|Mruwr £rited)f (ïuurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2 35 Franco per post 2.35 portokosten. per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- srhe zending pi-50 Bij dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3719 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 26 JULI 1932 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regels Elke ivtrel meer0.22Vi Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels m 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. SOCIALISME EN LEVENS BESCHOUWING Voor de A.J.C.-ers, die in Vierhouten hun vacantie doorbrengen, sprak dezer dagen Dr. W. Banning over socialisme en levenshou ding. Naar aanleiding van het verslag in de roode pers wenschen we een paar opmerkin gen te maken. De spreker roemde het Marxisme, dat vol strekt niet zuiver materialistisch is. Neen, hét is van hoog zedelijk gehalte, het heeft immers de massa opgeheven en zij weet nu wat zij wil. Het socialisme heeft een eigen levenshouding gebracht. Deze eigen levenshouding, welke heel veel op zelfingenomenheid gaat gelijken, deed de spreker blijkbaar beweren: „Uit het socialistische beginsel van waardenordening volgen bepaalde eischen voor gemeenschaps- en persoonlijk leven, die altl s voor een deel ook door niet- socialisten kunnen worden onderschre ven." Zou het echter niet andersom kunnen zijn? Ongetwijfeld zijn er nog eenige „maatschap pelijke en Christelijke deugden", welke alom ■waardeering vinden. Maar het ligt voor de hand, dat deze niet door het socialisme gebracht zijn, doch be- hooren tot de zegenrijke gevolgen van het Christendom; waaraan socialisten ook nog niet geheel vreemd zijn, al moeten ze ook het „officieele Christendom" niets heb ben. Die uitdrukking kunnen w» maar niet be grijpen. Van dat „officieele Christendom" vertelt Dr. Banning aan de jeugd: „Het socialisme verkondigt dat zede lijke eischen er niet alleen zijn om ge preekt të worden aan individuen, doch om ze sociaal door te voeren. Hét officieele Christendom wil hier niet yan weten." En dan vervolgt hij: „Een ander onderscheid met het Chris tendom is het inzicht, dat er volgens de methode van den klassenstrijd moet wor den gestreden. De klassenstrijd wordt niet verkondigd, omdat hij op zichzelf zoo goed is, doch hij wordt louter als bittere plicht gevoeld." Met welk recht beweert deze prediker, dat het officieele Christendom niets wil weten van zedelijke eischen, welke sociaal doorge voerd moeten worden? Het officieele Christendom, dat zich aan de Schrift houdt, kan niet anders dan „ze delijke eischen" stellen voor heel het leven. Maar het volgt daarbij niet de zonderlinge methode van Dr. Banning, die toch ook niets anders doet dan „preeken". Het leert de jeugd niet om aan de klassenstrijd mee te doen, want het aanvaardt niet de paradox, dat men eerst kan leeren haten om zoo te recht te komen in een „samenleving, waar in geen plaats meer is voor wrokgevoelens". Het Christendom predikt de liefde, nü! Intusschen we hebben nu heel wel begrepen welke waarde men kan hechten aan de pro paganda: ook voor Christenen is plaats bij het socialisme. Dr. Banning erkent, dat „de groote zedelijke waarden, waarvoor het socia lisme vecht, in samenhang met het christen dom in West-Europa zijn gegroeid." Maar hij voegt er direct aan toe, dat dit niet het „officieele Christendom" is. Neen, dat verstaan we. Anders zou men de jeugd niet zoo stelselmatig uit de Kerk houden; en zou er wel meer protest rijzen tegen de wijze, waarop met den Bijbel de spot gedreven of ieen spel gespeeld wordt. het rapport-welter EN DE RIJKSPOLITIEVEREENIGING. Het Hoofdbestuur van de Rijkspolitie-Ver- eeniging besprak in zijn vergadering te Amsterdam het rapport-Welter en in het bijzonder het gedeelte dat de reorganisatie der politie betreft Men kwam tot de con clusie, dat de voorgenomen reorganisatie geen bezuiniging zal opleveren, maar in tegendeel grootere uitgaven zal meebrengen en ook niet zal zijn in het belang van de orde, rust en veiligheid ten plattelande. Het meent dat de voorgestelde gewetselijke indeeling de eenheid niet zal bevorderen, maar juist zal leiden tot desorganisatie, ter wijl politiezorg naar zijn meening staats zorg moet zijn en dus niet moet worden overgedragen op de provincie. Het Hoofdbestuur sprak zich met kracht Uit tegen opheffing van het corps rijksveld- Svacht. nederland-express De speciale boottrein met post en passa giers in aansluiting op het d.d. 29 Juli a.s. van Genua vertrekkende m. s. „Christiaan Huygens" zal Donderdagmorgen 28 Juli om 9.02 van Den Haag (S.S.) vertrekken. Ver trek van Utrecht (C.S.) 10.01, van Arnhem 10.55, van Nijmegen 11.25; vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Am sterdam (C.S.) 8,38 van Amsterdam (W.P.) 8.53 en van Rotterdam (Maas) 8.19 Aankomst te Genua Vrijdagmorgen 29 Juli om 7.30. den haag gaat f 5.200.000 leenen TWEE LEENINGEN h 5 PCT. Men meldt ons uit Den Haag: B. en W. zijn bedacht gebleven op een zoo spoedig mogelijke consolideering van vlottende schuld; met name hebben zij het oog gehouden op het verkrijgen van een aan bieding voor een leening op langen termijn (40 jaren). De laatste twee 5 pCt.-leeningen zijn gesloten op resp. 5- en 6-jarigen termijn; als definitief dekkingsmiddel zijn dergelijke leeningen uit den aard der zaak onvolkomen, omdat na het verstrijken van deze termijnen opnieuw moet worden geleend voor het res tant, nl. voor het geheeie bedrag verminderd met de te reserveeren jaarlijksche aflossings bedragen. Onderhandelingen hebben .geleid tot het ver krijgen van eenige aanbiedingen van een Rijksinstelling en van bankconsortiums, tot het overnemen van een 5 pCt-leening groot 5.000.000 op 40-jarigcn termijn; de voordee- ligste van deze achten B. en W. aanneme lijk. Verder hebben zij een aanbieding gekre gen van het Pensioenfonds ten behoeve van het Personeel der N.V. Ned.-Ind. Spoorweg- Maatschappij tot het sluiten van een onder- handsche 5 nCt.-geldleening, groot f200.000 eveneens af te lossen in 40 jaren. Ook van deze onderhandsche leening achten B. en W. de voorwaarden aanvaardbaaar. Zij hebben dan ook den Raad voorgesteld deze leeningen aan te gaan, welk voorstel inmiddels is aangenomen. invoerrechten op aardappelen in engeland In verband met het berichtje top pag. 5 deelcn we nog het volgende mede: Onze aardappeluitvoer, die in de laatste maanden voornamelijk naar Engeland ging, waar we wel concurrentie van België had den, doch dat in elk geval nog een afzet gebied genoemd kon worden treft thans een zware slag. Gisteren is een Engelsch Kon. Besl. afge kondigd, waarbij op de buitenlandsche aardappelen een invoerrecht van 1 per ton gelegd wordt De tariefscommissie, die deze tariefsver- hooging heeft voorgesteld, deed dit op grond van het feit, dat de aanvoer van buiten landsche aardappelen den laatsten tijd zoo groot is geweest, dat daarvan een ernstige invloed uitging op den Engelschen produ cent De afkondiging van deze invoerrech ten gaat vergezeld van een mededeeling van de tariefcommissie, dat in de naaste toekomst een rapport zal worden voorge legd betreffende landbouwproducten in het algemeen. In dit rapport zou oorspronkelijk ook de kwestie der aardappelenteelt en van den invoer behandeld worden, maar de com missie heeft in de jongste invoercijfers van aardappelen aanleiding gevonden om on middellijk maatregelen tegen dezen invoei te nemen. Het bovengenoemde K. B. houdt tevens in, dat voor nieuwe aardappelen, ingevoero tusschen 1 November en 30 Juni een recht zal worden geheven van 4 shilling 8 pence per hundredweight 1.85 per 45.5 K.G.). Het bestaande invoerrecht bedroeg 10 pet. van de waarde, de aanlegsteiger te oostmahorn OP LAST VAN DEN MINISTER GESLOTEN Gisteren is op last van den Minister van Waterstaat de aanlegdam met steiger te Oostmahorn, welke sinds onheugelijke tijden heeft dienst gedaan voor aanlegplaats voor loods- en veerbooten, postschepen en vis- schersschuiten, afgesloten. Aan passagiers, die niet in het bezit zijn van een biljet van den Rijksveerdienst, is de toegang tot den steiger ontzegd. Marechaussee's heeft tegen een aantal passagiers van particuliere veer diensten procesverbaal opgemaakt. Inmiddels is door de verschillende particuliere veerdienst ondernemingen een protest tegen dezen minis- terieelen maatregel ingediend. weg den haag-gouda ZAL WORDEN VERBETERD Na herhaald verzoek van den A.NAV.B. en de K.N.A.C. om den weg Den Haag— Gouda te verbeteren hebben Ged. Staten van Zuid Holland geantwoord, dat zij zulks inderdaad noodig oordeelen. Genoemd col lege acht het aanbrengen van een teerdek de beste oplossing. Een gedeelte van den voorweg is door de gemeente Zoetermeer aldus behandeld en ziet er thans zeer goed uit, terwijl het in de be doeling ligt, bij blijvend gunstig resultaat ook het overige deel te teeren. Ook de andere wegbeheerders. de gemeente besturen van Zegwaard en Bleiswijk en het polderbestuur van den Tweemanspolder, zijn bereid en voornemens het door Zoetermeer gegeven voorbeeld te volgen, en de slechte wegvakken met teer te behandelen, zoodra de middelen hiertoe beschikbaar zijn. Het bij Bleiswijk in beheer zijnde wegvak op de polderkade, tusschen den Bleiswijk- schen weg en den Nieuwen "eg zal reeds dezer dagen worden behandeld, terwijl het bestuur van den Tweemans^older spoedig een voorstel aan de vergadering van inge landen zal doen, om o.m. het weggedeelte van de Rotte tot Moerkapelle van een teer- deklaagje te voorzien. Rekening houdend met de omstandigheid, dat het wegvak Zegwaard—Den Hoorn ver moedelijk door de provincie zal worden ge reconstrueerd, zal het gemeentebestuur van Zegwaard voorloopig trachten, den Bleiswijk schen Weg in zoo goed mogelijken staat te brengen totdat geld beschikbaar is voor een meer afdoende verbetering. Resumeerende mag dus een belangrijke verbetering wordon tegemoet gezien. HET INTERN. POOLJAAR versche visch naar belgie de medewerking der verschillende landen Dr. La Cour te Kopenhagen, voorzitter van de Internationale Commissie voor het Pool jaar, deelt omtrent de medewerking van verschillende landen enkele bijzonderheden mede, waarvan hier een uittreksel volgt: 13 stations zullen fotografische metingen van de hoogte van het Noorderlicht verrich ten, 4 in Noord-Amerika, 3 op Groenland, 2 in Noorwegen, 1 in Zweden, 1 in Finland, Lerwick (Shetlandsche eilanden) en Spits bergen. Aan minstens 37 stations, waaronder Angmagssalik, niet alleen in de poolstreken, doch evenzeer in andere deelen der aarde, zullen gedurende het pooljaar continue "snel- registreeringen van de variaties van het aardmagnetisme plaats hebben; 18 dezer stations hebben hiertoe instrumenten ont vangen uit de schenking van de Rockefeller- Stichting. Russische stations, waarvan groot aantal zal medewerken, zijn in dit getal 37 niet begrepen; ook niet de stations van verschillende andere landen, die in dit rapport van Dr. La Cour niet vermeld zijn. Een crediet van 30.000 dollars is verleend voor de uitrusting van het station Fair banks in Alaska; verder zal Point Barrow, eveneens in Alaska, waar ook in het Pool jaar 1882—18S3 een station gevestigd was, weer bezet worden. De noodigo fondsen voor de inrichting dezer stations worden ver strekt door de Amerikaansche regeering en verschillende instellingen. Nieuw-Zeëland zal zooveel mogelijk medewerken. De Fran- sche expeditie naar Scoresby Sund (Oost- Groenland) is 3 Juli uit Frankrijk vertrok ken aan boord van de „Pourquoi Pas", die gevolgd is door de „Pollux". De Fransche expeditie naar Bangui (Equatoriaal Afrika) is 19 Juli vertrokken, die naar Tamarasset zal binnenkort vertrekken. De Italiaansche expeditie naar Mogadiscio, Italiaansch So- maliland en de Belgische naar Centraal Congo zijn reeds lang geleden afgereisd. De Deensche expeditie naar Thule (N.W. Groenland) nabij den magnetischen Noord pool gelegen, is daar 8 Juli aangekomen; de Deensche expeditie naar Lulianehaab (Z. Groenland) is eveneens op de plaats .van bestemming gearriveerd. De vijfde Groen land expeditie van de Universiteit van Mi chigan (prof. Hobbs) zal aerologische en meteorologische waarnemingen doen aan de Westkust van Groenland. De vestiging van een hoogtestation op den Snaefellsjökull (IJsland, 1500 M.) is verze kerd door de samenwerking van Zwitser land en Denemarken. Een magnetisch sta tion zal, dank zij een crediet van de IJs- 'andsche regcering, bij Reykjavik gevestigd worden, waar snelregistreeringen zullen plaats hebben. Spanje zal waarnemingen doen op het eiland Fernando Po, Atlantische Oceaan en op verschillende stations in Spanje. Ook op de Azoren zullen, van Portugeesche zijde, verschillende bijzondere waarnemingen ge daan worden, terwijl ook het Observatorium te Davos (Zwitserland) zijn medewerking zal verleenen. De Engelsche expeditie naar Fort Rae, Canada, waar ook het vorige pooljaar een station was gevestigd, is daar midden Juni aangekomen. Prof. Appleton is 9 Juli naar Tromsö (Noorwegen) vertrokken voor het doen van radio-electrische waarnemingen. De Oosten- rijksche expeditie naar Jan Mayen, waar ook in 1882—1883 een Oostenrijksch station gevestigd was, is ongeveer een maand gele den daar gearriveerd. De Poolsche expeditie naar Bereneiland (tusschen Noorwegen en Spitsbergen) is dezer dagen vertrokken; de Zweedsche expeditie naar Spitsbergen, waar ook het vorige pooljaar een Zweedsch sta tion was, heeft Stockholm 11 Juli verlaten. De Nederlandsche expeditie naar Oost- Groenland is, zooals men weet, 14 Juli met het stoomschip „Gertrud Rask" uit Kopen hagen vertrokken. De boot was 23 Juli te Seydisfjord (IJsland), om vandaar via Sco resby Sund naar Angmagssalik, de plaats van bestemming, te gaan. Aan het eind van zijn verslag geeft Dr. La Cour uiting aan zijn groote voldoening, dat de Nederlandsche regeering definitief de vestiging van het aerologisch vliegtuigsta tion bij Reykjavik heeft goedgekeurd. De goed getrainde aviateurs van dit station zullen, naar hij meent, gedurende het Pool jaar waarnemingen van de grootste waarde voor de kennis van de luchtzee boven den Noord-Atlantischen Oceaan verzamelen; met groote vreugde heeft hij dan ook Dr. Cannegicter, die onvermoeid voor de vesti ging van dit station heeft gestreden, zijn hartelijke gelukwenschen aangeboden met het door hem, ondanks schier onoverkome lijke moeilijkheden, bereikte resultaat. de nood van den west-frieschen tuinbouw EEN BURGEMEESTERSVERGADERING Te Hoorn heeft een vergadering plaats ge had van een groot aantal West-Friesche bur gemeesters ter bespreking van den nood in den tuinbouw. Besloten werd een commissie van vijf bur gemeesters te benoemen, welke de te nemen maatregelen zal bespreken en de noodige stappen bij de vertegenwoordigende licha- De vergadering besloot bovendien bij de regeering adhaesie te betuigen aan de voor stellen van de commissie uit de verschil lende tuindersorganisatie die deze aan de regeering heeft gedaan als noodzakelijk te treffen steunmaatregelen voor den tuinbouw. ggm •Wij Van jdtaieftjfu j wVt'nnfcWunqen w /©ASPIRIN. Lot op don oranje bond on het Bayerkruls. PrIJ» 75 d». BESPREKINGEN TE BRUSSEL De vorige week heeft in verband met de contingenteering van den invoer van ver sche visch in België te Brussel een bespre king plaats gehad tusschen de ambtenaar van de Belgische ministeries van Buitenl. Zaken en Verkeerswezen en de Nederland sche delegatie, bestaande uit de Nederland- sch consul-generaal te Brussel en de chef der afdeeling. Het doel van deze bijeenkomst was om te t - reiken dat bij de contingenteering met de Nederlandsche belangen in het bijzonder zou worden rekening gehouden en om een soepe le toepassing te verkrijgen. De Belgische regeering heeft zich bereid verklaard bij de uitvoering geregeld overleg te plegen met de betrokken Nederlandsche autoriteiten. Bij de bespreking bleek voorts, dat de contingenten iedere week zullen wor den vastgesteld. Ook werd onder het oog gezien de aanvoer van visch door Belgische kotters hier te lande en de in verband daar mede te nemen maatregelen. DRAMA TE ZOELEN moeder doodt haar eigen kind Te Zoelen heeft zich gister een ernstig fa miliedrama afgespeeld bij het arbeidersgezin J. te Kapel-Avezaath onder die gemeente. Tij dens de afwezigheid van den man, die op het land aan het werk was, heeft de vrouw, ver moedelijk met een scheermes, den hals van haar anderhalfjarig kind afgesneden en daar- de hand aan zichzelf geslagen. Toen de man tegen twee uur thuis kwam vond hjj het gedoode kind en de vrouw, die ernstig aan den hals was verwond. Zij is naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd en later overgebracht naar de Rijksklinieken te Utrecht. Het lijkje van het kind is naar Tiel gebracht. De officier van Justitie te Tiel heef1/ter plaatse een onder zoek ingesteld. Of men hier te doen heeft met geval van waanzin staat nog tiiet vast. ,-rouw heeft bekend. Gemengd Nieuws. drie cocaine-smokkelaars gearresteerd Op het Valkhof te Nijmegen heeft de re cherche gearresteerd de Duitschers G. N., zijn dochter H, M. N., beiden woonachtig te Cleve en F. F. H., wonende te Pfalzdorf, die reeds lang verdacht werden van verbo den invoer van verdoovende middelen. Toen de recherche tot de arrestatie over ging bleken zij in het bezit to zijn van 40 flacons cocaïne tot een totaal gewicht van 1 Kilogram, die zij uit Duitschland in Ne derland hadden binnengesmokkeld. Ze zullen ter beschikking van den Officier van Justitie te .Arnhem worden gesteld. Do cocaïne, die een aanzienlijke waarde verte genwoordigt, werd in beslag genomen. suiker-smokkelaars aangehouden AANZIENLIJKE BUITI der douane te Baarle-Nassau Witlof heeft onder de gemeente Alphen en Rièl een auto aangehouden waarmede, naar bij onderzoek bleek een partij van 2000 K.G suiker in ons land werd binnengesmokkeld. De beide inzittenden trachtten aanvankelijk te ontvluchten, doch gaven zich, t»>en W. hun eenige revolverkogels nazond, over. Het waren twee bekende smokkelaars uit do Wijk en Goirle. Een andere smokkelaar uit Goirle, die als verkenner voor den auto uit reed, werd later aangehouden. Te Groningen is de 23-jarige E. E. van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in aanraking gekomen met den stroom van een hoogspan ningskabel. Zjjn linkeronderbeen is verkoold, terwijl hij verder over het geheeie lichaam ernstige brandwonden heeft gekregen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Dit ongeval was tevens vermoedelijk de oorzaak, dat zoowel gelijk- als wisselstroom gedurende ongeveer twintig minuten uitgeschakeld werd. MOTORJACHT GEZONKEN Gisteravond is het luxe motorjacht „Katal" eigendom van den heer J. Baars uit Amster dam, dat gesleept werd door een motorboot van de Groningen-Lemmer-Amsterdam-lijn, op ongeveer 12 K.M. van de Lemmer gezonken, doordat de sleep door een bui werd overvallen en het jacht vol water liep. Er bevond zich niemand aan boord van het jacht. Zoo spoedig mogelijk zal getracht worden het gezonken vaartuig te lichten. Eén doode Gisteren hebben op den Rijksstraatweg onder Wassenaar wederom twee auto-onge lukken p' ts gehad. 's Morgens te ongeveer 7 uur reed bij de Maaldrift een auto van de Handel Mij. Stok vis en Zonen te Rotterdam, waarin gezeten waren de heeren v. d. L. uit Rotterdam met een kind en de 21-jarige J. G. v. Keulen uit Vlaardingen. Door de gladheid van den weg slipte de auto en reed tegen een boom. De heer v. K. weid ernstig gewond op een wa gen naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht, waar hij later aan de be komen verwondingen is overleden. De ande re inzittenden liepen slechts lichte verwon dingen op. De auto was geheel vernield. Te 11 uur is de auto van den heer Zanen uit Gouda door een tegemoetkomende auto aangereden en tegen een boom gebotst. De heer TL is met eenige gebroken ribben naar het Roode Kruis Ziekenhuis in Den Haag overgebracht JONGEN OVERREDEN Op den hoek van de Celebesstraat en de Mi- nahassastraat te Amsterdam, is gisteravond een jongen van 14 jaAr door een motor over reden. Met een schedel fractuur is hij overge bracht naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis. ALCOHOL EN SNELVERKEER Toen de chauffeur van een personenauto, die op de Prins Hendrikkade te Amsterdam reed, de Kalkmarkt wilde opzwenken, nam hij de bocht te groot, met het gevolg, dat zjjn wagen eerst tegen een hek botste en dit groo- tendeels vernielde en vervolgens met de voor wielen terecht kwam in den kelder van een zich naast het hek bevindend perceel. Eenige stoep treden werden daarbij ontzet; ook de auto werd ernstig beschadigd. Weldra bleek, dat dit ongeval veroorzaakt was door het feit, dat de chauffeur, die zich alleen in den wagen bevond en ongedeerd was gebleven, dronken was. Dit was voor de politie een gereede aan leiding om hem te verbaliseeren. De auto ii later weggesleept. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Synode Chr. Geref. Kerk. Kerknieuws. synode-chr. geref. kerk Heden is te Zwolle de buitengewone Ge nerale Synode der Chr. Geref. Kerk. spe ciaal samengeroepen ter voorziening in ''e acature aan de Theol. School, ontstaan door het overlijden van Prof. F. Lengkeek. geopend. Maandagavond kwamen in het keriige- bouw aan het Assieplein, waar de Synode ook vergadert, de afgevaardigden met do Gemeente van Zwolle samen in een ure des gebeds, om des Heeren zegen over den te verrichten arbeid te vragen. Hier ging voor de praeses van de in 1931 te Rotterdam ge houden Generale Synode Ds. S. yan der Molen, van Rotterdam (C.). Bidstond. Na het zingen van Ps. 95 2, votum en zegen, werd gelezen Jesaja 62, waarna D s. van der\Molen zijn gehoor bepaalde bij zijn tekst: Nehemia 7 2 en 3a. Allereerst schetste Spr. den treurigen toe stand waarin Jeruzalem verkeerde, toen Nehemia door God daarheen gezonden werd. In 5S dagen echter werd de muur herbouwd, doch de poorten van het vernieuwde Jeru zalem moesten gesloten en goed bewaakt worden, vanwege de vijanden. Naar aanleiding hiervan sprak Ds. van der Molen over: „De wacht hij Sions poor ten": le. een werk, zoo noodzakelijk en ge wichtig. en 2e. personen, zoo betrouwbaar en geschikt. Nadat gezongen was Ps. 9 11 en 14 schet ste Spr. den toestand van Jeruzalem in Nehemia's dagen. De vijanden maakten het noodig, dat Hanani en Hananja door Nehe mia als oversten der poortwachters werden aangesteld. Wel is het Israël van den nieuwen dug in veel onderscheiden van dat van den ouden dag. toch blijft het ook thans noodig, dat de wacht bij de poorten betrokken blijft. De muren rondom de Kerk zijn zoo wel dogmatische als ethische. Als de vijan den buiten en ook in het erf des Heeren noemde Spr. valsche leer en ketterij, we reldgelijkvormigheid, sectegeest, broeder twist zelfzucht en stofvergoding. Deze vij anden maken biddende wachters noodig. Vanwege het gewichtige van het werk be noemde Nehemia zijn broeder Hanani en den Perzischen ambtenaar, doch trouwen Jood Hananja, een man van getrouwigheid en Godvreezendq boven velen. Mannen van den geest dezer oversten heeft de Kerk des Heeren als wachters op haar muren noodig. Zulk een wachter was ons gschonken, al dus Spreker, in wij'en Prof. Lengkeek. De oorzaak van ons vergaderen is een aller droevigste. Dat God ons zooveel in den ont slapene ontnam, bewijst hoeveel Hij ons in Hem gegeven had. Daarvoor past den Heer? dank. Hier schetste Spr. het karakter van den o.erleden hooglecraar, hetgeen hij sa menvatte in de tekstwoorden: een man van getrouwheid en Godvreezende boven velen. Bij het voorttrekken zoekt ons oog een nieuwe wachter ter vervulling van de led;- ge plaats. Ook hem zal gptrouyvheid pass?n, want ook op het terrein der wetenschap zijn de vijanden vele. Hij zal hebben te zijn een man als Hanani en Hananja beiden. Met de bede om des Heeren zegen voor 'e Synodale Vergadering, besloot Spr. zijn rede. Generale Synode. De opening had hedenmorgen te 9 uur plaats door Ds L. de Bruyne namens den Kerkeraad der roepende gemeente Zwolle. Nadat gemeenschappelijk gezongen was Ps. 89 3 en 8. ging hij voor in gebed, waar na hij de aanwezigen den 93sten Psalm voorlas. Hij riep de afgevaardigden der onder scheiden particuliere Synodi een hartelijk welkom toe, evenals de hoogleeraron der Theol. School en aan den Leger- en Vioot- predikant in alg. dienst Ds. H. Janssen, welke laatsten als prae-adviseurs zitting hebben. Spr. wees er op, hoe het den K.i- Ds. L. DE BRUYNE Dver het Internationale Massa vergiftiging in Indië. (blz. 2) Vandaag zou de staat van beleg voor Ber lijn worden opgeheven. Italië is uit de interparlementaire Unie getreden. Italië zou in hr geheim oorlogsschepen bouwen. Pruisische beambten mogen weer lid wor den van de nat. soc. partij. Duitschland treedt tot het Fransch- Engelsch accoord too. De Amerikaansche senator Borah is thans jor schrapping der Europeesche schulden- De stakingen in België breiden zich steeds uit Het Poolsch-Russische non-agressieverdrag geteekend. De economische oorlog tusschen Ierland en Engeland. Het conflict tusschen China en Japan. Het conflict tusschen Bolivia en Paraguay ■erscherpt zich. De opstand in Brazilië. Elf millioen werkloozen in Amerika. Santos Dumont overleden. (blz. 8.) Spionnage in de Groote Oorlog XI. keraad der roepende gemeente Zwolle een eere geweest -was, toen de vorige Generale Synode deze Gemeene als roepende Gemeon- aanwees. Wij hadden gemeend in het feest jaar 1934 de Synode te moeten samenroepen en wij moeten dit thans doen in het jaar der rouw. Immers deze Generale Svnodo staat in het teeken van rouw wegens het ontslapen van onzen hooggeachten broeder Prof. F. Lengkeek. die sinds 14 Sept. 191-4 de School en Kerk diende. Ter vervulling ran zijn ledige plaats zijn wij thans samen, n de geloofswetenschap dat de Heere ns Dit komt ook hierin uit, dat het de derda maal is in de geschiedenis der Kerk d^r Scheiding, dat te Zwolle een Generale Sy node wordt gehouden. Alle drie staan in' hetzelfde teeken: benoeming van leerkrach ten aan de Theologische School. De eerste Generale Synode te Zwolle werd in 1854 gehouden. Dit was een zeer belang rijke Synode. In de eerste plaats word hier de vereeniging tusschen de Afgescheidenen met Ds. Brummelkamp en de zijnen voor goed bezegeld. Jarenlang had men naast elkander gestaan, wantrouwen had de Ker ken van elkander vervreemd. Te Zwolle vond men elkander en ter bezegeling van die eenheid werd nu een einde gemaakt aan de gedeelde ojjleiding. De Synode be sloot tot de oprichting van de Theologische School te Kampen. Vier hoogleeraren wer den gekozen, n.l. de predikanten F. T. do Haan- S. van Velzen. A. Brummelkamp en H. de Cock. Ook de Synode van 1882 van 1530 Aug. te Zwolle gehouden onder leiding van Ds. W. H. Gispen, stond voor denzonden ai> beid als waarvoor v\ij samenkomen. Hier kwam ter tafel de uitbreiding der Theologische School. Doe. Steketé werd emeritus verklaard en drie nieuwe docen ten werden benoemd, n.l Dr. II. Bavinck, Ds. J. Lindeboom en Ds. D. K. Wielinga. En deze derde Generale Synode \an de Kerk der Scheiding, welke te Zwolle geh'»u- den wordt, is in hoofdzaak weer samenge roepen voor de benoeming van een Hoog- leeraar. De Zwolsche Generale Synode zijn der halve wel in het bijzonder van heteekenis voor de Theologische School. De zorg en liefde onzer vaderen voor de opleiding van dienaren des Woords strekke ons. hunne zonen, ten voorbeeld en ter navolging. Gelijk het hun doel was, zoo zij het oolc ons streven immer aan den houw en uitbrei ding onzer Theologische School te arbeiden. Daarmede toch staat de bloei der Kerk in het nauwste verband. Laat ons dan arbeiden, dit wetende dat de Heere regeert Met de bede om de leiding des Heiliger. Geestes in alle besprekingen rn beraadslagingen en met den uensch. dat al den arbeid moge strekken tot oor van Zijn Naam en tot heil van Ziin K-uk ver klaarde Spr. namens de roepende Gemeenlo de Synode voor geopend. MASSA-VERGIFTIGING IN INDIE reeds 184 gevallen. waarvan 23 doodelijk TJILATJAP, 25 Juli. (Aneta). Na gebruik van tempe boengkili, een soort soyakockje\ is hij 184 personen blamvzuurverglftlging geconstateerd. Reeds zijn 23 personen aan do vergiftiging overleden, terwijl van drie personen het ergste wordt gevreesd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1