"glwmt $>iitsdjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT! Per kwartaal in Leiden en in plaat een waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- eche zending »L50 Bij dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 3734 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1932 ADVZRTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.17VU Elke regel meer0.22V5 Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regel9 m 240 Elke regel meera 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau 1 wordt berekend 0.10 12e Jaargang RIJK EN GEMEENTEN FINANCIEELE BESCHOUWINGEN EN MOEILIJKHEDEN Een zeer belangrijk hoofdstuk wijdt de commissie-Welter aan de financiën van rijk en gemeente. De commissie was uitgenoodigd om voorstellen te doen, welke kunnen leiden tot blijvende en aanzienlijke verlaging der rijksuit gaven. Dat een blijvende verlaging nood zakelijk is, kan uit ons vorig artikel voldoende blijken, al werden nagenoeg geen cijfers genoemd. Immers, al mag de hoop op eenige keer in de econo mische toestanden gekoesterd worden, hoever we nog van een beteekenende opleving af zijn, weet niemand; doch wie zijn verstand laat werken, begrijpt wel, dat wat in dagen van schijnbloei op lichtvaardige wijze bedreven werd, op een lager economisch stabilisatie- vlak eenvoudig ondenkbaar is. Dat de uitgaven aanzienlijk verlaagd moeten worden, maakt de commissie in een financieel hoofdstuk duidelijk en hoever de critiek ook ging, aan de ge tallen raakte men bijna niet. Een enkele die het waagde en van Welterblunders sprak, haalde spoedig bakzeil. Niet 'een keer, maar verscheidene keeren. Het is gepubliceerd en daarom zwijgen we er over. Slechts zij thans nog gewezen op de blunder, welke een roodgetint ontwapeningsweekblad maak te met de bewering, dat er zeker toch nog wel een 100.000 Nederlanders zijn, „die jaarlijks- meer dan 10.000 ver dienen en dat dus reeds een heffing van gemiddeld 1000 niet minder dan 100 millioen in 't laadje zou brengen." Echter deelt bijna tegelijkertijd een vakblad uit de kring der belasting- ambtenaren mee, dat in de rijksinkom stenbelasting van het jaar 1930/31 er 22.142 aangeslagenen waren met een inkomen van 10.000 tot 20.000, be nevens 11.922 met een inkomen hooger dan 20.000 per jaar. Dat is dus met elkaar precies 34000, en derhalve heel wat minder dan de genoemde honderd duizend. Terwijl het gold voor het be lastingjaar 1930/31; maar hoe zal het wezen nu we twee jaar verder zijn en juist het laatste jaar de klappen vielen, zooals iedereen in zijn omgeving kan constateeren? Langzamerhand neemt dan ook bijna iedereen aan, dat de cijfers van het rapport mogelijk wel enkele misreke ningen geven, doch over 't geheel be trouwbaar zijn en als de Commissie voor 1933 een tekort van ruim 100 mil lioen op de staatsbegrooting becijfert, dan is daartegen weinig te zeggen. Het jaar 1931 sluit reeds met een nadeelig saldo van ruim 42 millioen. Een tegenvaller voor iedereen, maar vooral voor hen, die ook bij de opstel ling van die begrooting den Minister zwartgalligheid verweten, toen hij een tekort raamde van9 millioen. De kortzichtigen dachten, dat het wel weer gaanzou als altij deen batig slot. Hoe zal 1932 het nu maken? Aan vankelijk werd een nadeelig slot van 49 millioen geraamd. Door salaris verlaging, benzinebelasting en verhoo ging der invoerrechten hoopte de mi nister het tekort tot 21 millioen terug te kunnen brengen. Later kwamen er nog verlagingen in de uitgaven, benzinebelastingverhoo- ging en minder uitkeering aan de ge meenten bij, zoodat het tekort eindelijk op bijna 10 millioen geraamd werd. Intusschen becijfert de Commissie, dat terzake van leeninggelden er een tegenvaller zal zijn van minstens elf millioendat de Spoorwegen zeker 17 millioen in plaats van 6 zullen vorde ren en dat nog meerdere verliezen te wachten zijn van om en bij 4 milloen. Het jaar 1932 zal dan ook voor zijn voorganger niet onderdoen, wat het na- deelige saldo betreft! En 1933? Ja, dat is een zeer kwaad Vooruitzicht. Het Gemeentefonds zal een nadeeli. saldo hebben, waarvan 40 millioen zal drukken op de begrooting voor 1933 of bijna 20 millioen meer dan in 1932. Voorts wordt de verdere daling der middelen geschat op 42 millioen. En de einduitkomst wordt nu aldus: het te kort op 1932 wordt geraamd op ruim 43 millioen; het jaar 1933 zal ruim 65 millioen ongunstiger worden, zoodat voor dat jaar een totaal tekort ver wacht moet worden van meer dan 100 millioen. Dit alles onder voorwaarde, dat alle omstandigheden overigens ge lijk bleven. En nu kan men zich wel troosten met de gedachte, dat er toch wel eens verandering komt; doch ook, al zette deze vandaag de dag in, dan is gunsti ger tijd voor de rijksfinanciën pas over enkele jaren te wachten. Wie eerlijk is, ziet dan ook meer kans op grooter, dan op kleiner tekort. Reeds spraken we over het Gemeente fonds. En daarover valt niet te zwij gen, omdat dit de rijksbegrooting zeer ernstig beïnvloedt. Trouwens, de fi nanciën van de gemeente zouden toch niet zonder beteekenis zijn voor het rijk, omdat het laatste niet alleen bij moet springen als de nood aan den man komt, doch reeds hulp moet verleenen om b.v. in de behoeften der werkloozen te voorzien. De Commissie-Weiter geeft een vri) hard oordeel over het financieel beleid, dat vele gemeentebesturen in de laatste jaren gevoerd hebben. Men kan, al naar gelang men de zaak bekijkt, dit beamen of bestrijden; doch het is niet voor weerlegging vatbaar, dat de be heerders der rijksschatkist, ondanks hoon en beschimping, een voorzichtiger financieel beleid gevolgd hebben dan verreweg de meeste gemeenten. Duidelijk blijkt dit uit het feit, dat de rijksuitgaven zich sedert 1924 door loopend om de 600 millioen bewogen, doch dat die der gemeenten stegen van ruim 51/2 honderd tot ongeveer 700 millioen. Dat is heel erg. Te erger, om dat het belastbaar inkomen van 1924— 1929 met gelijk percentage klom als de uitgaven, d.w.z. met 14%', maar dat na 1929 de groote val kwam, zoodat in bijna alle gemeenten drastische belas- tingverhoogingen te wachten zijn bij sterke daling van het inkomen. Het valt daarom niet te verwonderen, dat men moet spreken van financieele moeilijkheden, waarin vele gemeenten verkeeren en dat er wantrouwen heerscht tegenover het gemeentelijk financieel beleid. Nogmaals, of dit al tijd gewettigd is, zouden we niet gaarne beweren. Maar wel staat vast, dat menige gemeente thans niet met het hoofd, d. w. z. met de opcenten op de Fondsbelasting tegen het plafond zou stooten, wanneer zij, net als het rijk, de voordeelige saldi voor aflossing besteed hadden en niet van de eene jaarreke ning op de andere hadden overgebracht. In dit verband is het ook noodzake lijk er op te wijzen, dat een vergelijking tusschen de salarieering van rijks- en gemeente-ambtenaren in het algemeen in 't voordeel van de laatsten uitvalt. Althans wat de groote gemeenten be treft. Met alle respect voor de gemeente lijke autonomie kunnen we de opvatting niet deelen van hen, die eenerzijds roe pen waarom bemoeit de rijksregeering zich met onze financiën en anderzijds voor allerlei doeleinden de vrije beschik king over rijksgelden opvorderen of zelfs een rijkssubsidie afwijzen, omdat zij eigen ambtenaren beter wenschen te bezoldigen dan de karige regeering in Den Haag. Dat deze kwestie niet ongeregeld kan blijven, we geven het de commissie- Weiter volkomen toe. De nood der tijden reeds zou voldoende motief zijn. UITVOERING CRISIS-VARKENSWET BINNENLAND. OFF1CIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN BIJ Kon. besludt ls toegekend de aan de Orde ran Oranje-Ni WBS :ilver. aan L. fan de familie Land. te Franeker; 13 ot ridder in de Orde van Oranje-Ni Jamoiseaux, rentmeester bij de familie Deutz, Hoeve Kloosterrade. te Kerkrade. PERMANENT HOF VAN INTERN. JUSTITIE Na afloop van de openbare zitting, welke het Permanente Hof van Internationale Justi tie gisterochtend gehouden heeft voor het uit spreken van zijn arrest in de zaak betref fende de interpretatie van het Memelstatuut is het Hof in raadkamer bijeengekomen ten einde eenige administratieve zaken te re gelen. Daarna heeft de president de 25ste zitting van het Hof. welke 18 April geopend gesloten verklaard. AMSTERDAM DE GELDLEENING AANGENOMEN In de Donderdagmiddag gehouden buiten gewone zitting van don gemeenteraad is het voorstel van B. en W. lot het aangaan van een geldleening, ten bedrage van vijf millioen gulden tegen een emissie-koers van 95.5 pet. een een rentevoet van 5 pet., zon der hoofdelijke stemming aangenomen. MAANDAG TREEDT DE WET IN WERKING ALLER MEDEWERING IS, IN ALLER BELANG, NOODIG Op 15 Augustus a.s. zal de Crisis-Varkens- wet 1932 in werking treden. Er zal nog niet direct volledige uitvoering worden gegeven aan alle bepalisgen van de wet, o.a. niet aan die betreffende het merken van var kens. Dit zal pas later zijn beslag kunnen krijgen. Hoewel, de vorige week afgekon digd dus pas 15 Augustus in werking tre dend, hebben de landbouwers van den in vloed, welke de verwachtingen, die de wet wekte, reeds geprofiteerd, daar de prijzen sedert de indiening van de wet reeds aan trokken. De uitvoering van de Crisis-Varkenswet is in hoofdzaak opgedragen aan de Nederland- sche Varkenscentrale, die 3 Augustus is op gericht. De varkens moeten gemerkt worden. De Nederlandsche Varkenscentrale regelt de export en het beheer van het Stabilisa tiefonds en oefent daardoor een vrij beslis- senden invloed op de prijzen van het Neder landsche varken uit De Nederlandsche Varkenscentrale die voorloopig nog gevestigd is in het Departe ment van Economische Zaken en Arbeid te Den Ilaag, wordt in haar taak bijgestaan door 11 Gewestelijke Varkenscentrales. Deze Gewestelijke Varkens-Centrales dra gen op hun beurt een deel der werkzaam heden over aan plaatselijke commissies. Deze plaatselijke commissies zorgen voorde inventarisatie en voor het merken der var kens. Zij bepalen aan de hand van alge- meene regels ook het aantal varkens, dat bij iederen varkenshouder zal kunnen worden gemerkt. Men weet, dat het in de bedoeling ligt een te groote uitbreiding der varkens houderij te voorkomen. Zoodra de wet ge heel in werking is getreden, zal het niet ge oorloofd zijn ongemerkte varkens boven een bepaald levend gewicht te houden. Het merk zal een tatoueermerk en dus geen blikken oormenk zijn, daar deze laatste licht uitgescheurd worden. De geldmiddelen, noodig om de prijzen te steunen en om de tekorten op de export aan te vullen, worden verkregen door heffingen Deze heffingen zullen geschieden van alle geslachte varkens naar het slachtgewicht Als slachtgewicht geldt het schoone varken met de nieren. Voorloopig is de heffing, welke door den Keuringsdienst geschiedt be paald op 9 cent per K.G. slachtgewicht, (dus niet zooals vermoed werd, en in de pers de ronde deed, 10 cent), hetgeen ongeveer over eenkomt met 7 k 7% cent per K.G. levend gewicht Bedoeling is, de heffing terug te betalen als het vleesch afgekeurd wordt Ook voor zoover het afgekeurde deelen aangaat Voor vleesch, dat gesteriliseerd moet worden, wordt 50 pet der heffing terug betaald. Het ligt niet in de bedoeling om in te grijpen in den binnenlandschen handel.dat wil zeggen in den handel in varkens, be stemd voor de binnenlandsche markt Op de gewone wijze kunnen slager, commissio nairs, grossiers, of wie dan ook. de varkens bij de landbouwers koopen, mits deze koo- pers medewerken den boeren een redelijken prijs te betalen. Concentratie van de export. Inzake de export ligt het in de bedoeling een (verdere) concentratie tot stand te bren gen. Reeds met het oog op de controle en om ervoor te waken, dat de voordeelen van de Crisisvarkenswet werkelijk komen daar, waar zij moeten gelden, is dit noodzakelijk. De baconexport zal geheel geconcentreerd worden. In verband daarmede zullen door de Nederlandsche Varkenscentrale contrac ten worden gesloten met de export-bedrijven zoowel particuliere als coöperatieve, zoodat deze geheel voor de Nederlandsche Varkens centra]a zullen werken. Ook de export van versch vleesch zal concentreerd worden. Van de andere export-artikelen treedt tegenwoordig vooral het spek op den voor grond. Voorloopig een uitvoerpremle Door het groote aantal zware varkens, en de lage prijzen van andere vetten, als boter, margarine, enz., die varkensvet consumptie hebben doen teruggaan is er een groot surplus aan spek. Zou men nu zonder meer dit varkensspek aan zijn lot overlaten en wèl belasten met de heffing dan zou de handel in de zwaarste varkens daarvan ongetwijfeld een prijsdalenden in vloed ondervinden. Teneinde dit te voor komen en vooral om te zorgen, dat de meest onvoordeelige, d.w.z. de allerzwaarste kens, zoo spoedig mogelijk worden opge ruimd tegen pen behoorlijken prijs, heeft de Nederiandsche Varkenscentrale bepaald, dat zij de export van spek van varkens boven een bepaald slachtgewicht, voorloopig aan gehouden op 200 K.G. slachtgewicht, zoo noodig voor een paar weken zal steunen met een bepaald bedrag per K.G. spek, welk spek uitgevoerd moet worden, teneinde de markt hier niet opnieuw te belasten. Men hoopt dat, zoodra de spekproductie binnen meer normale grenzen is gekomen, een aparte steun van de spek-export niet meer noodig zal blijken te zijn. De vleesch- waren-export zal op de gewone wijze zijn gang kunnen gaan; alleen bestaat de moge lijkheid, dat door de geforceerde prijzen der varkens de export van vleeschwaren eenigen tijd door de Nederlandsche Varkenscentrale zal moeten worden gesteund. Productiebeperking is gewenscht De mogelijkheden voor prijsverhooging zullen, zelfs als men rekening houdt met de belangen van de consumenten, aan vrij enge grenzen gebonden zijn. Bij een te hooge hef fing zou de consumptie van het varkens- vleesch zonder eenigen twijfel vrij snel dalen en deze snelle daling zou maken, dat men met een niet te plaatsen surplus zou zitten. Vooral nu men in Engeland voortdu rend stemmen hoort, die wijzen in de rich ting. dat daar een contingenteering niet tot de onmogelijkheden behoort Daarmede is dan ook practisch verdwe nen de vrije wereldmarkt voor varkens- vleesch en dat zou, indien een varkenshou derij, zooals wij die in Nederland kennen, niet aan bepaalde regels was gebonden, on getwijfeld groote wisselingen in prijzen met zich moeten medebrengen ,daar men, óf mis schien een tekort zou krijgen zelfs voor de binnenlandsch markt, óf tijdelijk een sur plus. waarmee men geen weg zou weten, omdat het eenige afzetgebied voor 't teveel zou worden gevormd door de binnenland sche markt Het is dus in het belang van de landbou wers zelf gebeurde er verder niets dat de productie van varkens aan bepaalde be perkingen wordt onderworpen. De regeling dienaangaande zal moeten inhouden, dat alle varkens gemerkt moeten worden. Dit zal ge schieden als de biggen nog bij de zeug zijn en enkele stuivers kosten. Het is zooals boven gezegd, in het belang van iederen landbouwer, hiertoe zijn medewerking te verleenen ,niet alleen, omdat het strafbaar zal zijn ongemerkte varkens te houden, maar ook. wijl zij voor deze varkens geen afzetgebied meer zullen hebben. Die var kens zullen niet alleen niet gekocht worden voor de export door de Nederlandsche Var kenscentrale, maar ook de slagers zullen ze niet voor slachting kunnen aanbieden om dat zij niet de goedkeuringsmerken kunnen verkrijgen. In de loop van de volgende maand zal een inventarisatie gehouden worden van alle aanwezige varkens. Bij deze inventarisatie zullen ook alle aanwezige dieren worden gemerkt met een oormerk, zooals dat tot nu toe bij stamboekvarkens o.a. gebruikelijk is. Door een combinatie van letters en cijfers zal iedere landbouwer op den duur aparte nummers ontvangen. Namaken van merken zal worden gestraft De handel In biggen vrij. Het ligt in de bedoeling voorloopig den handel in biggen, enz. geheel vrij te laten, zoodat de eenige bemoeiing, die de fokkers zullen hebben, is. dat zij de biggen zullen moeten laten merken en dat zij niet méér zullen mogen fokken dan hun door de plaat selijke commissie wordt aangewezen, m.a.w. dat zij niet meer fokzeugen mogen houden dan hun wordt medegedeeld. Mocht blijken dat dit tot ongewenschte toestanden in de biggenhandel aanleiding geeft, dan zal men ook maatregelen moeten treffen om te voor komen, dat niet enkelen te veel biggen op- koopen. Van alle slachtingen zal de heffing moe ten worden betaald, met uitzondering van een gedeelte der huisslachtingen. Vrijge steld zullen moeten worden de huisslachtin gen van hen, die niet meer dan twee var kens per jaar mesten en er één voor eigen gebruik slachten. Landbouwers zullen even goed al6 de elagere hebben te be talen de heffing, die bedraagt 9 cent per K.G. geslacht, hetgeen ongeveer overeen stemt met f 7.50 per 100 K.G. levend gewicht Het is niet anders als billijk te achten, dat iemand, die voor al zijn varkens profiteert voor een bedrag van misschien f 10, voor het te slachten varken de heffing zou talen van f7.50. Liet men die vrij, dan het een zeer onbillijke concurrentie be- teekenen voor de slagers. Huisslachtingcn. De huisslachtingen, waarvan nu tevoren kennis wordt gegeven op de gemeentehui zen, zullen voortaan ook moeten worden aangegeven bij de Gewestelijke Varkenscen trales. Hieraan zal streng de hand worden gehouden. Zij, die in deze de Crisis-Varkens wet mochten overtreden stellen zich aar "J groote gevaren bloot, daar dit met zich mee brengen kan, dat men geen merken meer kan krijgen en met varkens komt te zitten, die men niet meer zal kunnen verkoopen, omdat er natuurlijk geen kooper is voor varkens, die niet van merken voorzien zijn, na den fatalen datum. Men mag de prijzen van het varkensvleesch in de consumptie niet te hoog opvoeren, 't Ligt in de bedoeling om voorloopig voor de exportvarkens een prijs van 15y2 a 16y2 et te geven. Zoodra de Nederlandsche Varkens centrale geheel georganiseerd is, zullen de exportvarkens naar kwaliteit en slachtge wicht worden uitbetaald. Voorloopig kan dat evenwel niet geheel worden doorge voerd en moet men dus vasthouden aan den richtprijs van 15V2 16y2 cent De prijzen rullen worden bekend gemaakt De zware varkens, die door hun groot speksurplus gevaar loopen in prijs te dalen zullen niet door de Nederlandsche Varkens centrale als zoodanig worden gekocht, maar de besprekingen, gevoerd met de koopers van die varkens en de in uitzicht gestelde steun voor spek maken, dat deze varkerts ook een niet veel lageren prijs zullen kun nen opbrengen. Waar men hier staat voor een nieuwen toestand, is natuurlijk niet met zekerheid te zeggen, hoe de prijs van de varkens met een levend gewicht van 100 en 200 K.G. zich zal houden. Blijkt ook hier ingrijpen noodzakelijk te zijn. don zal dat moeten geschieden. Door de vrijwillige contingenteering is het aantal slachtingen van baconvarkcns gedurende dit voorjaar teruggebracht van 25.000 tot ongeveer 15.000 per week. De laatste weken is het aantal slachtingen reeds opgevoerd. Het ligt in de bedoeling langzaam door te gaan met een opvoering van de export om op deze wijze de zwaardere varkens te doen verdwijnen, waardoor men ook voor de varkens, die het raarste export-gewicht overschreden heb ben. een betere prijs zal kunnen bedingen. Alle belanghebbenden moeten medewerken. Uit bet bovenstaande blijkt duidelijk, dal men li "er te doen heert met een geheel nieuwe materie. Nergens ter wereld is op deze wijze nog gewerkt Het is een zeer krachtige poging de geheele varkenshouderij in Nederland op een loonende basis te stel len. Dit zal alleen dan volledig slagen, in dien alle belanghebbenden zooveel mogelijk medewerken. Het is in het belang van alle bij de varkensfokkcrij, -houderij, -handel en •werking betrokkenen ,dat men in Neder land blijft beschikken over een voldoend omvangrijke en zoo mogelijk eenigsziar. bloeiende varkenshouderij. Bij de zich steeds emauwende buitenlandsche markt en de n weerwil van alle vriendschappelijke be tuigingen steeds doorgaande beperkingen van den uitvoer loopt onze varkenshouderij groot gevaar ten onder te gaan. Dit onheil voor de betrokkenen af te wen den is het doel van de Crisisvarkenswet en daarom wordt met vrijmoedigheid een be roep gedaan op de medewerking van allen. Voornaamste Nieuws» (Blz. 1) De Crisis-Varkenswet, die a.s. Maandag in werking treedt. (blz. 2) Een rede van Von Gayl op Grondwetsdag HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT „ONS KNUSSE LEGERTJE" „De waan, dat ons knusse legertje be teekenis zou .hebben tusschen de honder den millioenen verslindende weermachten der groote staten houdt nog een deel van ons volk bevangen. Wij denken hierover anders." (Vooruit, Dagblad voor de Arbei derspartij, 10 Aug. '32, Av.bl.). „Het argument, dat het (ons kleine leger) tegen de legers der groote staten geen gewicht in de schaal legt, is door het gebeurde in dezen oorlog niet ver sterkt, maar verzwakt." „Zeker, onze koloniën spelen ook een rol. Maar vooreerst is de macht van een klein land tegenover een groote vijand niet meer zoo onbeduidend als die groote vijand het reeds druk heeft met andei'e groote vijanden. En ten tweede is de vraag of men uw onzijdigheid zal schenden, een rekensom. Hoeveel voordeel biedt het, hoe veel overlast geeft het? En hoe grooter gij dus dien overlast maakt, welke schennis van uw gebied den binnendringer kosten zou. des te geringer maakt gij zijn lust om u te na te komen. En ten derde kan een oorlogvoerend land, dat niet van plan is, uw grenzen te forceeren, door u daar toe gedwongen worden, doordat gij die grenzen onverdedigd laat." (A. B. K.) We weten wel, dat beide laatstvermeldc socialistische uitspraken gelegenheids-argu menten waren, toen de kopstukken der S.D.A.P. zich geroepen achtten de door hei „kabinet van den Volkswil", dat ook het algemeen kiesrecht in het uitzicht gesteld had, gelaste mobilisatie te verdedigen. Maar de vraag mag gesteld worden: In welk op zicht is er sindsdien zoodanige wijziging in de internationale verhoudingen en in de oorlogstaktiek ingetreden, dat de kleine legers nu geenerlei beteekenis meer zouden hebben? In elk geval toont een en ander overdui delijk aan dat socialistische kiezersvoorlich ting geschiedt, al naar 't valt en in sterke mate beinvloed wordt door politieke tendenzen. JONGELIEDEN CHR. GEHEEL- ONTHOUDERSBOND Men schrijft ons: Van 1—5 Augustus hield de Jongelieden- Christen-Geheel-Onthouders-Bond zijn jaar- lijksche algemeene vergadering in het kam peercentrum „Coldenhove" te Eerbeek. Nadat des Maandags de ontvangstavond had plaats gehad, waarbij o.a. de nieuwe bondsvlag werd onthuld, opende de Bonds voorzitter. Theo Smids uit Nijmegen, Dinsdag de vergadering op de gebruikelijke wijze. Uit de verschillende verslagen bleek, dat het ledental iets teruggeloopen is, doch dat de werkkracht van den Bond grooter is geworden. Nadat het beleid van het Bondsbestuur was goedgekeurd, volgde verkiezing in de vacatures van propagandist en penning meester. Daar geen tegencandidaten waren ingekomen en de aftredenden zich imieuw beschikbaar stelden, werden zij gekozen verklaard. Er werden verschillende voorstellen be handeld *an internen aard, terwijl een voor stel werd aangenomen om tot fiisie met de N.C.J.G.O.V. ..De Schakel" te geraKen. De basis werd o.m. vastgesteld, dat in het be stuur van den nieuw te vormen bond even tueel leden komen van „De Schakel", als van den J.C.G.O.B.. terwijl tevens een lid van de N.C.G.O.V. en Ger. Ver. voor Drank bestrijding aan het bestuur zullen worden toegevoegd. Dinsdagmiddag sprak de heer D. Noo dam. directeur van „Valkenheide" ov „Gestiehtsjeugd en Alcohol". Donderdagavond had een wijdinersdienst plaats in do Hervormde Kerk te Eerbeek waar Ds. Berk el, uit Apeldoorn voorgine. Het was een waardig slot van een uit nemend geslaagde algemeene vergadering Te Aardenburg heeft op het gemeentehuis een conferentie plaats gehad van de werk gevers en de organisaties der landarbeiders opgeroepen door en onder leiding van Rijksbemiddelaar, Mr. de Vries. Het resultaat der bespreking was, dat contact tusschen beide partijen werd verkregen en Zaterdag a.s. een bespreking tusschen deze groepen zal plaats vinden over nieuwe arbeids- en loons voorwaarden. voor Grondwetswijziging. (blz. S) Vakopleiding voor de Scheepvaart Economisch Weekoverzicht. (Blz. 5) Brief uit Tanganyika (Oost-Afrika), (blz. 7) Jaarvergadering Geref. Vereen, vooc Drankbestrijding. Kerknieuws. NED. HERV. KERK jroepen: Te Hoornaar, B. van Ginkeï te Nieuwpoort. Te Nybroek, W. Okken te Tienhoven (U.). Te Workum, J. van Veen te Muiderberg. Bedankt: Voor Oud-Alblas, A. J. Westrt. Hoekzema te Mijnsheerenland. CHR. GEREF. KERK CANDIDATENOVERVLOED. „Het kan verkeeren' Men schrijft ons: Als enkele jaren geleden een Geref. Kerk" vacant werd. kostte het een scriba zeer groote moeite candidaten te 'inden, die bereid waren in den dienst des Woorrls voor te gaan. Vaak moest genoegen worden genomen met een leesbeurt (meer dan do Gemeente lief was), of met een avondbeurt in de week, waarin dan de candidaat „op, proef" kon preeken. De rollen zijn nu wel geheel omgekeerd. Wij vernamen dezer dagen van een scriba; eener Geref. Kerk, wier predikant een be roep naar elders heeft aangenomen, dat hij in den tijd van eenige dagen meer dan eeiï dozijn verzoeken had ontvangen van kandi daten om s.v.p. in de vacant komende Kerk. te mogen preeken. Sommige brieven gingen zelfs vergezeld van aanbevelingen van pre dikanten enz. en (of) van een voorstel aan gaande de financieele zijde der zaak. De vacante Kerken kunnen dus uit de solli citanten keus makcnl J AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. J. W. Dippel, te Aalten, zal Zondag 25 September a.s. afscheid nemen van zyn Ge meente en Zondag 2 October d.a.v. intrede doen in de Ned. Herv. Gemeente te Middel burg, na bevestigd te zijn door zijn vader, Da. J. L. Dippel, predikant te Nieuwerkerk aan deri IJssel. Ds. Joh", van derVegt hoopt Dins dag 30 Augustus a.s. voor de Chr. Geref, Kerk te Doesburg afscheid te preeken en Dinsdag 13 September d.a.v, te Vlaardingeni bevestigd te worden door Ds. J. W. Geels, van Hilversum, om op Donderdag 15 Sept, intrede te doen. RAAD VAN KERKEN. Uit Genève wordt gemeld: Het CongTea van den Oecumenischen Raad voor het Pro- testantsche Christendom te Genève wordt bijgewoond door ongeveer honderd vooraan staande personen, behoorende tot de Pro- testantsche, de Anglicaansche en de Grieksch- Orthodoxe Kerken- Het Congres staat ondee voorzitterschap van den Engelschen bisschon van Chichester en zal trachten de op da Stockholmsche "Wereldconferentie begonnen eenhoidspogingen der Kerken voort te zetten. De plenaire zitting werd voorafgegaan door een afzonderlijke bijeenkomst van de Euro- peesche sectie onder voorzitterschap van den president der Duitsch Evangelische Kerk- commissie Dr. Kapler, die in zijn openings woord wees op de vernielende invloeden van de wereldcrisis, die de grondslagen van een duizenden jaren oude cultuur aan het wan kelen brengen. Deze crisis beperkt zich niet tot een enkel volk, doch omvat de geheele menschheid. Daarom staan de Christelijke Kerken van alle landen voor de noodzakelijk heid om, by alle handhaving van den eigen volksaard, gemeenschappelijk de problemen, die hun door den nood der wereld worden ge steld, op te lossen. Kunst en Letteren. MILLET „ANGELUS" BESCHADIGD. Door een krankzinnige? In het Louvre te Parijs is Donderdag het olieverfschilderij .„Angelus" van Millet met een scheermes beschadigd. De dader is een 31-jarige ingenieur. Hif werd gearresteerd. Bij het verhoor, waaraan hij werd onder-' worpen, kon hij geen steekhoudende gron- den voor rijn daad opgeven. Men meent met een krankzinnige te doen tc hebben. De conservatoren van het Louvre zijn van meemng. dat het schilderstuk weer gerestau. reerd kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1