lliruiur £riïisdjr (üuurattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal in Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 .Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7^2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3722 Bureau: Breeslriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 29 JULI 1932 AD VEBTENTIEb Van 1 tot 5 regels un* 0.22H van 1—5 regels m 2JS Elke regel meer....Hn..n...mM 0.4! Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend o.ll 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen HET GEVAARLIJK PRECEDENT We hebben gewezen op het gevaarlijke pre cedent, dat door de Wieringcrmeerschool ge schapen is. In de liberale pers beroept men er zich reeds op. Die weg moet het op; zoo heet het. Dat leidt tot groote bezuiniging. Eigenaardig is het nu, dat hetzelfde denk beeld ook verdedigd wordt in het laatste nummer van het „Weekblad voor Israëliti sche Huisgezinnen", al wordt de Wieringer- meerschool dan ook niet één keer genoemd. De schrijver van een Amsterdamsche Brief in dit Weekblad bestrijdt uitvoerig de stichting van bijzondere Joodsche scholen voor Lager en Middelbaar onderwijs. In het Nieuwe Isr. Weekblad was hem voorgehou den, dat het toch beter was om bijzondere Joodsche scholen te stichten, ook „wan het Joodsch bijzonder nderwijs qua talis niet de minste voorkeur verdient boven het openbare en beide even doelbewust goede Joden trachten te vormen." Dit laatste ontkent de schrijver ten eenen- male. Het openbaar onderwijs mag en kan geen goede Joden trachten te vormen. Want hij is het volkomen eens met de groote liberale leiders als Mr. J. A. Levy en Mr. Kappéijne van de Coppello, dat de Staat het onderwijs moet geven. De Staat moet licht verspreiden en duisternis verdrij ven en, om laatstgenoemde te citeeren: Men spreke niet van concurrentie, want mijns inziens is deze evenmin denkbaar tusschen particulier en openbaar onder wijs, als tusschen de regtspraak door scheidslieden en die tusschen regters van den staat". Laat ons dan de school behouden, waar Jood en Christen naast elkander gezeten kunnen leeren, dat tusschen hen beiden ook op het punt der zedeleer en als bur gers van dit vrije land niets dan over eenstemming, niets dan vriendschappe lijke verhouding betaamt. Zóó worden er op school geen Joden of Christenen gevormd, maar staatsburgers. En dan zal de openbare school waarlijk neu traal zijn; niet negatief maar positief-neu- traaJ en „leert zij alle staatsburgers van morgen reeds thans in him jeugd elkander waardeeren, opdat zij later in de maat schappij elkaar beter kennen en waardee ren." Of, om het met de woorden van den Jood- schen afgevaardigde Dr. Godefroi te zeggen: De openbare school leidt op tot alle maat schappelijke en Christelijke (lees: algemeen humanitaire) deugden; en daarom was d i e openbare school ook voor hem te aanvaar den. Er is, ook onder de Joden, een streven naar bijzonder onderwijs; maar de schrijver in het Weekblad constateert niet zonder inge nomenheid, dat zijn jongere geloofs- en stam- genooten slechts weinig sympathie voor dit onderwijs koesteren. Het behoeft ook niet, volgens hem. Want de liberale aartsvaders hadden gelijk. Neutraal onderwijs op school en godsdienst onderwijs, desgewenscht onder schooltijd en in hetzelfde gebouw, maai apart. Artikel 26 der L.O.-Wet biedt daarvoor de milde ge legenheid. En daarom, zoo besluit hij Laten de voorstanders van Joodsche scholen dus met beide beenen staande op den bodem der werkelijkheid de mooie gelegenheid, welke onze zoo welwillende autoriteiten.in en door art. 26 der L. O.- wet bieden, met beide handen aangrijpen. Tot heil. van het Ned. Jodendom. Die sympathie voor' de Wieringermeer- school is gevaarlijk. De voorstanders van waarlijk Christel ij k onderwijs mo gen wel op hun hoede zijn. BINNENLAND. ONZE KOLEN IN BELGIE NOG VERDER CONTINGENTEERING? Naai- de com van de N. R. C. te Brussel meldt, wordt in handelskringen aldaar ver zekerd, dat het plan bestaat de invoer van buitenlandsche kolen in .België van 55 pCl. terug te brengen op 30 pCt. Hierdoor zou de Nederlandsche kolenhandel ernstig worden benadeeld. Verschillende Antwerpsche maat schappijen die bij de kolenhandel belang hebben, hebben zich reeds tot minister Renkin gewend. Te Antwerpen vraagt men zich ook af, of een dergelijk besluit in over eenstemming zou zijn met de geest en de bepalingen .van het Nederlandsch-Belgiscli accoord. UIT HET TYPOGRAFENBEDRIJF De looncommissie in de typografie heeft Donderdag vergaderd onder voorzitterschap .van Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, en bij meerderheid van stemmen besloten om in dit bedrijf een loonsverlaging toe te passen ten bedrage van 3 cent per uur voor 23-ja- rigen en ouderen; 2 cent ioor werknemers van 19—22 jaar. en 1 cent voor de jongste werknemers. De verlaging zal ingaan op 29 Aug. a.s. In het besluit is opgenomen, dat van de zijde der werkgevers gedurende den verde ren duur van het huidige contract geen nieuwe bijeenkomst der looncommissie zal worden aangevraagd, behoudens uitzonde ringstoestanden, dit laatste ter beoordec- linj; yan genoemden onp&rtijdigen voorzitter. DE ROTTERDAMSCHE HAVEN TARIEVEN In den Rotterdamsclien Raad is zoowel door den Burgemeester, als door den heer Diemer betoogd, dat Amsterdam niet de concurrent is van Rotterdam. Amsterdam en Rotterdam hébben elk hun eigen karakter ais handelsstad. Thans bevestigt het Amsterdamsche Han delsblad deze opvatting in het volgend stuk. 't Is wel verbazingwekkend, hoe „phi- lanlropisch" de sociaal-democraten kunnen zijn met wegcijfering van het gezonde stand punt. Hun geheele oppositie was gebaseerd op deze verkeerde veronderstelling. Het Handelsblad schrijft dan: De Rotterdamsche gemeenteraad heeft de voordracht om de haventarieven te ver lagen aanvaard, na uitvoerige debatten, in welke ook Amsterdam eenige malen is genoemd, in „concurreerenden zin". Amsterdam heeft reeds ruim een jaar geleden de haventarieven verlaagd, niet echter om Rotterdam concurrentie aan to doen. maar ojpdat het oude tarief onbillijk was voor schepen, die hier maar weinig komen laden of lossen. Het oude tarief was slechts gebaseerd op den bruto-inhoud der schepen, onafhankelijk van het be lang, dat de schepen bij de haven hadden. Het nieuwe tarief is mede gegrondvest op de hoeveelheid te laden en/of te lossen goederen- Voor gewone vrachtschepen is liet tarief 0.017 voor iedere» m3 van den bruto-inhoud en bovendien 0.35 voor lederen gewichtston van 1000 kg. der in Amsterdam ingenomen en/of geloste lading met dien verstande, dat het havengeld in totaal niet meer bedraagt dan 0.054'per m3 inhoud van het schip. Voor kolensche pen (max. ƒ0.045 per M3 bruto-inhoud) en voor ertsschepen (max. 0.036 per m3) zijn nog speciaie lagere tarieven vastge steld. Vergelijken wij deze tarieven nu met de Rotterdamsche, in het ochtendblad ver meld, dan zien wij, dat de basis-tarieven te Rotterdam hooger zijn dan hier; het maximum is echter lager 0 054 tegen 0.045). Daar slechts een klein aantal schepen minder dan 't maximum, betaalt, kunnen wij in het algemeen zeggen, dat de Rot terdamsche tarieven op 't oogenblik voor vrachtschepen iets lager zijn dan de Am sterdamsche. Ook passagiersschepen zijn er in de Maasstad iets beter aan toe. Daar entegen heeft Amsterdam weer de speciale tarieven voor kolen- en ertsschepen. Groot •zijn echter over het geheel genomen, de verschillen niet, maar gemiddeld is Rot terdam wat goedkooper. De vraag is nu: zal Amsterdam veel nadeel daarvan gaan ondervinden? Wij hebben het oordeel daarover gevraagd in haven- en scheepvaartkringen. Het alge meen inzicht bleek te zijn, dat de invloed op onze haven al heel gering zal zijn. Door de verlaging van de tarieven ver leden jaar'is hier geen schip meer aan gekomen, en het laat zich aanzien, dat nu Rotterdam iets goedkooper wordt hier nu ook geen schip minder zal bin nenkomen. Rotterdam en Antwerpen concurreeren. Van een mededinging tusschen Amsterdam en Rotterdam kan echter nauwelijks spra ke zijn, daar naar de hoofdstad hoofdzake lijk, die schepen komen, die er moeten zijn Niet dus zoozeer de schepen, die voor overlading naar de geschikste en goed koopste havens zoeken. Dat een schip naar Amsterdam komt of het mijdt wegens de haventarieven, kan behoudens mis schien een zeer enkele uitzondering als uitgesloten worden beschouwd. Zeker in deze tijden, maar zeer waarschijnlijk ook in de toekomst, als de vaart opleeft; al zijn voorspellingen altijd gevaarlijk. Dit houdt natuurlijk niet in, dat het niet in het belang van de havenbedrijven kan zijn, als de tarieven omlaag gaan zijn wij welingelicht, dan is alweer een her ziening in voorbereiding maar op de frequentie van het scheepvaartverkeer ten bate of ten koste van Rotterdam hebben zij weinig of geen invloed. De Amsterdam sche en de Rotterdamsche havens hebben verschillende, maar geen tegenstrijdige belangen. En dat zal zoo blijven, ondanks •herziening der haventarieven. OFFICIEELE BERICHTEN RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij Kon. besluit is aan mevr. K. G. Groen- Brouwer eervol ontslag verleend als adjunct commies bij de Rijksverzekeringsbank. HET RAPPORT-WELTER BUITENGEWONE ALGEM. VERGADERING VAN HET C. N. V. Het C. N. V. hoopt Dinsdag 23 en Woens dag 24 Aug. te Utrecht een buitengewone verbondsvergadering te houden, om zich uit te spreken over de bezuinigingsmaat regelen in het rapport-Weiter. ije bijeenkomst vangt Dinsdagmiddag te uur aan en de heer J. S. Ruppert, ver- bondspenningmeester, hoopt als spreker op te treden. CENTRAAL BEVRACHTINGS KANTOOR TE ROTTERDAM OPGEHEVEN De Schippersbonden blijven samenwerken De vijf samenwerkende Schippersvereeni- gingen in Nederland, d.w.z. de Algemeene Rijnschippersbond te Rotterdam, de Inter nationale Schippersvereeniging te Rotter dam, de Nationale Schippersvereeniging te Groningen, de Nederl. Prot, Chr. Schippers- bond te Amsterdam en de Nederl. R.K. Han- sebond van Reeders en Schippers St. Nico- laas te Rotterdam, hebben in een gisteren gehouden gecombineerde bestuursvergade ring tot opheffing per heden besloten van de door deze boncten in 1931 in het leven geroepen stichting Centraal Bevrachtings kantoor tc Rotterdam. Do liquidatie, meer speciaal t.a.v. de in geschreven schippers, zal geschieden door en ten kantore m de y|jf voornoemde schippersbonden, t.w. iedere vereeniging t.a. harer eigen leden, terwijl de ongeorganiseer den te dien opzichte bij de Internationale Schippersvereeniging zijn ondergebracht. Voorts besloten de vijf voornoemde Schip persbonden met behoud van ieders zelfstan digheid en bewegingsvrijheid in zaken van algemeen belang te blijven samenwerken. In verband hiermede werd tot voorzitter der vijf samenwerkende organisaties geko zen, de voorzitter van den Algemeeneri Schippcrsbond en tot secretaris cle voorzit ter van de Internationale Schippersvereeni ging, Molensteeg 43 Rotterdam, alwaar het secretariaat zal zijn gevestigd. DE WERKLOOZENSTEUN HET R.K. WERKLIEDENVERBOND BIJ DEN MINISTER. Woensdagmiddag heeft, naar de „Volks krant" meedeelt een conferentie plaats ge had tusschen den minister-president en een deputatie van het R.K. Werkliedenverbond bestaande uit de heeren A. C. de Bruijn en C. J. Kuiper, waarin bezwaren werden ken baar gemaakt ten opzichte van het voorstel der commissie-Weiter om den werkloozen- steun over de geheele linie met 15 procent te verlagen. Het spreekt wel vanzelf, dat de Minister geen enkele toezegging kon doen. Dat kon den de heeren vooruit wel weten. Komt er verlaging, dan zal deze steunen op de nood der schatkist en dan zal het meegedeeld worden in Troonrede of regeeringsprogram. Daarop mag de Minister niet vooruit loopen. De Minister zal zich dan ook niet verant woordelijk stellen voor de indruk, die do heeren, volgens hun zeggen, kregen, „dat het huns inziens lang niet vaststaat dat de steunnormen zullen worden verlaagd". Het is te hopen, maar men make zich niet te vroeg blij. HET VAN WEEL ZIEKENHUIS TE DIRKSLAND DE EERSTE STEENLEGGING In de gemeente Dirksland had onder groote belangstelling de eerste steenlegging plaats van het Van Weel Ziekenhuis. Zoo men zich herinnert werd aan deze gemeen te door wijlen Vrouwe Van Weel te 's-Gra- venhage een millioen gulden gelegateerd voor den bouw van een Ziekenhuis onder conditie, dat alleen inwoners van deze ge meente van het gebrouw gebruik mochten maken. Om deze bepaling minder drukkend te maken en voor het geheele eiland Goe ree en en Overflakkee gelegenheid te schep pen in het bezit te komen van een eigen ziekenhuis, waaraan reeds jaren dringende behoefte gevoeld werd, hebben de Ned. Herv. Diakonieën van het eiland een ven eeniging gesticht, tengevolge waarvan thans in combinatie met het Van Weel Zieken-, huis een gezamenlijk gebouw zal verrijzen.: Van dit gebouw werd thans de eerste steen gelegd. Burgemeester D. J. Visscher van Dirks land legde de eerste steen van het gemeen telijk ziekenhuis en Ds. C. v. d. W a 1, Ned. I-Ierv. predikant te Dirksland, deed hetzelr- de even daarna van het ziekenhuis „Bethes- da" dat er naast wordt opgetrokken. Onder den gedenksteen van het Van Weel Ziekenhuis werd een protocol ingemetseld door den burgemeester, waarop te lezen stond wie de erflaatster is geweest, met welk doel het gebouw is geschonken en ver- volgens de handteekeningen van het dage- lijksch bestuur der gemeente en de afge vaardigden der Ned. Herv. Diaconieën van het Eiland. Burgemeester Visscher herinnerde ln zijn rede aan de koninklijke gift van Vrou we Van Weel, die hiermee haar nagedach tenis voor goed in deze gemeente heeft ge vestigd en sprak de hoop uit, dat de vol tooiing van het gebouw, dat een zeer groo te aanwinst voor deze gemeente genoemd mag worden, voorspoedig zal plaats hebben en vele zieken hier hulp en troost mogen ontvangen. Ds. v. d. Wal wees op de gelukkige com binatie die hier getroffen kon worden, waar door tevens in een dringende behoefte van het eiland wordt voorzien. Niet vaak zal het plaats hebben, dat bij een en hetzelfde gebouw twee eerste steenen gelegd worden. Hier zijn twee en toch één en ook één en toch twee. „Bethesda" beteekent: „Huis van Barmhartigheid". Bij oppervlakkige be schouwing zou gevraagd kunnen worden: is hier reden om te vlaggen en vroolijk te zijn? Ilier toch wordt men herinnerd aan ziekte en ellende gevolgen der zonde. Maar anderzijds is er toch reden tot dankbaar heid, dat God in Zijn algemeene genade in stellingen geeft waar de gevolgen der zon de kunnen worden getemperd, het leed ver zacht en in het huis der barmhartigheid naar ziel en lichaam vertroostingen kun nen worden geschonken. Na de eerste steenlegging verzocht spre ker de schare het laatste vers van Psalm 84 te zingen, waarop ds. v. d. Wal voor ging in gebed. KOSTEN LEVENSONDERHOUD. De Haagsche cijfers voor Juni. Tengevolge van de zich vrijwel zonder onderbreking voortgezet hebbende bijna al gemeene prijsdaling heeft de driemaande- lijksche berekening door het gemeentelijk statist*ch bureau van de wijzigingen in de kosten van het levensonderhoud voor arbei ders- en ambtenaarsgezinnen voor de maand Juni tot uitkomst, dat deze kosten voor bei de groepen van gezinnen sinds Maart eenige procenten zijn gedaald, waartoe in het bij zonder de verlaging van de kosten van eet waren en dranken heeft bijgedragen. De daling van de totale kosten van het levens onderhoud en van die van eetwaren en d'-anken afzonderlijk bedragen voor de ar beidersgezinnen onderscheidenlijk 3.2 en 6.5 pet. en voor de ambtenaarsgezinnen onder scheidenlijk 2.6 en 6 pet. Evenals bij het voorafgaande onderzoek werd vastgesteld, kwam ook thans bij de eetwaren en dranken in het meerendeel der posten wijziging. Gedaald zijn voor beide groepen van gezinnen de posten melk, kaas (GoudBche en Leidsche),yleesch ^talfs rund- en varkensvleesch), vlees chwaren, visch, boter (de prijs is in den loop der maand Juni vrij sterk opgeloopen, doch bleef lager dan in Maart j.l.), koffie, thee en cacao(thee), andere kruidenierswaren, chocolade, koekjes, gebak, enz. en aardap pelen. Belangrijk zijn vooral de verlagin gen van de posten melk en aardappelen. Gestegen zijn eenigermate de posten suiker, groenten en fruit- Van de overige posten zijn voor beide groepen van gezinnen eenigszins gedaald, kleeding, schoeisel, brandstoffen (zomer- prijzen) en huisraad; voor de ambtenaars gezinnen verminderden bovendien de pos ten wasch en poetsartikelen en diversen. De post petroleum, spiritus enz. werd voor beide groepen van gezinnen iets hooger Het voortgezet - onderzoek door het Gem. Bouw- en Woningtoezicht naar de woning- huren had voor zoover de voor deze sta tistiek in aanmerking komende woningen betreft tot uitkomst een gemiddelde huurstijging sinds Juli 1927 van 11.6 pet tegenover U.5 pet bij het voorafgaande on derzoek. Deze geringe stijging heeft voor beide groepen van gezinnen op het voor den post berekende bedrag geen invloed gehad. Het indexcijfer der totale kosten van het levensonderhoud voor Juli 1932, berekend op den grondslag van het jaar 1921, draagt voor de arbeidersgezinnen 65.8 voor de ambtenaarsgezinnen 64.4, dat dei- kosten van eetwaren eri dranken afzonder lijk onderscheidenlijk 53.5 en 52 Het indexcijfer van Juni 1932 voor de arbeidersgezinnen op de basis Augustus 1913 /Augustus 1914 is voor de totale kosten van het levensonderhoud 131.5 en voor die van eetwaren en dranken afzonderlijk 111.4. Kerknieuws. NED. HERV. KERK eroepen: Te Ouderkerk a. d. IJssel, A. F. P. Pop te Monster. Te IJsselstein, H. A. Leenmans Jr. te Delft. Te Dinteloord, D. J. van de Graaf te Ede (G.). dankt; Voor Kesteren, S. Goverts Jr. te Gameren. BAPTISTEN-GEMEENTEN eroepen: Te Den Haag-Oost, J. W. Weenink te Stadskanaal. VRIJE EVANG. GEMEENTEN roepen: Te Eraneker, G. H. de Jonge te Oude-Bildtzijl. OUD-GEREF. GEMEENTEN eroepen: Te Rotterdam (Lokaal „Het Oosten", als vast voorganger), B. Huisman te Werkendam. SYNODE-CHR. GEREF. KERK Ds. J. W. GEELS HOOGLEERAAR. De morgenzitting van Donderdag werd door den Praeses geopend met het laten gen van Psalm 42 3 en het lezen van Psalm 85, waarna hij voorging in gebed. Hierna werd appèl nominaal gehouden. Ouderling J. ten I-Iove was vertegenwoor digd door zijn secundus, ouderling G. J. Wilbrink^ De Synode ging over in comité-generaal. Hoogleeraarsbenoeming. Bij de Synode kwam telegrafisch bericht binnen, dat Ds. G. Salomons, predikant te Amsterdam-West, bedankt heeft voor de benoeming van hoogleeraar in de vacature in wijlen Prof. F. Lengkeek. Het comité werd hierop voortgezet De morgen zitting werd gesloten met dank zegging door Ds. J. Jongeleen. De middagzitting werd geopend met het zingen van Psalm 75 1 en gebed door den Praeses. De Synode ging weer over in comité- generaal. Na opheffing van het comité werd tot hoogleeraar aan de Theol. School benoemd Ds. L. H. van der Meiden, predikant der Chr. Geref. Gemeente te 's-Gravenhage- Centrum. Zending en Evangelisatie. In behandeling kwam de voortzetting van het gewijzigde rapport Buitenlandsche Zen ding, en wel: 1. de verhouding tot het moe derland, 2. het institueeren van inlandsche Kerken, 3. de inlandsche Kerken. Dit rap port werd met algemeene stemmen aange nomen. De Synode nam thans in behandeling de instructie „Inwendige Zending". Besloten werd den arbeid der Inwendige Zending in het Zuiden des lands ter hand te nei Breedvoerig werd deze zaak behandeld. Na breede bespreking en toelichting van Depu- taten werd besloten deze zaak, wat de uit voering betreft, uit te stellen tot de Synode van 1934. Hoogleeraarsbenoeming. De benoemde hoogleeraar, Ds. L. H. van der Meiden, deelde aan de Synode mede dat hij geen vrijmoedighejd had om de be noeming aan te nemen. In verband met deze beslissing van Ds. an der Meiden ging de Synode in comité- generaal. Na opening der deuren werd tot hoog leeraar benoemd Ds. J. W. Geels, predi kant bij de Chr. Geref. Gemeente te Hilver sum, welke deze benoeming aan aardde. (Omtrent den benoemden hoog leeraar zie men verder onder de rubriek Schoolnieuws.) Door den praeses, alsmede den Rector der Theol. School Prof. J. J. van der Schuit, werd hij hartelijk toegesproken, terwijl hem door de vergadering werd toegezongen Psalm 25 6. Besloten werd het besluit van de Synode •an 1931 om in 1934 te Zwolle te vergade ren, te handhaven. De Synode was hiermede aan het eind van haar arbeid gekomen. De assessor dankte den Praeses voor zijn leiding, en de Gemeente Zwolle voor haar gastvrijheid aan de afgevaardigden ge schonken. De Rector dankte de Synode voor de plaats die de prae-adviseurs in haar midden moch ten hebben. Sluiting. Dg Praeses las Psalm 46, cn .sprak een. hartelijk slotwoord, waarin hij wees op hel gewicht van deze Synode. God gaf ons een man en deed ons een man behouden, aldus de Praeses. Wij hebben ervaren, dat de Ko ning in het midden Zijner Kerk was, Die krachtiglijk bevonden is te zijn een hulp in benauwdheid. Dat de beekjes der rivier uit de bron, den Drieëenigen-God, door Zijn Kerk mogen stroomen en wij ons mogen verkwikken aan die wateren. Hij wenschte alle dienaren des Woords de sterkte Godes toe in hun arbeid, mede ook de broeders ouderling'en, bijzonder van vacante Gemeen ten, die in het voorgaan zulk een zware taak hebben. Voorts was zijn wensch, dat de professo ren met de studenten in cle gemeenschap Gocls hun leven mogen hebben, terwijl hij den prae-advïseur Ds. H. Janssen 's Heeren sterkte in zijn veel omvattenden arbeid toe- bad. Laat Jeruzalem in ulieder hart wonen, aldus Spr. Met een woord van dank aan de beide scribae, Ds. J. van der Vegt, van Doesburg, en Ds. A. H. Hilbers. van Enschedé, de prae-adviseurs en den assessor Ds. J. W. Geels eindigde hij. Nadat gezongen was Psalm 72 11, werd deze belangrijke buitengewone Synode door den Assessor, Ds. J. W. Geels, met dank gebed gesloten. ZENDING ONDER DE JODEN DE CONFERENTIE TE AMSTERDAM In de middagvergadering van Woensdag bleek nog van hartelijke belangstelling. De heer J. Trotzianetzky,, van Rot terdam, bracht de groeten en beste wfnschen over van het Bestuur der Vereeniging „Elim" te Rotterdam, terwijl hij tevens sprak namens Zendeling H. Kammeyer, te Amsterdam door de Ned. Vereen, voor Israël aangesteld, doch thans zeer ernstig krank. Ds. Jl Douma, de Voorzitter, heeft daar na den heer Trotzianetzky op zeer hartelijke wyze toegesproken en hem de boodschap van betoon van medeleven met den heer Kam meyer medegegeven. Woensdagavond had in de Keizersgracht- kerk, onder leiding van Dr. H. IC a a j a n, van Utrecht, een Kerkavond plaats, die door de Congresleden en zeer vele belangstellenden bijgewoond werd. Dr. H. Kaajan wees in zijn openings woord Op de Joden als het „volk Gods", ons gegeven om hen te wijzen op het hoogste heil in Christus. Ds. C. Lindeboom van Amsterdam, sprak hierna over: „De Jodenzending een noodzakelijk werk". Ook in dezen kring achtte Spr. het noodig elkander op te wekken en te versterken tot dit werk. Ook in onze zonden ligt de oorzaak van hun val. Alzoo rust op ons de plicht hen de boodschap des heils te bren gen. Dr. O. von Harling, directeur van het Tnstitutum Judaicum te Leipzig, waar ook Ds. J. van Nes, Ds. W. J. J. Velders en Ds. C. Kap- teijn gesftudeerd hebben, sprak vervolgens over: „De Jodenzending een moeilijk werk". Ds. van Nes fungeerde als vertolker. Na eerst gesproken te hebben over de alge meene moelijkheid van het werk der Joden zending, toonde hij aan hoe dubbel zwaar het werk in zijn eigen land is. D s. C. K a p t e ij n Dzn., van Amsterdam, sprak hierna over: „De Jodenzending een heerlijk werk". Hij wce-s er op, hoe dit werk der gehoorzaamheid door de 25.000 Gerefor meerden in A'dam voor de 70.000 Joden in deze stad met blijdschap wordt voortgezet. Vooral het huisbezoek noemde hij een heerlijk werk. En op het werk en het gebed zal God den zegen schenken. Ds. J. Douma, van Arnhem, handelde eindelijk over: „De Jodenzending een geze gend werk", er op wijzende dat veel i te voren dit werk sympathie onder ons heeft en dat ook de schijnbaar geringe vrucht door God gezien wordt en rijkelijk vergolden zal worden. Conferentie Gistermorgen werd de Conferentie voortge- Prof. Dr. F. W. Grosheide, van Amsterdam, sprak over: „Verwachting van de Joden-Zending volgens de H. Schrift", waarbij hij uitging van Rom. 9—11. De Schrift geeft duidelijker den toestand dan de toekomst der Joden aan. De prediking des Evangelies door Jezus en de Apostelen werd door de Joden in het algemeen ven pen (Hand. 13 46). Echter heeft Jesaja overblijfsel geprofeteerd en bij bekeering ok voor hen zaligheid. Of Israël iets over heeft, wordt door Rom. 11 28 beantwoord. God heeft ook onder de Joden nog Zijn uit verkorenen. Tenslotte beantwoordde Spr. de door een 9-tal personen gestelde vragen. Mej. S. Groeneweg, van Rotterdam, sprak vervolgens nog over: „De arbeid onder de Joodsche kinderen", die door haar een noodzakelijk, een moeilijk, een heerlijk en een gezegend werk genoemd werd. Na in den breede den gang van dit werk verhaald te heb ben,wees zy er op, dat hierdoor ook met 2 Joodsche gezinnen contact verkregen wordt i dat dit rijken zegen afwerpt. De spreekster ontving by de gedachten- isseling den dank van velen voor haar arbeid D r. J. Hoek, van Den Haag, en D s. C. K a p t e ij n, van Amsterdam, hebben hierna nog enkele ingekomen vraagpunten beant woord. een telegram aan H. M. de Koningin werd de bescherming van de Joden door het Oranjehuis dankbaar gememoreerd. Conclusies Des middags heeft nog een korte slotzitting plaats gehad, waarin door de Conferentie de volgende conclusies aangenomen werden: 1. De conferentie brandmerkt het anti semitisme als grove zonde en zë roept alle Christenen op tot beloon van hartelijke liefde tot de Joden om Christus' wil. 2. Naar het oordeel der conferentie zyn chiliastische beschouwingen belemmerend voor den arbeid der Jodenzending, aangez<en zij den schriftuurlijken grondslag ondermijnen en verwachtingen wekken, die niet bevredigd worden. De conferentie spreekt uit, dat de droeve toestand van hat huidige Jodendom, waarin zoo diep verval is ingetreden en de Messias- ichting zoo goed als geheel is verdwenen, te meer de roeping doet klemmen voor de Kerk van Christus endar de Joden den Heere Jezus te belij-en 'als den waarachtigen Mes- Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Ds. J. W. Geels te Hilversum werd be noemd tot hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn en nam die benoeming aan. (blz. 3.) De Bethlehem Steel Corporation heeft be sloten het dividend op de 7 pet. cum. pref. aandeelen te passeeren. sias, den Zone Gods, den Koning Israels. 1. De conferentie, handhavende het begin sel, dat de Evangelieprediking onder de Joden taak van de kerk als instituut is, spreekt na drukkelijk de noodzakelijkheid uit van het contact van de geloovigen persoonlijk met de Joden, waardoor de weg tot systematische toe bereiding kan worden gebaand. 5. Ten aanzien van de hulpmiddelen in de Jodenzending spreekt de conferentie uit, dat voorshands de verspreiding van „De Messias- bode'-', de verspreiding van andere superieure Evangelisatie-]ectuur, tactvol huisbezoek, ar beid onder kinderen met toestemming der ouders, openbare samenkomsten van Joden en Christenen, de \aangewezen middelen blyven. 6. De conferentie constateert in groote dank baarheid, dat de groei der Jodenzending, uit gaande van de Geref. Kerken in Nederland mogelijk en noodig maakte het samenkomen van de afgevaardigden der commissies en spreekt de wenschelijkheid uit een der gelijke conferentie na niet al te langen tijd weder byeen te roepen. KERKGEBOUWEN. Te Den Haag zal vanwege den Ker- keraad der Christelijke Gereformeerde Ge meente ten behoeve van den arbeid in Den Haag-Oost een vergaderlokaal met woning gebouwd worden. In Den Haag-West vinden ook reeds guds- dienstoefeningen plaats in een gymnastiek lokaal eener Openbare School. Schoolnieuws. PROF. j. W. GEELS Jan Willem Geels werd geboren te Arnhem 29 Mei 1SS0. Op 20-jarigen leeftijd kwam hij in 1900 als student aan de Theologische School der Chr. Geref. Kerk destijds te Rijs wijk gevestigd. Hij genoot hier zijn opleiding bij cle hoogleeraren F. P. L. C van Lingeu, J. Wisse Czn en P. J. M. de Bruin. In 1907 voltooide hij zijn studiën, waarna hij 27 Octo ber van dat jaar door Ds. J. Wisse Czn. in het ambt bevestigd werd tc 's-Gravendeel. In 1911 nam hij te Haarlem den herderstaf op, welke plaats hij in 1921 verwisselde met Apel doorn'. Sinds Juni 1930 dient hij de Gemeente Hilversum. De benoemde neemt in de Chr. Geref. Kerk' een vooraanstaande plaats in. Hij is sinds 1909 curator der Theologische School, van welk college hij sinds 1919 het secretariaat waarneemt. Hij is deputaat voor correspon dentie met de Hooge Overheid en deputaat voor het beheer der algemeene kas ter onder steuning van emeritus-predikanten, predi kantsweduwen en -weezen. Sinds jaren is hij medewerker aan het ker kelijk blad „De Wekker". De pas gehouden Synode benoemde hem in de commissie van redactie. Ook in 1922 bij de benoeming van Prof. J. J. van der Schuit stond de thans be noemde op de voordracht van het Cura torium. Ds. Geels is sinds 1916 reserve-veldprediker. Ook op politiek gebied is de benoemde, vooral in het midden en zuiden des lands, in 't bijzonder in verkiezingstijd, een geziene figuur. HOOFDBENOEMINGEN Harmeien, A. de Beun, hoofd te Wilnis. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Kloosterburen (Geref. School)mej. A. Kroeske te Groningen. Mede op tal stond mej. C. R. Bakker te Groningen. N oord wij k aan Zee (hoofd H. de Boer), J. D. Ryk te Sriieveningen. Gr o o te ga 'r School, hoofd J. de Boer), mej. L. ue l. te Schiermonnikoog. Aang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1