O Met den C. B. T. B. op stap P.VAN BERK NS PRAATUURTJE ZAND- EN TUINBOüW No. 149 DONDERT)AO 21 Jill 1932 BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren: 9-5 en 7-9, Zaterdags 9-1 en 6-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN, geene uitgezonderd INFORMATIëN en INCASSO'S over het geheele land. ,Land- en Tuinbouw' bereikt duizenden boeren en tuinders r r liifea i Een interessante en leerzame excursie naar den Wieringermeerpolder en den afsluitdijk. Eindelijk krijgen we een stukje nieuwe weg, een brug over een kanaal, een dijk over rechts af stop. We zijn in cke Wieringer meerpolder! We stappen uit de auto en op den voormaligen bodem yan de voormalige Zuiderzee. Eigenaardige gedachte. Voor ons ligt een uitgestrekt polderlandschap, hier en daar gestoffeerd met een enkele woning, met vee, rustig grazend op denzelfden bodem, waar nog geen twee jaar geleden, de ansjovis en de haring, de bot en de spigring naar aas zochten. Ginder staat een groote landbouwschuur. Daar baggeren we heen. Een tractor mei maaimachine doet woedende en welgeslaag de aanvallen op onze trommelvliezen, die het ons totaal onmogelijk maken ons zelf. laat staan om een ander te verstaan. Gelukkig werd dat ding de schuur uitge stuurd, maar zette daarbuiten zijn geraas en getier nog even voort, doch \j:erd wegens het veroorzaken van burengerucht van daartoe bevoegde zijde het zwijgen opgelegd. Waar aan zonder eenig nagemopper stipt voldaan werd. Onze geleider, de heer Roebroeck deelde ons het een en ander mede over den bouw van deze en de andere bestaande schuren, die de oplossing waren van een puzzle, hoe een schuur te bouwen, die dienstig kon zijn voor den landbouw en later zoo goedkoop en doelmatig mogelijk voor een weidebedrtjl kon ingericht worden. Die puzzle was opge lost Dwars door den polder ging het nu naar Slootdorp, het dorp in den Wieringermeer polder. We passeerden een nederzetting van grono arbeiders. Geen keet, waarin ze onderge bracht werden met al de nadeelen daaraan verbonden, maar twee rijen houten gebou wen, waar voor ieder een zit- en slaapkamer disponibel is. Aan het begin van de Kalver- straat, zoo wordt de betrekkelijk nauwe gang tusschen de twee rijen houten noodwoningen genoemd, heeft men de algemeene keuken, waarin een kok met zijn vrouw de scepter zwaait. Diens keuken, waar alles heel netjes er uitzag, en waar de voor dien dag te bereiden spijzen geurden, bezichtigden we even. Ook diens woonvertrek, waar het er eveneens tip-top uitzag. 'k Had er wel graag willen eten en de .maaltijd" in „Duinvermaak" te Bergen er voor in ruil gegeven. Mijn ruil was dan niet 6lecht geweest Daarvan ben ik overtuigd. Ons wachtte nog wel een „warme lunch doch ik had de vorige dag geleerd mijn ver wachtingen niet te hoog te spanngn. Weet ge wat me opviel. Dat de woon kamer met meerdere bijbelteksten was ver sierd. Menigeen meent, dat „polderjongens en grondwerkers en allen, die daarmede in verband staan in geestelijk opzicht even ruw en forsch zijn als ze er vaak uitzien. Dat het allen menschen zijn die van de gods dienst niets moeten hebben en spotten met en grollen maken over alles wat op vroom heid lijkt. Hier merkten we voor de zoo- veelste maal, dat men zich heel vaak ver- ^De regen viel weer eens op den Oir. Boeren -en Tuindersbond en daarom zochten we gauw onze wagen en reden we naar Slootdorp. Midden in den polder een dorpje. Kaal en onwennig ligt het daar. Thans nog een groote bedrijvigheid, door de vele bezoekers die er kwamen en door trokken. - Er komen dagelijks vele excur sies doch we kunnen ons voorstellen hoe eenzaam en verlaten men zich moet gevoe len als men daar op een regenachtige dag adhter de ramen staat en juist door dien re gen reeds een soort melancholische de pressie op je geestesgesteldheid wordt uit geoefend. Als men dan ten vensteren uit kijkt en over de vlakke velden, kijkt met ner gens eenige afwisseling, want nergens ls een boompje of ook maar een struikje te zien dan moet alleen de gedachte, dat velen in Canada of elders er nog eenzamer, nog meer en verlaten wonen je eenigszins troos ten. Maar ik kan me voorstellen, dat er zijn die terugverlangen naar hun dorpje, van waar ze kwamen. Toch, het moet gezegd, er wordt alles ge daan om een bevolking te krijgen, die uit munt. Er wordt nauwkeurig onderzoek ge daan niet alleen naar de capaciteiten van den man ,ook naar die van de vrouw als huisvrouw wordt wel degelijk geïnformeerd. Dat moet ook wel. De woningen, we hebben enkele, die bijna afgewerkt waren, geheel bezichtigd, zien er zeer gezellig en practisch uit. Alle overdadige weelde, die anders rijks werk nog wel eens kenmerkt, is weggelaten 't Is sober, doch practisch, gezellig, doel mNiet alleen voor de stoffelijke belangen wordt gezorgd. Ook aan de geestelijke maatschappelijke wordt de noodige a daoht besteed. Er stonden al drie kerkjes, een Hervormd, een Roomsoh-Katholiek en een Gerefor meerde, die geheel of bijna gereed waren We bezochten de Gereformeerde Kerk, een heel lief gebouwtje. Ook keken we even tu de Katholieke Kerk, eveneens heel aardig1, vrij wat lichter dan de Gereformeerde, die ons wel wat donker voorkwam. De cantinehouder werd door de vele excur- sisten als het ware overrompeld. Want wel komen er geregeld bezoekers, doóh op zoo veel en zulke groote gezelschappen (behalve de C.B.T.B. was er ook de Heidemaatschap pij met een groot gezelschap) had men niet gerekend en evenmin op zulk regenachtig weer. Waar gewoonweg veel bier en limo nade gevraagd zou worden, was thans net aleemcen begeeren: koffie. (Zij tot hun eere gezegd, dat ze er zich kranig doorsloegen en zij het met eenige vertraging, ieder kreeg wat hij begeerde of waar hij genoegen mee nam). De autocolonne vormde zich weer. Onze vriendelijke gids en deskundige voorlichter Ir. Roebroeck nam thans afscheid van ons, na ons aan de zorgen van ander personeel toevertrouwd te hebben. Ook van hier brengen wij hem onze war me dank voor al zijn goede zorgen en de wiize waarop hij ons heeft voorgelicht. Nu ging het langs allerlei wegen door den polder weer terug naar het (oude) vastr land. en kwamen we op Wieringen aan. In Hvnolvtushoef hebben we (we voelden ons werkelijk het heertje, trotsch als we waren Nederlanders te zijn, na zoo'n staaltje van Nederlaudsch werk te hebben gezien), een warme lunoh gebruikt. Daar was zorg aan besteed. Die liet zich goed smaken. Daar ging het in tegenstelling met den vorigen dag heel vlot. Daar was het heel goed. Al leen zooals we reeds opmerkten in ons eer- ste artikel, dat buitenlandsch fruit, die ba naan, voor boeren en tuinders. Dat was een beleediging. Na aldus „gebunkerd" te heb ben, trokken we naar den Oever om den af sluitdijk te gaan zien. We passeerden in Hypolitushoef nog de smederij waar de Duitsche kroonprins indertijd uilettant-hoef- smid was. De leermeester van Z. K. H., smid Luyt, stond juist in de deur. We passeerden Oosterland waar de kroonprins de pastorie bewoonde en kwamen toen in dén Oever. De straten zijn daar ook niet op autover keer berekend. De bochten waren zóó, dat een middelmatig groote bus het maar nau welijks kon halen en dan nog maar door heel deskundig rijden. Een vreemdeling kon met een gewone wagen nauwelijks de stra ten uit- en inkomen. Wij kwamen bij het begin van den dijk en brachten ons offer aan het Crisiscomite De afsluitdijk is nl. alléén toegankelijk te gen een bepaalden toegangsprijs. Deze gel den komen geheel ten bate van het Crisis comité. Daar lag voor ons een lange rechte goed geplaveide weg van behoorlijke breedte. Rechts de zee. Links een verhoogd gedeelte, waar we ook de zee konden vermoeden. Zie hier nu, het reuzenwerk onzer waterbouw kundigen. Onze nationale trots. Zoo opper vlakkig bezien een gewone dijk. Doch denk eens even aan alles wat gedaan is om het zoover te brengen dat wij nu deze weg kon den berijden. Wij namen onze hoeden al voor dit kanvei. Eindelijk konden de wagens niet verder. Wij moesten uitstappen en konden alleen nog verder te voet gaan. Arbeiders waren druk in de weer de laatste afsluiting te egaliseeren en tot een gewoon dijkprofiel te makeh. Over eenige weken zal het gereed zijn Dan rijden we van de Oever redht door naar Zurig. Wij hebben de arbeiders bezig gezien en opgemerkt met hoe groote nauwgezetheid alles aangelegd wordt, opdat verzakkingen zooveel mogelijk voorkomen worden. Zooals we zeiden; hier moest onze wagen 6toppen, hier kwamen wij in het zand... de excursie van den C.B.T.B. was afgeloopen. Jammer dal het dien dag geen mooier weer was, doch veel invloed op de vroolijke geest driftige stemming had dat niet. We merkten dit, toen we een hooi smal landweggetje volgend om naar den Langendijk te gaan (daar wilden we ook even zien) in de buurt van Valkoog of Groeneveld, weet ik het, plotseling een voor ons rijdende bus zagen stoppen, bevolkt met West-Brabanders en andere leden van de C.B.T.Bde benzine was op. Ondanks dit ernstig verschijnsel zat de moed er nog goed in, en was alles jolijt. Wij waren blij de C.B.T.B. gevolgd te zijn. Ook voor ons waren het een paar prettige dagen. Ons bezoek aan de Kaliproefvelden Ook op kleimaar vooral op zavel moet meermalen kaligebrek geconstateerd worden. Ja zeker, wij waren zeer belangstellend om de kaliproefvelden te Hedel en Ammerzoden de Bommelerwaard eens te gaan zien. En daar wij niet op een dag dat we uitgenoo- digd waren, konden gaan, trokken we er paar lagen later op eigen gelegenheid heen. Gelukkig was het zóó interessant, dat we al spoedig, de meer dan bar slechte weg tus schen Sliedrecht en Gorinehem voor een poosje vergaten, 't Is toch wel heel treurig, dat je terwille van de wegen je wegenbelas ting moet betalen (wat men graag zou doen als alles in goede of zelfs maar dragelijke conditie gehouden werd) en dat je dan door die wegen nog reparatiekosten krijgt ook, om dat je heele carrosserie uit elkaar gelbotst wordt 't Was zon erg, dat de wagen zelfs door het stuur liep. Maar enfin, .-u eens niet meer kankerpit ten, doch eens eventjes verteld, wat we al- zoo zagen op de door ons bezochte centrale proefvelden van de N.V. Vereenigde Kali maatschappij. Over de proeven met kali op roode bessen heb ik reeds in „Ons Praatuurtje" van de vorige week het een en ander medegedeeld. Lees dat nog maar eens na. 't Kan geen kwaad te weten, dat ook voor de boomvruch ten de kali een zeer guns'igen invloed heeft op het uiterlijk, op den smaak van deze vi-uchten en op de grootte van den oogst, 't Was daar ook kleigrond en lang geen lichte kleigrond, 'k Vermoed van zoo'n 50 60 klei. Maar daar kan ik me in vergis sen en weten doe ik het niet. Het proefveld te Hedel was zavelgrond, d.w.z. 30 was klei. Dat is dus zoo, dat vele boeren zeggen „op deze grond b-'.oeft geen kali". Maar die zoo zeggen en handelen berokkenen zichzelf schade. Dat zien ze niet zoo gauw. Omdat hun heele land egaal is. Cineen ze maar eens op een stukje een vrij goede kalibe mesting geven. Je zou na enkele jaren, vaak al dadelijk, het verschil eens zien. Omdat ze zulke proeven niet nemen, wat heel jammer is, zien ze de gebreken van hun gewassen niet Niet alleen met kali, ook met phosphor- zuur, ook met stikstof en ook met het stief kindje kalk, dat echter door sommigen in de laatste jaren nog al vertroeteld en misschien verwend is, moesten de land- en tuinbouwers geregeld zulke proeven nemen. Nu ze dit niet doen, moeten ze - 't is hun eigen belang de naastbijgelegen centrale kaliproefvelden bezoeken en ook de andere proefvelden waar slechts bij een of twee ge wassen de proeven genomen worden. Waar wij onze lezers door het geheele land hebben, zullen we even de plaatsen waar centrale kaliproefveleden gelegen zijn mededeelen: 't Zijn Wehe in Groningen waar :avel 18 gewassen geteeld worden; Fin- kum in Friesland, eveneens zavel met 16 gewassen; Hedel en Ammerzoden in de Betuwe met resp. 16 en 8 gewassen; West- dorpe in Zeeuwsch Vlaanderen met 10 ge wassen op zavel; Kruisland in West-Noord- Brabant eveneens met 10 gewassen op zavel en Guttecoven op lössgrond met 13 gewas sen. Verder zijn er nog in Friesland te Enge- lum op klei en te Harich op zavel, kaliproe- ven met grasland. Wij waren verleden week dan te Hedel. 'n Keurig proefveld is dat, 't Ziet er tiptop uit. Welverzorgd en schoon. En toch krijgt men heel niet den indruk, dat, omdat het een proefveld is, nu eens extra-extra ver zorgd wordt. Men verbouwt op dit terrein in achterel kaar gelegen vakken een zestiental gewassen feitelijk komen er nog eenige bij, omdat op enkele perceelen twee variëteiten verbouwd worden, b.v. Ceka- en Aka bruine boonen, Kirsche-, Ideaal- en Eureka-voederbieten. Ook heeft men soms voor- en nateelten, b.v. aardapp- met late bloemkool of roode kool als nat eelt, tuinboonen met augurken enz. Perceel 7, dat volgehs de opgave met spinazie, kropsla en als nateelt met witte kool bez t zou zijn was inplaats daaj-van met tabak '-eteeld. Of deze nu ook patentkali ontving, zooals voor dat perceel genoteerd 6tond of de meer voor tabak geëigende zwa velzure kali, nebben we vei ge ten te vragen. Wel lag het ons een keer in den mond, doch we hadden den aanlegger en onderhouder, die (nomen sit omen) ons zeer kwiek voor kwam, zooveel te vragen, wat steeds kwiek beantwoord werd, dat ons wel eens een vraag, ontging. Het proefveld is over de breedte in drie gelijke perceelen verdeeld, afgescheiden dooor twee voetpaden. Achter elkaar liggen over de geheele breedte, zooals we reeds opmerkten, 16 ver schillende perceelen voor evenzooveel (en meer) verschillende gewassen. 't Geheele veld van voren naar achteren en over de geheele breedte ontving 1000 Kg. superfosfaat per H. A.; terwijl verder overal 2000 Kg. kalkmergel per H.A. gegeven werd (uitgezonderd op de karwij- en aardbeien- pperceelen. De stikstofgiften liepen naar den aard van het gewas uiteen en werden gegeven in den vorm van kalksalpeter. 't Is het zesde jaar, dat dit proefveld is gebruikt om de kalibehoefte van bodem en gewas te demonstreeren. Hiertoe is aan het middelste perceel over de geheele lengte, dus voor alle gewassen steeds kali or|houden. De buitenste perceelen krijgen wel kali, doch het. van den ingang afgerekend, linksche perceel krijgt dubbel zooveel als het recht- sche. 't Zij dat kalizout 40 of patentkab naar den aard van het gewas dit verlangt is gegeven. Nu is het zoo, dat men bij proefvelden wel eens naar de bofdjes of andere gegevens moet kijken om aan de hand daarvan even- tueele verschillen beter te zien, of theoretisch verwachte verschillen met eenigen goeden wil te kunnen constateeren. Dit was hier nu eens niet noodig. Het middelste, niet met kali bemeste per ceel, vertoonde overal opvallend typische kaligebrek-verschijnselen in het loof en de stand was bij vele gewassen allertreurigst Biecht, o.a. bij aardbeien, tuinboonen met augurken, eigenheimer aardappelen, blauw maanzaad, mais en karwij. Ook in de gewassen, die maar de helft van de kaligift van de linksche perceelen hadden ontvangen kwamen nog al eens kaligebrek- verschijnselen voor, b.v. bij aardbeien, die toch 700 K.G. patentkali ontvingen, bruine boonen welke 1000 kg. patentkali hadden ge kregen, bij mais die 400 kg. kalizout 40 ontving, enz. Nu had het land last van droogte doch dat gold voor alle perceelen en, tjonge wat stond de linksche strook er opvallend goed voor. Moet ge die mais zien, dat blauw maan zaad, die bruine boonen, vooral Ceka, die Eigenheimers, die suikerbieten en voeder bieten, die tabak. Neen, alle gewassen toon den zich zeer dankbaar voor een goede kali gift. We moeten b.v. nog even op de erwten (Mansholt's) wijzen. Wat een reuzengewas en wat een peulen bij 1200 kg. patentkali. Wat we in Hedel op zavelgrond hadden gezien, zagen we in het dichtbij gelegen Am merzoden op tamelijk zware klei (60 ook weer. Hoewel niet altijd in dezelfde mate. Hier werden acht gewassen geteeld. Ook dit perceel leed zeer door de droogte. Interessant, bijzonder interessant zijn deze beide proefvelden. Wie even kan moet er og een bezoek brengen, 't Is zeer de moeite 'aard. En dan moet hij niet nalaten ook eens over de grenzen van het proefveld te kijken. Te Ammerzoden b.v. om eens te zien, hoe op denzelfden grond de aardappels er ook uit kunnen zien. En te Hedel moet men vooral niet vergeten als men de rondreis over het proefveld gedaan heeft te kijken naar do bruine boonen, die buiten het proefveld staan. Daar worden Aka- en Ceka-bruine boonen verbouwd, doch van beide heeft men zaad genomen van tweeërlei oogst. Alles is oogst 1931. Doch de helft nam men van een partij die gegroeid was op een perceel, dat geen kali had ontvangen, de andere helft was afkomstig van een gewas, dat met 1000 kg. patentkali was opgegroeid, 't Was een zeer opvallend verschil. Op den nabouw had dus een flinke kalibemesting nog een aanzien- nawerking. De plant scheen een bij zondere dosis gezondheid, zich uitend in grooter kiemkracht der zaden, en daarop volgend grooter groeivermogen der planten, te bezitten. Gezonde planten uit gezonde zaden van gezonde ouders. Toen wij onder het „genot" van diverse regen- en donderbuien na een snikheeten dag langs een omweg huiswaarts keerden, moesten we zeggen: 't Was interessant! Bijzonder interessant! I NOG is het tijd de CENTRALE PROEFVELDEN der N.V. VEREENIGDE KALIMAATSGHAPPIJ te bezoeken Alle gewassen vertoonen nog de karakteristieke KENTEEKENEN van KALIGEBREK De oogst begint; bezoekt dus spoedig de Centrale proefvelden te: WEHE (Gr.) 18 gewassen FINKUM (Fr.) 16 gewassen AMMERZODEN (Geld.) 8 gewassen HEDEL (Geld.) 16 gewassen WESTDORPE (Z.) 10 gewassen KRUISLAND (N.-Br.) 10 gewassen GUTTECOVEN (L.) 13 gewassen BEZOEKERS EN EXCURSIES ZIJN STEEDS WELKOM!!! Plannen van aanleg bij de velden aanwezig. Bij tijdige aanmelding wordt voor begeleiding zorg gedragen ALLE INLICHTINGEN VERSTREKKEN: N.V. VEREENIGDE KALI MAATSCHAPPIJ AMSTERDAM C. Heerengracht 342 - Telef. 34960-34970-34980-34990 Voor de 4 Noordelijke Provinciën: LANDBOUWKUNDIG BUREAU „ZWOLLE" van de N.V. Vereen. Kalimaatschappij ZWOLLE, Pr. Hendrikstr. 2 TeL 1028 Voor de 3 Zuidelijke Provinciën: LANDBOUWKUNDIG BUREAU „BREDA" van de N.V. Vereen. Kalimaatschappij BREDA, Koninginnestraat 41, Tel. 1636 Meei dan ooit ls het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat het doen door VEEMARKT lb, ROTTERDAM TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 9—5 u. te spreken. Zonder eenige verplichting ook thui9 te ontbieden. H.H. LANDBOUWERS en VEEHOUDERS! Ondcrgeteekende beveelt zich beleefd aan voor het leveren var IJzeren Hooi- of Stroobergen, ijzeren Roeden, gegolfde gegalvaniseerde ijzeren Kap, welk»- men op vlugge en lichte wijze kan doen rijzen en dalen door veiligheirlslieren. ZEER SOLIDE - BILLIJKE PRIJZEN Bewijzen van tevredenheid voorhanden H. HARING, Telefoon 128, BOSKOOP H. D. FLACH Drogisterij - DE LIER Levering voor alle bestrij dingsmiddelen voor den tuin bouw in prima kwaliteit Adverteeren kost geld, Niet adverteeren kost meer. DEERING en C.L.CONARD Moiorpompen GEHO Elecfrisdie Pompen WILLEM FONTIJHE's Pompen- en Motorenhandel Dirk v. Wassenaarstraat 17 - SCHIEDAM - Tel. 68796 Vakkundige reparatie. MARKTOVERZICHT Medegedeeld door het Centraal Bureau Stikstofmeststoffen. Opnieuw had den wij een week met groote consump.ie- vraag, die nog steeds aan den zwavelzuren ammoniak de meeste aandacht schonk, ter- wijlde anunonsalpeter S.M. en de kalksalpe ter eveneens flink gekocht werden. De li- salpeter kwam ver achteraan, ondanks de nieuwe verlaging, die de houders zich ge troostten om de voorraden kwijt te raken. Het komt de laatste maanden wel bijzonder sterk tot uiting, dat de beste eigenschappen een meststof geen afzet bezorgen kunnen, wanneer de prijs ongunstig afsteekt tegen over dien van de concurrenten. Het nieuwe seizoen wacht nog steeds op de komende overeenstemming van alle stik stof-producenten. Van enkele meststofrm, zwavelzure ammoniak, ammonsalpeter en ammonsulfaatsalpeter hebben wij nieuwe prijzen, die voor Juli en Augustus-levering gelden en feitelijk den grondslag vormen voor een prijsontwikkeling voor herfst en voorjaar, doch het juiste overzicht van de markt ontbreekt, zoolang chilisalpeter en kalksalpeter niet met nieuwe prijzen uitge komen zijn. Immers, wat wij thans van de:e beide meststoffen in ons land zien, is uitver koop van voorraden, terwijl de producenten de oude prijzen van Mei en Juni nog hand haven gedurende Juli zonder natuurlijk een schijn van kans te hebben, daarvoor iets te plaatsen. De kalkstikstoffenproducenten blij ven eveneens van de markt, ook al in af wachting van de eindresultaten der conferen tie. Inmiddels begint er van de zijde der consumenten weer meer belangstelling te komen voor aankoop op de voorjaarsmaan den. Thomasmeel. Terwijl in April '32 het uitvoeroverschot van thomasmeel der Bel- gisoh-Luxemburgsche tolunie reeds veel hoo- ger was dan in April '31, geeft de maand Mei het zelfde beeld te zien. De cijfers zijn: Uitvoeroverschotten: Mei 1932: 46.700 ton; April/Mei '32: 102.000 ton: Mei 1931: 26.700 ton, April/Mei '31: 61.000 ton. Onder de uitvoeren dezer bedde maanden neemt die naar Duitschland met 47.000 ton ook een grootere plaats in dan het vorige jaar met 35.000 ton. In deze beide stille maanden heeft Duitsch land dus nogal flink gekocht. Voor Nederland zijn de cijfers juist omge- ESSEX SUPER SIX mod. 30/31, in prima staat te koop aangeboden PRIJS f 800. HERMES, A'dam, Keizersgracht 758 H. C. van Woerden - Zeist v. d. Heydenlaan 3 Telefoon 567 Ned. Octr. 19746 BROEIRAMEN - LUCHTRAMEN KASSEN- en WARENHUISBOUW KAS GLAS en EENRUITERS Speciaal Adres voor: BROEIBAKKEN voor Particulieren en Buitenplaatsen ROOKPOEDER, enz. Vraagt thans mijn prima geprepareerde ZWAVEL, intense verstuiving, geen plakken SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN C. HOUWELING, L. Rottekade 212 TELEFOON 10012 HILLEGERSBERG fUINDERSBENOODIGDHEDEN keerd in de maand Juni: Invoeroverschot- ten: Juni 1932: 8000 ton, April/Juni '32s 27.800 ton; Juni 1931: 31.400 ton, April/Juni '31: 50.700 ton. Hieruit blijkt, dat de belangstelling van; Nederland voor thomasmeel niet zeer groot is geweest. Onlangs hebben wij gewaarschuwd tegetf een prijsopdrijving der fabrieken ede onzes inziens veel te snel ging. Wij moeten thans toch ook wijzen op een ander gevaar en dat is te weinig koopen, waardoor de importeur gedwongen wordt te weinig aan te voeren. In Gelderland en Overijsel is voor de rogge nog prachtisch niets gekocht. Daar kan men dus poedig eenige vraag verwachten. 'k Moet beginnen met iets heel leelijks. Daarom zal ik het vanavond eens "niet lang maken, want als de gal je door het bloed begint te loopen, verkeert men niet in een goede, gezonde „onditie en blijft het vaak mopperen en klagen tot het eind toe Of dat nu ook zoo zal gaan, weet ik na tuurlijk niet, want ik begin van avond mijn praatje eens, zonder een vaste agenda te hebben, 'k Heb andere in den regel een heele weschlijst naast mij liggen als ik be gin. Maar, och, ge weet, hoe het gaat: de agenda geheel afhandelen, daar komt zoo goed als nooit iets van. De tijd. weet ge, de tijd, die zelfs nu zóó hard vliegt, dat ik vóór dat ik het weet, moet zeggen: tot de volgende week. Maar mijn gal voelde ik in mijn bloed etroomen toen ik het las van de tomaten. Nog wel om een vrucht, die ik zoo gaarne lust, en daarom zooveel gebruik. Moet ge ook doen. Krijgt ge een dosis vi taminen mee in je lichaam waar ge het een poosje mee stellen kunt Daar blijft ge fit bij. En dat hebt ge noo- diig als ge leest van EXPORTEURS, DIE KNOEIEN MET HET VERZENDEN VAN TOMATEN NAAR ENGELAND. Ze geven het gewicht niet. 'k Las dat in „De Tuinderij", het officieel orgaan van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Ne derland. Dit blad putte de wetenschap uit een Engelsch vakblad en heeft, dit blijkt uit het artikel wel, geen reden om te twij felen aan de waarheid van hetgeen beweerd wordt De eenmalige kist, die 25 pond of 27Va Engel6che ponden moet inhouden, voldeed steedB bij velschillende steekproeven aar het aangegeven gewicht. Degenen, dis verzenden in 12-ponds-kist- j-s schijnen er minder eerlijke praktijken op na te houden. Zulken moeten er minste zijn, want bij steekproeven door den Liverpoolschon winkelierevereeniging het hoofd van den plaatselijken warei spectiedien6t bleken de kistjes meerdere malen slechts 11 pond en hoogstens 11 pond cn 8 ons te bevatten. En bij onderzoek bleek dat de afzenders dat wel wisten ook, want aan invoerrechten was b.v. op een partij van 120 kistjes invoerrecht betaald een lager gewicht dan er moest zijn. Zoo brengen enkele knoeiers den n van de goeden, die 6teeds met de kwaden moeten lijden, in gevaar. Dat is een schan daal. En we hopen, dat de knoeiers bekend cn met naam en toenaam aan de kaak ge steld zullen worden. Zoo moet ook aan den kaak gesteld wor den 't Is toch al te mal, dat wij per jaaT nog 141/2 mi Ui oen K.G. buriten'landsche appelen tegen een middelprijs van 15 cent per K.G. importeeren er 16% millioen K.G. expor teeren tegen een middelprijs van 6y2 cent per K.G. Dit zijn nog alleen maar de appels. Maar 't i6 de schuld van de kweekers en de handelaars. Die hebben tót voor kort nooit moeite gedaan om het Nedierlandeohe product bij den Nederlandschen consument „er im" te. krijgen. Die besteedde aan ver pakking en sorteering, zelfs aan behande ling bij het plukken en vereenden niet de minst noodrige zoig. Er werd dan wel ge zegd, dat het Neder la ndeche publiek niet wilde betalen, en dat wordt nog gezegd. Doch de zaak is anders: HET NEDERLANDSCHE PUBLIEK WIL GEEN ROMMEL, GEEN UIT SCHOT, geen onooglijk uitziende waar tegen eerste klas prijzen koopen. Men kon vaak met geen mogelijkheid eerste kwaliteit v krijgen. Zelf6 niet van de fruittelers zelf, die meestal zeiden geen tijd te hebben voor dat gezeur en de oogst in massa verkoch ten. Nu wordt er wel veel moeite gedaan om het Nederlandsche publiek Nederlandsch fruit te leeren eten, doch dan moeten ze zaak die al vrij ver verloren was weer den en dat is steeds een moeilijke zaak. Zoo als ik reeds in mijn reisbeschrijving van de C.B.T.B.-dagen schreef, slikten de boeren en tuinders zonder eenig protest, de belee diging hun aangedaan door den restau teur, die buitenlandsch fruit aan Neder landsche boeren en tuinders durfde voor zetten. doch wij wanhopen aan de rendabiliteit zulke inrichtingen. Alhoewel het t-han6 wel tijd is om zoo iets te probeoren. Er wordt thans van alles aangegrepen. Maar in de gewone inrichtingen, luncln oma, melkinrichtingen, enz., moet het ook gewoonte worden, een portie fruit te kunnen vragen, 'k Was een paar jaar ge* leden eens in „de Turk" te Leiden en nut* tigdo een portie Hol-landeche kaas, toen een taieltje in mijn nabijheid een twee tal Engelsche dames plaats namen en aan den toeschietenden kellner tot diens zicht* bare. stomme verbazing, ieder een peer be stelden. 'k Kon zoo zien, dat de kellner op het punt stond, te zeggen, dat deze nii-et zon der meer geserveerd werden, doch hij achtte het raadzaam om eerst den chef te raad* plegen, en het gevolg was, dat de dames ieder een fijne, Hollandsche peer ontvingen Doch aan de blikken der bijelkaar hokken de kelilnere kon men zien, dat het een nieuwtje was. Waarom tooh? Waarom vindt men het niet vreemd, dat men kaas bestedt, en weil vreemd als men fruit vraagt? Waar we in een tijd leven, dat in klee* ding, in vormen, in manieren, in handelin gen enz., niets te dol, niets te gek schijnt te zijn, zal o.i. het vragen naar enkel fruit nog niet eens tot de allerdwaaste dingen behooren. Heelemaal niet dwaas is HET PLAN VAN DE VOLKSTUINDERS OM AMSTERDAM IN DE BLOEMETJES TE ZETTEN. De bond van volketuinders Z4I begin Sep* tember zijn 15-jarig bestaan vieren en na* tuuriijk moet dat met eeniige feeetelijkhe* den gepaard gaan. En natuurlijk met het organieeeren van een bloemententoonstel* ling die. geheel in den geest des tijds, naar de eerste lettere van Eerste Ned-erlandsohe Tentoonstelling op Volkstuingebied te Am sterdam, zal heeten de Entnova en in het R.A.I.-gebouw (ahveer zooiets) zal gehouden worden ran 14 September. Door enkele volkstuindere zijn plaats ruimten van 50 M2. aangevraagd, 3 volsla gen volkstuinen, ieder groot 200 M2. zullen daarop het buitenterredn in hun volste pracht te zien zijn. Dat belooft heel wat. Meer dan de kaaa voor de boeren belooft. Daarnet houdt mijn collega het pas bin* nengekomen bericht voor mijn oogen, wat inhoudt, dat TE WOERDEN DE KAAS ZOO GOED ALS ONVERKOOPBAAR was. Mon kon soms nog 22 A 24 gulden voor volvette kaas krijgen, doch lang niet allen konden hur zuivel kwijt en velen namen het aangevoerde weer mee terug naar huis. 't Zijn wel treurige toestanden, die wij thans beleven. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8