VRIJDAG 8 JULI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat G. Hulst, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B voor den ver koop van alcoholvrijen drank voor gebruik in het perceel Breestraat no. 54, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 8 Juli 1932. GEMEENTEZAKEN PENSIONNEERING. De uitgaven van pensionneering. ranzeke ring togen ongevallen, invaliditeit en ziekta van de gemeente-ambtenaren en -werklie den, welke voor 1931 in totaal waren ge raamd op f 673.203 hebben bedragen f 672.522,76 en zijn dus f 630.24 beneden de raming gebleven. De ontvangsten, in totaal geraamd op f 344.570, hebben bedragen f 339.999.15 of f 4.570.85 minder. De over 1931 ten laste van de gemeente gekomen pensioen en verzekeringskosten hebben derhalve f 4.570.85f 680.24 1 3.89061 meer bedragen dan geraamd is. Ingevolge de begrootingsvoorschriften moeten de bovenstaande kosten, alsmede de daartegenover staande ontvangsten, na dat zij op de daarvoor bestemde verzamrf- posten zijn geraamd, over de verschillende hoofdstukken en paragrafen der begrooting worden verdeeld. LEIDSCH JAARBOEKJE IN MEMORIAM Ds. H. J.KOUWENHOVEN Verschenen is heit vier.en twintigste deel van het Jaarboekje voor geschiedenis en Oudheidkunde van Leiden en Rijnland, te vens orgaan van de Vereen. Oud-Leiden voor de jaren 19311932. In dit boekje is in de eerste plaats afgedrukt het verslag over 1931 van de Vereeniging Ouo-Leiden, in welk verslag wordt gememoreerd Ihet over lijden van den heer le Poole, die gedurende 27 jaar het secretarisambt der ver ee naging met de grootste toewijding heeft vervuld. Voorts worden in het verslag gememoreerd de werkzaamheden der vereeniging. Het aantal leden ging in 1931 sterk achter uit. A Het boekje bevat voorts de statuten, het bestuur en de ledenlijst der vereeniging. Een in memoriam wordt gewijd aam Dr J H Wil ter dank door Dr C. A. Crommelin, aan den heer R. Th. van Leeuwen door Leo Mens, aan den heer J. H. de Waal Mailefijt door den heer J. W. Kobue, aan den heer S. J. le Poole L.Gzn door Prof. Dr L. Knap pert, aan Mr Menno Rijcke door Mr E. C. Wiemna, aan den heer A. J. Scholvimik door den heer Alb. Oudahoorn, aan Ds. J. Wuite door Ds. J. A. Prins, aan Ds. H. J. Kouwen- hoven door Ds II. Thoma6 en aan den heer W. Maesink door Dr J. C. Schalkwijk. Ir G. L. Driessen vervolgt zijn artikel over het leven en geschriften van den stadsarchi tect S. v. d. Paauw. Prof. Dr L. Knappert sdhrijft over Prins Wdlleans bezoeken aan Leiden. Het boekje bevat voorts artikelen over „De Naakte Sluis" door S. F.A., over „Een bestuuissohandaa'l in de 17e eeuw" door Mr S. J. Fockema Andreae, over „Krijgstocht ran gewapende burg ere maar Utrecht en Deventer in 1456" door mej. A. Versprille, over „Lori'dane Hofje" door Mr. J. W Verbuigt, over den heer Dirk Wouterez door Jhr Dr W. A. Beelaerts van Blokland, over „De Leddsche Monumenten" door den heer G. F. E. Klere en over „4 Mei 1931" dooi den heer W. J. J. C. Bijleveld. Het boekje is typografisch uitnemend ver zorgd door de fa. P. J. Mulder en Zn, Leiden In Memoriam Ds H. J. Konwanhoven Het in memoriam door Ds H. Thomas aan Ds H. J. Kouwenhoven gewijd ihiidt als .volgt: In de kerkeraaclskamier der Geref. Kerk zien op het achtbaar consistorie neer de ge trouwe afbeeldingen ran ondersdheiidene, voormalige dienaren des Woorde. De laatste is van Ds Kouwenhoven. Uit het oogpunt ran lkhtbeeldkumet een juweel. Zulk een scherpe, en gelijkende foto zag ik nimmer. Ge ziet er naar, en hij ziet u aan, en ge kunt er maar niet goed inkomen, dat hij niet meer is in het land den* levenden. Zóó was hij precies. Die stoere kop, dat breede brein, die le vendige blik, die foreohe neus, die besl'isto lippen, die deftige baard, die kloeke figuur, die eenvoudige onberispelijke dos ram kleed. Me dukt, een figuur ran een man ram Oud- llclland im de gouden eeuw. In Delft bezocht de knappe scholier het Gymnasium, venndhte zijn theologische stu die aan de Theol. sdliool te Kampen, en was reeds op 21-jarigen leeftijd candidaat im de Heilige Godgeleerdheid. De veel belovende jongeman heeft eeret gestaan (en meer dan gestaan) in Söhoone- beek, vervolgens in Zaamslag, in Voorscho ten, ih Groningen, tenslotte in Leiden, waar hij zijm intrede deed im November 1899, om in April 1930, na vijf en veertig jaren met eere de kerken gediend te hebben, zidh als emeritus in Oegstgeest te vestigen. Vooral op de kansel was hij in zijn kracht, en naar zijn lust. Hij was meer oaiserva- tief dan voortstrevend, met aanhalingen van moderne dichtere hield hij zich niet op, van modewooivijes, die blinken en ver zinken, was hij niet gediend, voor geen mode, op welk terrein ook, heeft deze „iseu de Caviim" ooit de orsdhe knie ge bogen, geen franje, maar ook geen rafel ontsierde dezen man; maar welsprekend was hij bovenmate, zonder twijfel onder de Gereformeerden een der beste kaaiselrede- naare, cn zijn groote gaven van veretanid, en hart heeft hij uitnemend dienstbaar ge maakt aan het wondere ambt, met name aan de bediening van het Goddelijke i Woord. Daar in 't bizomder is hij geweest een rijk begenadigde, en ook veel gezegen de. Alle schoon zal eeuwig bloeien, maar het is toch jammer, dat er én im de we reld en in de kerft zoo veel heerlijks sdhiijwt. hetwelk over en weer niet wordt gekend, en genoten. Zoo ben ik zeker, dat ook de werëldsóhe mensch, indien uitwisseling van schoon heid kon geschieden te gast was gegaan aam de welsprekendheid van dezen eerwaarde. Neen iik ben geen aanhanger yam het „Van de dooden niets den goeds", schijn baar onherstelbaar mislukte ovenzetting van het „De mortui6 nil nisi bene'. Wel over de dooden spreken op goede wijs, naar goeden trant. Ds. Kouwenhoven was geen engel. Hij had zijn gebreken en fouten. Hij w as conservatief, en ik prijs dat. Zonder de „bewarende" elementen iai desamenleving zouden we misschien bij tal ruitnes neerzit ten, onze harpen, bengelend aam de wilgen. Maar zijn prijselijke behoudzucht werd wel eens 6ChuWheid voor het nieuwe. En. soepel en toegeeflijk als hij was in de kleine dingen, waarin de kleine menschen zich zoo belachelijk grootsch kunnen aan stellen. was hij in de groote dingen, of in wat hem groot voorkwam, onverzettelijk, en dat was al weer prijslijk, maar zijn onver zettelijkheid strookte bij wijlen aan hard nekkigheid. Neen, een engel was hij niet. Want hij was echt vroom. En echt vroom was hij, omdat hij geloofde in Jezus Chris tus. En Die kwam voor de zondaars, niet voor de „rechtvaardigen." Maar dit doet niets af van den zoeten plicht om anderen en mijzelf in herinnering, of tot kennisneming te brengen van de schoone gave, due in Ds. Kouwenhoven ons gewerd. Nog zien we dien sterken man, hoe wel vergrijsd, veerkrachtig vlug, nooit lang zaam, nimmer hollend, langs Leidens straten gaan. Nog hooren we zijn stem schallen, die zich soms matigde, en zoo lieflijk klonk, wanneer hij echt Evangelisch vertroostte den arme van geest, den dorstige naar de ge re cli tigheid. nog hooren wij zijn stem dónderen, wanneer hij het woord ophief tegen den geest der eeuw, nog zien wij het sober, maar weidsch gebaar, waarmede hij af en toe zijn heerlijk gebouwde zinnen vergezelde, nog, als we even indenken, ondergaan we de na tionale, vrome bezieling, die deze vurige vaderlander, deze trouw e padalijn en gehar naste verdediger van het Huis van Oranje, op den 3en October in de kerk of op de open bare vergaderingen wist te ontsteken in oud en jong. Zóó was hij vredig, bescheiden, maar ge moest afblijven van het huis van Oranje. Andere! Alle menschen hebben beteekenis voor an deren. Maar mannen als Ds. Kouwenhoven hebben gróóte beteekenis gehad. Beminlijk, en door het onderwetsch groote gezin veel beminde huisvader, veel liefhebbende/ en veel geliefde echtgenoot, meer de studeer kamer en de huiskamer zoekend dan de markt in het leven maar nooit aarzelend of weifelend wanneer hij ook daar geroepen werd, toonaangevende medeoprichter van de Chr. Hoogere Burgerschool hier, laat hij ook zoo een lichtend spoor achter. Zijn vrouw zoo plotseling geworden weduwe (voor het oog gezond op reis om daar te preken, ont sliep haar man Zondagmorgen Amerongen) zijn kinderen hier en in den vreemde; de Geref. kerk, allen die hem kenden en waar deerden zien dankbaar terug op het vrucht bare leven van deze oprechte van hart en reine van wandel. Zijn rotsvaste figuren, voorbeelden en bronnen van oud-Holl. volks kracht moeten blijven leven in onze herin nering, te krachtiger naarmate de décaden- tie ook in nationalen zin toeneemt en ont zielt. Hij droeg het lint van de Orde van Oranje- Nassau. Hij droeg het met eere. 't Stónd op die breede borst. Maar wat boven alles gaat. Hij is in Jezus ontslapen. Toen 't op sterven aanging heeft hij den koning der verschrikking overmocht, zeggen de: Ik geef het alles over aan den Heere Jezus". Want wie zich zoo overgeeft trium- feert volslagen. GYMNASIUM. Toegelaten zijn tot de eerste klasse van het gymnasium: E. H. J. Akkeringa: S. H. T. M. Barge; C. Bloot; I. H. Boeke; P. Boet; P. Boevé; C. L. Boogerd; J. Borger; D. A. Brinkerink; W. Brinkgreve; W. J. C. Brouwer; A. de Bruyn; M. Burger; H. Caron; J. Catz; H. •an Dam; W. Doekes; M. L. Duyvendak; C. Dijckmeester; C. Eggink; A. J. Eykman; D. Fauel; F. Furnée; G. van Gerrevink; W. A. de Groot; A. Hagens; O. E. B. Hamel; W. G. P. van der Heijden; L. E. van Hoik; G. IJoltz; E. C. Idema; A. H. C. Jakobs; J. W. de Jong; H. do Jong; J. G. de Jong; K. Kool; A. C. E. C. van Koppenhagen; G. Korthof; L. E.'Kranenburg; H. Krieger; A. C. Krij- kamp; L. C. Kuiper; A. J. Landaal; J. C. Lig- tenberg; G. A. Makkink; M. G. J. Manders; W. C. J. Manders; A. H. Mastenbroek; J. G. k". Mourik Broekman; M. C. Mulder; B. G. Mulder; M. E. van Outeren; J. W. Perdeck; E. H. Plantenga; C. O. van der Plas; E. A. Remouchamps; C. L. Rieanens; J. D. van Rijnbach; N. B. Roos; F. van Sandick; C. H. van Schooneveld; A. Schouten; J. C. Smalt; R. S. Soejoed; P. T. A. Sormani; F. L. St.en- fert Kroese; W. J. Stibbe; L. Taverne; J. M. Til; C. H. Vedder Christiaanse; W. D. Verduyn; F. J. M. Visser; D. Vlaanderen; G. L. P. G Vos; C. C. I. de Vos van Steen- wijk; A. A. de Vos van Steenwijk; A. Vriend; J. Wagemaker; A. F. Weinberg; P. van Wei zen; Y. S. de Wilt; E. de Witte. Voor de tweede klasse is geslaagd: R. M. Jansen; en voor de derde: J. Keiler. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd voor het cand.-examen Ncder- landsche Letteren de heeren J. H. Hoorn weg, Rotterdam; H. W. J. N. van Randwijk, Dordrecht; -doct.-examen klass. letteren de heer C. J- Adriaanse, Maassluis; taalkundig doet. examen Indologie de heer Soekamto, Den Haag; semi-artsexamen de heeren S M. Lammerts van Bueren, Den Haag; M. J. Heering, Leiden; B. H. Opdenberg, Den Haag; J. M. Soeters, Den Haag; en mej.. M. G H. Heertjes, Oegstgeest, en mej. S. J. Olv, Den Haag. Bevorderd tot arts de heeren Liem Djien Sing, Oegstgeest; P. B. de Waard, Rotter dam, en R. E. J. ten Seldam, Leiden. WATERPOLO. Na de natiionale wedstrijden morgenmid dag speelt de Zijl I een polo-wedstrijd te gen H. V. G. B. I (Haarlem) 2e kl. N.Z.B. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 12 uur 23 gr. C. Zweminrichting De Zijl: 9 uur 21 gr. G, 12 uur 2Hy2 gr. C. KINDERFEEST KONINGINNEDAG. Wij verwijzen naar een advertentie in ons nummer van gisteren inzake een kin derfeest dat op 31 Augustus a.s. wordt ge organiseerd door de Vereen. Koninginnedag. We wekken de ouders gaarne op hun kinde ren aan dat feest te laten meedoen. K. VAN K. RIJNLAND De Kamer zal vergaderen op Woensdag 13 Juli 1932, 's nam. 2.30 uur, in de Verga derzaal der Kamer. Agenda: 1. Opening. 2. Benoeming van een Commissie tot on derzoek van de geloofsbrieven van den heer J. Slingerland te Katwijk a. d. Rijn. 3. Rapport ran deze Commissie. 4. Installatie van den heer Slingerland. 5. Notulen, 6. Ingekomen Stukken. 7. Bespreking van de wenschelijkheid om te Lelden parkeerterreinen in te richten. 8. Voorstel om aan de gemeente Leiden te vragen den Hooge Morschweg en den daarbij aansluitenden oprit oven den Spoor weg bij de Vink te verbeteren. 9. Rondvraag. 10. Huishoudelijke 'vergadering. 11. Sluiting. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN'J van der Reijdon—Hoppen wer d M P S Wjjlingvan Velzen z.: A (1 MolenFrank z.; S BodrüKikkert d.; C kerkenBavelaar d>: J E Colla—Smit z.: R lisbergenva OVERLEDEN: C SloosVerhoeff wed 9 L Boter wednr. 81 J.: J J van Putton m 5 ONDERTROUWD: J van Wilgen 27 J en J Uit den Omtrek ALKEMADE VERGADERING GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente vergaderde Woens dagmiddag ten 2 uur. Voorzitter de heer P. de Jong, wethouder. Tegenwoordig alle leden. Na open in? der vergadering met het gebrui kelijke gebed worden de notulen van de adering gelezen cn onveranderd De Voorzitter doet voorlezing van een in gekomen schrijven van den Burgemeester, waarbij deze bericht door ongesteldheid ver hinderd te zijn deze vergadering te presi- deeren. Aan de orde is thans de agenda: Vaststelling verordening tot afwijking van bepalingen der winkelsluitingswet De Voorzitter doet voorlezing van het prae- advies van B. cn W„ waarbij zij voorstellen aan den aandrang door vele neringdoenden, veehouders en tuinders uit deze gemeente uitgeoefend om een verordening in het leven te roepen om in verband met het feit, dat in deze gemeente algemeen de gewoonte be staat om tijdens den duur van den zooge- naamden „zomertijd" niettemin zooveel mo gelijk te handelen alsof gold de tijdrege- ling naar de middelbare zomertijd in Amster dam, tegemoet te komen. Zij stellen derhalve voor, dat gedurende den tijd dat de wettelijke tijd met een uur is vervroegd, de winkels ge durende een uur langer open te houden al- zoo tot 9 uur (zomertijd). Na eenige bespreking wordt de verordening z.h.s. vastgesteld. Dan komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot verlenging van de bestaande stroomleveringsovereenkomst met de ge meente Leiden. B. en W. herinneren er aan, dat in de raadsvergadering van 27 April 1932 mededeeling werd gedaan van een schrijven van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden, waarbij deze gemeente verzocht werd tot storting van een bedrag groot 2338.46, wegens mindere stroomopbrengst gedurende het jaar 1031, dat door deze gemeente was gegarandeerd voor de kabel gelegd onder Öud-Ade. De garantie was gesteld voor drie jaren, zoodat Alkemade aan Leiden in die drie jaren moet betalen ruim 7000. Wegens den minder gunstigen toestand van deze ge meente hebben B. en W. getracht om van deze garantie af te komen. De diretfie yan de Lichtfabrieken met wie herhaaldelijk hier over is geconfereerd, is bereid aan de ge meente Leiden voor te stellen de garantie te doen vervallen, mits het bestaande con tract met zes jaren wordt verlengd, terwijl zij bovendien bereid zijn een gedeelte van de Oude Wetering ter lengte van 267 Meter gratis aan te sluiten. B. en W. stellen den Raad voor op het aanbod in te gaan. Na een korte bespreking wordt besloten het voorstel van B. en W. aan te houden tot de volgende vergadering en B. en W. uit te noodigen nog nader met Leiden hier over in onderhandeling te treden. Nadat eenige ingekomen stukken zijn be handeld, wordt de steunregeling verlengd tot 6 Aug. a.s. Op een vraag van den heer Hoo- genboom om hieronder ook de bouwvakarbei ders op te nemen, antwoordt de Voorzitter, dat nog niet bekend is hoe de Minister hier over denkt. In bespreking komt dan de beslissing van Ged. Staten op het beroep van het bestuur der Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonder wijs te Oude-Wetering tegen het raadsbesluit d.d. 14 October 1931, waarbij afwijzend werd beschikt op het verzoek van dat schoolbe stuur om toekenning van gelden voor de ver andering van inrichting zijner school. Voor stel van B. en W. om tegen de beslissing van het College van Ged. Staten in beroep te gaan. De heer Verweij over de schoolkwestie De heer Verweij vraagt hierover het woord. Spr. vindt het jammer, dat de Burge meester ongesteld is en dat hij daardoor de vergadering niet kan bijwonen, daar de Voorzitter het middelpunt van de strijd uit maakt. Spr. heeft het genoegen gehad de openbare zitting van het College van Ged. Staten medegemaakt te hebben en kan met voldoe ning constateeren, dat de vergadering, die onder leiding stond van den Commissaris der Koningin, op een hoog zakelijk peil stond. Zoowel de verdediger optredende namens hte schoolbestuur als die van de gemeente waren zakelijk in hun betoogen, hoewel aan het eind van het verweerschrift, toen de houding van den inspecteur werd gelaakt, het betoog van het gemeentebestuur wel wat in waarde heeft verloren. Wat er ook van zij, thans is uitgemaakt dat het gemeentebestuur in strijd wet heeft gehandeld en zooals te was, de zaak heeft verloren. Spr. wijst op een bericht in de Nieuwe Leidsche Courant, waarin op de beslissing wordt ge wezen en waarbij wordt geconstateerd, dat de verhouding tusschen dit schoolbestuur en het gemeentebestuur niet prettig is. Het ge meentebestuur heeft door zijn houding zijn prestige doen verloren gaan, en reeds vier maal heeft het in beroepzaken het onderspit moeten delven. Spr. beschouwt dan ook het beroep als niet steekhoudend en noemt het een groote dwaasheid om thans nog gebruik te maken van beroep. Spr. gaat in den breede de wettelijke grond van deze zaak na en komt tot de conclusie, dat de Raad zich met de interne aangelegenheden niet had mogen bemoeien. De Raad had slechts zijn medewerking behooren te verleenen, terwijl het College van B. en W. nader met het schoolbestuur na de beslissing in overleg had moeten treden. Overleg overeenkomstig de wet heeft in deze niet plaats gehad. Spr. waarschuwt dan ook den Raad om hier in beroep te gaan. Het schoolbestuur is tot on derhandeling in .deze bereid. Typeerend is dat de aanvragen van al de andere school besturen zijn ingewilligd. Wat de schoolbe sturen gevraagd hebben, hebben zij gekregen, alleen tegen dit schoolbestuur is de raad gekant. De heer Los kan niet meegaan onet het ge sprokene door den heer Verweij, waar deze zegt: wat de andere schoolbsturen gevraagd hebben, hebben zij ook gekregen. In dit erband wijst spr. op het schoolbestuur van Nieuwe-Wetering en Oud-Ade. Door overleg zijn de bedragen belangrijk teruggebracht. Bovendien waren deze schoolbesturen veel soepeler in hun eischen. Spr. is er voor om met het schoolbestuur van Oude-Wetering nogmaals te confereeren ten einde langs min nelijken weg een oplossing te vinden. De heer Verweij stelt de waardeerende woorden van den heer Los op prijs, doch wijst er op dat de raad zich met de cijfers niet heeft in te laten. De heer Heemskerk zou gaarne zien, dat de heer Verweij aantoonde, dat de Raad in strijd met de wet heeft gehandeld. Dc heer Rotteveel merkt op, dat overleg met de schoolbesturen is gepleegd geworden op de conferentie d.d. 10 Juli 1931. Dc heer Verweij ontkent zulks. De heer Van Dooren vindt de zaak zeer eenvoudig. De ongemotiveerde aanvrage door het schoolbestuur gesteld om 2300 te vragen voor waterleidingaanleg is oorzaak, dat do Raad deze aanvrage op grond van abnormale eischen -heeft afgewezen. De secretaris krijgt hierna het woord en zet in een breed betoog uiteen het verloop van deze zaak. Spr. betwist het standpunt van den heer Verweij als zou de raad zich niet mogen inlaten met de kosten. De Raad is wel degelijk daartoe bevoegd en de reeds hierover gevallen Kon. Besluiten hebben be wezen, dat een gemeenteraad wel degelijk de aanvrage mag afwijzen op grond van abnon male eischen. Spr. haalt aan eenige citaten uit den commentaar van de heeren Laban en Ligtvoet, hoofdambtenaren aan het depar tement van onderwijs, die duidelijk doen uit komen, dat een schoolbestuur, dat aan het schoolgebouw hoogere eischen stelt, dan ter plaatse of in de omgeving als normaal gel den, verwachten kan dat in geval van con flict zulke eischen als abnormaal worden af gewezen. Dat de eischen te ver gingen is voldoende komen vast te staan uit het schrij ven van den bouwkundig inspecteur van het Lager onderwijs, die het aantal closets en urinoirs tot op de helft terugbrengt. Spr kan dan ook niet begrijpen hoe de heer Vemveij bij zijn bewering blijft, dat de raad in deze aangelegenheid iets onwettigs heefl gedaan. Ook het overleg heeft naar behooren plaats gehad. Spr. wijst op het schrijven van het schoolbestuur d.d. 25 Augustus 1931 waaruit blijkt, dat het schoolbestuur niet bereid was zijn gedane aanvrage in te trek ken. ten einde in overleg met inspecteur, school- en gemeentebestuur te komen tot ge meen overleg. De heer Strijk als wethouder wil niet lie ver dan deze zaak in der minne oplossen. Met de an'dere schoolbesturen is toch op de alleraangenaamste wijze onderhandeld. Als het schoolbestuur tot overleg bereid is en er kan een bevredigende oplossing gevonden worden dan kan het beroep nog ingetrokken worden. De Raad kan -nu het schoolbestuur zich niet heeft uitgesproken niets anders doen dan in beroep gaan. Met 12 tegen 1 stem wordt besloten tegen de beslissing van Ged. Staten in beroep te gaan. De heer Verweij stemde alleen tegen. Bij de bespreking verfwerk Burgemeesters- oning werd besloten een publieke aanbe steding te houden. De rondvraag leverde wei nig belangrijks op, waarna de Voorzitter de vergadering sloot. VAN TEGENWERKING EN ARGUMENTENNOOD Men schrijft ons van geachte zijde: In de raadsvergadering onzer gemeente, Woensdagmiddag gehouden, kwam ter sprake de drinkwaterleiding voor de Chr. School te Oudewetering. Vorige week meldden we, dat Ged. Staten geoordeeld hadden, dat het hebben van een drinkwaterleiding in een schoolgebouw geen overbodige luxe is. Zelfs niet voor dit troe telkind van Alkemade's Raad. Gelukkig voor deze achtbare vergadering kent de Wet de mogelijkheid, om na een uitspraak van Ged. Staten zich op de Kroon te beroepen. En, wie waagt't spreekwoord is bekend, komt jammer genoeg, niet altijd uit! Eere aan onzen Venvey. Geweerd heeft hij zich op zijn eenzame post, getracht wat hij kon om het gemeentebestuur terug te houden van deze weg, gewezen op misbruik van beroepsrecht. Niets mocht baten. Ons raadslid stond zeer sterk. Zie slechts zijn argumenten, die niet konden worden aangevochten: 1. Het schoolbestuur Weeft inspecteur, hoofdinspecteur en Ged. Staten aan zijn zij. 2. Uit de stukken blijkt, dat het gemeen tebestuur zich bewust is, in strijd met de wet te hebben gehandeld. 3. Andere schoolbesturen krijgen direct, op eerste aanvraag, wat hier wordt gewei- 4. Het gemeentebestuur heeft geleden ver liezen blijkbaar niet gezond kunnen verwer ken. 5. Niemand kan bewijzen, dat het school bestuur meer eischt dan de wet toelaat. 6. Het gemeentebestuur blameert zichzelf, wanneer het argumenteeren durft met een briefje van een bediende van een Haagsche firma, om daarmede het officieele schrijven dezer firma van zijn kracht te berooven. 7. Het ingezonden voorloopig plan, dat als stok dient om het schoolbestuur te slaan, is niet eens meer volledig uitvoerbaar. Het be stuur heeft op eigen kosten reeds voorzie ningen getroffen. Toch moest het beroep worden goedge praat Dat voorloopig plan is er immers nog. Een plan, dat wel niet meer in zijn geheel uit voerbaar is, maar tlat hindert niet. Een plan, dat door de Raad niet beoordeeld mag worden, omdat dit tot het werk van Burge meester en Wethouders behoort. Maar tegen het schoolbestuur willen B. en W. wel een enkel middel gebruiken, dat niet door de beugel kan. Het voorstel om in beroep te gaan werd tenslotte aangenomen met 12 stemmen vóór en de stem van den heer Venvey tegen. VLEESCHKEURING In den loop der maand Juni zijn ter Se cretarie aangegeven de volgende slachtin gen: Bedrijfsslachtingen: 14 runderen, 20 varkens en 2 kalveren. Noodslachtingen: b koeien, 14 kalveren, 2 varkens, 1 paard, 2 schapen en 1 lam. Ingevoerd werd 70 Kg. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen 265.75. xioa.uc... H C Glesbersl NoordwUk J C M v RUn, Leiderdorp J A Verhaar. RUnzaterwoude J P Wolvers, Woubrugge E M Mooren, Delft J v Arkel en gezin, Warmond P J Brugman, Noord- wökerhout Th J P Borst, Wouburgge C M v Goozen, Sassenhelm M M Oostveen, Warmond P J Koblonzweü, StompwUk J A Dobben. Noord wpkerhout E J v Haastrecht. VERTROKKEN naar: Woubrugge M N de Graaf. Hazerswoude J H Droog. Groningen A H Geerllng, Warmond A A Tersteeg. Warmond J W Hoogeveen Woerden P H WeUers, Edam H W v d Hulst, Heemstede J W M Hogenhoom cn goiin, Woubrugge A C v rt Geest, Alphen aan den RUn M C Mol. ALPHEN AAN DEN RIJN REDDING Toen mej. J. zich bij 's Molenaars liet overzetten kreeg ze bij het uitstappen plot seling een duizeling, met gevolg, dat zij en tevens haar driejarig kind te water ge raakte. Dc kinderwagen greep de veerman tijdig en het gelukte hem daarna ook mej. J. en haar kind te reddten. „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" De opbrengst van den bloempjesdag ten bate van het T. B. C.-fonds „Draagt Elkan ders Lasten" is f 238.69. ZENDINGSFEEST Het Chr. Nationaal Zendlngsfeest, gehou den In de hosschen van H. M. de Koningin- Moeder tc Soestdijk werd door een veertig tal personen uit Alphen meegenoten, die trots het triestige weer in de rechte stem WEDEROM GESCHENKEN VAN MR. GIBBS! Bij aankoop van een GIBBS' artikel moet U van Uw leveran cier een BON ontvangen. Een klein aantal van deze bonnen geeft recht op een interessant geschenk. Nadere gegevens vindt U op de bonnen. De Tip der Tips: TANDZEEP GIBBS ming waren. Het gezelschap reisde per auto bus van de M. O. D. A. en maakte op den terugweg een bezoek aan Hilversum. GESLAAGD Bij het gehouden Mulo-examen te Utrecht slaagden deze week voor het. diploma A: Maria Plan 1e en voor het diploma B Gerrit van Baren, heiden leerlingen der Muloschool met den Bijbel (Afd. ULO. Hoofd de heer A. Maaskant). INZET VERKOOPING Onder leiding van notaris R. van ü'en Berg is Dinsdag, het Heerenhuis Gnephoek No. 3 groot 8.05 Are ingezet door den heer w. v. d. Helm met 8800.—. Afslag in hotel 's Mole- naarsbrug 14 Juli a.s. v.m. te elf uur. BOSKOOP crisis-collecte. De collecte ten bate van het plaatselijk crisiscomité heeft ruim f 735 opgebracht. hulpbrug over de gouwe. Van Ged. Staten is bij b. en W. een schrij ven binnengekomen, waarin genoemd college zich kan vereenigen met de opvatting, dat het landverkeer over de Gouwe tijdens de uitvoe ring der werkzaamheden ten behoeve van de verbreeding van het vaarwater, thans niet meer door een pontveer zal kunnen worden onderhouden. Het college besloot daarom aan het dezerzijds gedaan verzoek tegemoet te komen door het leggen van een hulpbrug, welke tegenover de Bootstraat zal worden gebouwd. GEMEENTE-SECRETARIE. Wegens ziekte van den heer A. H. v. Gel deren, commies ter secretarie, is door B. en W. tijdelijk aangesteld de heer W. M. de Vos, die speciaal belast is met aangelegenheden be treffende de zorg vcor werkloozen. sluitingsuur der cafe's. Door de afdeeling Gouda en-omstreken van da Ned. R.-K. bond van hotel-, café-restaurant houders en slijters .,St. Joseph" is aan den raad een adres verzonden, waarin wordt ver zocht het sluitingsuur voor alle café's te bepa len op 11 uur des namiddags en de mogelijk heid tot afwijking, opgenomen in art. 95 der politieverordening te laten vervallen. B. en W. zijn van meening, dat er geen redenen aanwezig zijn om de gevraagde wijzi gingen aan te brengen. Het komt hun voor, dat in de practijk van geen bezwaren tegen het stelsel in de politieverordening opgenomen ii.l. als regel des avonds om 10 uur te sluiten, met de bevoegdheid van den burgemeester hiervan om bepaalde redenen te kunnen af wijken. is gebleken. Een algemeen sluitings uur van 11 uur des avonds lijkt B. en W. niet gewenscht. Werd aan het verlangen, n.l. het schrappen van art. 95 voldaan, dan zou de mogelijkheid om vergunning te verkrijgen, in bijzondere omstandigheden later dan tot 11 uur geopend te blijven, zijn uitgesloten. Ook dit achten B. en W. niet raadzaam. B. en W. stellen dan ook den raad voor afwijzend op het verzoek te beschikken. HAZERSWOUDE GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag 12 Juli des v.m. te 10Yz uur zomertijd. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging der verordening bedoeld in art. 9 le lid der Winkel sluitingswet. 3. Verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters. 4. Het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Neder- landsche Gemeenten voor buitengewone uitgaven. 5. Voorstel t.z. korting op de jaarwedden van het gemeentepersoneel en het hef fen van pensioensbijdragen. 6. Goedkeuring van de balans en winst en verliesrekening van de Bouwvereeni- ging „Volksbelang". 7. Aanvrage J. J. van Meurs (Rietveld) om afstandsvergoeding voor schoolkind. 8. Aanbieding der Gemeente-rekening over 1931. 9. Aanbieding der rekening van het Wa terbedrijf over 1931. 10. Benoeming commissie tot het nazien der rekeningen. CRISISSTEUN AAN MELKVEEHOUDERS. Voor steunuitkeering aan melkveehou ders hebben zich in onze gemeente 156 per sonen aangemeld, aan wien een bedrag van f 8538.75 tot steun werd uitgekeerd. Het aantal melkgevende koeien bedroeg 3795. EEN UITSTAPJE. De leden van de Ned. Herv. KnapenveT. „Het Mosterdzaadje" maakten met een drietal leiders der vereeniging per autobus van den heer Buitelaar van Waddinxveen een uitstapje naar Alkmaar, Bergen, Schoorl en IJmuiden. Ter afwisseling werd een uur op de Noordzee doorgebracht. Hoogst vol daan over wat dien dag was gezien en ge noten, keerde men ongeveer elf uur in ons dorp terug. KATWIJK VOETBALWEDSTRIJD Zaterdagavond a.s. te 7 uur zal op het ter rein aan den Nieuwen Duinweg de eerste wedstrijd om den Trousselot-Wisselbeker worden gehouden tusschen Quick Boys I en Y. F. C. I van IJmuiden. SCHIETWEDSTRIJDEN „DUINLAND" Naar we vernemen zal de Kring van Burgenvachten „Duinland", waaronder re- sorteeren de Burgenvachten van Voorscho ten, Katwijk, Oegstgeest, Rijnsburg, Valken burg en Wassenaar, dit jaar geen Kringwed'- strijden houden en dus ook niet meedoen aan den Gewestelijken wedstrijd in Den Haag;. Alleen de Burgenvacht Wassenaar had zich voor den Kringwedstrijd aangemeld, doch de Bondsregeling laat niet toe dat één Burgerwacht een „Kringwedstrijd" houdt. Naar we van bevoegde zijde vernemen moe ten zeer bijzondere omstandigheden de Burgerwachten (behalve Wassenaar) er toe genoopt hebben aan den Kring wedstrijd voorloopig niet mee te werken. ANIMO GENOEG Voor de betrekking van bode-concierge aan het nieuwe Raadhuis hebben zich 307 sollicitanten aangemeld. KATWIJK AAN DEN RIJN MIDD. TECHN. SCHOOL. Excursie naar de K.K.F. te Katwijk. Donderdag hield de afd. Bouwkunde van de Middelbaar Technische School te 's-Gravenhage onder leiding van de heeren Ir. Knuttel en De Bakker een excursie naar de Katwijksche Kalkeandsteenfabriek te Katwijk aan den Rijn. Een groot aantal stu denten, circa vijftig, had zich voor deze ex cursie opgegeven, wat niet te verwonderen valt, daar de Kalkzandsteen tegenwoordig overal wordt toegepast en het bezichtigen van een modern ingerichte steenfabriek, in volle werking, op dit oogenblik, nu er zoo veel steenfabrieken zijn stopgezet, een at tractie bcteekent. De bezoekers werden aan de fabriek ver welkomd door den directeur, den heer Van Herwaarden. Deze gaf als inleiding een uitvoerige be schouwing over de geschiedenis en de fabri cage van kalkzandsteen; meer in het bij zonder werd in het licht gesteld de vroegere en tegenwoordige wijze van produceeren, om ten slotte te komen tot het moderne grootbedrijf, zooals dit thans in Katwijk, met een jaarproductie van rond 50 millioten steenen, wordt uitgeoefend. Daarna werden de verschillende afdeelin- gen in de fabriek bezichtigd, waarbij opviel de degelijke, economische opzet, waarbij echter iedere overtollige luxe is achterwege gelaten. Vooral de nieuwe verhardingsruimten, welke volgens de nieuwste technische vin dingen zijn ingericht, alsmede het geheel automatisch verladen van de steen, trok ken groote belangstelling. Het was dan ook geen wonder dat men zeer voldaan huiswaarts keerde, nadat do heer Ir. Knuttel namens het gezelschap dcu heer Van Henvaarden hartelijk dank had gebracht voor zijn prettig en leerzaam rond geleide. ONVEILIG DUIN. Wegens schieten met scherp zal het duin achter de schietbanen onveilig zijn op: Maandag, Dinsdag, Woensdag, en Vrijdag van 9 uur v.m. tot 2 uur nam. en van 6 tot 0 uur n.m. Op Donderdag van 9 uur v.m. tot 9 uur nam. cn Zaterdag aan 2 uur tot TUINBOUW. De verwachtingen waren voor de vroege aardappelen niet hoog gespannen en hier door is de teleurstelling niet zoo groot als deze onder normale omstandigheden zou zijn geweest. Doch een teleurstelling bliift het als men door dagelijks hard werken en zwoegen niet in staat is iets te verdienen. Want verdiensten zitten er in bet algemeen niet aan met prijzen van f 0.70 tot f 1.20 per kist van 25 K.G. Voor export wordt de laat ste dagen weinig verkocht. Hiervoor zijn de genoemde prijzen voor mooie zandaardappc- len waarschijnlijk nog te hoog. Uit de prij zen, gemaakt op cxiportveilingen, valt dit op te maken. Onder de tegenwoordige omstan digheden is men niet gelukkig als men op export is aangewezen. Met peen is het up and down; vórige week ging het steeds in dalende lijn vanaf f 5.40 tot f 8 S0, doch begin dezer week, toen trouwens de aanvoer weer verminderde als gevolg van de lage prijzen, ging het weer op, van f 7.60 tot f 10.10 per 100 bos. Daarna kwam de daling weer. Naar sla vras laatst der vorige week bij na geen vraag. Duizenden draaiden door; ook hiernaar kwam weer even meer vraag met prijzen van f 0.60 tot f 1.80 per 100 krop in de goede kwaliteit. De veilingomzetten geven weer belang rijk lager cijfers te zien dan in 1931. KATWIJK AAN ZEE VERBETERING Dat ook onze kioskhouders aan het Zui- derstrand met hun tijd mee weten te gaan, wordt bewezen door den heer K. Haasnoot, die zijn kiosk van waterleiding deed voor zien. Ook is er voor de strandbezoekere een W. C. aanwezig. KOUDEKERK CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND De Afd. van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond hield dezer dagen een bestuursverga dering in het lokaal achter de Geref. Kerk. m aieze vergadering kwam o.m. ter tafel da Pachtwet-Ebels en in verband daarmede werd door de afd. een Pachtcommissie be noemd, bestaande uit de heer C. A. v. Dam te Hazerswoude en A. Roest te Leiderdorp. Voorts zal getracht worden gezamenlijk met de R.-K. L. T. B. en de afd. der Holl. Mij van Landbouw om te komen tot een com missie van zes voor de goede afdoening der zaken. Zij die gebruik willen maken van deze wet. wende zich allereerst tot deze heeren oan inlichtingen. GESLAAGD Heden slaagde te Den Haag voor het examen onderwijzer onze plaatsgenoot de heer C. Mieog. KEURINGSDIENST Aan het bureau van den Keuringsdienst werd gedurende afgeloopen maand ter keu ring aangegeven: bedrijfsslachtingen: 19var kens en 4 runderen, noodslachtingen: 1 var ken, 1 rund en 1 kalf. UITSTAPJE De Chr. Zangvereeniging „Koudekerks Gemengd Koor" heeft Woensdag per auto bus van den heer Langhout van Ter Aar een welgeslaagde tocht gemaakt naar het Gooi en Omstreken en de Chr. Meisjesvereeniging „Maria en Martha" per Boskoopsche Auto bus naar Arnhem en omstreken. LISSE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 12 Juli 1932, des avonds om half acht uur. 1. Wijziging van de verordening, als be doeld in art. 9 der Winkelsluitingswet. 2. Opheffing zekerheidsstelling van den oud-gemeenteontvanger, den heer J. C Zaneveld. 3. Aankoop van diverse strookjes grond langs den rijksweg nabij de Derde Poellaan. 4. Verkoop van diverse strookjes grond langs den rijksweg nabij de Derde Poellaan aan het Rijk. 5. Verzoek van het plaatselijk Crisis co mité, om beschikbaarstelling van een be drag van 10 cent per ingezetene voor on dersteuning in natura. 6. Rekening Burgerlijk Armbestuur over' j 1931. 7. Rekening 1931 en begrooting 1933 der Gezondheidscommissie, zetelende te Katwijk. 8. Comptabiliteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6