lliruiur £>iïtsdjr tüouraid Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending n£-50 Bu dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 3724 Bureau: Breest>"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 1 AUGUSTUS 1932 ADVZBTENTIEN Van 1 tot 5 regels.....l-lVA 0A2W sn van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend O.f 12e Jaargang DE DUITSGHE VERKIEZINGEN De verkiezingen in Duitschland, waarvan de uitslag met zoo groote be langstelling werd tegemoetgezien, heh- ben niet precies het pad aangewezen, waarlangs voortaan de Duitsche poli tiek zal gaan. Men kan misschien zeggen, dat een meer duurzame toestand in de verhoudingen der politieke partijen is ingetreden. Erj is nog wel een verschuiving naar dej meer radicale zijden, maar de nieuwe! beweging heeft niet opnieuw de Duit- j sche landen als het ware overstroomd. Toch hebben de Nationaal-socialisten j nog weer vooruitgang gemaakt, verge- j leken met de verkiezing vóór enkele] maanden in Pruisen. Op zichzelf is dit toch wel van belang, want thans blijkt dus, dat de Hitler-beweging in het ge- heele rijk percentsgewijs even sterk is, als in Pruisen. De zuidelijke landen met Beieren aan het hoofd konden dit per centage dus niet terugdringen. De communisten zijn sterk in cijfer geklommen. Het is merkwaardig, dat zulk een groot gedeelte der Duitschers, alle uitspattingen te* spijt, het met Moskou blijft houden. De afstand tus- schen sociaal-democraten en communis ten is, in cijfers berekend, weer kleiner geworden. De sociaal-democraten zelf zijn nog niet vooruitgegaan, ondanks de groo- tere vrijheid, welke zij zich thans kun nen verpqrloven. Dat het centrum niet meer vooruit ging, is. merkwaardig. Er werd gedacht dat vele niet-katholieken, joden bijvoor beeld, hu de partij van Brüninjg; zouden kiezen. Dit is niet geschied. -Tamelijk zeker heeft de Hitler-beweging méér aanhang getrokken uit de centrum-krin gen. De nationaal-socialisten met de duitsch-nationalen samen blijven nog aanmerkelijk ver van de meerderheid af. Of hèt echter mogelijk zal zijn een constitutioneele regeering te vormen zonder de leiding dezer ruim 40 pCt. kiezers erin te kennen, lijkt onmogelijk. De Hitler-mannen alléén zijn sterker dan de socialisten en de centrumlieden samen, welke tot dusver de bestuurs posten bezetten. In allen gevalle is het rijk der laatsten voorloopig uit. Zelfs de vrijere armslag, welke zij bij deze verkiezing hadden, heeft hun weinig winst bezorgd. Een zeer groot deel van Duitschland neigt thans kennelijk tot de nieuwe beweging, welke de persoon lijkheid méér kans geeft. Welke richting het Centrum kiezen zal in de toekomst, valt nog niet te zeggen. Het zal rekening moeten hou den met het feit, dat er straks velen uit eigen kring kunnen overhellen naar het nieuwe politieke geloof. Eu vast staat, dat van de nationaal-socia listen steeds meerderen straks bestuurs posten zullen gaan bezetten. Hieraan heeft het Centrum altijd groote waarde gehecht. De regeering Von Papen is versterkt uit deze verkiezing getreden. Komt er geen overeenstemming tusschen de nationaal-socialisten, de Duitsch-natio nalen en de Centrumpartij, zoo zal deze regeering wel aanblijven. Met de kans erbij, dat nog ietwat méér in de Hitier- richting gekoerst wordt. Een partij van bijna veertien millioen kiezers kan niet straffeloos genegeerd worden. Op dit moment gelooven wij, dat het revo lutionair gevaar niet vlak voor de deur staat. Maar als, welke regeering ook, doen zou alsof er geen nazi's waren, zoo zou dit tot vreemde dingen kunnen leiden. Elke daad wordt óf gerechtvaardigd of veroordeeld door zijn gevolgen. Zeer spoedig zal blijken of Hindenburg goed gedaan heeft toen hij wijziging deed aanbrengen in de eindleiding van het Duitsche Rijk. Wij neigen ertoe het eerste aan te nemen. Ten slotte, deze 'verkiezing kan meerdere rust brengen. De partijen kennen thans elkanders sterkte beter, dan ooit te voren. Had Hitier bijna de helft gehaald, zoo mocht men bevreesd zijn voor de gevolgen. Waren socialis ten en Centrum sterk vooruitgegaan, dan insgelijks. Een toestand van con solidatie is ingetreden. Dit kan groo- tere rust beteekenen. Dat, om hiermede te eindigen, de Christelijk-sociale Volksdienst als het ware vermalen is tusschen de groote partijen, doet ons leed. De Duitscher voelt voor wat massaal is, dus ook voor massa-partijen. Men is te laat begonnen in Duitsch land de protestanten volgens het be ginsel te organiseeren. DE NIEUWE VOORZITTER VAN DE RADIORAAD Bij Kon. besluit is benoemd tot lid, tevens voorzitter van den Radio-raad en tot lid, tevens voorzitter van de Radio-omroep con trole commissie de heer H. van B o e y e r., lid van Gedeputeerde Staten van de provin cie Zuid-Holland te Voorburg. Evenals zijn voor ganger de oud-minis ter dr. J. Th. de Vis ser behoort de heer van Boeyen tot de Christel. Historische IJnie. Hij is den 23 Mei 1889 te Putten (G.) geboren en dus 43 jaar oud. De heer v. Boeyen ontving zijn oplei ding aan de H. B. S. en kwam daarna in het bezit van de acte Staathuishoudkunde M. O. en het diploma gemeente-administra tie. Zijn ambtelijke loopbaan ving hij aan op de Provinciale griffie van Gelderland. In 1915 ging hij over naar het departement van Waterstaat als adjunct-commies. In vijf ja ren tijds doorliep de heer van Boeyen de rangen van adj.-commies, commies, hoofd commies en referendaris. Tegelijkertijd was hij van 1919 af wethouder van de snel groeiende gemeente Voorburg; zoowel deze functie als die van referendaris aan het de partement werden door hem nog bekleed, toen hij r.a in den zomer van 1923 tot lid van de Prov Staten te zijn gekozen in September 1925 tot lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland werd benoemd. Op publiek terrein heeft hij zich naast zijn ambt van Gedeputeerde in verschillende functies begeven. Hij was destijds lid van de staatscommissie inzake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten en is thans nog lid van de commissie-Van Rijckevorssel betreffende het verkeersvraag- stuk Zuid-Holland—N.-Brabant—Zeeland. Voorts is hij voorzitter van de provinciale adviescommissie voor de uitbreidingsplan nen en voorzitter van de commissie belast met het ontwerpen van een streekplan voor het eiland IJsselmonde. De heer van Boeyen is lid van het hoofd bestuur der Chr. Hist. Unie, lid van het Kamerkringbestuur Leiden, voorzitter van een Statenkringbestuur en lid van het hoofd bestuur der vereeniging van C. H. leden van gemeentebesturen. Thans zal nog moeten worden voorzien in de vacature van voorzitter der algemeene programma-commissie, welke functie ook door Dr. de Visser werd bekleed. VRAGEN VAN KAMERLEDEN In verfband met het feat dat de nieuwbe noemde burgemeester vain Stedum een ge- pensionineerd majoor der infanterie is, die werkzaam wa6 op de gemeenteeecretairie te Koudekerk a. d. Rijn, heeft de heer Braat aan den minister vam Biinnenl. Zaken ge vraagd, of de minister bereid i6 mee te doe len: a. hoe oud genoemde burgemeester is; b. hoeveel pensioen, en hoeveel salaris hij krijgen zal ails burgemeester en of er geen jongere, bekwame krachten te krijgen wa ren, diie geen betrekking kunnen bemachti gen en waarom die gepasseerd zijn. ONZE VLEESCHEXPORT NAAR FRANKRIJK De heer Braat heeft aan den Minister ge vraagd of het hem bekend is, dat de vleeöch- export voor 90 pCt, van het voor die uitvoer bestemde kwamtum in handen is van 5 6 personen, en dat de prijsdaling van de schapen hier te lande veroorzaakt wordt, doordat deze exporteurs de markt in handen hebben en op de markten slechts door één hunner laat aankoopen, zoodat de schapen houders gedwongen zijn, dik door hem ge boden bod te aanvaarden, waardoor de markt gedrukt wordt en de winstmarge voor de exporteuis automatisch wordt vergroot, wat voor de 6Chapenhouders dubbel schade lijk is, omdat de prijzen voor bet binnen- landsch gebruik daardoor ook lager zijn; terwijl schapen in 1931 geboren, niet bij deze exporteurs in aanmerking komen voor ex port, zoodat hierdoor alweer schade voor de schapenhouders ontstaan is. Gevraagd wordt dan of de minister bereid e<m en ander beter te regelen, zoodat a. e export niet voor het grootste deel in han- ;n van ëlechts enkele personen blijft; b. eerst de schapen, in 1931 geboren, geëxpor teerd worden; c. door het bepalen van een vaste winstmarge voor de exportschapen, de exporteurs geen belang hebben bij een da lenden marktprijs. Will de minister ook mededeelen, boe groot het kwamtum is. dat uitgevoerd mag wor den in het deirde kwartaal? HET ANTI-COMMUNISTISCH VERBOND DE KLAUWEN DER GEPOE In Nederland bestaat, zooals men zal weten, een anti-communistisch verbond, waarvan het propagandabureau is gevestigd te Soest. Dit verbond heeft 'n propagandageschriftje uitgegeven: De klauwen der Gepoe, waarin in enkele maar heel felle en schrille kleu ren geteekend wordt, het wezen van het communisme, zooals Rusland, dat in de praktijk laat zien. Het beeld in dit korte geschriftje getee kend, is zoo verschrikkelijk, dat, zelfs al zou het belangrijk overdreven zijn, de werke lijkheid alle weidenkenden de plicht oplegt om met alle kracht tegen het voortwoekeren van het communisme partij te kiezen. Inderdaad, alles moet gedaan worden om de menschheid voor de gruwelijkheden van het communisme te bewaren. DE REGEERING EN HET BOUWBEDRIJF Zaterdag meldden wij reeds, dat de regie ring bereid is 20 millioen gulden beschik baar te 6tellen voor bouwvoorschotten. Uit den brief, welken de Regeering heeft gezonden aan de organisatie van het bouw bedrijf, blijkt vervolgens nog, dat, wanneer de partijen tot een bevredigende oplossing geraken, de volgende plannen voor uitvoe ring in aanmerking komen: Woningstichting Thuis Beet, Heerlen 324.000; Gemeente Bussum 500.000; Mij. tot verbetering van Woningtoestanden Gro ningen 180.000; Gemeente Cuyk en SL Agatha 20.000; Gemeente Laren 100.000; Coöp. Arb. Woningbouwvereeniging De Ar beid. Wormerveer Chr. Woningstichting Eigen Haard, Nijmegen Woningbouwver eeniging te Zwolle 100.000; Joodsche VYo- ningbouwver. A'dam via Hyp. en Intern, bedrijf 1.000.000; Stichting tot beheer en expl. van Gemeentewoningen Deventer via Hyp. en Intern, bedrijf 300.000; Gemeente Waalwijk 250.000; „Zomers Buiten" Am sterdam via Jager te Bussum 1.000.000; Gemeente Renkum 150.000; „Zomens Bui ten" Amsterdam 1.437.350; Rochdale, Am sterdam 977.400; Woningstichting „Ons Genoegen'', Zwolle 120.000; Gemeente Nuth 17.600; Gemeente Zaandam 862,130; Ge meente Laren 58.000; Woningbouwver. De Voorzorg en R. K. Coöp. Woningbouwver eeniging St Jozef, Haarlem 700.000; Wo ning6tichting De Nieuwe Vecht, Zwolle 275.000; Woningbouwvereeniging De Sa menwerking, Venlo Woningbouwvereeni. ging Goed Wonen, Amersfoort 229.000: Gemeente Alkmaar 450.000. Verder een plan voor den bouw van 380 woningen en 9 winkels met woning van de Vereeniging Zomers Buiten te Amsterdam; voor den bouw van 85 woningen te Haarlem; voor den bouw van 28 woningen en 2 winkelhuizon van de vereeniging Volkshuisvesting te Alk maar; voor den houw van 71 woningen van de vereeniging„Nijmegen" te Nijmegen; voor den bouw van 220 woningen van de gemeen te Dordrecht; voor den bouw van 83 wonin gen van de vereeniging De Volihardiing te Heerlen. Verder plannen van de gemeenten Almelo, Haarlem, Leiden (100 woningen) en Arnhem (240 woningen) waarvan het laatste nog in voorbereiding is. VOOR VOLKENBOND EN VREDE De UITSLAG PRIJSVRAAG. „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" heeft ook dit jaar de gebruikelijke prijsvraag uitgeschreven, eenerzijds onder jonge onderwijzers en onderwijzeressen en leerlingen van de hoogste klassen der Kweekscholen, anderzijds onder a.s. leeraren middelbaar onderwijs, betrekking hebbende op de verwezenlijking der Volkenbonds gedachte. Voor de eerstgenoemde prijsvraag werd verlangd een opstel over de vraag wat het aandeel der Nederlanders in den Volken- bondsarbeid is; voor de tweede een bestu- deering van de vredesgedachte in het Ro- meinsche Rijk, in verband met den tegen- woordigen Volkenbond. De jury, bestaande uit Prof. Dr. J. A. Cramer te Utrecht, den heer J. Bastiaans, voorzitter der Jeugdcommissie V. E. V. te Hilversum, den heer H. Ch. G. J. van der Mandere, algemeen secretaris V. E. V. te 's-Gravenhage en Mej. Mr. G. J. M. van der Molen te Amsterdam, heeft de prijzen toe gekend aan; Mej. A. Haan, onderwijzeres te Raalte, Mej. Martha Poort, kweekelinge te Appingedam, de heeren G. M. van Asperen, onderwijzer te Dordrecht en P. Sanders, studeerende aan de Universiteit, woonach tig te Schiedam. Gelijk bekend is, bestaan de prijzen in de gelegenheid tot het maken van een reis naar en het verblijf van enkele dagen te Genève teneinde den Volkenbond in functie te zien. STICHTING HOENDERLOO EEN TERUGBLIK OVER 1931 Door den directeur dezer inrichting, de heer A. Iemhoff, is in een propagandistisch geschriftje een terugblik gegeven over 1931. Als, zooals vermeld wordt. 53 jongens blij vend in de maatschappij geplaatst kunnen worden, jongens, die toen ze kwamen en bij hen die ze zonden, de verzuchting heb ben doen slaken: „wat moet daarvan groeien?!" dan kan gerust gezegd worden: Hoenderloo doet practisch werk. Dat werk kost geld, meer dan de rijksbij dragen, die verstrekt worden. Dat de uitga ven de inkomsten met beduidend grooter bedrag overtreffen dan 't vorig jaar, is „ook al malaise", al komt 15 van de 20 mille dan ook door de wisselvallige post legaten, die in 1930 ruim 15000 gld. bedroegen en in 1931 niets. „Ook al malaise". DE VERKEERSCHAOS PARASITEERT DE AUTOTRACTIE? Neen, het gaat nu eens niet over de plaat selijke verkeersregelen, die in elke stad en in elk dorp van Nederland verschillend zijn terwijl toch van ieder rechtgeaard wegen gebruiker, 't zij in-, 't zij uitlander, veron dersteld wordt, dat hij met alle mogelijke en onmogelijke plaatselijke bepalingen op de. hoogte is. Door den heer S. A. Reitsma is in het Haagsch Maandblad van Juli 1932, onder bovenstaand opschrift gewezen op de be staande toestanden, wat het personen- en vrachtvervoer in Nederland betreft. Gewe zen wordt op de groote concurrentie, die auto-tractie spoorwegen en binnenscheep vaart aandoet, terwijl dit autovervoer vrije lijk beschikt over de wegen, waar de spoor wegen voor eigen lijnen moeten zorgen en de schepen in brug- en sluisgelden een tame lijk hooge last wordt opgelegd- Dp wegenbelasting is er wel als eenige compensatie in de groote bedragen, die aan de wegen ten behoeve van de auto-tractie ten koste worden gelegd, doch is bijlange na niet voldoende. voters don schrijver, zoodat de belastingbetaler extra moet bij dragen de ongezonde toestanden, die er be st an to bestendigen. Gemengd Nieuws. DE ONBEWAAKTE OVERWEG DOODELIJK ONGELUK. Zaterdagmiddag te omstreeks vijf uui werd te Vroomshoop de omstreeks 50-jarige arbeidel- Poffert op den onbewaakten over weg bij Vroomshoop door den trein van Mariënberg naar Almelo gegrepen. De on gelukkige werd ongeveer 300 M. meege sleurd. Hij was onmiddellijk dood. De trein ondervond eenige vertraging. MOORD TE ONSTWEDDE OUDE MAN HET SLACHTOFFER. Van de dader(s) geen spoor. Zaterdagnacht is te Onstwedde (Gr.) de 78-jarige arbeider E. Huiting vermoord in zijn woning gevonden. Des morgens bleven de luiken van de woning van den ouden main gesloten, hetgeen een melkrijder dacht voorkwam. Hij stelde een onderzoek in en merkte dat de deur van de woning niet gesloten was. Toen hij de kamer betrad ontdekte hij op de vloer in een groote bloed plas het lijk van den ouden man. Onmid dellijk waarschuwde hij de politie, die de omgeving afzette en een voorloopig onder- zoek instelde. Het inmiddels gewaarschuwde parket te Winschoten was 's middags ter plaatse tot het doen van een nauwkeurig onderzoek. Ook de recherche uit Groningen was aanwezig. Het onderzoek nam meer dan vier uur in beslag. Dr. Mieremet uit Gro ningen heeft de sectie verricht. De man woonde alleen. Hij stond bekend als ietwat zondérling. Van den dader is tot op heden nog niets bekend. VERDRINKINGSGEV ALLEN Bij het zwemmen. Zaterdagmiddag is de 13-jarige Jereskeus, uit Roermond, die met enkele vriendjes in de op ruim drie kwartier van Roermond gelegen Peel was gaan zwemmen, verdron ken. Zijn lijk is opgehaald. Bij het visschen. Te Waddinxveen is de 25-Jarige Barend Bij het spelen. De Lijnbaansgracht bij de Nieuwe Passe-T- dersstraat te Amsterdam is Zaterdagmid dag te ongeveer twee uur het tooneel ge weest van een droevig ongeval. Een 6-jarig jongetje was daar met zijn vriendje van denzelfden leeftijd op een der zolderschui ten van de gemeente geklommen, die daar aan kettingen gemeerd liggen. Zij waren van plan stekeltjes te vangen. Terwijl zij daarmede bezig waren, is eerstgenoemde knaap te water geraakt. Het vriendje klom daarop van de schuit op den wal en liep in zijn angst heelemaal naar de woning van zijn makkertje in de Laurierstraat om hulp te halen. Het was toen reeds te laat om den kleinen drenkeling nog te redden; wel slaagden burgers erin om met behulp van een reddinghaak en een reddingklos den knaap op het droge te brengen doch de levensgeesten waren toen reeds geweken. Wel is men nog geruimen tijd met een zuur stof-apparaat bezig geweest. Het lijkje is naar het Binnengasthuis vervoerd. Het ge beurde verwekte in de Laurierstraat greo- te ontsteltenis en deelneming. Zaterdagmiddag omstreeks half een brak brand uit in een hooiberg van den landbouwer T. v. d. Velde wonende in de Engwyk te Lith bij Oss (N. Br.) Het vuur sloeg wel dra over op twee andere hooibergen die even eens in vlammen op gingen. Een oogenblik bestond er gevaar voo. de nabijgelegen boer derijen doch de brandweer van Oss wist erger te voorkomen. Ongeveer 100.000 K.G. hooi ging verloren. KIND DOOR EEN RAT GEBETEN In den nacht is het l^-jarige dochtertje van T. de G. in den Haarlesmmermeerpolder door een rat in het gelaaf gewond. Er werd o.a. een 6tuk uit het neusje gebeten. Het meisje is ter verpleging naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht UIT HET STEENEN TIJDPERK Bij de gemeentelijke ontginningswerken te Helium (Gr.) werd gevonden een gave steenen beitel uit het vroegere steentijdperk. Ter bestemder plaatse is van de vondst van dit eeuwenoude werktuig kennis gegeven. NEDERLAND EN ORANJE Het Julinummer van het orgaan van het Verbond van Anti-Rev. Propagandaclubs be vat als naar gewoonte enkele lezenswaar dige artikelen, die voor de leden der a.r. propagandaclubs hun nut kunnen hebben. Ruim f 6 millioen voor Amsterdam. Voor de vakken waarin naar de meening der regeering crisiswerkloosheid bestaat wordt door het Rijk een bijdrage in den crisiswerkloozensteun gegeven. Tot dusver bedroeg zij voor Amsterdam 40 pCt. Thans is bü het gemeentebestuur bericht ingeko men, dat de rijksbijdrage op 70 pCt. is be paald, hetgeen een bedrag is vau ruim 6 millioen gulden. VERKEERSONGEVALLEN Jongetje onder een tram. Te Amsterdam was een 9-jarige iongen Zaterdagmiddag te ruim vier uur met een vriendje aan het spelen onder een brug getje op den Middenweg bij den Zaoiersweg in de onmidellijke nabijheid \an ae rads der Gooische Stoomtram. Toen óe knaap plotseling van ander de brug te wvjrschij.i kwam. nat-, ie op da» occ-pnblik ui» de richting der hoofdstad een *ram. Ofschoon de bestuui^r, het gevaar ziende, uit o I i macht remde, k-m. iiij niet voork-men dat de knaap met de baanschuiver een bevigen klap tegen het achterhoofd kreeg. Bloedend gewond bleef de jongen liggen. Spoedig wis Dr. Derkinderen uit Diemen ter plaatse, die den jongen een voorloopig verband aan legde, waarna hij per auto van den G.G. en G.D. naar het Onze Llieve Vrouwegasthuis is vervoerd. Jongetje door auto gegrepen. Op de Eeuwige Laan onder de gemeente Bergen (N.-H.) is een 8-jarig jongetje uit Alkmaar, dat zonder uit te kijken plotse ling den weg overstak, door een auto ge grepen. Het knaapje werd levensgevaarlijk gewond en is in bewusteloozen toestand naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. In Someren bij F.indhoven heeft Zondag middag een ernstig verkeersongeluk plaa s gehad. Een tot dusver onbekende Relsiscic auto. die meereed met de deelnemers aan 'n wegwedstrijd door Brabant, doch niets m^t dezen wedstrijd uitstaande had, kwam ln botsing met een motorfiets. De bestuurder van het moterrijwiel werd tegen den grond geslingerd en ernstig gewond opgenomen De auto reed door. Het slachtoffer, wiens identiteit nag niet vaststaat, is naar bet ziekenhuis te Someren overgebracht Ernstig motorongeval. Zondagmorgen is op den betonweg Arn hem -Nijmegen onder de gemeente Elstaen motor met duo. bestuurd door den 27-jarigen R. Schoondermark, uit Almelo, met groote snelheid tegen een lichtmast geslingerd. De bestuurder werd op slag gedood. Zijn lijk is naar de algemeene begraafplaats overge bracht De duorijder bekwam een enkel breuk en verwondingen. Dokter Zeidner verleende de eerste hulp. De motorrijders waren op weg naar Waalwijk. I)e heer H. C Winkel, uit Dieren, die Woensdag j.l. te Ellekom door een auto werd aangereden, is aan de gevolgen over leden. Motorongeval te Baarn. Zaterdagmiddag ^d te Baarn hij de Oranjeboom een ernstig ongeval plaats. Een motorrijder uit Oosterbeek. die met zijn vrouw op de duo uit de richting Soest/lijk kwam en den weg naar Hilversum wilde inslaan, werd, doordat hij de bocht te kort nam, aangereden door een luxe auto van den heer S. uit Haarlem. Door de groote schok werd de duopassagier van den motor geslingerd, waardoor haar arm werd ver brijzeld en zij inwendig ernstig werd ge wond Tevens bekwam zij verschillende hoofdwonden. Nadat aan de dame door een arts. dié juist passeerde, en Dr. Dovle. uit Baarn. de eerste hulp was verleend, word zij per politiebrancard naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. De motorrijder bekwam enkele bloedende hoofdwonden, welke in het ziekenhuis werden verhonden. Door de politie, welke zeer spoedig ter plaats was, werd een onderzoek ineesteld De motor was van voren in elkaar gedrukt, terwijl de auto slechts licht was beschadigd' HET ONGEVAL TE DEDEMSVAART De echtgenoote van Ds. Neerkes te De- demsvaart, wien een autCKmgeluk over kwam, wordt nog steeds verpleegd in het huis waar ze binnengedragen werd. Het be wustzijn is geleidelijk weergekeerd en wan neer zich geen verdere complicaties voor doen bestaat er hoop op algeheel herstel. Het dochtertje, dat in het ziekenhuis te Hoo- gocden opgenomen werd- maakt het ook LOCOMOTIEF ONTSPOORD Ernstige treinvertraging Bij het rangeeren op het oostelijk eiland is Zaterdag te Amsterdam in de namiddag een locomotief ontspoord welk feit dat zonder persoonlijke ongevallen geschiedde echter aanleiding heeft gegeven tot een aanzienlijke en langdurige treinvertraging in de richting van en naay Hilversum. BRAND Men meldt ons uit Alkmaar: Gisteravond is de boerderij van den heer k \vin*?l aan de Grootesloot te Schagerbrusr. tijdens afwezigheid van de bewoners, door brand vernield. Alles ging verloren. De oor zaak van de brand is hooibroei. De schade wordt door verzekering gedekt. TWEE GEWONDEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK Dr. E uit Bovenkarspel die met zijn vrouw gn drie kinderen per auto op weg was naar Zuid-Holland voor vacantie, had het onge luk bij de „Vurige Staart" tusschen Purme- rend en Ipendam door de gladheid van den weg te slippen. Hij kon hierdoor een bot- sing niet meer voorkomen en reed tegen een boom. Van het vijftal wfcren de man en vrouw ernstig en de kinderen licht gewond. J werden allen naar het ziekenhuis te Pur- merend gebracht, doch de kinderen konden dit spoedig weer verlaten. De auto is geheel vernield. EEN MOORD OPGEHELDERD. Achttien jaar geleden, in 1914, is te Me- dcmblik de <0-jarige alleen wonende manu- facurtier K. vermoord. De publieke opinie wees als dader den politieagent T aan maar er was geen enkel bewijs, dat hij d* schuldige zou zijn. Naar gemeld wordt heeft de-ze man die later naar Amsterdam ver huisde. thans op zijn sterfbed bekend dat mi den moord op K. heelt gepleegd. i Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) De heer H. van Boeyen benoemd tot voorzitter van de Radio-raad. Welke plannen in aamnerking komen voor de regeeringssteun aan het bouwbg. drijf. Oude man te Onstwedde vermoord. onbewaakté (blz. 2) De Rijksdagverkiezingen ln Duitschland hebben Hitier 37.4 pCL der stemmen ge bracht. Zelfs met steun der Duitsch-natio nalen is daarmee geen parlementaire meer-» derheid van rechts te vormen. Vermoedelijk blijft de regeering-Von Papen. Italië en de kwestie der rechtsgelijkheid. Succes der Braziliaanscho opstandelingen. (Blz. 5) H.M. de Koningin uit Zwitserland terug- EEN KRASSE GRIJSAARD Te Dinxperlo heeft de 85-jarige W. F. v. d. Heuvel nog zelf zijn rogge gemaaid, onge veer 600 garven UIT HET SOCIALE LEVEN ONTSLAG BIJ DE TR A W LER VISSCH ER IJ. In Scheveningen is de haring nog vrij. Tegen 31 Augustus is aan het geheele per soneel der Vereenigde Exploitatie My. te IJmuiden ontslag aangezegd, zoodat het be drijf, wat de trawlervisscherij betreft, weldra volkomen stil zal liggen. - By het vernemen van zulk slecht nieuws dringt zich dadelijk de vraag op: zou ook in andere visschershavens, als Scheveningen, kans zyn op een dergelijk en maatregel Deskundigen verzekerden ons aldus Vooruit" dat het massa-ontslag by da Vereenigde Exploitatie Maatschappij een ge volg is van het feit, dat de IJmuidenschë trawlervisscherij door de inwerkingtreding van de contingenteeringswet in België ;.L Vrijdag den doodsteek kreeg. In Scheveningen daarentegen is de haring nog vrij. De export naar Duitschland en België is weliswaar gering, doch de aanvoer houdt daarmede op het oogenblik vrijwel gelyken tred. NED. CHR. BOUW ARBEIDERSBOND Tot tijdelijk vrijgestelde van bovenge noemde Bond is benoemd de heer K. de Boer te Hommerts, voorzitter van de afdee. ling Wijmbritseradeel (Fr.). Op 1 Juli had de Bond 12.444 ledeu en 1327 werkloozen en op 1 Juli 1932 was het leden, tal 13.S61 met 4551 werkloozen. Op 11 Juli 1931 werd aan de werkloozen f S649.25 uitge keerd, welk bedrag op 9 Juli 1932 gestegen was tot f 45.576,24, UIT HET BOUWBEDRIJF „De Aannemer" publiceert de aanbeste- dingscijfers over het tweede kwartaal 1932 in vergelijking met hetzelfde tijdvak in 193L De aanbestedingscijfers in het tweede kwartaal 1931 waren in totaal f 43.337.044 en in 1932 (tweede kwartaal) f 22.991,049. Het verschil ten ongunste van 1932 bedraagt dus rond f 20.546,000 en nadert dus vrij dicht de helft nl. 47 pet De daling in deze cijfers houdt dus nog steeds aan. Uit Oost-lndie DE HANDELSPOLITIEK. j De regeering wenscht geen kunstmatige waardevermindering van de gulden. BATAVIA, 30 Juli (Aneta). De Regeering heeft in den Volksraad verklaard, dat ze momenteel ernstig-overweegt de opheffing van invoerrechten op garens, terwijl de Eco nomische Commissie maatregelen beraamt om vervalsehing van buitenlandsche weef- seis te voorkomen teneinde do inheemsche industrie te beschermen. De Regeering wenscht thans niet en zal dit nooit wcnschen, een kunstmatige waar devermindering van de gulden te bevorderen en stelt, wat betreft de handelspolitiek, de noodzakelijkheid in het licht van hand- having van de opendeur-politiek. Een politiek, gericht op het in eigen be hoeften voorzien zou den laagst mogelijken levensstandaard met zich brengen. DE NIEUWE TIJDREGELING BATAVIA, 30 Juli (Aneta). De per 1 No vember a.s. in te voeren zóne-tijden omvat ten ten eerste een Niemv-Guinea-tijd, welke 9 uur later is dan de Middelbare Greenwich Tijd; ten tweede een Molukkentijd. welke 8V? later is dan de Middr'hnre Groenwich- Tijd; ten derde een CHehcs-tijd. wdke ""r, ater 's d«n M- G. T.. ten vierde een Javatijd, welke 7% uur laer is dan M. G T„ ten vijfde een Zuid-Sumatra-tijd. welke 7 uur later is dan M. G. T.. en ten zesde een dan*M G^T Nvolke uur later is OM DE ERFENIS. SOERABAYA, 30 Juli (Aneta). Een gister te S^mbersc*0 (Zuid-Malang) gehoude? f£ miheraad, welke plaats vond ter afwikkelS van een erfenis, eindigde in een aleeireen» echtparty, waarby een vrouw werd gedood en vier mannen ernstig werden gewoni

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1