O Bijvoedering *van mineralen TO m A NS PRAATUURTJE LAND- EN TD1NB0VW No. 151 BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren: 9-5 en 7-9, Zaterdags 9-1 en 6-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN. geene uitgezonderd INFORMATIëN en INCASSO'S over het geheele land. DONDERDAG 11 ALGVSTÜS 11)33 Ie werking van Thomasslakkenmeel Interessante proeven van enkele Duitsche geleerden Slakkenmeel biedt veelzijdige voordeelen In het Duiteche Maandblad: Die Phos- phorsaure, komen in de laatst verschenen ■nummers zéér uitvoerige verhandelingen voor over „Oorzaken van de werking van Thomassla k kon-meel." Hierin komen dingen voor, die tot voor korten tijd door ons schouderophalend zou den ziju aangehoord, wanneer een of ander onherkende op landbouw wetenschappelijk terrein, ze zou medegedeeld hebben. Onze plaatsruimte laat niet toe om zeer breedvoerig op deze artikelenreeks in te gaan. Wij hebben zelfs geen plaats om ecnigszins beredeneerd weer te geven, wat de schrijver. Dr A. Wilhelmj en zijn mede werkers Dr S. Gericke, en Dr K. H. Sie mens, allen te Berlijn-Dablem. mededeelen naar aanleiding van hun onderzoekingen. Wij doen slechts' hier cn daar een greep uit dc (Duitsch-)breedvoerige artikelen en geven uit de conclusies, die aan het eind der artikelen den inhoud hiervan tezamen vatten, enkele der voornaamste weder. Het trof ens dat in het tweede artikel met nadruk verklaard werd dat slakken- meel in gedistilleerd water en ook in regen water niet minder oplosbaar is als super- phosphaat. In werkelijkheid bestaat het tot dusverre vermeende onderscheid in oplosbaarheid van Thomasslakkenmeel en superphos- phaat alleen in het reageerbuisje, d.w.z. al leen bij (theoretische) scheikundige onder zoekingen. Opmerkenswaardig is ook de slotsom waartoe men na allerlei en zeer uitvoerige en langdurige proeven is moeten komen, dat Thomasslakkenmeel op een onbeplante bodem, waar het phosphorzuur niei gead sorbeerd wordt, tot op een aanmerkelijke diepte wegzakken kan en wel veel dieper als men tot heden geloofde en veel gemak kelijker dan bij superpboephaat het geval is. Met andere woorden, cn zooais een der conclusies dan ook weergeeft: De vroeger verkondigde meening, dat superphosphaat den bodem sneller en lichter doortrekt ais Thomasslakkenmeel is niet meer vol te houden. Dit bleek wel op een neutralen, aan phos- pborzuur gebrek lijdenden bodem, waar na uitstrooiiing in de bovenste 3 cM. meer dan dubbel zooveel superphosphaat-phosphor- zuur als slakkenmeel-phosp'horauur achter bleef. Het natuurlijke Rhenaniaphoephaat ge draagt zich als Thomasslakkenmeel. Het phoephorzuur in slakkenmeel trekt in gemeenschap met kalk den bodem door. Dat dit phophorzuur in tegenstelling met dat uit super grooter bewegelijkheid heeft, moet juist komen door die gelijktijdige aan wazigheid van kalk. Juist over die beteekenis van kalk in slakkenmeel i6 in bovengenoemde artike len uitvoerig gehandeld. Dat is een heel goede zaak geweest, want met het aanwenden van Thomasslakken meel heeft men in den loop der jaren ook heel wat kalk in den bodem gebracht. Er werd wel eens op de beteekenis daar van gewezen (ook wij hebben het meerma len gedaan) doch laat ons maar eerlijk zijn men nam in 't algemeen die kalk vrijwel achteloos op de koop toe, zoo als men het doosje l-ucifers aanneemt als men in den sigarenwinkel zijn dage- lijkeehen voorraad heeft aangevuld. Toch i6 dc kalk van zeer groote beteeke nis. daar ze een voorwaarde is voor een gezonden groei der planten en een waar borg voor het meest doelmatig werken der andere verstrekte meststoffen. Dat was wel bekend, doch dat de kaik in Thomasslakkenmeel ook deze werkingen verricht, ook deze voorwaarden vervult, Moei dan ooit ia het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat het doen door VEEMARKT lb. ROTTERDAM TELEFOON 57796 Flken Maandag en Dinsdag van 9—5 u. te spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. P, VAN BERK ook deze waarborgen geeft, wij beweren niet. dat het geheel veronachtzaamd werd, doch de ware beteekenis er van drong, ge- loovcn wij, niet tot 90?ó der practische boe ren door. Was het misschien omdat deze kalk gratis verstrekt werd? Alles wat gra tis gegeven wordt, wordt miskend. Men telt het niet. Toch heeft de kalk uit slakkenmeel bodemverbetèrende beteekenis. Toch gaat kalk uit slakkenmeel de verzurende wer king van de thans zoo goedkoope cn dus veel gebruikte zwavelzure ammoniak tegen. De onderzoekingen van bovengenoemde Berlijnsche Landbouwdeskundigen 'deden zien, dat de kalk in slakkenmeel een neu tral iseerende werking heeft, die iel6 kleiner is dan gebluschte kalk cn iets grooter dan mergel. Maar niet alleen de kalk uit het slakkenmeel heeft een neutraliseercnde werking. Het geheele product, het slakken meel in zijn geheel oefent deze werking uit. De bodemverzuring door zwavelzure am- goed door een sterke be- kkenmeel opgeheven wor den. Hoe meer de verhouding van de gege ven hoeveelheden pihosphomiur en stikstof, de normale, voorooidogsche verhouding (nl. 3 tot 1, in Duitschland) nadert, hoe beter de werking van slakkenmeel naar voren treedt. Ook in een bodem met weinig „bufferend vermogen kan bij een goede verhouding, gerust slakkenmeel en stikstof in den goed koopsten vorm, ml. Zwavelzure ammoniak geg< Wanneer de bodem geen gebrek leed phoephorzuur bleek, dat de hoogste brengst verkregen werd bij 120 Kg. phos- phorzuur, dat is ongeveer 7% baal slakken meel en 40 Kg. stikstof, of 2 baal zw-a zure ammoniak. Ook bleek, dat de zuurgraad van den bo dem gunstig beïnvloed werd door Zwavel zure ammoniak met Thomasslakkenmeel, dan door Natronsalpeter (b.v. Chili) met Superpboephaat. Waar het eisch des tijde is om aan den toestand van den bodem de meest bijzondere aandacht te besteden, daar moet juist wel de aandacht op Thomasslakkenmeel vallen, omdat er nog zooveel gronden zijn, die ver zuurd zijn of verzuurd dreigen te worden. F.n zelfs al i6 de toestand ideaal, dan nog lijkt het ons, dat slakkenmeel bijzondere voordeelen biedt. Waarvan we gebruik dienen te maken. In het weiland en op den stal Een te beproeven bestrijdingsmethode tegen lekzucht en andere verschijnselen, die door ondoelmatige mineraal- voedering is veroorzaakt. Reeds sedert langeren tijd heetf de weten schap der veevoeding haar basis verbreed cn door diepgaande studie der minerale stof wisseling en vitaminen haar vroeger meer eenzijdig standpunt verlaten. Een der meest brandende kwesties is mo menteel dan ook de minerale stofwisseling cn ieder, die eenig begrip heeft van vee voeding zal de waarde van deze onderzoe kingen niet licht te hoog aanslaan. Daarbij komt. dat een goede kijk op deze zaken voor de praktijk van groot finantieel voordeel zal zijn. Naast de wetenschap zal de practische ondervinding in vele gevallen de juiste wegen kunnen vinden, al zal dan ook de verklaring van de uitwerking eener bepaal de maatregel aan de wetenschap dienen te worden overgelaten. In de gemeente Raalte (O.) en omgeving, n.l. Raalte, Heeten, Nieuw-Heeten, Dalms- holte en Dalfsen, komt in hooge mate de zoozeer gevreesde lekzucht (tecuwsigheid) bij runderen voor, terwijl naar medcdeelin- gon in het Centraal Veevoederbureau in Nederland, deze schadelijke ziekte in meer dere plaatsen in ons land wordt aange troffen. In bovengenoemd gebied treedt de lek zucht op vooral onder kalveren en pinken. De verschijnselen zijn: dor, stug en steil- staand haar, dit laatste vooral op het schoft gedeelte, verder sterke vermagering en op getrokken buik. De dieren likken en knagen aan ruwe voorwerpen als palen, struikenen kleeren. Dieren, die in goede conditie in 't w eiland komen, loopen nu „broodmager in het land, ofschoon de grasgroei weelderig is. Niet alleen in het weiland, doch in even erge mate geldt de klacht voor den staltijd. Dieren, die in goede conditie op stal komen vertoonen omstreeks Kerstmis en ook al vroeger, de reeds beschreven verschijnselen. Deze schadelijke ziekte is het gevolg van gebrek aan minerale bestanddealen. Echter komen in ons land op vele bedrijven nog allerlei andere onaangenaamheden bij het vee voor, welke verschijnselen, naar zich vermoeden laat, in meerdere gevallen ook op een tekort aan mineralen wijzen. Daarbij komt, dat op vele bedrijven in bepaalden tijd van het jaar de minerale voeding met groote zekerheid verkeerd is te noemen. Zoo b.v. de knollentijd in de zand streken en de tijd van suikerbietenkop en -blad in de kleistreken. Bijvoedering van mineralen dient dus overwogen en hij. die verstandig is zal m.i. zich proefondervindelijk van de al af niet wenschelijkheid van extra zouten-toedie- ning overtuigen. Om deze proef te nemen, dient een metho de bedacht, die gemakkelijk in de praktijk onder alle omstandigheden is uit te voeren en daarbij goedkoop is. Sedert enkele maanden nu passen wij de volgende manier met succes toe. Aan het pakhuis van den boerenbond is verkrijgbaar ge.steld een mengsel van zouten n.l.: 200 deelen Jan-dbouwzout; 160 id. geslibt krijt; 100 id. fosforzure voederkallc; 25 id. cement; 5 id. kopersulfaat; 5 id. ijzersulfaat; 2id. gemalen anijs. Dit mengsel wordt als droog poeder ver kocht tegen 8 ct. per kilogram. Dit poeder wordt met water aangemengd, n.l. 11 k.g. poeder tegen 2 liter water, en goed bewerkt Bij voldoende bewc-rking wordt bet mengsel dikbrei-achtig. Het wordt nu gestampt in een ouden emmer of houten bak. Na enkele dagen is het mengsel voldoende hard en wordt nu in bedoelde emmer of bak in het weiland aan een paal gebonden. Desge- vvcnscht kan er voor beschutting tegen regenwater een dakje boven worden ge maakt. Hier zij uitdrukelijk er op gewezen, dat bij de bewerking niet meer water mag worden gebruikt. Stampen en roeren met een voldoend zwaar hout, doet de in den aanvang stugge massa spoedig meer soepel worden. Dezen winter hebben wij met succes zeer ernstige gevallen van l^kzucU bij jong vee bestreden door de dieren pep dag een ons vischmeel te geven. Daartoe maakten wij een mengsel graanmeel met vischmeel. Als regel werd het graag opgenomen. Als de dieren het in den beginne met tegenzin op namen, werd het mengsel met wat onder- melk aangelengd of ook met de flesch als drank ingegeven. Zooals gezegd gaf de bijvoedering van vischmeel goed succes. De vraag of bij de dieren lekzucht zou zijn opgetreden als ze steeds boven beschreven zoutenmengsel zou den hebben ontvangen, kan niet worden be antwoord. daar wij eerst sedert de vveidetijd van deze manier van werken ondervinding hebben. Vermoedelijk echter zal mineralen- bijvoedering gedurende den geheelen winter tijd wel afdoende zijn. Toch kreeg ik wel den indruk, dat naast mineralen vitaminen toevoer door middel van het vischmeel ook hier een rol speelde. Speciaal dc uitmun tend gezonde glans der haren van met visch meel gevoerde pinken, doet mij in die rich ting denken. Naast mineralen zal dan ook aan groenvoer dienen gedacht te worden. De bijvoedering van het vee in het wei land gaat echter op bezwaren stuiten. De is of de dieren hij voldoende jong nog bijvoer zullen opnemen. Daarbij komt, dat het jongvee vak zeer ver van huis loopt. Na proefnemingen ter verkrijging van de juiste verhoudingen van water en cement, werden dc „stecnen" aan de dieren verstrekt De ondervindingen, die wij tot heden op deden stemmen ten zeerste hoopvol. Na ver loop van enkele weken gaan de aan lek zucht lijdende dieren er geheel anders uit zien. De glans op de haren komt terug, de dieren krijgen meer buik en grazen veel meer; daarbij worden ze veel levendiger. Nog kunnen als nadere bijzonderheden worden opgegeven dat de dieren gedurende de eerste dagen met gulzige graagte de mi neralen opnemen. Na verloop van een v echter wordt meer regelmatig van 't zouten mengsel gebruik gemaakt. Opvallend is dat juist die dieren die de ergste verschijnselen van zoutongebrek vertoonen ook het meest van dc mineralen gebruik maken. Dit kan men zeer goed waarnemen doordat de ziekste dieren liet meest gaan likken. Heeft men gedurende enkele dagen de zouten weggelaten, b.v. de voorraad niet tijdig genoeg aangevuld, dan ziet men bij toedienen na deze onderbreking weer een soort gelijke gulzigheid als bij de eerste toe diening. Bij normaal gebruik echter kan men, (dit is een gemiddelde uit enkele prac tische ondervindinggn berekend) per dag en per dier op 40—50 gram zoutenmcngsels rekenen. Maar veel hangt natuurlijk af van omstandigheden. Dit kan men wel zeggen: Dc dieren zeggen zelf of ze, al dan niet behoefte hebben. Iioe meer ze likken hoe grooter liet gebrek. De uitkomsten deden mij besluiten boven staande aan alle landbouwbladen toe te zen den teneinde de veehouders welke in deze kwestie belang stellen* de gelegenheid te geven een eenvoudige en goedkoope proef te nemen. Voor mijn „goeden raad" vraag ik hun dan te zijner tijd aan onderstaand adres te wilen melden of zij at dan niet resultaten hebben gezien. Als soms „handige jongens" gebruik zouden willen mqken van dit arti kel voor den verkoop van te dure zouten- mengsels, wijs ik er den veehouder nadruk kelijk op dat voor zoover ons de gegevens hekend zijn in de meeste gevallen het tekort kan worden aangevuld met landbouwzout, geslibt krijt en mogelijk fosforzurevoedcr- kalk. IJzer en koperzouten zijn in vele ge vallen vermoedelijk goed te noemen. Nog wijs ik er op dat wij sieeds zouten- mengsels op het oog hebben. De bekende witte liksteen, hoewel in vele gevallen goed te noemen, voldoen, ook naar mij meer clan eens bleek, niet altijd. Afwezigheid van kalk en fosfor in de gewone witte* liksteen ver klaren pen en ander. Duur behoeft dus een mengsel nooit te zijn men kan hoogstens over de samenstelling van meening \erschillen. Mij lijkt het beste dat u zelf de afzonderlijke zouten koopt of gemengd bij een vertrouwd adres bestelt Raalte. Ir. J. v. LAARHOVEN. Naschrift van de Redactie: Wij stellen dit advies van Ir. van Laarhoven zéér op prijs en geven onzen lezers den hartgrondigen raad bovengenoemde proef te nemen. Maar clan na afloop ook eens aan het vriendelijk verzoek voldoen om den uitslag aan d> raadgever mecle to deelen. Wij weten maar al te zeer- uit ervaring, hoe weinig de resul taten van gegeven en opgevolgde adviezen den raadgevers medegedeeld worden. Men heeft een gunstig resultaat en ver geet de dankbaarheid te toonen, door dit resultaat even te melden. Men heeft geen resultaat cn vergeet dit anderen ten voor deel het mede te deelen. Wij zouden het wel eens anders willen zien. Kpelhuisdruiveft Een rapport van het laborato rium voor tuinbouivplantenteelt Van de proeven, die genomen zijn van wege het laboratorium voor Tuinbouw- plantenteelt te Wagen-ingen, over het be waren van druiven in koelhuizen, alsmede over het verzenden van druiven naar Indie ie een zeer uitvoerig rapport verschenen, waarin alle mogelijke bijzonderheden be handeld worden. Zoo wordt allereerst nagegaan, welke variëteiten druiven het be6t het koelen ver dragen, d.w.z. zich het best daarvoor lee- nen. Verder wordt gehandeld over de tem peratuur welke de meest gunstige invloed heeft op het goed blijven van de druiven. Ook allerlei andere bijzonderheden, die voor het bewaren van beteekenis zijn, worden Over de verzending van druiven naar Indië, waarbij de meest mogelijke, en zeer gewaardeerde medewerking der stoomvaart maatschappijen „Nederland" en „Rotter- dam6che Lloyd" werd verkregen, zijn ook zeer belangrijke gegevens medegedeeld, welke handelen over de temperatuur in de koelafdeelingen, de wijze waarop de colli opgestapeld moeten worden, over den aard der verpakking. Ook over de geldelijke uit komsten van de druivenzendingen naar Indië, wordt gerapporteerd. Met dank wordt melding gemaakt van de medewerking van den Indischen Lan-rl- bou w voor li ch t i n gsdienst I-Jet rapport is, voor belangstellenden zéér de moeite waard te bestudeeren Ontvangen geschriften WAT IEDERE TARWETELER WETEN MOET. Deze gratis-uitgave van de Geweste lijke Tanve-Organisatie \oor Noord- en Zuid- Holland, Anna Paulownastraat 20. Den Haag, is eenigszins uitvoeriger dan die van verle den jaar. Voor tarweverbouwers is het een practische handleiding, die met sprekende foto's en schetsen verduidelijkt wat de tekst zegt om trent het oogsten en bewaren van de tarwe. Wij geven eiken tarweteler den raad vraag het boekje per briefkaart aan. Zooals gezegd is het gratis te verkrijgen. FLORALIA Uitgave van Floralia te Haar lem. Reeds zooveel malen hebben wij dit ge ïllustreerd tuinbouwblad aanbevolen bij vak man en liefhebber, dat het o.i. nu toch wel bekend is wat een pracht tuinbouwblad het is. En dat het op een leeftijd van 52% jaar (we ontvingen no. 26 van dc 53ste jaargang) nog zoo fit is en er uitziet als een bloem op haar mooist, in volle fleur dus. komt zeker, omdat het blad enkel over bloemen en plan ten schrijft Daar raakt men nooit over uit gepraat. Zelfs al praat men er zoo uitvoerig, zoo populair, zoo met kennis van zaken over als Floralia doet. Of ik dan geen aanmerkingen heb. Wel een kleine, doch die valt in 't niet bij het vele goede, dat ik er van zeggen moet. En mis schien zeg ik het toc.h nog wel eens. Pokon. De fa. H. P. Bendien te Naarden de fabrikant van Pokon. de kamerplanten- meststof, die onze lezers nu wel zullen ken nen, heeft thans een nieuwe „folder" als reclame uitgegeven, waarin het eoode dat Fokon den liefhebbers van kamer- (en ook tuin), planten biedt, kortelijks wordt ge noemd. 't Is een fleurig geschriftje. Vooral de voorzijde is opvallend mooi. Kalksalpeter op wei- en hooiland. Van het Land- en Tuinboüwbureau der I. G. Farben- industrie A.G., Amsteldijk 37, Amsterdam (Z), ontvingen wij een propagandablad, een z.g. „folder", welke met weinig woorden, doch heel duidelijk en met meerdere afbeel dingen aantoont, dat ook bij lage zuivel- prijzen meer stikstof, dan velen geven, toch wel voordeel geeft. Nog lang niet alle vee houders beseffen dit. Lezing van dit vouw blad is zeer aan te bevelen, 't Is gratis to verkrijgen. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Burepu) VOERARTIKELEN De maisvraag liet in het begin der vorige week tamelijk stei-k na, zoodanig, dat de hoogere prijzen niet gehandhaafd konden worden. In het laatst der week kwam er echter een vastere stemming op de verschil lende markten, die ook bij ons merkbaar werd. Gerst liep ongeveer op dezelfde wijze als mais, eerst lager, later aantrekkend, tenminste in de spoedig leverbare soorten. De Donau-offertes op latere aflading zak ten eveneens iets in. Rogge en haver volg den de aangegeven lijn, doch de omzetten daarin waren gering. In voertarwe was men algemeen benieuwd naar de de resul taten der lieden gehouden veiling van de Tarwe Centrale. Het bleek, dat er enorme belangstelling was. doch men betaalde geen hooge prijzen. Het is trouwens moeilijk om tarwe te veilen, die nog niet beschikbaar H. D. FLACH Drogisterij - DE LIER Levering voor alle bestrij dingsmiddelen voo; den tuin bouw in prima kwaliteit H. C. van Woerden - Zeist v. d. Heydenlaan 3 Telefoon 567 Ned. Octr. 1974C BROEIRAMEN - LUCHTRAMEN KASSEN- en WARENHÜISBOUW KASGLAS en EENRUITERS Speciaal Adres voor: BROEIBAKKEN voor Particulieren en Buitenplaatsen NICOTINE 95/98 1 E. ROOKPOEDER, enz. Vraagt thans mijn prima geprepareerde ZWAVEL, intense verstuiving, geen plakken SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN C. HOUWELING, L. Rottekade 212 TELEFOON 10012 HILLEGERSBERG fUINDERSBENOODIGDHEDEN Het eenigst afdoende en voordeeligste reini gingsmiddel voor de handen van den torna- tenkweeker. Veie tevredenheidsbetuigingen uit de practijk. Verzending van proefpakken met gebruiksaanwijzing door geheel Neder land 0.85 per pot onder rembours (on- gefrankeerd). Op verschillende veilingen nog Vertegenwoordigers gevraagd. Fabrikaat: J. D. VERH0EFF ROTTERDAM MAURITSSTRAAT 59 Telefoon 57055 is, terwijl over de te leveren kwaliteit men zich slechts een benaderend oordeel vellen kan aan de hand van typemonster van het vorige jaar. In krachtvoederartikelen is de laatste week weinig omgegaan. De prijzen zijn niet noemenswaard veranderd. MESTSTOFFEN Stiketofmeststoffen. Men kan be merken. dat het Augustus i6 en de vraag naar stikstof voor direct gebruik iet6 min der wordt. Toch was ook de afgeloopon week weer zeer bevredigend. Eigenaardig is .dat blijkbaar al het gekochte dient voor onmiddellijke aanwending. Men hoort maar weinig van zaken op het voorjaar. Toch zijn onze prijzen niet slecht, als men weet, dat in België voor gezakten zwavelzuren ammoniak momenteel f 5 be taald wordt en in andere landen nog heel wat meer. Zooals wij vorige week schreven, de kans dat de tegenwoordige prijzen nog eens weer in dit seizoen zullen instorten, achten wij verkeken. Wie dat met ons eens is, vindt de huidige prijzen alleszins geschikt, zoowel voor zwavelzuren ammoniak als voor am- monsa[peter S. M., kalkammonsalpeter en ammonsulfaatsalpeter S.M. Jammer, dat de chilisalpeter- en kalk- sa lp et erprijzen nog 6teeds niet uit zijn; dan was het overzicht vollediger, waarop velen schijnen te wachten Thomas meel. De markt blijft vrij overzichtelijk. De tegenwoordige producties der werken zijn vrij nauwkeurig bekend en vinden in den laatsten tijd regelmatig afzet zelfs zijn verschillende werken nog iets achter met de leveringen. Voorraden zijn er in de verschillende landen bijna niet, zoo dat men practisch slechts uit de nieuwe aanvoeren kan afleveren. De markt in België was dan ook in de afgeloopen week weer iets aangetrokken en het stichtte den ook wel eenige verwar* ring op de Nederlandsche markt toen een der groote importeurs plotseling, geduren de een paar dagen, zijn prijzen ging verla gen, teneinde een opgetreden onderbieding der markt den kop in te drukken. Dat is ook vrij spoedig gelukt, want aan het eind der week waren de daarvoor beschikbare hoeveelheden verkocht en werden de prij zen algemeen weer omhoog gezet, zelfs, in verband met de vastere markt, nog hooger dan te voren. Voor de koopers echter een I onbegrijpelijke manipulatie. Het loopt op het oogenblik niet zoo vlot i meer met mijn praatjes. De zomerwarmte en de vacantiegeest, die over velden en bosschen, langs wegen en wateren, door steden en dorpen, tusschen duinen en riet- r velden waart, heeft ook mij met zijn toover- staf beroerd en hoewel door ouderdom en levenservaring tamelijk onontvankelijk voor vreemde beroeringen, voel ik toch dat de ..fut" er zoo 'n beetje uit is of, om een andere zegswijze te gebruiken, dat de wagen wat begint te piepen. Dus moet hij gesmeerd worden. Nu zullen wij nog maar niet zoo doen als IN CANADA, WAAR ZE DE WAGENWIELEN MET ROOM BOTER SMEREN. Wij lezen daarvan, dat de boter zoo in prijs is gedaald- dat zij thans goedkooper is dan wagensmeer. Ongeveer 15 cent per pond krijgt de Canadeesche farmer op het oogenblik nog maar voor zijn boter, hetgeen de laagste prüs is, die sedert rnenschen- heugenis is genoteerd. Het gevolg van dezen toestand is, dat sinds eenigen tijd do afzet van wagensmeer volkomen stilstaat, terwijl WAT IK HOORDE EN ZAG, LAS EN DACHT, OP REIS EN THUIS. De banken verstrekken geen leeningen, de afnemers weigeren te betalen en zoo ziet dc boer zich wel gedwongen de producten van zijn land -en zijn stallen eveneens tegen pro ducten in te ruilen. Menigmaal trekt hij hierbij nog aan het kortste eind, want alle voortbrengselen van landbouw en veeteelt zijn in Canada bespottelijk goedkoop ge worden. Als typeerend staaltje deelde onlangs de vrouw van een farmer aan den Bond van Canadeesche Farmers mecle, dat zij voor wat erwten vier eieren in betaling had moeten geven. In totaal bleken zich in het zakje 35 erwten te bevinden, zoodat blijk baar een versch kippenei de minimale waarde van nog geen negen erwten ver tegenwoordigt. Nu lijkt ons dit laatste wel lichtelijk over dreven- hoewel ik me kan voorstellen, dat zoo 'n vrouw geheel onverschillig is gewor den cn maar genomen heeft, wat ze krijgen kon cn noodig had, voor wat ze missen kon en niet noodig had. Vandaar ook zeker dat tegen alle wielen met heerlijke room- Canada toch ook wel boter prijken. Nu moet hot daar licel erg zijn. Zoo erg. dut men WEGENS GEBREK AAN CON TANTEN WEER TOT RUIL HANDEL TERUGKEERDE, Tegen Maandag hebben ze de staking af gekondigd. Vanaf dien dag zullen zij alle landbouwproducten in voorraad houden en niets meer aan de markt brengen, gedeel telijk als poging om de prijzen omhoog te brengen, doch voornamelijk als demonstra tief protest tegen de toestanden in den landbouw, ter verbetering waarvan de over heid geen maatregelen wenscht te nemen. En, we zijn nu toch eenmaal met malle dingen bezig, daarom noemen we het maar dadelijk er bij: op de Spaansch-Fransche grens hebben ze omdat het niet in Franijrk mocht worden ingevoerd. IDet fruit was afkomstig uit Zuid-Spanje en kwam pas aan de grens aan teen het Fransch-Spaansche verdrag inzake de contingenteering van het fruit reeds was in werking getreden. Aangezien het niet mo gelijk bleek te zijn in de grensplaatsen de vruchten te verkoopen heeft men de ge heele lading, welke een waarde van onge veer een millioen francs had- in zee gestort. Maar we zijn vanavond wel wat ver afge dwaald, zeker door de vacantie-geest, die van reizen en verre landen houdt, hoewel als men zulke dingen, als wij zoopas ver telden, hoort, men zegt: Oost, West, thuis best. Maar men maakt er ook wel van: thuis is het ook niet alles. Nu, daar is wat van aan. Je moet maar eens weten hoe het tegenwoordig bij de melkveehouders is ge steld DE ZUIVELSTEUNWET HEEFT NOG GEEN VERBETERING BEBRACHT. Ondanks die steunregeling zakt de prijs nog steeds meer in. 't Is toch treurig. Maar wat doet men er aan!? In do prijs die de boeren ontvangen is de toeslag al inbegre pen. Men waande wel, dat de melkprijs zoo ongeveer 5 cent zou worden, hoopte zelfs op iets meer, doch al maar door daalt de prijs. Dat is om wanhopig te worden. Men mag dan enkelen hebben, die blijk baar buiten hun boerenbedrijf om nog over genoeg geld beschikken, zoodat ze de inder tijd uitbetaalde voorloopige steun van f 2.25 per koe gingen verbrassen, wat blijkt uit de berijmde vertelling .van de avonturen van twee van zulke boeren uit de Rijn streek, welk verhaal in het Bodegravens Weekblad opgedischt werd. Zulken hebben dat geld niet noodig en is het maar goed dat ze het weer kwijt zijn. Nu kunnen ande ren er van genieten. Maar deze gevallen, die natuurlijk sporadisch voorkomen, worden gepubliceerd. En het lezend publiek gaat generalisceren en zegt niet: -,Zulke boeren zijn er", doch redeneert: „Zoo zijn de boeren". Voor 95 der melkveehouders is het om wanhopig te worden. Met de lVi cent sleun inbegrepen krijgen ze nog geen of nauwelijks vier cent per liter. In het begin leek het zoo aardig. De hoterprijzen trokken aan toen de Crisiszuivelwet nog niet in werking was, enkel haar koplichten vanuit de verte deed schijnen. Zoo kwam het dat ze boven de wereldprijs kwamen, wat niet van bestendigen duur bleek te zijn. En wat nu? Ja, dat wordt zooveel gevraagd Het beste lijkt ons om met bekwamen spoed een „richtprijs" van 5 cent vast te stellen. Maar dat duurt nog wel even. En wordt me ook gevraagd en mede mijn aan dacht gevestigd op den grooten varkens- aanvoer op de markten. Zelfs wordt mijn advies gevraagd over een eventueel koopen of niet verkoopen. Uoe dankbaar ik ook ben voor het overgroote vertrouwen- dat men in mijn adviezen stelt, toch durf ik het niet aan in deze tijden zulke adviezen te geven. Tja, dat was vroeger anders, 'k Herinner me nog hoe mijn oom, een veehandelaar, 's morgens voor we „de boer op" gingen zei: 't Zal Vrijdag wel goed zijn met de... hier werd dan genoemd met welke veesoort het goed zou zijn: zie, dat ie er wat krijgt, jongens". En dan was het in den regel ook goed. Maar nu... schei uit. Is het nu „een han del". Niks hoor! Maar zoo is het met alles. Over die varkens kan ik alleen dit zeggen: De varkenssteunwet zal met ingang van 15 Augustus in werking treden. De uitvoe ring van de wet is opgedragen aan de vleeschkeuringscliensten, de heffing zal be dragen 10 cent per kg. per geslacht gewicht. De invordering van de belastinggelden zal eveneens door de vleeschkeuringsdiensten geschieden. liet gevolg van de inwerking treding van de wet zal zijn, dat ook de prijs van alle soorten varkensvleesch met onj veer 25 cent per kg. zal stijgen, dus ook van het zoogenaamde „courante" vleesch. Lees verder wat we daarover in onze d gelijksche rubriek schrijven zullen, morgen of overmorgen. Dan weet ik er misschien ook meer van, omdat de heer Louwes ons en anderen van de kranten het een en ander heeft medegedeeld, hedenmiddag. Als je zoo -,aan de krant" bent, hoor je nog al gens wat. Zoo hoorde ik dezer dagen dat de Landarbeidersbonden bezig zijn aan een actie om op akker en hooiland MACHINALE KRACHT. TIJDE LIJK. ZOOVEEL MOGELIJK TE VERVANGEN DOOR HANDEN ARBEID. Dat is geen kwaad idee, vindt ge ook niet. Met name te Hoofddorp in de Haarlemmer meer kwamen deze plannen op. Er is reeds ,-ten raadhuize" (mooi gezegd, hè!) een con ferentie daarover geweest. Na uitvoerige bespreking werd eenparig besloten, een beroep te doen op alle akker bouwers in dezen polder om de machine buiten gebruik te laten, geen werkvolk van buiten aan te nemen, en alleen te werken met persoonlijke arbeidskrachten uit. de Haarlemmermeer. Algemeen was men van gedachte- dat er onder de meer dan driehonderd werklooze boerenarbeiders genoeg bekwame vaklui zullen zijn, die het zichten met de zeis, het binden met de handen en het op-hok-zetten voldoende verstaan om een behoorlijk dag loon daarmee te kunnen verdienen. Daaraan twijfelen we niet en we hopen, dat het strevgn der landarbeidersbonden in samenwerking met de landbouwmaatschap- pijen succes zal hebben. Wat we ook hopen voor de waarschuwing die gericht wordt aan de druivenkweekers. TE ZORGEN DAT GEEN ZURE DRUIVEN OP DE MARKT KOMEN. Dat zou heel slechte gevolgen hebben. Misschien heeft het al slechte gevolgen. Want, eerlijk gezegd, ik heb al druiven ge kocht, die nog niet rijp waren, toen ze ge plukt werden. Druiven- die niet smaken, zooals druiven moeten cn kunnen smaken. Er is tegenwoordig een overvloed van fruit, van ander fruit dan druiven. Druiven is een delicatesse als ze goed zijn. Druiven krijgen een populariteit, als nog niet eerder beleefd. Druiven worden door het gewone publiek bij groote hoeveelheden gegeten en zullen ook door het publiek gevraagd blijven als de kweekers zorgen, dat steeds weer gezegd wordt: „Geef mij maar Hollandsche druiven, die zijn toch lekkerder". Dat is zoo en omdat het zoo is, ga ik de praatjesmaker met mijn vrouw dje ook wel eens, wel eens heel veel- praatjes maakt en met mijn kinderen, die. wat het praatjesmaken aangaat, natuurlijk erfe lijk belast zijn OM veel druiven te eten. Want druiven eten is gezond Druiven eten is een heerlijkheid. Druiven eten is thans goedkoop Druiven kunt ge gerust eten zooveel ge lust. Als ze niet zuur zijn en dan lust aa toch al gauw niet meer, zullen uw tandon er niet stomp door worden. De mijne ook niet. Daarom nog eens wij gaan druiven eten en ik kom dus voor- loopig niet met je babbelen. Tot de volgende.... maand. PRAATJESMAKER, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8