GRONDWETSDAG TE BERLIJN Gemengd Nieuws, VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND EEN MERKWAARDIGE GRONDWETSDAG De huidige Duitsche regeering heeft "trouw gezworen aan de Grondwet van Wei- mar en kon dus niet breken met de gewoon te van de jaarlijksche herdenking van het ontstaan daarvan In allen vorm is dan ook de Grondwetsdag „gevierd". Maar de be windsmannen van heden hebben dezen ge denkdag aangegrepen om vooral hun be zwaren tegen de Grondwet van Weimar te propageeren. De rede van Rijksminister Von Gayl, die overigens een goed doordacht stuk werk mag genoemd worden, herinnert aan de rede van An torn i us bij het lijk van Caesar over Brutus: De Grondwet van Weimar een eerbiedwaardig document. Von Gayl liet echter niet raden wat hij en zijn medestan ders werkelijk denken over de bestaande grondwet. Nog nooit schrijft het Acht Uhr Abendblatt heeft men op een ver jaardag van een kind zoozeer de heele lijst van zijn tekortkomingen opgesomd als de heer Von Gayl met de Grondwet heeft daan. Toch was er in wat de Rijksminister van binnen landsche zaken zeide zeer veel dat de overdenking waard is. speciaal wat hij sprak over de noodzakelijkheid van kies rechthervorming en van het in het leven roe pen van een Eerste Kamer om de continuï teit van deji wetgevenden arbeid te w borgen. Het „presidentskabinet" heeft hiermee feitelijk zijn program voor het eerst in bij zonderheden uiteen gezet Merkwaardiger wijze echter valt deze bekentenis juist op een tijdstip waarop de kans niet gering is, dat dit kabinet zijn plaats zal moeten in ruimen aan een ander. In een commentaar op de Grondwetsvie ring wordt gezegd, dat men over de Grond wet sprak maar op hetzelfde oogenblik dacht aan de onderhandelingen met de na tionaal socialisten over de regeeringsvor- ming. Hoe Von Gayl c.s., indien zij aanbleven, de gewenschte hervormingen zouden willen doorvoeren, wordt in de rede nauwkeurig verzwegen. Wil men het langs den Grond- wettelijken weg, dus met tweederden van den Rijksdag, bereiken, dan is de verlang de herziening voorloopig onmogelijk. Er is Sn den nieuwen Rijksdag niet een meerder heid te denken, die het wijzigingsprogram \an Von Gayl zou willen uitvoeren. Had de regeering dan niet beter gedaan maar te zwijgen of den Grondwetsdag in 't geheel niet te vieren? Wij willen ons over deze vraag geen uit spraak aanmatigen. Niemand weet precies welke tactiek de leidende mannen, die het „kabinet boven de partijen" wenechen te handhaven, in de naaste toekomst denken te (volgen. Deze opmerkelijke „viering" maakt idaar wellicht deel van uit. HERDENKING MET CRITIEK „Hoe eerder wijziging hoe beter" HITLER RIJKSKANSELIER? DE VOORWAARDEN VAN HET CENTRUM De onderhandelingen over de vorming van een nieuw kabinet bewegen zich meer en meer in de richting van een benoeming van Hitier tot rijkskanselier. Het centrum is principieel niet tegen een trijkskanselierschap van Hitleir, mits waarbor gen worden gegeven, dait de macht der natio- naal-socialisten niet in anti-constitutioneelen zin wordt toegepast. Het centrum wil, dat de nationaal-socia- listen de verantwoordelijkheid voor de regee ring aanvaarden, zonder dat hun dictatoriale volmachten worden verleend of de parlemen taire controle uitgeschakeld wordt. De waarborgen, die verlangd worden, ko men hierop neer, dat een kabinet-Hitier een boven de partijen staand karakter zou moe ten hebben. Voorts moet onvoorwaardelijke garantie gegeven worden, voor het handha ven van de grondwet, terwijl de aan het be wind te beroepen krachten alle onwettige daden van hun aanhangers zullen moeten verhinderen. De rechten van de Duitsche staten moeten gehandhaafd worden, waarbij in het bijzon der afgezien moet worden van plannen, om de S.A. als hulppolitie te gebruiken. De centrums-fractie van den Pruisischen landdag had tegen Zaterdagmorgen de natio- naal-socialisten en de Duitsch-nationalen uit- genoodiigd tot een bespreking. Deze is echter tot Zondag uitgesteld moeten worden. klachten over de rijksregeering De minister ^presidenten van Anhalt en Brunswijk hebben een klacht ingediend bij den Rijkskanselier, welke ook onderteekend zal worden door de premiere van Oldeniburg en Mecklcnburg-Schwerin, over de werk loosheid van de Rijksregeering wat de fi- nancieele 6aneering betreft en geëischt, dat er een einde koroe aan de verlaging van de werkloozensteun, aangezien dit tot verbitte ring van het volk leidt. nazi-plannen in olrenburg Op een nat.-eoc. demonstratie te Hannover kondigde de Oldenburgeoh premier aan, dat, wanneer in het rijk niet spoedig een gron dige verandering intrad, Oldenburg fis klein land een toonbeeld zou geven van nationaal-socialistische economische vorm geving. In dit land, waarin een reeks steden eoonoinisah dood zijn en den ambtenaren de salarissen niet kan uitbetalen, zal de regeering tot eenvoudige middelen baar toe vlucht. nemen. Wanneer in het rijk geen verandering tot stand komt zall de Oldcn- btirgeche regeering buiten de Oldcnburg- eche staatsbank om uit eigen machtvolko menheden een bepaald bedrag vlot maken op basis van waarden van de Oldenbung- sohe huishouding. Wanneer de rijksregee ring dan een staatscommissaris mocht stu ren. zal Oldenburg de boeren mobiliseercn en tot het uiterste strijden. clara zetkin. De Duitsche communistische Rijksdagaf gevaardigde Clara Zetkin heeft ln een rede verklaard, dat /.ij ondanks de hetze tegen haar. de eerste Rijksdagzitting als oudste afgevaardigde zal presideeren. Donderdag is in het Rijksdaggebouw te Berlijn in tegenwoordigheid van de leden der rijksregeering de verjaardag van de grondwet van Weimar herdacht. Buiten en binnen het Rijksdaggebouw heerschte groote drukte. Vlaggen en bloe men waren in overvloed aangebracht. Tegen twaalf uur begon de plechtigheid. Von Hindenburg versoheen in de presidents loge begeleid door den vice-president van den rijksdag Von Kardorf. die Loebe ver vangt. De plechtigheid begon met de uitvoering van Beethoven's Ouverture „Egmont" door het Berlijnsch Philharmonisch orkest onder leiding van prof. Krüwer. Hierna was het woord aan den rijksminister van binnenland sche Zaken, freiherr von Gayl. Rede rijksminister von Gayl Rijksminister Von Gayl begon met er aan te herinneren, dat sedert den llen Augus tus 1919, to ende nationale vergadering haar taak om een grondwet te scheppen beëindig de om, zooals in het preambuul van de grond wet staat, „in vrijheid en gerechtigheid te vestigen en te vernieuwen den binnenland- schen en buitenlandschen vrede en dezen te dienen en den maatschjyppelijken vooruit gang te bevorderen", er dertien bewogen jaren zijn verloopen, waarin het aangehaalde niet in vervulling is gegaan. Temidden van een nog steeds vijandige wereld, heeft het Duitsche v.olk de zwaarste lasten moeten dra gen. Alle pogingen om den dag van de her denking van de grondwet tot een algemce- nen volksfeestdag te maken zijn tot nog toe mislukt. Het is voldoende hier openlijk te bekennen dat het zoo is en dat de grondwet de geeste.n niet ver- eenigt doch schei d.t. Niettemin heeft de rijksregeering beslo ten. de herdenking van de grondwet offici eel te vieren. Zij koestert daarbij niet de hoop, dezen dag tot een feestdag voor het Duitsche volk te kunnen maken. Zij ziet ook in den llen Augustus geen feestdag, die on der alle omstandigheden gevierd moet wor den, doch zij wil dezen dag, die, boe men ook tegenover de grondwet van Weimar mag staan, een historische gedenkdag en blijft, bewust er voor gebruiken, om in tegenwoordigheid van den door ieder ver eerden rijkspresident en in een waardige om lijsting van klassieke Duitsche kunst tot het volk te spreken. De regeering wil geen feest dag doch een uur van inkeer en b e- n n i n g over de oorzaken van den nood en wat er gebeuren moet wanneer men als volk wil leven en zijn plicht tegenover de komende geslachten wil vervuilen. Het is juist, dat de economische nood noodlottig voor het volk is en dat de overwinning er van een voorwaarde voor Duitschlands toe stand blijft. Het is echter niet juist dat het bedrijfsleven het lot der natie bepaalt. Bij onj hun bestaan worstelende volken geven de krachten, die in een volk leven, den door slag. Van het doorbreken van deze krach^n door de materleele zorgen heen hangt bun toekomst af. Deze moreele krachten en waarden zijn aan ge.e.n v.o.r- m.em en grondwet doe u.m.e.n.te.n verbonden. Zij zijn de invloed van hoo- gere goddelijke krachten, die boven het lot der naties staan en zij rusten in het hart van elk lid van een volk. Tientallen jaren liggen achter ons. aldus Freiherr Von Gayl, waarin bij ons Duitschers het eigen ik op den voorgrond van ons doen en denken stond. Hiermede ging gepaard het streven naar de heerschappij van ieders eigen maatschappelijke klasse. Deze periode werd onderbroken door den wereldoorlog, waarin voor eenigen tijd de goede krachten van het volk door het materialistische stre ven heenbraken. Na de ineenstorting kwam de ontredde ring, doch. de sterke krachten, die eens' het beleven van den wereldoorlog mogelijk had den gemaakt, braken ook thans weer in ver schillende vormen door. Hoe sterker deze ethische krachten in een deel van het volk levend werden, hoe grooter het verzet was van degenen, die zioh in de tot nog toe ge- olgde levenswijze en aangehangen wereld beschouwing bedreigd voelden. Zoo ontstond een splitsing in twee kampen, waar tusschen een verbitterde strijd om de staatsmacht woedt. Wat in het Duitsche volk wordt uitgevoch- n is een strijd om een wereld beschouwing, een worsteling van die geen handtastelijke vechtpartij mag zijn. Men doet goed ook den politieken tegenstander met een andere wereldbeschou wing te beschouwen als een eerlijk volksge noot, die eveneens het beste voor het volk wil. Bewust uitgesloten daarentegen is ieder die een nationalen Duitschen staat principi eel verloochent Men mag ten aanzien van de details van de grondwet van Weim.a.r staan zoo men wil, zij is thans de eenige basi.s v.o-o.r llen, die een Duitsc-h.en s.taat •.i.l.l.e.n. Hiermede is niet gezegd, dat de grondwet an Weimar iets onveranderlijks is. Een grondwet mag geen star ideaal worden. Als grondwetten gebreken vertoonen, moeten zij in het belang van de ontwikkeling van een volk gewijzigd worden. Een terugblik werpende op de afgeloopen dertien iaar moet men zeggen dat de grondwet van Weimar w.ij.z.Lg.i.n.g b.e.h.o.e.f.t. Het was een verdienste van de nationale vergadering van Weimar, dat zij in 1919 in zoo betrekkelijk korten tijd na de ineenstorting een grondwet tot stand wist te brengen die de rijkseenheid waarborgde en langen tijd een basis vormde voor het politieke leven, op welke basis men zelfs er moeilijke tijden wist te overwinnen. Het is dan ook niet alleen d© schuld van de grondwet, dat zich in Duitschland een heerschappij van politieke partijen ontwik kelde waarbij de wetgevende controle en de uitvoerende macht steeds dichter met elkaar ersmolten en die tenslotte ertoe noodzaakte dat zelfs maatregelen met betrekking tot het economische leven en de financieele verhou dingen met de ultima ratio van artikel 48 geregeld moesten worden ejn daardoor een deel van de grondwet zelf buiten werking werd gesteld. Do (huidige situatie bewijst afdoende, dat de grondwet wijziging behoeft en dat het volk zich op den duur niet kan onttrekken de noodzakelijkheid van grondwetswij ziging, ja van rijlréhervorming. Hoe eer der en energieker d eze taak •.o.r.d.t aangepakt, hoe bete.r oor het Duitsche vo.l.k. De wij ziging moet uitgaan van wijziging van art 22 der grondwet, welk artikel het kies recht regelt. In dit artikel wortelt het kwaad van de heerschappij der partij bu reaucratie. Het volk wil geennum- doch persoonlij.kh.e.d.e.n kiezen, en het begrijpt niet, dat de stem en van onmondige v.o.l.k.s.g.e.n.o.o- t.e.n gelijkwaardig zijn met die van gezins hoofden en moeders. Tot de herziening van het kiesrecht, be- aoort ook de beperking van de talrijke lijsten van kleine g.r oepj.es, die in den regel toch geen kans hebben op vertegenwoordiging. Het is niet de schuld van personen alleen, maar ook van de constructie onzer Grondwet dat in Duitschland vrijwel alle aanloopen tot hervormingen tot dusver in het partijge- doe zijn blijven steken. Elke doeltreffende re geeringspolitiek zou in de huidige omstan digheden op den duur gevaar loopen op twee dingen te stranden: le de anonimiteit der verantwoording en 2e het gemis van instantie die onafhankelijk van partij invloe den voor het algemeen welzijn schadelijke parlementaire besluiten zonder ernstige con- stitutioneele wrijvingen kan te niet doen. Freiherr Van Gayl bepleitte voorts het het leven roepen van een Eerste Kamer die de regeering voor de gevolgen van vaak door stemmingen en verkiezingsbijgedachten geïnfluenceerde parlementaire besluiten be schermt en de stabiliteit en continuïteit der regeeringspolitiek vermag te waarborgen. Een herziening van de grondwet in deze riohting is op den duur niet te vermijden. Ook betoogde hij, dat de betrekkin gen tusschen het Rijk en Pruisen veranderd moeten worden in de richting van een nauwe samenwerking tusschen bei den. Dat hoeft geen inbreuk mee te bren gen op de zelfstandigheid en het eigen be staan als staat der Duitsche landen. Von Gayl eindigde zijn rede met het woord van Bismarck: „De staat wil gediend niet beheerscht worden". Hoe grooter de nood, hoe grooter het gevaar voor staat en volk is, hoe onbaatzuchtiger staat en volk gediend moeten worden. Na de luid toegejuichte rede van minister Von Gayl voerde het phiLharmoinisöh orkest het derde deel van de Symphonic in E-moll van Brahms uit. Vervolgens hield Rijkskanselier Von Papen de slotrede, waarin hij eveneens op de waarde van de Grondwet van Weimar wees maar tevens opmerkte, dat de sterke nationale krachten, die in 1919 verborgen lagen, thans zijn doorgebroken en dat het Duitschland van 1932 een nieuwe taak heeft gekregen. Nadat rijkskanselier Von Papen zijn rijks dagrede had beëindigd zongen de aanwezi gen het eerste en laatste couplet van het Duitschlandlied, waarna rijkspresident Von Hindenburg zich in gezelschap van de rijks ministers naar buiten begaf om de parade van de eere-compagnie te laten voorbijtrek ken. Toen de president in zijn auto stapte klonk luid gejuich, terwijl van verschillende kan ten de republikeinsche leus „Freiheit" werd geroepen. De politie trad tegen ae) roepen den op en arresteerde eenige hunner. De Schupo hield een plechtige herdenking in de Lustgarten. DE OPSTAND IN SPANJE MISLUKT SANJURJO GEVANGEN GENOMEN Gewelddaden van de menigte Gelijk wij nog in een deel der vorige edi tie konden berichten, heeft de leider van het pronunciamento te Sevilla, generaal Sanjuirjo, echec geleden en is hij gevlucht. Nader wordt nu bekend, dat hij is gear resteerd, teeomen met zijn zoon, kapitein Sanjurjo ,toen zij de Fransche grens wil den trachten te bereiken. Beweerd wordt, dat de generaal bij zijn gevangenneming gepoogd heeft zelfmoord te plegen, wat hem evenwel was belet Sanjurjo was gevlucht nadat het garni zoen van Sevilla hem gietermorgen had te kennen gegeven, dat het besloten was, den opstand niet langer te steunen, daar het dwaas zou zijn zich tegen de regeeringvs- troepen te verzetten, wijl de beweging mis lukt was en de abbeidere de algemenee werkstaking hadden afgekondigd. Daarop zijn Sanjurjo en zijn begeleiders per auto gevlucht. Terstond na hun vertrek stroomde een groote menigte voor het gebouw samen, waar Sanjurjo zijn intrek had genomen, welk gebouw in brand gestoken werd. Ook werden politieke gevangenen bevrijd. Alle officieren der burgerwacht, die aan Sanjurjo's zijde stonden, zijn gevangen nomen en zullen voor militaire rechtban ken verschijnen. Na de mislukking van den militairen op stand is bet tot felle tegenbetoogingen var republikeinsche zijde gekomen. Dit is in het bijzonder het geval geweest te Grana-da, Santander en Salamanca, waar monarchis tische sociëteiten en kiosken ven katho lieke bladen in brand gestoken werden. Volgens bericht uit Parijs zijn te Sevilla verscheidene courantenbureaux en aristo cratische clubs, benevens een klooster er de gevangenis in brand gestoken. Bij de botsingen tusedhen de gendarmerie en de menigte werd een gendarme gedood. In den namiddag werden de betoogingen herhaald. Talrijke rechtsche bladen zijn voonloopig verboden. Arrestaties De parlementaire commissie tot vaststel ling der verantwoordelijkheden voor den opstand heeft aan de directie van den vei ligheidsdienst bevel gegeven tot gevangen neming van -de generaals Berenguer Riu-z, Del Portal en admiraal Magaz, die in de militaire gevangenis werden opgesloten. De generaals Jordena en Femandec Perez werden eveneens gevangen gezet. HET NIEUWE ROEMEENSCHE KABINET De afgetreden Roemeensche minister president Wajda Wojwod beeft den koning de lijst van nieuwe ministers voorgelegd, welke door den koning is goedgekeurd. Wajda Wojwod is minister-president en minister van buitenlandedhe zaken. Uit New-York wordt gemeld: Men meent *r Wallstreet dat een verbetering der handelsbe trekkingen met Rusland wordt beoogd als on derdeel van de campagne der regeering er der zakenleiders ten gunste van het econo misch hersteL Men wijst er op dat de uitvoer der Vereenigde Staten naar Rusland in 1930 114 millioen dollar bedroeg, terwijl hij gedu rende de eerste zes maanden van dit jaar slechts vijf tot zes millioen bedroeg. GROOTE VOORRAAD DYNAMIET GESTOLEN Gieternacht werd in het dy nam iet-maga zijn van de firma Wirtzfeld in de steen groeve Kuckstein bij Neuwied door onbe kenden ingebroken. Het geheele magazijn werd door de onbekende daders leegge ruimd. Een groote hoeveelheid dynamiet en andere springstoffen, die voor het werk in de steengroeve worden gebruikt, viel hun in honden. De politie heeft een belooning voor het opsporen yen de daders uitgeloofd. DE „HERRENCLUB" Had zij aandeel in de samenstelling van het Kabinet-Von Papen Van onzen Duitschen correspondent). In de lezenswaardige serie boeken „Man ner und Mhchte", welke bij den Leipziger- uitgever R. Kittler het licht ziet, verschijnt thans een nieuw werkje van actueele be- teekenis „Das Kabinet Papen—Schleicher Gayl""' geschreven door den bekende con servatieven publicist Dr. Walter Schotte". Het spreekt uit den aard der zaak, dat hij vol sympathie tegenover de huidige re geering staat, zoodat men niet altijd een ob jectief beeld van de werkelijkheid mag ver wachten. Toch is bet zeer de moeite waard eens te luisteren, naar wat door dr. Schotte omtrent de veelgeuoemden „Herrencluh" wordt verteld: Het kabinet-Papen was drie dagen na den val van het kabinet-Brüning gereed. De eerste dag werd besteed aan besprekingen tusschen den rijkspresident en de leiders der verschillende partijen. Hindenburg wil de klaarblijkelijk zijn voornemen, von Papen tot rijkskanselier te benoemen, eerst nog eens controleeren met de gedachten der partijleiders omtrent een Kabinetsvorming. Donderdag den 2en Juni hoorde de buiten wereld des namiddags voor de eerste maal den naam von Papen alls toekomstig kanse lier en even later was diens kabinet gereed. Deze spoedige, in het Duitsohe politieke leven nog nimmer voorgekomen gang van zaken deed vermoeden, dat het kabinet-von Papen al veel eerder was voorbereid. Het gerucht deed weldra de ronde, dat de Duit sche „Herrenclub" voor de samenstelling had zorg gedragen. Het feit, dat de chef redacteur van den „Ring", Heinrich Freiherr von Gleichen- die tot het bestuur van dezen club behoort, het kabinet-von Papen op den dag zijner benoeming in een radio-voor dracht begroette, versterkte deze zienswijze. In werkelijkheid was echter de gansche Herrenclub met inbegrip van Freiherr von Gleichen, net als iedere andere buitenstaan der verrast door de spoedige kabinetsoplos sing. Zij hebben dus geen invloed op de kabinetsformatie uitgeoefend. Dr. Schotte noemt het een misplaatste grap, dat men de Herrenclub als kabinetsformateur aandient wel geeft hij toe, dat rijkskanselier von Papen zoowel als de rijksminister van bin- nenlandsche zaken von Gayl tot deze voor name clubNgerekend mogen worden. Hij noemt het „selbstverstöndlich", dat er tus schen toonaangevende politieke persoonlijk heden uit de Herrenclub" en leden van het kabinet der rijksregeering productieve rela ties bestaan. Maar dat is dan ook alles! De Club en het kabinet-Brüning. Jui9t is ook, dat het conservatieve week blad „der Ring" onder redactioneel beleid van von Gleichen geruimen tijd in oppositie stond tot het kabinet-Brüning. Bij de poli tieke discussies in de club werd de politiek vèn dr. Brünlng vaak aan scherpe critiek onderworpen. Aan den anderen kant beston den er echter ook rcje.ties tot prominente persoonlijkheden 'it het kabinet-Brüning. Dr. Brüning heeft zeflif in vroeger jaren toe de club in ïelatie gestaan, die zich toen nog als „Juni-Club 1919" aandiende. De nationale oppositie der Hugenbergsche richting be zorgde de club en den „Ring" den roep, „volksconservatief" te zijn, maar d'eze typee ring is al even onjuist als de bewering, dat de club direct iets met de kabinetsformatie uitstaande had. De karakteristiek „Klubkabinet" is voor de regeering-von Papen niet juist. De open bare meening van de Deutsche Herrenclub berust op verteerde voorstellingen, daar men in Duitschland een politieke club, zoo als die in Engeland traditioneel is, nu een maal niet kent en dus elke soortgelijke or ganisatie in samenhang brengt met partij politiek. De „Herrenclub" is politiek, maar doet niet aan politiek. Zij bestaat ter wille van de politiek, maar beoefent geen poli tiek. Zij spreekt met haar leden over de po litiek, maar de consekwenties worden aan iedereen overgelaten. Zij roept haar leden bijeen, om conservatieve relaties onder el kaar rendabel te maken, want zij wil de representant eener conservatieve politieke klasse zijn. Zij vermijdt het zorgvuldig, col lectief positie te nemen inzake de politiek, daar politiek tot de verantwoordelijkheden eener persoonlijkheid behoort De „Herren club" vereenigt heeren uit de meest uiteen- loopende partij groepeering en let niet op verschil van confessie. Zij verlangt van haar leden alleen de christelijk-conservatieve basis als het uitgangspunt dergenen, die rich op politiek gebied verantwoordelijk er kennen tegenover Godi. Doel van de club Als een der mede-oprichters van de Duit sche „Herrenclub" kan dr. Walter Schotte in zijn lezenswaardig boekje authentiek materiaal leveren over het doel en de ge schiedenis der club. Hij, zoowel als von Gleichen, met wien hij sedert 1921 op poli tiek gebied samenwerkt, koesterden allang het voornemen op Engelsch voorbeeld een organisatie in het leven te roepen van den zich verantwoordelijk voelenden „Ober schicht". om de buitenwereld duidelijk te maken, 'dat er in Duitschland ook nog wel iets anders bestaat als partijen! In 1924 slaagde men er onder medewer king van Oost-Pruisische vrienden die reeds in de Novembercrisis van 1923 een politieke rol gespeeld hadden, in, een grooteren kring te vormen onder de leiding van graaf Hans Bodo von Alvensleben-Neugattersleben. In den aanvang was hier de land-adel toonaan gevend, maar in den loop der jaren zijn leden uit alle lagen der bevolking toege treden. Het arbeidsveld van de club nam toe, doordat in alle deelen van het rijk soortge lijke groepen werden gevormd. Op een Oost Pruisische en een Pommersche volgden een Silezische, een Noord-West Saksische, een Maagdenburger, een Godesberger, een Keul- sche. een Düsseldorper, een Essener, een Hnnnoversche, een Osnabrücker. een Meck- lenburgsche Herrencluh. De „Nationalclubs" van Hamburg. Augsburg en Dresden sloten zich hierbij aan. Het vormen eener „Ober schicht" had hierdoor een meer vasten vorm gekregen. Maar zelfs al deze clubs te zamen willen geen politieke organisatie ge noemd worden, geen partij, zij beoefenen geen politiek, willen niets anders zijn dian een vereeniging van vrij staande persoon lijkheden. die zich hun politieke plichten bewust zijn. KON ZELFS GEEN EIEREN VERDRAGEN Nu eet zij ze graag Toen deze 72-jarige vrouw een middel had gevonden tegen haar indigestie bleek hef een middel te zijn, dat haar 70-jarige broer reeds lang gebruikte en waarmee hij zioh tot een „toonbeeld van gezondheid" opgewerkt had. Zij schrijft: „Jaren lang heb ik aan indigestie geleden en ik kon eenvoudig geen ei of aardappel eten. Dit jaar begon ik met de kleine dage lij ksahe dosis Kruschen Salts te nemen. En nu kan ik eieren cn aardappelen eten zoo veel ik wil zonder eenige stoornis nader hand. Jaren heb ik geleden. Ik nam voort durend een laxeermiddel, maar het hielp niet Majn broer is een toonbeeld van ge zondheid en geknipt voor een reclame voor Krusdhen Salts. Hij is altijd vroolijlc en ge lukkig. Hij vergeet nooit zijn ochtend-dosis evenmin als ik, niu ik er de waarde van ken. Mijn broer is 70 jaar oud en ik ben 72. Wij hebben alle reden deze schitterende zouten te waardeeren. Ik beveel ze ook al mijn vrienden aan". Mevr. M. E. M. De zes zouten in Kruschen helpen en rege len de lidhaams-functies in velerlei opzichten. Uw maag, levei en nieren worden tot betere functie aangespoord. U weet niet meer wat indigestie, hoofdpijn en neerslach tigheid is. U voelt zicih lichamelijk en gees telijk als vernieuwd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon. (Ad/v.) MEER WERKLOOSHEID IN ENGELAND Het aantal werkloozen, Ingeschreven in de officieele registers, bedroeg op 25 Juli 2,811,782, d.l. 6-1,139 meer dan op 27 Juni en "",432 meer dan op denzelfdeu dag in het vorige jaar. DE REGEERINGSCRISIS IN CHINA Maaredhalk Tejang Kei Tsjeik heeft den president der Ghineeeche republiek een schrijven gezonden, waarin hij verklaart, bereid te zijn de regeering te aanvaarden op voorwaarde dat de oontrole-instanties der Kwoanintang en van den Wetgevenden Raad van de Chineeeohe Republiek worden uitgeschakeld. IVAR KREUGERS SCHENKINGEN Bij het onderzoek dat is ingesteld op grond van de notities uit het dagboek van Ivar Kreuger, blijkt thans, dat Ivreuger niet al leen aan de vrijzinnige partij, doch ook aan allerlei andere politieke groepen, zonder onderscheid of zij conservatief of socialis tisch weren, financieelen steun heeft toe gezegd. Verschillende groote dagbladen be vonden zioh, zonder dat iemand daar iets van vermoedde, in het bezit van den Zweed- sahen financier. Dg curator sohijnt van plan te zijn, in deze gevallen regreseisdhen in te dienen, zoodat men een heele reeks pro cessen tegemoet kan zien. DE BOMAANSLAG TE RENNES. Drie daders gevat. De politie te Rennes is er Woensdag in geslaagd drie van de daders van den bom aanslag, die Zondag j.l. is gepleegd op het Fransch-Bretonsche verzoeningsmonument te Rennes, op te sporen en te arresteeren. Het blijken drie Bretonsche seperatisten te zijn, waarvan één gevestigd is in de Iersche hoofdstad Dublin, vanwaar hij speciaal voor het plegen van de aanslag naar Bretagne was overgekomen. Hij bekende één der bommen aan den voet van het monument te hebben neergelegd. De beide andere gearres teerden weigerden elke mededeeling. De politie heeft nog zes andere personen gearresteerd, w.o. zich ook een soldaat van het 48ste regiment Infanterie bevindt. Volgens mededeeling van de gearresteer den grootendeels jongelui op den leeftijd van 19 tot 22 jaar, is de aanslag in een op 4 Aug. J.'X gehouden bijeenkomst beraamd. HET GOUD VAN DE „EGYPT". Uit Brest wordt vernomen, dat het Ita- liaansche bergingsvaartuig Artiglio, dat >Zondag uit Brest is vertrokken om het ber gingswerk bij het wrak van de „Egypt" te hervatten, er wederom in is geslaagd voor 40.000 Pond aan goud uit het wrak te bergen. Gietermorgen wilden 22 mei&je6©dholieren uit MünChen zich. laten fotogiraieeiren in de buurt van Jadhenau. Zij stelden zich daar toe op een ouden vonder over een beekje. De belasting was evenwel te zwaar, zoodat de meisjes in de ongeveer 2 M. diepe beeik stortten. Drie meisjes werden vrij ernstig gewond, terwijl de 19 anderen er met wat schrammetjes en builen afkwamen. SPOORWEGRAMP IN DEN KAUKASUS By een spoorwegbotsing in den Kaukasus by Bakoe zyn 29 personen om het leven zijn ge komen en 69 anderen, ten deele ernstig ge wond. Drie spoorwegemployé's, die hun plich ten schromelijk hadden verzaakt, zyn door de Gepeoe gearresteerd. DE IJZERBEDEVAART Bijzetting van Vlaamsche gesneuvelden Het comité der „Bedevaart naar de gra ven van den IJzer" deelt, volgens de N.R.C., thans mede, dat bij de aanstaande Ijzer bedevaart, op 21 Augustus, bet stoffelijk overschot der volgende Vlaamsche gesneu velden zal worden overgebracht naar Dix- muide, om te worden bijgezet in don IJzer- toren, op grondgebied van Kaaskerke: Renaat de Ridder, Joe English, de gebroe ders Edward en Frans van Raemdonok, Firmin Deprez, Frans Kustere en Hubert Will ems. Weerbericht. Hoogste stand te Dantzig 765,8. Laagste stand te Malinhead 754,Q. Stand vanmorgen halffcwaalf 759,2. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. MeteorologiscK Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk enkelo onweersbuien, nog warm weer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In het Oosten ligt een langgerekt gebied van hoogen luchtdruk, dat reikt van Scan dinavië en Finland tot Centraal Europa. De kern ligt in Oost-Pruisen en Polen. In het Westen ligt een langgerekt depressiegebied met minimaal in de Poolzee, over Ierland cn Spanje. Tusschen beide beweegt zich een strooming van warme lucht, 4ie overal warm zomerweer geeft met kans op onweere buien in het Westen. Een omslag tot koel en buiig weer is echter nog niet onmiddel lijk in het vooruitzicht. Zware regens wer den alleen gemeld uit het uiterste N.W. In geheel Europa is het weer mooi, hoewel zeer warm. TEMPERATUUR Stand vanmorgen ha J'twaalf 27,2. 13 AUGUSTUS VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN g< OP HEBBEN Zomert y dl Van 's avonds 8.58 u. tot 's morgens 5.12 WATERSTANDEN RIVIEREN 6C Heden Vorig Heden Vorig Walshut i t 3.61 3.69 Caup I I i I 3.11 3.24 re Basel i 1.67 1.74 Ems i 0.— 0.— 0\ Huningen 0.— 0.— Coblenz t 0.— 0.— gc Rheinweiler -0.— -0.— Trier i t 0.— 0. Kehl 3.69 3.76 Keulen t i 2.93 8.10 ik) Maxau 0.— 0.— Ruhrort t 0.1.86 Wledeshelm 0.— 0.— Wesel t 0.— 1.74 Je Mannheim 4.60 4.66 Emmerik i 2.84 2.92 ge Lohr iiit 1.18 1.21 Dusseldorf 0.2.66 op Mainz 1.80 2.00 Maastricht 1.86 1.81 bi Bingen i i 2.17 2.78 Venlo 10.84 10.78 eti HOOGWATER NED. ZEEHAVENS i< fit 13 Augustus (Oude Amsterdamsche tBd) i he Delfzijl 832 21.19 Heilevoetal.12^4 in Terschelling 5.46 1&23 Willemstad 0.41 13.251 df Harlingen 6.37 19.15 Brouwersh. 11.46 <?y Helder le 1.27 Zierlkzee 12.09 j,e Idem 2e 13.68 Wemeldinge 12.36 „p IJ muiden i 12.47—.— Vllssingen 10.47 23.26 H. v.Holland 11.56—.— Terneuzen 11.22 23A8 Schevenlngen 0.06 Hansweert 1L69 Rotterdam 1.08 18.48 ur HET TRAMONGELUK BIJ NIEUW-BEIJERLAND Het tramongeluk van Dinsdagavond bij Nieuw Beijerland heeft twee slachtoffers ga eischt. De bestuurder P. Baars is gistermid dag 6 uur in Eudokia te Rotterdam overle- den. De duorijder Boendermaker is Woens dag reeds gestorven. BIJ HET BADEN VERDRONKEN De zangvereeniging „Ons Genoegen" uit Heinkenszand bracht een bezoek aan Val* kenisse. De 23-jarige K. de Jonge en nog een lid der vereeniging gingen in zee. Plotseling geraakte de J. in een z.g.n. leemkuil, waar van met hoog water niets te zien is. Aange zien hij niet voldoende kon zwemmen kon hij zioh niet in veiligheid stellen. Ook zijn vriend die eveneens de zwemkunst niet ge- 'heel meester was, kon hem geen hulp bie den, zoodat de J. jammerlijk verdronk. Zijn lijk is later aangespoeld. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In den afgeloopen nacht is aan boord van het kustvisschersvaartuig K.W. 12 M. van Duyn, 61 jaar oud en wonende te Katwijk aan Zee overboord geslagen en verdronken. KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA 73. Kapitein Klakkebos zuchtte diep. De stakker gaf zelf geen duit meer voor z'n leven. Hij zag zijn zuster, zijn arme Ophe lia voor zijn geestesoog verschijnen, en dacht, wat er van haar geworden zou zijn. En toen verzamelde hij nog éénmaal al z'n krachten en gaf een verschrikkelijk harden trap tegen den neus van den krokodil Sjoep! Het monster liet los, en de tak zwiep te met geweldige kracht omhoogWaar zou hij nu weer belanden? 74. Pang! hij kwakte tegen de andere tak ken van den boom aan, gleed omlaag en kwam op de plaats te zitten waar de tak ken samenkwamen. Maarau! au! wat was dat? Daar hadden zoowaar die akelige Indianen hem weer ontdekt; ze beschoten hem vanuit een hinderlaag met pijlen, die een voor een in den mooi en pvamabroek bleven steken, dien de professor hem ge leend had, toen de beer zijn eigen broek stukgebeten had. „Help! Help!" schreeuwde ben!"'20 denken dat ik een speldenkussen! (Wordt Maandag vervolgd-J

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2