DE OPLEIDING VAN SCHIPPERSKINDEREN DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1932 EEFSTE BLAD PAG 2 D BUITENLAND üe opstand in Spanje Staat Spanje aan het begin van een nieu we omwenteling? Het antwoord hierop is natuurlijk niet niet stelligheid te geven, maar de verschijn selen, die zich voordoen, zijn ernstig genoeg om zich over deze vraag tie bezinnen. In Madrid is gisterochtend het militaire relletje in een ommezien onderdrukt, maar in Scvilla en in heel Andalusië staat de zaak geheel anders. Generaal Sanjurjo, de man die verleden jaar April, nadat het Spaansche vVk Alfonso had „weggestuurd", de guardia civil ter be schikking heeft gesteld van dc revolutio naire regeering onder Alcala Zamora, doch die sedert ecnigen tijd, tengevolge van de anarchistische hetze tegen hem en de guar dia civil, door de republikeinsohe regeering uit zijn 'hooge positie is gestooten en leider der grens- en douanesoldaten is gemaakt, lie.:ft te Sevilla een ernstigen opstand ont ketend Volgens de laatste ons ter beschikking staande berichten, heeft hij zelfs een tegen- regeeiing gevormd en heeft hij voor het on der zijn macht staande gebied den even eens in ongenade gevallen generaal markies Ca\ alcanti tot leider van de guardia civil benoimd. Voor de roode republikeinsche regeering is dit een heet hangijzer, Als Sanjurjo en Cavalcanii erin slagen zich eonigen tijd te handhaven, terwijl zij een deel van het leger op hun zijde hebben, zal het gevaar van een werkelijke omwenteling niet gering zijn. De gestrengheid waarmee dc wet tot veixie diging der republiek wordt uitgevoerd heeft re.ds lang de ontevredenheid zich doen op kroppen. Al wie het niet eens blijkt te zijn niet liet republikeinsche en anti clericaal be wind. wordt met harde middelen vervolgd. Het leger moet dientengevolge reeds groo- tendcels tegen do regeering-Azana gekant zijn, terwijl alles wat overtuigd roomsch- katliolick is, op de gelegenheid loert om af te rekenen niet de anti-kerkelijke regeering van socialisten en vrijmetselaars. Het is op zichzelf al heel ernstig, dat het Andalusische deel van de civiele garde zich tegen de regeering heeft verklaard. Deze garde vormde tot dusver steeds een betrouw hare eenheid, die alle troebelen den kop wist in te drukken. Wij zien met meer dan gewone belang stelling uit naar de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen. MILITAIRE OPSTAND IN SPANJE IN DE HOOFDSTAD ONDERDRUKT Andalusië in oproer Generaal Sanjurjo heeft de leiding De mislukte opstand te Madrid. Te Madrid is Woensdag in den vroegen och.end een tegen de soeialistisch-republi- keinsohe regeering Azana gerichte opstan dige bewering uitgebroken, die een zuiver militair karakter droeg. Enkele offiiceren drongen om vier uur, gewapend mot revolvers, het hoofdtelegraaf kantoor binnen gevolgd door ongeveer veer tig personen deels in uniform, eveneens met revolvers gewapend. Burgerwachten hielden deze personen in bedwang, maar kort hier na klonken schoten op het Cibelez-plein. De politie, daardoor gealarmeerd, kwam te hulp en er ontstond een geregeld gevecht met re volvers en karabijnen tusschen de politie en de opstandelingen. Ook een aantal ma chinegcweren werden gerequireerd. Langen tijd duurde de strijd in het mi nisterie van oorlog en het ministerie van de posterijen en in de gebouwen van de veilig heidspolitie voort Het gelukte de politie eindelijk de opstan delingen terug te dringen en de rebellen, die zich in het ministerie van posterijen be vonden gevangen te nemen. Leider van dezen spoedig onderdrukten opstand schijnt te zijn generaal markies Ca valcanii, een der beste en meest populaire» generaals, die reeds door Primo de Rivera gevreesd werd om zijn pópulariteit doch dis ook met de tegenwoordige ma«.»ithebbers al lerminst op goeden voet is, daar hij onlangs een maand arrest heeft uitgezeten wegens een onhebbelijk antwoord op een onhebbelijK beid van een socialistisch minister. Nader wordt omtrent de gebeurtenissen te Madrid bekend: De commandant van de remonte-afdeeling te Tetuan bij Madrid, de thans zwaarge wonde ritonepster Silvester, een broer van den indertijd in Marokko gevallen opper bevelhebber van het expeditieleger aldaar, wekte 's nachts te half vier ongeveer 100 onder zijn hevelen staande soldaten en spoorde hen aan, tegen de republiek en de regeering op te trekken. De overige officieren waren of eveneens in het complot, of hadden juist hun ontslag gekregen. Velen droegen hun uniform onder civiele kleeding. Te Madrid aangekomen requireerden de opstandelingen op straat ongeveer 50 auto's, die door soldaten en met karabijnen gewa pende burgers werden bezet Op bet postkantoor pjxibeerden een ma joor, een kapitein, een luitenant en een ku- det van de marine de beide op post staanae gendarmes over te halen om zich bij de op standige beweging aan te sluiten. De twee gendarmes weigerden en hielden met hun geweren het groepje offioieren in bedwang tot assistentie was verschenen en de officie ren werden gearresteerd. De aanslag op het ministerie van oorlog gold ongetwijfeld den daar wonenden minis ter-president Manuel Azana. Hoeveel dooden en gewonden er zijn ge vallen is nog niet bekend, aangezien de op standelingen zelf in hun auto's verscheidene gewonden hebben weggebracht. Meer dan 200 personen zijn gearresteerd. Om kwart voor acht weerklonk plotseling over geheel Madrid hevig kanonvuur, het geen de bevolking verschrikte. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde echter, dat dit slechts „schiet oefeningen" waren. Tegenbetooglngen op bevel. De algemeene directie van den veiligheids dienst te Madrid heeft Woensdagmorgen een vertrouwelijke order gegeven, dat de ar beiders zich, voordat zij zich naar hun werk begeven, een volksmanifestatie zullen hou den. om de reactionnaire bewegingen te brandmerken. Uit Madrid werd in den loop van den dag gemeld: De bevolking reageert uiterst hef tig op deze opstandige beweging. Talrijke menigten loopen door de stra'.en onder het zingen van republikeinsche liederen. De opstand In Andalusië. Ernstiger van aard dan het „relletje" te Madrid is de opstand die onder leiding van den vroegeren opperbevelhebber der guar dia civil generaal Sanjurjo (spreek uit: San- goergo) te Sevilla is uitgebroken. Sanjui jo is sinds eenigen tijd door de republikein sohe regeering, die hem, ondanks zijn groote verdiensten voor de revolutionaire zaak, niet meer vertrouwde, achteruit gezet en be last met de leiding der douane. Hij is er thans in geslaagd het geheele garnizoen van Sevilla bij een beweging tegen de huidige regeering te doen aansluiten, waardoor sinds Woensdagmorgen liet groo.ste geedelte vaD Andalusië in oproer is. De regeering geeft openlijk toe, dat de op stand in Sevilla nog niet onderdrukt is en verklaart, dat zij zich op de trouw barer troepen verlaat. Tot nu toe zijn in totaal drie generaals gearresteerd. Beslissend voor het verder verloop van zaken zal zijn of de regeering zich in de overige deelen des lands zal kunnen verla ten op politie, leger en vloot. Op het oogen- bli-k weet men nog niet in hoeverre Sanjui- io buiten Audalusi'ë steun zal vinden. Uit Madrid wordt nog gemeld, dat de pre sident der Spaansche republiek in verband met den opstand zijn vacantie onderbroken heeft en naar Madrid is teruggekeerd. Om 11 uur werd onder voorzitterschap van den president der republiek een minis terraad gehouden. Na afloop daarvan werd den militairen commandanten in de buurt van Sevilla gelast, hun troepen gereed te houden voor een opmarsch naar Sevilfa. Ook werd besloten twee regimenten infan terie, die zich in de buurt van Madrid be vinden, te Madrid te concenireeren. Uit Cartagena zijn vijf torpedojagers ver trokken om steun te verleenen aan de in fanterie die tegen Sevilla moet ageeren. Ook artillerie is naar Sevilla gezonden. Aan de ops.andelingen te Sevilla is een ultimatum gesteld, dat zij zich binnen den tijd van een uur moeten overgeven. Volgens particuliere berichten heeft gene raal Sanjurjo, die te Sevilla den opstand leidt, zich tot gouverneur van de provincie Sevilla laten uitroepen. De telefonische en telegrafische verbindingen tussohen Madrid en Sevilla zijn verbroken. Couranten verboden. De regeering te Madrid heeft de volgende couranten verboden: El Debate, Siglo Lu turo, Informacion, El Mondo en La Nacion. Catalonië loyaaL De president-generaal van Catalonië, Ma- cia, heeft aan den president van Spanje en aan den minister-president te Madrid de ver zekering doen toekomen, dat Catalonië trouw blijft aan de centrale regeering. Mocht in Catalonië een monarchistische beweging het hoofd opsteken, dan zouden de arbeiders in Catalonië de algemeene sta king afkondigen. De Spaansche parlementaire commissie van onderzoek naar de politieke en admini stratieve verantwoordelijkheden van het oude regiem heeft arrestatiebevelen uitge vaardigd tegen ex-koning Alfonso, den in fant Ferdinand, den voormaligen minister van Arbeid in de dictatoriale regeering en tegen verschillende andere persoonlijkheden Deze maatregelen hebben niets uitstaan de met de gebeurtenissen van gistermorgen te Madrid, doch staan in verband met den bouw van inrichtingen ten behoeve der spoorwegen waarbij zich ernstige gevallen van corruptie hebben voorgedaan. MADRID, 11 Augustus. Hoewel de regee ring te Madrid en in de meeste andere dee len van het land den toestand meester is, schijnt in Andalusië generaal Sanjurjo de situatie voorloopig te beheerschen. Naar ver luidt heeft hij reeds gisteravond een kabinet gevormd, waarin generaal Barrera de functie an minister van oorlog waarneemt, terwijl het bevel over de civiele garde in handen is gelegd van generaal Cavalcanti. Teneinde allerlei geruchten reeds van te voren den kop in te drukken, wordt van of- ficieele Spaansche zijde medegedeeld, dat ex-ikoning Alfonso niets met deze tegen de republiek gerichte beweging te maken heeft. PARIJS, 11 Augustus. De markies De Tor res, een der meest vertrouwde vrienden van exdconing Alfonso deelde gisteren cenige journalisten mede dat noch hij noch de naaste familieleden van den koning, e&nig bericht uit Spanje hadden ontvangen, en dat zij zelf uitsluitend op de persberichten wa ren aangewezen. DE REGEERINGSVORMING IN DUITSCHLAND DE BESLISSING BIJ TON HINDENBURG? Het Duitsche Rijkskabinet heeft gister- rond ruim 3 uur beraadslaagd. Over het behandelde en de genomen besluiten is nog geen mededecling verschenen. Men neemt aan. dat de beraadslagingen over de reor ganisatie van de regeering voortgezet zul len worden. Rijkskanselier von Papen heeft voor gis teravond nog den leider der Duitsch-natio- nalen Hugenberg, tot een bespreking uit- genoodigd, terwij hij vandaag de centrum leiders Dr. Joos en staatspresident Bolze zal ontvangen. Met Hitier heeft de Rijkskanselier nog geen bespreking gehad. Men verwacht, dat' von Papen eerst Vrijdag met de nationaal- socialistische leiders zal confereeren. Overigens is de algemeene indruk, dat de eigenlijke beslissing thans bij Rijkspresident von Hindenburg ligt, die voorstander van een z.g. presidiaal kabinet is, daar de par lementaire toestand bijna geen andere keu ze laat. DE TERREUR In aansluiting op de verklaring der Duit sche Rijksregeering over het toepassen van amnestie, publiceert de regeering thans eon toelichting, waarin zij mededeelt, dat het haar bekend is geworden, dat leden van ne partijen, die zich aan het plegen van daden van terreur schuldig maken, op het stand punt staan, dat hun toch weinig gebeuren kan, omdat zij in geval van veroord eel ing spoedig amnestie zullen verkrijgen. Tenein de dit te verhinderen, heeft de Rijksregcc- rig bepaald, dat amestie voor politieke Wan daden in de toekomst uitgesloten zal zijn. Mocht een Landdag tegen deze bepaling in toch een amnestiebesluit goedkeuren, dan zullen de Rijkspresident en de Rijksrege ring de noodige maatregelen nemen om dat te verhinderen. Nieuwe misdaden. Dinsdagnacht is te Potempa in 't district Gleiwitz de communistische arbeider Piets- cusch vermoord. Volgens het politiebericht drongen verscheidene S.A. en S.S. lieden in uniform de kamer binnen, waar Piotscusch zijn broer en zijn moeder slippen. Zij mis handcldpn Pietscusch en losten een schot op hem, toen hij in een ander kamer vlucht te. Daarop verdwenen de nationaal-sociabs- ten. De moeder vond haar zoon dood in een bloedplas liggen. Een der daders is terstond daarop gear resteerd. Te Wismar is een S-A.-man 's nacnt? door communisten overvallen en door een schot in den arm gewond. Communistisch leider gearresteerd. De leider der communistische partij te Keulen Eckertz is onder verdenking van hoogverraad gearresteerd. Bij een huiszoe king in zijn waning zou een koffer met ma teriaal in beslag zijn genomen, welke ma teriaal aanleiding tot de beschuldiging heeft gegeven. Een op 16 Maart in een Stahlhelm-depot te Eberswolde gepleegde inbraak heeft gis teren tot gevangenneming van tien natio naal-socialisten geleid, die verdacht werden van de inbraak. Er zijn destijds veel wa pens, de muziekinstrumenten van de Stah' helm-kapel en telefoan-gerei gestolen. De aangehoudenen hebben allen bekend den diefstal op aansj^oring van een nationaal- socialistisch leider te hebben begaan. Deze had hen wijsgemaakt, do£ het depot aan de communisten behoorde. GRONDSWE'KSDAG. Bevordering van politieambtenaren. Ter gelegenheid van den Grondwetsdag heeft Dr. Bracht een groot aantal politie ambtenaren in Pruisen bevorderd. DE OLDENBURGSCHE HULPPOLITIE ONTSLAGEN. In den vrijstaat Oldenburg zijn gisteren de S.A.- en S.S.-leden, die als hulppolitie bij de gendarmerie waren aangesteld, weer ontslagen. Adolf Hitler heeft bij de rechtbank te Hamburg in kort geding een eisch aanhan gig gemaakt om aan het b'ad „Echo der Woche" de bewering te verbieden, dat de nationaal-socialistische beweging steun van de internationale bewapeningsindustrie zou hebben ontvangen. De rechtbank heeft thans beslist, dat Hit- Ier uitgenoodigd zal worden het bewijs te leveren, dat hij nooit gelden van deze in dustrie heeft ontvangen. Uit Berlijn wordt gemeld: Ministerial rat Scholiz is tot Rundfunkcommissaris van het rijksministerie van binnenlandsche zaken benoemd. AANSLAG OP HET HONGAARSCH GEZANTSCHAP TE BRUSSEL TWEE LICHT GEWONDEN Ongeveer vijftien Hongaarsohe commu nisten, die zich Woensdag, gewapend met baksteenen en ijzers, afzonderlijk toegang verschaft hadden tot het Hongaarsohe ge zantschap te Brussel, vernielden bij een ploteelingen overval het bureau. In het daarop volgende handgemeen den een beambte en een bediende van het gezantschap licht gewond. De indringers namen hierop de vluohL Vier van hen konden echter worden gear resteerd. Dit i6 de tweede aanslag, welke in den loop van veertien dagen op het Hongaarsohe gezantschap is gepleegd. Een zwaargewonde Nader wordt gemeld, dat de attaché Peitz- ker zwaar aan het hoofd is gewond door een steenworp. Zijn toestand is bedenkelijk. De indringers wilden protesteeren tegen de terechtstelling van twee communisten in Hongarije. BOLIVIA EN PARAGUAY De neutrale mogendheden in Amerika hebben opnieuw een nota betreffende de ten uitvoerlegging van den wapenstilstand aan Bolivia gezonden. Hoewel de inhoud dezer nota officieel nog niet is gepubliceerd, verluidt, dat de neu tralen zich accoord zouden hebben ver klaard met de voorwaarde, dat Bolivia drie der bezette posten in Paraguay tot nader order zal bezet houden. In den Gran Chaco is het nog tot kleinere 'vechten g6koraen, doch over het algemeen is het thans aanmerkelijk rustiger. Bij de te La Paz gehouden manifestaties pro en contra den oorlog werden ongeveer tien personen gedood. DE CONFERENTIE VAN OTTAWA. Ter conferentie van Ottawa hebben Woens dag de deskundigen van het Vereenigd Koninkryk en Canada in een gemeenschap pelijke vergadering de Canadeesche voorstel len verder besproken. Er werd eveneens een nieuwe zitting ge houden van het Canadeesche kabinet. DE REGEERINGSVORMING IN ROEMENIE Uit Boekarest wordt gemeld: De regeering Wajda Wojwod heeft Woensdag haar taak verkiezingen uit te schrijven als beëindigd verklaard en is afgetreden. De koning heeft den nationaal tsaranistischen leider Manioe in zijn paleis ontboden. Manioe weigerde even wel categorisch een kabinet te vormen. Vervolgens heeft de koning Wajda Wojwod opnieuw met de kabinetsvorming belast. Wajda Wojwod heeft de opdracht aanvaard. De weigering van Manioe heeft groot op en gebaard, omdat hij de langdurige onder handel ine en tusschen Manioe en den kroon de bestaande tegenstellingen niet konden worden overbrugd. ONTPLOFFING IN MUNITIEFABRIEK- In de munitiefabriek der Britsche Marine te Holton Heath, in de omgeving van Wareham, heeft Woensdag 'n ernstige ontploffing plaats gehad, welke eenige kilometers in den om trek werd gehoord. Een der loodsen, waarin hitroglycerine-poeder werd geperst, werd ge heel vernield. Er werd evenwel niemand ge wond, hoewel twee arbeiders zich in de naaste omgeving dezer loods bevonden. STEIGER INGESTORT Veertig personen zwaar gewond In Vietri eul Mare is een Italiaan, die te /er in zee was gegaan en om hulp riep, door eenige visschers gered, toen hij het bewustzijn reeds half had verloren. Onge veer 100 personen zagen bij de dramatische rodding toe op den steiger van het zeebad. Onder den druk van deze ongewoon zware belasting, stortte de steiger plotseling in, zoodat het grootste gedeelte van het publiok uit vrij aanzienlijke hoogte in zee en op het 6trand viel. Veertig personen wcrd«n hierbij BOTSENDE MEENINGEN OP HET WATER Belangstelling voor vakopleiding Aan boord, Arnhem, 10 Aug. Een vruchtbaar debat. Een vacantiedag wak het gisteren voor de passagiers van de „Prinses Juliana", die „full speed" van Rotterdam naar Arnhem stpomde. niet. Want wel blijft het altijd een mooie tocht over Nieuwe Maas, Lek, Rijn en Geldersche IJsel, vooral als het een uitge zochte zomerdag is; maar het debat aan 't dek was zoo vol spanning en emotie en duurde, met korte onderbreking, zóó lang, n.l. van 10 uur 's morgens tot haif 5 's mid dags, dat de natuur door de lectuur in het gedrang kwam. Vroeger heette, het, de welvaart van ons land, die komt van varen; thans moet het heetcn kwam van varen, met alle nadruk op kwam, want de schippers varen zich Dit was aanleiding voor den heer D e Jong, de directeur van het Onderwijsfonds om in een zorgvuldig voorbereid prae-advies lijnen voor de toekomst uit te stippelen en conclusies te ontwerpen ten aanzien van de vraag, wat er moet gebeuren. Immers, vroeger leefde de schipper in groote zelfgenoegzaamheid voort. Hij noem de zich „naast God, schipper op zijn schip" en, daar hij „wereldreiziger" was, kwam hij door zijn zwerven ook zonder schoolsche kennis op een trap van algemeene ontwik keling, zóó. dat de Drentsche turfmakers en keuterboertjes groot respect voor hem had den. Echter, dat veranderde: de motor ver drong tiet zeil en het „onderwijs door erva ring" behield wel waarde, maar blceJt lang zamerhand niet meer voldoende. Het schijnt echter, dat de binnenschipper zulks nog niet voldoende begrijpt, want de belangstelling voor hel onderwijs der kin deren, zoowel lager als va konderwijs, laat nog heel veel te wenschen over; het is nog even slecht als 20 en 30 jaar geleden. Voor de walkinderen is er leerplicht en leergelegenheid; de schipperskinderen staan feitelijk buiten de wet; ze groeien in on wetendheid op. Dat mag niet en daarom ge bruikte de inleider eenige krasse termen. Hij wenschte de schippers voor het onafwendbare dilemma te stellen: wilt gij voor uw kinderen nog een plaats ln de binnenvaart behouden of zult ge toelaten, dat zij verdrongen worden door jongens, die uit de klei en van de hei getrokken worden? Wilt gij, schippers, zoo riep de heer De Jong uit, dat wij anderen, dan uw kinderen opleiden voor de binnenvaart? Weet, dat het niet zoo moeilijk meer is om u te verdringen; het moderne bedrijf kan uw kinderen missen! Botsende meeningen Deze hartekreet word door sommigen ver keerd verstaan, en men trok zelfs de con clusie, dat het Bestuur van het Onderwijs fonds zich niets meer van het lot der schip perskinderen zou aantrekken en een orga nisatie was geworden om het bedrijf aan personeel te helpen. Zoowel de prettige leider der bijeenkomst, de heer Th. M e 11 e raa, inspecteur van de Scheepvaart te Groningen, als de inleider, wierpen deze beschuldiging verre van zich. Ten slotte kwam dii alles weer in 't reine en aan 't slot der langdurige bespreking kan naar waarheid verklaard worden, dat alle aanwezigen bedoelen om voor het schip perskind te doen wat mogelijk is. Alleen, hierbij deed zich een incident voor, dat toch wel de moeite van vermelden waard is. Namens de. Bond van Ned. Onder wijzers waren de heeren Post en Soeder- h u y s e n aanwezig: doch eerstgenoemde opende de bespreking metde opmerking, dat deze organisatie nog geen geformuleerde opinie heeft over het vraagstuk der oplei ding; nadrukkelijk was hun dit bij de af vaardiging op het hart gebonden; zij kon den slechts voor zich persoonlijk spreken. Deze mededeeling wekte aan alle zijden groote verbazing. Vooral, omdat de heer Post er aan toevoegde, dat zeer tot zijn spijt voor hem als vertegenwoordiger van ge noemde Bond geen plaats was in 't bestuur van het Onderwijsfonds. Echter, nog grooter werd de verbazing, toen de heer De Jong meedeelde, dat het N.V.V. wel tot de meewerkende organisaties behoort en dat de heer Posthumus, als voor zitter van de B. v. N. O. door het N.V.V. is afgevaardigd om aan de besprekingen over het rapport deel to nemen en nooit heeft verklaard, dat hij daar maar als persoon zat Daaruit mocht toch afgeleid worden, dat N.V:V. en B. v. N. O. achter deze zaak staan en nuheeft de Bond nog geen gevestigde opinie. Het is vreemd. Te vreemder, omdat het Onderwijsfonds geen onderwijsorganisa ties uitnoodigde, maar wel vakorgani saties, die hun sporen op dit terrein ver diend hebben, doch een vertegenwoordiger van de onderwijzers natuurlijk wel via het N.V.V. aan de leiding van het Fonds kan deelnemen. Deze kwestie dient nader belicht te wor den. Het maakt op ons zoo de indruk, (de indruk, meer niet), dat de Bondshaan niet voldoende koning kan kraaien en dal de Bond daarom voorloopig de vaagheid voor de preciesheid verkiest; men kan dan straks alle kanten uit. De Staat moet het doen. Dit alles neemt niet weg, dat wij van de aanwezige bondsleden de vaste overtuiging kregen, dat het hun enkel en alleen om het schipperskind te doen is. En tot heden ging van hen ook niet de grootste drang uit om het te sturen in de richting: de Staat moet het doen. Althans, zij erkenden, dat de schuld niet alleen Lij de Overheid lag, maar zoker ook bij de belanghebbenden en de be langstellenden. Overigens gingen er veel stemmen op van hen, die voor 60, voor 80 en zelfs voor 100 pet. de schuld op de Overheid wilden wer pen. Die had tijdig moeten zorgen voor leer- dwang voor schipperskinderen en wat daar voor noodig is. Zeer terecht wees een man nit de praktijk er op, dat wie zelf dom is er. weinig bezwaar tegen heeft, dat zijn kinderen ook dom blij ven. Anderen zoeken naar elke mogelijkheid Aan boord van de „Prinses Juliana" kun nen 16 jongens praktisch opgeleid worden. Dit schip van een ton is geheel betaald en dekt zijn eigen kosten; de oude Prins Hen drik" is thans in dienst van de Zeevaart scholen; indien er echter belangstelling voor is .zal het door het O. F. zoodanig ver bouwd worden, dat er een 20 jongens voor een ander vak opgeleid kunnen worden; en met de kosten komt het wel in orde. Dubbel jammer is het daarom, dat het Fonds in 192S feitelijk de belangen in han den moest geven van de Commissie-Smeen- ge, welke tot heden nog niet verder gekomen is met haar pogen. We zijn nog even ver als in 1928 en daarom moet het, aldus de heer De Jong, uitgeschreeuwd worden, dat er hulp noodig is, vóór de schipperij zinkt, in het moeras van het pauperisme. De Staat moet het doen? De Staat moet wat doen! Ieder oefene invloed op zijn poli tieke vrienden om belangstelling te wekken. Aangenomen conclusies Na eep uitvoerig debat werden niet min der dan 17 conclusies aangenomen nog aan gevuld door de vergadering. De hoofdzaak is dat men op de basis van gewoon lager onderwijs een vakonderwijs- cursus wil laten volgen, zoodat de opleiding van leerling-matroos voor de zeevaart gelijk wordt aan die voor de binnenvaart. De cur sus zal op een stilligend schip gegeven worden tot het 17e jaar; en dient geheel gratis te zijn voor on vermogenden. Voorts moet er, voor de opleiding na de leerlin gentijd een gemeenschapsschool zijn met filialen over alle scheepvaartcentra, ook in het buitenland, opdat de schippersgezel, al varende, dit onderwijs kan volgen. Om 7 uur kwam de „Prinses Juliana" te Anrhem. Donderdagmorgen komen B. en W. van Arnhem aan boord, daarna wordt naar Lobith gevaren en vervolgens naar Deventer Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Papendrecht, cand. C. Smits te fiillegom. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Mydreeht, A. van Griet- huysen te Zuid-Beyerland. Te Oostermeer- Eestrum, J. Douwes te Minnertsga. ..angenomen: Naar Lage Vuursche, A. M. den Oudsten te Elburg. Bedankt: Voor Randwijk, J. E. Klomp te Ede (G.). GEREF. KERKEN Beroepen: Te Dalfsen, J. M. Kroes te Tienhoven (U.). Ds. P. J. DE BRÜYN Aan Ds. P. J. de Bruyn, vroeger predikant der Ned. Herv. Gemeenten van Usselo en Denekamp (O.), thans predikant by de Prot. Gemeente te Medan (Sumatra), is wegens zes-jarigen dienst tegen 1 Juli van het vol gende jaar acht maanden verlof naar Europa toegekend. Ds. K. GROEN Naar wy vernemen, is er in den toestand van Ds. K. Groen, predikant der Chr. Geref. Kerk van Rotterdam-West (Delfshaven), een on gunstige wending gekomen. Te Leersum, waar hy voor verder herstel vertoefde, heeft hij h de dagen van regen en wind een koude ge vat, die niet onschuldig was. Per ziekenauto is hy wederom naar Rotterdam vervoerd en hier heeft zijn huisdokter longontsteking ge- constateert. Momenteel valt omtrent het ver loop dezer ziekte nog niets te zeggen. DE MINAHASSISCHE KERK. Het bestuur over de Protestantsche Kerken in Ned.-Indië en het Nederlandsch Zendeling- Genootschap hebben besloten na onderzoek in de Minahassa om zich tot taak te stellen een zelfstandige Minahassische Kerk te orcani- seeren. De Volksscholen worden per 1 Tanu- ari 1933 overgedragen aan de Kerk. Aan de opgeleide goeroe-djoema-arts wordt het recht toegekend tot bediening van de sacramenten, inzegening van huwelyken en aanneming van lidmaten. GODSDIENSTONDERWIJS. Te Loonschenaijk (N.-Br.) besloot de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente een godsdienstonderwijzer te benoemen voor het geven van catechetisch onderwys aan de jeugd der Gemeente. KERKGEBOUWEN. Te Zandeweer (Gr.) zal volgende week het gerestaureerde kerkgebouw der Ned. Her vormde Gemeente wederom in gebruik geno men worden. Er is aan dit 13de eeuwsehe bouwwerk met zijn adellyke banken cn zijn avondmaalstafel met prachtig snijwerk en marmeren blad, veel zorg bekleed. Architect is de heer A. R. Wittop Konig te Groningen- PREDIKANTSWONINGEN. Te Middelharnis is door den Kerke raad der Chr. Geref. Kerk besloten voor den beroepen predikant, den heer W. F- Laman. tand. tot den H. Dienst te Leiden, aan de Hoflaan een nieuwe pastorie te bouwen. RUSTHUIZEN. Te Nieuwe r-A m s t e 1 is door den heer A. van Ginkel, directeur van het Tehuis voor Ouden van Dagen der Ned. Herv. Gemeente, „Vredeveld", tegen 1 October a s. ontslag aan gevraagd. EVANGELISATIE. TeA s sendelft is het nieuwe gebouw der Geref. Evangelisatie in gebruik genomen. Het woord is gevoerd door de heeren: J. Elfrich, voorzitter van de bouwcommissie; ouderl. C- Sman, namens den Raad der Geref. Kerk van Krommenie; cand. T. Klein, hulpprediker voor Assendelft en Uitgeest; Ds. J. O. A van Loon, van Purmerend; Ds. W. A. Wiersinga, Sm_Y/e1\Sp? Ds- G. Tom, van Westzaan; Ds. jH- Moolhuizen, van Aarlanderveen; Ds. H. j oteenhuis, van Sneek; en anderen. Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Hannover 765,9. Laagste stand te Seydisfjord 752,9. Stand vanmorgen half twaalf 762,7. 12 AUGUSTUS Zonsopgang 4.39 u.; Zonsondergang 7.30 u. Maansopgang 5.59 u.; Maansonderg. o. WEERVERW ACHTING (Kedeged door 't Kon Ned Meteorologisch Inst te De Rilt) Zwakke tot matige O. tot Z. wind, aan vankelijk helder tot licht bewolkt, later toe nemende bewolking, droog, behoudens later kans op onweer, weer warm. TEMPERA PUUR Stamd vanmorgen half twaalf 23.6 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd: Van 's avonds 9.00 u. tot 's morgens 5.11 u. WATERSTANDEN RIVIEREN HedcD Vorig Heden Vorig Walsbut 3.69 3.74 Canp 3.24 3.40 Basel 1.74 1.81 Ems 0.- 1.06 Huningen 2.43 2.52 Coblenz 3.00 3.14 Khelnweiier -0.- -0.08 Trier 0.31 0.36 Kehl 3.75 3.8J Keulen 3.10 3.22 Maxaa 0.— 5.71 Kuhrort 1.86 1.92 Wiedesbeim 0.- 0.96 Wesel 0.— 1.78 Mannheim 4.66 4.90 Emmerik 0.— 2.94 Lohr 1.21 1.25 lUisseldorr 0.— 2.68 Mainz 0.— 2.00 Maastricht 1.81 1.84 Hingen 2.78 2.90 Venlo 10.78 10.78 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 12 Augustus (Oude Amsterdamsche ttJd) Delfzijl 7.01 19.4i Hetlevoetal.11.08 23.49 Terschelling 4.13 16.56 Willemstad 12.00 Harlingen 4.58 17.47 Brouwersh. 10.20 23.01 Helder le 12.47 Zterlkzee 10.40 23.24 Idem 2e Wemeldlnge 11.06 23.47 Umuiden. 11.17 23.58 Vlissingeb 9.27 22.11 H.v Holland 10.30 23.11 Terneuzen 10.02 22.12 Scheveningen 10.40 23.21 Hanaweert 10.36 23.16 Botterdam 12.31 Radio Nieuws. DONDERDAG 11 AUGUSTUS sum AVRO: Kamerorkest NCRV: Liederen-recital Kalundborg. Deensche muziek. Huizen. KRO. Mandoline ensemble. Hilversum. AVRO. Gramofoonmuzie Hilversum. AVRO. Omroeporkest. Warschau. Orgelconcert. I Huizen NCRV: Friesch» declamatie J Huizen. NCRV W. A. Kruüsduk: Het he dendaagsche verke< Huizen NCRV: Politieberichten Hulzen NCRV: Persberichten Huizen. NCRV. Persberichten. VRIJDAG 13 Huizen KRO: Morgenconcert L Hilversum. VARA. Gramofoonmuzlek J Huizen. KRO. Gramofoonmuziek sum. VARA Septet Populair concert. Katundborg. Strijkorkest. Daventry Concert. Hulzen KRO. Gramofoonmuzlek. Huizen. KRO Piano soli. Hilversum. VAj-ü Gramofoonmuzlek Huizen. KRO Orkest. Hilversum. VARA Klein orkest. Langen berg. Vesperconcert. Warschau. Mahdollnemuziek. Hulzen. KRO. Gramofoonmuziek. Hilversum. VARA Orgelmuziek. Lezingen, Cursussen, ens Hilversum. VARA. Voordracht Hilversum. VARA. Voordracht. Hilversum. AVRO Voordracht Huizen. KRO. Onze tuinen. ï-harlngviascherö VPRO. Morgenwijding. n. KRO. Politieberichten. NEDERL. AEROLOGISCH STATION NABIJ REYJKAVIK. Vertrek der expeditie. Naar wij vernemen, zullen de deelnemers aan de Nedërlandsche expeditie naar IJs land aerologisch station nabij Reykjavik Zaterdag 13 dezer te 9.25 uur van Amers foort vertrekken om via Hamburg en Bergen naar IJsland te vertrekken. De vliegtuigen zijn reeds te Bergen en zullen 23 Augustus te Reykjavik aankomen, waar luit.-vlieger Van Giessen reeds voor het opzetten van den hangar en het gereed maken van het terrein zorgt. Tot de expeditie behoort ook de vlieger Bosch en de mecanicien Van der Leden, die groote ervaring heeft in de behandeling van de registreerende instrumenten, die bij de hoogte vluchten gebruikt moeten worden. De heer H. G. Cannegieter gaat mee om de IJslandsèhe collega's op do hoogte te brengen van het den Nederlandschen vlie gers opgedragen werk. PICCARDS STRATOSFEERTOCHT Spoedig vertrek. Uit Zurich werd Woensdag geseind: De voorbereidselen voor het opstijgen van den ballon van prof. Piccard op het vliegveld Dubendorf zijn in vollen gang. In het geheel staan 170 man gereed om bij den start dienst te doen, terwijl 2700 Kg. waterstof in reusachtige flessohen gereed liggen. Zooals gemeld, is de start uitgesteld, daar de in strumenten voor het meten van de kosmi sche stralen niet geheel iL orde waren. Een nauwkeurig onderzoek zal moeten leeren, of de reparaties spoedig kunnen geschieden. Voorts heeft het meteorologisch instituut te Zurich prof. Piccard er op opmerkzaam gemaakt, dat zijn vlucht naar ie stratosfeer kan samenvallen met het passeren van de aarde door den grooten 6troom van meteoor stee nen der Perseiden, die telkens in den tijd van 10 tot 14 Augustus merkbaar is en op een hoogte van meer dan 16 000 meter voor de bollonvaarders gevaarlijk zou kun nen worden. De ballonvaardeis zijn dus gewaarschuwd, om zoo mogelijk niet hoo- ger te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2