Itiruuif (ümtrant eerstêTblad. ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che zending *4.50 Bij dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Yt cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestrxat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3727 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1932 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regelsWY, Elke regel meer0.22Vi Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 130 Elke regel Dieer„>M«.MWW 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Uit nummer bestaat uit TWEE bladen VAN BLUNDERS GESPROKEN. Op één der eerste agitatie-vergaderingen, welke van roode zijde tegen het rapport- Weiter gehouden werden, maakten de spre kers gewag van h. i. foutieve berekeningen in dit rapport. Vakvereenigingsbestuurders hadden ze ontdekt en natuurlijk sprak de roode pers met de diepste minachting over zooveel blunders. Achteraf bleek wel, dat de heeren zich hadden vergist, maar wat hinderde dat? Toen kwam de roode pers zelf met cijfers en betoogde, dat er aan de loonen nog niet geraakt behoeft te worden, „zoolang er nog 22.000 Nederlanders zijn, die een jaarlijksch inkomen hebben van f 100.000 of meer". Onmiddellijk werd ook dit tegengesproken, door er op te wijzen, dat er nog geen dui zend van zulke „bevoorrechten" zijn, ipaar de roode pers had geen haast, zulks mee te I deelen. Eindelijk kwam een partijgenoot de redac- j tie op de fout opmerkzaam maken met de beschamende toevoeging, dat ieder zulks in I de overzichten van het Centraal Bureau voor de Statistiek kon lezen. En wat antwoordde de redactie, die met groote koppen van Welter-blunders h%d ge sproken? Niets anders dan dit, dat ze zich vergist had maar... aan het betoog verander de het niets!! Natuurlijk, niet iedereen heeft I het recht blunders te maken en toch een hooge toon aan te slaan. De heer Oudegeest mag het, gelijk vanzelf spreekt, ook wel. Hij heeft zijn radiorede gehouden ter bestrijding van het ernstig betoog van den Minister-President, ook in de Arbeiderspers doen afdrukken. Hij opper de daarbij ook weder voor de zooveelste maal het idee van de crisisheffing op het vermogen en. schamperde, dat de Minister- President die heffing „avonturierspolitiek" genoemd had zonder te zeggen, waarom hij die term meende te mogen gebruiken. Het kwam er met het bekende sarcasme k la Oudegecst uit Maar, zoo merkt d e T ij d op, in de bladen der Arbeiderspers kwam het Waarom niet, zal men vragen. Omdat,-wanneer het zwart op rose stond, een rood kamèrlid, dat op objectieve waar heid prijs stelt, zich allicht gedwongen zou voelen er dé opmerkzaamheid op te vestigen, dat minister Ruys kon verwijzen, naar de rede, welke hij op 21 Juni 1.1. in de Tweede Kamer hield. Toen had de heer Albarda over deze mogensheffing gesproken en toen was Minister er diep op ingegaan en had met zóó krachtige argumenten deze avonturiers- politiek v'eroórdeeld, dat vrijwel iedereen van de onmogelijkheid overtuigd Was. Maar men kan in de kringen der S.D.A.P. daarvan moeilijk notitie nemen, anders zou men zich de kans afsnijden om aan anderen blunders toe te schrijven en... ze zelf te. n^aken. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG VERMINDERING VAN INVOER RECHTEN VAN 10% PER JAAR BINNENLAND. HET TOLACCOORD ZULLEN MEER LANDEN TOETREDEN? De handelskamers voor de Waadtsche kantons, de Fransche Kamer van Koophan del van Lausanne en de Luxemburgsch-Bel- gische Kamer van Koophandel, alle in Zwit serland, hebben te Lausanne een gemeen schappelijke bijeenkomst gehouden, en een motie aangenomen, waarin wordt gezegd: „overwegende, dat de economische crisis niet ophoudt te verergeren, dat de hand having en de ontwikkeling van den inter nationalen in- en uitvoer van vitaal belang zijn voor alle landen, en dat de crisis niet opgelost kan worden door maatregelen van individueele bescherming, spreken den wensch uit dat Frankrijk en de Zwitsersche Bondsstaat onderzoeken om toe te treden tot de Hollandsch-Belgisch-Luxemburgsche tol- conventie. den 18den Juni 1932 te Lausanne geteekend". Ook de Fransche Kamer van Koophandel voor Zwitserland te Genève heeft hnr in stem rung met die motie betuigd. LEGER EN VLOOT A. T. VAN OOSTEROM. e eere-voorzitter van de Nat. Chr. Onder- officieren-vereeniging, de heer A- T. van Oosterom, adjuclant-onderoffiaier-vaandeldra- ger 15e reg. infanterie, eindigt 9 Aug. a.s. JBijn militaire loopbaan wegens het bereiken van den 40-jarigen dienst. De heer. Van Oosterom was van 1905 tot 1927 lid van het hoofdbestuur van de Nat. Chr. Onderofficieren-vereeniging en van 1913 tot 1927 voorzitter. In 1917 werd hy aange wezen als lid van de Staatscommissie-lden- burg, die tot opdracht had een onderzoek in te stellen, hoe de salarissen der onderofficieren konden worden herzien. In 1918/1919 maakte hy deel uit van de Commissie-von Schmidt, die advies moest uitbrengen omtrent de positie der onderoffi cieren. Met Ds. Scholten gaf hij in de Novem berdagen in 1918 den stoot tot oprichting van den Bond van Regeeringsvetrouwen. Hy was één van de drie vaderlanders, die het initiatief namen tot de groote betooging op he Malieveld op 19 November 1918 en deze ONVOORWAARDELIJKE EN ON BEPERKTE MEESTBEGUNSTIGING Heden zijn de Departementen van Buiten landsche Zaken te 's-Gravenhage en te Brussel overgegaan tot publicatie vau den tekst van het op 18 Juli jl. gesloten inter nationaal verdrag tot vermindering van handelsbelemmeringen. Na een inleiding volgen de artikelen Artikel 1 luidt als volgt: „De Hooge Verdragsluitende Partijen ver binden zich om niet over te gaan, in haar wederzijdsche betrekkingen, tot verhoogin gen van invoerrechten boven het peil van rechten, bestaande op den datum van onder teekening van dit verdrag, noch tot de in stelling van rechten, niet bestaande op dien dag. De Hooge Verdragsluitende Partijen ko men overeen om niet over te gaan tot eeni- ge verhooging van beschermend karakter van haar invoerrechten, noch tot eenige in stelling van nieuwe beschermende rechten, ten aanzien van goederen van derde Sta ten, waarmede zij gebonden zijn door han delsverdragen, behalve in het geval, dat deze Staten, door een nieuwe verhooging van tariefmuren of verzwaring der handels belemmeringen, ernstig afbreuk zouden doen aan de Hooge Verdragsluitende Par- Artikel 2 bepaalt: „Dé Hooge Verdragsluitende Partijen ver binden zich in haar wederzijdsche betrek kingen, haar invoerrechten geleidelijk te verlagen overeenkomstig de volgende be palingen: De invoerrechten zullen op het oogenblik van de inwerkingtreding van dit verdrag worden verlaagd met 10 pet. van het tarief, bestaande op den datum der onderteeke- ning van dit verdrag; deze verlaging zal één jaar later worden gebracht op 20 pet. van dit tarief, twee jaren later op 30 pet., drie jaren later op 40 pet. en vier jaren later op 50 pet. van dit tarief. De invoerrechten zullen niet behoeven te worden verlaagd beneden 50 pet. van h~; tarief, bestaande op den datum der onder teekening van dit Verdrag, noch beneden een peil, overeenkomende met 4 pet. ad va lorem voor halffabrikaten en 8 pet ad va lorem voor afgewerkte producten". Artikel 3 behelst o.m. het volgende: „De Hooge Verdragsluitende Partijen ver binden zich onder elkander geen enkel nieuw verbod of geen enkele nieuwe beper king van den in- of uitvoer toe te passen, noch een enkelen nieuwen maatregel tot reglementeering te treffen, die als gevolg zou kunnen hebben het wederzijdsche ruil verkeer te heiemmeren". Volgens dit artikel behouden de partijen zich evenwel het recht voor over te gaan tot de algemeen als noodzakelijk erkende reserves, zooals verboden of beperkingen met betrekking tot openbare veiligheid, ze delijke of humanitaire gronden, vervoer van oorlogsmaterieel, volksgezondheid en voedselvoorziening, in- en uitvoer van edele metalen, papiergeld en effecten (met uitzondering van de maatregelen voor het toezicht op deviezen, staatsmonopolies enz. Voorts bepaalt artikel 3: „Andererzijds, in het geval, dat het ruil verkeer tusschen de Hooge Verdragsluiten de Partijen ernstig beroerd zou worden door abnormale omstandigheden, heeft ieder der Hooge Verdragsluitende Partijen de bevoegd heid, den in- of uitvoer te beperken, onder voorwaarden evenwel, dat een contingent zal worden vastgesteld, dat in beginsel en behalve in uitzonderingsgevallen, niet lage zal kunnen zijn dan 100 pet van het ge middelde der ingevoerde of uitgevoerde hoe veelheden gedurende normale jaren. De Hooge Verdragsluitende Partijen ver binden zich, in haar wederzijdsche betrek kingen te doen verdwijnen, zoodra de om standigheden zulks zullen veroorloven, op den datum der onderteekening van dit Verdrag bestaande verbods- of beperitings- maatregelen tot reglementeering, onder voor behoud van de hierboven vermelde uitzon deringen". Certificaten van herkomst of bestemming. Teneinde zooveel mogelijk de toepassing van dit Verdrag te vergemakkelijken, be houden zich de Hooge Verdragssluitende Partijen voor bij in- of uitvoer certificaten van herkomst of bestemming te eischen. Zij .zullen zich te voren verstaan omtrent de wijze, waarop zij bedoeld regime zullen instellen. Met hetzelfde doel zullen zij het eens worden omtrent het aanvaarden van gemeenschappelijke tariefsnaamlijsten." De meest begunstiging. Artikel 5 bepaalt: De Hooge Verdragsluitende Partijen ver binden zich, in haar wederzijdsch ruilver keer de onvoorwaardelijke en onbeperkte behandeling van de meestbegunstigde natie toe te passen. Verdere bepalingen. Artikel 6 regelt de beslechting van ge schillen, die uit dit Verdrag mochten ont staan. Krachtens artikel 7 is dit verdrag voor den tijd van vijf jaren gesloten. In de vol gende alineas zijn de opzeggingstermijnen geregeld. Art. 8 bepaalt, dat iedere derde Staat de bevoegdheid zal hebben, toe te treden tot dit verdrag op voet van gelijkheid met de Staten, die het Verdrag onderteekend heb ben. In de verdere alinea wordt geregeld de wijze waarop de vreemde Staat kan toe treden. Artikel 9 behandelt de ratificatie van dit erdrag. Artikel 10 behandelt de eventueele toetre ding van overzeesche gebieden, koloniën of gebieden onder mandaat van de verdrag sluitende partijen. Protocol en bijbehoorende verklaringen. In het protocol wordt aan den fiscus der betrokken landen, zekere vrijheid gelaten met betrekking tot. de zuiver fiscale maat regelen. Voorts zijn daarin enkele douane- technische kwesties nader geregeld. Een toegevoegde verklaring regelt 't slui ten van bijzondere overeenkomsten (waar toe alle staten onverschillig of zij al dan niet partij zijn bij dit Verdrag zullen kun nen toetreden), ten doel hebbende de in voerrechten op bepaalde goederen te \erlagen volgens andere richtlijnen dan die voorzien in artikel 2. Bij de onderteekening van dit verdrag hebben de ministers de verklaring afgelegd dat hun regeeringen zich vrij zullen be schouwen, eventueel maatregelen van fis caal karakter te nemen tijdens den termijn tusschen de onderteekening en de inwer kingtreding van het onderhavige verdrag. Van den tekst van dit Verdrag is door de Nederlandsche diplomatieke vertegenwoor digers mede nemens de Luxemburgschc regeering. mededeeling gedaan aan de regee ringen van staten, waarmede Nederland, resp. Luxemburg, een handelsovereenkomst op voet van meestbegunstiging heeft ge sloten. organiseerden met behulp van vele anderen welke betooging op zoo'n schitterende yze slaagde en verliep. In 1920 verleende H. M- de Koningin hem de Koninklijke onderscheiding vön de zilveren eeremedaille van de Oranje Nassau-orde met de gekruiste zwaarden. Van 1928 tot heden is hij vertegenwoordi- ir van de Nat. Chr. Onderofficierenvereen. in het Georganiseerd overleg. Land- en Tuinbouw. CRISIS-ZUIVELWET Waarschuwing van den Minister Door den minister van Blnnenland&che Zaken is ter kennis van de gemeentebestu ren gebracht, met verzoek er in hun ge meenten algemeene bekendheid aan te ge- het communiqué, dat dezer dagen als waarschuwing voor zelfkarnende boeren is gepubliceerd, waarbij o.a. werd medege deeld, dat na 31 Juli ingevolge de bepalin gen van de Cri6is-Zuivelwet geen enkele hoeveelheid boter de fabriek, de melk inrichting, de boerderij, de meikslijterij, in het algemeen de bereid- of bewaarplaats zal mogen verlaten, tenzij voorzien van het Rijksbotermerk, of het speciale Crieis-boter- merk en in verband daarmede zelf-karnende boeren, die zioh tot dusver niet bij de be trokken boter-oontrole6tation6 opgaven inct verzoek botermerken te ontvangen, daarom in hun eigen belang worden aangeraden, zulks alsnog ten spoedigste te doem aange zien het nl. in de bedoeling ligt na 31 Juli nauwlettend op de naleving van de wette lijke voorschriften toe te zien en bij over treding dier voorschriften tot het doen op maken van processen-verbaal over te gaan. CONTRACTPRIJZEN 2 et. per k.g., paardepeen f 1.75 per 60 k.g., Westlandsche pooituien f2 per baal van 60 k.g, cichoreizaad f 1.50 per'k.g., zaaiuicn nog geen belangstelling. GOEDKOOPE TOMATEN Dat de prijs van de tomaten momenteel vrij laag is. wordt wel duidelijk gedemon strcerd door de omzetcijfers van de groenten veiling te Naaldwijk In het vorig jaar werd n.l. in de maand Juli aangevoerd 1.S61.893 K.G. tomaten, die f383.417 opbrachten, ter wijl in dezelfde maand van dit jaar werd aangevoerd 1.647.423 K.G. met een opbrengst van f219.656 K TUINBOUWCONSULENT AALSMEER Met ingang van 1 Sept. 1932 is -aan het ambtsgebied van den rijkstuinbouwconsu- Icnt te Aalsmeer toegevoegd het gedeelte van de provincie Noord-Holland ten oosten van de gemeente Ouder-Amstel en Diemen Kerknieuws. ned. herv. kerk Beroepen: Te Wassenaar (vac.-J. Lang- man, toez.), Dr. H. J. Honders te Sneek. Te Oosternieland-Oldenzijl, cand. Th. E. van der Brug te Wolvega. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Delft, cand. C. Smits te Hillegom. Te Arnhem, cand. D. Biesma te Groningen. en deed des namiddags intrede met een pre dikatie over Rom. 1 16 en 17. Ds. Smilde werd aan het einde toegesproken door Ds. J. Kapteyn van Lochem, namens de Classis Zutphen; door den heer A. J. Negberink namens Kerkeraad en Gemeente; door den bevestiger Ds- Andree en door den heer Abbink namens den consulent Ds. K. Meima, van Neede, die verhinderd was. HULPPREDIKER-KOSTER In een Amcrikaansch blad lezen we. dat in de Episcopaalsohs Kerk te Newton (Mass.) gedurende den zomer, ter vervan ging van den gewonen predikant, een stu dent is aangesteld, die de functies van leeraar en koster in zich vereenigen zal. Deze student verklaarde, dat deze manier van plaatsvervanging van leeraar en kos ter door één student in vele Gemeonten ge bruikelijk geworden is ter besparing \an onkosten. EMERITAAT D s. H. K a 11 e r, Geref. predikant te Wil- sum (Duitschland) werd door de Classis Graaf schap Bentheim emeritaat verleend. Ds. K alter is geboren 4 Febr. 1882 en heeft in het ambt gediend te Laar (Gr. Bentheim), waar hij 12 Januari 1908 intrede deed, en te Wilsum (Bentheim) sinds 29 Juni 1919. KERKGEBOUWEN Te Brouwershaven werd door de Ned. Herv. Gemeente Zondag jl. in het kerkge bouw den toren met luidlklok in gebruik genomen. De bouw van*den toren werd mo gelijk gemaakt door een legaat van wijlen den heer Lopse Hocke. De president-kerk voogd, de heer A. J. Vonk, gaf een uitvoe rig overzicht van de bouwgeschiedenis om te eindigen met den wensch dat de klok tot in lengte van dagen haar klare klanken moge uitstrooien over een gelukkig en voor spoedig Brouwershaven; over een Brou wershaven met een krachtig, bloeiend ker kelijk leven. De Burgemeester van Brouwershaven, de heer C. Gast, sprak daarna de gelukwcn- schen van het Gemeentebestuur uit De predikant der Gemeente. Ds. Drost, hield een toespraak, waarna de Gemeente staande zong Gezang 96. Hierna bracht ne koster de grootjs luidklok in beweging, die zijn luid gegalm over de stad en haar wijde omgeving deed weerklinken. Te I-I a r d e r w ij k had gisteren de aan besteding plaats van het bouwen eener kerk met pastorie voor de Geref. Kerk en het schilderwerk daarvan. Voor den bouw was hoogste inschrijver J. Wolterink to Zwartsluis voor f65.820 en laagste A. .T. Pot. te Soesterberg voor f52.095. Voor het schilderwerk was hoogste inschrijver S Koelewijn te Voorthuizen voor f 4995 en laagste Kruit Lunshof te Assen voor f3173 Architect is de heer S. H. van Lonkhuyzeo te Harderwijk. OVERHEVELEN. Men verzoekt ons mee te deelen, dat het bericht, onder bovenstaand kopje in ons van gisteren, niet van de hand van Ds. S. Datema te Driebergen, die meermalen brieven „aan mijn vriend Surfridus" schrijft, afkomstig was, maar van een ander, die, verder vermeld wordt, van de weten schap van deze correspondentie misbruik maakte en zich „Surfridus" genoemd heeft. DE GEREFORMEERDEN IN DAVOS. Men schryft ons: In opdracht van 't Geref. Comité voor Davos bezocht Ds. H. A. W iersin ga, van Vlissingen, Geref. patiënten in Davos. Welk een dank bare rijkdom, dat ons comité tot nu toe telkens predikanten kon uitzenden om in dat herstellingsoord onze broeders en zus ters te verkwikken. Wel werkt daar onder de Protestanten Ds. ten Doornkaat zyn zegenryK werk, maar hoezeer men zijn arbeid ook waar deert, wie in een Geref. milieu is opgegroeid, wil in zijn eenzaam ziek-zyn toch wel heel graag ook van tijd tot ty'd een Geref. predi kant op ziekenbezoek zien komen. aren door den predikant 20 Geref. patiënten te bezoeken- Als men dan na her haald bezoek merkt, dat door het samen- spreken over het Woord en den weg Gods en het samenbidden het geloofsleven opveert, als men hoort, dat velen 's Zondags een bijzon- deren troost gehad hebben bij de verkondi ging van het Evangelie, is men dankbaar, dat onze Kerken dezen arbeid steunen door een collecte of gift. Het is wel zeer te hopen, dat dit werk, dat noodig en heilzaam is, door de tijdsomstandig heden niet behoeft neergelegd te worden. Laten we, ook door dezen arbeid te blijven steunen, in daden laten zien, dat we wandelen illen in de voetsporen van den barmhartigen Hoogepriester, dat we bewogen zijn met de lijdende medeleden van het lichaam Christus. Straks in het najaar zou het Comité gaarne weer een predikant naar Davos den als de kas het toelaat wat op dit oogenblik niet het geval ie. Dringend bevelen we daarom onzen arbeid aan in de liefde o'er Kerken, waarvan nog zoovelen onze circulaire van dit voorjaar onbeantwoord lieten! Het adres van den penningmeester is: R. L. Haan te Groningen, giro no. 134937. LEGER DES HEILS. Reclasseeringswcrk. Verschenen is het jaarverslag van het Reclasseeringswerk van het Leger des Heils over het jaar 1931. Het geeft een duidelijk overzicht van den arbeid der afdeelingen on derling, zoowel als van het resultaat der verrichte werkzaamheden. C e 1 b e z o e k. Door de verschillende sta tistiek kolommen blijkt met een enkele oogop slag het aantal bezochte cellen, alsmede het aantal uren hieraan besteed, terwijl onder het hoofd: Maatsch. Inrichtingen, zoowel het aantal der opgenomen reclassenten als het verloop van hun inrichtingsverblyf door de reeds genoemde kolommen onmiddellijk in het oog valt. Niettegenstaande de periode van werkloosheid, geeft het aan: Plaatsingen gewijde artikel door de daarin voorkomende vergelijkende cijfers wel treffend weer, hoe door energiek pogen nog vele reclassenten aan een plaats in de maat schappij werden geholpen. der uitgebrachte rapporten naar de daarin gegeven adviezen, alsmede het resultaat dat bereikt werd. Zeer kunnen wij aanbevelen het lezen der beknopte jaarverslagen van iedere afdeelmg alzonderlyk, wat ditmaal meer dan ooit een zuiveren kijk geeft op de groote activbeit der leden en op den onberekenbaren zegen die de reclasseering is geworden voor menigeen. EVANGELISATIE. Vieringermeerpolder. Het Comité tot steun van de Vereeniging voor Evangeli satie in den Wieringermeerpolder, dat zich ten doel heeft gesteld de gelden, begroot op f 4000, benoodigd voor den arbeid van den heer K. O. Finkensieper in den Wiexdnger- mcerpolder voor één jaar, bjjeen te brengen, heeft thans reeds f 5100 voor dit doel ont vangen. Verdere giften worden gaarne ingewacht op postrekening no. 109727 ten name van den „secretaris-penningmeester van het Comité tot steun van de Ver. voor Evangelisatie in den Wieringermeerpolder" te 's-Gravenhage. HET JODENDOM Naar we vernemen is bij den uitgever J. H. Kok te Kampen ter perse om in het na jaar te verschijnen een werk van de hand van Ds. Jac. van Nes Czn.. miss.-pred. voor de Jodenzending der Geref. Kerken, getiteld: „Het Jodendom". Het werk zal ge drukt worden op royaal formaat en onge veer 500 bladzijden druks beslaan en wor den verlucht met talrijke zeldzame illustra ties. De auteur geldt voor een van de beste kenners van het Jodendom dat reeds jaren lang het object is van zijn speciale studie. Een universeel werk als dit over het Jouen dom bestaat nog niet. Schoolnieuws. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schryft ons: Cand- S. R. Smilde, van Hattem, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant der Geref. plaats"Tnneemt in W Voor w aardel yke veroordeeling. Aangezien dit instituut zulk een belangrijke ONDERWIJZERSRENOEMINGEN Benthuizen, M. Dijkshoorn te Vlaar- dingen. Voorburg (Wilhelminaschool voor M.U. L.O., hoofd S. van den Berg), P. van der aldaar. Als leeraar Teekenen. NIEUWE CHR. SCHOLEN Te Meliskerke (Z.) is Maandagavond jl. de Chr. School der Geref. Gemeente ge opend. Ds. A. Verhagen, van Middelburg, hield een rede over Matth. 13 33. Daarna instal leerde hy het benoemd hoofd der School, den heer H. Jansen, en de onderwijzeres mej. Wemmers. Voorts hebben nog het woord ge voerd de heeren: A. Janse, voorzitter van het Schoolbestuur; J. J. de Keyser, Burgemees ter; S. Jansen, hoofd der school; J. Bou- man, hoofd der School te Aagtekerke; en Ds. J. D. Barth, van Borsselo. CHR. GEREF. SCHOOLONDERWIJS. Jaarvergadering. Te Zwolle is gisteren in de Clir. Geref. kerk aan het Assiesplein de jaarvergade ring gehouden van de Vereeniging voor Chr. Geref. Schoolonderwijs in Nederland. De vergadering, die goed bezocht was. stond onder leiding van den voorzitter, Ds. S. van der Molen, van Rotterdam (C.). In zijn openingswoord, naar aanleiding van een gedeelte van Deutcronomium 6. wees dé Voorzitter op het groote belang van het Christelijk Onderwijs in het algemeen en van het Chr. Geref. Schoolonderwijs in het bijzonder. Ondanks alle benarde tijdsomstandig heden zag de Voorzitter perspectief voor h,et werk der Vereeniging. Uit het verslag van den Secretaris, den heer J. van Weerd, van Enschedé, hleek dat het aantal leden stationnair is gebleven. De Penningmeester, de heer J. Stolk, van Utrecht, bracht verslag uit over de fi nanciën der Vereeniging. In kas was een batig saldo. Na rijpe bespreking keurde de vergade ring goed, hetgeen door het Bestuur gedaan was inzake de besprekingen met andere „Scholenhonden" (voorstel Chr. Nationaal Schoolonderwijs aan andere Scholenbonden tot meerdere samenwerking). Besloten werd het Bestuur te machtigen stappen te doen ter verkrijging van een eigen orgaan. Tot bestuursleden werden gekozen of her kozen de heeren B. A. Schotel, onderwijzer te Dordrecht, en J. Stolk, hoofd der Chr. Geref. School te Utrecht. In de middagvergadering refereerde de heer I. Ve Ids tra, van Groningen, ove „Schoolopvoeding naar eisch des verbonds' waarop een geanimeerde bespreking volgde. De uitstekend geslaagde vergadering 1 daarna met dankzegging gesloten. „HET SCHOOLGAANDE KIND IN DE VACANTIE" Tijdens de tentoonstelling „Het Sohool- caand-e Kind in de Va can tie" zullen te Amsterdam dagelijks op nader te bepa len tijden, door het Bureau voor Veilig Var- keer, in samenwerking met de Verkeere- oolitie en den Bond van Ameterdamsche Speeltuinvereenigimgen, op het terrein het R.A.I.-gebouw, verkeeredemonstraries worden gehouden. Met miniatuur-voertuigen (a-ls autotjes, vliegende Hollenden*, fietsen, trekkarivn. driewielers enz,), zal daar een druk kru:s' punt worden nagebootst, waar de jeugdig weggebruikers in de practijk hun kennii van de verkeersregels kunnen toonen. Voornaamste Nieuws* (Blz. 1) i De tekst van het Nederlandsch BelgiscH Verdrag. In Mandsjoerije worden verbitterde ge vechten geleverd tusschen Chineezen en Ja- paneezen. (blz. 3) Het Nat. Padvinderskamp te Wassenaar geopend, (Blz. 5) hebbenden i laging. BALAPOELANG, 4 Augustus (Aneta). Gis termiddag om 2.30 uur werd op nieuw een knal gehoord, waardoor de ruiten rinkelden. Dit verschijnsel herhaalde zich te 3.15 uur. De top van de Slamat is in wolken gehuld. Om 7 uur 's avonds werden een zeer zwart knal en gerommel gehoord. Vijf minuten hierna was een vuurgloed zichtbaar. Ont 11 uur herhaalde zich dit verschijnsel. De indruk werd gewekt alsof gloeiende lava over den kraterrand vloeide. Het bosch aan den begroeiingsrand is nog steeds bran dende. RIJSTPELLEHIJ AFGEBRAND. TJIKAMPEK, 3 Aug. (Aneta). De rijstpel- lcrij „Poetjocng" van een Chinees te Bata via, is afgebrand. Machinerieën en voor raden gingen verloren. Oorzaak vermoede* lijk kortsluiting. De schade bedraagt ruim f 100.000, w aarvan f 43.000 door verzekering wordt gedekt. Gemengd Nieuws. Uit Oost-lndie ZEVEN MENSCHEN DOODGESTOKEN. MAKASSAR, 3 Aug. (Aneta). In kampona Takalsie, district Maroesoe, zijn bij een steekpartij zeven personen gedood en twee zwaar gewond. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in een vrouwenperkara. DE WERKING VAN DE SLAMAT. BANDOENG, 3 Aug. (Aneta). Gisternacht eerden tot groote hoogte massa's gloeiend materiaal uitgeworpen, welke in den krater terugvielen. Vervolgens is het magma in den krater zeer waarschijnlijk zoo hoog go- k "non, dat de gloeiende massa s nu op de helling terechtkomen. Naar uit Bal -olang gemeld wordt brandt de gloeiende kratertop op \ier plaatsen. VIER KINDEREN AANGEREDEN EEN ONGEVAL DAT NOG GOED AFLIEP Men meldt ons uit Loosduinen: Woensdagavond had op den Loosduinschen weg een aanrijding plaats tusschen een met groenten beladen auto en een zandauto. Het gevolg hiervan was, dat laatstgenoemd voer tuig het voetpad opreed, waar op dat moment juist vier kinderen van den heer v. Leeuwen te Loosduinen liepen. Een van de kinderen werd tegen den grond geworpen en brak een dijbeen. De drie andere kinderen bekwamen lichte verwondingen. Het tramverkeer van de W.S.M. ondervond door het ongeval eenige vertraging. DE DIEFSTAL BIJ EEN OUDE WEDUWE WAARSCHIJNLIJK BEROEPS INBREKERS. Over de diefstal van f 6000 ten nadeel© vau de 71-jarige weduwe Van Hengel te Stouten burg (Utr.), waarover wij gister iu de rubriek Gemengd Nieuws bericht gaven, weet het „Utr. Dbl." nog het volgende meoe te deelen: In den nacht van de inbraak werd de bewoonster, die beneden slaapt, tegen kwart vuur twee wakker, en toen zij licht ontsto ken had, bemerkte zij, dat de beelden, dm op de kast hadden gestaan, verdwenen wa ren. Na wat verder te hebben rondgekeken, ontdekte zij ook, dat de deuren van een paar kasten, die gewoonlijk gesloten waren, open stonden. Eu eerst nu drong het tot haar door, dat vermoedelijk bij haar wa» ingebroken. Aanstonds sprong zij nu uit haar bed en kwam vervolgens tot de ontdekking, dat uit een der kasten een ijzeren kistje, waar in zij haar geld bewaarde, verdwenen was. Haar eerste werk was nu haar gehuw den zoon, die met zijn gezin boven sliep, te wekken, waarna aanstonds aangifte aan den rijks\ eldwachter te Achterveld werd ge daan. Rijks- en gemeente-politie uit die ge meente hebben toen onmiddellijk een on derzoek ingesteld, terwijl tevens de hulp van een politieman uit Amersfoort, die in het bezit van een speurhond is„ en van een deskundige op politioneel gebied uit Utrecht werd ingeroepen. Bij dit onderzoek is gebleken, dat hier ongetwijfeld beroepsinbrekers aan 't werk zijn geweest. Aan de achterzijde van hei huis door een heel moeilijk open te schui ven raampje, dat op circa 1^ Af. hoogte in den muur is aangebracht, binnenge klommen, hebben de inbrekers (vermoede lijk althans is 'het er meer dan één geweest) zich door de keuken naar de woonkamer begeven, vanwaar zij de slaapkamer, waar de weduwe in een bedstede sliep, hebben bereikt. Hier hebben zij, zooals reeds be ven gemeld, twee kasten geopend, uit een waarvan een ijzeren kistje met een zeer aanzienlijk bedrag aan geld is gestolen Eigenaardig is. dat het zelfs den inwo- non don zoon totaal onbekend was dat zijn moeder over een dergelijk spaarpotje, dat nog nooit een cent rente heeft opgebracht, beschikte. n CONFLICT BIJ BRAAT GEtfINDIGD. Men meldt ons uit Delft: Naar wij vernemen zijn partijen betrok ken bij het conflict bij de N.V. F. W. Braat Kon. falniek van Metaalwerken te Delft het na onderlinge bespreking eau» ir-wordea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1