Jliruuir £riïisiljf Courant ABONNEMENT: ï'-er kwartaal In Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4.50 Bij dagenjkscho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3733 DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1932 ADVLRTENT1EN Van 1 tot 6 regelslAVfl Elke regel meer0.22V# Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2A0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. SOLDAATJE SPELEN. Daar zitten ze mee, de leiders der S.D.A.P. Met het instituut der Arbeidersvredeswacht. Toen het denkbeeld voor het eerst in de hoofden van enkele jongeren opkwam, is het met ironie, ja met sarcasme, door de leiding en in de roode pers begroet. Zelfs werden er spotversjes op gemaakt. Langzamerhand is er wijziging in de beoordeeling gekomen. I-Iet partijbestuur moest de beweging wel ernstig nemen en verklaarde tenslotte, dat men er eigenlijk geen bezwaar tegen had. De „Vredeswachters" grepen dat haastig en handig aan en maakten er propaganda mee: het partijbestuur had, volgens hen, zijn hooge goedkeuring aan doel en streven ver leend. Maar dat vond de leiding toch weer te bar. En de partijsecretaris moest in de pers duidelijk maken, wat het partijbestuur nu eigenlijk bedoeld had. Zie eens, zegt hij, met speelsch stijlvernuft: „Niet-erkennen is geen verbieden en niet-verbieden is geen erken- Het is duidelijk, hier kan men alles van ïnaken. In ieder geval: de arbeidersvredes wacht kan zijn gang gaan. Of, in de eigen woorden van den partijsecretaris:- „Het partijbestuur acht een „Vredes wacht", wier leden in uniform gekleed gaan voor de beweging niet noodzakelijk en haar nut twijfelachtig. Reden om haar te erkennen als een officieel onder deel van onze sociaal-democratische ar beidersbeweging is er evenmin als om haar te verbieden". „Soldaatje spelen" acht het partijbestuur niet noodzakelijk; maar er is geen reden om het te verbieden... Zijn geruchten over de mobilisatie der roode Vredeswacht misschien tot den heer Oudegeest doorgedrongen? DE CRISISPACHTWET OOK VOOR DEN BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RIJKSBEMIDDELAAR De Haarlemsche Kantonrechter zegt: „neen". De Centrale Landbouworganisaties zeggen: „ja". Een eigenaardig geval van „juristerij" doet zich voor bij de praktijk van de crisis pachtwet. Bij den Kantonrechter te Haarlem kwam het verzoekschrift binnen van iemand, die land ha(' gepacht van een ander, om bemid deling te willen verleenen tot gedeeltelijke ontheffing van de per 1 Juli 1.1. betaalde en 15 Nov. a.s. te betalen termijnen van de pachtsom. De kantonrechter liet, zooals te doen ge bruikelijk is, de partijen bij zich komen om de zaak onderling te regelen. Maar het bleek, dat partijen elkaar niet konden vin den. Echter bleek het den kantonrechter ook. dat liet hier betrof perceelen, die ge bruikt werden als tuin grond. En nu begon de kantonrechter als een echte jurist, wie zal het hem kwalijk nemen, zich af te vragen of de crisispachtwet, die over „pachtovereenkomsten" spreekt, wel over pachten van tuingrond gaat Verschil lende dingen werden overwogen, doch als te zwak dm een zekere basis te vormen, weer u worpen. Tot eindelijk gevonden werd, dat de „Kamer voor crisispachtzaken" die bij liet falen van de pogingen van den kantonrechter, de aanhangig gemaakte zaak verder zal behandelen, volgens de wet moet bestaan uit den kantonrechter en twee per sonen, die deskundig zijn op het gebied van de verhoudingen op landbouw gebied. Ziet ge, zegt deze kantonrechter, daar hebt ge het, 't is alleen voor landbouw bedrijven en daarom wordt het verzoek schrift niet verder behandeld. Doch de drie Centrale landbouworganisa ties hebben gauw den Minister gewezen op deze uitspraak en opvatting en o.i. met recht erop gewezen, dat in vele gevallen ook officieel gesproken wordt van landbouw, terwijl de tuinbouw daarbij inbegrepen is. Men spreekt b.v. van Minister van Land bouw, Directeur van den Landbouw, Land bouw uit. oerwet, enz., terwijl daarbij steeds de tuinbouw ook begrepen is. Maar omdat ze aanzienlijke vertraging der -behandeling verwachten en zelfs de leans, dat andere kantonrechters ook zoo oordee- len als de Haarlemsche, hoewel gering, toch mogelijk achten, vragen ze den Minis ter of dc-e met bekwame spoed zijn mee ning bekend wil maken en den Kantonrech ters wil mededeelen. t F.üksbemidde- VOOGDIJRAAD Bü Kon. besluit is nan mevr. M. W. h Aberson op verzoek, eervol ontslag and uit hare betrekking van lid van den «.edttraad te Leiden, onder dankbetuiging. ERSCHEIE Bii Kon. beslu |£j an neme n Vi n ihè t* vree m d °ee r e tée k n groc ifficier der Orde van de Kroon van Belgic. RECHTSWEZEN 19?2Ü aangewezen voi in de enkelvoudige I in 1 September de behandeling „jrgerliike kinderzaken tevens belast«net de behandeling van kinderstrafzaken van arrondissements-reehtbank te •s-Gravenliage a. tot lid Jhr. mr. H. Feitn rechter, b. tot pHatsverv. lid mru._j. - f"g*%nX3n£?a& WaIS«n b. tot Plaats- lïfr? cl.' Heê.iian-- te Utrecht a. tot lid mr. D. K steun b. tot plan's- J. J. "WUnstroom, 111 A D. van Regteren Loeff. allen rechter. ir. A. J. Paulus °utH.' j.ep.nM: NEDERLANDSCHE VORDERINGEN OP DUITSCHLAND DE MOEILIJKHEDEN VAN HET BETALINGSVERKEER De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid inzake de Nederlandsche credi teur-belangen in Duitschland in verband met de moeilijkheden in liet betalingsver keer. Indien binnen redelijken termijn met verdere onderhandelingen geen bevredigend resultaat mocht worden bereikt, aldus wordt in dit adres betoogd zal de regce- ring nader dienen te overwegen in hoeverre tegenover Duitschland gebruik kan en moet worden gemaakt van de wet tot vergemak kelijking van maatregelen bij verdrag of op andere wijze te treffen ter breideling van de gevaren voortspruitend uit de beperken de bepalingen, die stoeds veelvuldiger op 't internationaal betalingsverkeer worden toe gepast. Aan de Maatschappij is in het bijzonder in de laatste weken wel gebleken van welke beteekenis de vorderingen uit onderscheiden hoofde, die het bedrijfsleven en de Neder landsche belegger op Duitschland heeft, voor het economische leven van ons land zijn en hoe groote belangen ook voor den Nederlandschcn fiscus er bij betrokken zijn. Aan do hand van eenige voorloopig ter beschikking staande gegevens meent het hoofdbestuur het totaal van de Nederland sche vorderingen op Duitschland. zoowel op langen als op korten terwijl te mogen stel len op rond twee milliard Rijksmarkt of één milliard 200 millioen gulden. Berekend tegen een percentage van 6 zou dit alleen aan rente reeds neerkomen op een aan ons land jaarlijks ten goede komend bedrag van 120 millioen Rijksmarkt of ruim 70 millioen gulden. AANBESTEDINGEN-ZUIDERZEE WERKEN De directeur-generaal der Zuiderzeewer ken heeft gisteren aanbesteed het maken an S brugopritten langs de nieuwe Sluizer- aart en te Den Oeverschc Vaart in den Wieringermeer. Laagste inschrijver was O. Bosker Jzn., te Wieringen. voor f 29.280, Voorts is aanbesteed liet onder profiel brengen van een aarden baan en het daarop aanleggen van een betonweg tusschen De Koov en Van Ewijcksliris met bijkomende werken. Laagste inschrijfster hiervoor de N V. Mij. „Nederland" te Den Haag voor f 107.S50. Tensiptte werd nog aanbesteed de leg van klinkerwegen in sectie B van den Wieringermeer. Laagste inschrijfster was P. Baal dor's Aannemingsbedrijf tc Alkmaar oor f '14.700. NAT. SCHEEPVAARTBELANGEN WET AFGEKONDIGD Gister i6 afgekondigd in het Staatsblad de wet betreffende behartiging van de na tionale scheepvaartbelangen. CENTRAAL COMITÉ VOOR ECONOMISCH VERVOER Van het Centraal Comité voor Economisch Vervoer ontvingen wij een overzicht va ettelijke regelingen van het motortransport Nederland, Engeland, Duitschland, België, Zwitserland en een aantal andere landen. Binnenkort zullen door genoemd Comité de regelingen in Frankrkijk, Italië de Vereenigde Staten worden gepubliceerd. p. T. T. Blijkens mededeelin-g van de Duiteche postadministratie worden de tochten naar Zuid-Amerika van het luchtschip Graf Zeppelin tot nader bericht uitgesteld. Eventueel reeds voor den tocht va Augustus ter post bezorgde correspondentie zal aan de afzenders worden teruggezonden. De fronkeerkosten worden tegen overleg ging van de omslagen of stukken terug betaald. AMSTERDAM DE RAAD EN DE NIEUWE LEENING. De gemeenteraad is gistermiddag onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer W. de Ylugt, bijeengekomen ter behan deling van het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening ten be drage van f 5.000.000, waarover wij reeds bericht hebben. Na de opening der vergadering constateer de de burgemeester, dat van de 45 leden slechts 22 aanwezig waren, derhalve niet het voor het nemen van een wettig besluit vereischte quotum. De burgemeester sloot in dit verband d, vergadering met de medcdeeling, dat heden middag te drie uur opnieuw vergaderd zal i worden. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING Ds. A. M. Berkhoff JAARVERGADERING TE APELDOORN Gisteravond heeft in de Westerkerk te Apeldoorn een orgelbespeling en wijdings samenkomst plaatsgehad, ter inleiding van de 32ste algemcene vergadering van de Ger. Vereeniging voor Drankbestrijding. Nadat door den heer J. W. Onk, van Arn hem, een kort orgelconcert was ten beste ge geven, hield Ds. E. I. F. N a w ij n, van Apel doorn, een korte toespraak, waarin hij alle aanwezigen verwelkomde en wees op het doel van deze bijeenkomst. Hierna beklom allereerst Ds. A. M. Berk hoff, Chr. Geref. predikant te Sneek, en vice-voorzitter van het hoofdbestuur, den kansel om zijn toespraak te houden getiteld: „Draagt elkanders lasten". Spr. herinnerde aan het telkens, bij opwek king om zich met de vereeniging te scharen rondom de banier -Ier geheelonthou ding, terugkeerende: „Ik wil mij niet on- ier dwang laten breu gen", waarbij men dan geheel en alleen het oog heeft op zich zelf, alsof onze strijd niet allereerst gaat om anderen. Daarom wilde spr. wijzen op Paulus woord in Galaten 0 2: „Draagt elkan ders lasten en ver vult alzoo de wet van Christus". Hoe- eel gemakkelijker zou het den Samaritaan- schen reiziger geweest zijn, als hij den zwaar mishandelden Jood maar aan den weg had laten liggen. Hij was toch niet mishandeld?» Maar dat gedoogde de liefde niet. Hij nam zijn lasten op zich. Hoeveel strijd en zorg zou Paulus zich hebben bespaard, indien hij zich met zijn gevonden heil stil had te ruggetrokken. Maar hij nam de lasten van Joden en heidenen op zijn schouders, op zijn hart. Al kostte het hem dan ook straks den marteldood. Bovenal staat ons hier het exempel van Christus voor oogen. Hij heeft Zich zelven ontledigd om ons te redden van zonde en dood. Welgelukzalig wie met het pak van zonde en schuld mag zinken aan Zijn voe ten. Doch dan roept die Christus ook hem toe, dat „Hij de last van anderen zal dragen de wet van Christus vervullen". Wal een lasten draagt ons geslacht vanwege de zonde! Welk een algemeene lasten. Maar ook welk een bijzondere laslen vanwege bij zondere zonden; niet het minst vanwege de drankzonde. Welk een sombere statistieken zijn hier om dit te bevestigen. En nu is hei roeping, ook juist als wij zelf niet door de drankzonde zijn meegevoerd, om de lasten te dragen van wie cr wel door zijn aangegre pen, dikwijls reeds door hun afkomst. Dat de liefde Christi daartoe nog velen moge dringen. Hierna zong de schare Ps. 133 2. Laatste spreker was de cénig nog in leven zijnde oprichter der vereeniging, die nu at 32 jaar de voorzittershamer hanteert, Ds. W. H. Gispen, Geref. predikant te .Sche ven ingen, die als onderwerp van zijn toe spraak gekozen had: „Schoone roeping". Spr. wees er op hoe een Christen het le ven heeft te aanvaarden als een roeping. De schoone gave van het leven is ons nie' gegeven als een genieting en aan de fijner» Ds. IV. H. Gispen of grovere genotzucht mogen we niet toege ven. Waar God ons roept om voor Hem t«» leven, heft die roeping ons uit boven het egoïstisch streven van den mensch, die lu zijn eigen ik het centrum heeft van zijn T vensbevveging en van al zijn streven inden korten levenstijd op de aarde. God roept ons Hem te dienen. Jezus roept ons gelijk Petrus eenmaal met het korte woord, dat geheel ons leven overspant en bezielen moet: Volg gij Mij. Zóó ziet ook de Ger. Ver. voor Dr. haar taak, getuige art. 1 van haar statuten. Die erkende en aanvaarde roeping vloeit den Geref. onthouder voort uit zijn meene levenstaak die God voor Abraham, den vader aller geloovigen, omschreef: „Wees een zegen". Spr. wees voorts met een enkel woord op het alcoholisme en zijn verderfelijke wer king op het persoonlijk leven van duizen den, het gezinsleven, de volkskracht en dt kerk van Christus. Zullen we daaraan voor bijgaan en blind blijven voor de verderfe lijke macht der drinkgewoonten, ook in Geref. kringen in stand gehouden en zelfs aangeprezen als een schoone genieting? Meenen we door het, Gode zij dank, zien steeds meer uitbreidende werk der Evange lisatie in de sloppen en stegen onzer groote steden, zondaren den weg der zalig heid te kunnen wijzen" zonder te stui ten op de macht der bedwelmende dranken? 1 En als we die macht zien zouden we dan meenen genoeg te doen met een woord te spieken, een tractaatje achter te laten en te gelijk ons glas in de hand te houden en te ledigen. Wij, Ger. drankbestrijders, aldus spr., zien onze taak als een roeping vau Godswege in het aanvullen van een leemte in de Evangelisatie, in het leven van zoo menig Christen en den levenstoon van on derscheidene Chr. kringen. Ook die van Ger. belijdenis zijn moeten medewerken tot bevrijding van ons volk van een juk, dat het zichzelf in het alcoholisme oplegt. Tot die roeping wordt de Vereeniging ge sterkt door de zekerheid dat zij door een arbeid van 32 jaar velen door de goedheid Gods tot een zegen is geweest, die zelfs te genstanders en spotters niet kunnen ont kennen. Dankbaar zijn we, aldus spr., voor de stijgende waardeering in Ger. kringen, met uitzondering misschien van de kringen an studenten, die zelfs nog in onzen tijd meenen hun Geref. student-zijn te moeten rersieren met lofspraak op den alcohol en van anderen die uit onwetendheid en groote onkunde eigen genieting stellen bo ven hun levensroeping een lichtend licht te zijn en zich te geven voor het geestelijk en zedelijk behoud van ons volk. De begroctingssamenkomst. De begroetingssamenkomst, die, evenais de wijdingsdienst, zeer druk bezocht was, stond onder leiding van den voorzitter der Apeldoornsche afdeeling, den heer D. R. Jonker, die de bijeenkomst op gebruike lijke wijze opende en een openingswoord sprak, dat een dankwoord en een welkomst woord wilde zijn. Spr. richtte tot een paar leden van het hoofdbestuur een speciaal woord, inzonderheid tot Ds. W. H. Gisppn, de eminente leider der vereeniging, de in teressante briefschrijver uit Schiedam in het maandblad en den vriend der jongere medestrijders. Tal van vrienden en geest verwanten hebben in allerlei \orm hulp verleend en giften geschonken om deze jaarvergadering wel te doen slagen. (Luid Hierna werd een geanimeerd programma afgewerkt De Voorzitter deelde mede dat telegram men waren ingekomen, meldende de goede overkomst van de radio-uitzending uit Arn hem, Lutten a. d. Dedemsvaart en Wolfheze. Een aantal dames in prov. kleederdracht bezongen nu de schoonheid van hun pro vincie, waarbij een bekend figuur uit den betrokken hond op potsierlijke wijze even „op den hak" genomen werd. Het stuk viel zeer in den smaak en werd meermalen door applaus onderbroken. Na een geanimeerde pauze bood de heer Jonker namens de vereeniging aan het hoofdbestuur voor de bekostiging van de installatie van het verenigingsbureau een couvert aan, inhoudende een bedrag van f 145.80, bijeengebracht door 6 prov. bon den. 40 afdeelingey en enkele personen, plus f 30, zijnde de collecte van den bidstond, f 20 batig saldo van de orgelbespeling, f 10 opbrengst van de bloem verkoop en f 10 overgebleven giften voor de radio-uitzen ding van 1933. Dc afd. Apeldoorn uitte den wensch, dat het hoofdbestuur voor de inge zamelde gelden een schrijfbureau en een schrijfmachine aanschaffen zal. (Luid ap plaus). Namens het hoofdbestuur spraken de heg- ren Ds. A. M. Berkhoff, vice-voorzitter en C. B u i t e n d ij k, penningmeester der vereeniging, woorden van dank voor deze prestatie in moeilijke tijden. Ds. Berkhoff sprak een slotwoord en sloot vervolgens de bijeenkomst, die zeer geanimeerd was, met dankzegging. DE JAARVERGADERING welke hedenmorgen om half elf aanving, werd geopend door den voorzitter Ds. IV. H. Gispen, van Scheveningen, die in zijn openingswoord zeidc, dat do huidige crisis ook voelbaar is in de bestrijding van het al coholisme. Als Ger. Vereen, voor Drankbe strijding, aldus spr., zijn we dankbaar, dai we nog bestaan, en dat ons werk voortgang mocht hebben. We gaan dus met de inrich ting van ons vereenigingsleven langzaam vooruit en dat is beter dan een wondergroei Ook bleven we ons standpunt getrouw. \V«= bleven Gereformeerd. Niet in kerkelijken, maar in confessioneelcn zin. We zeggen het dan ook met nadruk: Er is plaats in onze gelederen voor allen, die voor zich zelf de Geref. belijdenis zijn toegedaan en met ons door geheelonthouding wenschcn te strijden tegen het alcoholisme, voor Chr. Geref. en Geref., Herv. Geref. en Confessioneel, vooi Geref. in Hersteld Verband en Oud-Gerei. In het begin van het boek der Spreuken lezen we zulk een krachtige opwekking om wijsheid te zoeken. Gelukkig: geen wijs begeerte, maar wijsheid. Dit is het onmiddel lijk inzicht in de dingen. Deze wijsheid nauw in de Schrift verbonaen aan „verstandigheid", hebben we te zoeken „als zilver en verborgen schatten". Ook is «.e bonden aan de „vreeze des Heeren". Wij meenen, aldus spr., dat deze wijsheid ons doet afwijken van den alcohol en ons roept tot het strijden tegen het alcoholisme. Niet alleen dc liefde dringt er toe, maar ook de wijsheid die leidt tot de practijk der godza ligheid. We hebben die wijsheid noodig in onze geheele actie ook op onze vergade ringen en bij onze besprekingen. Dan zal God ons naar Zijn beloften een schild zijn, zoo we in oprechtheid wandelen. (Applaus). Hierna werd overgegaan tot behandeling van de huishoudelijke zaken. De vergadering benoemde een commissie voor het stembureau; idem voor het in ont vangst nemen van geloofsbrieven en vast stelling van de presentielijst; idem voor het persverslag en voor het uitkeeren van reis geld en wees een afd. aan in den omtrek van Amsterdam voor het nazien van de boe ken en bescheiden van den penningmeester. Na afdoening van enkele ingekomen stukken kwamen de jaarverslagen van secr. en pen ningmeester, de heeren Ds. J. v. Herksen, te Ermelo en C. Buitendijk te Amsterdam, aan de orde. We hebben uit deze verslagen be reids reeds een en ander gepubliceerd. De verslagen werden goedgekeurd en de pen ningmeester, gehoord het rapport van de afd. IJmuiden, van zijn beheer gedecha. geerd. De aftredende loden van het hoofdbe stuur, de heeren Ds. W. H. Gispen, te Sche veningen; J. Feitsma, te IJmuiden; cu W. C. F. Scheps te Den Haag, werden bij accla-1 matie herkozen. De morgenvergadering was verder gewijd aan de behandeling van ae in gediende voorstellen van het hoofdbestuur an de Prov. Groningsche. Geldersche en Zeeuwsche Bond en van de afd. Rotterdam. Delfshaven, Charlois. Feyenoord en Urfc. We komen daarop morgen nader terug. Ook ge- we dan verslag van het referaat dat Ds. J. Smelik, Ger. predikant te Loosduinen en sec.-lid van het hoofdbestuur, hield over. „De decaloog en de drankbestrijding" in de middagvergadering hield. (De vergadering duurt voort). Schoolnieuws. TECHNISCHE HOOGESCEOOL TE DELFT Hoogleeraarsbenoeming. Bij Kon. besluit is benoemd tot [buitengewoon hoog- leeraar in de afdee ling der al.gemeene wetenschappen aan de Technische Hoo- geschool te Delft, om onderwijs te geven in het staatsrecht, het administratief recht (met uitzonde ring van de arbeids- en fabriekswetgeving en het mijnrecht) en het handelsrecht, Mr. C. Josephu6 J i t ta. Mr. A. C. Josephus Jitta studeerde aan de juridische faculteit der Gem. Universiteit te Amsterdam, was gedurende de mobilisatie reserve-luitenant der artillerie en werd als zoodanig op de rechtskundige afdeeling van het Ministerie van Oorlog te werk gesteld, waarmede zijn ambtelijke loopbaan een aan vang nam. Bij de oprichting van den Hoogen Raad van Arbeid werd Mr. Josephus Jitta tot zijn secretaris benoemd, tevens is hij secretaris van de vier Rijksbemiddelaars. De heer Josephus Jitta is verder secretaris der Ned. Vereeniging voor den Vrijhandel, lid van het hoofdbestuur van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel en lid van 'den Raad van Ad.ies van den Kon. Ned. Mid denstandsbond. Mr. Josephus Jitta is hoofdredacteur van „de Groene Amsterdammer" en lid van den Haagsehen Gemeenteraad. Van zijn hand zijn een aantal publicaties op sociaal en handelspolitiek gebied schenen als: „Is Wijziging van de Neder landsche Handelspolitiek wenschelijk?", en in 1929 „De Practijk van de Arbeidsgeschillen- De heer Josephus Jitta vertoefde verleden jaar eenigen tijd in de Ver. Staten, waar hij lezingen over ons land voor enkele Uni versiteiten, Rotary- en Knickerbockerclub heeft gehouden. De benoemde is voornemens ontslag aan te vragen uit zijn functie van secretaris van dep Hoogen Raad van Arbeid ,doch Raads lid van Den Haag te blijven. Ook is hij benoemd tot Rijksbemiddelaar als opvolger van Ir. H. A. van IJsselsteijn. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Prof. Dr. J. J. Blanksma. rector- magnificus, zal Maandag 19 September des namiddags te 2 uur in het groot auditorium verslag uitbrengen van de lotgevallen der Universiteit over het jaar 1931-1932 en daarna de rectorale waardigheid overdragen aan opvolger, Prof. Dr. J. M. Zaaijer. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Garrelsweer (hoofd G. Mul), J. Wie- ringa, aldaar. Als kw. Den Haag (Prinses Julianaschool, Draai- straat 14-18, hoofd B. Kool), mej. D. Winkel te Zwolle- BEZUINIGING Te Utrecht stellen B. en W. den Raad voor, aan 13 leerkrachten bij het Openbaar Lager Onderwijs, wegens opheffing van hu betrekking, met ingang van 1 September a.s eervol ontslag te verleenen. NIEUWE CHR. SCHOLEN- Te Boxmeer (N.-Br.) zal Woensdag 7 September a.s. een Prot. Chr. School geopend worden. Zy wordt ondergebracht in de oude marechausseekazerne. De Openbare School is opgeheven en haar jjersoneel op wachtgeld ABSENTIE UIT PROTEST. Te Doetinchem heerscht sedert eenige jaren by dc ingezetenen groote ontstemming over de regeling der zomervacantie. die i vroeg begint dat begin dezer week de Op« bare Scholen weer moesten aanvangen. Tal van protesten by het Gemeentebestuur bleven zonder resultaat. Daar verschillende gezinnen e^rst nu met vacantie gaan en anderen hun kinderen uit protest nog thuis hielden, ont brak op een der scholen meer dan 20 der leerlingen. (Bit 1) Tweeërlei oordeel over de vraag: de Crisis- pachtwet ook voor den Tuinbouw? Adres van de Ned. Mij voor Nijverheid en. Handel betreffende vorderingen van Nedee- land op Duitschland. De 32e jaarvergadering van de Geref. Ver» eeniging voor Drankbestrijding. Moordaanslag te Nijenhorne. (bit 2) Militaire opstand in Spanje. Andalusië in de macht van generaal Sanjurjo. Communistische aanslag op het Hongaar- sche gezantschap te Brussel. Attaché ernstig gewond. (bit 3) In 't Padvinderskamp te Wassenaar. Bondsdag Chr. Geref. Jongelingsvereen. (Bit 5) Gemengd Nieuws. DOODELIJK AUTO-ONGELUK DOOR EEN DRONKEN BESTUURDER Te Oldenzaal had in de Bentheimerstraat een doodelyk ongeluk plaats. Aldaar fietste dc 65-jarige Vastert met zyn ca. vierjarig klein zoontje, dat achter op het rijwiel zat. Een auto, bestuurd door den slager B. L. uit Losser, die in staat van dronkenschap keerde, reed V. aan, waardoor deze en ventje onder de auto geraakten. Het kind werd op slag gedood. De heer V. werd met een ge compliceerde beenbreuk naar het R.-K. zieken huis gebracht. De auto werd in beslag genomen en de dron ken chauffeur door de marechaussee in arrest gesteld. KINDJE LEVEND VERBRAND Zondagavond werd door het ruim 1 jaar oud zynde kind van den arbeider J. Zwier te Oost- wold (Gr.) een kan niet kokende koffie om getrokken. Het kind kreeg een deel van de koffie over het lichaam en bekwam ernstige brandwonden, waaraan het Maandagmiddag is bezweken. Voornaamste Nieuws. ROFFELRIJMEN. Landverdediging Ze gingen met z'n vieren uit, Een dagje fijn kampeeren; De heeren om op baars en bliek En voorn te vigileer en; De fietsen loerden zwaar bepakt: Teveel om op te sommen Ging mee; toen werden ze met moed En moeite vroeg beklommen Ze trapten dikke vijf kwartier Tot waar ze aan een slootje Een kroegje vonden, echt antiek; Daar huurden ze een bootje; Ze roeiden eerst een tocht, een vaart Toen vaarten door en tochten; Daar vonden ze een weiland, waar Ze wel kampeeren mochten; De tent was weldra opgezet; De haak werd aangeslagen; Het water op de primus stond Behagelijk te zagen: 't Werd thee, en koffie, eitjes en Belegde boterhammen; 't Werd visschcn en verspelen en Gezellig zonnig zwammen; De dag vloog om, en Ko cn Miep En Jan r.n Frans genoten, Toen kwam het landelijk geluid Van honderd koeienpooten ..TTres maar niet bang. zc doen je. niks'*, Zei Jan, een tint verbleekend; „Ik zit ermee", zei Miep, ,,'k heb op Visite niet gerekend Toen was meteen het bangste uur Van heel de dag gekomen: De eerste aanval op de tent Werd loeiend ondernomen: De mannen sloegen raak, maar ach Wat geeft het rund om slagen Als 't geldt het menschdom van het erf Der vad'ren te verjagen! Het vee was beestig en de vlucht TUös smadelijk te noemen, Maar toch, behouden in de vaart, Had elk nog stof tot roemen Nog vóór Jan d' eerste slag kon doen Om weer retour tc roeien, Verdwenen aan de horizont De staarten van de koeien (Nadruk verboden.) LEO LENS. MOORDAANSLAG OP ZIJN MEISJE UIT MINNENIJD Te Nyehorne bij Heerenveen is 's avonds door den 25-jarigen Seinstra, wonende te Jubbega, een moordaanslag gepleegd op de 20-jarige mej. I. Krekt. We vernemen omtrent deze moordaanslag nader, dat de jongelui sedert twee jaar om gang niet elkander hebben. Het meisje wilde de verkeering verbreken en had reeds connec ties aangeknoopt roei een anderen jongen. Hierover was reeds herhaalde malen twist ontstaan, 's Avonds heeft de dader een be zoek gebracht bij de ouders van het meisje en daar brood gegeten en thee gedronken. Tegen 10 uur was hij vertrokken en het meisje was een eindje meegegaan. Op ongeveer twintig meter afstand van de woniiig heeft hij het meisje een viertal steken in den rug toege bracht en getracht het slachtoffer te worgen. Op het hulpgeroep kwamen de ouders naar buiten, die hun dochter op der. weg vonden liggen, badend in haar bloed. De drder was gevlucht en heeft den nacht doorgebracht by zijn zuster te Beets. Den volgenden morgen is hy nabij zijn woning gearresteerd. De toestand -•an het slachtoffer, dit zoor veel blood he^it •erloren, is ernstig. De dader is ter beschik», king gesteld van den Officier van Ju.-titie to Leeuwarden. DOODELIJK TRAMONGELUK Omtrent het ongeluk onder Nieuw-Beyer- land. waar de motorrijder I'. Kaars Ai. in bot sing kwam met de stoomtram, vernemen wij nader, dat de duoryder, de heer H. Boender Hz., die bij den heer Baars logeerde, en een schedelbreuk opliep, aan de gevolgen is over-

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1