WOENSDAG 27 JULI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND ONTZETTENDE RAMP OP DE OOSTZEE DU1TSCH OPLEIDINGSSCHIP IN DRIE MINUTEN TIJDS VERGAAN ZESTIG JONGE MENSCHEN OMGEKOMEN Dinsdagmiddag om half 3 is het Duitsche (opleidingsschip „Niolbe" hij het lichtschip j.Fehmarn" op de Oostzee tijdens een on weersbui gekenterd. De booten van het lichtschip hebben zich direct naar de plaats des onheils begeven. Ook het stoomsohip „Ttherese Russ" meldt dat het op cLe plaats des onheils is aange komen. Dit schip heeft 40 geredden aan boord. De marine-autoriteiten hebben assis tentie gezonden. De „Niobe" is Maandagmid dag met meer dan 100 manschappen aan boord (adelborsten en scheepsjongens) uit gevaren. Ter assistentie zijn direct uitgezonden de kruisers „Koenigsberg" en „Koein". De krui ser Koenigsberg, aan boord waarvan zich de inspecteur der opleidingsscholen schout mj nacht Kolbe bevindt, zal om l uur bij ue ï'ehmara aankomen. Voorts is een vliegtuig vertrokken. Er zijn eveneens vier booten van het halt- flottille Kiel onderweg. De beman nig van de „Niobe" bestaat uit precies 105 koppen, waarvan 50 adelborsten. Commandant van het zeilschip is korvetten- kapitein. Ruhfus, die gered is. In de afgeioopen nacnt tegen half 1 is de kruiser Koenigsberg met de 40 geredden van de „Niobe", die hij had overgenomen van den kruiser „Kóeln", in de haven van Kiel aangekomen. Meer dan 60 jongemannen moeten zijn om gekomen, De oorzaak van ide ramp. De „Niobe" bevond zich op weg van War- nemunde ten O. van het Fehmarn-Beltvuur- 6chip. Naar het vuurschip mededeelt is het echip in 3 minuten tijds ondergegaan. De „Niobe" had reeds veel zwaar weer door staan en de ondergang is dan ook alleen te verklaren, wanneer men aanneemt, dat de wind plotseling uit een anderen hoek is gaan waaien. Hoe het ongeluk geschiedde, is den ma rine-autoriteiten te Kiel niet goed duidelijk. Er bestaat slechts de mogelijkheid dat een onverwachts van de landzijde gekomen on weersbui de „Niobe" heeft gegrepen en neer gedrukt, voor het gelukt was het geheel op getuigde zeil neer te halen. Slechts op deze wijze is het ongeluk denkbaar. De „Niobe" ós een driemast-schoener van 650 ton. In 1899 is het op de Weserwerf te Breinen gebouwd en in 1922 1923 door de Rijles- marine omgebouwd tot schip voor de ma rine. Het schip is 46 M. lang, 9.2 M. breed pn 4.8 M. diepgang. Het ongeluk is gebeurd kort nadat de „Niobe" de reuzenviiegbooit DO X op haar itoc'ht van Travemünde naar Kiel had ont moet. Men was uitgevaren voor een opleidings- iocht en tegen half September werd de „Niobe" weer in de haven van Kiel terug verwacht. Gewoonlijk, kruiste de „Niobe" in de wateren der Oostzee. Herhaaldelijk heetc men Skandinavische havens aangedaan en 'eenmaal werd ook de Spaansche haven Santander bezocht. Onder de geredden bevinden zich ook ze ventien man der permanente bemanning. Hieruit moet men concludeeren, dat deze ervaren lieden zich bij het laatste manoeu- yreeren op het bovendek bevonden hebben, d.w.z. dat de bediening der tuigage niet alleen aan de cadetten is overgelaten maar dat veeleer de geoefende bemanning haar medewerking heeft verleend. j Nadere bij'zonderheden over de ramp Omtrent het vergaan van het opleidings- Echip „Niobe" deelt het Oostzee-staticm Kiel mede, dat de „Niobe" gistermiddag om 2 uur het Fehmarnbeltlicbtschip, op een afstand van ongeveer zeemijl passeerde, met koers in Z.O. richting en hij een wind sterkte van 2 A 3. Aangezien zich in het Zuiden, boven Fehmarn, onweerswolken samentrokken, liet de commandant door een wacht de boven- zeilen bergen, terwijl een andere wacht op het benedendek instructies kreeg. Na het bergen van de bovenzeilen stak Om ongeveer vijf minuten voor half drie plotseling een windvlaag op, waardoor hot schip sterk naar één zijde begon over te hellen en in zeer kortén tijd omsloeg, om binnen eenige minuten te zinken. Toen het schip plotseling begon te hellen ,Was het voor de leden der bemanning, die zich benedendeks bevonden, niet meer mo gelijk aan dek te komen. Zij moeten met het schip in de diepte zijn gezonken. Volgens observaties van. vliegers ligt op ide plaats waar het schip is vergaan alleen maar een olievlek. Ook steekt geen mast boven het water. Van boord van het lichtschip en van het 'juisit passeerende Duitsche s.s. „Therese Russ" uit Hamburg kon men de ramp waar nemen. i i 1 Van beide zijden werd op voorbeeldige [wijze heit reddingswerk ter hand genomen. De kruiser „Köln" en eenige mijnenzoe- ikers bewaken de plaats van de ramp en zoeken de nabijgelegen wateren af. De oorzaak. HAMBURG, 27 Juli Het Hamburger Fremdenblatt deelt mede dat de eerste offi cier de bui, die de „Niobe" noodlottig zou worden, zag aankomen. Vrij plotseling com mandeerde hy: stuur hard naar stuurboord. Nauwelijks was dit commando gegeven of de „Niobe" begon naar één zijde over te hellen, gn was eenige minuten later gezonken KIEL. 27 Juli. De kapitien van de „There- fce L. M Russ". dat de meeste geredden van de „Niobe" aan boord heeft genomen, rap porteert het volgende: „Wij zagen aan bakboordzijde een don- Occre wolk, die er onheilspelelnd uitzag. Nadat de reuzenvliegboot D O X ons voor bij was gevlogen, zag ik op 1800 Meter af stand de „Niobe". Ik zag dat aan boord het signaal werd geheschen: „Waar komt ge vandaan. waar heen gaat gij", doch het was 6leclits eenige seconden zichtbaar. Op het zelfde oogenblik was de windhoos de Niobe genaderd. Ik zag hoe de wind in de zeilen van liet schip viel, en hie het kenterde. Met volle kracht voer ik naar de plaats van het ongeval, terwijl onze motoren het volle toe rental maakten, werden aan dek de red dingsbooten klaar gemaakt Alle mannen die ik beschikbaar had gingen in de booten, zoodat alleen de kok als roerganger en ik DE STAAT VAN BELEG VOOR BERLIJN OPGEHEVEN Gistermiddag is bij verordening van den Rijkspresident de staat van beleg voor Ber lijn en Brandenburg opgeheven. De verbo den van pe.riodieke geschriften blijven van kracht. Vele personen zijn thans uit de voorloo pige hechtenis in vrijheid gesteld. De Minister van Oorlog, generaal Von Schleicher, heeft een radiorede gehouden. ..Ik ben, aldus Von Schleicher, geen vriend van militairen uitzonderingstoestand ik ben heelemaal geen vriend van mili taire dictatuur en dat misschien wel niet omdat ik minister voor weerbaarheid ben. Twee dingen zijn den soldaat bijzonder an tipathiek: Als politieagent te worden ge bruikt en in de politiek te worden betrok ken. Geen van beide is te vermijden bij den militairen uitzonderingstoestand. Daar- om heb ik er ook naar gestreefd dat de voor een zeker doel over Berlijn en Bran denburg afgekondigde staat van beleg zoo spoedig mogelijk zou worden opgeheven. Verder wees de Minister op de geringe re sultaten van de ontwapeningsconferentie en gaf hij aan welke de buiten- en binnen- landsche taak van de Rijksweer moest zijn. Hij kondigde aan, dat indien in de toe- konist gelijke veiligheid en gelijke rechten aan Duitschland onthouden worden, over gegaan zal worden tot een hervorming van de Duitsche weremaoht, teneinde deze zoo veel mogelijk aan het doel, de veiligheid van het land te beschermen, te laten be antwoorden. Deze hervorming van het leger houdt echter geen uitbreiding in. als kapitein op de commandobrug bleven- De reddingsbtoten gingen met den grootsten spoed te water en begonnen de ronddrijven de menschen op te pikken. Ook aan boord van 't luchtschip Fehmarnbelt was 'n red dingboot uitgezet Tusschen het kenteren van de „Niobe" en het zinken, verliepen hoogstens drie minuten. Alle oficieren met uitzondering van den commandant en den eersten officier, zijn verdronken. De in het water drijvende dren kelingen waren goede zwemmers. Sommi gen van hen hebben door zich vast te klam pen aan riemen en wrakstukken zich lan ger dan een uur boven water gehouden De kok. die eveneens werd gered, stond op het moment dat het schip kenterde in de kombuis, en kreeg een ketel kokend wa ter over zich heen. Schreeuwend van pijn liep hij naar buiten op het moment, dat h schip zonk, en dit werd zijn geluk, want in de kombuis zou hij zeker zijn verdronken. Slechts zes man die tusschendeks waren zagen eveneens kans zich te redden. Op het tusschendek werd juist theorieles gegeven, zoodat de banken en bakken wa ren neergeslagen. Wij hebben vier uur op de plaats van het ongeval gekruist, doch niets meer ge zien dan opstijgende luchtbellen en een olie vlek-" HOE MEN IN DUITSCHLAND VERKIEZINGSTOEBEREIDSELEN MAAKT MET DE WAPENEN DER BARBAREN Uit Friedrichskog wordt gemeld, dat de S.P.D. een verkiezingsbijeenkomst had belegd, die echter door nationaal-socialisten verstoord werd. De vergadering werd ontbonden en een later ontstond naby de haven een vecht partij tusschen nationaal-socialisten en Reichs- banner-leden. Een 17-jarige visschersknecht, Hermann Jaeger, werd hierbij gedood en drie andere visschers zwaar gewond. De vier slachtoffers zijn allen partijloos. Men meldt uit Essen, dat bij gevechten tus schen communisten en nat.-soc. in Essen- Katernberg vier nat.-soc. door schoten en bijl- houwen gewond zijn. Drie der gewonden be vinden zich in het Ziekenhuis. Verder is ge bleken, dat het hier een voorbereide overval der communisten betrof. De politie heeft zeven hunner gearresteerd. Men meldt uit Keulen: Van de zijde der politie wordt medegedeeld, dat in den afgeloopen nacht op de Neumarkt tusschen S.A.-lieden in uniform en politieke andersdenkenden een woordenwisseling ont stond, die overging in een vechtpartij, waarbij nationaal-socialist op een zijner tegen standers, een partijloos arbeider, schoot. De werd ernstig aan den hals gewond er overleed korten tijd na aankomst in het Zie kenhuis. Drie nationaal-socialisten werden ge arresteerd. Zy werden in het bezit bevonden van met scherpe patronen geladen revolvers 1 een gummiknuppel. Men meldt uit Breslau; De politie deelt mede, dat ^en leden der communistische partij te Breslau huiszoekin- zijn verricht, in het bijzonder in het Oos telijk deel der stad. In beslag genomen werden een karabijn met 102 patronen, een pistool met tien patronen, een zware artilleriesabel, zoomede eenige brochures en documenten der K.P.D. Men meldt uit Eschwege: Veldwachters heb ben bij den communist Zimmermann een huis zoeking gedaan. Er werden gevonden: 750 scherpe patronen, enkele revolvers en drie ge weren met toebehooren. Zimmermann is arrest gesteld. Te Wolfenbuttel viel van een open blauwen Mercedes, die in de richting Brunswyk reed, een bruin pakket, dat bij den val openbarstte. In 't pakket bleken zich 70 patronen infante- rie-munitie te bevinden, die door de politie in beslag zijn genomen. Door de snelheid waarmede de wagen reed heeft men het nummer niet kunnen opnemen. Wel werd waargenomen, dat er vier personen in zaten, die als hoofdbedekking blauwe pet ten met insignes droegen, die echter niet wer den herkend. Tevens is waargenomen, dat de wagen 'n groot aantal gelijke pakketten ver voerde. GEVAARLIJKE OORLOGS SPANNING TUSSCHEN BOLTVIë EN PARAGUAY Uit La Paz wordt gemeld, dat in Bolivië de algemeene mobilisatie is afgekondigd. Alle strijdkrachten met uitzondering van twee regimenten en de reserves zijn naar de grens vertrokken. Naar uit La Paz verluidt zou Paraguay op G Augustus den oorlog verklaren, aan gezien liet leger voor dien tijd niet gemo biliseerd kan zijn. Uit Ascuncion wordt gemeld, dat zich in Paraguay 10.000 vrijwilligers als reservisten hebben gemeld. Vele vrouwen hebben haar sieraden beschikbaar gesteld om de kosten der verdediging te dekken. De autoriteiten verklaren, dat zij slechts in geval van nood zullen mobiliseeren. SANTOS DUMONT t Dezer dagen overleed de luchtpionier Santos Dumont, de eerste vliegenier, wien het ge hikte om den Eiffeltoren te vliegenDit had plaats in 1901, en was toenmaals nog een zeer gewaagde prestatie! De interparlementaire Unie nam een re solutie aan, waarin de resultaten van de ontwapeningsconferentie onbevredigend wor den genoemd. In het Engelseh textieldistrict Burnley Is het de laatste dagen vrij onrustig aange zien er groot verzet heersoht tegen de aan gekondigde loonsverlaging van 12% procent, waardoor ongeveer 16000 wevers zouden worden getroffen. Ook de voornemens der werkgevers om het aantal door één arbeider te bedienen getouwen uit te breiden wekken verzet. Een menigte viel een aantal wevers aan, die sedert eenigen tijd het zesgetouwen- stelsel hebben aanvaard. De staking te Burnley heeft zidh gister nog uitgebreid. Verscheidene fabrieken, die Maandag nog hebben gewerkt, moesten gister worden gesloten. De conferentie van werkgevers en arbeidersvertegenwoordigers kon niet tot overeenstemming komen. Naar de Agence Fournier meldt, is te Annemass nabij Genève, op Fransch grond gebied, een Duitsche gearresteerd, verdacht van spionnage. Haar naam wordt niet be kend gemaakt. Alleen werd medegedeeld, dat zij zich in begeleiding van een Italiaan op weg bevond van Chamonix naar Zwitser land. De Italiaan is eveneens gearresteerd, maar na het verhoor weer op vrije voeten gesteld. Uit Parijs wordt geaneld in verband met het arresteeren van een Duitsche spionne, dat het hier de 32-Jarige Helene Kahn be treft. Zij was in het bezit van twee koffers, die gevuld waren met talrijke documenten. Deze - zullen vertaald worden, waarna men eerst nadere mededeelingen zal kunnen doen. ONLUSTEN OP NEW FOUNDLAND Uit St. John, de hoofdstad van het eiland New Foundland, wordt melding gemaakt van werkloozenonlusten, waarbij twee poli- tie-agenten gewond werden. Tal van winkels werden geplunderd. Gemengd Nieuws. ERNSTIGE AUTOBOTSING TE ROTTERDAM EEN CITROENTJE GEKRAAKT EENIGE GEWONDEN. Op den hoek van de Benthuizerstraat en de Zaagmolenstraat heeft gisteravond omstreeks kwart voor acht een ernstige autobotsing plaats gehad tusschen een autobus van den dienst op Zoetermeer, bestuurd door den 24- jarigen chauffeur J. O. uit Zoetermeer en een Citroen-twoseater, bestuurd door den slager D. J. R. uit de Pyperstraat. Deze laatste was met zyn familie een ritje aan het maken. De autobus kwam vanuit de richting Hillegers- berg en reed door de Benthuizerstraat naar de Zwart Janstraat, toen plotseling op de hoek van de Zaagmolenstraat de two-seater van den heer R. kwam aangereden. Deze laatste had aan de autobus voorrang moeten verleenen, omdat deze van rechts kwam. Dit gebeurde echter niet. Daardoor werd een botsing onvermijdelijk. De chauffeur van de autobus heeft dit nog willen voorkomen en op het laatste oogenblik het stuur omgegooid. Dit mocht echter niet meer baten en met een hevige slag schoot de twoseater in de flank van de bus. De bus zelve reed door het zwaaien van het stuur het trottoir op schoot lijnrecht tegen de deur op van den banketbakkerswinkel van den heer Pelletier, waar de wagen met de motor klem bleef zitten. Wonder boven wonder werd op het trottoir niemand getroffen en werd in den winkel geen schade aangericht. De beide auto's wer den echter zwaar beschadigd en konden niet verder ry'den. De autobus zelve is aan de voorzijde het meest vernield. Van de passagiers heeft nie mand noemenswaardig letsel opgeloopen. Daarentegen kwamen de inzittenden van het Citroentje er slechter af. Het wagentje werd totaal vernield. De bestuurder, de heer R. kwam met den schrik vrij. Zyn echtgenoote, de 34-jarige N. R. geb. van K. kreeg inwen dige kneuzingen en verwondingen aan de slapen en schouders en moest in het zieken huis aan den Bergweg worden opgenomen. Het ergst was echter het 7-ja/rig dochtertje N. R. er aan toe. Zy moest met ernstige hoofd*- wonden en een hersenschudding eveneens in genoemd ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. Het 11-jarige zoontje P. R. en een buur meisje, de 8-jarige J. V., kregen enkele onbe- teekenende schrammen, die in het ziekenhuis werden verbonden. De politie heeft een onderzoek ingesteld en de bus voor een onderzoek naar de remmen naar het bureau aan de Duivenvoordestraat laten sleepen. Ook de twoseater is met een kraanwagen weggesleept. Het ongeluk verwekte in de avonduren een enorme toeloop van nieuwsgierigen. Door een goede politie-regeling ondervond het verkeer slechts weinig vertraging. DUURDER GEBAK In de gister te Utrecht gehouden oprich tingsvergadering van de eerste Nederlandsche Vereeniging van Banket, Biscuit- en Wafel fabrikanten, waarby 23 fabrieken vertegen woordigd waren, werd besloten de prijs der verschillende artikelen op den datum van in werkingtreden van de crisiszuivelwet voor wat de „vetten" betreft, te verhoogen met de door de regeering vastgestelde accyns. In het bestuur werden gekozen de heeren W. de Heer als voorzitter, G. F. Middelbeek als secr. penn., W. Niemantsverdriet, J. de Leeuw en H. J. van Doorn. GROOTE DIEFSTAL TE DEN HAAG Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal ten nadeele van een ingezetene van Den Haag, wonende in de omgeving van de Van Hogenhouklaan, wien een belangrijn bedrag aan kostbaarheden en byouterieën is ontstolen. Hoe groot de waarde van het gestolene is kan nog niet worden vastge steld. Onder de ontvreemde voorwerpen is een collier ter waarde van f 80.000, benevens 1000 pond sterling. Een belooning van f 16.000 is uitgeloofd aan hen, die de dader kan aanwijzen. BIJ HET SPELEN VERDRONKEN De achtjarige V. te Sliedrecht is bij het spelen aan de haven te water geraakt en ver dronken. Ofschoon het kind vrij spoedig op het. droge was gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. AUTOBUS DOOR TREIN VERSPLINTERD Ongeluk op onbewaakten overweg |Op den onbewaakten overweg naby Voort huizen is de autobus van den heer T. van Maa- nen te Harderwyk, die een autodienst heeft tusschen Voorthuizen, Barneveld en Garde ren, door een personentrein van den spoor weg EdeBarneveldNykerk gegrepen en totaal versplinterd. Gelukkig bevonden zich geen passagiers in de bus. De chauffeur, een neef van den exploitant bekwam slechts een onbeduidende vleeschwonde. BIJTIJDS GERED. Door het motorschip „Hoop op behoud" is een klein zeiljacht. „Neptuun" genaamd, te Schellingwoude binnengebracht. Het scheepje, dat met twee vacantiegangers bemand was, bij den vuurtoren buiten het Y in zinken den toestand aangetroffen. DEENSCH ZEILJACHT GESTRAND Te Oostmahorn is tydens een zware bui een Deensche tweemaster losgeslagen doordat de tros brak. Het schip, waarop zich vijf perso- bevinden, is in het Pinkegat op de En gel schmanplaat gestrand, en ligt vrijwel droog. Er bestaat groot gevaar, dat het jacht bij hoog water vol zal loopen. De reddingboot „Insulinde" van Oostmahorn is tegen zes uur uitgevaren en blyft in de nabijheid. Waar schijnlijk zal een bergingsvaartuig uit Zout kamp eveneens assistentie verleenen. De sleepboot, die het jacht op sleeptouw had, is doorgevaren naar Terschelling, waar het on geval werd gerapporteerd. BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Bathmen is tijdens een hevige onweers bui de bliksem geslagen in de boerderij „Haarbrink" te Oxe, bewoond door twee ge zinnen. Het huis en zoo goed als de geheele inboedel werden door het vuur vernield. De varkens en een paard konden worden gered. Het vee liep tijdens den brand in de wedde. Huis en inboedel waren verzekerd. AUTO-ONGEVAL. Men meldt ons uit Venlo: Vannacht reed op het kruispunt Herunger- weg-Grendweg alhier een auto, waarin geze- waren de heeren M. v. Gasselt en M. Rinssen, beiden uit Venlo, met flinke vaart tegen een telefoonpaal. Vervolgens smakte de wagen tegen een boom, waardoor de beide hoeren op den weg werden geslingerd. Ge neeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Na verbonden te zyn werden de beide slachtoffers naar het R.-K. ziekenhuis overgebracht. Hier bleek, dat hun toestand zeer zorgwekkend was. De heer v. G. had zware inwendige kneuzingen opgeloopen, en de heer L. ernstige hoofdwonde en een arm en been- DRIE GERAAMTEN GEVONDEN Bij het uitdiepen van" een sloot stiet de knecht van den landbouwer O. aan de Markt te Terheijden op 'n drietal geraam ten, waarvan de beenderen nog vrij gaaf waren. Men veirmoedt dat ze afkomstig zijn uit den Spaansdhen tijd, waartoe het verle den van Terheyden men denke aan de bekende, nog bestaande „Spinolaschans" aan den ingang der gemeente wel eenige aan leiding geeft. Men heeft de beenderen ver zameld en zorg gedragen voor een behoor lijke teraardebestelling op het kerkhof. ZIJN KNECHT DOODGESCHOTEN Toen een 23-jarige slager, wonende in de Hoofdstraat te Schaesberg, thuiskwam, hoor de hy hulpgeroep uit de keuken. Hy begaf zich naar binnen en zag dat zijn 62-jarige knecht, die onder den invloed van sterke drank verkeerde, zijn vrouw vasthield. In zijn woede greep hy een revolver en schoot op den knecht die in het hart werd getroffen en dood neer viel. De dader, die als zeer oppassend bekend staat, heeft zich later by de politie in Schaes berg aangemeld. Hy verklaarde in een heftige gemoedsstemming te hebben gehandeld. De man is in het arrestantenlokaal ingesloten. De vrouw heeft bij haar worsteling met den knecht slechts eenige lichte verwondingen op geloopen. DOOR EEN GLAZEN KAP GEVALLEN Een 29-jarige glazenwasscher was bezig met het schoonmaken van de kap voor het Centraal Station te Amsterdam, onder welke afschut ting gewoonlijk een aantal motorrijtuigen w stald staat. De man bevond zich voor zijn werk op de glazen bedekking; toen hy een luifel wilde schoonmaken gleed hy uit met het volg, dat hij door het glas zakte en via het dak van een auto, die den val brak, op straat viel. Met een diepe vleeschwonde aan het linkerbeen en een blessure aan de linkerhand is het slachtoffer naar het Binnengasthuis ver voerd. Hij is na onderzocht te zyn naar huis vervoerd. GRATIS RIJWIELPLAATJES Op het Amstelveld te Amsterdam kwam gistermorgen een aantal werkloozen by elkaaj. met rijwielen, om te demonstreeren voor gra tis rijwielplaatjes. Aangezien voor deze de monstratie geen vergunning was verleend, heeft de politie het troepje van ongeveer zestig man verspreid. Later moest de politie op den Dam nogmaals optreden. Daarbij heeft zy een paar van de demonstranten ge arresteerd. Schaakrubriek. HET SCHAAKTOURNOOI TE BERN De resultaten van de 8ste ronde zijn Flohr wint van P. Johner, Bogoljoebof van Rivier, H. Johner van Henneberger, Stahe- lin van Voellmy. De partij dr. EuweSultan Khan werd aanvankelijk afgebroken in voor Euwe gunstige positie, echter na hervatting was Khans verdediging zoo sterk, dat tot remise moest worden besloten. Voorts werd ook de partij GygliAljechin remise, terwijl Grob van Naegeli en Bern stein van Colin won. De uitslagen van de 9de ronde zijn: Colin erliest van Flohr; Aljechin wint van H. Johner; Stahelin verliest van Euwe; Sultan Khan wint van Bernstein; P. Johner wint van Gygli; Grob remise met Voellmy; Bo goljoebof remise met Henneberger; Rivier wint van Naegeli. De uitslagen van de >10de ronde luiden: Flohr remise met Sultan Khan; Euwe wint Grob; Rivier remise met Henneberger: H. Johner remise met P. Johner; Gygli ver liest van Colin. De uitslagen van de elfde ronde luiden: Colin verliest van II. Johner. P. Johner wint vam Bogoljubow. Staehelin verliest van Flohr. Sultan Khan wint van Gygli. AljechinRivier afgebroken. Henneberger verliest van Naegeli. Grob verliest van Bernstein. Voellmy verliest van Euwen. De stemd na de 11e ronde luidt: Euwe en Flohr 8%; Aljechin 8**; Sultan Khan 8; Bernstein 7; Naegeli en H. Johner Bogoljubow 5*; Henneberger, P. Joh- en Colin 5; Voellmy en Grob 4; Rivier Gygli 2%; Staehelin 1. LICHAMELIJKE OEFENING DE INTERN. VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN (Van onzen specialen correspondent). EEN VEELBELOOVEND BEGIN. N ij m e g e n, Dinsdagavond.-. Hedenmorgen half vier was er al heel wat bedrijvigheid in de kazerne en op het ter rein waar de tenten geplaatst zijn. Toen reeds was men bezig zich gereed te maken voor den eersten marschdag. Even voor hei vertrek der eerste detachementen ontlastto zich een geweldige regenbui over de stad De deelnemers lieten zich hierdoor echter niet ontmoedigen en begaven zich op het astgestelde uur oi marsch. Deze afmarsch had in de grootst mogelijke orde plaats. Niettegenstaande het vroege uur en het minder gunstige weer waren er reeds heil wat personen die zich bij de kazerne had den opgesteld om van het eerste uitrukken getuige te zijn Overal waar men langs komt vraagt men naar Lagendaal, de mid-voor van het Ne derlandsche elftal. Heeft de jeugd hem een maal ontdekt, dan gaat er een gejuich op en voorloopig blijft men met hem mede loopen. Lagendaal is een van de grootste sen satie van de Vierdaagsche, het kanon neemt deze hulde lachend in ontvangst. Trou wens ook zijn collega's, de Rotterdamscho agenten maken hier een uitstekende indruk. Liet aanvankelijk het weer zich minder gunstig aanzien, het verdere van den dag heeft het zich uitstekend gehouden. Zoo en dan een verfrisschend buitje ook voor de stof, gepaard met een koelen wind. Dat dit ideaal marschweer is, bleek bij de thuis komst. Anderhalf a twee uur voor den ge steldon tijd waren de meeste deelnemers reeds binnen. Allen verkeerden nog ir beste conditie. Van uitvallers was nog niets bekend, doch morgenoohtend bij het uit rukken zal blijken hoeveley door het tJgen- water van vandaag de vermoeienissen niet meer aan kunnen. De Dinsdag voerde ons In de richting van Mook, prachtig heuvelachtig terrein. Steeds werden wij verrast door de schitterende vergezichten. Dan weer trokken wij tus schen de akkers door, waarop de maaiers, geholpen door de bindsters, bezig waren met het goudgeel graan. Eerupaal tijdens een hevige dooh korte regenbui werden de oppers benut als schuilplaats. In de dorpen die wij doortrokken toon den de bewoners zich zeer hulpvaardig. Overal deed men zijn best den deelnemers te verschaffen wat slechts dienstig kon zijn hen te verfrisschen. Van vele woningen wap perde de vaderlandsche driekleur. Ofschoon er dit jaar zeer uitdrukkelijk door den leider der marschen op attent maakt is dat men geen wedstrijd houdt, kwamen om elf uur toen reeds twee Noren binnen. Deze heeren hadden hun 55 KM. afgelegd met een snelheid van ongeveer 10 K.M. per uur. Een kwartier later werden zij gevolgd door een Nederlander. Onnoodig te vermelden dat deee deelnemers weinig meer gezien zullen hebben dan de grind en de steen van het wegdek. Hadden zich aanvankelijk 2410 deelnemers doen inschrijven, er meldden er zich in dei loop van Maandag „slechts" 2262. Dinsdag morgen bleven er om verschillende redenen nog 5 weg, zoodat er dus in toaal 2257 af marcheerden. Het programma yoor Donderdag luidt als volgt: Voor de 30 K.M.: Vanuit de kazerne rechts af en even daarna linksaf naar Berg en Dalschenweg. nu rechtsaf naar Berg en Dal vanhier naar Wijier, hier rechtsaf naar Groesbeek, vanhier naar Mook, nu over Malden Hgtert en St. Anna naar de kazerne. 40 K-M.: De route volgen van de deelne mers aan de 30 K.M. tot Mook, hier rechts af, richting Malden over de spoorbaan en bij Molenbeek linksaf naar Heumen. Nu nar Overhasselt, in Overhasselt rechtsaf en langs de Diervoort Nieuweweg en Stad- dijk naar den Graafschenweg. Dezen weg volgen, de spoorbaan oversteken, even daar na nogmaals en langs Muntweg en Groene- straat naar St. Anna. Linksaf spoorbaan Nijmegen—Groesbeek oversteken naar den Weerbericht Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan Hoogste stand te La Coruna 764.7. Laagste stand te Stornoway 7427. Stand vanmorgen halftwaalf 755.8. 28 JULI Zonsopgang 4.15 u.; Zonsondergang 7.56 O. 11.31 u.; Maansonderg 4.46 u. WEERVERWACHTING (Kedeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Meest matige W. tot Z.W. wind, zwaar b°wolkt met tijdelijke opklaringen, kans op enkele regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 16.8 C. Zomert ij dt Van 's avonds 9.26 u. tot 's morgens 4.46 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walsbnt 4.00 4.07 Canp t I t t 3.75 3£0 Basel 2.17 2.18 Ems 1.06 1.06 Hunlngen 2.88 2.88 Coblenz 3.41 3.41 Rheinweiler -0.55 -0.55 Trier i 0.64 0.72 Kehl 4.23 4.32 Kenlen 3.48 3.50 Maxan 6.15 6.20 Rnhrort 2.23 2.21» Wiedesheim 1.24 3.33 Wesel 2.13 2.18 Mannheim 5.36 5.40 Emmerik 3.28 Lohr 1.40 1.43 Dusseldort 3.96 Mainz 2.28 2.33 Maastricht 1.89 1.94 Bingen 3.17 3.20 Venlo 10.92 10.83 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 28 Juli "(Oude Amsterdamsche töd) Delfzijl,,, 6.3118.53 Hellevoetsl.19.39 23.08 Terschelling 3.46 16.11 Willemstad 11.36 Harlingen 4.21 16.54 Bronwersh. 9.61 22.20 Helder le 10.09 14.18 Zierikzee 10.14 2 Idem 2e Wemeldlnge 10.39 2 IJ muiden 10.52 23.24 Vlisslngen 9.09 2 H.v. Holland 10.00 22.33 Terneazen 9.35 2 Scheveningen 10.10 22.43 Hansweert ,10.09 2 Rotterdam 12.01 Groesbeekschenweg en rechtuit naar de kazerne. 50 K.M.: Van de kazerne naar den Berg en Dalschenweg, rechtsaf naar Berg en Dal, vandaar naar Wijier, hier rechtsaf naar Groesbeek en vandaar naar Mook. In Mook linksaf naar het veer te Cuyk. Aldaar de Maas oversteken en van Cuyk over Beers naar Grave. Van Grave naar Nijmegen en over St. Anna de spoorbaan oversteken en rechtuit naar de kazerne. 55 K.M.: Tot Cuyk de route van de 50 vol gen en nu door naar KI. Linden. Linden en Beers naar Grave, vandaar naar Nijmegen en over Muntweg Groenestraat naar St. Anna, daar de spoorbaan oversteken en langs den koristen weg naar de kazerne. KORFBAL SERIEWEDSTRIJDEN ORANJE-WIT Dordrecht De uitslag van de in de 1ste klasse gespeel de wedstrijden luiden: Oranje-Wit ITonego I 11 TonegoK.V.S. I 11 V.E.S. I—K.V.S. I 2—0 K.V.S. IOranje-Wit I 22 Oranje-Wit IV.E.S. I 01 Tonego I—V.E.S. I D—5 Het resultaat was dus: le prys: V.E.S. I, Den Haag; 2e prys; Oranje-Wit I, Dordrecht; 3e pry's: K.V.S. I, Scheveningen. PAARDENSPORT HET CONCOURS HIPPIQUE TE DEN HAAG Omtrent de deelneming aan het concours hippique, dat Donderdag, Vrijdag en Zater dag te 's-Gravenhage gehouden wordt, deelt men mede, dat ook Duitschland en Hon garije vertegenwoordigd zullen zijn met be kende krachten. Uit Hongarije komt Hauiptmann Pauly, die zelf, evenals zijn eohtgenoote, in de verschil lende nummers zal mederijden. Uit Duitsch land komt o.a. de bekende concoursstal van Prinses zur Lippe en de stal van Ritmeester Baade, die evenals zijn echtgenoote op het laatste concours te Aken successen hao. KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA Den volgenden morgen, nadat ze heer lijk in de wigwams van het opperhoofd gemaft hadden, besloot de. kapitein een goochel voorstelling te geven. Hij had wel eens gelezen, dat dat zoo'n indruk maakte on de Indianen en dat ze je dan voor een toovenaar aanzagen. De eerste toer was ge weldig: de kapitein drukte zoomaar een groot mes diep in z'n arm, zonder dat ;r één druppeltje bloed vloeide. En dat alles nog wel met 'n lachend gezicht! Tenten. 60. De Indianen begrepen er niets van c«« zaten met wijd opengespalkte oogen naar zooiets ongelooflijks te kijken. Toen nr~ de kapitein het mes weer weg en gaf 1 aan Kees en Koos. die vlak echter h stonden. Toen de jongens het mes zag» lachten ze zich een kriek: hun slimmeo. had even te voren stilletjes een hap uitho. lemmer^ gevijld, waarin z'n arm precies paste, 't Was dus gewoon gezichtsbedrog geweest! (Wordt Vrijdag vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2