeds voor den oorlog in aristocratische kringen gebruikelijk was. Toen langs een omweg kort geleden bekend werd, dat Frel- herr von Gleichen, een der leiders van den „Deutschen Herrenclub", aan enkele vrien den had verteld, dat Hitler het kabiuet-von Papen tolereert, dat deze regeering zelfs met de nadrukkelijke goedkeuring der na tionaal-socialistische partij werd gevormd, werd later officieus bekend gemaakt, dat men hier slechts met „Klubgeschwatz" te maken had. Dit afkeurend oordeel was voor von Gleiohen niet erg vleiend. Hiermede was de zaak echter niet afgedaan. Het valt niet langer te ontkennen, dat in het politieke le ven van Duitschland en vooral te Berlijn be paalde clubs een belangrijke rol spelen. In Duitschnnationale kringen bevecht men Hitier als kanselier met het argument, dat Hindenburg mannen om zich heen wil zien, die onafhankelijk staan van hun partij. Als leider der na tionaal-socialisten zou dus Hitler niet de op- 'olger van von Papen mogen worden. Tegen Gregor St rasser of dr. Frick zou men daar entegen geen bezwaar hebben. Zoodra von Hidenburg uit Neudeck arri veerde, begaf von Papen zich naar de Wil- helmstrasse, waar de rijkspresddent tijdelijk in de kanselarij zijn intrek genomen heeft en werd de nieuwe noodverordening door diens onderteekening tot wet verheven. Bij deze gelegenheid werd ook de kabinetswij ziging behandeld. In de republikeinsche bla den, die van Hitler's kanseliersschap niets willen weten, hoort men beweren, dat Hin denburg tot allen prijs von Papen wensfijit aan te houden, terwijl hij dezen bij de wij ziging volkomen vrije hand laat. Hiermede men te kennen geven, dat op de eischen der nationaal-socialisten niet wordt inge gaan. Men kan hieruit afleiden, dat de mee ningen omtrent Hitier als kanselier in Duitschland sterk uiteenloopen. Met een gevoel van verlichting worden wij gewaar, dat de regeering doortastende maatregelen tegen de vechtluistige radicalen heeft uitge vaardigd: de doodstraf en zware tuchthuis- bestraffing dreigden allen, die met wapenge weld hun politieke tegelstanders te lijf gaan. Een speciale rechtbank zal direct uitspraak doen en de veroordeelden kunnen niet meer m hooger beroep gaan. Ook de pers, die door opruiende berichten het hare tot dezen onhoudbaren toestand heeft hijgedragen, wordt ernstig gewaarschuwd en zal met doortastende maatregelen rekening moeten houden. Dat de nationaal-socialisten met het eind resultaat der verkiezingen niet tevreden zijn, blijkt uit den haat, waarmede zij an dersdenkenden aanvallen. Dat zij aan den anderen kant van Berlijn ondersteuning ver langen, valt af te leiden uit een op zich zelf niet erg belangrijke gebeurtenis, welke zich in Mecklenburg-Schwerin, het land van Prins Hendrik, afspeelde. Zooals men weet, geven (hier de nazi's den toon aan in den landdag. Hun partijkameraad Krüger veror dende, als voorzitter van den landdag, dat voortaan hij iedere zitting de zwart-roou- gouden-vlag door de roode vlag met het ha kenkruis zou worden vervangen! De sociahs ten waren het met den voorzitter natuurlijk niet eens en hun fractieleider, Moltmann teekende tegen dit eigenmachtig optreden protest aan. Bij hooge uitzondering waren de Duitsoh-mationalen het in dezen met de soci's eens: de Duitsch-nationale vroegere minister van Financiën, dr. von Oertzen, wensohte de vlag (met het hakenkruis ingehaald te zien. Bovendien behoeven parle mentaire zittingen niet bevlagd te worden. De aangelegenheid werd In stemming ge bracht en natuurlijk behaalde de overgroo- NA DEN OPSTAND IN SPANJE ARRESTATIES EN WRAAKOEFENING Uit Granada wordt gemeld: Groote groe pen extremisten doorkruisen nog aanhou dend de straten der stad. Op verschillende plaatsen is brand gesticht o.a. in een klooster en in een kerk, welke beide gebou wen afbrandden. Door de autoriteiten zijn strenge maatrege len genomen om de ordïe te herstellen. Naar een telegram uit Madrid meldt, heeft een opgewonden menigte te Sevilla een twaalftal huizen en een vereenigingslokaal van monarchistische elementen bestormd. Een aantal andere huizen werden door de woedende menigte in brand gestoken. Toen de politie tusschenbeide wilde ko men ontstond een gevecht, waarbij eenige politie-agenten werden gedood. De staking te Sevilla duurt nog steeds voort. Generaal Gonzales, de commandant van de legerdivisie te Sevilla, is uit zijn ambt ontzet. Generaal Gomez Sanchez is door een in specteur van de civiele garde te Cordova ge arresteerd, evenals de markies Esquivel, in is huis te Sevilla generaal Sanjurjo zijn hoofdkwartier had opgeslagen. Generaal Sanjurjo, zelf is door den procu- iur van de republiek en door een specialen rechter daartoe door het opperste gerechts hof benoemd, aan een langdurig verhoor ondierworpen. Het totaal aantal dooden dat te Madrid bij de jongste onlusten is gevallen bedraagt veertien. te meerderheid der nationaal-socialisten <?e overwinning. In Mecklenburg-Schwerin geeft de Hakenkruis-vlag reeds te kennen, dat Hitier regeert! Of, van hieruit de victorie voor Hitier over gansch Duitschland begint, zal het ver loop der besprekingen moeten uitwijzen, welke tot een gewenschte kabinetswijziging hebben te leiden. Berlijn, 11 Augustus 1932. REGEERINGSSTEUN AAN DEN FRANSCHEN LANDBOUW. Het Fransche kabinet heeft Vrijdag over den toestand van den landbouw beraad slaagd. De minister van landbouw bracht verslag uit over den toestand, waarbij hij er op wees dat de tarweprijzen in den tijd 10 dagen ongeveer een derde zijn ge daald. Dergelijke prijsschommelingen Ieve- een groot gevaar op en alle speculatie ve manoeuvres moeten verhinderd worden. De ministerraad besloot een crediet voor den landbouw beschikbaar te stellen, zoo dat de boeren in staat gesteld zullen wor- om hun oogst geleidelijk en tegen be hoorlijke prijzen aan de markt te brengen. Ook worden maatregelen vastgesteld om ?n invoer yan ibuitenlandsch meel te ver hinderen. EEN REISBOEK VAN DEN PRINS VAN WALES. e prins van Wales heeft zijn toestem ming gegeven tot de publicatie van een boek over zijn excursies naar Oost-Afrika 928 en 1930. welke hij heeft beschreven in zijn particulier dagboek. Het boek zè.1 getiteld zijn „Sport and Tra vel is East-Africa" en geillustreerd worden met foto's, welke Z. K. H. zelf heeft geno men. JIMMY WALKER. De populaire burgemeester van New-York heeft in zijn strijd voor eer en goeden naam hestuurspersoon een eerste overwinning behaald. Hij heeft namelijk van de justitie gedaan gekregen dat door een competent hof is verklaard, dat de verantwoording, waartoe de gouverneur van den staat New- York, Roosevelt, hem, Walker, had gesom meerd, niet door Roosevelt had mogen wor den gevergd. Die macht bezit meent het bewuste hof Roosevelt ten opzichte van Walker niet. In ieder geval moet Roosevelt zijn bevoegdheid eerst herwijzen. ZWEM-EXAMEN VER VAN DE WIEG. De talrijke bezoekers die dezer dagen het zwembad van Tourcoing bezochten, zijn ge tuigen geweest van een zeldzaam voorval. Een oude dame van 93 jaar, mevr. Char lotte Desprez, heeft daar namelijk haar vemdiploma gehaald. Het examen, dat bestond uit duiken school slag en rugzwemmen, werd door haar met goed gevolg afgelegd. Door de aanwezigen werd de krasse oula dame na afloop van het examen een harte lijke ovatie gebracht. HEVIGE ONWEDERS BOVEN ENGELAND. Na verscheidene dagen van geweldige hitte is gistermorgen boven Londen en in verschillende deelen van Engeland. Schot land en Ierland een hevig onweer losgebro ken, dat aanzienlijke schade heeft aange richt, met name aan den koren- en fruit oogst In het graafschap Huntingdonshire en in het Noord-Westen van Ierland sloeg de bliksem in de hooioogsten. In de omgeving van Londen zijn 341 tele graaflijnen door het hemelvuur huiten wer king gesteld. GROOTE JUWEELENDIEFSTAL NaaT uit Juan les Pins wordt gemeld, ie daar in een der grootste hotels een opzien barende juweelendiefstal gepleegd naar men vermoedt door een internationalen hoteldief. Toen een rijke Engelechman met zijn buiegezin van een wamdeling terug keerde, bemerkte hij, dat een met een veilig heidsslot gesloten koffer was verdwenen. In don koffer bevonden zicih o-a. sieraden ter waarde van 70.000, ONZIJDIGEN IN OORLOGSTIJD De te Oxford gehouden conferentie van de Internationale Vereeniging voor Volken recht heeft met algemeene stemmen een ontwerp-conventie, bevattende nieuwe rege len voor het gedrag van onzijdigen in oor logstijd, verworpen. Het ontwerp was naar bet oordeel van de conferentie gehaseer" bet oude en verouderde standpunt inzake de betrekkingen tusschen onzijdigen en logvoeranden, een standpunt dat bovendien geen rekening hield met den Volkenhond. Op het dak van één der groote Parijstihe warenhuizen is Woensdag in tegenwoordig heid van een officieelen vertegenwoordiger van het ministerie voor de luchtvaart een vliegsohool geopend, die voor ieder de mo gelijkheid 6chept, op veilige wijze vliegen te leeren. De kosten zijn gering en de winst komt ten goede aan een vereeniging voor nabe staanden van verongelukte vliegers. De installatie bestaat uit een vliegtuig van vrij geringe afmetingen, dat aan in alle richtingen beweegbaren arm op het dak van het huis bevestigd i6. Met het in6tructietoeetel kunnen alle be wegingen, die een vliegtuig in de lucht kan maken, worden PICCARD'S STRATOSFEERTOCHT. Het vertrek van Prof. Piccard, dat heden ochtend vroeg te Zurich zou plaats hebben, is uitgesteld wegens dreigend onweer. De Zweedsche bladen maken melding van de avonturen van de 24-jarige mej. Aina Sederblom die verleden jaar in een kleine open boot met een buitenboordmotor uit Zweden is vertrokken. In Mei jl. bereikte zij Weenen, van waar zij den Donau tot Constanza aan de Zwarte Zee volgde Vervolgens over de Zee van Mar mora naar Constantinopel, verder door de Dardanellen en de Engelsche Zee naar Athene en Pyraeus voer. Van hier ging de reis verder naar Venetië vervolgens door de kanalen van de Po naar Genua en vandaar naar Napels, Sicilië en Corsica. Van Corsica voer mej. Sederblom naar Marseille, een traject met zeer gevaarlijke stroomingen, zoodat de kans, om dit stuk in een open boot over te steken en het er levend af te brengen, slechts zeer gering is. Op dit traject beleefde mej. Sederblom, naar zij verhaalt, den verschrikkelijksten nacht van haar leven: 4S uur na haar vertrek geraakte zij temiden van een groote school van dol fijnen, waarvan er sommige 2 meter lang waren. Haar motor werd door de groote visschen zoo gebeukt, dat hij defect geraakte niet meer hersteld kon worden. Zij tracht te nog te zeilen, doch de wind was ongun stig en deboot dreigde af en toe om te slaan Daarop nam zij de riemen 'n roeide 20 uur achter elkaar, zoodat haar handen ontveld werden en begonnen te bloeden. Slapen was niet mogelijk, daar die dolfij nen de boot bleven begeleiden en een eigen aardig fluitend geluid maakten waardoor er aan slapen niet te denken veiel. Eindelijk, na 4 dagen en 5 nachten te heb ben rondgedreven werd het bootje opgemerkt door een Italiaansche loodsboot, die de 'boot op sleeptouw nam en naar Nizza bege leidde. Ondanks de doorstane vermoeienissen, is mej. Sederblom niet van plan haar reis af te breken. Zij is van Nizza naar Marseille vertrokken en wil dan langs de Rhone en den Rijn over de Noord- en. Oostzee naar Zweden terugkeeren. INBREKERSBENDE GEARRESTEERD Tijdens een onderzoek, dat de politie te Frankfurt in verband met eenige inbraken instelde, is zij op het spoor gekomen van een misdadigersbende, waardoor licht ge bracht i6 in een groote reeks inbraken, dief stallen en overvallen in Frankfurt en om stroken. De leider der bende was een 27- jarig arbeider uit Frankfurt. Volgens de bekentenis der dadens die, voor zoover ze niet reeds in de gevangenis zitten, in voor- lojpige hechtenis worden gehouden, komen n a. 40 zware inbraken op hun rekening. De verschillende misdaden waren steeds op touw gezet door den bendeleider. Jlij zag niet op tegen een moord. GEREF. KERKEN NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Farmsum Gr., (Evangelisatie), H. Zagt Jr., hulppred. te Haskerhorne (Fr.). 2 dan kt: Voor Hierden, G. van Mont- frans te Barneveld. GEREF. GEMEENTEN e dankt: Voor Tholen, J. D. Barth te Borssele. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Eindhoven, cand. A. M. Franssen te Rotterdam. 1 CANDIDATENOVERVLOED. In de Kerkelijke Pers wordt aandacht be steed, hoewel nog weinig in verhouding tot den ernst van het feit, aan den Candidaten- overvloed binnen de Gereformeerde Kerken. Nu een enkele zijn gedachten tot gezonde wegwerking van den toevoer geeft, mag ook worden vermeld dat Ds. H. J. H e i d a, pre dikant der Gereformeerde Kerk van Vlaar- dingen, reeds enkele weken deze zaak bespreekt in het Kerkblad voor Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen enz., het Kerkblad voor de Kerken aan de beneden- Maas, zouden wij kunnen zeggen. Hij brengt geen oritiek uit op de totstand koming van den overvloed. Is er echter to sterk aan kunstmatige kweeking dan moet die z.i. ophouden. Voorts acht hij, dat de Gereformeerden deze zaak niet mogen onderschatten. Met een koud- oud-liberalistisch praatje, dat de vraag het aanbod wel zal bepalen, hoewel daarin een waarheid als e zit, acht hij deze kwestie niet op te Wij staan, nu allerlei dingen bovendien nog tegenwerken, bij het begin der uitstor ting van den hoorn van overvloed. Wij mo gen jongens, die gebeden, gewerkt en ge worsteld hebben, niet met zulk een intellec tualistisch af wij zings woord je laten staan, als de Kerken zelf door examen hebben ge zegd: wenschelijk is het, dat deze in het ambt komen, beroepen worden Ook zegt hij, dat wij niet moeten denken: deze vele tientallen, die nu worden aange boden, terwijl bijna niemand naar hen om ziet, vormen eigenlijk een groepje minder begaafden, die ook in normale tijden moei lijkheden zouden gehad hebben. Met voorbeelden bewijst hij, dat dit een den Farizieeër passende, maar den Christen of collega onwaardige en een onware onder stelling is. Er schuilen begaafden en beproefden onder het getal, die dreigen vergeten te worden. Het gaat niet aan, deze jongelingen stille- kens in de Kerkelijke woestijn ambteloos te laten sterven. Ernstige pogingen moeten gedaan worden om den zandbank over te kohien. Voor alle voorstellen, die ertoe leiden, om grootere Kerken ertoe te brengen voor elke 1500 zielen of gedeelten daarvan een predi kant te laten beroepen of voor zending 'en evangelisatie enkele te plaatsen, heeft hij respect; maar, algemeen te regelen valt dif niet; een algemeene oplossing geeft het niet. Die terstond te geven, zal wel niemand lukken. Ds. Heida pleit voor een verbinden van de 100-jarige gedachtenisviering der Scheiding en een krachtig pogen om de Candidaten aan den arbeid te krijgen. Dit ligt in de lijn der Scheiding, want ook daar kwam uit het kleine het groote en de hulp aan zwakkp Kerken door de ambten volledig te maken is Kerkelijk gezond, is een werk in den geest der Scheiding en is sterke bevordering van het Koninkrijk Gods. In twee jaren, die thans nog scheiden VHn het Scheidings-eeuwfeest, wil hij vormen een nooddruf tfonds tot steun van zwakke Kerken om te komen tot be- i roeping yan een eigen herdei; en loc-aar, be stuurd door Deputaten der Generale Synode of der verschillende Particuliere Synoden. Een millioen werd bijeengebracht voor de Anti-Revolutionaire Partij, twaalf jaren ge leden; een half millioen werd verleden jaar aan de Vrije Universiteit aangeboden. Laat ons, aldus Ds. Heida, pogen voor zulk 'n fonds in twee jaren bijeen te brengen een half millioen. Wellicht dat dit uit liefde tot de Kerken en het Koninkrijk Gods nog mag gelukken. Doelmatig en geloovig moet daar voor dan gewerkt worden. Bezwaren zijn er. Ongetwijfeld. Velen wil len nooit fondsvorming, omdat dit'weer zou worden een gouden koord, maar dit bezwaar lijkt forseher dan het is. Werd immers in eens die som eens aangeboden, niemand zou ze weigeren. Ds. Heida zou wel 'n weg weten om ze zonder schade voor de vrijheid der Kerken haar nut te laten doen. Ook bestaan er wel gevestigde, algemeene kapitalen, on der beheer der Kerken, die toch geen schade doen aan de vrijheid, b.v. het Weeshuis te Middelharnis. Grooter is het bezwaar: om 50 Kerken te brengen tot Candidaatsberoeping was de som veel te klein. Daarop is zijn antwoord: Dat moet ook juist Eén groote collecte voor zulk een nooddruftfonds moet jaarlijks blijven; die moet aanbevolen, daarvan moet de kracht worden gevoeld. Doch een vaste inkomst, een grondslag behoort er tevens te wezen, opdat niet bij de kleinste kink in den kabel de kleine geholpen Kerken liggen te rillen als scheepjes, die dreigen los te slaan en stroomafwaarts te drijven. Buitendien zijn er andere middelen, die den toevoer tot dit fonds zouden kunnen bevor deren en bespoedigen. De hoofdgedachte is echter: Eer de gedachtenis van de Scheiding van Hendrik de Cock, die de aardsche nood druft niet stelde boven de geestelijke; maar tevens de aardsche nooddruft ontving voir zich en zijn nakroost, door nu te stichten een nooddruftfonds voor kleine Kerken, dat moet werken zoolang het noodig is om deze Candidatencrisis te boven te k^men en jonge, begaafde mannen, niet te midden van vele werkloozen op de markt te laten staan, want hier is werk, dat gezegend kan worden. BEGRAFENIS-Dr. E. L. SMIT Te Za 1 t-B o m m e 1 heeft onder groote be langstelling de begrafenis plaats gehad van Dr. E. L. Smit, in leven predikant der Ned. Hervormde Gemeente aldaar. In de kerk werd een rouwdienst gehouden, waar Prof. Dr. J. A. Cramer, van Utrecht, als vriend van wijlen Dr. Smit, de gevoelens van onderscheiden corporaties vertolkte, spe ciaal van de vereeniging „Het Evangelie ir Spanje". Van deze vereeniging waren verte genwoordigers aanwezig, alsmede van der Wereldbond der Kerken, van den Bond var Predikanten, van het Bestuur der Chr. School te Zalt-Bommel, van den Kerkeraad der Geref. Kerk aldaar, van zyn vroegere Gemeente Boxmeer, van de Herv. Gemeente te Well en Ammerzoden, van het Classicaal Bestuur van Bommel en tal van andere ivereenigingen te Zaltbommel. Aan zijn rede had Prof. Cramer ten grondslag gelegd de woorden: „God is geen God der dooden, maar der levenden". De rouwstoet, die naar het kerkhof trok» telde enkele honderden belangstellenden. Aan de groeve las de tweede plaatselijke predikant, Ds. F. S. Knipscheer, op verzoek van de familie eenige psalm- en gezangverzen voor, die den overledene bijzonder lief zyn geweest. Daarna sprak namens de familie Ds. C. Sundermeier, uit Akikerwoude, woorden dank tot de velen, die van hun liefde en mee leven hadden doen blijken, waarna hy een slot gebed uitsprak, RECHTS EN LINKS In den Wi e r i n ge r m eer p o 1 d e r Het bestuur van het Zuiderzeefonds heeft het Classicaal Bestuur van Hoorn,i in de Ned, Hervormde Kerk, dat in den Wieringermeer- polder doet, „wat des Kerkeraads is" en dat den vrijzinnigen Ds. J. C. Fischer als hulppre diker te Slootdorp aangesteld heeft, om advies gevraagd betreffende een verzoek van de rechtzinnige Evangelisatie aldaar, om de nieuwe kerk en consistoriekamer te Slootdorp te mogen gebruiken in de tijden, waarop het Classicaal Bestuur deze niet noodig heeft. Nadat de praeses, Ds. H. Buiskool, tevoren met het bestuur der Evangelisatie had gecon fereerd, heeft het Classicaal Bestuur in zijr buitengewone vergadering van 2 dezer beslo ten, in dezen het bestuur van het Zuiderzee fonds te adviseeren genoemd verzoek toe U staan op de volgende voorwaarden: 1. dat de Evangelisatie de kerk voor hare godsdienstige samenkomsten kan gebruiken op die Zondagochtenden, waarop wegens vaca- turedienst van den hulpprediker (om de 3 4 weken) het kerkgebouw voor de openbare godsdienstoefeningen niet noodig is. Verder des namiddags of 's avonds naar eigen keuze. 2. dat de Evangelisatie, zooals ze ter con ferentie gevraagd heeft, de consistoriekamer kan gebruiken voor catechisaties en enkele bestuursvergaderingen. 3. dat het Class. Bestuur ten overvloede be reid is openbare godsdienstoefeningen uit te schryven voor de bediening van Doop en Avondmaal en de bevestiging van lidmaten, waarin dan kan voorgaan een predikant naar de keuze der Evangelisatie, omdat de heer K. O. Finkensieper niet bevoegd is tot het ver richten van deze kerkelykee handelingen. 4. dat deze aangelegenheid telkens per kwar taal. zooals ook gevraagd is, zal worden ge regeld tusschen het Classicaal Bestuur en de Het Class. Bestuur verwacht, dat hem, welke zijde ook, geen belemmeringen in den weg zullen worden gelegd by zijn streven om overeenkomstig de reglementen der Ned. Her vormde Kerk behoorlijk te doen. wat des Ker keraads is, en hoopt, dat zyn standpqnt zal worden gewaardeerd. PREDIKING EN KINDEREN In de Amerikaansche „Wachter" der Chr. Geref. Kerk schrijft de rubriiek-medewerker B. J. Bennink het volgende: Op ihet Agendum van de laatstgehouden Synode onzer Kerken kwam ook voor de vraag, of cr in de prediking des Woords op den dag des Heieren geen rekening behoort gehouden te worden met de kinderen, die, als de lammeren van de kudde des Heeren, ook luisteren. Men kwam al heel 6poedig tot de slot som, dat het moeilijk was voor de Synode om hieromtrent bepalingen te maken, hoe wel, naar men merkte, de overtuiging alge meen was, dat het onderwerp overvloedig- lijk belangrijk was, om er de aandacht aan te wijden. Drie leidende gedachten beheerschten de korte discussie van het onderwerp, dat, strikt genomen, niet thuis behoorde op de Synodale tafel. De eerste gedachte was, dat de predikar zelf dit uitermate pnactisch voonstel per soonlijk diende te overwegen en toe te pas sen. De tweede, dat de faculteit van de Theolo gische School in het onderwijs aan de toe komstige leeraars er rekening mede moest houden. En de derde gedaohte, die wel de meest beheerschende scheen, was, dat het huisge zin, dat vader en moeder, hier allereerst hun roeping hadden tè verstaan; dat zij vooral na den dienst of wanneer ook, zich met de kinderen, zooals zij mede in God's huis ver- keeren, hebben te bemoeien, oplat .er ook Weerbericht. Het dunne pültje geeft den vorlgen et&nd aan Hoogste stand te Haparanda 765.L Laagste stand te Lerwick 752.2. Stand vanmorgen halftwaalf 761.7. 14 AUGUSTUS Zonsopgang 4.42 u.; Zonsondergang 7.26 u. Maansopgang 7-10 u.; Maansonderg. 1.36 u. 15 AUGUSTUS Zensopgang 4.44 u.; Zonsondergang 7.24 u. Maansopgang 7.29 u.; Maansonderg. 3.C WEERVERWACHTING Meest matige W. tot Z. wind, wolkt of betrokken met opklaringen, waar schijnlijk regen- of onweersbuien, warm weer BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Van het langgerekte gebied van lage druk dat zich gisteren van Ierland Zuidwaarts uitstrekte, is de uitlooper over de Golf van Biscaye opgevuld, doch aan de Z.W. kant is door de nadering van een depressie de lage druk versterkt. Waarschijnlijk zal deze depressie, die W. van Ierland ligt, en zich naar het Wes ten ontwikkeld de toestand in onze streken na eenige opklaring weer onweerachtig ma ken, met iets minder hoogere temperaturen maxima De onweersregen van gisteren hle- veny in hoofdzaak tot ons land beperkt, en de regenhoeyeelheid was behalve te Lerwick en Groningen met 21 en 15 m.M., nergens meer dan matig. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 21.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomert y dj 14 AUGUSTUS Van 's avonds 8.56 u. tot 's morgens 5.14 u. 15 AUGUSTUS Van 's avonds 8.54 u. tot 's morgens 5.15 u WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walehut 3.56 3.61 Basel 1.63 1.67 Hunlngen 2.33 2.35 Rheinweiler -0.11 -0.18 Kehl 3.62 3.69 Maxau 5.40 5.50 Wiedeahelra 0.84 0.95 Mannheim 4.52 4.53 Lohr i i i 1.14 1.18 Mainz 0.1.80 Bingen 2.62 2.17 neden Vorig Canp t i 3.02 3.11 h« Ems O.— 0.— zl Coblenz 0.— 0^-4 tc Trier 0.24 0.291 cf Keulen 2.82 2.931 Rnhrort 2.30 1.80" Wesel 0.47 1.74! Emmerik 2.70 2.84 d' Dusseldort 0.30 2.43 Maastricht 1.79 1.86 ge Venlo 10.74 10.84 T). HOOGWATER NED. ZEEHAVENS io 14 Augustus (Oude Amsti Delfzijl 9.43 22.20 Terschelling 6.67 19.31 Harlingen 7.50 2U.'22 Helder le 2.37 5.35 Idem 2e 14.59 18.20 IJmuiden 1.16 13.49 H. v. Holland 0.24 13.02 Scheveningen 0.34 13.12 Rotterdam 2.29 14.52 Helder 2e 15.44 19.15 IJmuiden 2.06 14.38 H. v. Holl. 1.20 13.56 ttte) Hellevoetal.1.05 13.40) va Willemstad 1.57 14. Broawerah. 0.17 12.62' Zierlkzee 0.49 13.l8i WemeJdlnge l.ll 13.41 Vlissingen ,11.52 Ternenzen 12.26 Hansweert 0.38 Willemst. 2.53 15.24 ouwersh. 1.14 13.46, dl jrlkzee 1.51 14.16! op emeld. 2.10- 14.36^;, issingen 0.25 12.47 U1 rneuzen 0.57 -13.19 .naweert 1.39 14.00 voor de lammeren een zegen moge liggen in de prediking des Woords. Bij dit laatste sluiten we ons onvoorwaa delijk aan. De persoonlijkheid van den pi diiker, zijn takt en talent, kan en zal hier ook veel doen, maar het gaat wel wat moei lijk om vaste kost en melkkost tegelijk toe te dienen. En, om het beeld van schaap en lam door te trekken, niet de herder, maar het moedierschaap voorziet die lammeren van melk. Dit geldt ook in het geestelijke. tO€ R.K. OVERHEIDSPERSONEEL PROTEST TEGEN DE VOORSTELLEN WELTER Gister is te Utrecht een vergadering ge»® houden van de r.k. Centrale van O verheids- F personeel en de vakgroep Overheidsperso neel van het r.k. Werkliedenverbond, in ver- band met de vraagstukken, welke het rap- j port van de commissie-Weiter voor het over- mn heidspersoneel aan de orde heeft gesteld. vJ' Het woord werd gevoerd door de heeren G. Bulten, F. Guit en Waterbrug. Na uitvoerige gedachtenwisseling is de E volgende resolutie met algemeene stemmen v aangenomen: De vergadering enz., gehoord de inleidin gen, spreekt haar afkeuring uit over de sterk Scl eenzijdige samenstelling van de commissie- Welter; is van meening, dat de omstandig- heden, waaronder de gemeenschap gebukt gaat, zich nog te weinig hebben gestabili- f?1 seerd om reeds nu maatregelen van definitie Jf1 ven aard te nemen; is van oordeel, dat ook eenzijdig tijdelijk te nemen maatregelen niet l eenzijdig behooren te drukken op het over heidspersoneel en de minst draagkrachtigen, zooals het geval zou zijn hij toepassing van de in het rapport-Weiter voorgestelde maat regelen; constateert, dat de voorstellen in hot rapport der commissie-Wolter voor zoo ver zij de salarissen en. de rochtspositie van het overheidspersoneel betreffen, onaanvaard baar zijn, en dat al het mogelijke moet worden gedaan om uitvoering van de voorge stelde maatregelen te voorkomen. hie

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2