1 f DINSDAG 9 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 3 Spionnage in den grooten oorlog haar bitter ■rgius WAT DE GEHEIME AGENT A 29 ZOOAL WIST TE DOEN XII Wanneer men de Engelsche Intelligence Servies tot voorbeeld stelt, sluit dit aller minst in zich, dat niet andere landen in ge lijke mate de spionnage beoefenen. Het ge schiedde echter slechts in weinig gevallen zoo stelselmatig, zoo tot in alle kringen doorgedrongen als van Engelsche zijde plaats had en heeft Wanneer men verhalen leest van spionnage, die voor den oorlog door Duitschland is beproefd, in het bijzon der door burgerlijke elementen, die zich in de meest uiteenloopende functies in andere landen indrongen, dan is bijkans eiken keer opnieuw een minder of meer belangrijk, een minder of meer direct militair geheim daarbij betrokken. En het bekende tweede bureau van den Franschen Generalen Staf, dat den geheimen dienst vormt, die door 't Fransche leger nimmer is veronachtzaamr, werkte voor den oorlog en werkt vermoede lijk nog in bijkans uitsluitend militaire rich ting- Het gaat in beide gevallen om het ver krijgen van gegevens van militairen aard, natuurlijk in den ruimsten zin genomen, maar ten slotte altijd weer terugkeerend op dat eene punt: het vergemakkelijken van de operaties, wanneer eenmaal de oorlog is uitgebroken- Zoodanige dienst van den Gene ralen Staf strekt zich niet uit en kan zich uiteraard niet uitstrekken tot ander dan militair gebied, terwijl toch de groote oor log duidelijk geleerd heeft, dat de strijd, eenmal ontbrand zijnde, ver buiten dat ge bied gestreden wordt. Het is een niet van eigenaardigheid ont bloot gebeuren, dat, gelijk Pouvoirville ons vertelt, den geheimen agent A 29 tot den dienst bracht. Jong officier zijnde, werd hij toegevoegd aan de periodieke inspecties, die langs de Fransch-Duitsche grens dienen te worden ondernomen teneinde de grenzen yast te stellen, na te zien of de aanduidin gen volkomen in ordersijn en wat dies meei zij. In goed vertrouwen ondernam hij het gedeelte van den tocht, hem met zijn Duit- schen krijgsmakker toegewezen. Wie schetst zijn verwondering toen hij op een goeden morgen, vertoevende in een klein plaatsje en vroeg ontwakende, dien krijgsmakker reeds gevlogen zag, en een oogenblik later zag terugkeeren met zijn paard stappend door een niet diepen stroom, op Fransch gebied gelegen. Op zijn bemerking, dat deze stroom geheel Fransch was, antwoordde de Duitscher glimlachend dit wel te weten, doch zijn paard te baden gelijk hij zoo nu en dan deed. Een dag later, vroeger terug keerend dan verwacht was, luisterde hij on willekeurig een gesprek af van den Duit scher met een der grensbewoners, dat ging over de garnizoenen, in die streek gelegen. En weer een dag later, bijkans den laatsten dag van hun gemeenschappelijken tocht, toen zij samen een gebergte hadden te be klimmen, bemerkte hij, dat de wandelstok, die zijn geleider onontbeerlijk scheen te ach ten, bestond in een uitstekend werkenden kijker, die den Duitscher gelegenheid gaf om op zijn gemak alle strategische waar nemingen te doen. Dat het afscheid in het mooie oude Nancy heel wat koeler was dan de eerste ontmoeting te Metz, laat zich in deze omstandigheden begrijpen. Het eigen aardige was, dat de Fransche officier, wil lende vertrekken, zich het geleide van zijn Duitschen krijgsmakker eenigszins zag op gedrongen, wijl deze er prijs op stelde hem de situatie duidelijk te maken. En niet ten onrechte wees hij er op, dat het beroep van spion, zelfs in vredestijd gevaarlijk, oneer vol moge schijnen, maar toestaat diensten aan het land te verrichten, waarbij de beste in oorlogstijd in het niet zinken. En daarom wees hij er op dat de geheime agent, han delende met volkomen instemming en zelfs op aanwijzing van zijn superieuren, door hen gedesavoueerd zal en moet worden, zoo dra het oogenblik komt, dat hij wordt ont dekt. Hoe deze Fransche officier werkte. Deze Fransche officier, tot nadenken ge bracht, bood zich bij den geheimen dienst aan. En hij werd een zoo bedreven mede werker, dat zijn naam aan de Elzasser en Lotharingsche grenzen maar al te bekend was. Niet alles wat hij in zijn geheime functie heeft verricht, is geboekstaafd ge worden, maar merkwaardige gevallen zijn daaronder, die doen zien, dat de geheime agent, wil hij slagen, inderdaad van alle markten thuis moet zijn. Duitsche officieren, die in Hotel Altenherg nabij Munster en de Schlucht vertoefden, zagen er een Engelschman, die almaar zwij gend in een stoel terneer zat Eiken ochtend en ook eiken avond maakte hij zijn vaste wandelingen, die meestal van uitgestrekten aard waren. Dat trók niet alleen de aan dacht van de Duitschers, maar ook van een groep Fransche toeristen. Zij spraken er zelfs zoozeer en zoo luide over, dat de oud ste officier het geraden achtte den naastbij zijnden politiepost te waarschuwen. Vanat dat oogenblik kon de Engelschman niet meer loopen zonder op de voeten door Duitsche politie-ambtenaren te worden gevolgd. Maar zijnerzijds volgde hij de Fransche toeristen, liet. bleek hem een keer, in zijn hotelkamer terugkomend, dat alles, met hoeveel »org ook weer neergelegd, het onderstboven was gehaald; het bewijs, dat niets was gevonden, lag opgesloten in de volkomen vrijheid, die hij bleef genieten. Totdat het hem op een goeden of liever gezegd kwaden avond bleek dat men neiging gevoelde hem, zijnde in elk geval verdacht daar zijn wandelingen in den regel strategisch belangrijke punten be troffen te arresteeren. Dienzelfden avond slaagde hij er in de afscheiding tusschcn zijn kamer en die van den leider der Fran sche toeristen door te breken, en dezen nam hij in het geheim. Hij vertelde hem wie hij was; vroeg en verkreeg zijn medewerking. Dit eer,maal geregeld zijnde, ging hij den corridor op en vond daar den inspecteur met zijn agent, die zijn kamer bewaakte. Bij die gelegenheid heeft hij zich uitgegeven Voor den hoofdcommissaris te Berlijn, en wees op de gevaarlijkheid van den Fransch- man, die hij zoo juist had bezocht. Terwijl zoodoende alle aandacht op dezen Fransch- man werd gevestigd, en deze enkele uren van volkomen onschuldige hechtenis onder ging, maakte de zgn. hoofdcommissaris van de vrijheid, hem door zijn beroep verleend, gebruik om den weg naar de grenzen in te slaan en het punt te kiezen en te vinden, dat hij veilig voor overgaan wist. In zijn zakken waren plannen en teekeningen, tus- schen de planken van zijn kamer zoo zorg- c XI stond in ons blad van 26 Juli. De metselaar-spion. Een anderen keer verhuurde hij zich als metselaar, van Zwitsersche afkomst zijnde, bij een der nieuwste forten, die aan de gren zen werden gebouwd. Men heeft nu eenmaal voor dergelijke forten arbeiders noodig, en of men uitsluitend Duitschers dan wel ook enkele vreemdelingen uit Duitsch sprekende landen neemt, doet in het algemeen weinig ter zake. Ieder dezer arbeiders heeft zijn eigen terrein, en slechts dan, wanneer men 20 of meer zulke arbeiders in spionnage dienst had, zou men wat van de geheimen van den bouw te weten kunnen komen Zorgvuldig wordt er tegen schending var» elk geheim gewaakt; als de arbeiders het terrein verlaten, worden zij gefouilleerd, en eiken keer hebben zij andere kleeren aan te trekken. Maar onze geheime agent wist op gepaste wijze te doen uitkomen, dat hij meer intellectueel ontwikkeld was dan de anderen en zoo gebruikte men hem voor diensten, die hem in staat stelden verschillende af deelingen van liet nieuw aangelegde fort te bezoeken. Hij had vriendschap gesloten met een Elzasser nabij de Zwitsersche grens, die echter intuïtief in hem den heer erken de en zoodoende bepaaldelijk bleef weigeren hem bij den naam te noemen. Toen nu do laatste dag kwam, dat men samen bij den arbeid zou werkzaam zijn, gaf hij dezen be- vrienden arbeider zijn schoenen ten ge schenke, en eveneens een opschrijfboekje dat hij zegde te Freiburg te hebben gekocht. Slechts liet hij hem beloven, dat hij nimmei zou vertellen dit boekje van een andpr te hebben gekregen, en evenmin, dat de schoe nen een geschenk waren. Hij had juist ge zien, want bij de controle van den laatsten dag, die buitengewoon streng was, werd hij in een afzonderlijke kamer ontkleed, gefouil leerd en elk kleedingstuk op zichzelf op minutieuse wijze nagekeken. Tegenover hem, dien men een intellectueel achtte, vond men dit noodig, maar den vriend, die er inder daad niet al te snugger uitzag, liet men vrij gaan. Wie schetst de verbazing van dezen bra ven Elzasser toen hij, ongeveer een paai weken thuis, plotseling bezoek ontving van een hem onbekenden ouden visscher. Die verbazing werd nog grooter toen deze vis scher de vroegere metselaar in het fort bleek te zijn. Onze geheime agent kwam zijn schoenen en zijn notitieboekje terug vragen; tusschen de-zolen zaten de plannen; in het boekje stonden, door de bekende pro- cédé's onleesbaar gemaakt, cijfers. Maar, hetzij dat de Elzasser zich had versproken, hetzij, dat de Duitsche geheime politie arg waan had gekregen, men bewaakte den El zasser en al zijn gangen. Nog kon onze ge heime agent vrijuit het huis uit gaan, maar nauwelijks aan het einde van het stadje ge komen bemerkte hjj, dat men hem onder bewaking nam. Dank zij de duisternis slaag de hij er in, door op een toevallig passee- renden lokaaltrein te springen, te ontkomen, maar al kwam hij zoodoende veilig in de hem maar al te goccf bekende Elzasser bos- schen, het bleek hem den volgenden och tend dat ook die bosschen bewaakt waren. In de onmiddellijke nabijheid echter lag een klooster, en na geruimen tijd over de zaak te hebben nagedacht scheurde hij zijn klee ren aan flarden, nam het uiterlijk van een bedelmonnik aan en stapte, noch naar link.- noch naar rechts ziende op de deur van het klooster toe. Daar vond hij het onderdak, dat hij vroeg; daar verkreeg hij het ver trouwen van den superieur zoodanig, dat deze hem, enkele weken later, medenam op een reis naar Zwitserland, van waaruit het voor den geheimen agent niet moeilijk was om op het voor hem meest gewenschte oogenblik te ontkomen. De vreemde roeier. Weer een anderen keer verhuurde hij zich als roeier in éen uitspanning in de onmid dellijke nabijheid van Straatsburg. Daar kwamen velen, die tot de aanzienlijke krin gen van deze toen voorname Duitscho tingstad behoorden. Eens kwam er ook de echtgenoote van den Gouverneur der stad met haar beide dochters en zij werden op bijzonder zorgvuldige wijze geroeid. Maar, hetzij dat de verzorgde handen van den roeier, hetzij dat zijn spraak haar aandacht trokken en haar argwaan gaande maakten, hij hoorde haar fluisteren over een roeier, die iets anders zou zijn dan hij was. Dat bracht hem er toe om de oudste dezer meis jes schijnbaar in het geheim te nemen; hij vertelde, dat hij inderdaad een ander was dan hij voorgaf te zijn, maar-zulks als ge volg van een romantisch en tragisch levens avontuur. Hij verkreeg geheel haar vertrou wen, en menig uur brachten zij samen in stilte in de omgeving van Straatsburg door. De dochter van den Gouverneur kende pre cies de bewaking van de forten; zij wist den geheimen agent te vertellen in welk gedeelte men al dan niet van het fort uit kon worden gezien, en in haar naieve wetendheid verschafte zij hem een schat van gegevens. Geen wonder, dat op een ochtend de ondernemer van de uitspanning zijn roeier miste en zich moest afvragen of deze wellicht in de rivier was verdronken, want hij kwam niet meer terug! De geheimzinnige tennisballen. En nog weer eens moest hij een gewaagde onderneming volbrengen, omdat de Fran sche Generale Staf ingelicht moest worden betreffende wijzigingen, aangebracht aan forten in de onmiddellijke omgeving van Straatsburg. Hij liet zich als gast noodigen op een nabijgelegen landgoed, eigendom een Fransche adellijke dame, die echter vele Duitsche familierelaties had. Wetende, dat hij met naam en toenaam bij de Duitschers bekend stond, begaf hij zich in den Elzas met een officieel verlof van den Franschen Minister van Oorlog en een introductie voor den stadhouder te Straatsburg. Deze ontving hem kameraadschappelijk en beleefd, ver heelde hem niet, dat hij zou worden gevolgd, doch vroeg teneinde de bewaking voor hein niet onaangenaam te maken, zijn eerewoord dat hij zich zijn functie van geheim agent gedurende zijn verblijf niet zou herinneren. Wat door den Franschen officier, met een beroep op het onmogelijke, dat van hem werd gevergd, werd geweigerd. Zonder be paald beding werd hem het verblijf toege staan, doch hij wist zich uiteraard zeer streng bewaakt. Hij was een schijnbaar on bezorgde gast; lag des moifeens in een luien stoel te lezen, speelde tennis, speelde bridge, flirtte en bekommerde zich verder om niets. Maar het toeval bracht hem in aanraking met een oudgediende, Franschman nog i zijn hart, wiens zoon in dienst was bij den commandant van Straatsburg. En tengevol ge van het feit, dat enkele dagen later in spectie plaats had, kon de agent zich in de plaats van dezen jongen ordonnans stellen en zoodoende met den Inspecteur-Generaal van het Duitsche leger de forten rondrijd» zonder dat hem eenig bezwaar in den weg werd gelegd. Terwijl de Inspecteur zich naar binnen begaf, werkte het geheime auto matische fotografietoestel, in den band om zijn kleeding verscholen! Nu kwam het eerst recht er op aan zijn materiaal naar Frankrijk te brengen. Tot de gasten behoorden ook de beide dochters an den stadhouder, die gaarne met hem speelden, omdat hij een goed tennisser was. Zij kenden zelfs een zekere kracht toe aan de ballen, waarmede hij regelmatig speelde, omdat zij daarmede gewonnen hadden ook tijdens zijn afwezigheid. Teneinde nu op een tennistournooi te Baden-Baden een goed figuur te maken, verzocht een der meisjes den Franschen officier deze ballen te mogen leenen, hetgeen hij haar gaarne toestond onder voorwaarde dat hij ze na afloop zou terugkrijgen. In die ballen bracht hii op "zeer slinksche wijze de lichte foto'tjes aan. Voordat hij naar Frankrijk vertrok, bracht hij een afscheidsbezoek aan den stadhouder, die hem nu zijn eerewoord vroeg dat hij niet zou trachten iets over de grenzen mede te nemen. Welk eerewoord hij gaarne volledig gaf, hetgeen intusschen niet v» hinderde, dat de politie, handelende op eigen gezag, hem toch nog fouilleerde ai- vorens ze hem de grenzen liet overgaan. Maar ruim acht dagen later kwam, door bemiddeling nog wel van den diplomatieken koerier van het Duitsche gezantschap, de zending van de dochter van den stadhouder te Straatsburg: de doos met tennisballen die opnieuw een overwinning hadden teweeg gebracht. Zorgvuldig werden de ballen open gesneden en ongeschonden vond men do gewichtige foto's, die slechts behoefden te worden vergroot o»m alle gewenschte inlich tingen te verèchaffen. Het was dezelfde geheime agent, die in de dagen voor het uitbreken van den oorlog in den Elzas heet te hebben vertoefd daar groote troepenbewegingen te hebben gadegeslagen, die zouden bewijzen, dat voor Duitschland althans de oorlog niet zoo on verwacht is uitgebroken als gezegd werd. Men zou intusschen geneigd zijn deze ver halen naar het rijk der fantasie te verwij zen, omdat zoodanige omvangrijke voorbe reiding niet alleen de aandacht van dezen Franschen geheimen agent, maar ook van de tal van vreemdelingen had moeten trek ken, die terzelfder tijd in den Elzas e Lotharingen verkeerden. Heerlen; E. Slangei gaal. Nümegen; en Hlllegersberg; G. -f. HelitmelK-r.^Grc an Hoof. Leende/' INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS RENTE Op 1 Juli 1932 werden 21198 weduwenren- ten en 13211 weezenrenten krachtens de In validiteitswet genoten/terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier Wet 96581 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie .gulden per week. Voorts genoten 36536 personen de invali- dateitsrente als bedoeld in artikel 71 dier Wet Krachtens art Zi der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 132170 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. UIT HET SOCIALE LEVEN NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS De Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders zag zijn ledental in Mei van 19251 tot 19607 klimmen. Op 1 Jan. 1932 was het ledental 17.877. CHR. VAKBEWEGING IN ZEELAND De Chr. Vakbeweging in Zeeland is de laat ste Jaren zeer sterk gegroeid. Alleen de Chr. Landarbeldersbond telt er reeds ongeveer 3000 den. In de tweede helft van September zal Goes een vergadering van alle Chr. Bestu- nbonden ln Zeeland worden gehouden, in elke vergadering ook aandacht aan de „kader scholing" zal worden geschonken. DE WERKLOOSHEID IN ZEELAND andere jaren 1 verschillende deelen van Z( werklooze landarbeiders. AU Zeeuwsch-Vlaanderen wordt g zoo goed als alle landarbeider Ja. dat er misschien straks tijdelijk handen tekort zullen zjjn om den oogst bil t Oostelijk Zeeuwsch-Vlaandei meld, dat daar nog v M. G. H. Rltzen, A. Bruinshoofd. Utrecht. A. J. A. C. Kellerhuis. msterdam. mej. J. B. Polderman. ;Leusden .ej. C. M. Zeebuit. Geldermalsen. Afgew. 2 vr. ningen; H. C. Dell, Utrecht; en Kwist. Wostzaan. Nam. Gesl. de heeren: C. Th. Jurrlaans. Eindhoven: I). H. Lindeman, uwarden; J. Barentsen. Glnnektm; W. J. wersma Den Burg; A. H. F. Meertens Heer- en mej. M. C. Kiekens. Kerkrad». der Voorde, die 6 Aug. loagde, woont niet te Amsterdam maar te Rotterdam. Akte L. O. Geëx. 38. gesl. 23 cand.. nl. de - t t Tullien. bel- Lexi Haag; S. G. Wouters Rijswijk; G. Dijkstra. Oos- :r wierum: B. G. Faber. Almelo; V. C. M. Fran- ..en. Oudenbosch en de heeren M. J. Cardozo. Amsterdam; F. E. Bol. Velp; J. W. Caron. Rot terdam; H. J. Egbers. Amsterdam; A. Boerstra. Sneek; H. Bosch. Joure; P. A. J. Bosselaar. Rid derkerk F. Broekema Eexta-Scheemda; S. sen. Assen; A. L. Damen. Den Haag; P. M. Dongen, Zwolle; S. de Jong. Westergeest— Triemen. EXAMENS-HOOFDAKTE ARNHEM. 8 Aug. Geëx. 8. gesl. 3 cand.. nl. de heeren: P. J. M. Vossen. Nijmegen; F H. de Haas Arnhem: Th. W. A. Hetterschijl. Herven. A. J. v. d. Boogaard. Lage-Zwaluwe; C. J. Dlel- tjens, Kaatsheuvel; A. Oomens. Eindhoven. BREDA Geëx. 8, gesl. 3 cand.. nl. de heeren: 's-GRjtVEMHAGE. Geëx. DE NOOD IN WEST-FRIESLAND VERBITTERDE STEMMING Men wil demonstreeren Zaterdag zijn te Alkmaar bijeengekomen af gevaardigden van de afdeelingen van den neu tralen Bond van boeren en tuinders. Er werd uiting gegeven, op lang niet malsche wijze, aan >n zeer groote ontvredenhedd. Men besloot et algemeene stemmen tot een contrlbutie- •rhooging van 75 cent per lid voor crisis uitgaven. Maar de opmerking werd gemaakt, dat er dan ook inderdaad gevochten moet worden. De Neutrale Bond moest een strijd hond worden, die zich niet meer aUeen oriën- C.B.T.B. en den L.T.B.. ----- jk richten naar het tische) Boerencomité. Harde woorden vielen er aan het regeeiring, „die al drie jaar iets doet". Men wilde Men was het er over eens. dat er een einde moet komen aan de rust waarin de tuinderij verkeert. De bouwers moeten de straat op. rtaar bulten te toonen hoe slecht het in hun E. J. Blomker, i Haag. Afgew. 6 m.. t. 8 gesl. 3 canc heeren: H. van Leenders. Meppel; G. P. Wiertse- ma. Noordbroek; M. Lendekamp. Middelstum. HAARLEM. Geëx. 7. gesl. 3 cand.. nl. d< dames: A. Beeldman. Zaandam; J. Sulr, Am sterdam- en S. van Buchem. Haarlem. LEEUWARDEN. Geëx. 6. gesl. 2 cand., nl. d< heeren: S. Hoekstra, Nyehorne. en F. Rlemer- ^ROERMOND?' Geëx. 8. gesl. 4 d.. nl. de rt: P. W. NIJsen, Maasnlel; J. P. M. van Bergen. Roei J. H. M. Peters. Neder» sen. Rotterdam; id., nl. de heer G. J. van Rossum, Amsterdam. ZWOLLE. Geëx. 7. teruggetr. 1, gesl. 1 cand., nl. mej. J. G. UTRECHT. Geëx. 8. gesl. 1 m, Amsterdan rfelo. ^Enschedé." ROTTERDAM. Geëx. 13, gesl. 12 cand.. nl. de dames: J. M. Donkers. Leiden; A. B. Korsten, Schiedam: W. F. A. Brugman, J. Bukman. J. CorneMssen. M. Klop. G. van den Dool. E. J. van Dongen. M. A. van der Graaf, allen Rot terdam; P. Eggi.uk, Dordrecht; M. C. de Gier, Vleuten; C. L. A. Groenendijk, "Wassenaar. S. P. van Zadel. J. M. G. L. M. Jansen. d. Weert. Hemmen: H. J. M. Hof. Neerbosch; A. Stoker. Epe: M. S. J. GiltJ» Land- en Tuinbouw. daarover ln arbeiderskringen is groot. Ver schillende burgemeesters hebben zich por clr- nd met herringend mogelijk ls. om de werkloosheid ik alles te doen telflke afdeeling in O.-Zeeu' de bevoegdheid i de tarwe-leverlng uit te slul- g buitenlandsche arbeiders ln Schoolnieuws. EXAMENS-NIJVERHEIDSONDERWIJS Akte Nj. Geëx. 6. gesl. 5 cand-, nl. P. J. van den Aakster Amsterdam; J. H. Sutsema, Ap- pingedam; G. Besselink, Nijmegen; G. TJcm- Wal. Haartei Akte Nk. Geëx. 2. gesl. 1 cancj-. nl. G. ikerkon, Zeist. Wei EXAMENS-BOEKHOUDEN DEN HAAG. 8 Aug. Akte M. O. A. Gesl. de :eren: W. Remer, Zaandam; A. Kolle Ooster- iek; J. Lemstra Groningen; W. van Lieshout. Nijmegen; C. J. Ligtvoet, 's HertogenboschC. D. Osserwaarde, Amsterdam; A. Overzee, Zaan dam; en A. J. B. Paulus. Amsterdam. EXAMENS-LICHAMELIJKE OEFENING UTRECHT. 8 Aiug. Akte M. O. Opger. 9. te ruggetr. 1, gesl. 1 cand., nl. de heer R. L. Ver steeg, Voorburg. oefeningen der gymnastiek moet geschieden bij do voorzitter der examencommissie te Utrecht; Jr. E. C. L. A. Baron van Voorst tot Voorst, inspecteur van het L. O. te Den Bosch. EXAMENS FRANSCHE TAAL UTRECHT 8 Aug. Akte M. O. A. Gesl. de heeren: E. J. Berckeakarnp. Rüswök (Z.-H); A. A. L. M. BUI. Bussum: en H. I. de Groot. Usquert: en de heeren: J. F. Nlihoff. Bussum; B. J. van der Peet. BeverwUk; C. A. RüntJcs, Den Haag; en M. P. J. Seehregts, Amsterdam. Akte L. O. A. Gesl. de dames. M. C. Lam- DE TUINBOUW IN KENNEMER- LAND De dagelijksche besturen van de gemeen ten in midden-Kennemerland zonden in No vember 1931 gezamenlijk een adres aan de Regeering, met het dringende verzoek den tuinbouw in Kennemerland steun te verlee- nen. Bij deze gemeentebesturen is thans i den Minister van Economische Zaken Arbeid een brief ingekomen, waaruit blijkt, dat de regeering niet voornemens is den tuinbouw in dit gewest te steunen. Het ministerieele sofirijven zegt o.m.: Voor West-Friesland, waar in tegenstelling met Kennemerland uitsluitend de grov tuinbouw wordt beoefend, moest een steun maatregel ten behoeve van de aldaar in moeilijkheden verkeerende tuinbouwbedrij ven worden genomen. Voor. het tuinbouwbe drijf in Kennemerland staat de toestand ge lukkig nog niet zoo bedroevend. Ofschoon de toestand in genoemd bedrijf verre van gunstig is te noemen, is, dank zij de meen geteelde vroege producten de alge meene toestand althans niet verslechterd. De regeering vond dan ook geen reden voor Kennemerland eenzelfde regeling te treffen als voor West-Friesland tot stand kwam. Evenwel blijft de aandacht der regeering op den tuinbouw in het algemeen en op dien van Kennemerlnnd in het bijzonder ge vestigd. HELPT ELKANDERS DRUIVEN ETEN In de vacantietijd rijst by menigeen de vraag; welke bestemming geef ik aan myn vrije dagen? Naar zee, zegt de een; liever de hei op, hoor je een ander. Een derde wil liever visschen, of roeien. Neen, in de kano is subliem, beweert een bakvisch. Dat iedereen in allemaal evenveel zin heeft, komt dunkt ons niet voor. En toch bestaat wel zoo'n attractie waar iedereen dol op is. 't Is er één die nog fonkelnieuw is ook. Wy hebben hierby het druiveneten op 't oog. Dat je op een uitstapje te voet, met de fiete, of auto, gelegenheid krijgt om je buikje rond te eten aan druiven, wie zou daar niet aan willen! En die gelegenheid bestaat in het ge- heele Westland. 't Gebruik dat er van gemaakt wordt is niet gerng. Zoo vertelde ons dezer dagen een druivenkweeker. Naast de tevreden heid die ons uit zyn woorden tegenklonk, luisterden we evenwel ook een anderen toon. Dat is dat zoo velen den Zondag tot dit doel gebruiken, of liever gezegd: misbruiken. Behalve dat de viering van Gods dag hierby in het gedrang komt, beteekent het voor onze Chr. tuinders, wier kassen uit principe dien dag gesloten blyven, een leelyke schadepost. Daar zal ons uitgaand publiek zich vermoe delijk weinig het hoofd over breken, maar de kweekers doen dit natuurlijk wei- Kregen zij in de week nu maar een dubbel portie, maar dat lykt er niet naar. Zoo ver telde onze zegsman, dat hy een reisgezelschap, uit honderden personen bestaande, op den Zondag had moeten weigeren. Een leelyke kluit uit de pap. Maar zuurder is 't, als in de week daarop, een Chr. reisver- eeniging, of een dito Evangelisatievreeniging, de kassen van onze menschen voorbijgaan. Zonder opzet, we gelooven dat graag, maar Woensdag 24 DE SPOORWEGEN EN DE TUINBOUW Een uitzonderingstarief voor conservenbereiding •nemen, hebben de NedeTlandache gen voor grondstoffen voor de bereiding van geconserveerde vruchten, vrucb- r verpakkingsmate- i uitzonderingstarief en Goes. Ten tweede I de laatstgenoemde aar andere stati< buitenland een uitzonderingstarief toegestaan aar en van de fabrieken samen een totaal be drag aan vracht van f 40.000 garandeeren. Al lar gelang van de wijze van vervoer (ijlgoed. •aohtgoed. stukgoed of wagenladingen) wordt :n korting verleend, die resp. 10. 15 en 20 bedraagt. WIJZIGING ENGELSCHE INVOER RECHTEN Met ingang van 1 Septembei Gister is het Engelsche besluit gepubliceerd .'aarbij met Ingang van 1 Sept. alle buitenge wone Invoerrechten, welke op het oogenblik Inhouwproducten worden gehe» DE POOTAARDAPPELEXPORT Maatregelen tegen ongewenschte praktijken wetsontwerp, houdende bepalingen tot ig van den uitvoer van pootaardappelen, ls thans bij de Tweede Kamer ingediend. De toelichting zegt o.m. .atste Jaren, is d< IJl het zich laat aanzien) dat d< -edelde product ook ln de toe _..stig zal kunnen ontwikkelen. Bi belanghebbenden is dan ook het verlangen le vendig geworden om te geraken tot een rege ling van den uitvoer van dit product, teneind» AUTOBUS VAN EEN HELLING GESTORT De chauffeur van een autobus, rijdende an Berg en Dal naar Beek, moest plotse ling remmen .waarbij de handrem brak. Bo vendien bleek de voetrem te weigeren. Met een snelheid van 70 K.M. per uur reed de naar beneden. De chauffeur trachtte door de auto op een heg aan te sturen, het oertuig tot stilstand te brengen. De bus reed echter door de heg heen en stortte van een hoogte van pl.m. vier meter naar be neden. De autobus werd zwaar beschadigd en aan de voorzijde geheel ingedrukt Van de dertig personen die de bus vervoerde werd niemand gewond, DOODELIJKE AUTO ONGELUKKEN Te Babberich (Gld.) wilde een juffrouw met haar rijwiel oversteken, toen ju:-* van Ge richting Zevenaar zich in bewe ging stelde, waaivioor zij met haar rijwiel onder de auto kwam. Zij werd met zware vonden aan hoofd en heenen een café bin nengedragen en stierf ongeveer 10 minuten na het ongeval. Eenige weken geleden had bij Roosendaal. (N. Br.) een auto-ongeval plaats, waarbij een juffrou vvuit Breda om het leven kwam en haar tante gewond werd. Thans is ook de taonte aan haar wonden gestorven DOODELIJK MOTORONGEVAL Te Ermelo kwam een motorrijwiel in botsing met een auto. De motorist werd on middellijk gedood. De ongelukkige, afkom stig uit Utrecht, was vader van zes kinde ren. Zijn duorijder kreeg een hersenschud ding. HET HOOFDJE VERPLETTERD Te Hazenkarspel (N. H.) passeerde een vrouw op de fiets, met haar bijna 2- jarig zoontje in het mandje achterop, een melkauto. De weg was daar vrij smal. Het kind heeft bij het passeeren blijkbaar het hoofd buiten het mandje gestoken, waardoor het in aanraking is gekomen met een auto. Het liep een ernstige hoofdwonde op en is kort na aankomst in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Lichamelijke Oefening. komst zich gunst danigheid da» ongetwijfeld benadeeld door den uitvoe minderwaardig goed. Gemengd Nieuws, BRANDEN. Te Tholen brak Zaterdagavond omstreeks halftien door onbekende oorzaak brand uit in een pand aan de Brugstraat, bewoond door den heer S. van Dullemme, kleermar ker en barbier. De brand breidde zich zoo snel uit, dat niets gered kon worden. De brandweer, die spoedig met vier slan gen op de waterleiding werkte, kon niet voorkomen, dat het pand afbrandde. Ze was na 1 y2 uur het vuur meester; de belen dende perceelen hadden veel waterschade. De brandweer van Bergen op Zoom werd geroepen, doch behoefde geen hulp te ver- leenen. De heer Beukelaar, bewoner van een aangrenzend pand, liep een verwonding in het gezicht op. De wond werd door den dokter verbonden. De schade, welke zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. Maandagmiddag is op den Wassenaarsche weg nabij Wassenaar, de veehouder J. de Rooy, die daar een stier aan een touw ge leidde, door het d^er tegen een juist pas- seerende auto ge-worpen. De man werd over den grond geslingerd door het voertuig, waarbij hij de linkerarm brak en bewuste loos op den weg bleef liggen. Nadat een geneesheer hulp had verleend, is de R. naar een ziekenhuis vervoerd. Te Nijmegen is de acht-jarige A. Schoen maker. die met een autoped op de Waal kade aan het spelen was, pardoes in het water gereden. Pogingen om het ventje te redden waren tevergeefsch. Zijn broertje reed achter hem aan, maar wist nog bij tijds het stuur om te gooien. Maandagavond heeft te Amsterdam vijftigtal communisten gedemonstreerd, dat in Hongarije een communist zijn verdiende straf zal krijgen. Nadat de troep voor het gebouw van het üongaarsche consulaat op de Heerengracht had gedemonstreerd, trokken de betoogers door de Kalverstraat. Bij de Taksteeg kwam het tot een botsing met de politie. Toen een detachement politie de troep wilde verspreiden, nam een der communisten een dreigende houding aan. De bedreigde briga dier zag zich hierdoor genoodzaakt van zijn sabel gebruik te maken De communist be kwam een hoofdwonde. Na verbonden te zijn is hy naar het bureau Singel overgebracht. Ook in de Zoutsteeg werden de ten lastig en trachtten zy de politie in het nauw te drijven. Deze loste een schot in de lucht, waarop de menigte zich verspreidde. Verdere incidenten hadden niet plaats. DOODELIJK MIJNONGELUK. Een 17-jarige mijnwerker beknelde by het aankoppelen van wagens in de ondergrond- sche werken van de Oranje Nassau-mynen te Heerlerheide door uit te glyden zijn hoofd tusschen twee wagens. Met een schedelbreuk is de jongen naar het ziekenhuis gebracht, waar hy is overleden. DOODELIJKE VAL. Te Amsterdam werd naar het Isr. Zieken huis vervoerd een 6-jarige jongen, die uit het raam van zyn woning aan de L. Bothastraat gevallen. Hy is in het ziekenhuis HET NATIONALE PADVINDERSKAMP Kaagdag Een groot aantal padvinders uit het kamp heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Kagermeren, om daar het kamp van de wa- tergroepen te bezoeken en de demonstraties vajr de zeeverkenners bij te wonen. De op die Kaag gekampeerde verkenners zijn ongeveer 150 man sterk; het aantal be- zoèkers bedroeg wel een duizend. Onder hen waren de leiders van hel nationale kamp en de voormannen van de beweging m Ne derland, alsmede vele andere belangstellen- en autoriteiten. waren voor hen booten beschikbaar om het kamp te bezichtigen en de demonstra ties, die uit een reeks van vaardigheidsproe- ren bestonden, te volgen. Daar het prachtig .veer was. waren de excursie en demonstra tie een groot succes. Z.K.H. de Prins zal Woensdagmiddag te 2 uur de welpen-demonstratie in het Nat. Padvinderskomp bijwonen. VOETBAL Amsterdam. Wedstrijd CV.V.W. II tegen A. T. L. I. ECONOMIE EN FINANCIEN Uit Londen wordt gemeld, dat 1 dlge koersdaling gedurende de vorige week het pond thans weer prijshoudend ls. Tegenover den dollar bedraagt de noteering thans 3.45J (tegen 3.51 begin vorige week), tegenover den franc 88.25 (89.621). tegenover de mark 14.50 (14.75) en tegenover dea gulden 8.58 (8.721). Het is niet uit te maken of er ten gunste van het pond gel'ntervennleerd is of dat de afvloei ing van kapitaal naar de Ver. Staten is ver minderd. LEENING DEN HAAG Voorstel tot het leenen van ƒ3.000.000 tegen 5 van de Rijkspostspaarbank B. en W. van den Haag hebben van den directeur der Rijkspostspaarbank een aanbie ding ontvangen voor het sluiten eener onder- handsche geldleenlng op eenvoudige schuldbe- groot 2 A 3 miUioen gulden tegen ten 5% en een looptijd van 40 jaren met JaarliJksche gelijke aflossingen. De aanb. ding is gedaan onder voorbehoud van goedkeuring door den Centralen BeJeggingsraad. Ia overeenstemming met de commissie voor i W. den Raad heeft dit tel bereids goedge- DUITSCHE STILLHALTE-CREDIETEN Verlaging der rente tot 5 ren werd te Londen beraadslaagd c tueele verlaging van den rentevoet voor de Duitsche StlllhaJte-credleten. Op deze bijeen komst werd e«n voorstel tot verlaging inge diend. welk voorstel vervolgens aan de ver schillende betrokken staten ter goedkeuring sou worden voorgelegd. In een vergadering van de Amstordamsche Bankleravereeniging Werd de verlaging goedgekeurd, onder voor waarde. dat eenige bepalingen ten aanzien van de disconteering door Duitschland zouden wor den aanvaard. Met de niet bij de Amstordam sche Bankleravereeniging aangesloten bankiers werd met goed gevolg overleg gepleegd om eveneens in de verlaging toe te stemmen. Het antwoord der Duitschers op de voor waarden, welko van Nederlandache ztlde bij een ^verlaging der rente tot 5 pet. waren ge- waarschijnlljkheid zal dit antwoord ln een voor de Nederlanders gunstlgen zin spoedig verwacht kunnen worden. DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE Extra rcisgelegenheden Met bijzondere belangstelling wordt uitge zien naar het verloop van bovenbedoelde Mee so die binnenkort zal plaats hebben. Zooals bekend, geven vooral de Internatio nale Jaarbeurzen een duidelijk beeld van den economlschen toestand. Het zal daarom Inte ressant zijn op de Ldpzlger Messe. de grootste deaor instellingen, de uitwerking van de Jong ste verschijnselen na te gaan. 00 ""J„aur'h*urs 'n Leipzig, waaraan onge veer 6500 exposanten zullen deelnemen, wordt gehouden van 28 Augustus tot 1 September. Al leen de textlel-afdeeling duurt één dag korter, dus tot 31 Augustus, ln hoofdznuk zullen ar tikelen worden aangeboden, walker prijzen In overeenstemming zijn met de gedaalde koop kracht. Men verwacht een nsar omstandigheden bevredigenden handel met het buitenland ge- Lelpzlg tot aan de grens. Steeds MÜI" -- van tevoren bij -Lelpzlger Mes- .-...ïsterdam of Rotterdam moeten voor- l legitlmatleknart en Insigne, strekkend ■egmg tot de a a. ■do woonplaats) in Leipzig zolfa geheel

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3