Spoor's geraspte Zwitsérsche Kaas WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HITLERS VERANTWOORDELIJKHEID Tusschen de conclusies, welke door de Verschillende politieke leiders in Duitsch- land uit den verkiezingsuitslag worden ge trokken is deze overeenstemming, dat de Hitler-partij thans verantwoordelijkheid .voor het regeerbeleid zal hebben te nemen. Bij deze algemeene overeenstemming be staat verschil over het hoe van die verant woordelijkheid. In nationaal-socialistische kringen schijnt men van mecning te zijn, dat het resultaat Van de stembus van Zondag deze partij het recht geeit de alleenheerschappij voor zich op te eischen. Zij kan dit, zooals bekend, niet volhouden op grond van de absolute meerderheid om dat zij daar nog ver beneden gebleven is. Zelfs al zouden de communisten buiten de wet gesteld worden hetgeen in nazi kringen verdedigd wordt dan nog zou de partij van Hitier niet de helft plus een der zetels in den Rijksdag bezetten. Blijft het huidig politiek systeem In Duitscliland gehandhaafd, dan kan er dus geen sprake zijn van alleenheerschappij van de Hitlerianen. Wel ligt het voor de hand, dat de partij, die verreweg de sterk ste is gebleken, de invloedrijkste posten In het komende kabinet zou moeten bezetten. Hft ontbreken van een aaneengesloten meerderheid zou dan echter de nazi's wel moeten dwingen om zich op de vingers te laten zien dioor de groepen, die in staat en bereid zijn hen voor een gematigd regeerbeleid te helpen aan de noodzake liike meerderheid, waarbij het Centrum de Jdoorslaggevende factor zal zijn. In Centrumkringen schijnt men zich dan 'ook reeds op onderhandelingen met Hitier en de rijnen voor te bereiden. Dit blijkt o.a jvnj duidelijk uit een beschouwing van de „.Kölnische Volkszeitung", volgens welke het Centrum verlangen zal, dat men „het nationoal-socialisme niet langer veroorlooft een gtooten boog om de verantwoordelijk heid te beschrijven, terwijl het ziclizelt zoozeer als redder heeft aanbevolen" en dat men Hitier niet verder moet veroorloven slechts redevoeringen te houden, maar hem moet dwingen thans de verantwoorde lijkheid mede te helpen dragen indien men hem de alleenheerschappij niet toekent Mag men de „Münchener Zeitung" geloo- yen dan heeft Hitier indertijd aan Hinden burg en Von Papen beloofd, dlat hij aan een coalitieregeering zou deelnemen wanneer hij bij de verkiezingen geen meerderheid zou krijgen. Het blad zegt, dat hij dezo be lofte moest geven, voordat de regeering er toe overging den Rijksdag te ontbinden. Hoewel we dit natuurlijk niet kunnen controleeren, ligt dteze voorwaarde geheel in de lijn van Von Hindenburg's ingrijpen van begin Juni, dat immers ten doel bad de tot opLouw bereidwillige volkskrachten in het Rijksbestuur in te schakelen. Ook klopt zij met den oproep van den Rijkspresident aan do kiezers, waarin sprake was van do noodzakelijke medewerking van den Rijks dag met de boven de partijen staande Rijksregeering. DE NAZI'S STELLEN HUN EISCHEN Naar te Berlijn veriflddt, zijn Gregor Straeeer, kapitein Göring en advocaat Frank II te Berlijn aangek-omen, om met den rijk&w eeroniniLster te onderhandelen over de reorganisatie van het kabinet. Beweerd wordt, dat de nat ionaal-sooialö&- iisöhe partij het rijkflkansal'ierechap en bet rijksmiinieterie van binnenlandsche zaken .voor zicli opeischt. Bovendien 6telt de nationaal-socialistische partij den eisch, dat de communistische partij ontbonden moet worden en de M-m- mundstische rijksdegfira ctfi e het stemrecht in den rijksdag moet worden ontzegd. Er zijn zelfs geruchten over een ultima tum van Ilitler aan de rijksregeerimg. Een desbetreffend bericht moet door Havas zijn verspreid. Het persbureau van de N.S.D.A.P. meldt echter, dat 't van a tot z verzonnen is Zooails gemeld1, as echter de minister voor de rijksweer voor enkele dagen uitsteddg. Te Berlijn blijven .Von Gayil en Von Neu- rath. Politieke onderhandelingen, welke ia ver band met liet resultaat der rijksdag-verkie zingen moeten worden gevoerd, zullen der halve op zijn vroegst begiin of midden vol gende week kunnen plaats vinden, voor zoover de partijen zulks noodig achten. In kringen der rijkeregeering staat men op het standpunt, dat de rijkeregeer mg zelf geen aanleiding ziet een nieuwe nood verordening of een mutatie in het kabinet door te voeren als gevolg van dien verkie zingsuitslag. De communistische afgevaardigde Clara Zetloin, die 75 jaar oud as, sohijnt voor de eerste zittingen van den nieuwen Rijksdag ouderdoms-praeees te moeten zijn. Daar zij echter ziek ie en vermoedelijk niet bij de openingszitting zal tegenwoordig zijn, zou voor deze functie in aanmerking komen de centrum-afgevaardigde Blum, uit Krefeld, die maar enkele maanden jonger ia. Vrouwen in den Rijksdag Te-Tde de oude Rijksdag 39 vrouwe!leden, tfri den nieuwen zullen 36 vrouwen zitting hebben, ml. 15 soc.-dem., 10 comm., 6 van het centrum, 3 DuitsCh-nationslen, 1 van de .Volkspartij en 1 van de Beiersöhe Volks partij. De nat. soc. partij telt onder haar af gevaardigden geen vrouwen, VON PAPEN MET VERLOF. Rijkskanselier von Papen Is Dinsdagmet verlof uit Berlijn vertrokken. Begin volgen de week zal hij te Berlijn terug zijn. HET SAARGEBIED Het Framsche ministerie van buitenlamd- sche zaken maakt bekend, dat tusschen Frankrijk, Duitschland en het Saargebi.vi een eoc.iale verzekeringsovereenkomst is onderteekend. DE NIEUWE RIJKSDAG WAT BETEEKENEN DE NATION A AL-SOCIALISTEN WAT ZAL DE KIJKSPKESIDENT DOEN (Van onzen Duitschen correspondent) Tijdens een kort verblijf in Nederland werd ik getroffen door de belangstelling, welke men er voor de interne Duitse he aan gelegenheden koestert. Ik werd van allen kant bestoamd met vragen omtrent de naaste toekomst onzer oostelijke buren; men wilde weten, waarneer nu eigenlijk het Derde Rijk een aanvang neemt, mem vroeg mij, of hei niet levensgevaarlijk is. een reisje naar den Rijn of de H-arz te ondernemen en men ge loofde mij maar haif, toen ik verzekerde dat zelfs Berlijn den vreemdeling een veilig oponthoud biedt. Ik zou aan hen, die zoo opvallend levendig deelnemen aan den gang van zaken in Duitsdhlond de vraag willen stellen: is het ooit in de geschiedenis van ons vaderland voorgekomen, dat de Duit- schers aan onze in .erne aangelegenheden zooveel aandacht schonken? Mocht iemand, die beter in de vaderlandsche geschiedenis thuis is dan ik, deze vraag bevestigend kun nen beantwooixlen, dan zou ik daar nog de vraag aan toe willen voegen: en gelooft u, dat ons volk op deze belangstelling bijzon der gesteld was? Bij mijn terugkeer in Berlijn vond ik alles zooals ik het verlaten had. Van den staat van beleg viel niets te merken en het dage lijksch leven gaat zijn gewonen gang. Iedei gaat op in zijn eigen zorgen, is er op be dacht, zioh zoo goed en zoo handig moge lijk door diet moeilijke Jeven heen te slaan en pas 's avonds, na gedanen arbeid, komi het gesprek onwillekeurig op de politiek. De oorzaak hiervan Jrigt niet zoozeer bij de mensch als wel bij de kranten, die vol staan met griezelige beweningen; zij zorgen ervoor, dat de politiek in het Duitsche volks leven een rol speelt, welke ons Nederlandsch bevattingsvermogen te boven gaat. De vrije uren, welke door onze jonge menschen wor den gewijd aan het kerkelijk leven en veelzijdige geestelijke en lichamelijke ont spanning, zijn voor de Duitsche jeugd een prachtgelegenheid, om den politieken tegen stander binnen of buiten de vergaderzaal te lijf te gaan. In een staat, waar het kerke lijk ie ven als een particuliere aangelegen heid beschouwd wordt, is zulk een wan verhouding verklaarbaar. Het zal er, vrees ik, niet beter op worden, zioo lang de kerk in het openbare leven deze ondergeschikte rol blijft spelen. Onder de nationaal-socialisten. In Wiilmersdorf wandel ik den Victoria- Garten binnen; de groote zaal is gereser- veerd door de nationaal-socialisten. Hitler- knapen in uniform zorgen voor militaire muziek. Tusschendoor wordt per luidspreker het eerste resultaat dor verkiezingen he kend gemaakt. Worden enorme overwinnin gen der partij aangekondigd, dan davert de -zaal van geestdrift, blijken de oommuniisten «yf socialisten in een bepaald district een paar duizend stemmen meer gehaald te heb ben dan bij een vorige verkiezing, dan geeft men zijn afkeer luid te kennen. Jon gens en meisjes in mijn nabijheid notceren alle cijfers en voelen zich hierbij erg ge wichtig. Hun ouders, die wat verderop zit ten, vinden dat prachtig en zijn trotsch op hun kroost. De gansche zaal bereidt zich voor op een geweldige overwinning vooi Hitier, maar hoe later het wordt, des te kalmer wordt de stemming. Men schijnt intuïtief te voelen, dat de tijd voor het Derde Rijk nog altijd niet gekomen is. Vooral de S.A.-mannen vinden dat heel erg. Zij hebben weken achtereen hard gewerkt voor de propaganda, deelgenomen aan tat- looze vergaderingen en demonstraties, niets verdiend maar zij mopperden niet, want zij wairen immers overtuigd, dat nu weldra de groote dag zou aanbreken! Zij zagen ln het stadion hun grooten ledder, Adolf Hitler, door tienduizenden toegejubeld, in de auto van Goebbels, beiden door schijnwerpers verlicht, binnenrijden en waren vast over tuigd, dat enkele dagen later de zegetocht door het Brandenburger Tor langs Unter den Linden zou volgen. Hun koene verwachtingen hlefcen niet in overeenstemming met de nuchtere feiten. Het politieke leven der laatste tien jaren doet onwillekeurig aan het' verloop van den oorlog denkeu: wij beleven een aaneen schakeling van sdhitterende overwinningen, welke ten slotte op een nederlaag uitloopen! Volgens Dr. Goebbels beheerscht Hitier sedert Zondag de politieke situatie en op de voorpagina van zijn „Angriff' krijgen we onder diens portret te lezen, dat hij de eenige is, in staat en geroepen, om den tegenwoordigen toestand te beheerschen. Maar zonderling genoeg beweren haast alle andere organen omtrent hun partij iets dergelijks, allen zijn in him schik, de so ciaal-democraten, de Duitsch-mationalen, het katholieke centrum, de communisten. Zij spreken allen van hun „Erfolg". En in den grond der zaak hebben allen gelijk! Hei verloop van deze verkiezingen beantwoord de geenszins aam de hooge verwachtingen, welke men er binnen-en buiten Duitsch- landi van koesterde. Het was een verspilling van kracht en tijd en geld! In zijn al te groote doortastendheid is het kahinet-Vou Papen aan het door Hindenburg beoogde doel voorbijgestreefd: de politieke verhou dingen zijn er door deze verkiezingen geen haartje beter op geworden. ~T- De bet eekenis der nat-soc. groep Be deel de vreugde niet met hen, die van een stilstand in de nationaal-socialistische beweging spreken; van de 607 zetels zullen in den nieuwen Rijksdag 230 plaatsen door de nationaal-socialisten, 133 door de sociaal democraten, worden ingenomen. Wanneer men bedenkt, dat de strijd ditmaal vooral tegen de heerschappij der socialisten was gekant en het prestige dezer machtige re- puhlakeiosche partij een geweldigen knak had gekregen door het wegjagen der Prui sische waarnemende ministers dan moet men erkennen, dat de soci's dapper stand hebben geluouden tegen de felle aanvallen van rechts. Do vooruitgang van het een trum vam 69 op 75 zetels bewijst, dat Brüning sedert zijn heengaan een populari teit geniet, welke voor die van Hitier niet onderdoet. Hij ds een politieke tegenstan der, waarmede alle partijen in de naaste toekomst rekening moeten houden. Zijn partij zal van beslissenden invloed zijn voor den verderen loop der zaken; zonder haar bestaat er voor liniks en voor rechts geen meerderheid, valt er dius aan vruchtbaai ■werk niet te denken. De nieuwe Rijksdag is op de voegzaamheid van deze katho lieke partij aangewezen! Groote opschudding brengt de snelle aan- gpDei der communistische afgevaardigden teweeg: hun mandaten zijn van 7S op 8b gestegen, waaruit valt af te leiden, dat vele ontevredenen der kleine partijen, waar schijnlijk ook een paar duizend afvallige socialisten, hun stem voor Moskou hebben uitgebracht De Rijksregeermg schijnt hier op voorbereid te zijn geweest, want plot seling werd het communistische partij orgaan, de „Riote Fahne", tot den lOden Augustus verboden. Door deze maatregel wordt uiteraard de indruk van dezen ster ken vooruitgang verzwakt. Des te vermake lijker deed het aan, dat de communisten bi den laten Zondagavond nog kans zagen hun overwinning door een extra-editie van de communistische Rijksdagfractie wereld kundig te maken! Zij jubelden: Glanzende Ergebnisse fur die K. P. D.l Vormarsch dei braunen Banden gebrochen! Wanneer wij hebben vastgesteld, dat ook de katholieke Beiersche Volkspartij van 13 tot 22 zetels is vooruitgegaan, dan heeft het weinig doel meer over de zgn. „Splitterpa"- teien" te spreken. Zelfs de Chr.-socialen be leefden een achteruitgang van 14 op 4 ze tels. Ik vermoed dat vele stemmen uit Evan gelische kringen werden afgegeven op Hitier, misschien ook enkele op Iiugenherg, wiens Duitscth-mationale volkspartij een be trekkelijk geringen achteruitgang van -42 op 37 mandaten moest boeken. Scherper dan tevoren staan links en rechts tegenover elkaar. De door Hinden burg verlangde burclitvrede kan benut wor den tot het samenstellen eener coalitie, maar ik vrees, dat deze niet tot stand zal kinnen. Daarmede zou dan ook het lot van dezen Rijksdag zijn geveld. Het aanzien vain 't Duatsche Rijk noch de belangen van 't Duitsche volk werden door deze P.ijksdagv er kiezingen bevorderd, hoog stens het prestige van Von Papen cn diens aristocratisch kabinet. De gang van zaken bevestigt een uitlating van dezen kanselier, dat hij voorloopig niet aan heengaan denkt. Op zijn initiatief weid de oude Rijksdag door Hindenburg ontbonden. Het woord is nu aan den Rijkspresident en we zijn be nieuwd hoe door hem via zijn kanselier over het resultaat dezer verkiezingen zal worden gesproken! Berlijn, 2 Augustus 1932. DE TERREUR DER RECHTS- RADICALEN De in verband met de aanslagen te Ko ningsbergen gearresteerde arrestanten wei geren allen hardnekkig eenige verklaring ai te leggen. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld, dat, waar bepaalde politieke groepen bijzonder onder de verdenking zijn gekomen dit vooral een gevolg is van 't feit, dat bij zijn arrestatie een lid van de S.A. heeft ver klaard, dat zijn leidet hem tot deze daden had aangezet Deze verklaring wordt echter door de nat-socialisten tegengesproken. Voor den snelrechter te Koningsbergen heeft gisteren de student Rent terecht ge staan. wien ten laste werd gelegd, Maandag ingebroken te hebben in den wapenwinkel van Anhuth. De student werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Voorts hadden zioh wegens verboden wa penbezit te verantwoorden een zekeire Otto Schulz en Helmuth Radtke. Beiden werden veroordeeld tot vijf dagen, respectievelijk twee weken en drie dagen gevangenisstraf, voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, bij betaling van een boete van 20, res pectievelijk 30 rijksmark In Koningsbergen zelf zijn de. anders zoo talrijke S.A.-uniformen plotseling geheel uit het stadsbeeld verdwenen. Ook partij insig nes worden niet zichtbaar meer gedragen. Te Goldberg (Silezië) is geschoten op de ambtewoning van den uit zijn functie ont heven landraad Gauglitz. Te Liegnitz heeft een onbekende motor rijder een bom geworpen naar het volksge bouw. Te Neurenberg is de politie bij een relle tje uit een huis beschoten. De politie beant woordde het vuur, waarbij een man, die weigerde zijn njam te sluiten en de agen ten uitschold, door een schampschot aan 't hoofd gewond werd. Te Altona nam de politie in een nat-soc. vereenigingslokaal revolvers en munitie in beslag. In Billstedt nam de politie bij twee S.A.- motorrijders pistolen en munitie in beslag. De eigenaars van deze verboden wapenen werden gearresteerd. In de Stresemann-strasse arresteerde de politie een lid van die Antifa, die een revol ver bij zich had. Toen de agenten den man wegvoerden, werden zij beschoten. De be ambten beantwoordden het vuur. Te Mariëaburg werd 't overvalcommandlo naar een herberg gelokt, waar een schijn gevecht in scène was gezet Van de afwezig heid van het overvalcommando werd ge bruik gemaakt, om de aanslagen te plegen. Naar de politie te Keulen mededeelt, is Maandagavond op den Akenschenstraatweg een auto met 15 nazis aangehouden, die zich in Quadrath aan een overval hadden schuldig gemaakt en daarbij van wapens hadden gebruik gemaakt Te Sonmeberg in Thüringen werden gister nacht een aantal deelnemers aan een kerk- wijdingsfeest door politieke tegenstanders overvallen. Daar de toegesnelde politieagent met zijn gummistok de orde niet kon herstellen, trok hij zijn revolver en loste zes schoten. Een 35-jarige koetsier en een 25-jarige vrouw werden doodielijk getroffen. Toen de beambte zijn pistool leeg gescho ten had, nam hij die vlucht en haalde ver sterking. De rust was inmiddels wederge keerd. Uit Koningsbergen wordt nog gemeld, dat het aantal gearresteerden thans 80 bedraagt Er mei dien zich telkens nieuwe getuigen HET INCIDENT TE WARSCHAU Dultschland wijst bet Poolsche protest al Uit Berlijn wordt officieel© medegedeeld. De Poolsche gezant heeft giitc-riuidiag een bezotk gebracht aan den Rijksminister van Hl rteriandsche Zaken, wien hij de iezinc zijner regeering gaf nopens het vlagincident van 31 Juli j.L te Warschau. De Rijksminister van BuLten'andsche Za ken beeft den gezant medegedeeld, dat hij von protest inijke het optreden van 1en zaakgelastigd© moet afwijzen. De a angel e- genlhiedd is op grond van de modedeelingen- van den zaakgelastigde reeds onderzocht. Zijn optreden ae volgens volkenrechtelijk gebruik volkomen gerechtvaardigd geweest ERNSTIGE ONTPLOFFING TE EMMERIK. Twee arbeiders gedood. Gistermorgen heeft in de droogafdeeling van de Oxvdemaatschappij voor Chemische Producten aan de Industriehaven te Em merik, een hevige ontploffing plaats gevon den, waarbij twee arbeiders zijn gedood Tengevolge van de explosie, die in de ge heele stad hoorbaar was, werden in de oïn liggende straten talrijke ruiten door den luchtdruk ingedrukt, terwijl eenige daken gedeeltelijk werden weggerukt. OOSTENRIJKS LEENING Votum van wantrouwen verworpen Bij de debatten over het leeningevardrag in den Nationalen Raad te Wee nen zeide de groot-Duitsoher Zarboch overtuigd te zijn, dut de eenige mogelijkheid om den nood te overwinnen is en blijft de aaneen sluiting van alle Duitsohers in middvjn- Europa. Afgevaardigde Neuetaedtar-Stürmer wees er de vorige sprekers op, dat de „Anechluso" door de vredesverdragen verboden is, niet slechts tot 1942 of 1952, maar voor altijd. Zij zal eerst tot stand komen, zoo dra Oostenrij i en Duiitschiland madhtig genoeg zijn, om hum will door te zetten, geen dag eerder geen dag later. De leening kam nuttig zijn voor Oosten rijk, als het land ze gebruikt, om op adem te komen en voor zijn economischen opbouw Het tegen de regeering door de groot- Duitschens ingediende votum van wan trouwen, werd daarna met 81 tegen 81 stemmen verworpen. Voor de motie steunden, behalve 70 sociaal democraten en 9 groot-Duitsohers, twee leden van het Heiimatblok. Tegen steenden oa. de 66 christelijk socialen, o.w. zioh reeds de plaatsvervanger van mgr dr Souped, de Weensche bankier Vancura, bevond. Het leemingsverdirag werd daarop naa hoofdcommissie verwezen. DR. SEIPEL t In onze vorige editie konden wij nog ver melden, dat Dr. Ignaz Seipel, de bekende oud-bondskanselier van Oostenrijk, gister morgen half 8 in het sanatorium „Waldfrie- de" in bet Wienerwald na een langdurige ziekte is overleden. Ignaz Seipel werd 10 Juli 1876 te Weenen geboren. Hij koos den geestelijken stama en werd in 1899 tot priester gewijd- In 190S promoveerde hij aan ae Weensche Universiteit op een proefschrift over Moraal theologie en reeds het volgende jaar weru hij als ordinarius beroepen aan de philoso- phische theologische hoogesohool te Walds- buirg, waarna hijin 1917 boogleeraar werd aan de Weensche Universiteit Reeds geruimen tijd had hij zioh toen al op politiek gebied benogen en in October 1918 trad hij als minister voor Sociale Za ken toe tot het kabinet Lamasch, fcerwtj-1 hij in 1919 vice-president werd van de sociali- satie-commissie. In Mei 1922 werd hij bonds kanselier, waarmede voor het eerst in 600 jaar een priester in Oostenrijk de leiding van de regeering kreeg. In November 1924 trad hij af, doch na het aftreden van het kablnet-Ramek vormde hij in October 1926 zijn tweede kabinet Als gevolg van de verkiezingen in April 1927 trad bij wederom af, doch reeds op 19 Mei 1927 vormde hij zijn derde kabinet In 1929 trad hij voor goed af. Zijn invloed op het politieke leven Ln Oos tenrijk was nog zeer groot ook toen hij in de 1 edding van de Chr. SociaJe Partij In 1931 verleende de Weensche universiteit hem het eere-doctoraat in de rechten. Ten teeken van rouw zijn op het parle mentsgebouw te Weenen de vlaggen half stok geheschen. Het lijk van den grooten staatsman is heden opgebaard in het militair casino. De begrafenisplechtigheden zullen Vrijdag voormiddag plaats vindien. ENGELAND EN IERLAND Nienwe onderhandelingen? Vandaag zou in den Ierschen eenaat een motie worden ingediend, waarin verlangd wordt, dat gevolmachtigden worden be noemd teneinde de onderhandelingen met Groot-Brittanraë inzake de grondannudtei- ten te hervatten. De Valera schijnt echter niet geneigd te zijn, toe te geven wat betreft de voorwaar den der onderhandel,imigen. In de Iensohe havens zijn gueter meer dan 40.000 ton Britsche steenkolen aangekomen, waarvoor reöhten zullen worden betaald. Tot nog toe is nog geen enikele zending steenkolen van het continent aangekomen. Evenmin is een dergelijke zending aange kondigd. MAC DONALD TE LONDEN TERUG Mac Donald is per trein uit Lossiemouth vertrokken en gieteravond laat te Londen teruggekeerd. SIR ALAN JOHNSTONE f Na een operatie ie op 73-jarigen leeftijd te Londen overleden sir Alan Johnstone, die gedurende 38 jaar in Britschen diplomatie- ken dien6t was en bovendien een bekende figuur wee in de Engelsche sportwereld. Sir Alan Johnstone was achtereenvolgens werkzaam te Weenen, Washington, Belgra do, Den Haag, Rome en Kopenhagen. Van 1910 tot 1917 was bij Brifech gezant te Den Haag. Zijn zoon Haroourt Johnstone is Lager- buislid voor het district South Shieflds en A6sdstent-Wlhiip dn de nationale regeering. DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE Volgens een Reuter-telegram uit Washing ton, hebben de Vereenigde Staten de uit- noodiging van den Volkenbond, om deel te nemen aan de economische wereldconferen tie, aangenomen. BOLIVIA EN PARAGUAY In verband met de berichten over de ope ning der vijandelij'kheden tue&dhen Bolivia en Paraguay, hebben de regeeringen van de Vereenigde Staten, Mexico, Cuba, Colum bia en Uruguay aan de 14 andere Amen- ka ansefhe regeeringen een boodschap ge zonden. bevattende de uitnoodiging meae te doen aan de pogingen tot handhaving van den vrede. DE OPSTAND IN BRAZILIË De „constitutionalisten" in Brazilië zijn een groot offensief begonnen tegen Rio de Janeiro, dat zich in handen der federalisti sche troepen bevindt. Zooals bekend, beoogen de rebellen het afzetten van president Vargas, het in wer king stellen van de grondwet en het uit schrijven van nieuwe verkiezingen. VON GRONAU TE CHICAGO. De Dornier Wal van den Duitschen piloot von Gronau is Dinsdagavond boven Chica go aangekomen. De daling heeft om 19 uur 50 plaats gehad op het Michigan-meer. Von Gronau en de overige leden der beman' ning werden door een geweldige menschen- menigte enthousiast begroet. PROF. PICCARD IN ZWITSERLAND Professor Piccard is, dn gezelschap van zijn assistent Kipier en den physicus Co- seyns, met den vrachtwagen, waarop zich de 6tratosfeergcmdeH bevindt, gisternamid dag aan de Zwitsérsche grens aangekomen. Hij deelde mede, op het vroegst a s. Za terdag zijn vlucht te zullen nemen naar de stratosfeer. WERKLOOZEN-OPROER TE OTTAWA OTTAWA, 3 Augustus. Voor het parle mentsgebouw te Ottawa, waarin op het oogenblik de Britsche Economische Wereld rijk-Conferentie wordt gehouden, hielden gisteren de werkloozen van Ottawa groote werkloozenhetooging, waarbij het tot ernstige botsingen met de politie is geko men. De Canadeesche minister-president Ben nett had gistel-morgen de eischen van een uit zeven arbeiders bestaande delegatie van werkloozen, die zich in een groot kamp hebben verzameld, dat is opgeslagen buiten Ottawa, afgewezen. Deze eischen hielden o.a. in een wekclijksche ondersteuning van 12 dollar, invoering van den 7-urige n ar beidsdag en invrijheidstelling der politieke gevangenen. Bennett verklaarde, dat de geheele de monstratie door Moskou in scene was gezet Hij dreigde met de scherpste maatregelen. Duizenden werkloozen marcheerden uit het kamp en uit verschillende stadsdeelen door de straten van Ottawa naar het Par lementsgebouw. Onder het uitroepen leuzen, als: „Wij willen brood", verzamel den zij zich voor het gebouw en namen een dreigende houding aan. Toen de bereden politie met den gummi stok tegen de werkloozen optrad, kwam het tot een ernstig handgemeen, waarbij de werkloozen met de bloote vuist op de poli tie insloegen. Vele winkeliers sloten hun zaken en be schermden hun etalages met luiken en plan ken. Pogingen tot plunderen werden echter niet gedaan. Pas laat op den dag. nadat verscheidene werkloozen waren gearresteerd, kon de orde hersteld worden. DE STRIJD IN MANDSJOERIJE Aanvallen op stations Dinsdagmorgen hebben "Marendeiie, het e.g. vrijwiiM'igerecorps vormende, dat naar het schijnt onder bevel ©teat van Tsjang Hsoe Liang, op verschillende stations langs den Ziiid-Mandsjoerijschen spoorweg aan vallen gedaan. De vrijwilligere opereerden in groepen van 100 tot 300 personen, doch de Japansche garnizoenen slaagden er, naar Tokio meldt, in, den vijand te verdrijven. Te Moelitoe is de stationschef ontvoerd. De Chimeeeche regeering ontving draad loos de mededeeling van generaal Ma. Int •hij, verre van gesneuveld te zijn, nog steei6 het opperbevel over de Chineesche troepen J'-!voert. HET VEERBOOT-ONGELUK IN BENGALEN Bij het veerboot-ongeluk in Oost-Bengalen zijn 216 Mohammcdaansch© arbeiders ver dronken. Slechts 31 konden gered worden. Gemengd Nieuws. NOODWEER IN DRENTE. Zuid-Oost-Drente heeft veel geleden door een hevig onweder, dat vergezeld ging van een buitengewoon krachtigen wind, geweldig veel regen en hier en daar hagel. De régen was op sommige plaatsen zoo dicht dat men geen 15 Meter meer voor zich uit kon zien. Het water viel met geweldige hoeveelheden naar beneden, zoodat het bijna overal lekte. De takken werden van de boomen gescheurd en lagen overal langs de wegen. In Coevorden viel op vele plaatsen hagel als dikke steenen. De korenhokken liggen ver waaid op het land en het nog niet gemaaide koren ligt op vele plaatsen plat tegen de aarde. Te Vriescheloo sloeg de bliksem in de be huizing van H. Tuintje?. In korten tijd was alles een prooi der vlammen. De levende have werd gered, behalve een geit, die in de vlam men omkwam- Daar de bewoners afwezig waren werd er zo goed als niets gered. Huis ~n inboedel waren verzekerd. DOODELIJK MOTORONGELUK De politie-agent Van Heusden uit Wasse naar, die bij een motorrennerij te Blerick een ongeluk opliep, is aan de gevolgen gestorven. KINDERVERLAMMING. Te Willeskop heeft zich by den veehouder W. J. Nederend ten geval van kinderverlam ming voorgedaan by een 6-jarig zoontje- De toestand is vooralsnog niet ernstig. DOOR ZIJN PAARD GEDOOD Toen de landbouwer P. Rovers te Geffen zyn paard uit de weide had gehaald, schrok het dier onderweg en sloeg op hol. R., die het touw om de hand had gedraaid, zag geen kans los te komen. Hij sloeg tegen den grond en werd een 800 meter door het hollende dier mee gesleurd. Met een hersenschudding werd de an opgenomen. Enkele uren later is hij over- den, DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Op het landgoed „Lactaria" te St. Antho- nis, werd tijdens een onweer door den blik sem getroffen J. Hermens, terwijl hij aan tafel de krant zat te lezen. De ongelukkige was op slag dood. Hij was pas 22 jaar. De andere personen, die bij hem zaten, bekwa men geen letsel. Weerbericht. Pb'ltje geeft den vorlgen etand Hoogste etand te La Co run a 767.3. Laagste stand te Reykjavik 744.9. Stand vanmorgen halftwaalf 760.7. 4 AUGUSTUS Zonsopgang 4.25 u.; Zonsondergang 7.45 u. 6.47 u.; Maansonderg. 8.40 u. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige Z.W. tot W.- wind, meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, waarschijnlijk weinig of geen regen, en iets warmer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 14.6 G Zomertijd: Van 's avonds 9.15 u. tot 's morgens 4.57 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Canp 4 3.10 330 Ems I... 1.09 1.03 Coblenz 2.89 2.97 Trier 0.40 0.45 Keulen 2.91 3.01 Ruhrort J.69 Wesel 1.57 1.73 Emmerik 2.80 Dusseldori 2.42 2.51 Maastricht 1.85 iJs6 Venio 10.93 10.84 Heden Vorig Walshut 3.94 3.91 Basel 4 4 1.88 1.79 Hunlngen 2.60 2.40 Rheinweiler -0.23 -0.01 Kehl 3.73 3.77 Maxau 5.47 5.50 Wiedesheim 1.14 1.06 Mannheim 4.52 4.58 Lohr ..44 1.16 1.22 Mainz 1.78 1.84 Bingen 2.6S 2.75 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 4 Augustus (Oude Amsterdamsche ttJd) Delfzijl 0.38 12.43 Hellevoetsl.4.14 16,88 Terschelling 10.10 22.27 Willemstad 6.08 17.25 Harlingen 10.50 23.12 Brouwersh. 3.26 15.50 Helder le 5.14 8.21 Zierikzee 4.10 16.20 Idem 2e 17.19 21.11 Wemeldlnge 4.28 16.44 IJ maiden4.13 16.40 Vllssingen 2.34 14.43 H.V.Holland 3.28 15.57 Terneuzen 3.07 15.21 Scheveningen 333 16.07 Hans weert 4.00 16.05 Rotterdam 5.42 17.44 DE „ASTRID" WEER AAN DEN GROND, Het Deensche zeiljacht „Astrid", dat ln het begin van de'vorige week by Oostmahorn (Fr.) gestrand is, doch dat later weer vlot is ge komen, is thans op de kust van Texel, in het Molengat, weer aan den grond geloopen. Het schip zit ongeveer 50 meter uit de kust. De sleepboot „Drente" kon niets uitrichten. Vier leden van de bemanning, waaronder een dame, zijn naar Den Helder gebracht. De stuurman is aan boord gebleven. Het schip maakt zware slagzij over stuurboord, welk Ixiord geheel in het water ligt. De sloepen en ankers zijn ver loren gegaan. Of het schip vlot kan worden gebracht, is niet zeker. Deskundigen meenen, dat dit niet gebeuren kan- De schipper van de „Astrid" evenwel zegt, dat het wel moge lijk is. Het schip was op weg van Kopenhagen naar Teneriffe en was na het vertrek var Cuxhaven reeds negen dagen op zee, gedu rende welken tijd het vaartuig met zeel slecht weer te kampen had. DOODELIJKE VAL De 9-jarige Ype de Jong te Genum (Fr.) zat op een rijdenden wagen en kwam zoo- dandg te vallen, dat een der wielen hom over het lichaam gimg. Tengevolge van ern stige inwendige kwetsuren is de knaap in het ziekenhuis te Leeuwarden overleden. Mej. van der M., concierge der Ambachts school te Winschoten, viel uit de bovenste ver dieping van het hooge gebouw. Ze werd in zor- gelijken toestand naar het R.K. ziekenhuis ge bracht. Daar is zy aan de gevolgen overleden. ZESDUIZEND GULDEN GESTOLEN Des nachts hebben ongewenschte personen zich toegang weten te verschaffen tot de boer. dery van de weduwe van Hengel te Stouten- burg (Utr.). Zij hebben f 6000 aan papiergeld meegeno men, waarbij een briefje van f 1000, verschil lende van f 100 en voorts papiergeld van klei nere bedragen. Omtrent de daders tast men in het duister. De politie heeft een onderzoek i gesteld. KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA 65. Gelukkig schenen de inboorlingen nog al heel wat te bespreken te hebben, maar het duurde niet lang, of onze arme vluchte lingen hoorden ze in de verte woest schreeu wend achter zich aankomenDe grond dreunde onder hun voetstappenHa! daar waren ze bij de rivierdaar lag het bootje! Ploem! Ploem! Een voor een doken er mei een geweldigen sprong in! G6. Hierbij was echter de professor wat in do verdrukking geraakt; de twee jongens waren boven op hem gevallen en hij lag, half versuft, met zijn hoofd buiten boord. Hap! zei een groote kaaiman, die uit het water opdook, en had in 't zelfde oogenblik des professors eerwaardige en geleerde baard tusschen z'n tanden! (Wordt Vrijdag vervolgd!

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2