D P, VAN BERK v.d.Haar's Commissiehandel ONS PRAATUURTJE ZAND. EN TUINBOUW No. 150 BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren: 9-5 en 7-9, Zaterdags 9-1 en 6-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN. geene uitgezonderd INFORMATIëN en INCASSO'S over het geheele land. BHilllilM HONDERD AO 4 ALOUSTUS 1932 e Runderhorzel- bestrijding De verwijdering van de larven met behulp van haaknaald en pincet. In liet „Berliner tder&rzllaidhen Wochon- edhrift" No. 12, jaargang 1932, vermeldt Dr. G. StieHhofer te Weilheneteplianhet reeu!- taat van bovengenoemde methode over het jaar 1931 op een veestapeil in de Beiensohe Alpen, waar de run derhorzel blijkbaar heel veel voorkomt. In samenwerking met Tiier- zudhit-dnepeotor Zaubzer en het hun beiden ter beschikking geötoldc builppereoueel wei den meer dan 10.000 larven op bovenge noemde wijze onschadelijk gemaakt, zonder dat er ook maar één enkel geval van netel- roos of infectie optrad. Een voorafgaande des infect ie van de naald had niet plaat6 gevonden. De methode bestaat in het kort hderin, dat met de haaknaald het achterste gedeelte van de larve gedeeltelijk door de huidopendng naar buiten wordt getrokken en daarna beetgepakt met het pincet, haar vervolgens, zacht trekkende, te wij deren. In de meeste gevallen gelukt rk zelfs bij vrij jonge larven, en war verhoopt de inhoud der larve na het ha» poeneeren zich uitstort in de holte van de wormbuit, zoodat zij niet of slechts gedeel telijk naar buiten komt, dan ondervindt het gastdier hiervan volgens hem, geen na- deelige gevolgen. Onaangenaam of pijnlijk vinden d dieren deee behandeling niet. vó1 gens verslaggever. Als voorbeeld wordt aangehaald, dot een rund van V/4 jaar,1 be zet met ongeveer 80 wormbuiten, in het bij zijn van den eigenaar werd behandeld, zonder dat een tweede persoon noodig w om het dier te helpen vasthouden. Professor Dr. Peter te Hamburg staat «echter nog ai erg sceptisch tegenover deze behandelingsmethode en komt na een uit .voerige beschouwing tot de gevolgtrekk:: dat zij voor de praktijk niet i6 aan te be velen, voornamelijk in verband met het feit, dat vele dieren onrustig worden, dikwijls verzetten, terwijl gevallen van ab cesvorming, neteliroo6 en anaphylaxis daar na niet zijn uitgesloten. Ongetwijfeld is de methode van onscha delijk maken der larven door aansnijden en uitdrukken der wonmbulten, dan wel door middel van harpoeneeren, afdoende. Een andere vraag is of deze methode inderdaad voor de praktijk geschikt is. Mijns inziens blijft ze altijd nog te omslachtig. Vooral in het vroege voorjaar in eenig6zins donkere stallen houdt het wegknippen van do haren om de openingen in de wormibu'lten lang op en vandaar dat het vaak heelemaal met gebeurt. Daarbij moet erkend worden .la: inderdaad zich wel eens onaangename complicaties voordoen na deze behandeling, hoofdzakelijk dn den vorm van abscessen. Ditzelfde wend hier ook nog al eens waar genomen na de behandeling met de beken de staafjes van Prof. Spann. De laatste jaren heb ik mij bezig gehou den met het zoeken naar een vow do prak tijk eenvoudige behandeling, drie door eiken veehouder gemakkelijk kan worden toege past, daarbij goedkoop is en voor het gast dier geen schadelijke gevolgen heeft. Een groot aantal proeven zijn genomen op ver schillende veestopel6, steeds met vloeibare middelen. Uit den aard der zaak kan men met een dergelijk middel at flink huid dringt, de larven reeds bereiken als ze nog heel jong zijn. En hieraan is eer groot voordeel verbonden. Vóórdat de die ren er nog schadelijke gevolgen van onder vinden is het mogelijk de lanen te dooden De vraag was nu nog: hoe vaak moet deze behandeling toegepast worden wil men ei voldoende resultaat mede bereiken. Aan vankelijk was ik van meeni.ng dat met één keer per maand behandelen, te beginnen medio Januari, volstaan kon worden. Dit nu ds gebleken niet juist te zijn. Om de li dagen minstens dienen de dieren op hun Meei dan ooit Is het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat het doen door VEEMARKT lb. ROTTERDAM TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 9—5 u. te spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. 1 rug flink ingewreven te worden, wat niig tijd vereisoht, tot het einde van den staltijd-, en mochten er zich daarna nog lar ven ontwikkelen, dan behoort de behande ling nog eens herhaald te worden. Wan neer de termijn langer genomen wordt, dan kunnen in het vroege voorjaar telkens weer een aantal larven tot ontwikkeling komen, die na éénmaal behandelen slechts gedeeltelijk bezwijken. In het algemeen kou gezegd worden dat hoe grooter de lar ven zijn, met des te korter tuseclxenpoozen de behandeling noodig is. Zoo werden in de maanden April, Mei en Juni door mij 1 op verschillende boerderijen pinken en I vaarzen behandeld, bezet met wonmbulten in het laatste stadium van ontwikkeling, zoodat ik er zeker van was, dat een behan deling met horzelzalf geen resultaat zou hebben. Deze dieren werden in een week om den anderen dag, flink ingewreven met het ge volg, dat alle larven bezweken, betgeen gt paard ging met bet invallen en wegelinkei der wormbuiten. Aan deze behandeling zijn de volgend, voordeeion verbonden: le. De haren behoeven niet te worden weggeknipt. 2e. Het middel wordt met de volle hand op den rug ingewreven, zoodat in een kwar tier tijde 8 tot 10 runderen behandeld kun nen worden. 3e. De dieren verzetten zich niet hel minst tegen de behandeling. 4e. Het middel is goedkoop en onschade lijk voor de te behandelen dieren. Grondmonsters Tijdig inzenden is zeer gewenscht. De Directeur van het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Groningen, schrijft: De afgeloopen maanden zullen menigeen hebben doen inzien, dat nog niet alles met zijn gronden in orde is. In tijden van lage prijzen is 't zaak te zorgen dat alle uitgaven die men doet, zoo goed mogelijk tot hun recht komen; door de geringe kosten voor een grondonderzoek krijgt men aanwijzingen voor het rationeel besteden van de veel grootere uitgaven voor bemesting en bekal- king. Wie veilig wil gaan bij bezuinigingen op dit gebied en wie rationeel wil blijven bemesten, volge het voorbeeld van zoovelen, die aan de hand van grondonderzoek groot voordeel wisten te bereiken. Het lean niet genoeg aanbevolen worden de grondmonsters zoo tijdig mogelijk in te zen den. Bij granen direct na het zichten; bij hakvrüchten desverkiezend reeds voor den oogst, als het loof zoover verschrompeld is dat men er weer tusschen kan. Niet alleen j krijgt men dan de cijfers tijdig, zoodat men. als men bekalken wil, dat in den herfst bij gunstig weer kan doen en de. kalk wat van zoo groot belang is goed en gelijk matig met een kruimige, droge bouwvoor kan mengen. Maar men heeft bij vroegtijdig inzenden ook nog het voordeel dat. men vóór den grooten stroom van monsters komt. Waardoor de inzending sneller afgehandeld kan worden en men niet in de rij van wach tenden komt als de drukste maanden daar zijn, Men zorge voor goed gemengde monsters van een aantal steken en volge daarbij de voorschriften voor het nemen van grond monsters op bouw- of op grasland, die op aanvraag gratis verkrijgbaar zijn bij het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek, Prof. v. Hallstraat 3, Groningen. Wie zijn grond laat controleeren, verschaft zich kennis en kan voordeeliger boeren; wie de grondmonsters zoo vroeg mogelijk inzendt kan snel geholpen worden en zijn maatrege len (bekalking enz.) op tijd en onder gun stige omstandigheden nemen. -ruit- en Warmoezerijgewassen Stand op 20 Juli. Volgens mededeelingen van de Directie van den Landbouw kan omtrent den stand der gewassen, het volgende medegedeeld worden: Het fruit De stand van appelen en peren is sinds heit vorige overzicht slechts weinig veran derd. Tengevolge van het warme weer zijn eohter nog vrij veel vruchten, welke of slecht bevrucht, óf aangetast waren door insecten, afgevallen. Zoowel van ari,. van peren is de stand gemiddeld matig Naar gelang van de variëteit treden zeer sterke verschillen op. Terwijl de goud re in et nog een vrij behoorlijken oogst zal leveren, draagt de bellefleur zeer weinig vruchten. Zoo wordt ook uit zuidelijk Gelderland ge meld, dat de meeste perenvarieteiten slechts matig zijn geladen, doch dat de maagdeiiperen in verschuilende boomgaar den nog 'n vrij goed beschot zullen leveren Evenals liet vorige jaar is er ook thans weder een groot onderscheid waar te ne men tusschen de bespoten en de niet be spoten vruchtboomen. De laatste hebben in sterke niate van insecten te lijden. Over hei algemeen stemt de kwaliteit van appelen en peren tot tevredenheid. De hoornen staan veelal goed in het blad. De oogst van de late kersen is bijna be ëindigd. De opbrengst was matig tot vrij i slecht cijfeis waren. Men edliot de oogst (in ton nen berekend) als volgt (de cijfeis tusschen haakjes geven de oogstcijfers van 1931 weer) Winterrogge 7.858.000 (0.592.000); zomer- rogge 95.000 (88.000); wintertarwe 4.342.000 (3.669.000); zomertanve 652.000 (564.000:. wintergeist 585.000 (507.000); zomergerst 2.598.000 (2.511.000) haver 6.307.000 (6.205.000) de bereikbare kusten resultaten. Canada De vcraioedelijke productie van cle tarwe in Canada wordt op grond van den sta na Yf gewas op 1 Juli jl. geschat op 11.(00.000 tegen 8.300.000 ton in 1931 en ge middeld 11.900.000 ton in de jaren 1926/30. Amerika De oogst van wintertarwe in de Ver- eenigde Staten van Amerika wordt voorloo- pig begroot op 11.750.000 ton tegen ruim ,rrc£ ,&Br saws '"IJlIdictie rnn zomer,-i; „drdt dflar le lande geschat op 8.3001HJU ton tegen 2.850.000 ton lil 1931 en gemiddeld 7.400.000 ton in de vijf voorafgaande jaren. De totale tarweoogst in de Vereenigde St. bedraagt dus naar schatting 20.000 000 ton tegen 24.300.000 ton verleden jaar en g midd-eld 23.400.000 ton in de jaren 1926/30. Het i zeer veel te wenschena.JM. de vruchten ernstig door de pruimenzaag- wesp aangetast. De stand moet dan ook vrij slecht worden genoemd. De druiven staan over het algemeen goed eveneens de perziken onder gla6. De na- tuurperzuken vertoonen een vrij slechten stand. De teelt daarvan neemt af in ver band met de voortdurend slechte oogst - De warmoezerijgewassen De koolsoorten hebben van droogte ge leden. Door den in den laatsten tijd in ver schillende 6t reken gevallen regen is daari: echter verbetering gekomen. Witte en sa- voyekool vertoonen een goeden stand. Aan den Langedjjk wordt diraaihartigheid germate waargenomen, het meest in de roode kool. Het standcijfer voor dit gewas wordt daarom slechts als goed tot vrij goed aangegeven. De bloemkool heeft ten gevolge van warmte in sommige streken te 6nel kool gemaakt en 6taat goed tot vrij goed. Pootuien vertoonen een goeden stand. Het warme weer is aan den stand van augurken en boonen zeer ten goede geko men. De achterstand is geheel ingehaald. Het gewas kan goed genoemd worden. De oogst van erwten en tuinboonen is vrijwel afgeloopen. De tomaten geven allerwege een normale opbrengst. ^Jederl. landhuishoud- kundig congres Het Siste Nederlandsch Landhuishoud- kundig Congres zal op 22 en 23 September a.s. in een nog nader te bepalen plaats wor den gehouden. De navolgende vraagpunten zullen op dit Congres worden ingeleid: 1. Welke is de invloed van de landbouw crisis op de gemeentelijke financiën in liet licht van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten? Inleider: Mr. A. P. Korthals Altes, Bur gemeester te Oosterhesselen. 2. Eenige actueele onderwerpen od het gebied van de handelspolitiek van Neder land. Inleider: Dr. H. M. Hlirschfeld, Directeur Generaal van Handel en Nijverheid te Den Haae. 3. In welke richting zal de ontwikkeling van onzen land- en tuinbouw in de toekomst kunnen gaan? Inleider Dr. I. Rietsema, Directeur der R.K. Land- en Tuinbouwschool te Breda 4. Hoe kan de druk van de Waterschap lasten voor de landbouwende bevolking tij delijk of blijvend worden verlicht? Inleider: Dr. Ir. W. van Konijnenburg, in- inieur bij het Rijksbureau voor ae ontwatï ring te Den Haag. 5. Moet den uitvoer van onze land- en tuinbouwproducten worden bevorderd en zoo ja, door welke middelen? Inleider: de heer N. II. Blink, Handels consulent van de Friesche Maatschappij van Landbouw, te Leeuwarden. Qogstberichten uit andere landen Duitschland Volgens verschil lende beriohten wordt de oogst bij de verschillende graangewassen in Duit6ch]amd voor het seizoen 1932 over het algemeen beduidend hooger geschat dan het vorig jaar de definitieve oogst- goeren-onlusten in Rusland Zegeningenvan den heilstaat Uit Warschau wordt gemeld, dat volgens bertëhten van de ,Ag«ntur Express" kart geleden in enkele plaatsen van de republiek der Wolga-Duitsohers omhj6ten onder de boeren zijn uitgebroken, welke Joor de G.P.U. bloedig zijn onderdrukt. Alleen reeds iin Urby en Ivrasnyj-Put zouden ruim negentig kolonisten zijn neer geschoten. Volgens dit bericht zouden de oorzaken der onlusten zijn, dat de plaatselijke Sovjet autoriteiten de verordening van Stalin over den gedeeltelijk vrijen handel in levensmiddelen, niet willen uitvoeren. Op talrijke plaatsen, waar de kolonisten hun producten ten verkoop wilden aanhip. den. zouden hun goederen in beslag geno men zijn. In vele gevallen heeft men den eigenaar gearresteerd en aangeklaagd wegens levens ra ididerie n -specula ties. Op verschuilende plaatsen zou het tot directe vuurgevechten zijn gekomen tus schen de bevolking en aideelriingen van de G.P.U., die uit Moskou versterkingen heeft moeten ontbieden. De „Kuirjer War&z\va6ki" publiceert bericht over bloedige botsingen tusschen Oekraineohe boeren en de G.P.U. In een plaatsje in het gouvernement. Kiew zouden de boeren geweigerd hebben de vereisohte hoeveelheden graan te leve ren. Toen daarop de G.P.U. het graan in be slag wilde nemen, dreven de boeren de troepen uit het plaatsje. Na aankomst van vereterkinsren is het dorp omsingeld en, althans volgens diit be richt, aan allo vier hoeken in brand gesto ken. Verder meldt het bericht nog, dat. 350 pe nen bij den aanval op het dorp om het leven zijn gekomen. 'n Gezellige boel, daar, vindt ge ndet? andbouwmogelijkheid op Nieuw-Guinea De studiecommissie staat sceptisch tegenover de landbouwmogelijk- heden op Nieuw-Guinea. Er bestaat een „Studie-Commissie Nieuw- Guinea" welke zich bezig houdt met weten schappelijke onderzoekingen over de econo mische ontwikkelingsmogelijkheid van Nieuw-Guinea. Deze commissie heeft over dit onderwerp een rapport samengesteld en dit uitgebracht aan het Indisch Comité. Het rapport is zuiver theoretisch en ge baseerd op de wetenschappelijke gegevens, voorhanden uit rapporten en memoriën van het binnenlandsch bestuur, leger, mijnbouw- kundigendienst, enz. De commissie heeft zich onthouden van een oordeel over de kolo nisatiemogelijkheden en de methoden van kolonisecren en zich beperkt tot de land- bouw-mogelijkheden. Het onderzoek ging a 1 priori uit ni kustvlakten. Het groote centrale binnenland, dat prac- tisch nog onbereikbaar is. de zeer moeras sige Zuidkust van de Digoelmonding tot aan den Vogelkop en ook de streek tusschen de Digoel- en cle Flyrivier, achter Merauke, meende de studiecommissie te kunnen af schrijven. De commissie komt voorts op verschillen de gronden tot cle conclusie dat Zuid- en Zuidwest-Nieuw-Guinea voor kolonisatie moeten worden afgekeurd. De landbouw- oeconomische mogelijkheden in dit gebied zijn gering. Blijven dus over cle bereikbare streken van den Vogelkop, de kusten van de Geel vinkbaai en de Noordkust van Nieuw- Guinea, in welke streken reeds kolonisatie- pogingen zijn begonnen, die, zooals aan de Gc-elvinkbaai. (in cle Boemistreek). reeds ten deele zijn mislukt en opgegeven. De feitelijke geologische en landbouw kundige gegevens doen d>e studiecommissie vaak meer sceptisch tegenover de landbouw mogelijkheden op N.-Guinea staan, dan de samenstellers van de geraadpleegde mono grafie deden. Met name moet de commissie landbouw- en kolonisatieproeven in het kustgebied na bij het eiland Wakdé vanaf Takar tot Sar- mi, aan de Zuidelijke en Zuidoostelijke kust van de Geelvinkbaai en in het Merau- kesche bepaaldelijk ontraden, waarmede echter niet gezegd wordt, dat in deze stre ken absoluut geen voor landbouw geschikte gronden aanwezig zijn. Zoo is b.v. omtrent de Wai Poga\ lakte niets bekend. Daar de hoedanigheid van den bodem slechts door locaal onderzoek en het nemen van monsters door deskundigen uitgemaakt kan worden, zoo acht de Studiecommissie ;n onderzoek ter plaatse onmisbaar. Dan komen in de eerste plaats de vulkani sche terreinen in aanmerking, zooals het achterland van Amberbaken. het heuvelter rein tegenover Sorong, het Arfakgebergte en voorts het vanwege zijn ligging zoo gunstige heuvelterrein rondom Manokwari. Ook ves tigt de commissie de aandacht op de hoog vlakte rondom de Angimeren, die op 1900 M. hoogte ligt en een voor Europeesche emi granten geschikt klimaat heeft. Tenslotte kan een nader plaatselijk onder zoek worden overwogen van de terreinen rondom het Sentani-meer in de onderafdee- ling Hollandia, aangezien zich daar reeds kolonisten hebben gevestigd. Echter zijn de vooruitzichten daar niet groot. Naast verschillende andere onguntsi- ge factoren is de geringe uitbreiclingsmoge- lijkheid het grootste bezwaar. H. D. FLACH Drogisterij - DE LIEI) Levering voor alle bestrjjl dingsmiddelen voo: den tuioj bouw in prima kwaliteil N I COTI N E ROOKPOEDEH,™ 7W4vrTthfn.3 mijn pnma geprepareerd] C. HOUWELING, L. Rottekade 21 TELEFOON 10012 HILLEGERSBERfl fUINDERSBENOODIGDHEDEN Q MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau.) VOERARTIKELEN. De stemming voor het artikel mais werd slapper naarmate de week verliep. De vraag uit het binnenland stelde teleur en deze terughoudendheid der koopers liet niet na zijn invloed op verkoopers uit te oefenen. De Donau offreerde iets ruimer dan vorige week en was ook bereid met lagere prijzen dan de Laplata-mais genoegen te nemen. Gerst bleef prijshoudend voor loco en spoedig verwachte partijen; op verdere af lading was de Donau en de Russische gerst regelmatig tot geschikte prijzen aan de markt. Rogge liep aanvankelijk zeer vast van Canada en Noord-Amerika, doch toen de vraag zich niet aanpaste, brokkelden de prijzen weer af. Op den nieuwen oogst was zoowel de Oostzee als de Donau en Rusland met rogge concurreerend aan de markt. Tarwe werd schaarsch in gewilde soort: daarop kwamen aanbiedingen in Amerikaan sche no. 2 soft white aan de beurt. Haver is schaarsch in de goede soorten. Op aflading zijn goede soorten Clipped en Roode Texas aangeboden. In lijnkoeken ging de laatste dagen wei nig om; de prijzen bleven ongeveer op het zelfde peil. Cocos- en grondnotenkoek vaster gestemd en weinig aangeboden. MESTSTOFFEN. Stikstofmeststoffe n. Er schijnen verdelgt thrips, luis en alle andere in secten op Adianlhums, Dahlia's, Rozen, Orchideeën, Lelies, Cacteeën en alle andére planten. Absoluut onschadelijk zelfs voor de teerste bloemdeelen, Vraagt inlichtingen Plantenz. Dienst te Wageningen. Verkrijgbaar bij alle bekende zaad- handelaren, of bij den Importeur te Rotterdam. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nog altijd heel wat menschen te zijn in ons land, die niet willen gelooven dat bijna zeker de overeenkomst tusschen alle stikstof producenten voor het pas begonnen seizoen voor elkaar is, dat de prijzen nu weer vast gesteld worden en de markt een meer ge regeld aanzien zal krijgen. Inmiddels zijn de tot heden bekend worden prijzen voor ons land beslist laag dus gunstig voor de koopers te noemen Wanneer we bedenken, dat we zwavel*, zuren ammoniak thans in Augustus vooi f 4.25 aan de dichtstbijzijnde overslagplaats krijgen kunnen en er voor deze meststol vóór den oorlog toch nooit minder dan f 12, soms veel meer betaald werd, dan mag deze ammoniak den grond wat verzuren, maar de boer heeft er toch een goedkoope meststof aan. En als hij, bevreesd voor den zuur- makenden ammoniak een neutrale stikstof mest hebben wil, die den grond niet zuut maakt, dan kan hij voor een gulden meet de ammonsalpeter S. M. koopen met evea veel stikstof als de zwavelzure ammoniak Er wordt dan ook voortdurend flink van deze meststoffen gekocht, vooral cok van d< ammonsalpeter. Wie deze eenmaal gekocht heeft, komt er op terug. Het wordt hoog tijd, dat kalksalpeter en chilisalpeter ook met passende prijzen ko men, anders verliezen ze meer en meer terj rein. Wij vertrouwen echter, dat de produ centen dit ook zullen inzien en nu gamd zullen uitkomen. In afwachting houden wa nog de oude, door de importeurs reeds sterk] gereduceerde prijzen. Thomasmeel Ondanks het feit, hier te lande een enkele kleinere importeun beneden de werkelijke algemeene marktn waarde verkocht, is in het buitenland de| markt er vaster op geworden. Door de staH king in België levert Charleroi niet af en de belading in Luik gaat ook uiterst traag. Daar komt bij, dat, zooals gewoonlijk, er weer meerdere importeurs op speculatie spoedige! levering in blanco verkocht hebben, zoodat er een vrij groote vraag is naar den Augus* tus-termijn aan de fabriek. De Duitschers zijn tot nog toe niet verder aan de markt dan Augustus; zij hebben slechts geringef hoeveelheden verkocht. Voor watertransport komen zij echter vrijwel niet in aanmerking, daar er steeds cent per kosten op| komen aan vracht en boordvrij leveren. Superfosfaat. Het is blijkbaar uiterst moeilijk voor de fabrikanten om de koopers] voor dit artikel warm te maken. Er gebeuren vrijwel geen zaken. Slechts voor de knollen] is er een kleine vraag geweest. Toe maar! zei ik zoo toen dik het officieel Orgaan van de F.N.Z. les. De F.N-Z. moet ge weten, is het Zuiivel- orgaan, het blad van de Federatie van Ne- derlandsdhe Zuriweltfaifbieken, coöperatieve zuivelfabrieken wel te verstaan, er zijn ook nog andere, zg. speculatieve. Maar waar had ik het ook haast weer over o jurist! dik las in de F.N.Z., zoo noem dik dat blad een6 bij afkorting, daa houdt men tegenwoordig van, van afkor tingen. Dat dacht ik ook toen ik: toemaar! zeride. Want daar wiil me een schrijver van ©en ingezonden stuk de steenkolenimvoer uit Duitsohiland afkorten. In de gewone, tegenwoordig veel gébruikte taal, heet Jat .contingenteeren. Welnu, de inzender wil Dat ie een van de middelen om Duiiiteoh- Qacid tot rede te brengen, daar dit land onze kaa6export totaal lam elaa-t. Nu i6 dit laatste waar. En om een uit drukking te bezigen van Mr. C. Jonker te Gouda: „De wijze, waarop Duitsdhland, door het 6teeds zwaarder maken van de deviezen- regeling, de betalingen aan de Nederiand- eche leveranciers, óók van soQvente afne mers in genoemd land, belemmert en dik wijls practisch bijna onmogelijk maakt, heeft de grenzen van het toelaatbare reeds lang overechreden." Ik vind liet geen manier van doen van buurman Mickiel, om, terwijl hij van ous WA T IK HOORDE EN ZAG, LAS EN DACHT. OP RQIS EN THUIS. betaald krijgt wa6 het levert, en dat is meer dan dat hij van on6 koopt, wat wij hem leveren door zijn deviezenregeJing zoo goed als onbetaald te doen blijven. En daarvoor past élke leverancier. Nu gaat het niet aan om onze uitvoer naar Duitsdhland geheel te vergelijken met zijn uitvoer naar ons, dit zijn wij eens met Dr. Colijn, die daarop wees te Alkmaar dooh altijd meer ais Lamme Goedzak op te treden valt toch ook niet te loven. Ten minste is dit niet een houding van jongens van Jon de Wit. Die doen als Zwitserland tegenover Frankrijk deed. We bedoelen, dat dan in alle ernst het spelletje ge6ipeeid wordt van: sla je mij ,ik sla je weer. Of dat n.u met de kolen kan, zooals de reeds genoemde inzender wilde, is nog wel vraag, doch feit is dat DE NEDERLANDSCHE HANDELS POLITIEK WEL WAT ACTIEVER KON ZIJN. Niet dat ik nu maar zoo dadélijik wilde opvliegen, ate onze afnemers iet6, tegen onze belangen indruischend, ondernamen, maar ook niet .om alle6 maar voor zoete koek op te nemen. Als je op leeftijd komt, zooals ik, die me el zeventien gevoel, doch dichter bij de zeventig ben, dan verleer je dat heftig op treden wel. Doch al ben je zoo'n goeie jon gen al6 ik er een ben, dan begrijp je tooh niet, hoe liet mogelijk is, dat onze Regee ring geen hand uitsteekt In elk geval mer ken we daar weinig van. ZooaJs ge ook WEINIG MERKT VAN DE LIEFDE VAN DE S.D.A.P. VOOR DF.N BOER EN TUINDER. Natuurlijk wei in woord en geschrift. Dan moet ge ze eens hooren. Dan wordt zelfs het geringste uitgebuit, om schrif telijke bewijzen van liefde te geven. Doch daden, drie er van getuigen zijn er niet veel te noemen. Prof. Diepenhorst wees er in zijn openingsrede van de jaar vergadering van den C.B.T.B. op. Alleen de door de Eerste Kamer verworpen pachtwet wercl, om tooh maar eens wat te doen, on veranderd weer ingediend. Men kon natuur lijk wel weten, dat zoo'n pas verworpen en géheel onveranderd wetsontwerp, geen schijn van kans had. En verder was zij tegen de bietenwet, tegen de tarwewet, tegen de vleesch-contingenteering, tegen de zu: vehvet, tegen den steun aan de varkens houderij. En dan, bij het aanschouwen van de te genwoordige economische verwording, wa6cht het sooialisme de roode handen in onschuld. Het zoekt zijn kracht in het breed voerig uitstallen van and er er schuld en het roemen in eigen onschuld. Dat is natuurlijk een heel goedkoope ma aier om licht^eloovigen te lokken. Zooals op de markt ook wel gebeurt. Praat maar en beweer maar. Niemand sipreekt je tegen en allicht blijft er wat hangen in i©mand6 gedaohtengang. Maar iets goeds blijft in mijn gedachten- gang hangen, hoop iik, nu ik snuffelde in het Gedenkboekje, dat uitgegeven werd ter gelegenheid van het DERTIGJARIG BESTAAN VAN DE VF.RF.ENIGING TOT BEVORDERING VAN DE PAARDENFOKKERIJ i Nederland Deze vereenrigiiig heeft heel wat voor de paardensport en voor de paardenfokkerij ge daan. Vooral het eerste, de paardensport, heelt veel aan deze vereenigimg te danken Onze landelijke rijvereenigingen. die hier en daar ten plattelonde bestaan, zijn zeker door deze vereeniging, 't zij rechtstreeks,] 't zij zijdelings, beïnvloed. Een auto mag een mooi ding zijn (dat hangt van ouderdom en levenservaringen af), en iik mag er nog wel eens een keer gebruik van maken, als ik een edel paard aio loopen, 't zij „onder den man", 't zij „in tuig" dan gaat mijn hart altijcl open, en toen ik hedenavond een zestal beoefenaars der edele paardensport mijn woning zag paseeeien, herinnerd© ik mij nog levendig een mijner eerste oefeningen bij deze sport Wij deden dat heel gewoon in het land, als we ,,'t paard moesten ophalen" of in den hooitijd de volgeladen wagen naar de boer derij moesten brengen. Mijn eerste spring oefening over een tamelijk breede greppel, had na een beduidend snelle „aanloop" tot resultaat, dat het paard met gestrekte poo- ten vóór en ik met gestrekte beenen in de greppel plaats nam. Sedert is mijn lust voor de paardensport niet bekoeld, al ben ik nu te stram om zooals „de Schoolmees- ter" zingt, evenals de Kolonel van de platte schutterij, met handen en voeten allebei, nog op een vurig ros te klauteren. Maar desalniettemin en evenwel nochtans, spreek ik met Z.Exc. Minister Verschuur, de wensóh uit, dat de jubiileerende verecnigtng er in zal 6lagen „de beoefening der nobele rijkunst op het edele ros een blijvende be langstelling te verzekeren." Zooals ik ook hoop, dat „NOS JUNGUNT ROSAE", DE VER. VAN ROZENLIEFHEBBERS. NOG BLIJVENDE BELANGSTELLING MAG GENIETEN. Men weet het, want ik heb het al eerder, al meermalen zdMs gezegd, dat deze veree- nigring, waar ieder bewonderaar van de Koningin der bloemen lid van moet zijn, (want juist de liefhebbers in de eerste plaats, niet alleen de kweekers, behoorco zidh door de rozen verccnigd te gevoelen) dezer dagen het veertigjarig jubileum heeft gevierd. Nu vindon wij het vreeselijk jam mer, dat de laatste jaren deze vereeniging met haar jaarlijksche tentoonstellingen wat aan het tobben is. 'k Weet hot uiter mate goed, daarvoor ken ik den ijver der hoeren bestuursleden veed te best, dat hot niet bij hen ligt. Ook niiet, dat de laatste tentoonstlling, nog wel de jubil euim-te ntuon stelling, volgens bezoekers, in zen dors en juryleden, die ik sprak, niet was, wat je no-emt. Dat wij, die met bloemententoon- steLlunigen geen kosten en moeiten ontzien om er Iets bijzondere aan te geven, die dat ook van do vorige rozen-tentoonsteliliingon deden, hot thans nalieten, zegt ook genoeg. Dat het zoo moet gaan spijt ons. Spijt ons als lid van N.J.R., als Land- en Tuinbouw- redacteur, als Praatjesmaker en bovenal als bloemen-, inzondeitheid rozenliefhebber Dit moet eventjes opgemerkt naar aanlei ding van vragen, waarom we niets over de Rozententoonstelling gaven. Maar. enfin, daar niet meer over. k Moet nog iets mededeelen, waar ik eer eens trotsoh op ben. Waar, zooals ge wel weet, mijn neus van krult; 'k zou er een wipneus, die ikvind (vul zelf maar in, wat ge het liefst hoort) van krijgen, 't Gaat over een aantal HOLLANDSCHE KOEIEN MET HOOGE PRODUCTIECIJFERS welke vermeld moeten gestaan hebben in „De Stamboeker", dat is het orgaan van het Nederlandeah Rundveestamboek, welk blad ons helaas in de laatste tijden met meer toegezonden werd, waarom we het met een knipsel uit een ander blad moeten stellen. Wij vinden dan vermeld staan van twee -.vartbonte koeien, reep. van Gm. Dekker te Oosterblokker en van K. Bregman Jr. te Noord-Beemster. Beide dieren zijn negen Joana,r„?ud- De eensle 12.831 kg. melk van ...21/0 vet in 363 dagen (412 kg. vet); de andere gaf 12.392 kg. melk van 3.34% vet in 330 dagen (414 kg vet). Is dat wat?! Ja nu moet hij, die het al tijd over „in het buitenland dit, of in het buitenland dat" heeft, maar eens zwijgen. Er laten ze nu hun mond eens houden over recordkee-zu6 en record koe-zoo, waar ze in Duitschland nog al dik inzitten, ee- loof uk. Maar heusdi, dat kon geen kwaad, als wij ook eens wat spcctakel in het buiten land maakten met zulke koeien met zoo'n lijstje als de „Stamboeker" geeft b.v. Eeai beetje reclame voor eigen producten is naiet kwaad, 1 Wel kwaad is het, dat ze in Argentinië zoo goedkoop tarwe kunnen produceeren. Het schijnt dat de Argentijnen tihans loo- nend tarwe kunnen verbouwen voor een prijs van 6.50 a 6.60 peso per quintaai f ra n- co haven Buenos Ayres, dat i6 dus Neder- landsche munt 4.20 a 4.25 per 100 Kg. Mais kunnen zij loonend produ -eeren voor 4 peso 20, dat de dus 2.70 per 100 Kg. In het onlangs verschenen jaarverslag der Nederlandech-Argentijneöhe Kamer van Koophandel te Buenos Ayres werd reeJs met nadruk vermeld, dat de Argentijnen er in geslaagd zijn, de productiekoeten van tarvve in korten tijd sterk ie verminderen. Dit blijkt dan nu wel waar te zijn. In tusschen is het ook waar, dat mijn tiid om is. Dus Tot de volgende week. PRAATJESMAKER Hallo! hallo! Nog een opmerking: weet je dat de stikstof producenten te Scheve* mngen bijeen zijn gekomen. Niet voor een partijtje watereport, of voor strandgeneug* ten, doch om met elkaar te praten over de groote concurrentie, die ze elkaar aandoen en om zooveel mogelijk tot een vergelijk te komen. Nu kunnen ze malkander niet zoo heel gemakkelijk vinden, doch dat ze hun uiterste best doen en elkaar al dicht na deren, is hun natuurlijk nu et kwalijk t9 nemen, doch kan ons centen kosten. Reken maar dat die verteringen in Palace-Hotel m Scheveningen (dat is de goedkoopste re- legenheid niet) straks op onze rekening komen. Rring een telefoontjeze zijn 1 net_ al eens geworden! Nu schei ik uitDaar brengt me de jongen zoowaar nog een brief over crisis- zuiivelwet, over varkeneaanvoer. Daar hrt> ik helaas geen tijd meer voor en ik hoop dat de vriendelijke briefschrijver wel zoo'n goed hart mij zal toedragen, dat hij mij eij een weekje over laat denken en hooren wat anderen er over praten, voor ik er zelf oveij ga praten. Dus: tot de volgende week dan*

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8