Jlirnpr £rtteri)r (ümimnt wmmsim Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Het Zondagsblad OM DE BEZUINIGING grZ" ZZ °Z E«b N,V. HOUTHANDEL V.H.J VAN SCHIJNDEL Cr ABONNEMENT: Per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „1.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3729 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1932 ADVZHTENTIEN Van 1 tot S rogcis.f 1.17W Elke regel meer0.22 Ir.gez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer 0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen waarbij inbegrepen bet Zondagsblad verschijnt thans gedurende eenige weken in Zomer- gewaad, dat wil zeggen: in wat kleiner omvang De waarde van het rapport-Weiter Het ware, ter zelfrechtvaardiging, en in antwoord op menigvuldige critiek, zoo in de pers als uit de kring onzer lezers, gewenscht om wat wij op 8 Juli schreven over het rapport-Weiter nog maals te herhalen. We gaven toen een vluchtige indruk en na ernstige lezing van het gedegen boekwerk, tellende niet minder dan 456 bladzijden, gevoe len wij ons niet verplicht ook maar één woord terug te nemen. Maar wel hebben wij er bezwaar te gen, dat menig lezer ons een opinie toe dichtte, welke wij niet geuit hebben en die wij ook nu niet voor onze rekening nemen. In 't bizonder denken we aan het verwijt, als zou ons blad door dik en dun met het.rapport meegaan en alles, wat voorgesteld wordt, voor zoete koek opeten; zonder, met name te den ken aan de sociale belangen welke door de bezuiniging geschaad worden. Hoe is men toch aan deze voorstel ling gekomen? Met geen woord, met geen syllabe, met geen letter is dit ge zegd of bedoeldéén en andermaal staat in het korte artikel, dat de bespreking van het rapport later volgt; dat de eigenlijke inhoud onbesproken bleef, want dat „een voorbarig oordeel ge vaarlijke critiek zou zijn". Wel echter voorzagen we, en daar voor was geen profetische blik noodig, dat men tegenover het zuiver-zakelijke rapport „een schreeuw en een leus" zou stellen en dat die critiek voor ons geen waarde had. Dat wij integendeel in menig opzicht gaarne hulde brachten aan de commis sie, welke in 't algemeeh gesproken zonder aanzien des persoons haar oordeel velde en haar voorstellen deed. Er waait een frissche wind door het rapport, welke vastgeroeste formaties op zjj blaast en met oude sleur leert breken. In 't jalgemeenniet in elk onderdeel. De leden der commissie zijn ook men- schen van gelijke beweging 'als wij en volmaakte objectiviteit is dus niet te verwachten. Ja-, zoo hier en daar kre gen wij zelfs de indruk, dat de meerder- heidsmeening, of als ge wilt hef compromis een liberaal gekleurde tint heeftmaar van een liberaal rapport in de oude ongunstige zin van het woord, durven wij niet spreken. We zullen dit punt in 't vervolg na der toelichten. Doch we hadden behoet- te deze inleiding te geven, om nogmaals te herhalen, dat we groote eerbied heb ben voor het werk der commissie, wel ke in een half jaar tijds zulk een schat van gegevens bij elkaar bracht en ver werkte en dat alles verzamelde in een lezenswaardig boek, dat blijvende waar de heeft en een inzicht geeft in de huis houding van de Nederlandsche staat. Die lof brengen we bij herhaling; ook al staan we nu we volgens eigen ad vies, zoo objectief mogelijk en niet te haastig over de voorstellen oordeelen volstrekt niet critiekloos tegenover elk punt, Bij de bespreking van het rapport kan men het zich op twee manieren bizonder gemakkelijk maken. De eerste methode, doch die echter voorzoover wij meenen, door niemand gevolgd wordt, is deze, dat men zonder eenige critiek alles wat voorgestelc. wordt, aanvaardt. De redeneering wordt dan zeer een voudig. Het is moeilijk voor tegen spraak vatbaar, dat de rijksbegrooting voor het jaar 1933 een tekort van ruim 100 millioen zal aanwijzen en men volgt dus de commissie-Weiter gedwee bij al les wat zij voorstelt om dat tekort weg te werken. De redeneering, welke hierbij past, is ook zeer eenvoudig. Elke bezuiniging levert bezwaren op; men moet het er dus maar op wagen. Tegen een gewij zigd rapport voert men evengoed be zwaren aan als tegen een ongewijzigd; waarom zal men dan naar iets anders zoeken? Eigenlijk gezegd vindt men dit be toog ook meermalen in het rapport zelf. De commissie wijst gedurig op bezwa ren, welke voor de hand liggen, doch laat er dan direct op volgenindien we •en ander object voor bezuiniging kie zen, heeft men ook aanmerkingen. Dit is natuurlijk volkomen juist; maar het feit blijft, dat de commissie toch ook met voorkeur werkt en de eene dienst intact wil laten, doch op een an dere straf bezuinigt. Het is dus wel zeer goed denkbaar, dat er verschuiving komt, wat de bezuinigingsobjecten be treft; zelfs al zou men het eindbedrag onveranderd laten. Wij behooren niet tot hen, die de commissie blindelings willen volgen; wij meenen, dat met aanvaarding van het feit, dat er veel, zeer veel bezuinigd moet worden, er over de middeleh te praten valt. Doch daarmee veroordeelen wij ook hen, die het zich naar de andere kant wel zeer gemakkelijk maken met de oordeeling. Want tegenover een, wel licht denkbeeldige groep, die het rap port zonder critiek accepteert, staat een andere, groote groep, welke tegenover allgs afwijzend staat, die alles verwerpt en niets dan bittere critiek heeft. De onwenschelijkheid van elke bezuiniging wordt breed uitgemeten en uitsluitend aan politieke inzichten getoetstde vraag, hoe het mogelijk zal zijn tot een sluitend budget te komen, wordt nauw- "ijks aangeroerd. Ja, het is zoo erg, dat men de grofste critiek oorbaar acht, de commissie en Regeering in de schoenen schuift, dat deze van de gelegenheid gebruik (d. i. misbruik) maken om de welvaart te fnuiken en een aanval op arbeiders bevolking en armen te doen, alles ter bescherming van het dierbare kapitaal. Feitelijk valt er met zulke mensclien ook niet te redeneeren. Wie zijn oogen opzettelijk sluit voor het internationale economische gevaar, en van meening is, dat de overheid alle crisislasten op de minstgegoeden wil leggen, kan moeilijk als ernstig criticus beschouwd worden, omdat elke basis aan -zijn betoog ont breekt. Wanneer het vast staat, dat een gezin boven zijn stand leeft, doch ieder lid houdt bij kris en kras vol, dat hij zich in niets bekrimpen kan, dan is een fail lissement onvermijdelijk. Tot dezè debacle mag de Regeering des lands het niet laten komen en daar om zal zij, ondanks laster en opruiende taal het rapport niet zonder meer ter zijde kunnen leggen en veel daarvan in toepassing moeten brengen. Het wordt de commissie-Weiter als een grief aangerekend, dat zij een z zakelijk rapport in 't licht gaf en alle over bezuiniging sprak. Nu is die grief zoowel onjuist als c billijk. Ze is het laatste, omdat de commis! zich, behoudens een enkele afwijking, hield aan de opdracht der Regeerii Deze bevatte niets anders, dan het kort, dat in 1933 te wachten staat, dc bezuinigingen op te vangen. Over 1 lastingverhooging of dergelijke midi len werd haar advies dus niet gevraagd en zij kon zich daarover niet uitlat» Wie haar in dit opzicht iets verwijt, is onbillijk. Maar hij is ook onjuist. W; de commissie was niet zuiver zakelijk; zij nam ook de schaal der doelmati heid, der billijkheid en der sociale i rechtigheid in handen en hield er rel ning mee. Hoofdzakelijk echter moest zij 1' zoeken in feiten en cijfers en niemand mag haar daarvan een verwijt maken. Een begrooting sluitend maken vordert dat nu eenmaal. Eerst moeten de cijfers er zijn en dan kan nagegaan worden, of een andère groepeering mogelijk is. De gevolgde methode lijkt ons daar om de meest juiste. Nu de commissie een rapport over h. i. mogelijke bezui ni gingen gaf, kan de Regeering deze op tweeërlei manier toetsen. Eerst rijst de vraag of het geraamde tekort ten volle door bezuiniging gedekt moet worden. Verwacht men, dat de daling der inkomsten door zal zetten, dan is dekking door bezuiniging onver mijdelijk; omdat belastingverhooging bovendien noodig zal blijven. Afgezien weer van de vraag, of het maatschap pelijk leven belastingverhooging, en zoo ja, in welke mate, kan verdragen. In de tweede plaats kan de Regeering politieke en sociale factoren onder de oogen zien en, indien zij zulks mogelijk acht, een andere wijze van dekking voorstellen. Het ware immers dwaas heid om te beweren, dat juist in dit geval de Regeering niet zou mogen af wijken van de adviezen dezer staats commissie; iets, wat anders telkens ge beurt en wat nimmer beschouwd wordt een onheusche bejegening. De com missie zelf wijst hierop meermalen en zegt: wij geven slechts advies, de Re geering behoort te beslissen en draagt de verantwoordelijkheid. Hoe onjuist trouwens het verwijt van al te overdreven zakelijkheid is, blijkt voldoende uit het feit, dat van andere zijde beweerd wordt, dat de commissie te veel met politieke factoren rekening hield. De commissie eerbiedigt de pacifica tie, althans naar haar meening. Maar een vakblad van het openbaar onderwijs schrijft heel gemoedelijk: Ja, als de commissie de pacificatie als grondslag neemt, dan zal bezuinigen wel heel moeilijk gaan. Dit eene voorbeeld bewijst voldoende, hoe moeilijk het probleem is en hoe ge makkelijk de critiek. Wij zijn daarvan ten volle overtuigd en hopen er rekening mee te houden. Maar wij hebben naast waardeering ook critiek. En wij hopen, dat de Re geering het rapport wel als leidraad, doch niet als onveranderlijk bezuini gingsplan zal aanvaarden. BINNENLAND. INLANDSCHE TARWE IN MEEL EN BLOEM De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft in zijn Tarwcbeschikking liet percentage 22% verhoogd tot 25. znodat art. 1, lid 1 en 2 als volgt komt te luiden: „Tarwemeel of tarwebloem A is alle tar wemeel of tarwebloem, waarvan de samon stelling voldoet aan de volgende eischen: lo. elke hoeveelheid bestaat voor ten min ste 25 pet. uit meel of bloem, uitsluitend af komstig \an inheemsche tarwe; 2o. deze 25 pet. ;s gelijkmatig door de hoe eelheid verwerkt. De verhooging van het percentage 22% tot 25 in de Tarwebeschikking treedt iu werking met ingang van 8 Augustus a.s. BOTERU1TVOER NAAR DUITSCHLAND BESPREKINGEN TE BERLIJN GEËINDIGD Officieel wordt uit Berlijn gemeld: In de laatste dagen hebben te Berlijn met Neder landsche en Deensche regeeringsvertegen- wnordögers besprekingen plaats gehad no- iens een nieuwe regeling voor den invoer an boter naar Duitschland. De besprekin gen zijn thans ten einde. De Nederlandschi en Deensche onderhandelaars zijn vertrok ken om hun regeeringen rapport uit te bren en over de laatste Duitsche voorstellen. De „Berliner Boersenkurier" verneemt dat de laatste Duitsche voorstellen voor den in- oer een totaal-contingent vaststellen, waar- an alle boter-invoerende landen deel zou- NEDERL. CHR. REISVEREEN. HET JUBILEUM TE INTERLAKEN. Donderdag 4 Augustus j.l. vierde de Nederl. Christel. Reisvereeniging te Inter laken in Zwitserland, haar 10-jarig bestaan. Van een groot aantal „sterreizen", de meeste door bestuursleden geleid, kwamen Donderdag een kleine 500 leden (van deze 15000 leden tellende organisatie) in het grandieuse Grand Hotel Viktoria Jungfrau te Interlaken aan een feestdiner samen. Dr. A. v a n Deursen, de voorzitter der Ned. Christ. Roisvereeniging opende het diner met gebed on nam verder het woord voor de feestrede van den dag. Verschil lende telegrammen, o.m. van de Roomsche Reisvereeniging in Nederland, werden door spr. voorgelezen. Verder verwelkomde^ spr. de gasten, inzonderheid de aanwezige Zwit- sprsche sporen en het verkeer. Daarna hul digt SDr. de drie oprichters der vereeniging, de heeren R. P. Raas voorzitter van de commissie voor de reizen, H. A. Dijkstra, sinds de oprienting secretaris en J. W e s- terhout; de eerste voorzitter, later admi nistrateur en betoogt dan, dat het schoone onbestaanbaar is met het onedele; het schoone versterkt onze edelste gevoelens. Maar. dat is juist de oorzaak, dat wij dan ook zeggen, dat het ware schoonheidsgevoel een geestelijk karakter vertoonen moet. En hier schiet onze rede tekort. Als Christe nen belijden wij de verduistering onzei rede en de noodzakelijkheid van het licht dor openbaring. Eerst bij de glanzen der openbaring zien wij den oorsprong der schoonheid in God. Zonder de voorlichting van het eeuwige Woord blijft de schoon heidsontroering een vage droomerij. Maar met die voorlichting zien wij, dat de gan- sche aarde van Gods heerlijkheid vol is en lecren wij den lofzang en de symboliek van al het geschapene kennen. Hoe heerlijk is de symboliek van den bergtop; beneden, de dalen met den strijd en den arbeid, de moeite en het leed; boven, het licht en de vreugde, de majesteit der hoogte. Daar blijft de wereld achter en heft het oog zich op naar de bergen, van waar onze hulpe voor eeuwig komt. Onze N.C.R.V., aldus de spr., wil het schoone der schepping op deze wijze aan haar leden laten ervaren. Velen mocht dit op onze reizen ten deel vallen. Mogen velen ook in de toekomst die zuivere schoonheidsontroering kennen en versterkt vinden, welke hij het jagen naar het schoone ideaal het deel is dergenen die God lief hebben (applaus). De volgende spr. was de heer H. A. Dijkstra, secretaris der vereeniging en mede-oprichter die namens de oprichters een enthousiast woord sprak. Daarna voerde-dr. Max S enger het woord voor de Zwitsersche autoriteiten (bondsspoorwegen, verkeerscentrale, hoofd directie van posterijen en verkeer). Dr. Senger oordeelde, dat zij, die boven aan den Rijn zitten en zij. die beneden aan de mon ding wonen, door den levenden band van deze rivier met elkander verbonden zijn en de sterkte van dezen band geëvenaard woidt door de sympathie, die beide kleinere vol ken verbindt en er ook toe leidt, dat het jubileum in Zwitserland wordt geviei d. Helaas worden de schoonheden van Zwit serland maar al te vaak gewasschen; ook dezen zomer houdt de natuur vele wasch- dagen en laat ons den regen. Maar wat Zwitsers doen kunnen om U do schoonheid van Zwitschland te doen genieten, doen zij gaarne cn verblijden zich in de taak om in een tijd van rationaliseering en mecha niseering de aanraking met de natuur te bevorderen. Ten slotte overhandigt spreker namens de organisaties en autoriteiten voor wie hij spreekt, een geschenk van Zwitser sche kunstvaardigheid, nl. het wapen der Ned. Chr. Reisvereeniging, gesneden in hout een rank schip met volle zeilen. HERSTELLING zegd, dat d e Banier, het orgaan S.G.P. een advertentie van de Spoorwi had opgenomen ter bevordering van der zaak geen acht op advertenties in Banier. Het blijkt nu, dat De Waarheide vriend de stof had geleverd, waaruit W "a ™h e71 s vr i en d h ee ft bl ij k ba a r DE CRISIS-PACHTWET Bij het kantongerecht te Kampen zijn niet minder clan 509 verzoekschriften om ver mindering van pacht binnengekomen. JAARVERSLAG K.L.M. Uit het heden verschenen jaarverslag van de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij blijkt, dat het jaar 1931 in belangrijkheid alle voorgaande jaren overtrof. Door de in dat jaar genomen besluiten zal de K. L. Jd. in 1932 over een uitstekende vloot voor de Indië-route beschikken, terwijl dè vloot voor het Europeesche net in alle opzichten toereikend is om alle opdrachten uit te ren. Tengevolge van de economische depres sie kan 1932 echter allerlei verrassingen brengen; het zal in zooverre van alle voor gaande verschillen, dat door de weekdiens op Tndië het seizoenkarakter van het bedrijf eenigszins op de achtergrond komt. Dit brengt een grootere stabiliteit mede; de werkzaamheden kunnei oyer het geheelt jaar verdeeld worden, hetgeen de bedrijfs economie ten goede zal komen. Op 1 September 1911 deed zuster .Tost- meijer haar intrede als adjunct-directrice in „Sonnevanck". Naast haar huishoude lijke taak had zij zich geheel vrijwillig be last met de behartiging van de geestelijke belangen der patiënten, door op Zondag morgen de huisgodsdienstoefeningen te lei den. En met vriendelijke belangstelling zocht zij 6teeds persoonlijk contact met alle patiënten. Velen van het personeel zijn door haar voor het leven gevormd en in heel het Sanatoriumleven wist zij een echt Christe lijke sfeer te brengen. Met dankbaarheid zullen velen haar rijk gezegend werk gedenken. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 8 Augustus a-s. op de Nieuwe Al- gemeene Begraafplaats (Boschdrift) te Hil- MEJ. A. M. JOSTMEIJER t Donderdag is te Hilversum in den ou dom ven bijna 60 jaar, overleden meji A. M. Jostmeijer, oud-directrice van Christelijk Sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk. Mejuffrouw Jostmeijer had pa6 1 1931 met eervol ontslag „Sonnevan laten, zoodat zij slechts een korte haar werkzaam leven heeft gehad. In 1900 begaf zij zich in de verpleging te Amsterdam. Verpleegster te zijn beteeken- de toen nog heel wat andei's dan thans, idee van diacones was er nog te veel i verbonden. Haar eerste intrede in deze werkkring was in een als ziekenhuis inge richt heerenhuis aan de Heerengracht, dat een vrucht genoemd kon worden van de doleantie van 1S86. In 1904 werd deze inrichting overge bracht naar de Ter Maarstraat en is thans bekend als het Juiianaziekenhuis. waar zij zeven jaar als hoofdverpleegster fungeerde DE GEMEENTEBEGROOTINGEN MET DE OPMERKINGEN VAN GEDEP- STATEN MOET BETER REKENING GEHOUDEN WORDEN Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben tot de Gemeentebesturen een circulaire ge richt, waarin gezegd wordt, dat geblekeD is, dat nog meermalen met de opmerkin gen, welke ten aanzien van begrootingen voor voorgaande jaren werden gemaakt, niet of niet voldoende rekening wordt ge houden, waardoor vertraging in de afdoen ning ontstaat. Gedep. Staten verwijzen te dien aanzien naar een vroegere circulaire en laten de daarin gegeven aanwijzingen nog eens volgen, herzien en aangevuld in verband met nieuwe wettelijke voorschrif ten. Zij verzoeken met deze aanwijzingen nauwkeurig rekening te houden. (Blz. 1) De te Berlijn vertoevende gedelegeerden voor de besprekingen inzake de boteruitvoer zijn in ons land teruggekeerd. Jubileum Ned. Chr. Reisvereeniging. De uitvaart van Dr. Seipel. Prof. Piccard over zijn stratosfeertocht Mac Donald en het schuldenvraagstuk. De Nederl. expeditie in Groenland aange komen. Het overlijden van Is. Querido. (Blz. 5) Vijftiende zitting van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Overdenking: Maar is voor een tijd"t Vers van A. Wapenaar. Van Boeken en Schrijvers. J. K. van Eerbeek over ,Gog" van Papini. UITVOER VAN FRUIT NAAR FRANkRIJK VOOR EENIGE SOORTEN WORDEN CERTI FICATEN VOORGESCHREVEN. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat met ingang van heden voor den uitvoer naar Frankrijk eer tificaten. als bedoeld in art. lid 1 van het Kon. besluit van 11 Mei 1932 tot regeling van den uitvoer naar Frankrijk, zullen wor- '?n afgegeven voor: Tafclpercn, tafelappelen,-pruimen, kersen aardbeien, roode en witte bessen, zwar'e bessen, kruisbessen. Met het uitgeven dezer certificaten is be last Mr. L. Niemöller te 's-Gravenhage. 1-Iet bedrag, verbonden aan de Uitgifte dezer certificaten, is vastgesteld op 10 cent per 100 K.G. met een minimum van f 1.- per certificaat. Hetin het derde artikel van vor-rmcl Kon. besluit bedoeld tijdvak voor fruit is astgesteld op 1 Jan. 19311 Jan. 1932. Schoolnieuws. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Leiden (Oosterstraat 16, hoofd W. A. DEN H^EANuiBSPoÜD0^ de hce- Voornaamste Nieuws. dames: M. J. E. Gamerschlag. Heerlen? A. van Slingelandtv. d. Helm. Rotter- G. Boerstoel. NUverdal; J. Broer. Hil- 1. H. Matze. Lelden. Nam. Gesl. de I Heerlen-. K. Ha- 'ek; P. M. E. H;u A. H. x iuwen winselcn; leldftL Sche-' Th. Hai lngcn; en C. Akte L. O. H. Hofman, EXAMENS-ENGELSCHE TAAL UTRECHT. 5 Aug. Akte M. O. A. Gesl. de ïmes: K. Jongstra. Bussum; W J. E. Smits, en Haag: en de heeren J. M. E. de Blok. Den M. Hagenaars Amsterdam. P. A. lton. Delft; R. Munnlng, Gro- F. M. Weüers, Eindhoven, ffeëx. 38. gesl. 18 cand., nl. de A. li. Alberts, Scheven ingen: N. van i, Rotterdam: A. E. vah Eek. Voorburg; wrjjk aan Ze-; M. J. A. H. tricht: E. M. Herman de Groot, Enschedé: H. XL JL Meyer, Roosendaal; J. A. M. de Vocht, Olrschot: I<\ M. Oudshoorn, A.nna-Paulowna; en de heeren: A. H. Atzema, H. de Beurs, beiden Amsterdam: J. H. van leusekom. Delft; J. P: van Bllidesttln. Amster- am; J. Boelen. Den Haag; A. Bum a Amster- arn; G. J. Dragt, Montfoort; H. J. Klouwen, .materdam; en K. Reblngh, Groningen. EXAMENS-HOOFDAKTE BREDA. Geëx. 8. gesl. 2 cand.. nl. de hee- en J. A. de Bruijn, Bergen op Zoom; J. J. lugten. Tilburg. s-GRAVENHAGE. Geëx. 8. gesl. 3 cand. nl. e heeren T. Th. Jansen. G. L. H. Kilmer en I. Punt. allen Den Haag. GRONINGEN. Geëx. S, gesl. 7 cand., nl. de ames: H. G. Hovenkamp. Stieltjeskanaal:C. H. Mulder. F. G. Roelzema belden Groningen; i J. v. d. Griek. Am Akto L.O. Voorm. Gesl. de liei Maat, Rotterdam; K. van Hees, Amsterdair J. C. van Neutegem. Sliedrecht; B. van Steeg Rotterdam; J. de Vries. Poppingai UIT HET SOCIALE LEVEN INTERNATIONALE In ons bericht van gister over de aanslui ting der Amerikaansche Christian Labor Association bij de Prot. Chr. Arbeiders In ternationale is een storende verwisseling van cijfers ingeslopen. Er bad moeten staan dat deze in 1931 opgericht organisatie thans 700 leden telt, verdeeld over 10 afdeelingcn. OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHA VE RIJ NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1