Kerknieuws. BINNENLAND. Radio Nieuws. DINSDAG 9 AUGUSTUS 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 ALG. SYNODE NED. HERV. KERK Zeventiende zitting. De Pres. >pent de zittingen der nieuwe week met het «zen van Psalm 33 en gebed. Het voorstel van het Cl. Bestuur var- Leeuwarden tot wijziging der artt 2 en 3 ran het Regl. op de Pastoriegoederen wo<-dt roorloopig aangenomen, in dezen zin gewij zigd, dat het noodige verscherpte toezicht zal worden opgedragen niet aan Kerkvoog- len, maar aan de kerkbesturen, bepaalde ijk allereerst aan het Class. Bestuur. Dw,e vijziging wordt gesteld in handen der com nissie voor eindredactie. Het voorstel der Cl. verg. tot toevoeging jn art. 10 Regl. Pastoriegoederen der woor [en: „Besluiten door beheerders der Pasto legoederen genomen, die verandering brsn >n in de inkomsten der pastoriegoederen jhoeven de goedkeuring der rechthebben- |en". Eenparig concludeert het rapport der immissie voor de nieuwe wetsvoorstellen it afwijzing. Deze conclusie wordt aangeno- ien. Beide voorstellen waren een uitvloei- iel van de te Wirdum met de pastoriegoe- frergn gepleegde onregelmatigheden. In bespreking komt het door ons weerge- tcgeven rapport betreffende de voorstellen Ier Ver. van Kerkvoogdijen betreffende de rerhouding tusschen Bestuur en Beheer eD ■en in te stellen Kerkelijk crisis-comité. C°n form dd conclusie van het. rapport wordt be- iloten, deze le aangelegenheid over Bestuur- iheer in handen te stellen Alg. Syn. jmm., waardoor de mogelijkheid geopend rordt dat er in de Synode van 1933 voor dien hierover komen. Inzake een kerkelijk isis-comitè worden bezwaren naar voren iracht, omdat men niet weet, vanwaar benoodigde gelden komen moeten. De 'ice-pres. stelt voor. eveneens aan de Alg jyn. Comm. op te dragen, de mogelijkheid sn de wenschelijkheid daarvan nader met 5 Ver. van Kerkvoogdijen te overwegen. De heer van de Meene brengt rapport uit imens de commissie voor de afschriften: „.t rapport geeft geenerlei aanleiding tot opmerkingen; zoodat er door de Besturen joed werk is verricht De heer Wolffensperger rapporteert na- ïens dezelfde commissie over de staten van tosten. Conform de conclusie worden deze itaten goedgekeurd, zoodat zij kunnen wor- ien uitbetaald, terwijl één, die niet juist is. tal worden teruggezonden. Van de Class, vergi. van Leiden is ingcko- sien een voorstel tot wijziging der artt. 13, 15 en 18 van het Regl. op het Godsdienst- jndertwijs, bedoelende, het examen voor godsdienstonderwijzer, na afwijzing, al of piet in zijn geheel af te nemen en den ter mijn tusschen examen en hernieuwd exa men korter of langer te stellen dan thans Wordt voorgeschreven; splitsing van het jxamen. en den voorbereidingstiid van twee op drie jaren te brengen. Dr. Smit is rap porteur namens de commissie voor nieuwe wetsvoorstellen, die éénparig concludeert tot afwijzing. De heer Van Zwet bremrt ter sprake, of het volgen van een sehrifteliiken cursus Waor het examen van godsdienstonderwijzei kan volstaan. De vergadering kan zich hier over incidenteel niet uitlaten. De Class, verg. van 's-Hertogenboscfi heeft ifeen voorstel ingediend tot wijziging van art. '2 Regl. op de gen. kas en van talbel A Regl. jtop de Kerkvisitatie, door deze toevoeging: Lfn elke Gemeente worde vanwege den 'Kerkeraad een nauwkeurig register gehou den, waarop vermeld worden de namen van lallen, die vrijwillig of verplicht aan deze kas bijdragen met vermelding van wat ieder hunner daaraan telken jare hebben betaald". In tabel A der schriftelijke kerkvisitatie worde opgenomen de vraag: Hoe velen heb ben in de beide jaren, vrijwillig of verplicht, hun contributie aan de gen. kas betaald? De commissie, op één lid na, die ervoor is, vindt deze bepaling overbodig. Dr. Niemeyer bepleit het aannemen van dit voorstel: er zijn wel verplichtingen om deze bijdragen te betalen, niet om deze te innen. Ook de heer Tammens spreekt zich hiervoor uit, omdat bij de persoonlijke kerkvisitatie tel kens blijkt, dat een lijst dergenen, die bij dragen aan de Gen. kas ontbreekt. Gewezen wordt door den Pres. op de mogelijkheid de instelling van een kerk-bevolkingsregis- ter; de Pres. vreest, dat de traagheid en het verzuim der nalatigen grooter zullen wor den. De Vice-Pres. wil het voorstel aftvijzen met het oog op het voorgesteld bevolkings register; wordt dit om gegronde redenen niet aangenomen, dan zouden deze redenen tegen dit voorstel ook gelden; men grijpe niet in, nu de Gen. Kas vooruit gaat. Met. 13 tegen 6 stemmen wordt het voorstel der Cl Verg. van 's-Hertogenbosch afgewezen. De heer Boonstra rapporteert namens de commissie voor de consideration over de voorloopig aangenomen invoeging in art. 14 van het Syn. Regl. voor de Kerkeraden, lui dende: „de zorg voor het aanleggen en bij houden van een kerkelijk bevol kingsregister in de Gemeente in over leg met de kerkelijke administratie". Kerkelijk Bevolkingsregister Deze voorloopig aangenomen invoeging bedoelt de verplichte invoering van een ker kelijk bevolkingsregister in alle Gemeenten. Een groote leemte, die zich op allerlei ge bied in het kerkelijk leven doet gevoelen, is het gemis van nauwkeurige gegevens be treffende de leden der Gemeente en hun gezinnen, het verloop der bevolking door geboorte, vestiging, sterven, vertrek en ver huizing. Kerkeraden, predikanten, kerkelijke ad ministraties en de Raad van beheer staan tengevolge daarvan voor groote moeilijk heden. Daarom is het noodig, dat alle gegevens betreffende de gemeentelijke bevolking ver zameld worden en voor ieder te raadplegen zijn. Er wordt hierbij gedacht aan een eenvou dig ingericht kaartenstelsel. Op de kaarten behooren te worden vermeld persoonlijke en plaatselijke aangelegenheden betreffende de leden der Gemeente, als naam, plaats en dag van geboorte, beroep, datum van doop. bevestiging als lidmaat, huwelijk, overlij den, vestiging in- en vertrek uit de Gemeen te, afgeven en indienen van attestarie of be wijs van lidmaatschap, adres binnen de ge meente, bijdrage aan de Generale Kas. De Gemeenten hebben de vrijheid, het register in te richten naar eigen inzichten behoefte. Maar het verdient .Ij voorkeur, dat alle Gemeenten uiniforme kaarten ge bruiken. Deze kunnen dan in geval van verhuizing naar de andere Gemeente wor den gt-zonden en zoo worden opgeborgen in de kaartenkast of de portefeuille van de nieuwe woonplaats, zoodat men hier ter stond alle gegevens betreffende de nieuwe leden heeft. Bovendien zullen de kaarten, als zij in groote oplage worden gedrukt, veel goedkooper zijn. Het aanleggen en bijhouden van een be volkingsregister brengt zeker kosten mede. Maar dit bezwaar moet niet van zoo over wegende beteekenis worden geacht, dat het goede en noodige werk daarvoor achterwe ge blijft Het is een levensbelang van de Kerk, dat zij weet wie tot haar behooren en niet onmogelijk is het. dat de finan- cieele draagkracht er door wordt versterkt. zoodat de kosten door de inrichting van het register zelve worden gevonden, wat de ervaring in enkele Gemeenten reeds heeft aangetoond. Om goed te kunnen werken is het ge- wenscht, dat alle Gemeenten een bevol kingsregister aanleggen, opdat zij ingeval van verhuizing der leden elkander de kaar ten kunnen toezenden. Om misverstand te voorkomen zij nog vermeld, dat het niet de bedoeling is de attestaties af te fechaffen en de regeling daarvan te wijzigen. De groote meerderheid der classen is voor, maar er is twijfel en aarzeling in de uitvoerige advieeen. De commissie stelt op grond van zes rede nen eenparig voor, deze Reglementswijzi ging niet vast tè stellen. Prof. Haitjema is huiverig mee te gaan met het praktisch nog niet gereed ziin voor de invoering hier van; dit is wat al te gemakkelijk zich hier van afmaken. De Secr. had een heel ander resultaat verwacht en een middenweg ge- wenscht, waardoor het facultatief worjt gesteld; het is hem tegengevallen. De Vice-Pres. is natpurlijk voor een be- volkinsregister, maar mits het goed bijge houden worde en hierop is hij niet gerust: bij facultatief stellen loopt het toch niet. Bij groeiende Gemeenten wordt er voor ge voeld. Bij vrijwilligheid komt men er wel toe; hij is van de noodzakelijkheid over tuigd. De heer Wolffensperger vreest niet voor groote kosten en adviseert tot aanne ming van het voorstel De commissie is wel voor de wenschelijkheid De kwestie der kos ten is het vorig jaar onder de oogen ge zien. Met 10 tegen 9 stemmen wordt dit voorstel definite! vastgesteld en in hander van de commissie voor eindredactie. Wordt dit voorstel aangenomen, dan wordt de Syn. Commissie opgedragen uniforme kaar ten beschikbaar te stellen Dr. Niemeyer rapporteert namens de Com missie voor Eindredactie over de voorloopig aangenomen toevoeging aan art. 3 al. 1 Regl. Vac., die wordt vastgesteld en aan de consi- deratiën der Kerk zal worden onderworpen. Voor de Commissie inzake de Considers tiën rapporteert Ds. van de Meene over dp voorloopig aangenomen wijziging van art. 1 van het Syn. Regl. voor de Kerkeraden. Wijziging Regl. Kerkeraden. Art. 1 wordt aldus gelezen: „In elke Gemeente is een Kerkeraad, die haar vertegenwoordigt en bestuurt In Gemeenten, waar men, uit noofde van gebrek aan geschikt en gewillig personeel, niet tot de samenstelling van een Kerkeraad kan geraken, of waar. uit welke andere oorzaak ook. het getal der Kerkeraadsledcn kleiner is'dan het 2/3 gedeelte van het aan tal leden, waaruit de voltallige Kerkeraad bestaan moet, treedt het Classicaal Bestuur op om te doen wat des Kerkeraads is. Aan de vergaderingen van het Classicaal Bestuur tot de Kerkeraadshandelingen be stemd, nemen de overgebleven of bestaande Kerkeraadsleden deel met concludeerend0 stem, terwijl de predikant der Gemeente en bij vacature de consulent met de betrek king van praeses en scriba is bekleed zon der echter als zoodanig eenige rechten me! opzicht tot den tijd en de plaats der samen komsten of ook anders tusschentijds uit t» oefenen. Voor de afdoening van zaken, die het beheer der Diaconie betreffen of spoed vor deren, met uitzondering van hetgeen tot het beroepingswerk van een predikant be hoort, kan het Classicaal Bestuur, doende wat des Kerkeraads is, zich door een com missie van twee of drie zijner leden laten vertegenwoordigen, welke commissie dan handelt met medewerking van de overge bleven of bestaande Kerkeraadsleden onder voorzitterschap van den predikant of den consulent. Telkea? wordt hiervan kennis gegeven aan de kerkelijke administratie der Gemeente. Wanneer en zoolang het Classicaal Be stuur nalatig is te handelen als in dit ar tikel is bepaald, zulks ter beoordeeling van het Provinciaal Kerkbestuur, treedt laatstge noemd bestuur op, om te doen wat des Ker keraads is en vindt met betrekking hiertoe het in de vorige alinea's ten aanzien van het Classicaal Bestuur bepaald volledige en overeenkomstige toepassing. De vergaderingen van den Kerkeraad be hooren te worden gehouden binnen de gren zen der Gemeente, die van de Besturen, doende wat des Kerkeraads is, bij voorkeur De kosten, Veroorzaakt door het optreden van het Classicaal Bestuur en het Provin ciaal Kerkbestuur, doende wat des Kerke raads is, worden berekend naar art. 25 van het Reglement voor kerkelijk opzicht en tucht enz. en komen ten laste van de ker kelijke administratie der betrokken Ge meente". Deze wijziging bedoelt een beter verband te leggen tusschen de onderwerpen in dit artikel behandeld en wil leemten en ondui delijkheden wegnemen, zoo ten aanzien van de oorzaken van het onvoltallig worden van den Kerkeraad, de bevoegdheid van de over gebleven kerkeraadsleden, de plaats der ker- keraadsvergaderingen en de kosten. Over het algemeen luiden de adviezen der kerk gunstig. Eén lid wensoht andere redac tie. De overige 6 leden stellen voor, dit art. definitief vast te stellen. Aldus wordt be sloten. De heer Bokma brengt rapport uit na mens dezelfde commissie over de voorge stelde voeging van een nieuw art. 57 in het Regl. Vacaturen, aldus luidende: Zendeling-predikant. „De Algemeene Synode kan aan zendelin gen de bevoegdheid verleenen om als predi kant in de Hervormde Kerk beroepen te worden, wanneer zij overleggen: a. een bewijs van lidmaatschap der Her vormde Kerk; b. een bewijs dat zij een volledige oplei ding aan de Zendingsschool te Oegstgeest, of aan een daarmede gelijkstaande oplei dingsschool voor de zending, hebben ge- c. een bewijs dat zij gedurende 15 jaren in dienst van een der Zendingscorporaties getrouw hebben gearbeid; d. een getuigschrift van goed zedelijk ge drag, afgegeven vanwege het Bestuur der Zendingscorporatie waarvoor zij gewerkt hebben, en een verklaring van dit Bestuur, dat vain zijn kant tegen die bevoegdheids verklaring geen bezwaar bestaat." Zooals bekend is, is de positie van hen die gedurende vele jaren op het zendingsveld hebben gearbeid, maar om de een of ander» reden niet meer naar hun arbeidsterrein terugkeeren, bijzonder moeilijk. De bedoe ling van de invoering is deze, dat de Alge meene Synode zendelingen die een eervol len staat van dienst in de heiden-landen aoh- ter dan rug hebben en om de een of andere reden niet meer naar hun terrein arbeid terugkeeren, in bijzondere gevallen en onder de genoemde voorwaarden uit eerbied liefde voor hun werk, de bevoegdheid als predikant in de Hervormde Kerk beroe pen te worden, kan verleenen. De ontvangst was bij de Cl. Vergaderin gen niet gunstig. Er zijn vele amendemen ten. De commissie meent, dat er strijd is met Art. 13 Alg. Regl. en met het geheele Regl. op het Ex.; en stelt afwijzing voor. De Syn. Zendingscommissie en de Zending zelf heeft tot aanneming geadviseerd. Prof. Knap pert is voor dit voorstel, maar voelt het kerkrechtelijk bezwaar. Prof. Haitjema is er niet geestdriftig voor, is onder den in druk van het ongunstig advies van Prof. v. Veldhuizen ten vorigen jare, er is geen groot tekort aan predikanten, en gaat met de con clusie van het rapport mede. De Secretaris •il een eerbewijs brengen aan de Zendelin gen; Art 13 Alg. Regl. zou gewijzigd kun- en worden. De Vice-Pres. staat er anders tegenover dan het vorig jaar; de opleiding voor predikanten weegt hem zwaar; de biu- nenlandsche zendingsactie geeft plaats. De heer v. d. Veen beveelt het voorstel aan, en raagt, ofer geen weg is te vinden om hier Je mogelijkheid te scheppen. De Pres. wijst op veeljarige pogingen om meer rapport te brengen tusschen de kenk en de zending. Dan had men de reglementen moeten veran deren. De Pres. acht het nog te bewdjzen, dat de wet geschonden wordt Men kan haar im mers veranderen. Dit afwijzende kan men niet langer spreken over rapport brengen tusschen kerk en zending. Een in den dienst vergrijsd zendeling mag niet optreden in een openbare godsdienstoefening: dit is ook onreglementair. Dit is een verschrikkelijke zaak. De Pres. is daarom zéér voor dit voor stel. Prof. Haitjema verlangt geweldig sterk inniger rapport tusschen Kerk en Zen ding in den zin van uitzending van mis sionaire dienaren des Woords, maar moet opkomen dat verwerpen van dit voorstel zou beteekenen verwerpen van het inniger ma ken van het verband tusschen Kerk en Zen ding. Er is een omkeer noodig in het leven der kerk, -waarbij de zendeling als missionair predikant op normale wijze den kansel kan bestijgen. Dit voorstel wordt met 14 teg'en 5 stemmen verworpen. Morgen de behandeling der consederatie betreffende de voorstellen over de rech ten der minderheden. Ten slotte komt een Synodus contracta AMSTERDAM REKENING EN VERANTWOORDING 1931 DER GEMEENTE. B. en W- van Amsterdam hebben bij den gemeenteraad ingediend de rekening en antwoording voor 1931. Wfj ontleenen hieraan het volgende: Wat den gewonen dienst betreft sluit de rekening den ontvanger met een voordeelig saldo f 5.586.941.11. Evenwel moest bij het sluiten van den dienst nog worden uitgegeven f 7.421.475.23, bleef te ontvangen f 1.834.503.12 nadeelig verschil f 5.586-942.11. De bij het sluiten van den dienst nog uit te geven en nog te ontvangen bedragen zullen worden toege voegd aan den dienst 1932, waarop dientenge volge een tekort zal ontstaan tot bovenge noemd bedrag van f 5.586.942.11. Tot dekking van dit tekort behoort t.z.t. over het bedrag van het bovenvermelde batige saldo van even eens f 5.586.942.11. Het gevolg daarvan zal zijn, dat terzake van den dienst 1931 op de begrooting voor 1933 noch een voordeelig, noch een nadeelig saldo zal komen. Tenslotte stellen B- en W. den Raad voor: het bedrag der ontvangsten en uitgaven die rekening voorloopig vast te stellen als volgt: de ontvangsten van den gewonen dienst op f 125.400.986.il, uitgaven op f 119.814.044, er. alzoo het voordeelig saldo van den gewonen dienst op f 5.586.942.11; de ontvangsten van den kapitaaldienst op f 243.106.962.33, de uit gaven op f 319.161.705-82, en alzoo het nadee lig saldo van den kapitaaldienst op f 76.054.743.49. DINSDAG 9 AUGUSTUS. Concerten en» Londen R. Orkest Daventry Harpkwintet Hulzen. KRO Orkest. Hilversum. AVRO Gramofoonmuziclft Warschau. Populair concert. Langenber?. Klein orkest, Londen R. BBC Orkest. Huizen. KRO Orkest. Huizen. KRO Piano-soll Huizen. KRO Concert. H 11 v e r s.u m. AVRO Gramofoonmuzlek 1 Hulzen. *KRO Gramofoonmuziek. Hilversum. AVRO Band-muziek WOENSDAG 10 AUGUSTUS. Concerten en* Hilversum. VARA Gramofoonmuziek Huizen. NCRV Morgenconcert. Huizen. NCRV. Dameskoor Hulzen. NCRV Harmonium-muriek Hilversum. VARA Septet Kalundborg. Orkest. Hulzen. NCRV Middagconcert. Langenberg. Populair concert Daventry Orgel Langenbe VARA Septet 15.00 Hu i z e n. NCRV Trio 17.20 Warschau Omroep orkest. 17.30 Hilversum. VARA Gramofoonmuziek 18.00 Huizen. NCRV Concert 18.50 Lon de nR. BBC Orkest 19.00 H 11 v e r s um. Accordeonmuziek 19.50 H 11 v VARA Accordeonmuziek Bezingen, Curiomn, en* 14.30 Huizen. NCRV. Chr. lectuur door MeJ, Wentink. 19.15 Hulzen. NCRV. Causerie 3 Schipper* Secr. C.N.V.V, Kerkdiensten en* 8.01 Hulzen. NCRV Schriftlezing 10-00 Hilvers u m. VPRO Morgenwüdlng 10.30 Huizen. NURV Ziekendlenst Ds. Oranje Klnl»rnart]«i en* 15.00 H 11 ve r s u m. VARA Kinderuurtje 17.00 Huizen. NCRV. Kinderuurtje. VERRESCHRIJVERS IN DEN DUITSCHEN OMROEP In den loop van deze maand zullen de ver schillende Duiltsohe zenders voorzien worden van verre-schrijvors, met het doel de verschil lende stations op een snelle, betrouwbare wijze to voorzien van berichten. Zoo zullen alle ac- tueele nieuwsberichten, die tot nu toe per tele- rebracht door door verkeerd i eenstemmen. Volledige programma's in de Omroepgids. Duidelijke foto's; best verzorgd Radio blad; 4 gld. per half jaar of 18 et per week. Ned. Chr. Radlo-Vereeniging, Voog- lenzang, Ede. Draagt bij in de omroepkosten. Te Wijk aan Zee hadden reddingsdemonstrazics plaats, die veel belangstelling trokken. Reddingsdemonstraties Oorlogsmonument bij Verdun Een typisch vaartuig Bij Verdun is een oorlogsmonument oninuid voor1 tien, ene rona aeze vesting het leven lieten. Op den voorgrond ae In Bagdad maakt men de typische ronde booten, die autoriteiten, die bij deze onthulling aanwezig waren, waaronder president Lebrun en de gezant van Marokko, alleen op de rivier de Tigris in de vaart zijn De Montgolfière, een tXUlon aie opstijgt door midael van heete lucht, is dezer dagen nog eens weer gedemonstreerd op een Duitsche tentoonstelling. Doordat een dijk brak werd het terrein rond de Hembrug, waar Ford zijn nieuwe jaorleft oouwt, Jeugdige Amsterdamsche zwem-enthousiasten wachten, met voor een deel onder water gezet. 1 een politiemiterdie de orde handhaaft, op de opening van het nieuwe zwembad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5