JHfttnrr g>iïtsrljr Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal in Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending ,4.50 Bij dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3712 Bureau: Breesfriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 18 JULI 1932 ADVIRTENTIEN Van 1 tot 5 regelslAV/i Elke rvcel meer0.22Yi Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BOUWBLAD Wiet heden, doch Maandag 25 Juli a.s. zal het Bouwblad verschijnen K. I. E. Er is weieens beweerd, dat adressen en be scheiden,aan het Departement van Water staat gericht, op hun rondreis door het mi nisterie soms worden voorzien van de spaar zame lettersymbolen, die boven deze drie star zijn geplaatst. Volgens kenners i heimschrift zou dit K. I. R. niet anders be- teekenen dan: „kluitje-in-'t-riet" en deze aan duiding op eenig schriftuur voor den op steller van het antwoord een niet al te vage vingerwijzing inhouden, in welken geest op het adres dient te worden gerepliceerd. Of het verhaal juist is, weten wij niet, maar mocht het niet juist zijn, dan in elk geval niet onaardig gevonden. Sprookjes en sagen zijn verdichtselen maar het leven leert, dat er soms ernstige en diepe waarheden aan ten grondslag kun nen liggen. Aan de K. I. R.-legende (laat ons het zoo noemen) werden we onwillekeurig herin nerd, toen we enkele weken geleden ken nis namen van het antwoord, door den mi nister valn Waterstaat gegeven op een door Dr. Beunier tot dezen bewindsman gerichte schriftelijke vraag. Het feit, dat bij ministerieel besluit van April 1932 was ingesteld een Commissie van Overleg voor de Wegen, was aanleiding een informatie van den heer Beumer, of hier geen conflict aanwezig was met art. 78 der Grondwet, luidende: „De instelling van vaste colleges van advies en bijstand aan de re- geering geschiedt krachtens de wet, die te vens regelen inhoudt omtrent hun benoe ming, samenstelling, werkwijze en bevoegd heid." Volgens, den minister nu, was 'dit artikel niet van toépassing, omdat de cortimissie in kwestie njet was een permanente com missie en wel mocht worden aangenomen dat zij eerlang, als de voornaamste der thans, aanhangige werken tot aanleg en ver betering van Rijkswegen binnen betrek kelijk korten t ij d zoudenzijn tot stand gekomen, haar belang zou hebben verloren en zou kunnen worden ontbonden. „Mocht intusschen na verloop van tijd blijken, dat de commissie toch een meer duurzaam kar ak ter verkrijgt, dan zou de vraag, of op den voet van artikel 7S der Gronfiwet een wettelijke voorziening moet worden getroffen, nader in overweging leunen worden genomen." Is dit K. I. R. of niet? Wij spacieerden enkele uitdrukkingen, om dat de heer Beumer, die hier prijs stelde op politiek' van de open deur, geen genoegen kon nemen met 'n verklaring, die geen ver klaring was en de deur zelfs niet op een kier opende, hetgeen hem aanleiding gaf de nieuwe vraag te stellen, wat onder de gespa- cieerde woorden b ij benadering(l) diende te worden verstaan. Al wordt het tweede antwoord van den minister nog eenigszins schoorvoetend ge geven en met de noodi&e reserves, thans ver klaart de bewindsman van Waterstaat zich toch bereid rekening te houden met art 78 der Grondwet, dat aanvankelijk in het ge heel niet in het geding heette te zijn. Naar ons oordeel ware het juister geweest en had het van meerdere eerbied getuigd voor de desbetreffende grondwettelijke be paling, wanneer de instelling, samenstelling en bevoegdheid der commissie terstond bij de wet ware geregeld. Immers, reeds de naam „commissie van overleg voor de wegen" wijst nu niet be paald op een tijdelijk karakter der werk zaamheden, daar men zich bezwaarlijk kan Voorstellen,- dat Nederland het in de toe komst zonder wegen zal moeten stellen en het Rijksaandeel in deze tak van overheids zorg toeneemt, en niet afneemt. Men krijgt den indruk, dat men aan het Ministerie van Waterstaat eraan hecht, de commissie van de algemeene voorschriften te isoleeren en haar onder de parlementaire .vleugelen te nemen. Daarmee in overeenstemming Is trouwens ook de samenstelling der commissie, die meer ambtelijk en minder breed is dan de voormalige „Rijkscommissie van overleg voor de wegverbetering". Maar dien kant moet het niet heen. Het zou zijn een miskenning van de be doeling der heeren Troelstra c.s., die bij de Grondwetsherziening van 1922 hun voorstel inzake art 78 der Grondwet met instemming der geheele Kamer zagen aanvaard, wan neer het thans gegeven voorbeeld met de commissie van overleg voor de wegen ver der ingang vond. De activiteit van dm heer Beumer moge (voor het minst hebben bereikt, dat het on juiste precedent geen navolging vindt BINNENLAND. MINISTERIEEL BEZOEK De Minister van Economische Zaken en Arbeid, Mr. Verschuur, heeft Vrijdag en Zaterdag een bezoek gebracht aan verschil lende bedrijven in de provincie Noord- Brabant. Vrijdag bracht hij een langdurig bezoek aan de laboratoria en fabrieken van Orga- non-preparaten der N.V. Org^non te Oss, en daarna aan de exportslagerijen, Vleesch- waren en Groentenconservenfabrieken van de N.V. Zwanenberg aldaar. Zaterdag bezichtigde de minister het ex portbedrijf van de Ned. Chr. Boerenbond te Boxtel en te Veghel. Vervolgens ging hij naar de Peel om daar de ontginningen in oogenschouw te nemen. Via Weert, waar de minister het exportslagersbedrijf van de Vereeniging „St Anthonius" bezocht, keer de hij naar Den Haag terug. DE VISCHCONTINGENTEERING IN BELGIE ONGERUSTHEID TE IJMUIDEN Te IJmuiden is veel ongerustheid gewekt door de mededeeling, dat reeds heden België de invoer van visch zou worden ge- coniingénteerd. Bij onderzoek bleek, dat het besluit heden in de Moniteur Beige zou ver schijnen om Woensdag in werking te tre in tegenstelling met de verwachting, dat alleen de Scandinavische landen, in het bijzonder Denemarken, hetwelk den laatsten tijd groote kwanta visch op de Belgische markt bracht, door de contingenteering zou worden getroffen, terwijl Nederland 90 pet. van den export van verleden jaar zou mo gen invoeren, blijkt, dat de contingenten ook voor ons land en in Let bijzonder voor IJmuiden, dat verleden jaa.r ruim 13 mil- lioen K.G. visch naar België exporteerde, een groote slag worden. Officieus toch bekend, dat van fijne soorten 25 pet. en van de grove soorten 75 pet. van den uitvoer van verleden jaar wordt toegestaan. DE NOOD IN DE WESTFRIESCHE TUINBOUW Op initiatief van de veilingsvereeniging ,De Tuinbouw" werd Vrijdagavond een bui tengewone algemeene noodvergadering ge houden in „Het Wapen van Grootebroek", waar ruim 500 tuinders aanwezig waren. De voorzitter zette de treurige toestand uit een en betoogde, dat, als er geen daadwer kelijke hulp komt, de tuinders noodge dwongen hun arbeiders zullen moeten ont- Door een twintigtal sprekers werden har de woorden gezegd en tenslotte werd zon der stemming een motie van het bestuur aangenomen, waarin wordt aangedrongen op het toegezegde renteloos crediet en di recte behandeling van de garantieprijzen voor den groven tuinbouw, welke van terug werkende kracht zullen zijn. GEREF. VEREEN. VOOR DRANK BESTRIJDING DE 32e JAARVERGADERING. Verschenen zijn agenda en jaarverslag van de 32e algemeene vergadering van de Geref. vereeniging voor Drankbestrijding, die, zoo we met een enkel woord reeds me'.d- den, Woensdag 10 en Donderdag 11 Aug. as. te Apeldoorn zal worden gehouden. De jaarvergadering wordt voorafgegaan door een wijdingssamenkomst aan den avond van Woensdag 10 Aug. a.s. in de Westerkerk, die over den Huizer zendei zal worden uitgezonden en waarin zullen voorgaan Ds. E. I. F. N a w ij n, Geref. pre dikant te -Apeldoorn: Ds. W. H. Gispen, idem te Scheveningen en Ds. A. M. Berk h o f f, Chr. Geref. predikant te Snesk. Om 7 uur heeft tevoren in hetzelfde kerk gebouw een orgelbespeling plaats, te geven door den beer J. W. v. Onck, musicus te Arnhem en lid der vereeniging. Na der. I bidstond volgt een begroetingssamenkomst in het gebouw „Patrimonium" in de Rogge veenstraat te Apeldoorn. Donderdags wordt voor den aanvang der algemeene vergadering om 10 uui. wandeltocht gehouden door het schoone Apeldoorn. Om 10 uur vangt de algemeene vergadering aan, die, wat de morgenver gadering betreft, gewijd is aan de behan deling van huishoudelijke zaken. Naast de jaarverslagen van secretaris en penning meester, de heeren Ds. J. v. H e rk z e n Ermelo en C. B u i t e n d ij k te Amsterdam komt o.m. aan de orde de verkiezing drie leden van het hoofdbestuur weu. neriodieke aftreding van de heeren Ds. W H. Gispen te Scheveningen, J. Feit ma te IJmuiden en W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage. Verder meldt het agend voorstellen van het hoofdbestuur in band met een e.v. actie terzake van hei schenken van alcoholica op z.g. belijdenis avondjes; van Zeeland in betrekking tot "t benoemen van een commissie van voor lichting over de nieuwe Drankwet en mogelijkheden; van Delfshaven, Charlois, Feijenoord en Rotterdam in betrekking tot hetr maandblad en van een georganiseerde actie onder de leden der Geref. Jeugdver enigingen; van Groningen (Prov. Bond) in betrekking tot het doen vervaardigen van een -propagandafilm en van Urk over de taak der politie in betrekking tot het handhaven .van Raadsbesluiten. In de middagvergadering zal Ds. J. S i lik, Gei'ef. predikant te Loosduïnen secundus-lid van het hoofdbestuur, een re feraat houden over: „De decaloog en de drankbestrijding". Daarnaast heeft het deramen om de actualiteit der zaak in den jongsten tiid nog toegevoegd een cause rie te houden door Ds. Gispen over de aan te nemen houding tegenover de adverte ties van den drankhanaël-in de Chr. pers. Op 12 Aug. zal een autotocht het geheel besluiten. De jaarverslagen. Aan het jaarverslag van den secretarii s. J. v. Ilerksen, van Ermelo, ontlee- 3n we, dat de vereeniging, ondanks den crisistijd, zich heeft kunnen handhav het hoofdbestuur, dat tweemaal in vergade ring bijeenkwam, vonden geen mutaties plaats. Overgegaan werd tot de aanstelling n bibliothecaresse. De vereeni, ergaan tot de oprichting van een eigen bureau, waarvoor ook eenige Regee- ringssubsidie werd ontvangen. Het hoofd bestuur benoemde een commissie voor de samenstelling van Leidraden, deed zich in erschillende verwante lichamen woordigen en gaf den Overijsselschen Bom voor de propaganda de beschikking een propectielantaarn. Uitvoerig en herhaal delijk hield het hoofdbestuur zich bezig met de zaak van de drankadvertenties de Chr. pers en besloot op de e.k. jaarver gadering deze zaak opzettelijk aan de orde te stellen. Het Maandblad zag geregeld het licht en verscheen met een Kerstnummer van 30.000 ex. in dubbel formaat. Het jaar boekje zag in 8000 ex. het licht, terwijl be sloten werd tot herdruk van geschriften van wijlen de heeren J. Minderaa en Dr. .T. C. de Moor, tot uitgave van schriften en van een artistieke kalender. De vereeniging telt nu 124 afd. Opgeheven werden die te Oldebroek, Berlikum, Buiten post, Drachfeter-Compagnie, Broek op de Akkerwoude, Oenkerk, Vjjfh Schoondijke en nieuwe afd. opgericht t: Bedum, Bird^iard. Hoogersmilde, Vriezen veen, Steenwijk li. Putten, Baarn, Goric- chem, Zierikzeo. en Breda. Het ledental be draagt nu 4697, waarvan 4024 georganiseerd in afdeelingen en 673 verspreide leden. Het aantal Prov. Bonden bedraagt nu 8 Aan het verslag van den penningmees ter, den heer C. Buitendijk, van -Am sterdam, ontleenen we. dat de winst- verliesrekening sluit met een eindcijfer f 7.096.S7 en een nadSolig saldo van f 26.24. Aan giften van onderscheiden kerken ruim f 400 ontvangen. De rekening van het brochuren- en tra' tatenfonds sluit met een eindcijfer f 429.07 en Van het reclasseeringsfonds met f 540.91. De administratie verspreidde totaal aan brochures en geschriften 144.395. VERBOND PATRIMONIUM LANDDAG TE BARENDRECHT 56i0 brochures en tr acta ten. Zaterdag 16 Juli hield de Ring IJssel- mondo van het Verbond „Patrimonium" een welgeslaagde openluchtsamenkomst op een terrein aan de Talmaweg te Barendrecht. Als sprekers traden op ds. R. v. d. Waal Ned. Herv. predikant te Barendrecht, die U zijn openingswoord wees op de saambinde.^ de kracht van het Chr. beginsel ook in den 1 socialen strijd. Hierna sprak do heer J. I De Directie van den Landbouw deelt Hollander, van Den Haag, over Chr. mede, dat blijkens telefonisch bericht van Sociaal in donkere tijden, waarna de heer i^n rijkslandhouwconsulcnt te Parijs liet G. Baas Kzn., van Amsterdam, eveneens Journal Officiel het besluit bevat, waarbij BELGIE EN DE RIJNVAART NIEUWE PREMIES. Naar de Msb. verneemt gaat België weer een nieuwe premie in het Rijnvaart verkeer toepassen. Het betreft nu metaalproducten, afkomstig van den Rijn en bestemd voor dén doorvoer over Belgische zeehavens. Besloten is, van 1 Augustus af (datum vertrek der schepen uit Ruhrort) en i een proeftijd van 3 maanden een premie toe te kennen van 2 frs. per ton, voor ladingen, uitsluitend bestaande uit metaalproducten, afkomstig van den Rijn, stroomopwaarts Emmerik, vervoerd met schepen over Bel gische zeehavens en bestemd voor den uib voer ter zee. Voor het toekennen van deze premie ko nen de volgende producten in aanmerking: •uw ijzer en staal, in staven of niet; bewerkt ijzer en staal in staven of banden; bouw stukken voor bruggen; platen uit ijzer, staal of blik; nagels en bijbehoorenden; ijzeren dwarsliggers voor spoorwegmateriaal; bui zen en zuilen uit ijzer of staal; ijzer- en staalproducten. PAARDEN NAAR FRANKRIJK ERHOOGING VAN HET INVOERRECHT TEGEN DE WINKELSLUITINGSWET EEN COMITé VAN ACTIE In vervolg op de door de Vereeniging van Nederlandsche cacao- en chocoladefabrikan ten en de Nederlandsche vereeniging suikerwerk- en chocoladefabrikanten den Minister van Economische Zakei Arbeid gerichte adressen inzake de winkel sluitingswet is op 15 Juli te Amsterda: een bespreking gehouden tusschen vertegen woordigers der beide vereenigingen. Staande deze bijeenkomst werd een eo mité van actie tegen de winkelsluitingswe gevormd, waarin zitting hebben genomei als bestuur en tevens uitvoerend comité de heeren D. J. van Houten Jr., iid der firma C. J. van Houten en Zn., te Weesp, voorzit ter; L. Jamin, lid der firma C. Jamin, Rot terdam, vice-voorzitter; B. II. Wellmann. secretaris-administrateur der Nederlandsche Vereeniging van Suikerwerk- en Chocolade fabrikanten, Amsterdam, secretaris; n: Freem, secretaris der Vereeniging var derlandsche Cacao- en Chocoladefabrikan ten, penningmeester; en verder als leden de heeren H. A. Bakels, commissaris der N.V. J. C. Kiene en Co., Amsterdam; M. do Beer, ged. commissaris der N.V. t)e Faam. Breda; G. J. Droste Jr., directeur der N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, Haarlem; A. J. M. van Iersel, directeur der N.V. Kwatta, Breda; en L. A. Hagers, direc teur der N.V. Beukers en Bijneke, Rott?r- Besloten werd het comité nog uit te brei den met vertegenwoord'#:ers van winkc- liersvereenigingen en van vereenigingen bonden van winkeliers uit de aanverwante takken van handel en industrie. HET RAPPORT-WELTER Naar aanleiding van de becijfering vi den heer Perdok over de grootte van d> salarislast, waarvan wij Zaterdag mededi ling deden, die op de rijksbegrooting drukt, betoogt de „Avondpost", dat die redenec- ring onjuist is. De commissie-Weiter had bli'kcns haar opdracht te maken met een blijvende ver laging van het. peil der rijksuitgaven,zog' liet Ilaagsche blad. En nu moge bet juist zijn, dat het Rijk aan zijn personeel totaal slechts 220 millioen gutden uitbetaalt, zoo als de heer Peidok berekent, de uitgave voor het personeel „in den ruimsten zin des woords" (bladz. 64 van het Rapport) zijn aanmerkelijk hooger. Immers stort lie' Rijk boven de salaris sen die uitbetaald worden ten behoeve der ambtenaren 15% pet. in het Pensioenfonds, rat daarvan later een gedeelte terugkomt, viel buiten de competentie der commissie die met de inkomsten niet te maken had. Neemt men het bedrag van 220 millioen als juist aan, dan komt daarbij 15% pet of f 34.100.000 en is dus het bedrag van 236 millioen gulden door de commissie-Welter als uitgaven voor het Rijkspersoneel aan genomen volkomen juist. De cijfers van den heer Perdok zijn ech ter nog in een ander opzicht onjuist. De heer Perdok toch schrijft, dat de com missie-Welter den salarislast van 256% mil lioen gulden o.m. wil verlagen met een be drag van 31 millioen door personeelsin krimping. Dit bedrag is vermoedelijk ver kregen door van het bedrag van 256% mil lioen zonder méér 12 pet. te nemen. Op bladz. 56 van haar Rapport betoogt de commissie-Welter echter uitdrukkelijk, dat „de voorgestelde procentisc-he korting niet zonder meer toepassing zal kunnen vinden op een bedrag van f 134.SOO.OOO' „Trekt men dit bedrag" zoo zegt het Rapport „af van het totaal bedrag salarissen en Iconen, dan houdt men bedrag van rond f 60 millioen over, waarop de procentische korting van 12 zou moeten morden toegepast, zoodat een vermindering an de personeelsuitgaven met ongeveer f 7.2 milloen daarvan het gevolg zou" zijn". Uit het bovenstaande blijkt, dat niet de commissie een fout maakt van f 36 millioen doch de heer Perdok een fout van f 24 mil lioen. waardoor het verschil tusschen bei der berekening rond f 60 millioen bedraagl. En bij een dergelijk verschil is het wel heel gemakkelijk een andere oplossing aan de hand te doen. Deze moet echter in de practijk uitvoer baar zijn. wat hier niet het geval is. HET LUCHTVAARTBEDRIJF PLANNEN TOT REORGANISATIE. Naar wij vernemen heeft de kolonel K. - Oud e n d ij k tegen half Augustus ont slag uit den militairen dienst gevraagd. Hij zal het departement van Defensie 13 Aug. erlaten en op 15 Aug. zijn nieuwe functie an directeur van het luchtvaartbedrijf Ie Soesterberg aanvaarden. Deze functie hou ll verband met de plannen tot reorga nisatie van de luchtvaart-afdeeling. REIZIGERSVERVOER IN PYAMA De directie van de H. T. M. deelt het vol gende mede: Voortaan zullen in de tramrijtuigen en autobussen der H.T.M. reizigers in strand- pyama of badcostuum worden toegelaten Indien men gekleed is in badcostuum moet daarover een gesloten badmantel, jas of ge wone mantel worden gedragen. Personen in onwclvoegelijke kleeding mogen niet worden HAARLEM WERKGELEGENHEID VOOR WERKLOOZEN In de Raadsvergadering van 13 Juli is genomen een voorstel v&n B. en W. om f 3900 ter beschikking te stellen ten behoeve van hel openen van werkgelegenheid voor steuntrek- kenden; er zal gedurende 3 dagen per week gewerkt worden. KONINGINNEDAG B. en W. hebben besloten dit jaar op Kc ninginnedag geen kermisvermakelijkheden te zullen toelaten wegens de slechte tijdsom standigheden. Gemengd Nieuws, ERNSTG VERKEERSONGELUK TE LOENEN Gietermiddag omstreeks half vijf ie in de scherpe bocht van den Rij keet ra at weg tus schen Loenen en Nieuwersluie onder het buurtschap Nienwêrhoek een eru6tig ver keersongeluk gebeurd. Op dat tijdstip liepen daar aan den reoh- terkant van den tveg twee meisjes te wan delen in de richting Nieuwersluis. Uit tegen overgestelde richting naderde in volle vaart een luxe auto, die te veel links aan hield Tevens kwam uit de richting Amsterdam een motorrijder aangereden, die zich plotse ling recht voor de auto geplaatst zag. Deze gooide toen zijn stuur om en kwam met zijn voertuig, waarop zich ook nog een duo rijdster bevond, pardoes tusschen de delende jonge dames terecht, om vervolgens tegen een boom te rijden. De beide meisjes werden tegen den grond geslagen en bleven met ernstige wonden aan het hoofd liggen. De berijders van het motorrijwiel kwamen eneens te vallen. De man kwam er mei n lichte won-de aan den knie af, terwij' de vrouw met den schrik vrijkwam. De bur gemeester van Loenen, tegenover wiens wo ning het ongeluk gebeurde, en dokter Pos- t.huma waren spoedig aanwezig om hulp te verleenen. Een der meisjes, de ongeveer 18- jarige mej. De Haan, die te Loenen logeerde per auto van den Geneeskundigen Dienst der gemeente Utrecht, met een ernstige chedelbreuk en hersenschudding naar de Rijksklinieken aldaar vervoerd. Het andere meisje, een nichtje van het eerstgenoemde slachtoffer, eveneens De Haan geheeten en te Loenen woonachtig, is met een ernstige hoofdwonde naar haar woning vervoerd. Het motorrijwiel 6chijnt geen groote snel heid te hebben gehad en werd slechts licht Het ongeval moet behalve aan het te snelle rijden van de auto. die het veroor- akte, eveneens worden toegeschreven aan den te smallen weg ter plaatse, waar een wandelpad ontbreekt ernstig woord tot de vergadering richt te en ds. J. Oost erve en, Geref. predi kant te Barendrecht, het slotwoord sprak cn opwekte om in deze moeilijke tijden de kracht alleen bij God te zoeken, die dp macht heeft alle vragen, ook van werkloos heid en malaise, op te lossen. De Muziekvereen. „Harpe Davids" Van Ridderkerk en het Chr. Zangkoor van Ridderkerk verleenden verdienstelijke me dewerking in den vorm van het ten beste geven van enkele mooie muziek- en zang- •elke door de talrijke aanwezi gen zeer op prijs werden gesteld. Het was een mooie middag, die ondanks het minder aanlokkelijke weer zeer zeker als geslaagd mag'worden beschouwd. liet invoerrecht op paarden en veulens hoogd wordt tot frs. 2000 per stuk cn dat p slachtpaarden tot frs. 460 per stuk. DE STAND DER WERKLOOSHEID Volgens gegevens, ontvangen door het Dep. van Binnenl. Zaken, waren er per 25 Juni jl. in 996 gemeenten ingeschreven 244.557 ge heel werkloozen en 18.618 gedeeltelijk werk- loozen. Van SI gemeenten met rond 237.557 inwo ners waren geen gegevens binnen gekomen. Bij het eindpunt van lijn 7 op het Merca torplein is een automatisch vertreksignaal gedemonstreerd. Indien oponthoud op de lijn door een of andere oorzaak is ontstaan, dan waarechuwt dit apparaat de bestuurders van de aankomende wagens, zonder het ke rnen van s tan dp laats rust te vertrekken, „ut de achterstand is ingehaald om daarna d3 wagens weer op roo6tertijd te doen vertrek ken. Met dit doel wordt bevorderd het ver krijgen van een zoo groot mogelijke regel maat In het rijden van tramwagens. Het ligt in de bedoeling dit apparaat suc cessievelijk op alle eindpunten van lijnen in te voeren- GEMEENTELIJKE VISCHVOORZIENING. Geleidelijke opheffing. B. en W. van Amsterdam stellen aan dm den Raad voor de gemeentelijke visehvoor- ziening geleidelijk op te heffen (zulks met het oog op het personeel), daar de verhe zen op dit bedrijf steeds grooter worden, en voor het jaa 1932 op tenminste f 15.0UO kunnen i word en geraamd. GROOTE BRAND IN DEN IJPOLDER In den Grooten IJpolder bij Amsterdam heeft Zondagavond een groote brand gewoed. Een groote landbouwsehuur en een woonhuis zijn het vuur ten offer gevallen. Het zal even over tienen geweest zijn, toen de brand werd ontdekt, in perceel F. 240 aan den weg langs het Noordzeekanaal, bij den Ringweg. Aan den weg staat een woonhuis, daarachter een groote landbouwsehuur, naar schatting 30 bij 30 M. In de woning woont de losse arbeider Stangen, er achter in het rechter deel van de schuur de losse arbeider Steensma. Beide losse arbeiders werken aan het Noordzeeka naal. De landbouwsehuur is verder in ge bruik bij de Wed. Stolwijk. Een aantal land bouwwerktuigen waren er in opgeborgen. De beide arbeiders waren al ter ruste, toen het vuur ontdekt werd in de schuur. De beide gezinnen konden bij tijds vluchten. Weldra stond de geheele schuur in lichter laaie. In Amsterdam kon men den gloed, die zich tegen den nachtlucht afteekende, zien Honderden auto's en fietsers togen op weg om de brand te zien. Daartusschen snelden de roode brandweerwagens voort. Van niet minder dan drie po6ten nikte de brandwper uit. Toen de eerste wagen bij de plaats des onheils kwam was reeds niets meer te red den. De handspuit, die in den IJpolder is ge ïnstalleerd was reeds door vrijwilligere naar de boerderij gebracht en deed vergeefscche pogingen om het vuur meester te worden. Toen de stralen van de motorspuit, die uit het Noordzeekanaal haar water haalde, hun werk begonnen te doen, was de schuur reeds in elkaai; gestort en stond het woonhuis in lichter laaie. Allereerst bepaalde de brand weer, die met vier stralen werkte op één motorspuit zich er toe het vuur in het woon huis te blusschen. Alle vertrekken brandden zoo goed als uit. In den loop van den nacht werden ook de resten van de schuur gedoofd. Woning en schuur waren eigendom van het Rijk. De landbouwwerktuigen waren verze- kerd evenals de inboedel van'dm arbeider Stangen. Do arbeider Steensma was niet ver zekerd. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Groote brand in de IJpolder. Ernstig motor-ongeluk te Loenen. (blz. 2) Een bloedige Zondag in Duitschla De staking in België is officieel geëindigd. Bloedige verkiezingen in Roemenië. 4 den opstand in Bra- (BIz. 5) De Zomerconfercntie van de N.C.S.V. NEDERLANDER TE DUSSELDORF GEWOND De heer H. M. uit Venlo, die een dezer dagen in Duseeldorf verbleef en daar met eenige Duitsche kennissen door de 6traten wandelde, werd bij een botsing tusschen nationaal-socialisten en communisten, toen hij zich als neutrale buitenlander uit de voe ten trachtte te maken door ecu communist achtervolgd, dae hem aan het hoofd ver. wondde. De heer M. stelde hem toen met een fonsche trap buiten gevecht, maar i6 toch maar spoedig naar Venlo teruggekeerd. Ouden van dagen van Franeker afkomstig aren niet 36 luxe auto's op weg naar de bos- schen van Gaasterlaud. Bij Workum reed een der auto's in een kanaal. Behalve de chauffeur ?n drie oudjes in de auto gezeten. Allen werden gered, de bestuurder en een der oudjes SO-jarige man, moesten naar het zieken huis worden vervoerd met een hersenschud ding. De beide andere inzittenden werden licht gewond. AUTO-ONGELUK DOOR SLIPPEN Op den provincialen weg tusschen Aduard en den Ham kwamen twee luxe auto's met elkaar in botsing, doordat een der wagens slipte. Beide wagens kwamen tegen een boom terecht. De voertuigen werden zwaar bescha digd. Een der inzittenden werd zwaar gewond en moest naar een ziekenhuis worden ver voerd. De overige passagiers kwamen met den schrik vrij. DE ROOFOVERVAL TE SCHIPLUIDEN Woensdag a.s. zal voor het Haagsche Ge rechtshof in hooger beroep worden behandeld de roofoverval gepleegd op den kassier van de Coop. Boerenleenbank te Schipluiden, in November van het vorig jaar. Terecht zullen staan vier verdachter; de vijfde is van het vonnis niet in hooger beroep gegaan. ERNSTIGE ZOLDERBRAND Bewoners in allerijl gevlucht Men meldt one uit Rotterdam: In den afgeloopen nacht heeft een ernstige zolderbrand gewoed in het pand 83 aan de Rubroekstraat. Dit pand bestaat uit een be nedenhuis met drie etages, waarvan de eer ste en de tweede bewoond zijn en de derde leeg staat. De zolder was echter reeds eenige tijd in gebruik bij de bewoners van de eerete en tweede etage, de klompenmaker W. Kre- mers en de meubelmaker A. Steehouwer, die er eenige meubelstukken en andere voorwer pen hadden opgeslagen. Te omstreeks 2 uur vannacht ward de heer Steehouwer uit zijn slaap gewekt, naar hij aanvankelijk dacht door een geluid, dat van een lekkage afkomstig was, doch dat bij nader onderzoek door hem herkend werd als het knetteren van vlammen. Hij waarschuw de zijn vrouw en het gezin op de eerste etage en rende naar de straat. Op dat oogenblik sloegen de vlammen reeds door het dak naar buiten. Ook de bewoners van beiendende perceelen werden gewekt, zoodat het gevaar voor men- sch en levens voorkomen was. De brandweer, die onmiddellijk gewaar schuwd was, is op het alarm „menschen- levens in gevaar" direct met groot materiaal: motorspuit en twee motorroservewagens naar de Rubroekstraat uitgerukt. Na korten tijd was men het vuur meester. De leiding van het blusschingswerk berustte bij spuitmeester Wolf. brandmeester Vrijen- hoek en hoofdman Van Dam. De zolder is geheel uitgebrand, terwijl ook het dak ernstige schade heeft gekregen. De meubelen en andere goederen, die op zolder waren opgeslagen, gingen verloren. Verder is in de ét age woningen waterschade aange richt, hoewel deze meevalt door het feit, dat de derde etage leeg stond. Omtrent de oorzaak van'de brand tast men in het duister. TWEE HUIZEN VERBRAND Te Groesbeek ontstond door onbekende oor zaak brand in het pasgebouwde huis van den heer J. Rikken in de Siop. Het vuur sloeg over op het huis van den heer L. Vis sers, dat ongeveer 100 M. verder ligt en waarvan het dak met stroo bedekt was. Beide huizen z\jn tot den grond toe afge brand. Ook de woningen van B. Rikken en J. Peters, die reeds vlam hadden gevat, lie pen groot gevaar eveneens een prooi van het vuur te worden. Doordat spoedig hulp aan wezig was, slaagde men erin laatstgenoem de huizen te behouden. Eenige geiten en var kens konden worden gered. De verbrande huizen waren laag verzekerd. ZOETE CONTRABANDE Drieduizend kilo suiker in beslap p-nrmen. Dezer dagen werd door den assistent-dier.st- geleider v. d. Meijs te Baarle-Xassau en den rijksveldwachter Dhaene te Ulicoten, op den weg tusschen Banrle-Nassau en Chaam een vrachtauto aangehouden met 3000 K.G. frau duleus ingevoerde suiker. De vrachtauto en de suiker werden in beslag genomen en naar het kantoor van den rijksontvanger te Baarle- Nassau (St.) opgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1