PONDERDAG 4 AUGUSTUS .^32 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. De gouden eeremedaille der Orde van Oranje- Naasau met de zwaarden (bü bevordering) l<s verleend aan den adjudant-onderofflcier-lnstruc- teur-standaarddrager J. Heindvjk, van het wapen der Marechaussee. ZEE- EN LANDMACH-. Aan de hieronder genoemde reserve-officieren van gezondheid, allen van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, ls met Ingang van den achter hun namen ver melden datum, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, t.w.: aan den reserve-officier van gezondheid der eerste klasse Dr. G. O. E. Burger. 1 Aug. 1932 en aan de reserve-officieren van gezondheid der tweede klaase: Dr. O. H. DUkstra. 1 Augustus 1932; P. H. Kools, 4 Aug. 1932; J. Tas. 21 Aug. 1932; W. F. de Priester. 12 Sept. 1932; J. W. Schmitz. 27 Sept. 1932. Benoemd zlJn bü het reserve-personeel der landmacht; bü het personeel van den genees kundigen dienst, tot reserve-officlar van ge wondheid der eerste klasse, met Ingang van den achter hun naam gestelden datum, de reserve officier van gezondheid der tweede klasse: A. E. J. Lacomblé. 4 Aug. 1932; A, H. L. Vroon 4 Aug. 1932; T. Heiman* 2l Aug. 1932. P. L. fiteennulzen, 21 Aug. 1932. Benoemd zUn bb het reserve-personeel der landmacht: tot reserve-eerste-luitenant bü hun tegenwoordig korps- le. bö het wapen der Infanterie, onderscheidenlük te rekenen van 4 Juni 1932. 2 Juli 1932 en 2 Juli 1932. de reserve tweede-luitenants P. Schut. W. P. A. van Glls. en J. M. J. Hanraets. resp. van het 6e. 3e en 3e Regt. Infanterie: 2e bü het wapen der artillerie, onderscheiden lük te rekenen van 1 Januari 1932 en 7 Mei 1933 de reserve-tweede-luitenants W. van Strik en T. Bendien, resp. van het 8e en 4e Regt. artillerie. BEZUINIGING BIJ DE BELASTINGEN OPHEFFING EN SAMENVOEGING VAN KANTOREN. De Minister van Financiën heeft besloten* le. met ingang van 1 October 1932 op te beffen de kantoren der directe belastineen en accijnzen te Spanbroek en De Rijp; 2e. de gemeenten Spanbroek, Obdam en Hensbroelk te voegen (bij het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en acciin- ten te Hoorn; de gemeenten Hoogwoud. Opmeer en Sy- bekarspel te voegen bij het kantoor der di recte belastingen en accijnzen te Medem- blik; waardoor deze zes gemeenten komen te ressorteeren onder de inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hoorn, blijvende de inspectie der registra tie en domeinen te Hoorn voor de gemeen ten Hoogwoud en Opmeer belast met de regeling van de aanslagen in de belastingen naar inkomen en vermogen: 3e. de gemeenten Schermerhorn, Oterleek fcn Zuid- en Noord-Schermer te voegen bij bet kantoor der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, te Alkmaar, waardoor deze gemeenten komen te ressorteeren on der de inspectie der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te. Alkmaar, Iele ftfdeeling (zie verder punt 4); de gemeenten Rijp en Graft te voegen bij het kantoor der directe belastingen en ac cijnzen te Purmerend, waardoor deze ge- bieenten komen te ressorteeren onder de Inspectie der directe belastingen en accijn ïen te Purmerend; de gemeente Ursem in te deelen bij het kantoor der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Hoorn, waardoor deze gemeente komt te ressorteeren onder de inspectie der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Hoorn; 4e. met intrekking wat zooveel noodig an de bestaande regeling, den Inspecteur der registratie en domeinen te Alkmaar te belast i met de werkzaamheden inzake de inkom, .tenbelasting, Gemeentefondsbelas ting, vermogensbelasting en verdedigings belasting I en inzake de bepalingen, die met deze belastingen één geheel uitmaken, voor zooveel betreft de gemeenten Heer- hugowaard, Koedijk, Oterleek, Oudorp, Schermerhorn, Schoorl, St Pancras, Zuid en Noord-Schermer en Warmenhuizen Nederlandsohe exportbelangen in, dat het niet eens een basis van ernstig onderhan delen kan vormen. Als hierin niet een be slissende wending intreedt, dan zal onze delegatie zioh eerlang ernstig de vraag moe ten voorleggen of een verder verblijf te Berlijn voor haar nog beteekenis heeft van Dordrecht, om de oude wijze van kerk visitatie te hei-stellen en over een v .oretel van het classicaal bestuur van '6-Gnaven- hage, tot toevoeging van een bepaling aan het reglement op de kerkvisitatie. Blijkens een door hem gehouden enquête is door de gewijzigde methode van kerk visitatie, geen verbetering in de intensiviteit der kerkvisitatie gekomen, wat toch de be doeling was, en is het contact met het cl. best. verbroken; het initiatief blijft achter weg, daar geen der kerkvisitatoren verant woordelijk is. Het voorstel wil één der kerk visitatoren tot president benoemen. Het rapport concludeert het eerete verzoek af te wijzen en op het tweede voorstel im te gaan door art. 19 van het regt. op de kerk visitatie al. 1 aldus te lezen: „Zoodra het bericht van aanneming der benoeming bij het prov. kenkbesL is binnengekomen, wijst dit uit de kerkvisitatoren één algemeen voorzitter en een secundus van dezen aan. Deze roept zoo epoediig mogelijk de benoem de kerkvisitatoren op tot een vergadering, waarin n darling de bezoeken geregeld war den met dien verstande, dat steeds 2 kerk visitatoren tezamen een gemeente bezoeken en geen visitator als zoodanig in zijn eigen gemeente optreedt". Deze conclusie wordt aangenomen en de voorloopig aangenomen reglementswijziging gesteld in handen der commissie voor eindredactie, om aan de eindstemming der Kerk te worden onder- Ter vergadering komt Prof. Dr M. V. Hoff mann, van Nieuw Brunswijk (U.S.A.), van de Reformed Church van Amerika, die dezen zomer de godsdienstoefeningen voor Ameri kanen te 's-Gravenhage leidt, welke de har telijke groeten overbrengt van zijn kerk, waarvan de Ned Herv. Kerk de moederkerk is, en in zijn toespraak herinnert aan het Tercentenary der Reformed Church in 192$; hij spreekt de vergadering toe, zooals dit ou de Amerikaansche Synode, van welke hij vóór 2 jaren de voorzitter was, de gewoonte is, als „vaders en broeders". Behalve de praeses spreken ook Prof. Knappert en Prof. Haitjema Prof. Hoffmann een woord toe. In behandeling komt het voorstel van Dr H. Stoel te Veenwouden tot wijziging van de artt 42 en 47 van Bet Alg. Regl., waarover Dr Niemeyer namens de commis sie voor nieuwe wetsvoorstellen heeft ge rapporteerd en geadviseerd tot voorloopig aannemen dezer voorstellen, die een ver duidelijking bedoelen inzake het optreden der secundi van leden van het modenamen der Cl. Besturen. Besloten wordt tot voor- loopige aanneming der voorstellen, die in handen der commissie voor de eindredactie worden gesteld om aan de consideratie der Kerk te worden onderworpen. In behandeling komt het voorstel van Dr v. d. Meene en Prof. Plooij tot het mogeflijk maken van vrouwelijke hulppredikers voor bijzondere diensten, zooals met jeugdpredi- kanten reeds het geval is, ook door optre den voor een gemeente, waaraan zij niet verbonden is, door haar toe te laten tot hat proponents-examen. Op vijf gronden adviseert het rapport der commissie voor nieuwe wetsvoorstellen van Prof. Haitjema unaniem tot afwijzing van dit voorstel. Prof. Knappert pleit vóór aan neming van dit voorstel, ai voelt hij, dat dit voorstel nu weinig kans heeft; het komt er vroeg of laat toch toe. Sluit de deur niet angstvallig, open haar, tot de tijd komt, dat de beide vleugeldeuren voor de vrouw wijd zullen opengaan; er zit in de vrouw een gloed, waarvan wij danbkaar gebruik moe ten maken; het volle predikantschap zal de vrouw op den duur worden geschonken. Prof. Haitjema adviseert tegen; de sec sluit zich hierbij aan, evenals de vice-presi dent; men moest voor bet advies der Keck een weinig meer respect hebben door nu niet weer terug te komen op het afwijzen van het voorstel voor vrouwelijke predi'kan- Bloedarme, Zenuwachtige Vc-iwassenen en Kinderen die zich lusteloos en slap gevoelen, die overwerkt zijn, prikkelbaar, moede, vroeg tijdig uitgeput, gebruiken met uitstekend gevolg als bloedvormings- en versterkingsmiddel DnHOMMEL's Haematogen Vraag het oordeel .*an Uw dokterl (Adv.) ten ten vorigen jaTe. De heer v. d. Meene, indiener van het voorstel, verdedigt dit voorstel uitvoerig. De Pres. merkt op, dat men voor dit vooratel kan zijn en er toch tegen kan zijn, op grond van het feit, dat dit voorstel, zij het in anderen vorm, het vorig jaar is afgewezen. Zelf betreurt hij het, dat dit voorstel niu is ingediend. De zaak is er volgens hem niet door gebaat. Dr Niemeyer sluit zich tegenover Prof. Knappert bij den Pres. aan. Na langdurige besprekin gen wordt tot stemming overgegaan. Met 14 tegen 5 stemmen wordt het voor stel verworpen. Morgen behandefling der aangelegenheden van den Raad van Beheer en der Archieven Gemengd Nieuws. EEN SLUWE DIEF- Te Zaandam was de 33-jarige Amsterdam mer H. bij den opticien Bahre in den winkel geweest, voorgevend een barometer te willen koopen. Bij zijn vertrek had hij gezorgd de deur niet in het slot te trekken. Zoodra de heer B. zich weer naar zijn werkplaats had begeven, is de man naar binnen geslopen en heeft hy een geldkistje weggenomen. De politie, die spoedig van dezen diefstal in kennis werd gesteld, heeft den man op de boot naar Amsterdam aangehouden, waar hij in het privaat bezig was het geldkistje, in houdende f 80, te ledigen. EL is al eens eerder met de justitie in aanraking geweest. VECHTPARTIJ. Op den Oudeweg te Haarlem ontstond twist tusschen den 29-jarigen grondbewer ker B., die in een woonschuit te Amster dam woont, en twee onbekend gebleven personen. Deze personen wilden op een bak fiets van een neef van B. meerijden, waar op B. kwaad werd en een der mannen een slag op het hoofd gaf. De man trok een mes en stak B, daarmede in den buik. B. werd naar het St. Elisabetsgasthuis overgebracht. De beide onbekenden zijn gevlucht De toe stand van B. is naar omstandigheden rede lijk wel. De politie stelt een onderzoek in. MOTORJACHT GESTRAND. Schipper J. Dof, uit Uithuizen, geraakte Woensdag met zijn motorjacht, aan boord waarvan zich 8 personen uit Uithuizen en omgeving bevonden, op de Boschplaat bij het indertijd aldaar gestrande schip „Ama zone" in de branding. Eenigen der opva renden sprongen van boord en konden zich op de Boschplaat in veiligheid stellen. De anderen, die aan boord van het jacht geble ven waren, dat zich in een zeer gevaarlijke positie begon te bevinden, werden opge merkt door de robbenjagers J. Bottema en J. Bol uit Zoutkamp. Met gevaar voor eigen leven en vaartuig wisten zij de vijf opva renden van het jacht via een lijn bij hen aan boord te brengen. Daarop werden de andere drie schipbreukelingen, die zich op de Boschplaat in veiligheid hadden gesteld, eveneens aan boord geftfcald. Zij werden al len door de robbenjagers behouden in Noord Polderzeil aan land gebracht. ROFFELRIJMEN, Kampeerweelde Prachtig mooi wit motorbootje Kano met een groot stuk zeil, Een kampeertent, een kampeerhuis, Uitrusting compleet op peil; Alles handig en opvouwbaar. Licht en dicht en oersolied, Alles 't beste van het beste Op kampeergenotgebied Met z'n drieën zijn ze: pappa, Mamma en hun kroonzoon Ned En' als hooggehouden vierde Is er 't poedelhondje Téd; Ted het smettelooze witte Hoopje mollig hondenhaar, Houdt de deftige familie Nog een beetje bijelkaar; Bij al 't handige, frappante. Kostbare kampeer gerief, Is de toon van pa tot maatje En van ma tot pa niet lief, En als Ned z'n sjieke snavel Deftig kankrend open doet, Voel je op je boerenklompen: De verhouding is niet goed. Ted krijgt al de lieve woordjes Van de heele deftigheid, En de menschen met z'n drieën Deelen de kwaadaardigheid En de zon staat schuddebollend Tusschen witte wolken in; Wat een weelde wat een weedom In een rijk kampeergezin! (Nadruk verb oden. f LEO LENS OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Te Arnhem is aan boord van een in ded Rijn liggend schip de schippersvrouw, dia een koffiekan omspoelde, overboord gesla gen en verdronken. De schipper, die te bed lag, hoorde hulp roepen, doch toen hij aan dek kwam was het reeds te laat Het lijk is nog niet gevonden. Te Beuningen bij Nijmegen is een ruim 30-jarige Duitsche matroos, geheeten Robert Volrath, die uit Brunswijk afkomstig is, overboord geslagen van het Duitsche schip waarop hij werkzaam was. Zijn lijk is nog niet opgehaald. EEN ZUIGELING PER VLIEGTUIG NAAR INDIE Met de „Uil", welke 16 Juli j.l. onderweg van Amsterdam naar Batavia Palembang aan liep, is tot Batavia medegereisd een zuigeling van tien weken oud. Dit is vermoedelijk wel de jongste passa gier, welke ooit op de AmsterdamBatavia lijn heeft gereisd. DIEFSTAL BIJ DE POSTERIJEN Herhaaldelijk deden zich op het postkantooï te Zwolle kastekorten voor. Verdenking werd sedert eenigen tijd gekoesterd tegen den com mies W. G. B., die nog al royaal leefde. Deze was belast met de kassiersafdeeling, waaron der ook de afrekening met de bijkantoren valt. Dezer dagen kreeg men zekerheid en B., dia een inkomen had van f 3600, benevens een toe lage van f 400 als reserve-officier, is ge schorst. B. is gehuwd en vader van kinderen. STEUNREGELING WESTLAND UNIFORME REGELING VOOR ALLE GEMEENTEN. De gemeentebesturen in het Westland heb ben besprekingen gevoerd, om te komen tot een uniforme steunregeling voor alle West- landsche gemeenten. Uit den aard der zaak is de werkloosheid een gevolg van den slech ten toestand van het tuinbouwbedrijf, zoo dat de werkloosheidsvoorziening in alle Westlandsche dorpen naar dezelfde regelen zou kunnen geschieden. In principe is besloten, dat de Westland sche gemeenten de steunregeling van de ge meente Monster zullen overnemen. In deze gemeente wordt aan gehuwde en ongehuwde kostwinners een uitkeering van f 10 per week, benevens f 1 bijslag per week en per gezinslid, verstrekt tot een maximum van 65 pet. van den loonnorm, die f 22 bedraagt. Aan georganiseerden zal een bijslag van f 2.50 worden verstrekt, benevens f 1 per gezinslid. De uitkeering aan kostgangers be draagt f 6 per week; aan reglementair nog niet rechthebbenden en uitgetrokkenen, als mede ongeorganiseerden f 9 per week, be nevens f 0.75 bijslag per gezinslid. Kostgan gers krijgen f 5 per week. REGEERINGSCREDIET VOOR HET BOUWBEDRIJF VOORWAARDEN DOOR BELANG HEBBENDEN BESPROKEN. Geen overeenstemming. Zooals bekend, is de Regeering bereid aan het bouwbedrijf credieten tot een be drag van 20 millioen beschikbaar te stel len, mits o. m. een loonsverlaging van 15 pet. voor de arbeiders wordt ingevoerd. Ter bespreking van deze voorwaarden heeft gister te Haarlem een bijeenkomst plaats gevonden tusschen de vertegenwoordiger» van werkgevers- en werknemersorganisa ties in de bouwvakken, waarbij zoowel het hoofdbedrijf als dc onderdeden waren ver tegenwoordigd. Overeenstemming ten aanzien van de loonsverlaging kon echter niet worden be- Een datum voor voortzetting der bespre kingen werd nog niet vastgesteld. BOTERUITVOER NAAR DUITSCHLAND VOORLOOPIG GEEN HOOP OP RESUL TAAT DER CONFERENTIE TE BERLIJN. Naar uit Berlijn aan de „N. R. C." gemeld wordt, zijn bij de nieuwe koers in Duitsoh- land, welke op bescherming van de Duit sche zuivelproducten gericht is, de onder- hamdelingen tusschen Nederland en Dene marken eenerzijds en Duitsohland ander zijds, over een nieuwe regeling van de in voer van boter, zeer moeilijk. Uit den aard der zaak zijn de Duitsche voorstellen nog niet in bijzonderheden geformuleerd, maar wat er tot dusver in algemeene trekken van bekend is, druischt zoo zeer tegen de CHR. OVERHEIDSPERSONEEL VERGADERING TE DEN HAAG. Het Permanent Comité van Christelijke organisaties van personeel in publieken dienst kwam 3 Augustus j.l. te Den Haag in vergadering bijeen ter bespreking van het rapport der Bezuinigingscommissie- Weiter. Alle vertegenwoordigers der aangesloten bonden spraken hun bezwaar uit tegen de voorstellen der commissie-Weiter, om een belangrijk deel van een geraamd tekort op de rijksbegrooting te voorkomen door een definitieve verlaging der salarissen van het overheidspersoneel daarbij niet rekenende met de financieele draagkracht en door een ontslag van een vooraf bepaald gedeel te van het personeel. De vergadering was van oordeel, dat het evenwicht in het staatsbudget ni$t alleen door bezuinigingen mag en moet worden verkregen, doch dat ook door vermeerdering van inkomsten, geheven naar draagkracht, een tekort kan worden voorkomen. Besloten werd op 30 Augustus a^. te Utrecht een congres van alle bij het Perma nent Comité aangesloten bonden te houden, ter behandeling van het rapport der Com- missie-Weflter en ter bepaling van de hou ding welke tegen een eenzijdige inbreuk op de arbeidsvoorwaarden dient aangenomen. Kerknieuws. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK n ert.i en de zitting. De Praesee opent met gebed. Van het Internationaal Verband tot ver dediging en verbreiding van het Protestan tisme (alg. secretariaat Berlijn) afd. Neder land. voorz. Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar, secr. de heer Paul Hucenholtz te Voortlhuizen, waarvan de Svnode het vorig jaar lid werd, i6 ingeko men een verzoek om een bijdrage. Hieraan wordt voldaan. Van den kerkelijken arohivaris, Dr La sen der. ie ingekomen een veralag omtrent de kerkelijke archieven over 1931. Namens de commissie voor de peraoon- liike kerkvisitatie rapporteert de heer Mul der over het veralag betreffende de per soonlijke kerkvisitatie 1932. Het uitvoerige 1 rapport maakt melding van veel schaduw, maar ook van veel lidhtpunten. Dit rapport geeft aanleiding tot een uit voerige bespreking. Ds L. J. van Leeuwen te 's-Gravenhage heeft een voorstel ingediend betreffende de schriftelijke kerkvisitatie om de tabellen der schr. kerkvisitatie op te zenden naar één der universiteitssteden, om deze onder leiding van één der kerk. hoogleeraren door de tfheol. studenten statistisch te laten be werken. hetwelk zeer ontwikkelend en vruchtbaar voor hen zou werken. Hierover rapporteert de heer Smït6 namen6 de com missie voor de ingekomen stukken. De con clusie van het rapport luidt afwijzend. Hoe goed ook bedoeld, deze tabellen zijn hier voor niet bestemd. Namens de commissie voor nieuwe wets voorstellen rapporteert de vice-president over een verzoek der classicale vergadering Nieuw oorlogsgedenkteeken Pleziervaren Fransch bezoek aan de hoofdstad 2er nagedachtenis can 73.357 Engelschen, die in den wereldoorlog het leven lieten, wwerd dezer dagen in Thiepval bovenstaand memoriaal onthuld. De man met de ballon- netjes op de markt. Als de tros wordt losgesmeten op een der Engelsche plezierbooten die door de Middellandsche Zee toeren, zijn er. rappe meisjeshanden te over om hem in te palmen. Wat hier een barricade lijkt is slechts een hoop straat- steenen, waarboven de top van een Londensch oorlogs monument uitsteektK Matrozen van het Fransche politievaartuig „Quintin Qp den wai bekijken een paar water-rotten met critischen blik de City of Portsmouth", dia Roosevelt dat Amsterdam bezoekt, brengen een voor een duur-record zal opstijgen, sloep uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5