|lir ».->r griksrljr (iouraut BINNENLAND. Kerknieuws. ABONNEMENT: Her kwartaal In Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending n4-50 Bu dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3721 DONDERDAG 28 JULI 1932 A O V wBTENTlEb Van 1 tot 5 regels.... L17 Yi Van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer B 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Uil nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. DE DURE PACIFICATIE Ja, dat hebben we wel honderd keer ge hoord. Maar op het bewijs er van hebben we tot heden tevergeefs gewacht. Thans echter heeft een oolijkerd het per ingezonden stuk in „De Telegraaf" gegeven. Het is zoo een voudig als wat. Ziehier de kostelijke redeneering. Daar wordt op het platteland een bijzon dere school gesticht Een klein overschot der leerlingen blijft op de openbare school Deze wordt daardoor zeer duur in 't gebruik. Maar volgens deze kosten krijgt de bijzondere school de exploitatie-vergoeding uitbetaald. Soms veel meer dan zij noodig heelt Zoo wordt de pacificatie duur! Wat een oolijkerd, nietwaar. Piet Paaltjes kon het niet beter beredeneeren. Maar de man is ook radicaall Hij weet de oplossing. En stelt voor: Nooit en nergens een nieuwe 6chool bouwen, zoolang alle schoolgebouwen niet propvol zijn. Alle plaatsruimte dus ten volle gebruiken. Het denkbeeld is akelig van eenvoudigheid Dat niemand nog op dit idee gekomen is. Daar staat een Roomsch Kath. school. Er is nog plaats voor vijftig leerlingen. De Staatkundig Gereformeerden vragen een eigen School. Geen sprake van! Stuur dfe kinderen maar naar de Roomsche Schooll Daar is op 'n Gereformeerde school nog plaats. Voor eenige kinderen wordt, open baar onderwijs begeerd, voor anderen roomsch katholiek, 't Hindert niet, allemaal naar de Geref. school. Maar zoo komt de pacificaitie in 't ge drang! 't Hindert niet, zegt de radicale oolijkerd. De tijden zijn er niet naar om nu nog aan particuliere liefhebberijen vast te houden. „Dan zal het onderwijs niet meer zoo „doortrokken" zijn van een bepaalde rich ting. Maar dat was dan ook een bijzondere weelde, die wij ons nu niet meer kunnen ver oorloven." Ziezoo: de pacificatie maakt het onder wijs duur. Dét is nu bewezen. Dus: weg met de pacificatie. Waarom kwam „Volksonderwijs" niet op dit limuneuze idee? Omdat men dan niet kan ageeren tegen een openbare school met een christelijk ca chet en zoodoende tot schoolsplitsing kon drijven, welkede ouders niet wenschten en het onderwijsduur maakt' UITVOER VAN FRUIT NAAR FRANKRIJK EEN COMMISSIE INGESTELD Do Minister van oeconomische zaken en arbeid heeft ingesteld een commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van fruit Tot lieden dezer commissie zijn benoemd de hoeren C. Minnaar, te Kruiningen; mr. L. Niemöfler. te 's-Gravenhagè; dr. J. M. Rie- mens, te Naaldwijk, die tevens tot voorzitter is benoemd; .F. V. Valstar. te 'sGravenhage en C. Zwaan, te Rotterdam. VAN SOBERHEID GESPROKEN DE KOSTELOOZE VERSPREIDING VAN REPRODUCTIES VAN ZUIDERZEE- AQUARELLEN. In verband met de toezending van een portefeuille met reproducties van aquarel len, betreffende de afsluiting en gedeelte lijke droogmaking der Zuiderzee, waren door den heer Blomjous aan den Minister van Waterstaat eenige vragen gesteld. In antwoord daarop heeft minister Rey- mer medegedeeld, dat het aantal portefeuil les, dat kosteloos is verspreid, ongeveer 1200 bedraagt. De kosten van deze portefeuilles en haar verzending beloopen rond f 3350. Deze kosten zijn bestreden uit artikel 4 van de begrootingen van het Zuiderzeefonds voor de dienstjaren 1931 en 1932. Dat deze reproducties niet het geringste nut zouden hebben om zich technisch een oordeel te vormen van de Zuiderzeewerken kan de minister niet geheel beamen, daar op vele dezer aquarellen wel degelijk een inzicht wordt verkregen van de wijze van samenstelling van den afsluitdijk en deze reproducties een levendiger voorstelling ge ven dan een photographie vermag te doen. Daarbij moge in aanmerking worden ge nomen, dat omtrent de uitgave van deze portefeuille reeds meer dan een jaar geleden een beslissing moest worden genomen om haar tijdig gereed te hebben. Indien de mi nister een dergelijke beslissing thans had moeten nemen, zou de verspreiding zeker achterwege ztjn gebleven. Tot zoover het regeeringsantwoord. Ver zamelaars van ministerieele curiosa en ra riteiten moeten het in één lijstje zetten met de antwoorden van dezen minister over het collectief contract bij het Julianakanaal, zijn redevoering over de tekorten op de Zuider zeewerken en het verstoorde jubileum van den stationschef te Hoorn. We meenen echter te weten, dat men de zen jubilaris een der 1200 aquarellen heeft gestuurd. Want kieschheid is toch maar alles. W aterstaat wéét, wat soberheid is. RESTAURATIE VAN DE MAAS BRUG TE MAASTRICHT SCHERPE CRITIEK IN DEN RAAD In den Maastrichtschen Gemeenteraad is scherpe critiok geoefend op de wijze waar op de oude Maasbrug wordt gerestaureerd. De heer Boo t i noemde de verbouwing eelfs heneden I'" critiek, en een ander randslicl, had -1lve aesthetische, ook vele practische liez aren, w.o. het voornaamste was de te geringe breedte van het brugdek. De wetho>'-'T van openbare werken maak te er echter op attent, dat deze opmerkingen te laat geuit werden, daar de brug in Rijks fcigeadom is overgegaan. BOND VAN CHR. ORANJE- VEREENIGINGEN DE NIJMEEGSCHE JAARVERGADERING De Bond van Chr. Oranjevereenigingen heeft in Gebouw de „Vereeniging" te Nij megen zijn jaarvergadering gehouden onder presidium van Ds. I. Voorsteegh, Ned. Herv. predikant te Den Haag. In zijn openingswoord wekte spr. de aan wezigen op, er toe mede te werken, dat de band tusschen God, Nederland en Oranje hecht en sterk blijve. Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan H. M. de Ko ningin een telegram van hulde en trouw te zenden. Tn den namiddag werd de Bond door het Nijmeegsche gemeentebestuur ten stadhuize officieel ontvangen. In de middagvergadering werd door dr. Rarkey Wolf van Geersdijk het finan cieel jaarverslag uitgebracht, dat ondanks den slechten tijd toch nog een batig saldo aanwees. Een voorstel van de afdeeling Naardcn. dat ook de aftredende bestuursleden, die niet lid zijn van het dagelijksch bestuur, terstond herkozen kunnen worden, lokte eenige bespreking uit, doch werd tenslotte met 26—13 stemmen aanvaard. Daarop heeft men gezamenlijk een auto tocht gemaakt naar de Mookerheide, waar bij men tevens een bezoek heeft gebracht aan de Ned. Herv.-Kerk te Heumen. In dit kerkje, alwaar een monument herinnen aan den slag op de Mookerheide en aan den dood van de Graven Lodewijk en Hen drik van Nassau, heeft de Bondsvoorzitter een herdenkingsrede uitgesproken, en een krans gelegd. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente on de burgemeester woonde deze plechtig heid bij. Aan den avond van dezen eersten bonds dag heeft er tenslotte in de „Vereeniging" een feestelijke bijeenkomst plaats gevonden, met zang van het Nijmeegsch Mannenkoor. NED. HERV. KERK .en: Te IJsselmuiden, A. F. P. Pop te Monster. Voor Oudega (W.), J. Wolfensberger te Cubaard. Voor Makkum 1 Cornwerd, J. van der Heide te Hindeloopen. GEREF. KERKEN Drietal: Te Waardhuizen, cand. K. Bokma te Bolsward, cand. J. W. Dragt te Harmeien en cand. M. W. J. Chr. de Kluis te Utrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Men schrijft ons: Ds. K. Janzen, die de Ned. Hervormde Gemeente van Veessen (G.) 54 jaren gediend heeft en nu emeritaat verkrijgt, hoopt Zondag voor haar afscheid te preeken. Ds. A. Keuzenkamp hoopt Zondag September a.s. te Uithuizermeeden afscheid te preeken en Zondag 11 September d.a.v. te Lemmer intrede te doen. Ds. T. A. van derVlies, Ned. Herv. predikant te Gasselte. hoopt daar afscheid te preeken Zondag 28 Augustus a.s. en Zondag 4 September d.a.v., des middags te half 3, in trede te doen te Poortugaal (zijn vorige Ge meente), na bevestigd te zijp door Ds. W. K. C. Hage, van Nieuw-Vosmeer. JUBILEA. Ds. S. R. Herma.nides, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Ooy (bij Nijmegen), hoopt Donderdag 11 Augustus a.s. zijn zil veren amhtsfeest te vieren. Hij begon den predikdienst als vicar (hulpprediker) te Lage (Hannover, Duitschland) en werd in het predikambt bij de Ned. Herv. Gemeente te Babyloniënbroek bevestigd in 1907. Vijf jaren diende hij zijn eerste Gemeente, voorts van 1912—1921 die van Avezaath, van 1921— 1932 die van Valkenburg (bij Leiden) en sinds het begin dezes jaars is hij aan de Gemeente van Ooy en Persingen verbonden. Ds. F. M. Mulle r. predikant der Ned. Herv. Gemeente te Eindhoven, hoopt Don derdag 11 Augustus a.s. zijn 25-jarige ambts bediening te herdenken. Hij werd in 1880 als predikantszoon ge boren en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Zijn eerste Gemeente,waar hij in 1907 intrede deed, was Heinkenszand. Na 5 jaar haar gediend te hebben, vertrok hij in 1912 naar Krabbendijke, in 1921 naar Kerkdricl, in 1925 naar Gorinchem en nu sinds 1928 staat hij te Eindhoven. In deze Gemeente vertegenwoordigt hij de rechtzinnige richting. Met 'een hulppre diker verricht hij er veel uitnemenden ar beid, die rijk gezegend wgrd. Voorts is hij er redacteur van een Kerkbode. Om zijn werk en zijn persoon is Ds. Muller zeer ge zien. Er heeft zich een huldigingscomité ge- GRAFSTEEN-Ds. F. A. VAN DER HEIJDEN Te Wassenaar is Dinsdagmiddag op het kerkhof een gedenksteen onthuld op het graf van Ds. F. A. van der Heijden, in leven emeritus-predikant van de Geref. Kerk al- Dr. J. C. Rullmann, predikant, toespraak richt als de menschelyke grootheid, doch ter gedachte- iis, gelijk op den steen gebeiteld staat. Ook ALG. SYNODE NED. HERV. KERK Zevende zitting. De Vice-President opent met gebed. Naar aanleiding der gehouden discussie over de benoeming van een hulpprediker in den Wieringermeerpolder dienen de heeren Addink en Prisse de volgende motie in: De Algemeene Synode der Nederland- sche Hervormde Kerk, bericht ontvangen hebbende van het Classicaal Bestuur van Hoorn betreffende de benoeming van den hulpprediker te Wieringermeerpolder, gelezen het protest der Classicale Ver gadering van Leiden, waarin erop wordt gewezen, dat het Classicaal Bestuur van Hoorn, doende wat des Kerkeraads is voor de nieuw gestichte gemeente Wie ringermeerpolder. de belangen dezer ge meente niet genoegzaam zou hebben be hartigd, daar het „overeenkomstig het verzoek van ternauwernood dertig per sonen" een predikant van elders tot hulp- Drediker aangesteld heeft, terwijl de meerderheid der belanghebbende bevol king had verzocht om de benoeming „van den hulpprediker, die reeds geruimen tijd tevoren de godsdienstige verzorging der inwoners op zich had genomen' nog heeft, gehoord de gehouden bespreking over deze zaak, draagt het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland op aan deze aangele genheid bijzondere aandacht te schenken De Algemeene Synode der Nederland- sche Hervormde Kerk, overwegende, dat het Classicaal Bestuur van Hoorn bij de benoeming van ds. Fischer tot hulppre diker de grenzen zijner bevoegdheid niet heeft overschreden; dat het ook op geen enkele wijze df kerkelijke reglementen heeft geschonden acht verdere bespreking van deze zaak en gaat over tot de orde van den dag. De laatste motie wordt met 10 tegen 8 stemmen aangenomen, waardoor de eerste motie is vervallen. De heer Wolffensperger rapporteert na mens de commissie voor de nieuwe wets voorstellen over een voorstel der Alg. Syn. Commissie tot aanvulling van art 14 Reg!. Kerkeraden en van Tabel A Regl. Kerkvisi tatie, inhoudende onderscheidenlijk toevoe ging van een nieuw lid, dat, zoo noodig en mogelijk, geregeld jeugddiensten worden ge houden; en invoeging van eenige vragen betreffende de jeugddiensten: Worden jeugd diensten gehouden? Op welke wijze zijn deze geregeld? Wanneer, waar en door worden zij gehouden? Door hoe velen worden zij bezocht? Van welken leeftijd zijn dö be zoekers? Conform de conclusie der commis sie wordt dit voorstel met alg. stemmen voorloopig aangenomen. Overgenomen wordt door de commissie het advies der Syn. Comm. om, als deze wetswijzigingen in eeni- gen vorm tot wet mochten zijn verheven, tegelijk hij de invoering een schrijv richten tot de kerkeraden, waarin de betee- kenis der jeugddiensten werd toegelicht aangedrongen. Do president wijst op den verschenen bundel „Kerk en Jeugd" van dc Syn. Comm. voor de Jeugddiensten, opge dragen aan de Synode. De heer Tammens rapporteert commissie voor de stukken ter behandeling over een verzoek van het Cl. Best. van Wijk om dispensatie van Art. 46 Alg. Regl.. krachtens hetwelk dit bestuur te Wijk moet vergaderen. Conform de conclusie van het rapport wordt dit verzoek afgewezen en een Reglementswijziging voorgesteld, waardoor aan het verzoek voor de heele kerk wordt tegemoet gekomen. Tot bestuurslid van „Valkenlieide" wordt in de vac.-Ohlen benoemd de heer F. Tam mens, die deze benoeming aanneemt. Van den heer J. D. Domela Nieuwenhuis Nyegaard te Beetsterzwaag is een verzoek ingekomen tot wetswijziging betreffende de Ned Herv. predikanten in de Belgische Kerken. \vü?r Belgische dienstjaren hier te lande voor hun traktement en pensioen niet worden erkend. De Vice-Pres. wijst op een conferentie over deze aangelegenheid van de predikanten ten Kate van Brussel en de Haan van Antwerpen met de Syn. Comm. en de onmogelijkheid hier iets te doen, waar men ook staat voor predikanten, elders in het Buitenland werkzaam en ook in ons land bij Diaconessen-inrichtingen enz. Een voorstel tot het benoemen eener commissie om deze zaak in studie te nemen wordt met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Dc heer van Zwet rapporteert namens de commissie voor de stukken ter behandeling over een verzoek om goedkeuring eener grenswijziging, ingediend door het Prov. Kerkbest. tusschen de gemeenten Baren- drecht en Hcerjansdam. Conform de conclu sie van het rapport wordt de goedkeuring verleend. Van de Commissie voor de Gezangen is ingekomen een verzoek om subsidie en dili- gentverklaring. Besloten wordt aan dit ver zoek te voldoen. Van het Zuiderzeefonds. voorzitter Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, is ingeko men een jaarverslag over 1931. Voor dit jaar heeft het Fonds een bedrag van f 100.000 noodig. In 10 der 44 classen zijn geen com missies. Van het Cl. Best van Leiden is kennis geving ingekomen van de grenswijziging tusschen Leiden en Oegstgeest, die 1 Jan a.s. van kracht wordt. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een klacht van een ge meentelid over door een predikant gebezigde uitdrukkingen, die voor kennisgeving wordi aangenomen. Van één der Ringen is Ingekomen een verzoek in verband met het gevraagd juri disch advies inzake de Vieariegoederen, ten einde de resultaten van dit onderzoek te op, dat deze steen niet is opge-1 pub'iceeren. Aangedrongen zal worden op monument ter verheerlijking van j bespoediging van het uit te brengen advies. n woord van afscheid wordt gericht den heer Kisma, die voor den verderei' SYNODE-CHR. GEREF. KERK Men meldt ons uit Zwolle: In de gisterenmorgen voortgezette zitting kwam wederom in behandeling de benoeming van een hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn. Het Curatorium bood ditmaal de volgende voordracht aan: Ds. J. W. Geels te Hilversum, Ds. L. H. van der Meiden te Den Haa Ds. G. Salomons te Amsterdam. Hierna werd als hoogleeraar gekozen D s. G. Salomons, predikant der Chr. Geref. Kerk van Amsterdam-Centrum. Ds. Salomons hield de beslissing nog in overweging. De morgenzitting werd gesloten met dank gebed door Ds. R. E. Sluiter. De middagzitting werd geopend door den Praeses met het laten zingen van Psalm 119 vs. 3 en gebed. Het Duizendjarig Rijk. De Synode ging hierna over tot behandeling van het ingekomen protest omtrent het ge voelen van Ds. A. M. Berkhoff, inzake het „Duizendjarig Rijk" in verband met de be sluiten der Synode van 1931, gehouden te Rot terdam. Zeer breedvoerig werd deze zaak besproken. De Synode besloot te blijven bij de conclu sies van 1931 en een Commissie té benoemen, om deze materie in studie te nemen. Herdenking van de Afscheiding. De Synode nam in behandeling de instructie van de Gemeente Sneek: „De Generale Synode neme het initiatief tot een gemeenschappelijke Herdenkingssa menkomst van het feit der Afscheiding 1834 door Kerken en Kerkelijke groepen ir Nederland, die staan op den grondslag der Heilige Schrift, zooals die wordt beleden ir de Drie Formulieren van Eenigheid der Gere formeerde Kerken in Nederland, en verbinde daaraan een Congres van diezelfde Kerken Kerkelijke groepen, om samen te spreken over de roeping der Kerk in dezen tjjd". Na prae-advies en bespreking werd het vol gende besluit genomen: „De Synode spreke uit, dat de bedoeling van den Kerkeraad zeer wordt gewaardeerd, ge zien echter de onderlinge verdeeldheid tusschen de Kerkelijke groepen, waardoor de geeste lijke basis ontbreekt, waarop alleen zoodanige samenkomst zou kunnen samenkomen, kan de Synode onmogelijk aan dit verzoek voldoen". Openbare schuldbelijdenis. De Synode ging nu over tot bespreking der Instructie betreffende „Openbare Schuldbelij denis", om daarvoor de redactie vast te stel len van de vragen, die bjj (openbare) schuld belijdenis bij overtreding van het zevende gebod, zullen beantwoord worden. Na toelichting en bespreking werd besloten, dit aan de autonomie van den plaatselijken Kerkeraad over te laten. De Synode vulde aan de vacature van deputaat voor Correspondent met de Hooge Overheid, waartoe Ds. H. Janssen, Leger- Vlootpredikant in algem. dienst, werd be noemd. De zitting werd door den Praeses geslot waarna Ds. W. Kremer met dankzegging eindigde. De Synode duurt voort. Ds. Salomons bedankt. Hedenmorgen toen de Synode wederom bij eenkwam, is een telegram voorgelezen van Ds. G. Salomons, van Amsterdam-Centrum, dat ook hjj voor de op hem uitgebrachte hoog- leeraarsbenoeming meende te moeten bed KERKGEBOUWEN Te Goor (O.) is Woensdagavond het al daar door de Geref. Kerk van Enter gestichte kerkgebouw geopend met een predikatie van Ds. M. B. Parlevliet, uit Enter. Het ligt 'n de bedoeling eerlang in Goor tot Kerkinstituee- ring over te gaan. Het nieuwe kerkgebouw, dat er eenvoudig, maar keurig uitziet, bevat 120 zitplaatsen; het zeer gemakkelijk uitgebreid worden. Aan de achterzijde is een ruime consistoriekamer Het ligt in de bedoeling voorloopig naast de gewone kerkdiensten ook bijeenkomsten te houden, welke een evangeliseerend karakter KERKORGELS. Te Zwolle zal in de in aanbouw zijnde nieuwe Ned. Herv. kerk een nieuw orgel geplaatst worden. Het voornemen bestaat het orgel tegelijk met de nieuwe kerk in gebruik te nemen. Het orgel zal worden gebouwd door de firma Valckx en van Kouteren Co.. te Rotterdam, volgens het pneumatische systeem (Kegellade) en krijgt 18 sprekende stemmen, welke verdeeld worden over twee klavieren en vrij pedaal. De speeltafel komt geheel vrijstaande, midden voor het orgel Het orgel front is ontworpen in modernen stijl door de architecten der kerk de hee Ir. H. Meijerink B. I. en M. Meijcrink. arch, te Zwolle, en arch. G. van Hoogevest te Amersfoort Gemengd Nieuws bq de woorden: „in Jezus ontslajïen", ook op duur der ziQingcn door zijn secundus zal i den steen vermeld, stond Spr. nog even stil, j worden vervangen. na hij den steen namens de Gemeente i overdroeg aan de familie. De plechtigheid In den namiddag worden commissie-ver-: werd besloten niet 't zingen van Psalm 42 5. guderingen gehouden. AUTO-ONGELUK Gistermorgen had in de buurtschap De Schutten bij Oldebroek, een autoongeluk plaats. Een nog nieuwe vrachtauto, afkom stig uit Dordrecht en komende vanuit de richting Zwolle, kwam door tot nog toe on bekende oorzaak, zoodanig tegen een der straatboomen terecht, dat zij zeer ernstig beschadigd werd. Vooral de cabine blei-k ernstig te zijn vernield Een der inzittenden de heer A. B. Jansen te Dordrecht, bekwam door de botsing o.m. zoodanige kwetsuren \ooral aan het hoofd, dat hij het bewust zijn verloor en de ijlings ontboden genees heer overbrenging naar een ziekenhuis te Zwolle noodzakelijk achtte- De chauffeur bleek hoegenaamd geen letsel te hebben he komen. Nader vernemen wij, dat er alle hoop bestaat, op een volledig en spoedig herstel van den gekwetste- De marechaussee uit YVezep steide een onderzoek in. DE JUWEELENDIEFSTAL TE DEN HAAG POLITIE BEWAAKT HET GROOTSTE STILZWIJGEN Een onderhoud met Dr. G. N. L. Philips VROEGERE HUISKNECHT GEARRESTEERD Over den fabelachtigen juweelendiefstal in de Hofstad, waarvan Dr. Ir. G. N. L. Philips wonende in het flatgebouw Van Hogen- houcklaan 60, te. den Haag. het slachtoffer is geworden, hangt nog steeds de groote sluier der geheimzinnigheid. De politie, onder leiding van commissaris Kramer, zet met groote nauwgezetheid het opsporings werk voort, doch weigert ook muar de ge ringste inlichting aan de pers te verstrek ken. Dat het vaak in het belang van het onderzoek is zulks niet te doen, kunnen we begrijpen, doch het kan ook anders zijn. Immers, in den korten tijd, dat Dr. Philips buitenshuis heeft vertoefd, is het heel goed mogelijk, zelfs zeer aannemelijk, dat de dader(s) zich bij hun praktijken van een auto hebben bediend. Vooibijgan- gers of omwonenden zouden in da! geval na lezing van het bericht wellicht onmid dellijk nadere gegevens kunnen verstrekken- Wat de zaak zelf betreft, gisteravond laat hebben we een telefonisch onderhoud gehad met Dr. Philips .waarin we verzocht hebben bevestiging van de langs niet-officieele weg verkregen berichten te- willen geveD- Aan vankelijk gevoelde deze daar niets voor, maar intusschen vernamen we toch, dat 't relaas ,als zou hij een aantal waardepapie ren met het oog op de sterke daling in edel gesteenten en goud hebben belegd van a tot z verzonnen is. Verreweg de meeste sieraden waren n.l. al 20 A 30 jaar in z'n bezit, waaronder het paarlen-collier van f80.000. Op onze vraag of aan het collier nog be paalde familieherinneringen waren verbon den, luidde het antwoord ontkennend. Het was door hem geschonken aan zijn echtge- noote en langzamerhand in waarde gestegen door de traditie, het van tijd tot tijd met eenige parels te laten vergrooten. Onder de andere sieraden bevonden zich echter wel verschillende souvenirs, waar door deze dan ook het eigenlijke verlies uit maken. Want financieel is er niets verloren daar alle voorwerpen door verzekering zijn gedekt Hoeveel het verlies precies bedraagt en wat dus de assurantie zal hebben uit te keeren is uiteraard nog niet te zeggen, ooi- dat de juweelen naar de huidige prijzen moeten worden getaxeerd. Vast staat, dat het beneden de f200.000 blijft Toen we voorts informeerden hoe het moet worden verklaard, dat de indringers zich zoo spoedig in het bezit wisten le stel len van de sleutels der juweelenkastcn, ver haastten we daarmee het einde van ons ge sprek. Ik wil u dit nog wel zeggen, zoo be sloot dr. Ph., dat het niet zoo eenvoudig is gegaan als de lezing in de bladen zou doen vermoeden- Voor het. overige verwijs ik u naar de politie die zwijgt Red Wat vermist wordt. Behalve de reeds genoemde zak met gou- den ponden sterling ter waarde van f 12090 met een gewicht van ca. 8 K.G. en het paar len collier met een slot, bestaande uit een smaragd, omgeven door briljanten, ter waarde van f 80.000, werden nog 41 voor werpen ontvreemd. De voornaamste daar van zijn: Een breede platina armband met briljan ten, waarde f 8000. Een platina ring met twee groote par9ls, waarde f 7000. Een groote briljanten hanger met 4 kleine briljanten op de hoeken, waarde f 7000. Een platina schakelarmband met een groote briljant, waarde f 7000. Een breede platina broche met een groote parel, omzoomd door kleine parels en bril janten, waarde f 6500. Een platina ring met groote briljant, waarde f 6000. Een platina armband met vierkante soha Ms en een vierkante smaragd, waarom heen briljanten, waarde f 5500.—. Een bril jante ring met parel en 2 briljanten, waar de f 5000.Een platina ring met groote briljant en kleine smaragden, waarde f 4000.—. Een gouden ring met saffier en twee briljanten, waarde f 3600. Een plati ring met twee groote briljanten, waarde f 3200.—. Een stel bestaande uit armband en broche, geheel bestaande uit parels briljanten, waarde f 2500—. Een platina strik met briljanten, waarde f 2500.—. Een gouden broche met briljanten en robijnen, vaarde f 2000.—. Een piiatima hanger met ierkante smaragden en briljanten franje, waarde f 2000.Een platina dames armbandhorloge met briljanten en een arm band van parels, waarde f 1800. Een platina ring met een vierkanten smaragd, waarde f 1800. Een driehoekig platina broche, met een briljant en een parel, waarde f 2200.—. Een langwerpige gouden broche met bril janten, waarde f 1000.—. Een lange platina-ketting met pare.s, waarde f 1100. Een platina face A main, af gezet met briljanten, waarde f 800. Een pla- •ring met 2 groote liamanten, waarde f 1380. Een platina-schakelarmbnml met pareltjes en diamanten, waarde f 700. Een langwerpige plati na-broche met een sma ragd, omgeven door briljanten, waarJe f 1000. Een gouden schakelarmband. m°t om den ander emamgden en briljanten, waarde f 338. Een langwerpige briljanten haarbroche, waarde f200. Een gouden 1a- meshorloge met parels, waarde f 650. Voorts een groot aantal gouden voorwer pen, zooals beursjes, potlooden, armbanden horloges, hangers, kettingen en wat dies meer zij. De belooning van f 16.090. De heeren E. Long Maddox en Cy., ver zekeraars, Rue de la Paix 23 te Parijs, bie den uit naam van Lloyds assuradeuren dengene. die inlichtingen kan geven, welke leiden tot ontdekking van het ontvreem te, al6 belooning de som van f 16000 aan, u:t Voornaamste Nieuws, (Blz. 1) Zevende zitting van de Alg. Synode dec Ned. Herv. Kerk. Alg. Synode der Chr Geref. Kerk. Vergadering van de Bond van Chr. Oranje Vereenigingen. De groote juweelendiefstal te Den Haag. (blz. 2) De ramp van de „Niobe". Spoorwegongeluk in Duitschland. Veroordeeling van communisten in BelgiS. (Blz. 5) Destructiebedrijf voor 't Westen t Het bijblad LAND- EN TUINBOUW bevat Praatuurtje. Pachters, let op! Vroeg-los. De wereldgraanoogst. te betalen im verhouding tot de waarde van heit teruggevondene. Voor het geven van inlichtingen richte men zich tot den Commissaris van Politie der Afd. B. te '6-Gravenhage. Voormalige huisknecht gearresteerd. Hedenmorgen vernamen wij nader dat als vermoedelijke dader is gearresteerd een vroegere huisknecht van Dr. Ph. De ver denking was op hem gevallen omdat het huiaslot, merk Lips, niet was beschadigd, zooals inmiddels op de fabriek was gecon stateerd. Aangenomen moest dus worden dat 'n sleutel van het juiste model voor het ontsluiten der waning was gebruikt. Waar nu liet aantal dezer sleutels zeer beperkt was lag het voor de hand dat de dader geen onbekende kon zijn Mede door het feit, dat toen de huisknecht nog in dienst was, voortdurend kleinigheden werden vermist, meende men voldoende redenen te h bben om tot de arrestatie over te gaan Bij een huiszoeking in z'n woning heeft men niet aangetroffen, wat op het plegen van den diefstal wijst In hoeverre echter handlangers in het spel zijn konden we nog niet te weten komen. JACHT OP EEN WILDE KOE Kind op de horens genomen. Te Haarlem heeft Dinsdagmiddag een wilde koe, die ontvlucht was van de los plaats aan de Westergracht, in een deel van de 6tad groote ontsteltenis veroorzaakt. Zij rende door een aantal straten om ten slotte op de Houtvaart te belanden, waar een kleine jongen door het beest op ie horens genomen en Ln hek water geworpen werd. Het ventje werd gered en bleek geen verder letsel te hebben bekomen. Een oude man werd tegen den grond geloopen en aan het hoofd gewond. Hij werd naar het diaconeesenhuis vervoerd, maar kon weer spoedig worden ontslagen. Nog eenige per sonen werden in het water geloopen. Ten slotte werd de koe op een bollenland ge jaagd. Een inspecteur van politie trachtte met een geleend jachtgeweer de koe neer te schieten, doch de lading hagel was niet zwaar genoeg en een viertal treffers deed t beest maar weinig kwaad. Toen tenslotte een parabellum van het politiebureau was gehaald, kon de koe worden geveld, waar- een slager het beest den hals afsneed. MET EEN JACHT ER VANDOOR Dinsdagavond meldden zich bij .den bur gemeester van Veere, twee personen, die per roeiboot aan wal waren gekomen en die zeiden zich aan diefstal van een jacht te hebben schuldig gemaakt Het bleken te zijn te 32-jarige E. L., een Engelechman en de 41-jarige J. de \V„ een Zuid-Afrikaan van geboorte. Zij deelden mede te Wirst.v ble (Kent) een daar liggend jacht te heb ben ontvreemd en met dit schip op avon tuur te zijn gegaan. Zonder kompas sta ken zij naar Ostende over en voeren van daar in de richting van ons land. In het Veersche Gat gekomen zagen zij Veere lig gen en daar zij honger en dorat hadden, lieten zij het jacht in den steek en kwamen met de boot aan wal. De burgemeester hield de beide mannen aan en bracht hen naar Middelburg over, waar zij op hot poli- tiebureau in arrest werd«n gesteld in af wachting van hun voorgeleiding aan den officier van justitie. Heden zou getracht worden het jacht alsn-v op te pikken en to veere bunnen te brengen. MISHANDELING VAN ZIJN BLINDEN VADER Verdachts tot twea Jaar gevangenisstraf veroordeeld De Bredasche rechtbank wees Woensdag vonnis in de zaak tegen den 17-j.mgen C. J. uit Oud-Gastel, beschuldigd van mishan deling van zijn blinden vader te Ihtnscn- daal door het toebrengen van messteken in de schouderstreek en de Ion lenen. C J. •verd wegens poging tot moord veroordeeld ot een gevangenisstraf van twee jaar; de eifcoh was één jaax.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1