Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Kerknieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 rh portokosten. per week ƒ0.18 flToor het Buitenland bij wekelijk- jgche zending 1.50 pij dagelijksche zending „5.50 Alles bij yooruitbetaling Losse nummers 5 tent j met Zondagsblad T/% cent J5on2agsblad niet afzonderlijk verkrijgbaai Bureau: Breestriat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166), Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3720 WOENSDAG 27 JULI 1932 iUVkRtbMiEN Van 1 tot 5 regels.................... L17% Elke fegel meer0.22VJ lngez» Mededeelingen Van 1—5 regels 230 Elkë regel meer.MHM».é».i.mi 0.15 Bfj contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau .wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen KALM MANIFEST Het schijnt, dat het rapport-Welker toch eenige indruk op de roode voormannen ge maakt heeft. Vorige week verscheen namelijk een mani fest om de roode massa op te roepen op 31 Juli te demonstreeren en de toon hiervan wijkt vrij beduidend af van de demagogische praat en de dikke woorden, welke de roode pers in de laatste maanden schier onleesbaar maakte. Deze pers is meermalen objectief onjuist; doch dat kan men van dit (in zijn soort) kalm manifest niet zeggen; al willen we op één vlekje wijzen. De Commissie-Welter, zoo heet het, wil kleine openbare scholen concentreeren, maar bijzondere scholen niet. Waarom deze houw naar het bijzonder on- 'derwijs? De samenstellers van het mani fest weten toch wel, dat zelfs in de kléinste gemeente geen bijzondere school van minder dan 40 leerlingen gesticht mag worden; ter wijl openbare scholen met acht leerlingen thans nog (behoudens uitzonderingen) ge handhaafd moeten worden. Dit verschil verklaart voldoende de hou ding der Commissie. Dat overigens het rapport indruk gemaakt heeft, blijkt wel uit deze voor de roode pers zèer kalme passage: Van de noodzakelijkheid om de rijksbe- grooting in evenwicht te brengen, zijn wij evenzeer overtuigd als de regecring. Ge schiedde dit niet er zou inflatie intreden, de geldswaarde zou daleT en alle loonen en andere inkomsten zouden aan koop kracht inboeten. Maar wij meenen, dat die overbrugging van het begrootings- tekort van honderd millioen gulden niet op de ruwe onverantwoordelijke en reacti- onnaire wijze moet geschieden, als de Commissie-Welter dit wil. Dat deze erkenning niet alleen voorkomt in een wetenschappelijk bijvoegsel maar in een manifest zegt heel veel. Blijkbaar voel den de opstellers van het stuk meer hun .verantwoordelijkheid dan de redactie der roóde pers, die slechts aaji opruiing doet. Als middelen om het tekort op to heffen, wijst het manifest op belastingverhooging en een soort heffing in eens. Dat naast de be zuiniging aan het eerste niet te ontkomen zal zijn, begrijpen We ook wel. Want ten eer ste hopen wij niet gelijk we later zullen zien dat elke bezuiniging doorgevoerd wordt; anderzijds zal het tekort wel bov de honderd millioen uitgaan. Een heffing in eens lijkt ons echter op dit oogenblik uitgesloten. En wanneer moge lijk ook sommigen buiten de S.D.A.P. met dergelijke plannen mochten omloopen, dan zullen ze de mogelijkheid en de praktische uitvoerbaarheid eerst moeten aantoonen. Dieper gaan we er thans niet op in. We (wilden hier slechts wijzen op het kalme ma nifest, zoo geheel anders, dan wat de roode pers opdischt en helaas ook anders, dan we van sommige sprekers, die zich laten gaan, te wachteu hebben. DE TOESTAND IN NED.-INDIE DE INLANDSCHE MAATSCHAPPIJ EN DE WERKLOOZEN Indië en de contingenteering BINNENLAND. EEN WELVARENDE GEMEENTE Een witte raaL Men schrijft ons uit Waddinxveen: In de jl. Dinsdag gehouden raadsverga dering deelde de voorzitter mede, onder het aanbieden van de gemeenterekening over 1931, dat deze, wat den gewonen dienst be treft, sluit met een batig saldo van i 69.616.86. Opgemerkt werd dat hiervan feitelijk, om administratieve redenon, een bedrag van f 25.126.54 zal moeten worden overgebracht naar den dienst 1932. Ten bate van 't dienst jaar 1933 kan dan nog worden gebracht een bedrag van f 44.490.32. De winsten van de drie gemeente-bedrijven over 1931 zijn ais volgt: gasbedrijf f 4916, electriciteitsbedrijf 1 8364 en waterleidingbedrijf f 5730. MOTIE VAN WANTROUWEN TEGEN EEN WETHOUDER In spoedeischende vergadering op aan vraag van 9 van de 11 Raadsleden, kwam de Raad van Medemblik Maandagavond bij een. Er was een motie ingediend door 9 le den, waarbij het vertrouwen in weth. Kooy werd opgezegd, alle samenwerking met hem werd afgesneden, zulks o.a. omdat weth. Kooy een zeer laakbare houding aannam te genover zijn mede-leden en den secretaris. Na ruim 2 uur comité, deelde de burge meester mede, dat de motie werd ingetrok ken, aangezien de heer Kooy zijn excuses had aangeboden voor zijnerzijds gebezigde uitdrukkingen aan het adres van zijn mede leden en \an den gemeente-secretaris. Het talrijk opgekomen publiek, dat „een relletje" had verwacht!, was misschien wel w-at teleurgesteld. Zaterdag j.l. is met het vliegtuig „Ekster' uit Ned.-Indië in ons land aangekomen de Directeur der Gouvernementsbedrijven in Ned.-Indië, ir. D. de Jongh. Gister heeft een redacteur van het Ned. Corresp. Bureau voor Dagbladen een onderhoud met ir. De Jongh gehad, waarbij hem verschillende vragen zijn gesteld naar aanleiding van den algemeenen toestand in Ned.-Indië. Deze werd door den heer De Jongh als volgt aangeduid: „Wij hebben voedsel, woning en warmte genoeg, maar geld te weinig". Bepaalde lichtpunten aan den economi schen horizont van Indië kon ir. De Jongh niet ontdekken. Hij vertrouwde echter, dat ook deze slump niet altijd zou blijven du- „Nu kan inderdaad niet ontkend worden, dat de huidige crisis de hevigste is, welke Indië sinds 1880 ondervonden heeft. In de 26 jaar, dat ik in Indië ben, hebben meermalen perioden gekend van lage zen, in 1907, in 1914, in 1921/"22, maar wij konden toch steeds full speed blijven door werken. Maar nu zijn onze producten onver koopbaar en dat is nog heel wat erger dan slechte prijzen. Nooit hebben wij meegemaakt dat de helft van het aantal suikerfabrieken gesloten werd en dat tal van andere onder nemingen stil gelegd worden. En dat heeft zijn funeste werking tot in alle onderdoe- len der maatschappij". „Mogen wij informeeren naar de bezuini gingen, welke men op de Landhuishouding toepast?" „Voor zooveel mijn departement betreft, kan ik mededeelen, dat de begrooting in 1930 nog 130 millioen bedroeg en voor 1933 teruggebracht was tot ruim 90 millioen. En nu moet men niet denken, dat die 4b illioen voor een belangrijk deel gevonde' jn in salarisverlaging, want in het geheels bedrag zijn slechts 5 A 6 millioen verkregen door salarissen te verlagen. Echter is er aanzienlijke inkrimping van per soneel. Bij de tinbedrijven op Banka bij voorbeeld, waren eenige jaren geleden nog 22.000 koelies werkzaam; thans zijn er noa maar 9.000, een aantal, dat nog verder verminderd zal moeten worden. Voorts zijn er bij de Staatspoorwegen 7000 man ontsla gen, bij de Steenkolenmijnen 3 A 4000. Voor het Europeesche personeel is het in hoofd zaak gezocht in vervroegde pensionneering, in ontslagen van de gehuwde vrouw, die geen kostwinster is eri in de op wachtgeld- slelliilg. De koelies zijn weer naar China teruggezonden, terwijl de Inlanders naai hun familie terugkeeren". „Hoe neemt de Inlandsche maatschappij dit reusachtige aantal werkloozen op?" „Bij dc Inlandsche maatschappij bestaat een geneigdheid om alles samen te deelen. Daarom zijn de schokken minder groot dan in Europa, waar die geneigdheid helaas heel wat minder is. Zoo kan de Inlandsche maatschappij zich redden. Gelukkig zijn wij Rezegend met goede oogsten, zoodat er iets te deelen valt". Vervolgens vestigden wij de aandacht van r. De Jongh op de kwestie van contingen teering van den invoer in Ned.-Indië. Daarop antwoordde hij: oCntingenteering zeer moeilijk, al ware het alleen maai door de bestaande handelsverdragen. Maar nog iets. wat men in Nederland wel pens te veel uit het oog verliest In Indië zijn circa 100 havens, welke bijna geen com municatie hebben en daardoor biedt de douane-technische uitvoering van contingen- teeringsmaatregelen bijna onoverkomelijke moeilijkheden. Men zou den import tot en kele hoofdhavens moeten bepalen, waardoor de distributie weer enorm kostbaar 2ou worden". „Hebben de plannen om op Java een tex- tiel-industrie te vestigen, eenige kans op succes?" „Het is voor de textielindustrie de eenige mogelijkheid om de eigen productie te handhaven. Anders is het uitgesloten om den Nederlandschen import op peil te hou den. Wanneer men dit werkelijk zou wen- schen. zou men er toe over moeten gaan de levensstandaard in Holland aanzienlijk te rug te brengen. Zelfs zou men de loonen moeten halveeren om eenigszins dragelijk te kunnen concurreeren tegen de vreemde industrieën. Gezien den weerstand, welke loonsverlagingen hier te lande ondervinden, is natuurlijk van eenigszins beduidende stappen in die richting geen sprake. Er is echter op het gebied van den invoer een geweldige verschuiving gekomen. Voor 25 jaar betrokken wij zoo goed als alles uit Europa en thans is de import van verschil lende artikelen, o.a. textiel en aardewerk, voor een groot gedeelte in handen van Chi- i en Japan". Tot slot van het onderhoud vroegen wij den heer De Jongh nog hoe de nationalis tische elementen zich tegenover de bezuini gingen stelden. „Deze laten zich aldus de heer De fonh er weinig mee in. De slechte eco nomische toestanden hebben geleid tot een politieke pacificatie. De Inlanders zijn re delijke menschcn en lang niet zoo indri dualistisch als velen in YV.-Europa. Zij zien hoe de Europeanen het ook slecht hebben, hoe ondernemingen gesloten worden en het personeel ontslagen. En dat verzacht voor hen veel". AANBESTEDING Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed het maken van de aarden baan vo-.t de toegangswegen naar de brug over de Waal bij Zalt-Bonimel met bijkomende w-r- ken. Het laagst werd ingeschreven door de N.V C. J. v. d. Hoeven te Den Haag, voor 1 295.600. te weigeren bewijst reeds, dat eigenlijk lang niet iedereen voor steun in aan king komt. Helaas kan lang niet elke goed gesitueer de veehouder besluiten tot een beau geste als de hierboven genoemde. Ons zijn gevallen bekend van boeren, die er heusoh niet tegen opzien in hun eigen luxe auto tiaar het lokaal te rijden, waar de drie kwartjes per koe worden uitge keerd. Bedenken deze heeren wel, dat het voor deze steun ook door de allerarmst! in den lande moet worden opgebracht? Wij noemen deze gevallen niet om h publiek tegen de Crisis-Zuivelvvet in te ne men. Integendeel, er zijn duizenden veehou ders, die door deze wet voor een algeheelen ondergang worden behoed, maar wel mo gen deze regels onder de aandacht komen van hen, die niet aarzelen voordeel te trek ken van een steunregeling, waaraan dooi zoovelen, die het heel wat slechter heb ben dan zij, wordt bijgedragen". UIT HET BOUWBEDRIJF. Gistermiddag is aan het Departement van Binnenlandsche Zaken de conferentie met de vertegenwoordigers van de werkgevers organisaties in het bouwbedrijf en met de vertegenwoordigers van de moderne, Chr. en R. K. bouwvakarbeidersorganisaties gehou den ter. bespreking van eenige vraagstuk ken, rakende de woningbouwcredieten, de collectieve arbeidsovereenkomst en de loo nen in de bouwvakken. De conferentie werd geopend door den Minister van Binnenlandsche Zaken, die o. m. mededeelde, welke overwegingen hem tot deze bijeenroeping hadden geleid, er de aandacht op vestigde, dat een bepaald bedrag klaar ligt om als bouwcrediet te worden verstrekt, dat met wiskunstige ze kerheid zal toenemen, wanneer het werk weder op gang is gebracht en het vertrou wen herkregen. In de onder leiding van den secretaris generaal, Mr. Dr. K. J. Frederiks, voortge zette conferentie welke van 3 uur tot kwart voor zes duurde zijn de verschil lende vraagstukken van alle zijden bespro ken. Aan beide partijen (werkgevers en werk nemers) wordt van regeeringswege ver zocht 'n herziening van de collectieve over eenkomst met een verlaging van het loon peil in de bouwvakken te bevorderen. Na kennisneming van het resultaat hiervan zal de Minister de partijen weder bijeenroepen. Uit Oost-lndie DE DRIE KWARTJES PER KOE LEEMTEN IN DE CRISIS-ZUIVELWET. Men schrijft uit Alphen a. d. Rijn aan het „Hibld.": „Dat ook de Zuivel-Crisiswet niet geheel rij is van leemten is in de eerste weken in haar toepassing wel gebleken. Het feit, dat sommige veehouders gewet- gerd hebben den hun toegekenden steun te accepteeren ook in deze gemeente heb gen drietal veehouders, die in nan-ner king kwamen voor een hooge ultkeering. blijk gegeven van hun gemeenschapszin door het geld, dat zij niet noodig hadden, DE MASSA-VERGIFTIGING OP JAVA Over de massavergiftiging op Java, waar bij tengevolge van het gebruik van tempe boengkili reeds 23 personen zijn overleden, erneemt Aneta nog, dat de eerste sympto- nen van deze vergiftiging waren duizelig heid, neiging tot braken, terwijl na afloop an zes uren bewusteloosheid intrad, waar na de dood volgde. De in beslag genomen koopwaar is naar het laboratorium te Ban doeng gezonden; geneesheeren van het Ge neeskundig Laboratorium te Batavia zijn naar Adipala vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Tempé is een Javaansch voedingsmiddel gemaakt uit koeken van gekookte soja- boontjes, tfie opzettelijk met een schimmel bedeeld worden teneinde ze gemakkelijker erteerbaar te maken. DOODELIJK AUTO-ONGELUK MEDAN, 26 Juli. (Aneta). Een huurauto, waarin zeven personen gezeten waren, en die, aangezien de claxon niet in orde was. te ver moest uitwijken voor een voetganger op den weg te Belawan, botste tegen i«n telefoonpaal op. De heer W. B. Robson, ure in de auto was gezeten, werd zwaar g vond en is later aan de bekomen verwondingen overleden. De justitie stelt een onderzoek in. DE ONTVLUCHTE VEROORDEELDE BUITENZORG, 26 Juli. Een telegram van den gouverneur van Sumatra's Oostkust meld dat bij de arrestatie van den ont vluchten veroordeelde te Pasir Pengarajan, een agent der stadspolitie werd gedood en een agent levensgevaarlijk gewond, terwijl een agent der veldpolitie licht werd gewoner. De levensgevaarlijk gewonde politieman is inmiddels overleden. SOLDAAT SCHIET ANDER SOLDAAT DOOD KOEPANG, 26 Juli (Aneta). Twee solda ten raakten te Noelmina slaags, waarbij de een den ander doodschoot, en vluchtte met medeneming van een geweer en ammunitie Land- en Tuinbouw. VERVOER VAN BOTER Een kleine verduidelijking. In de Dinsdag 1.1. door ons opgenomen mededeelingen omtrent het vervoer van boter door zelfkarnende boeren is, naar de Regee- ringscommissaris ons bericht, buiten ons toe doen, (wy namen het bericht op, zooals de Crisis-Zuivel-C'entrale het ons toezond) een zinsnede geplaatst die tot misverstand aan leiding kan geven. De zin: „Voorts zal het na dien datum (31 Juli) niet geoorloofd zijn, boter zonder merk te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, tenzij in yerpakking van ten hoogste 1 K.G." is n.l. niet van toepassing op het ver voer van uit de bereidplaatsen i.e. de boer derijen, doch op vervoer van uit winkels. De NOOD ONDER de tuinders. Door B. en W. van Medemblik is aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid een telegram gezonden, waarin verzocht wordt een spoedige voorziening in den hopeloozen toestand der tuinders in gunstige overweging NED. HERV. KERK. Drietal: Te Gorinchem (vac.-Jac. J. H- Pop), J. van Veen te Muiderberg, J. J. Peterse te De Meern (U.) en J. van Kuiken te Exmorra. Beroepen: Te Oosterend (op Texel), cand. Th. A. van der Brug te Wolvega. Aangenomen: Naar Suihuisterveen, cand. L. H. Ruitenberg te Amersfoort. Bedankt: Voor Kooten (Fr.), B. Pey'sel te Beusichem. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Groningen, A. H. Hilbers te Enschedé en J. L. de Vries te Bussurc. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Ds. E.' H. Biaauwendraad, die, zooals we reeds meldden, wegens vertrek naar Baarn afscheid preekte voor de Ned. Herv. Gemeente van Vlissingen, zag deze plechtig heid nog bijgewoond door bijna alle predikan ten uit den Ring, door zyn Vlissingsche col lega's Ds. J. S. Hartjes en Ds. L. J. C. Vis- beek en door den vlootpredikant Ds. J. van der Giessen, van Vlissingen. Ds. A. D y k s t r a, van Losdorp, Zondag j.l. bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Opende (Gr.) door Ds. B. R. Knottnerus, van Sebaldeburen, Lukas 5 4b en 10b en deed des namiddags intrede met een predikatie over Hebr. 11 Aan het einde werd hij toegesproken door I G. A. Swart, Niekerk, namens den Ring Groo tegast; evang. P. van der Burgh, van Opende: en Ds. Knottnerus, consulent, namens Ker- keraad en Gemeente Ds. F. K. van Evert hoopt Zondag 4 September a s. te Zoutelande afscheid te preeken en Zondag 11 September d.a.v. bij de Ned. Herv. Gemeente van Hellevoetsluis intrede te doen, na bevestiging door Ds. Th. M. Loran, van Den Briel. Ds. J. C. Loor, van Lettelbert, heeft Zondag j.l., na bevestigd te zijn door Ds. J. J. van Oosterzee, van St. Nicolaasga, met 2 Cor. 3 9, zijn intrede gedaan als predi kant der Ned. I-Ierv. Gemeente van Zeven huizen (Gr.) met een predikatie over Lukas 229 en 30. Aan het slot werd hij toege sproken door Ds. W. A. Noest, van Groote- gast, namens den Ring; door A. Veldkamp, van Tolbert; en door ouderling K. Meekma, namens don Kerkeraad. Cand. P. W e r g e s, van Nijverdal, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant der Vry- Evaiig. Gemeente te Wemeldinge door Doe. A. Winckel, rector van de Theol. School te Apeldoorn, met een predikatie over 2 Cor. 5 14 en 15. Na de bevestigingspleditigheid heeft Ds. Werges intrede gedaan met een pre dikatie over 1 Pëtr .2 6. Aan het einde werd hy toegesproken door ouderling Vermaire namens Gemeente en Kerkeraad; door Ds. M. van der Vis, van Goes, als consulent; door den heer Duvekotte namens het Comité van den Bond van Vrye Evang. Gemeenten; door den Burgemeester van Wemeldingedoor Dr. J. H. Gunning JHzn., em.-predikant te Bilt. hoven; door Ds. Vasseur, namens de zuster- gemeente; en door den heer J. van de Werf horst, namens de studievrienden. Door zangkoor werd een welkomstlied gezongen. De kerk was overvol. EMERITAAT Ds. A. P. L a n t i n g, Geref. predikant te Schoonrewoerd (Classis Gorinchem), heeft, naar men ons meldt, tegen 1 December emeritaat aangevraagd. Lanting werd na zyn opleiding te Kam pen, 27 Nov. 1892 predikant te Tzummarum en stond voorts te Gameren, Andel, Oud-Loos- drecht, Tholen, Krommenie, Wolfaartsdyk staat nu sinds 18 Nov. 1928 te Schoonrewoerd. Hij hoopt alzoo tegen den tyd van zijn eraeri taatsingang 40 dienstjaren vervuld te hebben. SYNODE CHR. GEREF. KERK Men meldt ons uit Zwolle: Na de opening der Synode en de benoeming van een moderamen en een perscommiseie, reeds gisteren in ons blad vermeld, werden de Acta der Synode van 1931 na enkele op merkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken werden behandeld alsmede eenige protesten. De Synode ging hierna over tot bespre king van de benoeming van een professor aan de Theologische School te Apeldoorn, benevens bespreking der instructie vnn de Part. Synode van het Noorden voor een leeraar in de literaire vakken. De voordracht van het Curatorium voor- de hoogleeraarsbenoeming luidt als volgt (alf.) Ds. Joh. Jansen, Leiden; Ds. J. W. Geels, van Hilversum; en Ds. G. Salomons, van Amsterdam-West. Bij nadere toelichting van dc instructie der Part. Synode van het Noorden bleek dat het de bedoeling was om naast pen pro fessor ook een leeraar te benoemen voor de literaire vakken, indien financieel m> Rel ijk. De morgenvergadering werd door Ds. J W. Geels met dankzegging gesloten. De middagzitting werd geopend met het zingen van Psalm 43 3 en gebed van den Praeses. De bespreking omtrent de benoeming van een professor aan de Theol. School wordt voortgezet. I>e instructie van de Part. Svi de van het Noorden omtrent de benoemi van een leeraar, wordt met meerderheid van stemmen verworpen. De Synode over in generaal-comité. Hoogleeraarsbenoeming. Na opheffing van het comité gaat de Sy node over tot stemming van een hoogleeraar uit de voordracht van het Curatorium, mei hel resnltnat.dat Ds. Joh. Jansen, predi kant bij de Chr. Geref. Gemeente te Leiden, wordt benoemd. „De Wekker." Tot hoofdredacteur van het kerkelijk or gaan „De Wekker" wordt benoemd Prof. 5 J. v. d. Schuit, en tot lid van de redactie Ds. J. W. Geels. Kas Emeriti. ning Kas Em.-Predikanten, Pred. Weduwen en Weezen. Verschillende afgevaardigden stellen voor, één collecte van de Kas E. B. P. te bestem men voor de Kas Em. Pred., Pred. Wed. en Weezen. Andere leden wenschen, dat iedere gemeente procentsgewijze zal bijdrage».. Te vens wordt nog aanbevolen, om een derde collecte voor deze zaak te houden. Na breedvoerige bespreking wordt beslo ten, dat de penningmeester der Kas Em.- Pred., Pred. W. en W. een begrooting geeft voor het komende jaar, en bericht door mid del van Deputaten der Kas, dat: a. de Part. Synodes verzocht zullen wor den, procentsgewijze bij te dragen; b. de Dep. der Kas eiken correspondent der classis berichten, hoeveel deze moeten bijdragen; c. elke classis verzocht zal worden, dat elke gemeente in haar ressort procentsge wijze bijdrage. Den correspondent zal opgedragen worden te zorgen, dat deze bijdrage wordt afgedra gen, met dien verstande dat alle dwang hierbij is uitgesloten. De Synode zendt een telegram aan H. M. de Koningin luidende: „De Synode der Chr. Geref. Kerk, in vergadering bijeen te Zwolle, bidt Uwe Majesteit en Haar doorluchtig Huis Gods onmisbaren zegen toe in dezen grooten nood der tijden". L. de Bruyne, Voorzitter. Joh. v. d. Vegt, Scriba. Zending. Vervolgens komt in behandeling de in structie over de Buitenlandsche Zending, en wel, ten eerste handelende over de verdeo- ling van het Zendingsterrein op Celebes. De Zendingsdeputaten stellen voor, om het Zendingsterrein te verdeelen, zulks naar aanleiding van het Rapport der Zendelin gen te Mamasa, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. Vervolgens wordt hierbij gehandeld over den naam der gemeenten op het Zendings- terrein. Breedvoerig wordt hierover beraad slaagd. Ten slotte wordt besloten, deze te noemen Christelijke Gereformeerde Gemecn- Deze zitting wordt gesloten met dankge bed van Prof. G. Wisse. Aan het begin van de zitting van heden morgen deelde de Praeses mede, dat telegra fisch van Ds. Joh. Jansen bericht ontvangen was, dat hij voor de benoeming tot hoog leeraar bedankte. De Generale" Synode der Chr. Geref. Kerk heeft heden tot hoogleeraar benoemd Ds. G. Salomons te Amsterdam-Centrum. GIFTEN EN LEGATEN Te Amersfoort is door wylen den heer E. Ruitenberg, aan de Geref. Kerk aldaar f4000 gelegateerd, waarvan f2500 voor de Kerk, f 1Q00 voor de Diaconie en f 500 voor de Zending. Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Eoogleeraarsbenoemingen. Het college van curatoren van het fonds ten behoeve van Indologische studiën aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft tot bijzon der hoogleeraar in de Maleische taal en letter kunde en de Javaansche taal en letterkunde benoemd Prof. Dr. J. G o n d a, buitenge- hoogleeraar in het Sanskrit, het Aves- tisch, het oud-Perzisch en de beginselen der Indo-germaansche taalwetenschap aan de Ryks universiteit te Utrecht, met ingang van I October .a.s. Aan Prof. Mr. F. J. N. Cowen, byz. hoog- Deraar vanwege het fonds in het Ned. Indisch burgerlijk procesrecht, is op verzoek, wegens vertrek naar het buitenland, op de meest eervolle wyze ontslag verleend als byz. hoog leeraar, onder dankzegging voor de bewezen diensten. Prof. Cowen blyft lid van den wetenschap- pdyken raad van het fonds, tot welken raad ook is toegetreden Prof. Dr. J. Lamèris. hoog- aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, LEERAARSBENOEMINGEN, er dam (Chr. Ambachtsschool, ICats- hoek 7, dir. J. Ofman), J. P. J. van den Pergh te Dordrecht, voor werktuigkundig teekt A. Kalkman te Amsterdam, voor voortgezet lager onderwijs; en C. Schaap te Schiedam, timmeren. Alle benoemingen zyn ge schied wegens uitbreiding per 1 Sept. a.s. je veen (Geref. Handelsavondsch.), G. Paulussen te Zwolle, voor stenografie en machinesehryven. ONDEUWIJZERSBENOEMING EN. Ouderkerk a. d. Arastel (Chr. Nat. School, hoofd NV. P. Postema), B. Teunissgn te Rotterdam. Oost-Indië (gem. Leek, Gr.; hoofd B. J. riso). mej. C. R. Bakker te Groningen. Mede op tweetal stond mej. J. Offringa te Appel scha. Totaal 45 soil. St. Nicolaasga Herv. Schpol, hoofd J. de Jong), mej. B. van der Hark te Leeu warden. Mede op drietal stonden: mei. Van Dijk te Zutphen en mej. Stegenga te Neder- horst den Berg. h e d (3de School, Haaksberger straat 416), J. J. Frangois te Den Haag. JUBILEA Uit Oldebroek meldt men ons: Naar wy vernemen, zal de Vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs te Oldebroek op S September a.s. haar 25-jarig beslaan herden ken. De heer S. Hagens, hoofd dezer school, als mede het bestuurslid de heer C. van Dam. zul len dien dag 25 jaar aan deze School verbon den zyn. Er bestaan plannen om dien dag niet ongemerkt voorby te laten gaan. OPGEHEVEN Te Vrouwenpolder (Walcheren) heeft de Gemeenteraad met o tegen 2 stemmen af wijzend beschikt op een verzoek van een aan tal inwoners, om niet over te gaan tot ophef fing der beide Openbare Scholen en evenmin een overeenkomst aan te gaan met de nabu rige gemeenten Veere en Oostkapelle inzako het toelaten van kinderen op de Openbare Scholen in die gemeenten. Voornaamste Nieuws. - (Bit 1) Brr'-- De Synode der Chr. Geref. Kerk benoemd tot hoogleeraar te Apeldoorn Ds. Joh. Janseu te Leiden. Deze heeft daarvoor bedankt. De toestand van Indië. Een interview met de directeur der Indische Gouvernements bedrijven. i (blz. 2) 1 De staat van beleg voor Berlijn en Bran denburg opgeheven. Onlusten In een Engelsch textielgebied. Ontzettende scheepsramp op de Oostzee? een Duitsch opleidingsschip met tal vaa jongemannen vergaan. Het schaakturnooi te Bern, (Blz. 5) Zesde zitting van de Alg. Synode der Ned, ACADEMISCHE EXAMENS TECHNISCHE HOOGESCHOOL TB DELFT," Gesl.: Scheikunde: cand. .ingen. ex.. mej. N. E. Hartman, geb. te Ooltgensplaat. STAATSEX-TOELATING UNIVERSITEIT AMERSFOORT, 26 Jul^ Gesl. van de vorige groep do heer J._ F. Stein en mej. A. Stenfert H. F. m - ilburg; E. Elias. Eindhoven; en P. B. Mertena. roomshoop (O). EXAMENS-NIJVERHEIDSONDER WIJS DEN HAAG. 26 Juli. Akte N 1. Gesl. de heereit D. C. J. Bruln/shorst. Den Haag; C. J. Dekker, Dietz. Dor- stede; H. C. G. Sijbrans. Ams drecht; G. J B. Eertink Loei Akte N p. Gesl. de heer A. J. C. Stoelendreyei*, Den Haag. Voorts hebben te Den Haag ln de Ambachts school, de la Reyweg 168. van 912 en 1t umf ■■^■■1^1 ndelinge examens plaate: Augustus a i 30 Juli. 1—6 EXAMENS-LICHAMELIJKE OEFENING UTRECHT. 26 Juli. Akte M. O Geëx. 9. gesl. cand.. n 1. de heeren: P. A- Carol. Den Haagï EXAMENS HOOFDACTE ARNHEM. Geëx. 8. gesl. 4 cand.. n.l de heeren» I van der Ven. Alphen; W. Sellers. Zutphen; G, ~'iem en T Scherpenz.ee! Ede <G), L". enede en Groningen; R. M, M. Zul Applngedam. mmensUSÉteldr i 3 e<y,L 1 jesl. j cand n.l. de nee- idgien. Hoogkar- GRONINGEN. Geëx. ieer: J. Eoelkens. Ecj [er. H. KlÖP-tnia. be GRONINGEN. Geöx. judeSa ((w H l aPa- 1 'IngjumJ. I'lebenga^ LEEUWARDEN. - Beens. Buit is. Westerget ROTTERDAM II Geëx. Vrind. Vllss L'TRECH' C. J H. I>?1 ZWOLLE Ottoland; r. Geëx. 7. gesl. 1 EXAMENS HANDELSKENNIS DEN HAAG. 26 Jnll Gesl. de heeren P. W, Dujardin. Best; K. L v d Ende. Hulst gI .smeyer. Veendam; M H Fokken* Groningen: Franssens. Musselkanan II" Hl llo-i fseina. >en Haag: A de Ruiter. RotterdamJ A. Mz chaper Haarlem: C F. Seldel. Den Haag; J. J J C Fredei 13. re"!. 9 cand. i T. Meiter. r.otterdai

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1