IBrtwir £riterl)r dtwtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Naar de coalitie BINNENLAND. SNDEL V.H. j VAN SCHIJNDEL CP ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 #Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4.50 Bij dageujksche zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgliaai ADVEBTENT1EN Van 1 tot 5 regels. L17V? 022Yt No. 3723 Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 30 JULI 1932 van 1—5 regels Z30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend o 10 12e Jaargang waarbij inbegrepen het Zondagsblad EERSTE BLAD. HET ZONDAGSBLAD verschijnt thans gedurende eenige weken in Zomergewaad, dat wil zeggen: in wat kleiner omvang „Rechts moet het doen" In dit derde artikel over de samen werking der Christelijke partijen in de regeering des lands wilden we zoo als we verleden week opmerkten een poging doen om de mogelijkheid van samengaan nader te toetsen. Het zou dus een antwoord zijn op een vraag ons van Chr.-historische zijde gedaan na het verschijnen van het vorige artikel. Het lag in ons bedoelen om met klem en met vreugde te wijzen op enkele ver schijnselen van de laatste weken. We stippen het nu even aan: het optreden in één vergadering van Dr. Colijn en Dr. Slotemaker de Bruine naast elkan der, dat psychologisch voor het protes- tantsch Christelijk volksdeel van zoo groote beteekenis is; de meening van baron van Wijnbergen op vergadering en in de roomsch-katholieke pers geuit, dat de rechtsche partijen aan God en haar roeping verplicht zijn om samer werking te zoeken; de wijze, waarop de redactie van de roomsch-kath. „Volks krant", die toch eenigszins apart staat, haar instemming met dit streven be tuigde; en op zooveel andere verschijn selen meer. Ook b.v. op de algemeene kant van de zaak, hoe Dr. J. H. Gunning J.Hzn., die nogal eens met Dr. Schaepman po lemiseerde, het persoonlijk best met hem kon vinden en onlangs bij zijn jubileum Van de Roomsch-Katholieken getuigde „Altijd heb ik bij mij zelve het bewustzijn levendig gehouden: Wie in Christus één is. is mijn broeder. Het is een aangename erva ring op mijn ouden dag vele vrienden ie hebben, en mijn eenige wensch is dan ook nog een stèe'ds inniger toenadering tusschen de menschen." In deze richting hadden we ons dit artikel gedacht. Echter, de wijze, waar op de pers op onze laatste uiteenzetting reageerde, is voldoende motief om het zelfde thema op eenigszins andere wijze te behandelen en anderen meer het woord te geven dan het zelf te houden. Ons vorig artikel bleef niet onbespro ken. Ter linker- en rechterzijde gaf men er zijn meening over. Wat de critiek in de vrijzinnige pers betreft, volstaan we thans met één opmerking. Het aansturen op samenwerking tus schen de rechtsche groepen, welke im mers zoo hopeloos verdeeld zijn, vindt men daar eenigszins dwaas. Het zij zoo. Maar indien men zulks ernstig meent, vanwaar dan de voortdurende ongerust heid over coaliseering der rechtsche partijen? En, in de tweede plaats: vindt men dan van zich zelf niet een beetje belachelijk, dat regelmatig de stelling verkondigd wordt: de rechtsche partijen zeggen officieel, dat zij los van het ministerie staan, doch in werkelijkheid steunt het kabinet Ruys-de Geer op deoude coalitie? Een vreemd gedrag, niet waar; eer.erzijds beweren, dat de coalitie een onding is, iets volkomen onreëels, be staande noch bestaanbaar; anderzijds het verwijt: de regeering wordt gedra gen door de coalitie Wanneer de vrijzinnige pers dat raad sel heeft opgelost, kunnen we nog wel eens praten. Liever wenden we ons nu tot de rechtsche pers. De roomsch-kath. staatspartij is te juister tijd met een verkiezingsprogram voor 1933 gekomen. Daaraan wijdt de Tijd een artikelenreeks en boven het vierde staat als titel„Herstel der coa litie?" Die vraag, zoo betoogt het blad, kan aan de hand van het r.-k. concept-pro gram beantwoord worden. De redactie, citeert, wat wij de vorige week over de noodzakelijkheid schreven en zegt dan: „De kwestie is duidelijk gesteld. Hoe vin den wij bij bereidwilligheid over en weer de eenheid? Wat zegt de partij van „De Neder lander" daarvan?" Immers, „de Nederlander" is het spreekorgaan der Chr.-hist. partij en zal er van de samenwerking iets komen, dan moeten de drie groote rechtsche partijen samengaan. Zeker, het ware te wenschen, dat der tijden nood kon leiden tot een nationaal kabinet; het zou blijdschap geven, als de dissidente groepen ter rechterzijde hun afbraaktaktiek vaarwel zeiden doch het één zoowel als 't ander schijnt door partijpolitiek onmogelijk te wor den gemaakt. Stilzwijgend wordt dan ook aangeno men, dat er van een coalitieregeering alleen sprake kan zijn, als deze steunt op de drie groote rechtsche groepen. Daarom, zoo betoogt de Tijd, is het zoo goed, dal liet r.-k. concept-program reeds vei.. en is. Als de andere par tijen over verschillende onderwerpen een paraliclloopende opinie hebben, d* kunnen zij dat uitspreken; als hun eigen program punten pk. waarmee de R. K. S. het roerend is, dan kunnen die alsnog overgenon; worden. Gebeurt dit, dan behoeft er geer stembusaccoord te zijn, zooals vroeger, maar dan weet men toch in welke rich ting het mogelijk zal gaan. In welke richting het behoort te gaan, zegt het r.k. blad duidelijk in een volgend artikel, waar boven staatNaar de coalitie! Wij nemen die titel over. Het blad neemt als uitgangspunt, wat wij de vorige week in deze woorden zeiden „Wie regelmatig van de rechtsche pers organen nota neemt, hoort daarin telkens weer de zucht naar nauw contact en eerlijke samenwerking. Dit weten de politieke lei ders natuurlijk ook wel, en daarom schijnt het overbodig hen op te wekken, om betere samenwerking voor 1933 voor te bereiden. Op den modus, op het accoord komt het vooral aan. De bereidwilligheid is aanwezig, het is nu maar de vraag, hoe de eenheid gevonden kan worden." Hoe denkt de Nederlander daarover, had de Tijd gevraagd. En het blad der Chr.-Hist. Unie laat niet op het ant woord wachten. Het wijst er echter op, dat het slechts voor de redactie van „de Ned." kan spreken en „noch het orgaan, noch de mond der partij is. Voor de partij spreekt het Hoofdbestuur". Natuurlek. Wij spraken ook namens geen enkele partij. Maar wij vertolken, naar onze meening, wat er in onze kringen heerscht en leeft en wat men van de partijleiders verwacht. Het antwoord van de Nederlander is duidelijk. We grijpen er enkele citaten uit: „In dezen zwaren tijd economisch moreel, sociaal en politiek, nationaal en ternationaal hebben krachtens beginsel èn traditie de drie groepen van rechts het midden van ons schuddende en branden de leven samen een zeer érnstige taak. Natuurlijk willen wij daarbij onszelf zijn, met eigen bestaansgrond en van volkomen gelijken rechte. Doch dit geldt van R.K. A.R. even zoo. Niemand denkt aan fusie. Maar velen roepen, dat men staan zal schou der aan schouder. En dat roepen wij mee! Wij doen dit, omdat wij politiek nu een maal zien als roeping en taak, niet als be rekening en kans. Maar God kroont degenen, die om Zijnent wil berekening en kans verachten om te grijpen naar roeping en taak: Hij werpt hun de vrucht van berekening en kans mede den schoot. In ons volk groeit namelijk om de alge meene benauwenis met den dag het besef: niet dat roomsch en protestant hetzelfde is, dat a.-r. en c.-h. hetzelfde is, dat amalgama gemaakt moet worden, dat één zich moet leenen tot aanhangwagen voor twee anderen; en zoo maar voort Niets van dit al. Doch wel: dat rechts het zal ten doen. En dat, als dezen gesloten opmar- cheeren, zij de breede kern vormen kunnen, waarom al meerder uit ons volk zich zullen BCharen met vertrouwen." Tot zoover de Nederlander. De redactie van de Tijd verheugt er zich over, dat het Chr.-Hist. orgaan ons en haar „zoo duidelijk en krachtig bijvalt ln de over tuiging, dat beginsel en traditie de drie groepen van rechts moeten doen samengaan, vooral in dezen aller-moeilijksten tijd." Het blad hoopt echter nog iets meer. Het weet wel, dat hier redacties spre ken en geen partijbesturen; maar „Voor de regeering en de partijleiders is het veel waard voor de vaststelling van hun politieke houding, indien in de leidende or ganen hunner partijen reeds te voren voe ling is gehouden over de mogelijkheid der oplossing van de meest dringende actueele vraagstukken. Voor de bezieling van het kiezersvolk vormen deze opheldering en -met name een gebleken overeenstemming op do partij-programma's een noodzakelijke factor, het resultaat der stembus helpt be ïnvloeden." Dit is feitelijk een antwoord aan hen, die ons schriftelijk en persoonlijk uit- noodigden om een actie te beginnen tot herstel der -coalitie. Een actie, die on zerzijds, gelijk we schreven, niets an- kan beteekenen dan deze dingen naar voren te brengenomdat het laat- van bovenstaand citaat precies onze opvatting weergeeft. En wij met de Nederlander de opinie deelen, welke we ondertitel bezigden: Rechts moet het doen. Wanneer dan ook de Tijd de protes- tantsch rechtsche bladen uitnoodigt om hun oordeel te geven over het concept program der R.K. Staatspartij, met name ook over de sociale en economi sche programpunten, dan zijn wij daar toe gaarne bereid, zoodra tijd en gele genheid zulks in deze overvolle dagen toelaten. Want we zeggen het met de Tijd en daarom schreven we ook deze artikelen: een openhartige bespreking zou „kiezers en leiders alvast dienen en ernstig medewerken aan de voorbereiding van de wenschen, die in de rechtsche partijen drin gen naar politieke samenwerking en een mogelijk herstel van hetgeen voorheen de kracht van christelijke kabinetten was.'' Rechts moet het doen! DE REGEERING EN HET BOUW BEDRIJF Bij de bouwvakarbeidersorganisaties een schrijven binnengekomen van het nisterie van Binnenlandsche Zaken, waarin worden aangegeven een aantal bouwplan nen voor verschillende gemeenten en vu- ningbouwvereenigingen. In bedoeld schrijven is verder vermeld, dat voor voorschotten oogenblikkelijk een bedrag van ongeveer 20 millioen puiden be schikbaar is, waarvan pl.m. ongeveer de helft of een iets hooger bedrag voor voor schotten krachtens de Woningwet Deze plannen kunnen voor uitvoering io aanmerking komen, wanneer partijen tot een bevredigende loonsverlaging komen. De brief eindigt als volgt: „Ik stel er in verband met een verslag van de conferentie in de dagbladen prijs op, er op te wijzen, dat de regeering niet een norm van loons verlaging heeft voorgesteld, maar alleen heeft aangedrongen op overleg om te ko men tot loonsverlaging. Het bedrag van 15 procent van de contractloonen is genoemd, nadrukkelijk, als een persoonlijke opvatting van den spreker, die met zooveel woorden verklaarde geen opdracht van de regeering op dit punt te hebben". COMITÉ VAN ECON. VERWEER DE B. B. N. UITGETREDEN Comité voor Economisch Vervoer is getre den. De redenen, die daartoe nopen werden neergelegd in een schrijven aan dat Comité, waarvan afschrift werd gezonden aan den Minister van Waterstaat. BOND VAN CHR. ORANJE- VEREENIGINGEN DE TWEEDE DAG TE NIJMEGEN De Bond van Chr. Oranjevereenigingen, die te Nijmegen zijn algemeene vergadering heeft gehouden, heeft op den tweeden en laatsten zittingsdag allereerst een bestuurs- erkiezing gehouden, waarvan het resultaat vas, dat de heeren P. Spaa Jr., Dr. Barkey Wolff en H. de Jong als leden van het hoofdbestuur herkozen werden verklaard. Verder kwam weder ter sprake het doen erschijnen van een eigen orgaan, de stich ting van een gedenkraam in de kerk te Delft, ter herinnering aan den 400en geboor tedag van Willem den Zwijger, en het ma ken van een gemeenschappelijke reis naar Dillenburg. Over een en ander werd uitvoerig gedis cussieerd. Daarbij bleek, dat de reis naar Dillenburg wegens de tijdsomstandigheden beter zou kunnen achterwege blijven, en dat het stichten van een Bondsorgaan, wel ke zaak reeds meermalen op de bondsver gaderingen werd besproken, voorloopig nog el niet zou kunnen doorgaan. Door de vergadering werd het besluit ge nomen om een fonds te stichten ten behoe- van het gedenkraam te Delft. Verschillende andere voorstellen, als het stichten van provinciale afdeelingen, het ijveren voor de erkenning van het oude Wilhelmus als officieel volkslied, cn het oeren van propaganda voor de idealen van den Bond werden vervolgens nog in bespre king gebracht. Op 24 April 1933 zal van Bondswege op het graf van Willem den Zwijger een krans 'orden gelegd, en vrij zeker mag worden aangenomen, dat er op den avond van de zen dag te Den Haag in de Groote Kerk alsdan een wijdingssamenkomst zal plaats hebben. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was gesloten heeft men tenslotte on der leiding van de plaatselijke leden nog een gemeenschappelijke wandeling door Nij- aegen gemaakt. DE HAVENBELANGEN VAN ROTTERDAM EN OMSTREKEN Critiek op het verslag van de Commissie-Droogleever Fortuyn Een adres van de Kamer van Koop handel voor de Beneden Maas aan den Minister van Waterstaat INDISCHE TENTOONSTELLING Het beeoek, zoowel uit Den Haag als uit de provincie, .neemt steeds toe. Reeds meer dan 240.000 bezoekers zijn de Balinees'be poort aan den ingang gepasseerd, zoodat vandaag of morgen 't kwart millioen vol is. Vanavond speelt het K. R. O.-Sextet in het Hollandsche Restaurant. Ballonwedstrijd voor kinderen. Op 2 Augustus komen de leden van het Haagsche Comité voor Volksfeesten naar de tentoonstelling. Op dien dag heeft er egn ballonwedstrijd voor kinderen plaats. Het Haagsche Harmonie-Orkest onder 'ei- ding van Henri Zeldenrust, zal 6 Angu-'u 's avonds weer een concert geven or i" terrein der Inlische Tentoonslellinc programma omvat in hoofdzaak p?: operette muziek. Door dc Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas te Vlaardin- gen is een uitvoerig adres verzonden aan den Minister van Waterstaat naar aanlei ding van het verslag van de Commissie tot onderzoek naar de havenbelangen van Rot terdam en omstreken. In dit adres wordt uitvoerig uiteengezet, dat Schiedam en Vlaardingen zich ontwik keld hebben tot industrie- en havenplaat sen, waarmede rekening wordt gehouden. Deze toestand vraagt niet direct om wijzi ging. Zelfs zijn enkele groote bedrijven daartegen ten zeerste gekant. Toch is de huidige toestand niet zonder bezwaar, daar Rotterdam krachtens het eigendomsrecht, hetwelk zij op de nog in exploitatie te bren gen terreinen langs den Noordelijken oever van den N. Waterweg kan doen gelden, of den invloed, dien zij te dien opzichte kan uitoefenen, het in haar macht heeft dez* buiten gebruik te houden, door te weigeren ze te \erkoopen of in erfpacht uit te gev^n. Het adres zegt o.m. dat Rotterdam dus m1? rendeels de toekomst van het havengebi2d langs den N. Waterweg in handen heeften dat de practijk bewezen heeft, dat de ont wikkeling van dit havengebied daardoor niet wordt bevorderd. Nu staat de Kamer lang niet onverschil lig tegenover de pogingen, die worden aan gewend om eenheid te brengen in het be heer van dit havencomplex. Een van de verst gaande middelen om daartoe te gen- ken acht de Kamer een havenschap, waarin echter nimmer het overwicht mag worden gelegd in handen van eenige Ge meente in het bétrokken havengebied. Meet heil dan in de havenschapsgedachte, die aan de gemeenten iedere zeggenschap over haar havens ontneemt, ziet de Kamer ech ter in georganiseerd overleg van de Gemeentebesturen. langs welken weg ook in niet georganiseerden vorm, reeds gunstige resultaten in velerlei opzicht zijn bereikt. Omdat nu in hel verslag der Commissie Droogleever-Fortuyn deze oplossing geken merkt wordt als niet ver genoeg paan 1e, heeft de Kamer nfigegaan of de instelling van een ha ven gewest, als in dat ver slag aanbevolen en uitgewerkt, de haven- belangen binnen het betrokken district tot hun recht zal doen komen. Het is de stellige en eenparige meening van de Kamer, dat zulks niet het geval is, gezien voornamelijk de eenzijdige, naar Rotterdam georiënteerde samenstelling van den gewestelijken raad en het dagelijksch bestuur. Voor zoover in de door ir. Schönfeld in gediende minderheidsnota wordt opgekomen tegen de overwegende rol van Rotterdam in het havengewest en daarin een betere verdeeling der zetels in het vertegenwoor digd orgaan wordt voorgesteld, heeft zulks de volledige instemming van de Kamer, hetgeen echter niet wil zeggen, dat de Ka mer een corporatie als het havengewest toe juicht Zooals reeds gezegd, vraagt de toe stand in het district der Kamer niet direct om wijziging, terwijl noch in het verslag der Commissie, noch elders het bewijs wordt geleverd voor 'het tegendeel. Een en ander wordt uitvoerig toegelicht Daarna onderwerpt de Kamer verschil lende artikelen van het voor-ontwerp der Staatscommissie aan een bespreking. Zoo wordt o. m. t. a. v. art 13 e. v. opge merkt, dat tot de eerste en voornaamste taak van een gewestelijken raad behoort het vaststellen van een ontwikkelingsplan voor het geheele gebied. Het wil de Kamer voorkomen, dat een dergelijk plan moet worden gepubliceerd. Men schuwe de open baarheid niet, aangezien geheimhouding zou kunnen leiden tot zeer ongewenschte toestanden, n.l. dat sommige belanghebben den iets omtrent de plannen zouden verne men er er zich niet tegen kunnen verzetten. Voorts wordt o. m. t. a. v. art. 18 gezegd, dat het voorschrift, dat de haven- en lcade- gelden van particuliere havens de goedkeu ring behoeven van een gewestelijken raad hierop neerkomt, dat het havengewest de tarieven der particuliere havens zal bepalen. Dit is, aldus de Kamer, allerminst juist. Het is natuurlijk wel wenschelijk maatregelen tegen „excessen" in den concurrentiestrijd te nemen, doch men make zich van deze excessen geen overdreven voorstelling. De schepen, welke deze havens aandoen, doen dit niet omdat een voordeeliger tarief hen aantrekt, doch omdat hun lading hen zeer speciaal op die haven aanwijst. Van con currentie kan hier dus geen sprake zijn. In het geval concurrentie wel een rol speelt, vestigt de Kamer er de aandacht op, dat deze havens zuiver commercieel beheerd worden en dus een waardevolle aanwijzing geven tot welke hoogte met dc tarieven kan worden gegaan. Nu is de Vulcaan-haven der N.V. Havenbedrijf Vlanrdingen-Oost de eeni ge particuliere haven van betekenis en deze heft precie3 hetzelfde havengeld als de gemeente Rotterdam en doet dus aan de Rotterdamsche haven in dit opzicht abso luut geen afbreuk. Mocht er ernstig bezwaar tegen het laten wegvallen van art. 18 bestaan, dan zou do Kamer daarin opgenomen willen zien, dat de goedkeuring niet mag worden geweigerd op grond, dat de tarieven te laag zijn. Voorts zet de Kamer uiteen dat uniformi teit in de tarieven voor het geheele haven gebied haar nngewenseht voorkomt. Dit ztii leiden tot het leegzuigen van de minder vo'' "1ig uitgeruste havens ten bate van de bp'o' geoutilleerde. De mcfpiiing van een havengewest Is dan ook i' n voor het district Beneden-Maaa en' te achten, wanneer aan de ge ne" hoofdbezwaren wordt tegemoet HOE EEN BURGEMEESTER WERD BELASTERD Het is eeijigen lijd geleden, dat we mel ding hebben gemaakt van een campagne, geroerd tegen den (A.-R.) Burgemeester van De Lier, den heer J. H. Crezce. Door den secretaris der afd. De Lier van de S.D.A P. was een verdraaid verslag aan de „Voorwaarts' verstrekt, over een concert ten bate van het Crisiscomite te De Lier, waar ook de P-urgemeester Let woord had gevoerd. De Burgemeester gevoelde zich door den inhoud van dit „\erslag" belee- digd, en in een vergadering van het plaat selijk Crisiscomité sprak hij hierover, in het hijzijn van den secretaris der S.D.A.P.-af- deeling, den heer H. Aldus. Deze gaf schrif telijk een verklaring in het bijzijn van de overige comité-leden, waarbij hij vertelde, dat de Redactie van de Voonvaarts het ver slag door hem ingezonden, zoo had ver draaid. Een Redacteur van Voorwaarts stelde te De Lier „een onderzoek in", vroeg echter niet om inlichtingen bij den Burgemeester, maar aan de hand van zijn gegevens stelde hij vast, dat Burgemeester Crezee een gees telijk overwicht had misbruikt Er versche nen daarom felle artikelen over den Burge meester in de Voorwaarts. Dezer dagen kwam echter de ontnuchte ring. Door den Districtsraad van de S.D.A.P. was n.l. aan den Burgemeester om een sa- menspreking gevraagd, over de werkloozen- steun. Deze conferentie werd door het Ge meentebestuur toegestaan, mits het afdee- lingsbestuur met den heer Aldus deze bij eenkomst zou bijwonen. In deze bijeen komst heeft de Burgemeester aan den heei Aldus de vraag gesteld, of door hem „gees telijk overwicht" zon zijn gebruikt, en dus een verklaring zou zijn afgeperst. Hierop deelde de heer Aldus mede, dat hij in volle vrijheid een valsche verklaring had gegeven, waarbij dan de Voorwaarts- redactie werd beschuldigd het verslag It hebben omgewerkt. De verwondering bij deze rnededeeling was onder de mode broederen die dit verna men wel heel groot Op dè valsche verkla ringen van de afdeelings-secretaris der S D.A.P. had de Voorwaarts dus verder ge redeneerd. De burgemeester heeft begrijpelijkerwijze geweigerd met een dergelijk persoon langer te confereeren. Nadat het bestuur van den Districtsraad de zaak had onderzocht is thans aan burgemeester medegedeeld, dat de heer Al dus als afdeelingssecretaris van de S.D.A.P. te De Lier is ontslagen. De burgemeester gaat dus geheel vrijuit Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Dreigend conflict op de koopvaardijvloot De stukadoorsstaking geëindigd. (blz. 2) In Duitschland zijn gedurende tien dagen Botsingen tusschen Bolivia en Paraguay. DE REIS DOOR DEN INDISCHEN ARCHIPEL VAN PRINS LEOPOLD VAN BELGIE Prins Leopold heeft, op zijn reis door Ned.- Indië datgene, dat hem het meest heeft ge troffen, op de gevoelige plaat vastgelegd en hij heeft goedgevonden, een keuze uit de ver zameling futo's, ten getale van ongeveer twee honderd vijftig, ter beschikking te stellen van de Drukkerij en Uitgeverij J. H. de Bussy te Amsterdam, die deze collectie, waartoe foto's behooren welke betrekking hebben op nog nooit gepubliceerde onderwerpen, heeft bij- lebracht in een album, dat door weinige uitgaven van dien aard is geëvenaard en zeker niet overtroffen. Het album is getiteld „De Reis door den Indischen Archipel van Prins Leopold van België". De reproducties zijn afgedrukt op luxe-kunstdrukpapier en voorzien van onder schriften in het Nederlandsch, Fransch, Engelsch, Zweedsch en Duitsch. Vooraf gaat een Voorwoord van Prins Leopold zelf. ROTTERD. LLOYD RAPIDE het motorschip Dempo dat Zondag 31 Juli a.s. des morgens om 10 uur te Marseille zal aankomen Maandag 1 Aug. te 12.— te Roo sendaal. 13.27 Rotterdam D.P., te 13.58 te Den Haag H.S.M. zal arriveeren. AMSTERDAM „VOEDING EN HYGIENE" Van 21—30 April van het volgend jaar zo' in het R.A.I. gebouw een tentoonstel!ine „Voeding en Hygiëne" worden gehouden. Het doel van deze expositie is de kennis van de voedingsmiddelen en van de hygiëne te bevorderen. Uit het Sociale Leven COMMUNISTISCHE STRIJDMETHODEN. De communistische landarbeiders hebben in Groningen de staking geproclameerd. Do eiseh is hooger loon. Indien de andere, meest socialistische landarbeiders, niet eveneens in afaking gaan, r*L+n de communisten zich bij de landbouwers eanuftde* tegen lagere loooen looze landarbeiders uit Finsterwolde rijn van de werkverschaffing te Rehderveld weggeloopen en door de Nederlandsche Heide-Maatschappij geschorst, dan de thans geldende tarieven. De werk- DE LOONEN OP DE KOOPVAARDIJVLOOT OP 16 AUGUSTUS A.S. ZAL HET WERK WORDEN NEERGELEGD a{ Naar reeds eerder werd medege deeld, hebben de onderhandelingen tusschen den Bond van werkgevers in do Koopvaardij en de Centrale van Koopvaardij officieren over de door de werkgevers voor* gestelde verlaging der gages niet tot overeen stemming geleid. In antwoord hierop heeft de Bond van Werkgevers in de Koopvaardij de bestaande collectieve arbeidsovereenkomst met inacht' neming van den voorgeschreven opzeggings termijn van een maand opgezegd, zoodat de collectieve overeenkomst op 16 Aug. a.s. af loopt. ln een dezer dagen gehouden vergadering van de Centrale is de door deze opzegging ontstane situatie onder het oog gezien. Met 522 tegen 27 stemmen en 20 onthoudingen werd besloten om, indien vóór 16 Augustus aA geen bevredigend voorstel door de werk gevers wordt gedaan, op genoemden dating den arbeid neer te leggen. DE STUCADOORSSTAKING GEËINDIGD. Na een staking van precies drie maanden heeft de moderne Stucadoorsbond de voor waarden, waarop de afsluiting van het lan delijk collectief contract met den Neder- landschen Stucadoorspatroonsbond en den' R.-K. Stucadoorspatroonsbond St. Antonius gestrand was. aanvaard. Hiermee is ook. naar te hopen is, een periode afgesloten van de meest ergerlijks terreur, waarvan men voor cn na het een ander kon hooren en zien Te Haarlem, te Zaandam, te Hillegersberg, te Rotterdam kwamen tal van staaltjes voor, waaruit bleek, dat de wapenen der barbaren vol strekt niet zijn afgeschaft, ZILVEREN VAKGROEPSJUBILEUM Chr. handelsreizigers. De nationale vakgroep van handelsreizigers i -agenten in de Ned. Vereen, van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden hoopt 28 Sept. a.s, zyn 25-jarig bestaan te herdenken. Aan de herdenkingsbijeenkomst, welke men 28 September te Apeldoorn hoopt te houden, zal een begroetingsavond in hotel Van der Burg voorafgaan. De herdenkingsdag vangt 's morgens 9.15 -ar aan met een officieele ontvangst ten ge meentehuize. Daarna te 10.15 uur wordt de herdenkingsbijeenkomst in hotel Van der Burg geopend. Tot ongeveer 1 uur duurt deze ver gade ling, waarna een gemeenschappelijke laaltijd, een bezoek aan „Berg en Bosch" en ïn gemeenschappelijke thee te half 5 volgt. To Den Raag Is een ve>rgader!i V. Bataafsih» intsehappljen. au- ifonds der Verbon- n. omvattende een gulden, als spaar- ployé' 1931 zijn door de door recht hebben op'hoofds< ening gekweekt. In strijd me pondentte heeft het fondsbest •gedeejd Dit standpunt wordt net de statuten. Het ilultend beheerd do jetrokken Maatschaj ployecrden daarin -ngedru of naar geldend 'TU OOSTZEEDIJK l\lo. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ - NASSAUHAVEN BOERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1