BINNENLAND. Laatste Nieuws. WOENSDAG 27 JULI 1932 TWEEDE BLAD PAG 6 STADSNIEUWS LEIDSCH CRISISCOM1TE postrekening 188690. Verantwoording van bij den penningmees ter ingekomen giften van 29 Mei .tot en met 26 Juli 1932. E. L. S. 5.—, 6.20, 4.50, 4.35; 3 Oct. verg. 150—, extra-collecte 2.50; Pers. Vroom en Dr. 135.18; E. L. S. 3.15, 4.25; Vr. geld uit collecten 8.30; Loge la Vertu 15.70; Pers. C. A. Brenn. 34.50; A. V. de B. '2.16; miej. W. v d. S. B. 10.—; Geref. Jeugdver. 13.40; fairu P. 100,—; R. v. W. 2.50; Pers. C. en A. ©renal, 34,50; 6e klas O. L. S. 3 Oet.str. 'overschot, schoolreisje 9.65; Mr. J. S. 5, Pers. Benders Pianohand-el 10.Pers. Eri- degeest, Vioorgeest en Rhijngeest 2e kwar taal 49,81; Prof. Dr. L. v. I. Aug. 10,—; N. N. 3,60; Veng. Handeldr. en Indiustr. Midden stand 3e bijdrage 25.Dames K. en Sch. 10.52; Pers. Leidsche Duiniw. Mij. 49.90; Wekelijiksche bijdragen 15e tot en met 21e collecte 5394.29. Maand, bijdr.: Verg. v. Huisvr. 305.55; J. B 3—- Mr A. v. d. S. B. 30 Juni—30 Juli 6e bijdr. Gem. H. B. S. 18.50, 7e idem 17.00; Comm. cn Pers. Kon. Mil. InvJhuis 22.50 Mei, 22.50 Juni; J. B. 2,—; Pers. Ouderzorg L'dorp 27.50, 27.50; M. H. N. Juni tot en met Augustus 30.—. Totaal f 41.811.23. Kan, nu de Woensdagcollecte tijdelijk stop staat, niet een ieder die vacantie genoten beeft een extra bijdrage aan den penning meester overmaken? Postrekening 188690. AANGIFTE RADIO-ONTVANG- INRICHTINGEN vergunningen, die vervallen zijn. De directeur van het P. T. T.-kantooi brengt ter kennis, dat de Minister van Waterstaat beeft bepaald, dat de aangiften van radio-ontvang-inrichtingen, welke zijn geschied op grond van de bepalingen ter zake, welke golden vóór de totstandkoming van het Radiobesluit 193"' (in werking ge treden 14 Mei 1930), nh 31 December 1932 niet meer van kracht zijn. Van die ontvang- inrichtingen behoort dus opnieuw aangifte aan het Rijkstelegraafkantoor ter plaatse te .worden gedaan. Van elke aangifte wordt een ontvangbe wijs verstrekt. Zonder dit ontvangbewijs is het hebben of gebruik van een ontvanginrichting vei- iboden en wordt strafrechtelijk vervolgd. Gelegenheid tot aflhaling en iweder inleve ring der nieuwe aangifte-formulieren be staat zoowel op het telegraafkantoor aan do Boommarkt als aan de agentschappen. In zending der ingevulde formulieren kan ook geschieden per gefrankeerden brief aan het adres van den directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor (afd. radio- aangiften). •*-. l. EERSTE ZOMERCONCERT (BACH-HERDENKING. a In de Pieterskerk. 28 Juli 1750 -was de sterfdag -Van Joh. Seb. Bach. (Het is een daad van piëteit, jaar lijks in de buurt van dieni datum, den sterfdag te herdenken. Aan Bach is de ont wikkeling der toonkunst na hem ontzaglijk veel verschuldigd. Zijn (beteekenis reikt evenwel, zooals we weten, door middel van de muziek, ver over de uitsluitend muzi kale cultuur heen. Zijn beteekenis ligt evenzeer gegrift in 't godsdienstig leven. Doch bet zijn bij uitsluiting de musici, die ons daarvan kunnen overtuigen en on der hen zijn de organisten in 't hijzonder begenadigd. Velen, zeer velen, hebben we reeds Bach üiooren vertolken en ze hebben ons daar door dieper inzicht gegeven in de structuur en de sfeer van Bach's muziek. Onze Leid sche organist, Léo Mens, die nu al eenige jaren met on verflauwden, ijver bezig is om op het heerlijk instrument van de Pieters kerk, waarvan men, om het spel de tekort komingen van het mechaniek vergeet, de transcendente de schoonheid van Bach te openbaren, is onder de vele Bacihvertolkers, die we hoorden, wel de meest gehoorde. En bet is altijd weer een puur genot en een doen aanvoelen van innerlijk beleven. Doch boevelen en wie wij ook hoorden spelen, steeds imeer voelen wij achter het Bachspel de 'bevestiging van de zielkundige cn wijsgeerige analyse wélke Albert Sohweit eer van BaCh's muziek geeft. Te uitsluitend werd Baclï, vóór dat Schweitzer met zijn geniale beschouwingen kwam, beschouwd als een componist van „absolute" muziek. Sdluweit/zer toont aan, dat in de kunst van Bach een onvergelijkelijke drang en vermogen te bespeuren is, am dichterlijke ideeën uit te drukken en woord en toon in harmonie te brengen. Bach is iin zijn muziék evenzeer dichter als schilder. Schweitzer beschouwt hem dan ook uit het algemeen® kunstoogpunt en niet uitsluitend uit dat der muziek. Zoo koant de giehéele persoonlijkheid in haar veelzijdige gerichtheid en haar universeele beteekenis ivoor ons te staan. Schweitzers ideeën over Bach werden ons gisteravond, ik zou haast zeggen door de muziek opgedrongen. Onmiddellijk alreeds door de fijne voor^ Idracht vam de twee „Ghoralvorspiele"; eerst „Ich ruf au dir", geheel voorgedragen in zachte registers, veel fijne kleurnuances, fvol van dichterlijken weemoed. Daarna .„Ach bleib bei uns", in geheel anderen toon, meer gefigureerd. Beide poëtische genrestukjes, even verschillend als 'n land schap van Van Goyen, doch beide even fijn yam tintemvisseling en stemming. Van grooter bewogenheid toont Bach zich haar den aard van het genre in „Praeludium xind Fuge" in C-moll. De praelude vol dich terlijke fantasie, een inleiding op de mooie (fuga, waarin de spanning steeds stijgt tot alles wordt opgelost in het slotaccoord. Trotscher en machtiger dan deze zijn even wel de beide volgende orgelnummers, welke Leo Mens speelde. Eerst Fantasia et Fuga G-rnoll. Gran dioos die Fantasie. Er zit iets rhapsodisch in, telkens die korte, hevige satzen, dat bruisen en stroomen van klanken, dan even stilte, zachtere accoorden, en dan weer het daveren en deinen van zware accoordcn- reeksen. Het Chapsodische is evenwel slechts schijn; want ten slotte is het een bouwwerk van machtige structuur, waarvan de pijlers worden opgericht. Het is een magistrale, melodische gedachte, die alles beheerscht. En de Fuga is de voltooiing van 't bouw werk. In zoo'n werk is Bach niet alleen schilder en dichter en medicus; bij is veel meer. Hij is de bouwmeester, die alle an dere kunsten dienstbaar maakt aan de ar chitecturale schoonheid van zijn conceptie. E/n bet/elfde geldt van bet slotnummer, jÜe geweldige Toccata et Fuga in D-moll. Wanneer een organist in staat is zoo de werken van Rfu-h voor ons te herscheppen, id an zegt dit reeds voldoende van zijn spel- kwaliteiten, zijn registratie, waardoor alles open en klaar voor ons komt te liggen, zijn streng doorvoeren van de groote lijnen, zijn beheersohte rhytlimiek. We zijn Leo Mens zeer dankbaar voor zijn imposante voordrachten. Dankbaar zijn we ihem ook, dat hij 0113 in staat stelde kennis te maken met den jongen veelbelovenden cellist Br. Hemenk, die als solist de orgelnummers afwisselde met een viertal boeiende Voordrachten. Het programma deelde ons mede, dat de beer Hcmerik het vorige jaar het diploma van liet Koninklijk Conservatorium voor Muziek behaalde en dit eerste optreden in Leidens eerwaardigste heiligdom is 0. i. 'n onverdeeld succes geweest. Hij haalt een mooien, warmen toon uit zijn instrument Zijp streek is volkomen beheerscht, zoodat zijn tonen breed en gedragen uitvloeien. En zijn techniek maakt hij dienstbaar aan een gevoelige muzikaliteit Ons dunkt, die prachtige gedragen melodieën van Bacil, die 111 de vier nummers, die hij speelde: Adagio uit de Toccata in C-Dur, Sarabande, een Choral Vorspiel en het bekende Air, dijen bij zijn spel uit tot boeiende, ibreede venhalen vol stemming en poëzie. De orgel begeleiding van den heer Mens geeft om die verhalen de sfeer. De beide eerste waren bewerkt door Silotti, de derde door Sol tan Koclaly. In de begeleiding hoorde men bij dit laatste modern getinte effecten, doch men heeft kunnen opmerken, dat deze zich heel goed bij Baohs melodiek aansloten. Trouwens, toen we van den heer Mens het slotnummer, de Toccata en Fuga in D- moll hoorden, hebben we ons afgevraagd: is er iets nieuws onder de zon? Is dit werk in zijn geweldige structuur niet in wezen thans even modern als twee honderd jaren geleden? Het publiek was niet talrijk, doch uit muzikaal oogpunt achttien karaats. CHR. GEREF. JONGELINGSVEREENIGING Bezoek aan Nijmegen en Kleef. Het jaarlijksche uitstapje der Chr. Geref. J.V. heeft gisteren weer plaats gehad. Ditmaal stond Duitschland als eindpunt op het programma. Na in de mogenuren Nijmegen te hebben bezichtigd, ging men in een auto-car via Groesbeek naar Grünewald, alwaar de Hol- landsche en Duitscho douane werden gepas seerd. Vervolgens werden het Reichswald en Kleef bezocht Het was een mooie tocht GESLAAGD. Voor het examen Nuttige Handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dames C. Monhemius en C. C. Bisschop alhier. Voor het examen Handelskennis L. O. is te Den Haag geslaagd de heer J. Smid alhier. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Hooge Rijndijk 12 uur 19 gr. C. Zweminrichting De Zijl 9 uur 17% gr. C., 12 uur 17y2 gr. C. „DE ZIJL." Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de zwem- en polovereen. „De Zijl" houdt bovengenoemde vereen, a.s. Donderdagavond tusschen 8.30—9.30 uur in d.q Harmonie re ceptie BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G J Ras 29 j. en AM Weckwert 33 j. R Beekema 22 J. en M Ran- xlnger 23 j. GEHUWD: N van flen Heuvel en G J Huge GEBOREN: Johannes z v H Sommelins en A J Agema Cornells z v D Nieuwenhuis en H G pudshoorn Albert z v H Kruit en A M H Bcrlemon Maria d v N van Royen en M W Zirkzee Juatlnus Antonius Joannes z v J J Jurgerhaus en P Ch M van Bommel OVERLEDEN: L C Jöngenburger wedn 69 J. RAW Verboom—Scolten vr.. 44 j. A C Roos. dr., 6 J. E L A Zlmmermann dr., 26 J J C van Keulen zn„ 21 J. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN naar zandvoort. Maakten de vorige werft de kinderen van de Zondagsscholen der Evangelisatie van de Geref. Kerk een uitstapje, gisteren zijn de meisjes van vervolgklas en handwerkkring eveneens naar Zandvoort geweest 's Mor gens ging het over Hillegom naar Zandvoort en 's middags naar de speeltuin „Kraantje Lek". Daarna over Aerdenhout, Vogelen zang, NoordiWdjk, Katwijk en Haagsche Schouw naar huis. 't Was een prettige dag. naar parijs? Bij een garagehouder ter plaatse vervoeg de zich een heer. die per auto naar Parijs wilde. Tot schrik van den garagehouder kwam na den proefrit de heer echter niet terug, 's Middags ging de verhuurder met spoed naar Rotterdam, naar een aldaar op gegeven adres, maar toen hij te Rotterdam kwam, bleek hem telofonisch dat de tourist weer in Alphen was. Ook de politie was met de zaak in kennis gesteld' en onderzoekt in hoeverre hier van overtreding sprake is. schapen doodgebeten. De landbouwer Verburg aan den Steek- tenweg zag dat in zijn weiland twee herders honden achter z'n schapen jaagden. Nader bleek dat drie schapen waren doodgebeten, terwijl er een vermist wordt. De honden zijn het eigendom van S. v. V. en V. aan den Steekterweg. Schade wordt onderling geregeld. 71 aanrijding. Door ?e Iaat remmen botste de auto van den heer v. Br. uit Boskoop Dinsdagmid dag tegen het tolhek van de tol aan het Goudsche Rijpad. De schade, welke door de aanrijding is ontstaan, zal door den heer v. Br. worden vergoed. chr. oranje-vereen. Naar we vernemen heeft het bestuur van de Chr. Oranje-vereen, besloten dit jaar wegens den druk die in zoovele gezinnen heerscht, niet een feest te organiseeren. Wel een herdenkings-bijeenkomst in een dei kerkgebouwen. Zoo mogelijk zal er ook iets gedaan worden voor de schoolkinderen. BOSKOOP ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor Zondag 31 Juli zal de Zondagsdienst worden waargenomen door Dr. P. du Buy. KATWIJK AAN ZEE vergadering oranje-vereen. Onder voorzitterschap van den heer J. Volbeda vergaderde de Oranje Vereeniging Het programma voor Koninginnedag werd als volgt samengesteld: 's Morgens 19 uur, gezamenlijk zingen der schoolkinderen, waarschijnlijk op de boulevard. Van 24 geeft die gymnastiokver. Hercules een pport- dernonstratie. Daarna tot 6 uur speelt Quick Boys een voetbalwedstrijd, waartoe de leden der Omnjevcreen. gratis toegang hebben, 's Avonds geeft het Mannenkoor een uitvoering in de muziektent op den Boulevard, afgewisseld door het Harmonie gezelschap U.N.I. Indien Hercules, onver hoopt geen medewerking zou kunnen ver- leencn, zou geprobeerd kunnen worden een kanowedstrijd t© organiseeren. diefstal uit strandtent Door mevr E. wonendie Boulevard, werd bij de politie aangifte gedaan, dat uit haar strandtent, staande bij de Burgersdijkstraat een donkerrood damesbadpak is ontvreemd- concert in de muziektent Bij gunstig weer geeft de Ohr. Muziekver U.N.I. Donderdagavond 8—10.15 een concert in de muziektent aan de Boulevard. crisis-bazar In die vergadering van de Ned. Ghr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, is be sloten tot het beschikbaarstellen van een flinke gift voor de Crisis-Bazar. Denkt aan de badlijsten Door do Politie werd proces-verbaal opge maakt tegen enkele kamerverhuurders, die in gebreke bleven de badüijsten in de le veren. ouderdomsrente Met het oog op de groote drukte, aan de loketten van het Postkantoor, heeft de di recteur bepaald, dat- door hen, drie Ouder domsrente komen innen, de dienstingang gebruikt moet worden. kwajongensstreek? J. v. d. P-, uit de 4e Kanaalstraat, deed aangifte, dat zijn pas geverfde huisdeur met groene zeep ingesmeerd was en daar door beschadigd werd- oude rijwielplaatjes Zooals men zich herinneren, zal, deed het hoofdbestuur der vereen, tot bestrijding der T.B.C. een oproep, om de oude rijwielbelas- tingplaatjes te bestemmen voor dit nuttige werk. In verband hiermede wordt allen plaatsgenooten verzocht, deze af te geven bij de fa. A. Burggraaff, Badstraat die zal zor gen dat de gezamenlijke opbrengst aan de vereen, ten goede komt. 't Zal wel overbodig zijn te zeggen, dat men niet alleen belasting plaatjes, maar ook ander koper kan be zorgen. zanguitvoering Op 1 Augustus des avonds 79 uur hoopt het zangkoor van het Leger des Heils afd. Amsterdam, een uitvoering te geven in de muziektent op de Boulevard. Bij minder gun stig weer zal deze plaats vinden in de groote zaal. KOUDEKERK uitstapje Leerlingen van de Ned. Herv. School maak ten per autobus een reisje naar Rotterdam, Den Haag en Scheveningen. Een bezoek werd gebracht aan de Diergaarde en vervol- gene aen boottocht door de Rotterdamsche havens gemaakt. Verder ging de reis naar Den Haag voor het bezichtigen van de Indi sche Tentoonstelling en vervolgens naar Scheveningen, waar nog eenigen tijd werd genoten aan het strand. Na nog een bezoek te hebben gebracht aan de theetuin bij de Vink, arriveerden de kin deren des avonds te 9 uur hoogst voldaan weer aan de school. LEIDERDORP de werkloosheid. Vorige week stonden bij het agentschap der Arbeidsbemiddeling 39 werkloozen inge schreven. geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde voor de hoofd acte de heer P. Hogeweg alhier. DUBOrnLUKR STAND. BEVALLEN: A M v Waardhuizen—Sllmmers M A StramanHoogeveen z. LEIDSCHENDAM PLAATSELIJK CRISIS-COMTTE Dinsdag a.s. zal ten bate van het plaatselijk Crisis-Comité een bloempjesdag worden ge houden. De kas van het Comité is leeg, terwijl nog vele aanvragen op afdoening wachten. Aanbeveling om een ieder op te wekken dien dag een bloempje te koopen zal wel overbodig zjjn. Jonge dames, die zich beschikbaar willen stellen worden Vrijdagavond om 8 uur aan het Raadhuis te Leidschendam verwacht. Voor de buurtschap Stompwijk kan men zich vervoe gen bij wethouder Van den Bosch of den heer C. Havik; voor den Veenweg bij den heer N. W. Mooyman. LISSE „de hobaho." Donderdagmorgen 9.30 uur veiling yan alle soorten leverbare bloembollen. raadsagenda. In de Raadsvergadering van a.s. Donder dagavond komt aan de orde: 1. Verbouw van de ambtswoning bij de Openb. School; 2. Verkoop van de resteerende grond langs de Narcissenstraat aan de fa. Alb. Moole- naar; 3. Ingekomen stukken en mededeelin- gen en behandeling van de ingekomen be zwaarschriften tegen het ontwerp-uitbrei- dingsplan der gemeente. engelenbrug. Het nieuwe gedeelte van de Engelenbrug aan de Oostzijde is thans gereed. Gister nacht is de trambaan over het nieuwe ge deelte gelegd. NOORDWIJK als de drank is~ Zekere v. d. V., te Noordwijkerhout, die ïn staat van dronkenschap een rijwiel bestuur de, werd door de politie aangehouden en ter ontnuchtering naar het bureau overge bracht en ingesloten. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt geslaagd. Onze plaatsgenoote, mej. A. T. Drewes, slaagde te Rotterdam voor het examqp Nut tige Handwerken. NOORDWÏJK-BINNEN van wie? 'Aan het Politie-bureau te Noordwijk-Bin- nen is een goed bruikbaar heerenrijwiel, gemerkt G S. R., model B .C. Schipper, Rot terdam, gedeponeerd- dat des nachts op den openbaren weg werd aangetroffen. brand. Tengevolge van hooibroef is brand ont staan irf den. hooiberg van de Wed. R. al hier. Brandweer en politie \vare% spoedig ter plaatse. Door de brandweer, die tot laat in den nacht bezig is geweest met het uitgooien van het hooi waarin zich veel vuur bevond, is de brand gebluscht. NOORDWIJK AAN ZEE winkelweek. Aan de alhier tusschen 29 Augustus a.s. te houden Winkelweek, uitgaande van de Noordwijksche Winkeliersvereeniging én de Chr. Middenstandsvereeniging, zullen ruim 60 winkeliers deelnemen. De winkels zullen in 13 groepen worden verdeeld. OEGSTGEEST vechtpartij. Op de Rijsjes had een vechtpartij plaats tusschen J. de V. en Y. de S., waarbij J. de V. zoodanig met een mes werd gestoken, dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. RIJNSBURG bloemenhandel. Er is met het koude weer der laatste dagen goede vraag voor bloemen en de regen heeft veel goed gedaan ten opzichte van de kwa liteit. De aanvoer is niet overweldigend en de handel vlug. We noteeren de volgende prijzen: Margrieten f 0.300.50; Zinnia f 1.50 1.90; Statice f 46, Galardia f 0.15—0.20, Godetia gepeld f 0.450.70; Convili's f 0.50 0.90: Dahlia's f 0.60—1.70- Pompon Dahlia's f 0.50—0.75; Anjers f 0.10—0.20. Riddersporen f 0.25—0.45; Scabiosa f 0.16—0.12; Lathyrus f 0.050.07 Alstroemeria f 0.30—0.55; Gla diolen f 0.50—1.10, Extra soorten Gladiolen f 1.80—2.90; Rozen per bos van 20 stuks f 0.16-0.25. zilveren onderwijzersjubileum. Zooals wij in een vorig bericht reeds met een enikel woord meldden, herdenkt de beer D. de Jong, hoofd der Koningin Wilhelmina school, dezer dagen, dat hij 25 jaar bij het onderwijs werkzaam is. De heer De Jong, in 1888 te Idsegahuizen (bij Zürich) geboren, is uit Friesche boeren familie afkomstig. Hij bezocht de Chr. school te Exmorra en studeerde daarna, van 1903 tot 1907, op den Klokkenberg te Nijmegen. Na afgelegde examens diende hij het Lager en het M.U.L.O.-onderwijs te Sneek en te Zutfen. In 1912 werd hij Ihoofd der Chr. Herv. school te Hijdaard, welke standplaats in 1922 werd verwisseld met Nijland. Den 27sten September 1929 aanvaardde hij de benoeming als hoofd der Koningin Wilhelminaschool alhier, aan welke school bij van 1 Januari 1930 af tot beden ver bonden is. De heer De Jong wijdt zich vrijwel geheel aan het onderwijs en treedt rin het maat schappelijk leven maar weinig op den voorgrond. Alleen is hij, de Ghr. Hist, beginselen toe gedaan zijnde, sinds 1912 nagenoeg voort durend voorzitter van de plaatselijke afdee- ling der Ohr. Hist Unie, zoo ook hier. Naar wij vernemen bestaat er gelegen heid voor ouders van schoolgaande kinde ren en verdere belangstellenden den heer De Jomg Vrijdagavond a.s., na 7% uur, in het sohooigebouw zijn gelukwenschen aan te bieden. SASSENHEIM gemeenteraadsvergadering. Morgenavond om half acht vergadert de Raad ter behandeling van de volgende agenda: Notulen en Ingekomen Stukken, gemeentebegrooting 1932, uitslag hertaxatie vergunningen, aanbieding gemeenterekening 1931 en 'benoeming commissie van onder zoek, rekening en verantwoording over 1931 van de gezondheidscommissie en be grooting voor 1932, staten van achterstand gemeenterekening 1931. bloemenkeuringen. In (het tijdvaik 1 Juli 1931 tot en met 30 Juni 1932 zijn aan Sassenheimsche firma's 17 Getuigschriften door de Algem. Vereeni ging van Bloembollencultuur toegekend, «1. 11 voor Narcissen, waarvan aan de firma Warnaar en Co. 5, aan de fa. P. van Deur- sen 4, aan de fa. Frijlinck 1 en aan den heer G. Zandbergen 1. Voor tulpen 6 aan de N.V. Gebr. van Zonneveld en Philippo. electrificatie van de tram Het schijnt nu werkelijkheid te worden met de electrificatie onzer tram. Het ge deelte Motorstraat3e Poellaan wordt dub bel spoor. De werkzaamheden zijn reeds aangevangen. Dit werk wordt door een par ticuliere firma uitgevoerd. Binnenkort wordt het gedeelte PostbrugWarmonderdam aan besteed. De palen voor de bovenleiding zijn reeds uitgezet, op de trottoirs ziet imen de roode en witte verfstrepea. DE HAAGSCHE LEENING VAN 5 MILLIOEN 'Aangaande de jongste Haagsche leening van f 5 millioen laten we nog onderstaande bijzonderheden volgen: De leening draagt 5 pCt, rente en is ver deeld in obligatiën aan toonder van f 1000 en f 500. De leening wordt verdeeld in seriën, elk groot het l/40ste gedeelte van het ge leende bedrag. De rente wordt voldaan op halfjaariijksche coupons, verschijnende op door B. en W. te bepalen data. De uitgifte geschiedt bij openbare inschrij ving. De tijd en de wijze van uitgifte worden door B. en W. bepaald. De koers, waarvoor bij openbare inschrij ving zal kunnen worden ingeschreven, wordt door B. en W. vastgesteld. Jaarlijks, aan te vangen met het jaar 1933. heeft van het nominaal bedrag der leening een aflossing plaats van l/40ste gedeelte van dat bedrag. Daartoe wordt telken jare bij loting be paald, welke serie aan de beurt van aflos sing is; do obligatiën dezer serie worden ten minste een maand na de loting pari af losbaar gesteld. De data van loting en aflosbaarstelling worden door B. en W. bepaald. De gemeente behoudt zich het recht voor om te allen tijde met inachtneming van een opzeggingstermijn van ten minste een maand tot vervroegde geheele of gedeel telijke aflossing pari over te gaan; in het laatste geval worden van elke serie een ge lijk aantal en dezelfde nummers welke bij loting worden aangewezen, aflosbaar gesteld en bepaalt zich de aflossing in volgende jaren tot het van elke serie overgebleven bedrag. De verplichte aflossingen in vol gende jaren kunnen alsdan evenredig ver minderd worden. Voor rente en aflossing worden als regel verbonden de opbrengst der belastingen en de verdere gewone inkomsten der gemeente, behoudens de uitzonderingsgevallen' waarin. onder hoogere goedkeuring rente en af lossing uit andere middelen kunnen worden bestreden. DE VRIJHEIDSBOND INDISCHE GROEP GEVORMD. Dezer dagen is tot stand gekomen de In dische groep in de Liberale Staatspartij „De Vrijijheidsbond", tot vorming waarvan reeds in de jongste jaarvergadering van den Vrij heidsbond te Leeuwarden mededeeling was gedaan. De voorzitter, Mr. D. Fock, heeft het Be stuur dezer groep, welke tot doel heeft hier te lande goede voorlichting te doen verstrek ken omtrent de overzeesche aangelegen heden en aldus de belangen van Nederland en de Overzeesche gewesten te dienen, geïn stalleerd. Dit bestuur bestaat uit: Ir. J. Blackstonc, oud-dir. van het Dep. van B.O-W. in Ned.- Indië; Mr. D. A. Delprat dir. der Stoorn- vaartmij. „Nederland", oud-lid van den Volksraad: A. J. N. Engelenberg, oud-resi dent, oud-lid van den Volksraad; A. J. W- Harloff en M. H. Jelgerhuis Swildens, bei den oud-lid van den Raad van Ned.-Indië; C. J. van Kempen, oud-gouverneur van Su matra's Oostkust en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Ch. Kiès, gene- haal-majoor Ned. Ind. leger b.d., oud-gedele geerde van den Volksraad; Th. Ligthart, oud-dir. van den Jav. Bank, oud-lid van den Volksraad. Dit Comité zal nog worden aangevuld met één of twee deskundigen voor Suriname en Curagao. Het bestuur van dc groep zal tevens me nen als raad van advies in overzeesche za ken voor het hoofdbestuur van den Vrij heidsbond en voor de Kamerfracties dezer partij. BEVOLKING PROVINCIE UTRECHT IN 1931. Wij laten hieronder volgen de bevolkings cijfers van de verschillende gemeenten in de provincie Utrecht op 31 Dec. 1931 en 31 Dec. 1931. Abcoude-Baambrugge 681, 765, 1446; 689, 768, 1457; Abcoude-Proostdij 821, 828, 1649; 814, 827, 1641; Achttienhoven 372, 320, 692; 378, 324, 702; Amerongcn 1388, 1432, 2820; 1394, 1420, 2S14; Amersfoort 18886, 19663, 38549; 19508, 20197, 39705; Baarn 5526, 6615, 12141; 5542, 6669, 12211; Benschop 995, 887, 1882; 994, 909, 1903; De Bildt 5136, 6015, 11151; 5377, 6258, 11635; Breukelen-Nijenrode 1458, 1442, 2900; 1478, 1467, 2945; Breukelen-St. Pie- ters 447, 441, 888 438, 441, 879; Bunnik 880, 804, 1684; 885, 826, 1711; Bunschoten 2525, 2386, 4911; 2566, 2422, 4988; Cothen 490, 424, 914; 484, 420, 904; Doorn 1900, 2234, 4134; 1965, 2287, 4252; Driebergen-Rijsenburg 3009, •3199, 6208; 3597; 4058, 7655; Eemnes 950, 925, 1875; 954, 926, 1880; Haarzuilens 239, 200, 439; 238, 211, 449; Harmeien 1130, 1085, 2215; 1115, 1104, 2219; Hoenkoop 300, 281, 581; 306, 284, 590; Hoogland 1851, 1745, 3595; 1890. 1802. 3692; Houten 1252, 1180, 2432; 1246, 1177, 2423; IJsselstein 2484, 2382, 4866 2513, 2400, 4913; Jaarsveld 845, 723, 1568 856, 744, 1600; Jut- phaas 2359, 2176, 4535 2320, 2173, 4493; Ka- merik 1076, 1046, 2122; 1071, 1048, 2119; Kockengen 431, 414, 845; 432, 408, 840; Laag- Nieuwkoop 254, 235, 489; 266, 239, 505; Lang broek 680, 687, 1367; 694, 687, 1381; Leersum 1059, 954, 2013; 1074, 957, 2031; Leusden 1177, 1158, 2335; 1182, 1161, 2343; Linschoten 958, 917, 1875; 960, 905, 1865; Loenen 681, 683, 1364; 6S4, 697, 1381; Loenersloot 300, 283, 583 315, 279, 594; Loosdrecht 1761, 1599, 3360; 1723, 1637, 3360; Lopik 869, 819, 1688; 866, 810, 1676; Maarn 1195, 921, 2116; 1186, 925, 2111; Maarssen 1660, 1731, 3391; 1690, 1738, 3428; Maarsseveen 894, 915. 1809; 893, 917, 1810; Maartensdijk 1926, 1847, 3773; 2145, 2080, 4225; Mijdrecht 2345, 2270, 4615; 2369, 2269, 4638; Montfoort 993, 1008, 2001; 1025, 1031, 2056; Nigtevecht 344, 340, 684; 339, 341, 680; Odijk 243, 225, 468; 248, 227, 475; Ouden rijn 458, 473, 931; 461, 489, 950; Polsbroek 476, 462, 938; 466, 464, 930; Renswoude 901, 841, 1742; 930, 860, 1790; Rhenen 4010, 3679, 7689 4107, 3790 7897; Rijsenburg 540, 711, 1251; Ruwiel 295, 273, 568 302. 272, 574; Schalkwijk 646, 675, 1321; 670, 679, 1349; Snelrewaard 303, 293, 596; 301, 290, 591; Soest 6745, 7148, 13S93; 6976, 7354, 14330; Stoutenburg 669, 625, 1294 704, 660, 1364; Tienhoven 280, 298, 578; 269, 286, 555; Tuil en 't Waal 243, 232, 475; 240, 221, 461; Utrecht 74573, 80309, 154882; 75280, 80914, 156194; Veenendaal 4216, 4169, 8385 4305, 4282, 8587; Veldhuizen 332, 278, 610; 438, 281, 629; Vin- keveen 2266, 2089, 4355; 2251, 2109, 4370; Vleuten 1473, 1325, 2798; 1470, 1328, 2798; Vreeland 446, 454, 900; 460, 465, 925; Vrees wijk 1784, 1603, 3387; 1780, 1605, 3385; Werk hoven 4S9, 498, 987; 518, 506,1024; Westbroek 624, 540, 1164 621, 552, 1173; Wijk bij Duur stede 1721, 1532, 3253; 1737, 1578, 3315; Wil- leskop 471, 445, 916; 480, 443, 923; Willige Langerak 480, 471, 951; 460, 454, 914; Wilnis 1292, 1187, 2479; 1251, 1167, 2418; Wouden berg 1630, 1496, 3126; 1651, 1528, 3179; Zeg veld 590, 593, 1183 599, 584, 1183; Zeist 11386, 13368, 24754; 11640, 13687, 25327; Zuilen 5439, 5141, 10580; 6783, 6448, 13231. De provincie, in totaal: 199548, 207412, 406960; 203779, 211766, 415545. Verklaring der cijfers: de eerste 3 getallen geven de bevolking aan op 31 Dec. 1930, t. w.: m., v. en het totaal; de drie laatste getallen de bevolking op 31 Dec. 1931, t w.: m., v. en het totaal. 'S-GRAVENHAGE EXAMENS M.U.L.O. Den Haag, 25 Juli. Geslaagd voor diplo ma A: K. van Gilst, S. D. E. Hellendoorn, A. D. Zwitser, E. M. Oord, J. N. Baalbergen, T. Hegeman, J. N. Renaud, F. A. Kurtz, M. F. v. Ryssel, J. M. Doesburg, G. H. J. Schmidt, J. de Ruyter, E. J. Im Hof, W. F. Hagen, G. C. de Graaff, G. W. Gier, J. C. du Buisson, J. v. d. Brugge, M. de Boer, A. Boeje, C Basoski. Voor diploma B: A L P Leidelmeyer, W. J. v. d. Burg, H. F. Segboer, H. Roos, G. P. Pamp tit, W. v. Nes en A. Heuvelink Geslaagd leden voor diploma A: B. v. Hey- ningen, W. J. Bloemkolk, H. v. Benthem, A. Beeftink, J. v. Barselaar, H. Bakker. J. v. d. Velden. E. B. v. d. Veen. J Sprey, M. J. Schut te, J. C. Ooms, S. Hack, M. Meeuse, G. A. Tool, C. F. P. D. v d Vecht, W. P. de Vries, B. Vogel, M. S. v. Werkhoven, M. Veerman, M. A. Meevers Scholte, H. C. Dijkman, R. M. Mooten, M. J. Knaap, E. H. Warnaar. auto rijdt twee fietsers aan Op den Parallelweg, hoek Rijswijksche- srraat, zijn Maandagmiddag om 2 uur 'n twee tal fietsers aangereden door een auto. De plm. 50-jarige sergeant-majoor B., uit de Guido Gezellestraat liep een hoofdwond op en werd door den G.G.D. naar het zieken huis vervoerd- Het tweede slachtoffer kwam er met enkele lichte verwondingen af en werd yerbonJdcn aan den Centralen Post-, GEMEENTE STEUNT HAAR PACHTERS f 17.000 meer noodig dan geraamd werd In zyn vergadering van 29 Februari j.l. ver eenigde de Raad zich met het voorstel van B, en W. om met betrekking tot het kalender jaar 1932, in daarvoor in aanmerking komen de gevallen, pachters van aan de gemeente toe behoorende boerderijen, weilanden en tuin gronden in de huur tegemoet te komen tot1 een bedrag van in totaal ten hoogste f 15.000. B. en W. hebben, overeenkomstig hun voor. stel. een Commissie benoemd, bestaande uit een tweetal deskundigen op het gebied van land- en tuinbouw en een ambtenaar van den; betrokken dienst, die nauwkeurig heeft nage gaan, welke gevallen voor bedoelde tegemoet koming in aanmerking kwamen. Deze Commissie is bij haar onderzoek tot de conclusie gekomen, dat het bedrag van f 15.000 in verband met de omstandigheid', dat de toestand in het land- en tuinbouwbedriji sindsdien belangrijk is verslecht, alsnog tot' f 32.000 (een vermeerdering derhalve van f 17.000) zal dienen te worden verhoogd. B. en W. stellen den Raad voor, dienovereei komstig.te besluiten. DE STRIJD TEGEN DEN GELEN BAND Motie der A.T.O.-chauffeurs Naar aanleiding van het voorstel tot wy ziging van de artt. 106 en 107 der Alg. Poli tieverordening hebben de A.T.O.-chauftfeuri de volgende motie ter kennis van den Raad gebracht: De ledenvergadering van chauffeurs dei N.V. A.T.O., kennis genomen, hebbende van d< voordracht van de commissie voor de straf verordeningen (Verzameling 1932 nr. 409, wi ziging A. P. V. van 12 Juli 1932), protesteert met kracht tegen deze overron peling van uw vergadering, verzoekt uitste van behandeling, teneinde hun bezwaren bjj uw Raad kenbaar te maken. OUD-HOLLANDSCHE EN VLAAMSCHE MEESTERS. Bij Kleijkamp. Zaterdag 6 Augustus wordt in de Koninlc! lijke Kunstzaal Kleijkamp geopend de 7(! jaarlijksche tentoonstelling van Oud-Hol landsche en Vlaanische Meesters. Deze ten toonstelling bestaat in zijn geheel uit dl collectie Delmonte te Brussel, en omvat wer ken van Rembrandt, Hobbema, van Dijck Ruysdael, Potter, van Goyen, Breughel, Fa britius enz. enz. Een rijk geïllustreerde ca talogus is in voorbereiding. JUBILEUM C. J. JOBSE. Op 1 Augustus zal de heer G J. Jobs? procuratiehouder bij de Rott. Bankver. al hie,r, den dag herdenken, waarop hij vooi 25 jaar bij genoemde bankvereeniging ii dienst trad. AFSCHEID Ds. W. G. REDDINGIUS. Zondagmorgen a.s. om 11 uur hoopt Ds W. G. Reddingius afscheid te nemen ali predikant-voorganger der afdeeling Dei Haag—Scheveningen van de Vereènigiiij van Vrijzinnig-Hervormden. Het afscheii vindt plaats in de openbare school aan d Abeelstraat 30. Zooals gemeld wordt Ds Reddingius predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Westzaan. OPGELICHT VOOR f 1200. Een bewoonster van de v. d. Duynstraa deed aangifte van verduistering c.q. opliet ting van f 1200 gepleegd door een bewone 1 van de Rijswijkscheweg. OVERGESTOKEN EN AANGEREDEN. Door den G. G. D. is vervoerd naar dc C. P. de 18-jarige M. R. uit de Rijswijkschf straat, die door plotseling oversteken vai den rijweg werd aangereden door een bak fiets, bestuurd door H. V. Hot kind bekwan een scheurwond aan het voorhoofd. SYNODE-CHR. GEREF. KERK Men meldt ons uit Zwolle: In de hedenmorgen voortgezette zittinj kwam wederom in behandeling de benoemin van een hoogleeraar aan de Theol. School t Apeldoorn. Het Curatorium bood ditmaal de volgend voordracht aan: Ds. J. W. Geels te Hilversum Ds. L. H. van der Meiden te Den Haag k Ds. G. Salomons te Amsterdam. Hierna werd als hoogleeraar gekozen D i G. Salomons, predikant der Chr. Gerei Kerk van Amsterdam-Centrum. Ds. Gerrit Salomons werd in 1895 te Ara hem geboren. Hy ontving zyn opleiding aai de Theol. School der Chr. Geref. Kerk en vol tooide in 1915 zyn studie. Zijn eerste Gemeente was Bussum, waar hi 31 October intrede deed. In 1923 vertrok hj naar Amersfoort, in 1929 naar 's-Gravenzan de en sinds Juni van dit jaar is hy aan dl Gemeente van Amsterdam-Centrum verbondei als opvolger van Ds. A. M. Berkhoff. Ds. Salomons is deputaat voor de Kas vai Emeriti-Predikanten enz. en was Curator vai de TheoÊ School, welke functie hy evenwe moest neerleggen wegens zijn vertrek naa t Amsterdam. Voorts is hij medewerker aai „Luctor et Emergo", het orgaan van dei Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigui gen, en mede-redacteur van de „Wekker" vooi de rubriek „Inwendige Zending". Zijn benoeming brengt hem in moeilyke om standigheden, wijl hij eerst kort aan zyn te genwoordige Gemeente, waar hy grooten op gang maakt, verbonden is. Ds. Salomons hield de beslissing nog ii overweging. HAAGSCHE FAMILIE VOOR EEN TON BESTOLEN OPSPORINGSPREMIE VAN 16.000.— UITGELOOFD Met verwijzing naar hetgeen wij reeds o[ bladzijde 2 mededeelde omtrent de belang rijke diefstal bij e... familie aan de Hogen houcklaan, geven wij hier nog de volgend bijzonderheden: 1 Op Zondag 24 Juli 1.1. 's middags tusschei drie en vijf uur, is uit de woning van eei Haagsch ingezetene; in de omgeving del Hougenhoucklaan, tijqdens afwezigheid del familie door middel van opensluiting ont vreemd een groote partij kostbare byouteriën meerendeels bestaande uit edelgesteenten gevat in platina, waarbij een paarlencolliei ter waarde van 80.000.en een linnen geld zak, inhoudende 1000 goud... ponden ster linug. De heren E. Long Maddox en Cy. verzékë raars, Rue de la Paix 23 te Parijs biejden uit naam van Lloyds assuradeuren degene die inlichtingen kan geven, welke leiden tol ontdekking van het ontvreemde, als be)oo ning de som van 16.000.—, uit te betalen in verhouding tot de waarde van het terug' frevondene. Inlichtingen worden ingewacht bij den Commissaris van Politie der afdeeling B té 's-Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6