fntertjt (Hmmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: per kwartaal In Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending pL50 Bij dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regels.., No. 3718 Bureau: Breest>"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 25 JULI 1932 1.1 W 0-22V» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Uit nummer bestaat uit TWEE bladen HET GEVAL-VIERHOUTEN Over de schoolkwestie te Vierhouten op de Veluwe zijn allerlei legenden verschenen. Eerst heette het, dat de Christelijke „sec- tariërs" daar een vredig openbaar dorps schooltje uit elkaar rukten, alleen maar, omdat ze een eigen school wilden hebben. Op grond van hoogst-betrouwbare en das- kundige inlichtingen deelden wij toen mee, dat de kwestie ecnigszins anders stond, 't Hoofd der openbare school aldaar had vele jaren feitelijk Christelijk onderwijs gegeven; doch te onzaliger ure had de bekende voor man van „Volksonderwijs", de heer Klaas de Vries, het dorpje Vierhouten als vacan- tie-oord gekozen en toen was de zaak aan 't rollen gebracht. Het hoofd der school kreeg van de Inspecteur een aanwijzing, dat zijn onderwijs niet „neutraal" was en dat zulks hem zijn betrekking kon kosten. De onderwijzer antwoordde, dat hij zulks wel wist, doch, dat hij niet kón zwijgen over den Heiland van grooten en kleinen, zelfs niet. al zou hem ddt zijn betrekking kosten. De zaak werd toen bij het Gemeentebe stuur gebracht, doch dit antwoordde, dat er nooit eenige klacht was geuit, als zou het hoofd anderen in hun godsdienstige over tuiging krenken en liet het daarbij. Waar om zou men de vrede in Vierhouten ver storen? Ja, maar van andere zijde rustte men niet Het hoofd der school heeft vervolgens gesolliciteerd en is benoemd aan een Chris telijke school; de ouders van bijkans alle leerlingen der school te Vierhouten, die niet gediend waren van neutraal onderwijs zijn geslaagd in de omzetting der openbare in een Christelijke school en eenige leerlin gen, wier ouders thans begrepen hebben, dat het onderwijs niet met hun overtuiging strookte, gaan thans per bus op gemeente- kosten naar de school te Nunspeet. Nadat wij zóó de kwestie belicht hadden, werden onze mededeelingen door den heer Zijlstra in de Tweede Kamer bevestigd; doch door „Volksonderwijs" tegengesproken. Met name de heer de Vries had er niets mee van doen gehad enz. Ons toegezonden kranten van 'de Veluwe met ingezonden stukken, gebaseerd op „Volksonderwijs" hebben we rustig naast ons neergelegd, wel wetend, dat onze in lichtingen objectief juist waren. We herinneren er thans slechts aan, nu J. H.(obpaa) in het Correspondentieblad van de „Groote" Vereeniging het geval-Vierhou- ten nog eens breedvoerig bespreekt na een zelfstandig, persoonlijk onderzoek en vol komen bevestigt, dat de kwestie een ver loop had ,als indertijd door ons werd ge schetst De schrijver geeft echter ook aan Prof. Kohnstamm, die zich met de zaak bemoeide een terechtwijzing. Deze professor concludeert, (lat „neutraal" onderwijs niet gegeven behoeft te worden; wie objectief blijft, mag op de open bare school zelfs uit den Bijbel vertellen; maar het is niet geoorloofd om, zooals het hoofd te Vierhouten deed, „op anderen af te geven". Dit laatste wordt beweerd op gezag van „Volksonderwijs", dat natuurlijk met het geval verlegen zit, maar is volkomen in strijd met de waarheid. Het eerste is echter ook niet juist: men vergt op de openbare school „neutraal" on derwijs. En Vierhouten bevestigt dat We zullen het onthouden. De schrijver in het Correspondentieblad deed er goed aan, deze zaak nog eens in helder daglicht te stellen. Belangstellenden mogen er nota van nemen. ming te verzekeren van de in 1920 door de Nederlandsche Regeering afgelegde belofte, volgens welke er door haar zou worden ge waakt tegen politieke activiteit van den ge wezen Duitschen keizer? Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie gevraagd: Wil de Regeering mecdeelen welke maat regelen zij heeft genomen of alsnog denkt te nemen ten aanzien van het jongste op treden van Wilhelm von Hohenzollern wel ke thans te Doorn woonachtige uitgewekene en vreemdeling zich niet ontzien heeft op 19 Juli j.l. aan een wapenschouwing van Duitsche cavalleristen een militant-fascis- tisch telegram te doen toekomen, in het La- lijn onderteekend met de in het huidige moment politiek niet onbeteekenende quaïi- ficaties Keizer en Koning? DE COMM. DER KONINGIN IN OVERIJSEL Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Overijssel, is, na een verblijf van ongeveer vijf maanden in Arosa (Zwitserland), te Zwolle terug gekeerd en heeft zijn werkzaamheden her vat. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier ii de Órde van Oranje-Nassau dr. J. G. Salo- monson, vrouwenarts te Amsterdam. VRAGEN VAN KAMERLEDEN Tn verband met de geruchten, volgens welke naar aanleiding van plannen van en kele Duitsche partijen om in Duitschland de monarchie te herstellen, door deze partijen niet Wilhelm van Hohenzollern, gewezen keizer van Duitschland contact is gezocht, heeft de heer Vos aan den Ministers Binnenlandsche Zaken en van Buitenland sche Zaken gevraagd, of zij een onderzoek hebben ipgesteld of deze geruchten op waar heid berusten en of het juist is, dat te Doorn of elders in ons land voorbereidselen worden getrotfen voor een eventueelen terugkeer naar Duitschland. Indien deze geruchten geheel of gedeelte lijk op waarheid berusten, zijn, zoo wordt door den heer Vos gevraagd, de Minister dan bereid mee te deelen, welke maatrege len door hen zijn getroffen ten einde nako gram in behandeling waren geweest in de Dienst-Commissie. Er zal worden getracht, middels de Dienst-Commissie, alsook op andere wijze, te ijveren voor de belangen van het korps Rijkveldwacht. Velen der aanwezigen namen aan de zeer geanimeerde besprekingen ter vergadering deel. Aanmelding als lid der Vakgroep kan ge schieden aan het Bondssecretariaat te Am sterdam, Jekerstraat 58, alsmede hij don Vakgroepssecretaris B. Tromp, Rijksveld wachter Brigadier Majoor te Lemmer. DUITSCHLAND EN ONZE BOTER EEN VOOR ONS GUNSTIGE WIJZIGING VAN DE DUITSCHE BOTERPOLITIEK OP KOMST? Zooals we reeds meermalen hebben ge schreven toen de Duitschers hun boter- politiek gingen wijzigen, waren de ons verleende faciliteiten slechts schijnbaar voordeelig. 't Leek zoo mooi op het oog, dat wij 5000 ton per jaar tegen de helft van het gewone invoerrecht mochten invoeren bij onze buren, terwijl anderen de volle 100 R.M. of bij verlaagde valuta, nog meer moesten betalen, 't Leek zoo mooi, dat wij alléén voor deze eerste 5000 ton slechts 50 R.M. hadden af te dragen aan den Duit-- schen fiscus en onze groote concurrent op de Duitsche botermarkt, Denemarken, er 80 R.M. moest dokken. Maar, zooals toen door ons en anderen meermalen is duidelijk gemaakt, was deze bevoorrechting slechts schijn. Want onze boter werd gecontingenteerd. Die van an deren ook, dat is waar, doch bij de toewij zing der contingenten waren er een groot aantal landen, niet minder dan een dertien tal, die meer boter mochten invoeren, dan ze bij vrijen handel ooit aan Duitschland hadden geleverd, terwijl zoowel Denemar ken als Nederland slechts een betrekkelijk klein deel van hun vroegeren invoer moch ten leveren. Maar door deze houding van Duitschland tegenover ons ondervond de Duitsche indus- ;en belangrijke schade, daar deze voor in Nederland levert, wat nu voor een groot deel werd stopgezet. De Duitsche industrie heeft toen pogingen gedaan om den Duitschen Minister van Landbouw tot andere gedachten, tot ande re bepalingen te brengen. Volgens de „Vossische Zeitung" is thans door de Duitsche Industrie met den Duit schen Landbouwraad een overeenkomst ge troffen, die aan den Duitschen landbouw minister Von Braun ter goedkeuring is •oorgelegd en een proportioneele contingen- teering inhoudt Zoodat de bovengenoemde landen ook inaar een deel van hun vroege re export mogen leveren en Nederland ook el een deel, doch een beduidend grooter contingent dan thans zal mogen invoeren. Wij hopen, dat Von Braun bij al de Rijks troebelen tijd mag vinden en oog mag heb ben voor deze, in elk geval, billijke regeling GEREF. JEUGDORGANISATIE IN TWENTE Zaterdagmiddag heeft in het Twickeler- bosch bij Delden een openbare luchtsamen- komst plaats gehad van de Geref. Jeugd organisaties in Twenthe. Ds. C. N. Impeta, van Kampen, voor zitter van de Overijssclsche afd. van den Chr. Jongelingsbond, hoeft hier gesproken over het onderwerp: „Van jeugd en moed en kracht" en Dr. J. Hoe k, van Den Haag, over „De heteekenis van het lidmaatschap der Jeugdorganisaties voor het geestelijk leven onzer jongeren". In oe pauze werd door een mannenkoor vervolgens een aantal liederen ten beste gegeven. Als laatste spreker voerde Ds. A .T. Boss van Mariënberg het woord over „Onbewaak te overwegen". Deze landdag was uitstekend bezocht, er waren circa 1700 aanwezigen, waaronder ook vele belangstellenden uit de ouderen. Gemengd Nieuws. BELGIE EN DE NEDERL. KOLEN Van goed ingelichte zijde wordt ons ge meld. dat Belgische cementfabrieken ern stig overwegen of zij verder Nederlandsche kolen zullen kunr.en blijven betrekken, nu door de bekende ministericele aanschrij ving inzake het uitsluitend gebruik van Nederlandsch cement voor openbare wer ken, de afzet van hun product hier te lande ernstig wordt bedreigd. Dit zou een nieuwe ernstige slag zijn voor onze mijnen, van welke bedoelde fabrieken jaarlijks tien duizenden tonnen Nederlandsche kolen be trokken. VERKEERSONGELUKKEN DRIE ONGELUKKEN OP DEN LEIDSCHESTRAATWEG BIJ WASSENAAR Eén doode Men meldt ons uil Wassenaar: Zaterdagmorgen omstreeks tien uur wilde de heer J. M. uit Hoofddorp het landgoed Ter Horst oprijden en gaf daartoe met zijn richtingwijzer een teeken naar links, om daarna qen grootere bocht paar rechts te kunnen nemen. De heer F G. Th. uit Amsterdam, die met _jn snelheid van plm. 80 K.M. achter hem aanreed, begreep de bedoeling te laat en kon een aanrijding niet meer voorkomen. Met een hevigen slag botsten de wagens op elkaar. De materieele schade was groot, doch de inzittenden kwamen met den schrik vrij. Een droeviger afloop had het ongeval, dat te kwart voor twaalf eveneens op den Leidschestraatweg bij Wassennaar nabij de Maaldrift plaats vond. Daar reed de heer V. uit Apeldoorn, vergezeld van zijn echtge- noote per auto in do richting den Haag, toen hij werd ingehaald door een vracht auto, bestuurd door B. uit Katwijk, die hem wilde passeeren. Op hetzelfde moment naderde echter uit tegenovergestelde rich ting eveneens een auto. Hij is toen waar schijnlijk te vroeg naar rechts uitgeweken met het noodlottige gevolg, dat zijn rechter achterwiel vermoedelijk haakte aan het linker voorwiel van de auto van den heerV. ■!ke daardoor tegen een boom reed en totaal werd vernield. Mevrouw V. werd on middellijk naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar zij eenige uren later is overleden; terwijl de heer V. na verbonden te zijn, naar huis kon terugkee- ren. De auto van V is in beslag genomen. De vrachtwagen was licht beschadigd, de bestuurder ongedeerd. Ten slotte vond om half één een ongeluk plaats op denzelfden drukken verkeersweg ter hoogte van Persijn. De heer A. G J. P. uit Den Haag, die den weg wilde oversteken werd aangereden door een auto uit Wasse naar. Beide auto's werden zwaar beschadigd doch persoonlijke ongelukken vonden niet Zaterdagmiddag even voor half z heeft in de Binnen Brouwerstraat te Ara- sterdam een ongeval plaats gehad. Het jarige knaapje D. van B. geraakte spelen derwijs onder een vrachtauto. Ernstig ge wond werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd. BOND VAN CHR. POLITIE-AMBT IN NEDERLAND POLITIEBOND EN RIJKSVELDWACHT. Vrijdag j.l. werd te Utrecht in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen een vergadering gehouden van de vakgroep Rijksveldwacht an den Bond van Chr. Politie-Ambtenaren in Nederland. Nadat de vakgroepsvoorzitter, de heer L. van der Veen van Workum, de vergaderjng op de gebruikelijke wijze had geopend, he°t- te hij de aanwezigen, onder wie het dagi lijksch bondsbestuur, hartelijk welkom: daarna werd aan de afwerking der agenda begonnen. Benévens besprekingen, betreffende aan gelegenheden van internen aard. werd de lijn uitgestippeld waarlangs, naar bet ooi deel der vergadering, dient gearbeid ta wor Een reglement voor de Vakgroep werd vastgesteld; eveneens werd nader vastge steld het Program van Actie. Uit iedere afdeeling Rijksveldwacht werd een harer leden als Vakgroepsbestuurm aangewezen. Verder werd een vertegenwoordiger en een plaatsvervangend vertegenwoordigd der Dienst-Commissie voor de Rijksveld wacht gekozen. Zooals reeds gemeld, werd het Program van Actie nader vastgesteld, aangezien er sinds verleden jaar punten van dat Pro NAGEDACHTENIS JOH. H. BEEN Voornaamste Nieuws. ONWEER BOVEN LEEUWARDEN. Vrijdag woedde een hevig onweder boven Leeuwarden. Een groote populier achter den Krententuin werd door den bliksem getrof fen en van boven tot onder gespleten. Door den luchtdruk sprongen honderdzes ruiten van een school voor achterlijke kinderen. Geen der kinderen werd door de naar bin nen vallende glasscherven gewond. LANDGOED „DE HONDSBERG" OPENGESTELD Het landgoed „De Hondsberg", groot pl.m. 103 H.A., toebeboorende aan den heer A. Kleiweg de Zwaan te Amsterdam, en gele gen ten Z. van Oisterwijk, tusschen den weg naar Moergestel en dp eigendommen van de Vereeniging tot behoud van natuur monumenten, is erkend als een landgoed in den zin van art. 1 der Natuurschoonwet 1928.. DOODELIJK SCHOT De landbouwer B. te Maurik had in zijn boomgaard een met hagel geladen geweer neergezet om ermee te schieten op vogels, die zich aan zijn kuikens te goed deden. In een onbewaakt oogenblik kregen zijn zoon tjes van tien en zeven jaar het geweer in handen; plotseling klonk een schot en was het zevenjarig jongetje getroffen door een volle lading hagel. Enkele uren later is hij overleden. LIJK OPGEHAALD. Te Druten is het lijk opgehaald van zeke ren Geutjes, die de vorige weck te Nijmegen is verdronken. Op den Amstel 272 tusschen Prinse gracht en Kerkstraat te Amsterdam is Za terdagavond tegen half zeven dooi* onbe kende oorzaak brand uitgebroken op het bovenhuis, bewoond door de familie van Meenen. Deze familie bewoont de tweede en derde verdieping. De brand ontstond in een zij vertrek op de tweede verdieping aan de voorzijde. De vlammen baanden zich een weg langs de trap naar de zolderverdieping sloegen spoedig hoog het dak uit. De brandweer moest de straatdeur forceeren om zich toegang tot het huis te verschaffen, want de bewoners waren afwezig. Met vier stralen werd het vuur bestreden, een straal werd gelegd over de mechanische ladder, die >t aan het dale was uitgeschoven. Twee erden binnendoor gelegd en een aan de achterzijde van het gebouw. In een kwar tier was de brandweer het vuur meester. Het kamertje brandde geheel uit. Het dak was bijna geheel vernield, terwijl ook an dere kamers eenige brandschade opliepen. De waterschade is groot, ook in het bene denhuis. Veel alarm, maar weinig brand. i- Alarmeerend waren de geruchten, die Zaterdag te Amsterdam de ronde deden over een geweldige brand, die in Diemen woedde, en die tot ver voorbij Amstelveen aan den eenen kant en Weesp aan den anderen kant zichtbaar was. De al armee- rende geruchten bloken echter in strijd met de waarheid te zijn geweest Het bleek n.l., dat de brand woedde in de boerderij van de Wed. Keirsbergen aan de Oud-Diemerlaan, waar hij vermoedelijk was ontstaan, doordat een vuurpijl, afgeschoten tijdens het vuur werk, dat in den loop van den avond op het Lunapark was gegeven, in een hooi berg van de boerderij was terecht gekomen. Het vuur greep spoedig met buitengewone hevigheid om zich heen, hetgeen te gevaar lijker was, daar de boerdenj grensde aan de gebouwen, die daar opgetrokken zijn voor de tentoonstelling „De Reclame". Met buitengewone energie trad de brandweer van Amsterdam, die derwaarts getrokken was, tegen het woedende element op en mocht de voldoening smaken binnen betrek kelijk korten tij-d den toestand in zooverre meester te zijn, dat geen reden meer was te vreezen, dat de vlammen nieuw voedsel zouden zoeken in de tentoonstellingsgebou wen, hetgeen, gezien de hevigheid van het vuur, een buitengewoon succes genoemd mag worden. Wat de boerderij zelf betreft, hier viel niet veel meer uit te richten, daar de vlam men zich daar zoodanig genesteld hadden, dat aan behoud eenvoudig niet meer viel te denken. Hooibroel. Tengevolge van hooibroei brak brand uit in de boerderij van den heer J. P. Baltus, aan den Westdijk, onder de gemeente Alk maar. In een minimum van tijd stond de zeer oude kapitale boerderij in lichte laaie. De inmiddels gewaarschuwde brandweer verscheen met twee autospuiten en tastte het vuur krachtig aan. Maar het vuur vond een te gretig voedsel in de groote voorraad hooi en het rieten dak, zoodat er van eenig behoud geen sprake kon zijn. De boerderij brandde ,tot den grond toe af. Een groote voorraad hooi en een aantal machines werden eveneens een prooi der vlammen. Een kleine hooiklamp cn eenig meubilair bleef gespaard. Het geheele bedrijf is ver zekerd. Men meldt ons uit Oosterend (Texel) Gisteravond is door onbekende oorzaak de kapitale boerenhofstede „De Vlijt" in den polder Eierland op Texel, eigenaar en be woner de heer Veeman, in vlammen opge gaan. De brand, die in den schuur begon, tastte niettegenstaande den stevigen brand muur. ook het woonhuis aan, dat eveneens geheel afbrandde. Vrijwel niets kon worden gered. De heele hooioogst, die in de schuur was borgen, ging verloren. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. Drie boerderijen, drie landbouw- schuren en vijf Looibergen alge- Hooibroei vermoedelijke oorzaak. Men meldt uit Zwolle: Hedennacht brak bnand uit in den hooi berg van de boerderij, bewoond door de familie Put Sr. aan den liaeselierdijk, op grond der gemeente Zwolle. Het vuur greep zoo snel om zich heen, d«it de beide andere kapitale boerderijen, ais- mede drie landbouwschuren en vijf hooiber gen er door werden aangetast on geheel verloren gingen. Ook een aantal landbouw werktuigen werd een prooi der vlammen. Het ve9 koa worden gered. De brandweer uit Zwolle die spoedig tv plaatse waö, wist verdere uitbreiding te voorkomen. De boerderijen werden bewoond door de familie Put Sr.. Put Jr. en Neuteboom. Zij waren allen verzekerd. De oorzaak van den brand is vermoede lijk hooibroei. (blz. 2) De verdagingsresolutie ter ontwapenings conferentie aangenomen. Een conflict in den Volkenbond is oorzaak, dat de Italiaansche delegatie Genève heeft verlaten. De landenconferentie te Stuttgart. Politieke vechtpartijen in Duitschland. Bijzonderheden over het Lindbergh-drama. (blz. 3) Nummering der lijsten voor de Eereta Kamerverkiezing. (Blz. 5) Van en Over de Ontwapeningsconferentie XXII. HOE IEMAND DE CRISIS WILDE OPLOSSEN HIJ BRACHT DE MENIGTE OP DE DAM Groote plakkaten zijn een paar dagen ge leden in Amsterdam aangeplakt, waarin een zekere Schout mededeelde, dat hij de mid delen wist om de crisis in zes maan-den op te lossen. Al wie daar belang in stelde, werd uitgenoodigd op een bepaald tijdstip op den Dam te komen. Natuurlijk stelden zeer velen daar belang in, zoodat het Damplein vol volk raakte. Hier en daar vroeg men elkaar waar de onbekende Schout zou spreken. Het kon 'el van de ruïne van „de Bisschop", zelfs werd gemeend, dat het balcon van 't Paleis zulk een belangrijke zaak wel ter be schikking mocht worden gesteld. Nauwelijks had de klok van het Paleis geslagen of in een der palen op het midden van het plein klom een bleeke jongeling. Hij wenkte het publiek minzaam toe. dat dadelijk in zijn richting stroomde. Nauwe lijks had hij zijn mond geopend of een agent wenkte h*em, van zijn hooge stand plaats te komen. Tusschen twee agenten werd de jongeman via de Mozes en Aaron- straat en Nieuwezijds Voorburgwal naar het bureau Warmoesstraat gebracht. De menig te stroomde mee, maar werd in de Mozes en Aaronstraat eenige oogenblikken tegenge houden. Daarna stroomde een gedeelte van het publiek naar de Nieuwezijds Voorburg wal, terwijl de meerderheid op den Dam bleef. Een half uur later klom een tweede man in een paal. Ook hij was spoedig weer op den beganen grond. Intusschen was deze gelegenheid schoon voor zekere elementen om op den Dam te blijven en groepjes te formceren en behalve de crisis ook de politiek te bespreken. In den loop van den avond werd de op losser van de crisis weer op vrije voeten gesteld. BLIKSEM INGESLAGEN In het Westland is tijdens het hevig on weer de bliksem ingeslagen in de woning van zekere J. te De Lier. Het hemelvuur volgde de antennedraad, waarna het radio toestel werd vernield. Te Kwintsheul sloeg de bliksem in de woning van den heer Barendse. De schoor steen op de woning werd vernield, terwijl in de woning materieele schade aan klee ding en huisraad werd toegebracht. Er hadden geen persdonlijke ongevallen plaats. Voorts sloeg de bliksem op den tuin van den heer K., aan den Broekweg in serre. Een aantal ruiten werd vernield. Zaterdagmiddag had te De Wijk, bij Mep- pel, een ernstig ongeluk plaats. Toen de vrouw van den landbouwer Meulenbelt een petroleumstel wilde aansteken, vloog de bak onder het toestel in brand. Ook de kleeren van de.vrouw vatten vlam. Zij snelde de straat op, waar buren de vlammen met doe ken doofden. In zorgwekkendon toestand moest de vrouw naar het ziekenhuis te lloo- geveen worden vervoerd. BLOEDVERGIFTIGING. Het zoontje van den heer L. aan den Am- stel kreeg bloedvergiftiging aan den pols waardoor de geheele arm opzwol. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen LANDDAG DER FASCISTEN. Men meldt ons uit Alblasseidam: Zaterdagmiddag eri avond werd in Alblas- serdaru een Landdag van de fascisten houden. Door een luidspreker werd het sprokene overgebracht, zcodat men het woord beter kon verstaan buiten het ierrein dan op het terrein zelf. Vooral toen de lei der dezer beweging, de heer Baars, aan hel woord kwam, was er tamelijk veel publiek In de gemeente Alblasserdnm waren vee politie-agenten, marechaussee en veldwach ters. Door communisten uit Rotterdam werd gecolporteerd met vlugschriften. Een van hen is door de politie naar het Bureau over gebracht. Aan de ingang van het veld wer den zij. waarvan men vermoedde dat zij tot een of andere partij behoorden, aangehou den en onderzocht of zij ook wapens bij zich hadden. Eenige ploertendooders wer den bij fascisten aangetroffen en deze w den verbeurd verklaard. OOK JACOBA BALSTER TERECHT Men meldt ons uit Den Haag: Naar wij vernemen is de 17-jarige Jacoba Balster, die sinds 17 Juli uit de ouderlijke oning werd vermist, Zaterdagavond laat op aanwijzing van derden door de recheis che opgespoord. Sedert den datum, dat zij verdween, had bet mei'je vertoefd in een perceel aan de Capadosestraat .Wat de beweegredenen van haar avonturen zijn is nog niet bekend. Voorloopig is zij ter beschikking gesteld in de Kinderpolitie in afwachting van een hedenmorgen te nemen nadere beslissing. INBRAKEN In een pastorie. Zaterdagnacht is in de Katholieke pasto rie der gemeente Oudorp bij Alkmaar op zeer brutale wijze ingebroken. Met behulp van een ladder drongen de dieven door het raam van de zitkamer van den pastoor bin nen. In het vertrek werd alles overhoop ge haald, doch niets gestolen. In de zitkamer van den kapelaan hebben de dieven eenige doosjes met geld, toebehoorende aan ver schillende vereenigingen, waarin ongeveer honderd gulden, meegenomen. In de keuken werd bet huishoudgeld ten bedrage van f 7.50 ontvreemd. De dieven hebben letter lijk het geheele huis doorzocht en overhoop gehaald. De politie stelt een onderzoek in. In een vischhaL I Onbevoegden hebben zich door middel van inklimming toegang verschaft tot de oude Vischhal te Amsterdam op de Nieuwmarkt, waarin de Nederlandsche eieren- en pluim veeveiling is gevestigd. Verschillende lesse naars zijn opengebroken, terwijl een bedrag van f 100 wordt vermist. Kunst en Letteren. PEDAGOGISCHE GESCHRIFTEN Bij J. Muusses te Purmerend verschijnt eer lang een driedeelig werk Pedagogische Ge schriften: drie bundels artikelen, geschreven door bekende auteurs op opvoedkundig ter rein, besprekende belangrijke voortbrengse len der pedagogische literatuur. Het eerste deeltje, dat met eenige weken verschijnt, bevat studies over Fénélon's Op voeding van meisjes door Dr. Jos J. Gielen, de la Salle's Leidraad voor de Chr. Scholen door Pr. Wolters. Overberg's Anueisung zum Zweckmaszigcn Unterricht door Fr. S. Rom- bouts, Ludwig Auer's Nieuwe Wegen naar het oude doel, door Joh. Janssen. Lindwors- ky's Willen schule door Zr. Theresina, Ency cliek over de Opvoeding van Paus Piu3 XI door J. Aarts. Deel II zal behandelen: Francke's Over de Opvoeding tot Godzalig heid door P. van Duyvendijk. Comenius' Di- daktica Magna, door S. Visser, Valcoogh's Pegel der Duytsche Schoolmeesters door G. Meima, Koelman's De plichten der Ouders door A. Janse, Haberlin's Wegen cn dwaal- weqen door S. Visser. Bavinck's Pedagog. Beginselen, door A. Dijksterhuis cn Gunning's Problemen der rijpere jeugd door S. Sterner- Het derde deeltje brengt studies o.m. over Locke's Gedachten over Opvoeding. De Emile van Rousseau, Ligthart's Jeugdherinneringen en Kerschensteiner's De komende School. Bij de samenstelling dezer bundels is reke ning gehouden met de geest der besproken pedagogische geschriften, die op grond daar van in drieën werden gegroepeerd. Van bizondere beteekenis moet dit werlc worden geacht voor studeerenden voor ds hoofdakte. Op het hoofdakte examen toch wordt geëischt over te leggen een lijstje met titels van bestudeerde „geschriften van be langrijke pedagogen" en de practijk leert, dat de meeste candidaten bij die studie leiding moeilijk kunnen ontberen. Maar verder is Pedagogische Geschriften een hoek voor iedere ontwikkelde leek, dio belang stelt in de pedagogische literatuur. In 't bizonder wilden wij de aandacht vesti gen op de tweede bundel, waarin bekende, belangrijke Christelijke werken behandeling vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1