UIT DEHAAGSCHERAADSZAAL Land- en Tuinbouw. in enkele weken!" DINSDAG 9 AUGUSTUS 1932 TWEEDE BLAD PAG. 8 ISRAEL QUERIDO f GEEN ZOON DER LAUWE WESTERSTRANDEN VEELZIJDIG KUNSTENAAR Roods hebben wij 't plotseling overlijden van de bekende, veelzijdige romanschrij cn kritikns Israel Querido gemeld. Plotseling, want wel werd Querido sinds eenigc tijd in de Boerhaave-kliniek te Am sterdam verpleegd, maar dö toestand liet zich niet zoo ernstig aanzien. De morgen van zijn dood was de patiënt nog "goed. Een hartverlamming echter brak het, naar het aanzien, sterke leven op het onverwachtst af. Met Israel Querido ging heen één der be langrijkste figuren uit die oudere schrijvers- generatie, een auteur zeker van zóóveel be' teekenis, dat het ens past. er bij het a ft te r- ven, woorden van herdenking aan te wijden. Wat onmiddellijk opvalt, bij het overzien van Querido's leven en werk, is de kracht de vitaliteit, die in alles bij hem tot uiting kwam. Van der jeugd aan was hij ecu geweldige; een, düe voor geen moeilijk heid bleef staan, die zich zonder hulp en desnoods ondanks alle tegenwerking en ongunst der omstandigheden een weg baan de door het leven, zich ontwikkelde en tot aanzien kwam. In 1872 zag Querido te Amsterdam het levenslicht in een diamantbewerkersgezin. Opgeleid tot v iolist, speelde hij op veertien jarige leeftijd in manége en opera mee. Later bekwaamde hij zicli als horlogemaker en diamantkloover. Na zijn huwelijk in 1894 was Querido eenige tijd juwelier, maar steeds meer begon zijn aandacht zich te richten op journalistiek en literatuur.Hij werd medewerker o.a. aan „De Amsterdam mer" en „De Jonge Gids", publiceerde stu diën en gedichten. Gedurende lange tijd vervulde de overledene aan „Het Handels blad" de taak van letterkundig kroniek schrijver. Bekend is uit zijn laatste periode nog het maandblad „Nu", waarvan hij met lA. M. de Jong de redactie vormde. Geweldig was Querido in zijn werk. Boek ïia boek verscheen van zijn hand, nu al meer dan dertig jaar lang: 1S93: Gedichten; 1894: Verzen, beide onder het pseudoniem Theo Reeder; 1S9?: Meditaties over Litera tuur en Leven I; 1899: Studiën over Tijdge- nootenl: 1901: Levensgang; 1903: Menschen- ■wee: 1904: Over Literatuur; 190G: Kunste naarsleven; 1906: Literatuur en Kunst; 190S: Muziek, Tooneel en Literatuur; 1908: Stu diën; 1910: Van den Akker; 1911: Van het groene laken; 1912: Al'beid; 1912Geschre ven Portretten; 1912: De Jordaan I; 1913: Melvina en de legende van den vuurtoren; 1913: Napoleon; 1914: Saul en David; 1914: De Jordaan II; 1916: Letterkundig Leven; 1917: Aaron Laguna: 1918: Van verbeelding en werkelijkheid; 1918'21: De Oude Wae- reld; 1919: Van verleden en heden; 1919: De jeugd van Beethoven; 1922: Amsterdam: 1922: De Jordaan III; 1924: Muziek; 1924: Over Literatuur; 1924: De Jordaan IV; 1926: Misleide Majesteit; 1927: Simson, de godL gewijde; 1929: Simson II; 1931: Mijn zwerf tocht door Jordaan en donker Amsterdam; 1932: Het volk Gods: I van Armen en Rijken. Te verschijnen: 1932: Het volk Gods II: Menschenharten. Een geweldig oeuvre, want bij deze auteur vormen de bundels en de romans veelal kloeke, welgevulde boekdoelen. Bewonde renswaardig ook is het gemak, waarmee Querido zich bewoog op de onderscheiden terreinen van kunst en literatuur. Hij stond voor geen onderwerp en schreef over Sint Franciskus met dezelfde moed en zwier als over Schater en Jan Toorop. Querido's aan leg was geniaal en hij heeft die aanleg op eigen gelegenheid ontwikkeld: door lectuur en studie. Met alle grooten der wereldlitera tuur en wereldcultuur heeft hij meegeleefd en in zijn studies met. name ging hij om als met zijns gelijken. Oolc in dat opzicht heeft Querido's werk iets geweldigs. En niet minder eindelijk, waar het betreft zijn taal en beeldvorming. De lectuur van een enkel fragment van deze schrijver is reeds voldoende, om een indruk te krijgen van het overweldigende, het dadige van zijn stijl. Het is vaak een woord- rees. een overstelping van bepalende verge lijkingen cn peelden geworden. Al zijn zin nen zette Querido af met de flonkerende diamanten van zijn taalvirtuositeit. En onder al die woordpracht nu en dan zulke diepe menschelijkheid., zulk een fijnzinnig en zuiver aanvoelen van en meeleven met de menschen van zijn schepping. Weinig Nederlandsche roman-sch rij vers zullen er gevonden worden, die op zoo'n ontroerende wijze het menschenwee hebben uitgebeeld en aan voelbaar gemaakt als deze zoon van het oude volkl De medaille heeft echter ook een keerzijde Men kan Israël Querido als scheppend en kritisch kunstenaar waardeeren en zijn be- teekenis voor onze kunst hoog aanslaan, zonder blind te zijn voor en te wijzen op de zware schaduwzijde van zijn talent en werk. In hoofdzaak zijn de bezwaren, welke tegen hem ingebracht werden en kunnen worden drieërlei: wetenschappelijk, aesthetisch en ethisch. Wc gewaagden reeds van zijn geweldige belezenheid en studiezin. Querido wist enorm veel. Echter: veel weten is nog geen wetenschap. Iemand heeft, hatelijk, Querido eens genoemd „een omgevallen boekenkast". Men verstaat de bedoeling. Veel weten, maar geen wetenschap. Wat Querido wist, was niet tot een eenheid, tot een geheel van kennis samengegroeid. Wij herinneren aan de wetenschappelijke kritiek, die geleverd werd op zijn „Bock der Toelichtingen", dat de romanschrij vei- aan „De Oude Waereld" had toegevoegd bij wijze van verantwoor ding cn documentatie. Anderzijds staat de niet-bezonken en osten tatief naar voren gedrongen kennis de har monische groei van een reëel levensbeeld soms in de weg. Hoe veel krachtiger en dus juister zou niet menig essay zijn geworden, zonder de ballast van te pas of te onpas ter sprake .gebrachte coryfaeën! 1-Iet tweede bezwaar is van aesthetische aard. Querido was geen zoon der lauwe Wes- terstranden, als bij Da Costa stroomde hem Oostersch bloed door de aderen. Oostersch was ook zijn lust tot felle kleuren en over stelpende klanken. Zijn zinnen slaan als een donderende klankenstroom op de lezer neer. De woorden komen en verdringen elkaar, het wordt vaak een mengeling, een warreling van beelden en vergelijkingen. Hier is een schrijver, die zich aan zijn woorden als dron ken dronk. Maar hoe verklaarbaar %t temperament en mentaliteit niet zelden leidde juist deze onbeheenschte overvloed tot poover resultaat. Querido was èn als naturalist èn als im pressionist een volbloed-Tachtiger De over leden schrijver zelf wees immer af, bij een of andere richting te worden ingedeeld. Toch zijn beide karakteristieken op hem toepasse lijk: van het leven dat hij beschrijven wilde on dan met name dat van de Jordaan, heeft hij studie gemaakt door meer dan twintig jaar in dit milieu te verkeeren en het te ob- serveeren en daardoor bouwstoffen tc ver- Zamelen yooor zijn romans ma-ar ook, roiai de werkelijkheid als zoodanig gaf Querido, maar de indruk, die ze op hem maakte: „Ik heb van het zienlijke voortdurend gewerkt naar het onzienlijke" aldus getuigde hij zelf. In twee opzichten verschilde Querido ech ter van Tachtig veel: De nooden van het volk lieten hem niet onverschillig ,aan kunstvepgoding heeft hij niet meegedaan: leven ging bij hem boven en voor literatuur. En aesthetisch: de economie der uitdruk kingsmiddelen één der grondtrekken va Tachtigers in hun zuiverst periode, heeft Querido zijn leven lang versmaad. Tenslotte: Querido is één der meest gelezen Nederlandsche romanciers. De openbare leeszalen kunnen het bevestigen. Sommige zijner werken haalden 9 en 12 drukken. Zonder twijfel moet dat niet worden toege schreven aan de gevoeligheid van het lezend publiek voor woordpracht en beeldenrijkdom, maar voor 't grootste deel aan onderwerp en realistische wijze van behandeling. In het uitbeelden van de drang der driften was Querido een meester. Al wat geweldig is, wat laait en brandt en bruist, dat lag hem. Het natuurlijke leven in zijn veelvoudige schakeering. niet 't mins dat aan de zelf kant der maatschappij, dat is het terrein, waar hij zijn grootste triomfen vierde. Het religieuse element, het bestaan en doordringen tot wat niet is van deze aarde, missen wij echter bij dit veelzijdig talent. Het een zoowel als het ander beslist over de houding, die wij tegenover deze kunst heb ben aan te nemen. Eerbiedig staan wij bij Querido's graf, wij eeren in hem een man van groote gaven, werkkracht, kritisch onderscheidingsvermo gen en prachtige kunst. Maar wij worden ons bij vernieuwing bewust, hoe Christendom en moderne kunst gelijk hij deze heeft gescha pen, ten diepsten gronde onverzoenlijk tegen over elkander staan. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD ONZE TRAM Van de week wil ik eens over onze tram scli rij ven. Daar is een tijd geweest -oen de A.O.M. maar een paar nietige lijntjes exploi teerde en deze lijntjes, wellicht niet het minst door de mooie paarden die den dienst goed deels uitmaakten, een heele attractie vormden >or oud en jong Amsterdam. Toen kwam de nieuwe attractie, n.l. de elec- trische tram en wij herinneren ons nog hoe belangryk wy dezen vooruitgang vonden, al raakten wij nu de kopschuddende menschelyk aandoende paarden kwijt. Als de laatste der Mohikanen reed er m eenzaam trammetje naar Sloterdyk, daar in de uiterste grens der Gemeente. Daar waar voor menig Amsterdammer de rimboe begon, heeft het paard het nog het langst ol gehouden, tot ook hier de vooruitgang de levende trekkracht verving door den ijzeren draad en beugel. nu schijnt het of de glorie van heel de tram voorby is. Het is mooi weer, maar wordt niet voldoende getramd- Het regent, de tram loopt niet vol. En de dokters dokteren en de gemeenteraad wordt geconsul teerd en de beste trambestuurders, die aan den weg, geven hunne adviezen, maar het blijft sukkelen. Natuurlijk doet de crisis dit bedrijf heel veel kwaad. En vroeger en later heeft de politiek geen goed aan gedaan. Allerlei soorten van politiek kwamen er bij te pas. Buurtpolitiek groepspolitiek en trammenschen politiek en persoonlijke politiek, maar dikwijls al te wei nig bedrijf spolitiek. Nu heeft de heer Wijnkoop zich aangegord om met een enkelen maatregel het gestoorde evenwicht te herstellen. Hij wil het, om het nu maar huiselyk uit te drukken, doen voor half geld. Dan moet het toch gaan? Dan loopen de wagens weer vol, dan rijn wij uit de zorgen. Daar zit zeker wel wat in. Ook in particu liere bedrijven moet men wel eens komen tot prijsverlaging als het niet loopt met het pro duct. En soms weet men op de productiekosten zooveel te besparen, dat met verlaagde prijzen nog een redelijke winst gemaakt worden kan. Maar hier is van verlaging van productie kosten geen sprake. De onkosten tengevolge van de personc-elbezetting vragen ongeveer 85 van het geheel- Vermindering van de exploitatiekosten die iets beteekent, zal immer gezocht moeten worden in de sociale positie van het personeel. Wij zeggen niet dat dit op zich zelf onmogelijk zou zijn, wy weten alleen dat de heer Wijnkoop dit niet wil. Zal verlaging van het tarief niet meer pas sagiers geven? Ongetwijfeld is dit wel het geval. Maar wie het tarief van 11 ct. op 5 ct. brengt, weet dat hij ook meer dan 2 maal zoo veel passagiers moet vervoeren eer hij weer gelyk is en ongeveer 3 maal zooveel als tegen woordig eer hij winst maakt. Het lijkt ons vrijwel buitengesloten, dat men daarop zou kunnen rekenen. Wel zal het ver keer toenemen, doch allereerst op de spits uren. En dan is de tram bij uitzondering goed bezet en zelfs vol. Men moet dus meer wagens op den weg brengen, meer personeel in dienst nemen en de onkosten belangrijk verhoogen. Het deficit zal door een maatregel als de heer Wijnkoop bedoelt, eer toe- dan afnemen. Waarschijnlijk kan dit den heer Wynkoop ook al heel weinig schelen. Als er toch een tekort is dan maar een met een volle tram instee van met een leege. Wy meenen, dat er in deze richting mis schien wel iets is te doen- Maar de Directie wil ook graag overhouden en zou zeker een lager tarief voorstellen wanneer zij kans zag er mee uit te komen. Zij weet echter dat de zaken iets minder eenvoudig liggen, dan sommige menschen, waarby thans ook de heer Wijnkoop zich schaart gelooven. In dezen tijd, nu ieder het weer beter weet hoe het zou moeten gaan, dan de menschen, die de verantwoordelijkheid dragen, en de be- zuirfigingsapostelen weer dreigen martelaars te worden, is die Amsterdamsche tram toch wel een aardig gegeven. Hier is de zaak betrekkelijk te overzien, hier heeft men bij het bepalen van de tarieven de vrije hand, hier kan men de knapste direc teuren op loslaten, hier experimenteert men sinds jaren met autobussen en éénmanswa- gens, met harmonica-treinen en overstapjes, met nieuwe lijnen en opheffingen van oude Wie het nu zoo goed weet, hoe het wel en hoe het niet moet, die probeere zyn krachten maar eens aan dit bedrijf. Hij zal er een goed werk mee doen. Maar groote demonstraties in elkander zetten, is, al geeft het veel soesah, toch altoos nog iets gemakkelijker. Mijn brief wil ik niet eindigen, zonder met een enkel_ woord herinnerd te hebben aan het overlijden van Querido. Hy was meer dan een Amsterdamsche figuur. Maar hij heeft toch voor een niet gering deel het specifiek Am sterdamsche geteekend en het Amsterdamsche leven meegeleefd. Hoe heeft hij zijn stad gekend en lief ge had. En met de stad ook de menschen, en dan weer bijzonder hen die het best bewaard hadden dat karakteristiek Amsterdamsche, dat he'aas geheel verloren raakt. Wie nu denkt aan den Jordaan, vindt niet dan de armzalige restjes van een vroeger ge sloten en aaneengesloten complex menschen van eigen karakter en met een eigen nuance. Wie de Jordaan van Querido leest ziet dit volkje anders. Zeker, hij heeft het in menig opzicht geidealiseerd, hij heeft pok de scha duwen diep gemaakt, hy brengt ons in krin gen die wij niet zouden hebben gezocht, maar hy geeft ons menschen, worstelend en struike lend als wy zelf, en hy plaatst die in de lijst van him oude buurt, als een stuk diep-rouw- felbewogen en rykgekleurd leven. En dan, zijn „Volk Gods", waarvan hy het tweede deel nog kon voltooien. Zijn joden en zyn jodenbuurt? Hier zyn wij dikwijls vreem delingen en voelen doch ook meermalen de verwantschap. Hier is iets van het volk Gods en van den God van Israël. Had Israël Querido's talent zich kunnen stellen in dienst van den God van zijn volk, hoe geweldig was de beteekenis voor het Rij" Gods dan geweest. AREND VAN AMSTEL. Vergadering van 8 Aug. 1932 De Raad was voor een middag- en avond vergadering bijeengeroepen, maar van deze laatste kwam niets. Het vermakelijke geval deed zich voor, dat over 't voorstel van -den heer de Visser om geen avondvergadering te houden, de stemmen staakten. In een vol gende vergadering moet dus worden her stemd. Practiseh was daarmee de avond bijeenkomst van de baan. Echter is tot bijna kwart voor zevenen doorvergaderd om nog zooveel mogelijk af te doen. Dit late verga deren ware niet noodig geweest, indien niet nog tot over vijven was gesproken over het befaamde voorstel der standaard-vuilnis emmers. Ieder zou het kort maken, maai ieder sprak lang; de soc.-dem. fractie kwam zelfs met drie man in het vuur. Nieuwe dingen werden niet gezegd; de zaak was rloodgepraat en zelfs wethouder Quant wist er geen fleur meer aan te brengen. Per resto bleek het geheele geval een sprong in het duister. Niemand is volop overtuigd van het welslagen in de practijk en de wethou der was ten slotte zoo handig de in uitzicht gestelde bezuiniging door een soort toezeg ging vrijwel illusoir te maken. Zijn verde diging was niet sterk en hij zelf zal aller minst verrast zijn geweest, dat na lang lijden de voordracht bezweek met 22 tegen 14 stemmen. Van tie soc.-dem. stemden er 8 voor en 3 tegen, terwijl tot de voorstanders voorts behoorden de beide communisten, wethouder de Vries en de Katholieken Quant Moovman en mej. Loeff. Het is een verstandig besluit, dat de Raad nam, al deed hij er wel wat lang over. Vlugger ging het met een nieuwe leening van 3 millioen. Die ging er zonder kik door. We krijgen het geld van de Rijkspostspaar bank tegen 5 pet. en voor 40 jaar. Het zal nog een w edloop worden om aan den Haag te Ieenen! Z.h.st. werd besloten om voor de bewaar school der Dr. A. Kuyperschool de thans gehuurd wordende lokalen in bruikleen af te staan; om voor een bewaarschool voor de Weeshuisschool der Ned. Herv. Gemeente de oude openbare school aan de Hoefkade 101 beschikbaar te stellen en om medewer king te verleenen tot uitbreiding van de R.K. bewaarschool aan de Hekkelaan. Bij de verhooging van den toelatingsleef tijd voor de bewaarscholen van 3 tot 3l/o jaar, boekte de lieer Smitskamp een aardig succes. Hij wist gedaan te krijgen, dat deze verhooging over twee jaren wordt verdeeld; telkens 3 maanden dus. Terecht wees hij er op, dat het bewaarschoolonderwijs door het voorstel van B. en W. zeer bemoeilijkt werd Er kunnen geen kinderen af. Bovendien gingen er reeds niet zooveel kinderen op 5'/2 jarigen leeftijd over naar de lagere school" Gevolg zou zijn van de voorgestelde bepa ling, dat bijna geen eerste klas zou kunnen vorden gevormd. Dat kwaad is gehalveerd. Het bijz. onderwijs mag echter 3-jarigen wel toelaten; alleen wordt er voor het a.s. school jaar geen subsidie voor iflitgekeerd, indien zo geen 3 jaar en 3 maanden oud zijn. Na eenig debat bewilligde de Raad er ïn, dat f 60.000 wordt beschikbaar gesteld voor de Maatschappij „Vondelstraat", die uit dit renteloos voorschot aan de gemeente zal 'ergoeden het verschil tusschen winkel- cn voningcanon voor nog on verhuurde win kels. Weggegooid geld .meende de heer v. Bommel. Anderen wezen op de moreele ver antwoordelijkheid der gemeente voor de door haar geforceerde bebouwing van de Vondelstraat. Dit laatste is ook juist. De exploitante zal nu de gemeente gedurende jaar met haar eigen geld betalen. Als ten insle de exploitatie nog 5 jaar te rekken is. Wane naar onze overtuiging wondt het met de Vondelstraat niets. Dat schijnt ook de meening der exploiteerende maatschap pij, die haar bezit reeds links en rechts te koop heeft aangeboden, maar zonder succes Naar verluidt is hier reeds drie ton ver speeld, Wie gelooft nu, dat hier geen hope- looze mislukking is? 't Is uitstel van execu tie. De ontknooping van het Vondelstraat- drama volgt nog wel. De gemeentelijke poli tiek is hier radicaal mislukt; die gemeente steekt de centen op en ja&gt onverstandige en roekelooze bouwers hier en elders den financieelen afgrond in. We wachten nu maar weer op het volgend bedrijf. UIT DEN TUINBOUW Men meldt ons uit Loosduinen: Vorige week verliep voor het tuinbouw bedrijf minder gunstig dan verwacht werd. In het laatst der vorige week immers liep de prijs der tomaten aanmerkelijk omhoog en werd voor A-soort tot boven de f 11 per 50 kilo betaald. Verwacht werd, dat deze stijging voorloopig wel gehandhaafd zou blijven, te meer daar met ingang van 1 Augustus de invoerrechten op tomaten, die door Engeland worden geheven, teruggebracht werden van 16 cent per kilo op 8 cent per kilo. Toch liepen de noteeringen van dit product in deze week weer aanmerkelijk terug, al moet geconstateerd worden, dat in het laatst dezer week de prij zen weer wat omhoog gingen. De oorzaak hier van wordt gezocht in het feit, dat de tomaten met dit invoerrecht in Engeland voor het publiek te duur zyn, zoodat de afname niet groot is. De aanvoeren waren in de laatste dagen vrjj belangrijk. De handel besteedde voor A-soort van f 7.50 tot f 9, voor B-soort van f 6.50 tot f S.50, voor C-soort van f 6.70 tot f 9, voor C.C.-soort van f 5 tot f 6.60 en voor de bonken van f 4-70 tot f 7.50 per 50 kilo. Bloemkool kwam in de laatste dagen in grootere kwantums af; de z.g. late bloemkool kan geruimd worden. Betaald werd voor 1ste soort van f 1.60 tot f 6.50 en voor 2de soort van f 1 tot f 1.30 per 100 stuks. Met de komkommers raakt het afgedaan en de aanvoer hiervan is van weinig beteekenis meer. Besteed werd voor eerste soort kaskom- kommers van f5.70 tot f 8.40, voor tweede soort van f 4 tot f 6.50 en voor derde soort van f3 tot f4.70 per 100 stuks. Eerste soort rijenkomkommers deden van f3 tot f6.10 en tweede soort van f 1.50 tot f2.80 per 100 st. De boonen blijven goedkoop. De noteeringen waren voor snyboonen van f 14 tot f21, voor „Drie maanden geleden begon ik, op advies van mijn dokter, Sanatogen te nemen. Jaren van zenuw zwakte hadden mijn ge stel ondermijnd en ik wist wel, dat ik geen wonderen kon verwachten. En toch gebeurde het wonder in enkele weken verwierf ik nieuwe levenskracht Mijn zwaarmoedigheid ver dween en alle zenuwuitin gen werden overwonnen." J.M. Dit snelle herstel van levenskracKt met Sanatogen is in werkelijkheid géén wonder, maar het logische gevolg van zijn ze3 nuwsterkende werking. Sanatogen zal ook U nieuwe gezondheid geven, want het bevat juist die stoffen. phosphor en geconcentreerd melkeiwit waaruit lichaam en zenuwen kracht en gezondheid opbouwend Geen orgaan in Uw lichaam of het ondervindt de opwekkende, versterkende werking van. Sanatogen"; stap voor stap maakt Sanatogen U ^gezonder en krachtiger. Vermoeidheid, lusteloosheid, gebrek aani eetlust alle gevolgen van verslapte zenuwen— verdwijnen; gezondheid en levenslust keeren terug; Meer dan 24000 geneeaheeren hebben Sanatogen schriftelijk aan bevolen als een zenuwsterkend Toediel by uitnemendheid. .Gebruik het eens enkele «raketw Gij zuLt U dan.weldra gezondererrgelükKiget^voelau L.haid herwin ou.' Het Zenuwsterkend VoedséL stokprincesseboonen van f7 tot f16, voor stamprincesseboonen van f 6 tot f 13, vooi spekboonen van f 11 tot f13 en voor boonen- stek van f 7 tot f 9 per 100 kilo. Naar de keu kengroenten blijft de vraag gering; hoewel de aanvoer hiervan van geen beteekenis is, is de prijs hiervan toch laag. Selderij deed van f 1.60 tot f2, peterselie van f0.80 tot fl.40, rabar ber van f 1.40 tot f 1.90 en prei van f 0.70 tot f 1.60 per 100 bos. In de fruit-afdeeling kwam meer levendig heid. De aanvoer van druiven op de West- landsche veilingen werd belangrijker. Over de opbrengst hiervan valt niet te roemen. De handel besteedde voor eerste soort Alicante van 60 tot 64 c. en voor eerste soort Franken- thalers van 56 tot 66 c. per kilo. De perziken- handel was iets williger; besteed werd voor eerste soort van f 16 tot f 24, voor tweede soort van f 7 tot f 13 en voor derde soort van f 2 tot f 6 per 100 stuks. Meloenen werden in flinke hoeveelheden aangevoerd; betaald werd naar gelang de grootte en kwaliteit van 12 tot 64 c. per stuk. ROTTERDAM RUMOERIGE SCHIPPERS- VERGADERING MET EEN BIERGLAS GEGOOID Zaterdagmiddag ïs ïti Lybelle een verga dering gehouden, georganiseerd door de sa menwerkende schippersvereenigingen met het doel om tot meerdere eenheid in optre den te geraken. Helaas heeft deze vergade ring niet aan het doel beantwoord, want door optreden van communisten is het debat verloopen onder hevig tumult. Hierbij werd met een bierglas naar de bestuurstafel ge gooid ten gevolge waarvan een bezoeker ge wond is. Bij den aanvang der vergadering sprak de heer J. Groenendijk, voorzitter van de afdeeling Rotterdam van de Nederland sche Schippersvereeniging éen openings woord. Er werd op gewezen, dat er steeds meer activiteit door de schippers wordt ontwikkeld om te trachten in den noodtoestand, waarin zij verkeeren, verande ring te brengen. Inmiddels is echter de crisis in het bedrijf zoo doorgedrongen, dat er schippers zijn, die zich genoodzaakt zien naar de werkverschaffingen te trekken. Hij gaf daarop het woord aan den heer R. Harkema uit Groningen, die een rede hield over den slechten toestand in het schip persbedrijf. De heer Harkema zeide dat de tegenwoordige regeering geen doeltreffende maatregelen zal nemen om aan den nood toestand een einde te maken, zoodat de schippers zelf daarvoor zullen moeten zorgen. Het eerste wat dan ook noodig is om iets te kunnen bereiken, is een goede organisatie. Wij hebben, zoo vervolgde spr., te doen met een soort menschen, die zeer individualis tisch zijn aangelegd en die zich wijs maken, dat zij elk aparte belangen hebben. Zij ver geten dat er maar één ding van belang is: it varen voor behoorlijke vrachtprijzen. De schippers moeten hun kracht dan ook niet langer zoeken in onderlinge concurren tie. Er is een wetsontwerp tot steun aan de schippers in voorbereiding, maar dit zal nog voor geen tien procent bevrediging schenken. Toch moet alles gedaan worden om dit ont werp er door te krijgen, want flat zal dan de eerste stap zijn op den goeden weg. De bevrachters zijn zelf tegenstanders van een regeling, maar ondanks dat kan deze er toch komen. Bij het debat, dat op deze rede volgde, werd het zeer rumoerig. De A. Hammerstein van de Internationale Schippersvereeniging nam op verzoek de leiding der vergadering over. Het woord werd o.a. gevoerd door den com munist Schaap. Deze verweet het bestuur, dat het onder een hoedje speelde met de •egeering en dat er een vertrouwelijke brief van den minister aan het bestuur bestaat, welke brief niet openbaar wordt gemaakt, hetgeen spreker alsnog eischte. Toen de heer Schaap daarop mededeelde, dat hij zelf deze vertrouwelijke brief in handen had weten te krijgen en dat hij er een en ander uit zou mededeelen, wilde de voorzitter hem het woord ontnemen. Opnieuw ontstond er rumoer, waarbij een aantal bezoekens eischten, dat de heer Schaap zou voortgaan. Uit de vergadering werd een leeg bierglas in de richting van de bestuurstafel geworpen. Dit trof den heer M. Hardingsveld, uit Rot terdam, aan het hoofd. Met een bloedende wonde begaf hij zich naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar de wond gehecht is. Daarna keerde hij in de vergadering terug. De „bierglaswerper'' wist zich schuil te hou den en heeft waarschijnlijk even later tijdens een algemeen rumoer de vergadering ver laten. Verscheidene bezoekers eischten intusschen dat de heer Schaap zou voortgaan, hetgeen dan ook gebeurde. In een vertrouwelijken brief staat, zeide hij, dat het de regeering niet gegeven is om aan de wantoestanden een einde te maken en dat zij ook geen op lossing kan brengen in de onderlinge ver deeldheid. Voorts staat in dezen brief, dat de regeering niet het plan heeft om tot be vrachtingen op beurt over te gaan, zoodat er dan ook geen toerbeurten zullen komen. Toen er na deze woorden, waarmee de heer Schaap zijn rede afbrak, opnieuw tumult ontstond, kamen zes rechercheurs de zaal binnen om eventueels wanordelijkheden tegen te gaan. De heer Harkema kreeg daarop nog het woord om te antwoorden. Hij deed dit in het kort waarbij hij er op wees, dat de oppositie in de zaal uitsluitend ten doel had verwarring te stichten. Nadat hij no.g gezegd had, dat hij op ver wijten van persoonlijken aard niet zou in gaan, brak hij zijn rede af op verzoek van den voorzitter, die de vergadering sloot, na er zijn spijt over te hebben betuigd, dat deze bijeenkomst, die beoogde meer eenheid onder de schippers te verkrijgen, op deze wijze was verloopen. Faillissementen fta! AG, 5 Augustus. Th.- G. J, M. dei ldrjjvende onder den naam firma Den Haag, Gouverneurlaan 692. xieenter-eomm mr H. W. E. Klomp; curator mr R. de Bruyn. C. J. van der Ark, commissionair ln fruit. Den Haag. Lavendelstraat 77. Rechter-comm mr H Haga; curator n - - A. Branse. Den jhr. mr. H. O. Feith; A. Riethoven, winkelier ln kruidenier: Leiden. Rechter-comm mr H. Haga- Geelkerken. Leiden. J. C. N. Logher, eenig firmant van de firma: N. B. Logher Nzn., kunstbewerking van goud, zilver en koper. Den Haag. Noord-West-Eln- neneingel 73 Rechter-comm jhr mr. H. O. Feith curator mr S. Roest Crollius.. M H. Verhust sigarenwinkelier te Oeg.tEeest Rechter-comm mr H W E Klomp: curator m- J O. Baron. Leiden. J. Breukel tuinder Stompwljk. Rechter-comm jhr mr H O Feith; curator mrH" dijk. Rüewük. W. M. Scheurleer en dr. C. W. LunsingC» Scheurleer, bankiers tc Den Haag. tezamen han delende onder de firma Scheurleer en Zoonen te Den Haag. Rechter-comm mr H W E Klomp: curator mr- a. Visser van IJzendoorn. mr« Delden, directeuc E. J. H. i zullen wij nu hooren Van Sambo zullen wij nu hooren, Een echte leeuw, geducht van aard, Hij was in de woestijn geboren. Hij had een kwastje aan zijn staart; Zijn oog was fel, zijn vacht was rood. Zijn eetlust en zijn spierkracht groot. Verblijdt uw jongen of meisje met o ns boeiend en spannend premieboekje van G. TH. ROTMAN, SAMBO EN JOCKO. Prijs 50 cent Zendt my ex. SAMBO EN JOCKO. Ik betaal in postzegels/gironummer Aan de Administratie

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8