O De stand der landbouwgewassen P. VAN BERK JOOD VISCHMEEL MOTORPOMP of KETEL defect? NS PRAATUURTJE LAM). EX TUINBOUW Ito. f43 NICOTINE EN NICOTINEPRODUCTEN PETROLEUM-EMULSIE ALLE ARliKF EN VOOR PLANTEN ZIEKTEBESTRIJDING Levering >net garantie Laagste prijzen JEECEE-FABRIEK - Dir.: J. C. Manger MAASSLUIS - TELEF. aUe uren 176 De met tarwe bcteelde oppervlakte bedraagt ruim tweemaal zooveel als dc gemiddelde oppervlakte in de vorige tien jaren. De teelt van de andere granen is belangrijk ingekrompen, evenals die van peulvruchten en handelsgewassen. De stand der gewassen is over het algemeen goed te noemen. Aan het in do „Staatscourant" verschenen o\ erzicht omtrent de beteelde oppervlakte en den stand der verschillende landbouw gewassen, ontleenen wij het volgende: Dc met zomer- en wintertarwe beteelde oppervlakte bedraagt thans ruim 118.300 H.A. tegen 57.500 H.A. gemiddeld in de jaren 1921—1930. De teelt der andere granen is zeer inge krompen, rogge van gemiddeld 199.300 H.A. gedurende de genoemde 10 jaren tot 164.900 H.A. in dit jaar. Haver van 153.400 H.A. tot li 1.500 H.A. De totale oppervlakte met granen beteeld stpeg met bijna 9000 H.A. 439.700" tot 445.500 H.A. (we geven hierbij ronde cijfers). De peulvruchten, welker verbouw in 1931 niet onbelangrijk was uitgebreid, worden thans aanmerkelijk minder geteeld. De veld boonen verminderden met 16 pet., de erwten met ruim 10 pet., en de stamboonen zelfs met ruim 27 pet. (Vergeleken met 1931). Bij de meeste handelsgewassen valt even eens een sterke achteruitgang van de be teelde oppervlakte waar te nemen. In totaal verminderde deze groep met ruim 15.000 II.A. vergeleken met 1931. met 10.000 H.A. vergeleken met de vorige 10 jaren, wat v.n.l door de inkrimping van de vlasteelt met 11.000 H.A. komt. Slechts de kanvijteelt heeft zich, wat de uitgebreidheid betreft, geheel op het peil van 1931 kunnen handhaven. De oppervlak te kanariezaad daarentegen is ingeslonken tot 618 H.A. In 1031 bedi-oeg de oppervlakte 5.680. H.A. en in de bovengenoemde 10 jaren gemiddeld 2.500 H.A., ongeveer 11.5 pet. van die in het vorig jaar. Voorts verminderde hei koolzaad met ruim 36 pet., het mosterd zaad met 46 pet., terwijl het blauwmahn- zaad met meer dan de helft van de opper vlakte in het vorig jaar achteruitging. Dc teelt van consumptie-aardappelen geeft weder een uitbreiding te zien, welke op bijna 8 pet. kan Worden gesteld. Ook de fabrieksaardappelen vertoonen eenige toe neming. De suikerbieten zijn met bijna 2600 H.A. uitgebreid. De door dit gewas ingenomen oppervlakte bedraagt thans 68 pet. van de ffpmiddelde oppervlakte in de jaren 1928, 1920 en 1930. De totale oppervlakte bouwland vermin derde blijkens de opgaven met bijna 6000 Hectaren. Vergeleken met het gemiddelde der voor gaande 10 jaren bedroeg de vermindering bijna 29.000 H.A De weersgesteldheid. Gemiddeld over de geheele maand Mei waren de overdag-temperaturen en het ge- midde'de maximum achtereenvolgens 0.2 en 0.3 gr C. beneden normaal, terwijl het ge middelde minimum 0.6 gr. C. boven nor maal was. In de eerste decade van Juni was liet weer koel. De ochtendtemperatuur en bet gemiddelde minimum waren 2 gr. C.. 't gemiddelde maximum 2.5 gr. C. beneden normaal. Na den lOen trad warmer weer in. De temperatuur was gemiddeld 3 gr. C. boven normaal en herhaaldelijk kwamen maximum temperaturen boven 25 gr. C. voor. De hoeveelheid neerslag bedroeg gemid deld over het geheele land in Mei 69 mm., tegen 43 mm. normaal. In het noorden van Noord-Holland, in Friesland, Groningen en het noorden van Drenthe werd de normale Meei dan ooit is het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN Laat het doen door VEEMARKT tb. ROTTERDAM TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 9—5 u. te spreken. Zonder een ige verplichting ook thuis te ontbieden. hoeveelheid neerslag met 110 tot 140 pet overtroffen, in het zuiden van Drenthe en het noorden van Ovexïjssel met ongeveer 100 pet.; in,het overige deel van Noord-Hol land was de hoeveelheid neerslag 50 pet. en elders in den lande 10 tot 40 pet. boven nor maal. behalve in oostelijk Noord-Brabant en Limburg, vvaar de hoeveelheid 10 tot 35 pet. beneden het gemiddelde bleef. Van 1 tot en met 13 Juni was de neerslag belangrijk be neden normaal. In liet noorden des lands 80 tot 90 pet. overigens 50—80 pet., behalve in Zeeland en Zuid-Limburg, waar de hoe veelheid neerslag 20 pet minder was dan het gemiddelde. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in Mei 162, tegen 206 normaal, en van 1 tot 13 Juni 88, tegen 84 normaal. Behalve in enkele streken, waar plaatse lijke stortregens en soms ook hagelslag schade aanrichtten staan de gewassen er over het algemeen goed voor. De stand van de wintergranen is veelal iets gunstiger dan van de zomergranen. De eerstgenoemde gewassen staan goed tot zeer goed. Zomertarwe cn zomergerst staan goed, de haver tot vrij goed. In het noorden \*m de provincie Groningen lijden enkele per- ceelen zomertarwe aan kaligebrek, vooral op de lichte zandgronden. In de Veenkoloniën waar de tarweteelt zich eveneens weer heeft uitgebreid, is het gewas veel zuiverder van onkruid dan het vorig jaar. L'it Zeeland wordt gemeld, dat sommige perceelen nogal zwaar gegroeid zijn, zoodat er bij veel regen gevaar voor legeren bestaat. In deze provin cie wordt bij alle rassen roest aangetroffen. Veel rogge is reeds vóór den bloei tenge volge van zware regens, gaan legeren. Hoe wel liet standcijfer met het oog op de welig heid van dit gewas niet te boog is, mag daaraan in verband met vorenbedoelde om standigheid geen groote waarde worden toe gekend. De haver heeft in vele streken een onge- wenschte kleur, welke algemeen wordt toe geschreven aan de ongunstige structuur van den bodem, de koude en de bemesting met zwavelzuren ammoniak op daarvoor onge schikte gronden. Onder invloed van het thans heerschende warmere weer begint het gewas zich echter te herstellen. De veldboonen staan goed. De stand van de erwten loopt in verschillende streken, vooral in Zeeland nogal udteen. In Gronin gen komt veel vlekkenziekte (ascochyta) voor in het gewas. Naar schatting is in deze provincie ongeveer 95 pet. van de opper vlakte erwten bezet met kleine groene, en 5 pet. niet blauwe peulérwten. In Friesland nemen de kroonerwten ongeveer 10 pet in, terwijl het overblijvende deel ongeveer ge lijkelijk verdeeld is tusschen schokkers en kleine groene erwten. In zuidelijk Gelder land bestaat 90 pet. van de met erwten be zette oppervlakte uit kleine groene erwten en 10 pet. uit grauwe en vale erwten; in Utrecht nemen deze beide variëteiten achter eenvolgens 75 pet. en 25 pet. in. In Noord- Holand kan de verdeeling als volgt worden aangegeven: kleine groene 65 pet., schokkers 10 pet., kroonerwten 5 pet. en grauwen en vale erwten 20 pet. Op het vasteland van Zuid-Holland wordt bijna 90 pet. ingenomen door kleine groene erwten en 10 pet. schokkers, voorts komen eenige perceelen kroonerwten en vale en grauwe erwten voor. Op de Zuid-Hollandsche eilanden worden 60 pet. kleine groene erwten aangetroffen en 40 pet. schokkers; in Zeeland 40 pet. kleine groene erwten, 45 pet. schokkers en 15 pet kroonerwten. In westelijk Noord-Brabant bestaat bijna 90 pet. van de oppervlakte erwten uit kleine groene erwten; daarnaast komen nog enkele procenten voor, bezet met kroonerwten en vale en grauwe erwten; in het oostelijk deel dezer provincie beslaan de kleine groene erwten 95 pet. van de opper vlakte, met erwten beteeld. In de provincie Limburg is 70 pet. van de erwten kleine 1 groene, 10 pet. schokkers en 20 pet. kroon- erwten. De bruine en witte boonen hadden aanvan kelijk van het koude weer te lijden. De warmte van den laatsten tijd is echter aan het gewas ten goede gekomen, zoodat het standcijfer zich thans belangrijk boven het gemiddelde verheft. De stand van het vlas is eveneens beter dan gemiddeld in de laatste 10 jaren. In Groningen is ongeveer 50 pet. van het ge was witbloem, in de andere productiegebie den overweegt de witbloeiende variëteit in st erke mate. Op de Zuidhollandsche ei lap- den behoort 90 pet. van de geringe opper vlakte vlas daartoe. In Zeeland, waar thans meer dan de helft van het hier te lande verbouwde vlas wordt geteeld, is 95 pet. witbloem; in westelijk Noord-Brabant 75 pet. De overige handelsgewassen vertoonen een goeden stand, behalve het blauwmaanzaad, dat slechts vrij goed staat. In Groningen is dit gewas achterlijk terwijl de jonge plantjes in Zeeland zijn aangetast door valschen meeldauw. Allerwege worden klachten vernomen ovei den ongelijken stand van de aardappele.\ Na het poten is een koude, natte periode opgetreden, waardoor de ontwikkeling der planten werd tegengehouden. Zware slag regens hebben bovendien in sommige stre ken door korstvoiuning nog vertragend ge werkt. Gemiddeld is de stand van de con sumptie-aardappelen goed tot vrij goed. Bovenvermelde omstandigheden hebben zich bij de fabrieksaardappelen in versterkte mate voorgedaan. Op meerdere perceelen lag een groot percentage poters verrot in den grond, zoodat bijgepoot moest worden of omgebouwd. Bovendien kwam veel bescha diging door ritnaalden en emelten voor. Als gevolg van het late zaaien en door het ongunstige weer in Mei zijn de bieten plantjes achterlijk, doch thans wordt de ontwikkeling beter. De stand van de suikerbieten is vrij goed. Vrijwel in ale deellen van het land komt de bietenviieg hier cn daar voor. In Zeeland worden zeer veel eitjes van dit insect aan getroffen. In de bladeren treden reeds mi- neerende lanen op. Men vreest in deze pro vincie voor ernstige schade van de bieten- vlieg. De uien staan vrij goed. In Zeeland hebben verscheidene perceelen een te dunnen stand. De klavers vertoonden een goeden stand. Wat het wei- en hooiland aangaat, is er een groot onderscheid tusschen de lage en de hoogere perceelen. Door het koude weer, gepaard met veel regens dragen de lage lan den minder gras dan de hooger gelepc gronden. In verschillende streken wordt voorts weinig ondergras aangetroffen in de hooilanden. Door het warme weer groeit het gras thans snel, zoodat de stand van wei- en hooiland goed tot zeer goed kan worden genoemd. Samenvatting. Op grond van de vorenstaande gegevens kan de gemiddelde stand der verschillende gewassen over het geheele land als volgt worden weergegeven. De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven aan hoe gedurende de laatste tien jaren de stand gemiddeld in de maand Juni'was: wintertarwe 80 (70) rogge 77 (6S) wintergerst 75 (71) ».omertarwe 68 (70) zomeigerst 69 (70) haver 65 (68) veldboonen 68 (67) erwten 64 69) bruine boonen 69 (59) vlas 66 (62) kanariezaad 70 (67) koolzaad 71 (67) blauwmaanzaad 62 (62) karwij 71 (66) mosterdzaad 70 (69) consumptie-aardappelen 65 65) fabrieksaardappelen 55 (68) suikerbieten 61 (62) uien 60 (64) cichorei 67 (66) roode klaver 69 (65) witte klaver70 (68) weiland 76 (68) hooiland 74 (68) De correspondenten geven den stand op in cijfers, waarbij 100 uitmuntend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht en 10 mis lukt. RHABARBER-OOGST In Duitschland worden uitgebreide oppervlakten met rhabarber beteeld, die thans geoogst, in groote massa's op de markt aangevoerd worden. stand van het fruit en de warmoezerijgewassen Volgens mededeelingen van de Directie van den Landbouw kan het volgende over den stand van fruit cn warmoezerijgewas sen medegedeeld worden: Het fruit. Bladeren en bloesem van verschillende vruchtboomen kwamen dit jaar vrijwel ge lijktijdig tot ontwikkeling, waardoor do bloei te snel is verloopen en de vruchtzet- ting te wenschen overlaat. Bovendien wordt melding gemaakt van het optreden van vèel ziekten en schadelijke insecten. Door bespuiting worden deze echter krachtig be streden. De stand van de appels is slechts matig te noemen. Goudreinetten beloven veelal een aanmerkelijk beteren oogst dan de andere variëteiten. Het perengewas vertoont een nogal zeer afwisselenden stand. Gemiddeld staan de peren slechts matig. Ook de vroege kersen vertoonen een ma tigen stand, terwijl die van de late kersen vrij slecht wordt genoemd. Vermoedelijk eveneens ten gevolge van de ongunstige weersgesteldheid tijdens den bloei hebben de pruimen vrij slecht, de Engelsche krozen slecht gezet. De druiven beloven een goeden oogst. De perziken onder glas staan goed tot vrij goed, die in de open lucht matig tot vrij slecht. De stand van de roode en witte bessen en van de kruisbessen varieert van goed tot vrij goed. die van de zwarte bessen, welke in sommige streken in den laatsten tijd nogal geruid hebben, van matig tot vrij goed. De frambozen vertoonen een goeden stand. De warmoezerijgewassen Het droge koele weer was niet bevorder lijk voor den groei der .warmoezerijgewas sen, doch met het oog op de prijzen dezer producten kan dit veeleer als eene gunstige omstandigheid worden beschouwd. De vroegste komkommers liiden door vruchtvuur. De tomaten beloven een goeden oogst; de meloenen staau goed tot vrij goed. De sluitkool staar goed. Het betreffende jfer heeft meestal betrekking op de vroege sluitkool. Bloemkool staat vrij goed. De vroege aardappelen beloven een goe den oogst. De erwten, maar vooral de boonen heb ben van de droogte en soms ook van de koude geleden. De stand varieert van good tot vrij goed. De wortelen staan góed. De betrekkelijk lage standeijfers voor sla, elke in het algemeen van matig tot vrij goed wisselen, moeten vooral worden toegn- schreven aan het veelvuldig optreden van bladluizen. Ten tijde van het verzamelen der voor dit bericht bestemde gegevens hadden ook de aardbeien, vooral op de hoogere gron den, met droogte te kampen. De stand ver heft ziiih dientengevolge niet boven het ge middelde. Reuring van Tomaten voor zaad Evenals vorige jaren bestaat weer de ge legenheid tomaten, die zich onderscheiden door uniformiteit, mooie trossen, prima kwailiiiteit, enz. te laten keuren. Een commissie bestaande uit handelaren en leweekero komt het gewas te velde twee- maall beoord-eeü-en. Laten de tuinders todh in bnn eigen be lang steeds meer vragen naar gekeurd zaad en laten de handelaren hun prima zaden vergezeld doen gaan van een attest eener officieele commissie. Van zaad kan men toch zeggen: „het beste is nauwMjks goed genoeg". Inlichtingen en opgaven bij Ir RIEMENS, Naaldwijk £)e jubileum- rozententoonstelling Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Vereeniging ter bevordering van die Rozenteelt „Nes Jungunt Rosae", wordt dit jaar te 's-Gravenhage in „Pulchri Studio" een j u bill e umrozen te n toonstelling georgani seerd, welke gehouden zal worden van 22 24 Juli a.s. Gezien het vele, dat N.J.R. voor de rozen cultuur en voor de kenmi6 en de liefde voor de Koningin der bloemen gedaan heeft, ho pen we dat deze tentoonstelling schitterend zal slagen. Aan de activiteit van het Be stuur zal het niet liggen. De medewerking van alien, die belang hebben bij de rozencu-ltuur en van hen, die de roos als bloem van 'intense schoonheid beminnen, zal niet te vergeefs ingeroepen worden. Wij stellen ons veel voor van de a.s. aud-iëntieverl©ending van II. M. Roos en ho pen persoonlijk op die degen mede te tee kenen in het felicitatierpgister van hen, „die de Rozen vereenngen". Men lette op de data: 22, 23 cn 24 Juli a.6 MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau). Voerartikelen De positie voor spoedig leverbare mais werd in den loop der vorige week steeds moeilijker. Aangezien nieuwe booten begin j DONDERDAG 30 JLN1 N.V. HenneUam'sVischmeel. handel Schiedam Juli konden verwacht worden en de voor raden in de havens ontbraken, liepen de prijzen dagelijks op. Onder den invloed der schaarschte trokken ook de eerstaankomen, de en verderop stoomende booten iets aan, zoodat ten slotte mais over liet geheel vaster werd. Gerst bleef prijshoudend voor spoedig leverbare posten, voornamelijk Canadagerst Op termijn werd de -Donau-Russische gerst iets lager aangeboden. Rogge cn tarwe waren kalm. De tarwe wordt beinvloed door de verwachte aanbiedingen od den herfst van diverse Europeesche landen. Haver blijft vast in de goede soorten, doch er gaat wei nig of niets in om. Lijnkoeken zijn de laatste dagen vaster gestemd .zoowel de inla.ndsche als de Ame- rikaansche. Veel opleving in de vraag valt er echter nog niet te bespeuren. Voorgrond noten en palmpitkoeken, alsmede voor soyaschroot was daarentegen vrij veel vraag Meststoffen. Stikstofmeststoffen. In de markt positie van de verschillende stikstofsoorten kwam in de achter ons liggende week geen verandering. Zwavelzure ammoniak kan zich op het iets verhoogde peil behoorlijk handhaven cn ontmoette nog steeds een goede vraag, het vergevorderde seizoen in aanmerking ge nomen. Daarnaast had kalksalpeter ook een goede beurt, doch op het iets verlaagde peil. Chilisalpeter, ofschoon eveneens iets lager aangeboden, kwam sterk op den achter grond. Kalkammoniaksalpeter werd ook slechts matig gevraagd. Op het nieuwe seizoen was nog geen der producenten aan de markt De onderhande lingen over een mogelijke overeenkomst duren nog voort. Tliomasmeel. Nadat de vraagprijzen der Belgische fabrieken gestegen ware» boven de hier in het binnenland genoteerde hebben deze laatste zich in de afgcloopen week daaraan weer aangepast. En nu komt het er verder maar op aan, hoe het in het kamp van producenten en dat van consumenten gaan zal. In België eenige inkrimping en stopzetting van een enkel werk; dit laatste is echter dikwijls eerder productieverplaatsinig naar een ander werk van hetzelfde concern, dan productie beperking. In Duitschland breidt de productie zich eenigszins uit, tengevolge van 't ontvangen van grootere Russische bestellingen in ijzer en staal. De invoeren van Duitschland zijn den laatsten tijd niet groot. De cijfers zijn: Invoeroverschot Mei 1932: 29.300 ton. Idem Mei 1931: 50.000. Over de twee maanden van het seizoen wordt zulks: Invoeroverschot April-Mei '32: 61.200 ton. Idem 1931: 109.100 ton. De vastere markt van de laatste weken is in hoofdzaak ontstaan door de vrij goede vraag van de -zijde der Nederlandsche im porteurs. De allesbeheerschende vraag op de thomasmeelmarkt is echter deze: zal de consumptie in gelijke mate verminderen, als de productie? En 300 neen, waar is dan de vermindering grooter? Opvallend is in dit verband ook de meer dere belangstelling, die uitgaat naar het ar tikel gemalen Noordafrikaansch fosfaat, yr Ook de superprijzen, die vrijwel gelijk zijn aan de thomasmcelprijzen. worden met be langstelling bekeken. Superfosfaat Dit artikel is bij de tegenwoordige prijsverhoudingen niet duur te noemen. BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren: 9-5 en 7-9, Zaterdags 9-1 en 6-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN, eeene uitgezonderd INFORMATIëN en INCASSO'S over hel geheele land. Bel op: DELFT 1518 WIJ REPAREEREN ALS NIEUW P. VAN DER ZEE Molslaan 44 DELFT Telef. 1518 Nu mogen ze vam den ouden praat jes- maker zeggen wat ze willen, maar dat hij van kaas eten geen kaas gegeten heeft, laat hij zioh niet aanleunen. Hij doet het dagelijks één, meestal twee maat Oudërwetsohe gewoonte!? 't Zij zoo. In de vorige eeuw, waar bijna de helft van mijn leven in ligt, was een boterham geen boterhiam als er geen kaas op was. Zoo was het tenminste bij ons. En we kochten in den herfst niet alleen brandstof voor den winter, en brachten ndet alleen winter aardappelen in den kelder, dooli sloegen ook winterkaas op. Ik w eet nog heel goed, dat het vouwen van de kaashoek over d-e wrongel in de kaaskuip met de uiterste zorg uitgevoerd w erd orn toch vooral straks een mooie regel matige eter in de kaas geperst te krijgen. Ja, over die wrongel en de bewerking daarvan," moet ge me niet praten. Dan loopt het water me nog weer om de tanden, want niet alle wrongel, die uit de kaasketel in de kaast rog kwam om straks door de wrongel molen te gaan, kwam in de kaasvorm terecht; de dorsohende os mag niet gemuilband worden, en ik als wrongel bewerkende ka-zer deed als zoo'n ongemuil bande 06. Nu vraagt ge mij. waar ik heen wil met mijn gebabbel uit mijn jongpns- en jon-ge- lin<2sjaron. e Och, daar mocht ik nu eens zoo aan ko men slaan te dénken toen ik las van DE PROVINCIALE KAASKEURINGEN Ge weet, men denkt vaak mei heimwee terne aan de ..goeden ouden tijd" toen we „jong met elkaar waren". En natuurlijk aan de dingen, die je in dien tijd het meest aan het hart gingen. Nu daar was kaasmaken één van. Vergeleken met thans moesten we met heel primitieve middelen werken. Maar, jong, met wat een lust werd dat ge daan! Wat een ijver werd toen betracht om een prima product te verkrijgen. Meer dan thans? Ja, dat durf ik niet be weren, doch ik heb 6om6 zoo'n vaag ver moeden, dat bij menigeen niet die lust, die arbeidsvreugde gevonden wordt, die vroe ger aan den dag kwam. Of komt dat omdat ik oud begin te worden (hoewel ik me heel jong gevoel) en het oude daarom hooger in waarde 6oms stel dan het nieuwe, wat meer menschen, op bepaalden leeftijd gekomen, beginnen te doen. Ik hoop dat dit de reden van mijn pesei mistische kijk is. Doch ais ik liet zie, dan geloof ik dat het toch niet alleen bij mij ligt Moet ge lezen wat in het jaarverslag van de in 1931 te Utrecht gehouden kaaskeurin gen staat: In 1931 werden onder leiding van Dr. Ir. P. N. Boekei, wederom drie kaas- keuringen gehouden, resp. van Mei-, Juli- en Septemberknas. De deelnemers zijn aangesloten bij de kaascontröle. On der de deelnemende bedrijven was een aanmerkelijk aantal, waar vanwege het zuivel co neu Ie ntsobap het vorig jaar hulp was verleend bij de kaasbereiding. Daar door is het mogelijk ecnig inzicht te ver krijgen in de resultaten van de voor lichting. Vermoedelijk tengevolge van de ongunstige tijdsomstandigheden, was het. aantal aangiften ruim 30% lager dan het vorige jaar. Zulks is natuurlijk een ver keerde bezuiniging, want juist thans is het voor de kaasbereiders van het groot ste belang, dat hun product goed is, waartoe deelname aan de keuringen veel kan bijdragen. Er kwamen 81 aangiften voor de keu ring in. Dit is ongeveer 3Y2 van alle aangeslotenen bij de kaascontröle in deze provincie. Een ieder zal moeten toe geven, dat het aantal deelnemers v< grooter behoorde te zijn. Drie en een half van iedere honderd aan geslotenen 't Is me wat! Natuurlijk zullen er wel EEN HEELE HOOF BEZWAREN door de wegblijvers te berde gebracht wor den. Er zullen een heele hoop ontevredenen zijn; ontevreden hierover, ontevreden daar over. Niet ontevreden over zich zelf. O, neen! Ge moet maar eens opletten bij die ontevreden mensohen, bij hen die over allen en alles wat hebben te zeggen. Die lui spreken alleen met volle tevredenheid overzichzelf. En ontevredenen zijn altijd ontevreden. Niets is goed. De Serviërs hebben een juist spreekwoord, n.l. wanneer men aan een on tevreden mensoh een worst schenkt, zal hij nóg mopperen, dal de woist krom is. Tegen zulke menschen is geen praten. Ook niet tegen ben, die ondanks allerlei bezwaren die naar voren gebracht werden, ook door ons en meer anderen, die heele- piaal niet belanghebbend bij een of andere zaak waren, tooh OP GANSCH ONGESCHIKTEX GROND ZWAVELZURE AMMO NIAK HEBBEN UITGESTROOID koude ke Die lui komen nu tb u is. Ge kunt daarvan lezen in de berichten i van de Directie van den Landbouw over „den stand onzer landbouwgewassen" (zie el-deie in ons blad) waarin medegedeeld wordt, dat haver soms een ongewenechte kleur vertoonde, wat toegeschreven werd aan een ongunstige structuur van den bo dem, aan de koude en aan een bemesting met zwavelzure ammoniak op daartoe ge heel ongeschikte gronden. Daar debt ge nu het bezwaar van te koo- pen, alléén omdat het goedkoop is. Dit goedkoop koopen doet me denken aan den boer. dien ik op een van mijn zwerftoohten ergens in het veld ontmoette, en mei wien ik aan den slootkant gezeten, een gezellig babbeltje babbelde. En toen we, na ieder een sigaar uit mijn sigarenkoker te hebben opgestoken, en wat philosophische opmerkingen over het weei en den stand der gewassen te hebben ge maakt, op wal familiaarder voet kwamen, deelde hij, met een zeer vertrouwelijke blik uit zijn linkeroog het rechter werd, zc dat bij wijze praat altijd het geval is, sloten tijdens de bekentenis mij mede, dat hij i n plaats van chil ikalkmergel uitstrooide. Dat was veel en goedkooper. Je had wel tienmaal zooveel voor 't zelfde geld, en 't was toch ook kunst mest, watte! Ge begrijpt wel, dat ik hier niet veel land bouwtheorie verkondigde. 't Is. dat is bekend, niet goed paarlen voor denboer voor zóó'n boer, te wer pen. Maar dat er raar geredeneerd kan worden merkten we dezer dagen nog toen een Limburgech blad ons wijs wilde maken dal in het pas geopende abattoir te Kerk- rade DF. VARKENS EERST AFGESLACHT WOODEN EN ENKELE OOGF.XBLIK- KEN DAARNA WEER NORMALE VARKENS ZIJN. „De stroom wordt ingeschakeld en wel op zoodanige sterkte, dal het dier niet gedood, doch slechts bedwelmd raakt. Tijdens deze bedwelming wordt het snel afgeslacht. Deize bedwelming duurt niet lang. Na drie, vier minuten komt het dier. als men bet rustig laat liggen, lang zaam weer bij. Het krabbelt moeizaam op zijn pooten en schommelt in het eerst nog wat onwennig heen en weer, doch verder ondervindt het geen nadeelige gevolgen van de electrooutie en het ge draagt zich na eenige oogenblikken weer als ieder normaal varken". Dat is nog eens een voordeelige manier! Eerst afslachten en dan eenige oogenblik ken later weer een nonnaai verken, 't Is te doen en voor de antivivisectiebond een uilkomst. Bovendien voor de vegetariërs, een buitenkansje, die zoo nog eens, zonder gewetensbezwaar, een hartige brok eten kunnen krijgen. Dat zullen de vrij zeker ook wel krijgen. Ge moet weiten, dat het op IJsland tot voor kort gewoonte was, dat allen, die va cantia hadden, dien vrijen tijd besteedden door de boeren te helpen hooien. Ze vf dienden daarmede alleen kost en inwoning gedurende dien tijd. Doch thans ga am ze met de ha-ringvisschera mede en krijgen daa-r behalve kost en inwoning, ook nog loon. Op initiatief van Prof. van Hamel hebben nu 200 Nederlan-dsohe studenten zich aangemeld om de IJslamdsohe boeren te helpen hooi binnen te brengen vi schapen, die veel op IJsland gehouden wor den. De studenten loeren zoo het merk waardige eiland in de IJszee meteen ken nen. Er kunnen 33 deelnemen aan deze hooi oogst, 21 heeren- en 12 daimesstudej.iten. Ze moeten de kosten aan de re:6 verbon den, zelf dragen, krijgen alleen van den boer vrij kost en inwoning. Ze zijn zes we ken van buis, waarvan 4 op IJsland door gebracht worden. Da t at! Zoo wil ik mijn va can tie ook wel eens geven. Wie wil de praatjesmaker hebben? Denk er echt-er aan: ik heb een vrouw en die moet en wil en zal, naar liet voorschrift •n mam steeds volgen. Op zijn hielen. Ge weet het adres: Praatjesmaker, Bu- sa-u van dit blad. Dut adres is ook goed te weten voor hen, die mij helpen kunnen en willen om EEN ZIEKE, DIE RUIM ACHT JAAR ZIEK IS, AAN EEN ARONSSTAF TE HELPEN. Op verschillende plaatsen komt deze plant met zijn lange tros met gele bloempjes en zijn uitviltige bladen voo-r. De officieele naam is Verbascum Thapsum. Er is een zieke, die ruim aoht ja-ar te bed Ligt en veel pijn lijdt en tot verlichting daarvan deze plant met succes gebruikte. Doch'de plant is tweejarig en ging dus dood. Nu zit ze zonder en vroeg onze hulp. 'k Heb in de omgeving mijner woonplaats al eens ge zocht, doch zonder resultaat. Wie helpt me aan een plant. Zenden aan hel genoemde adres. De zieke en ik zullen U zeer dankbaar zijn. Met. jonge planten en met zaad is ze o-ok gebaat voor volgen-do jan en. Zooal6 uw tuin gebaat is mei het Ook de paden. En dat is 6oms een heefle toer. Welnu, als wegsolioffelen niet baat, maak dan zoo'n plaats totaal onvruchtbaar. Daa.r kunt. ge natuurlijk een middel voor krijgen, een z-g. Onkruid-dood er. Maar voorde el iger is het, om zelf zooiets te maken. Dat gaat vrij gemakkelijk Maak een heele sterke zout oplossing. Op 4 L. water b-v 1 K.G. zout, en bewerk daar de plek mee. Dit moet goed zijn zegt men. Bij ervaring1 weet ik het met Wel weet ik, dat mijn tijd om is. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. Apropos. Om rozen zooveel mogelijk to laten bloeien, raad ik ernstig aan om een uitgebloeide roos zoo vroegtijdig mogelijk te snijden en niet al te kort Tot aan liet eeiste blad met vijf volledige blaadjes. Zooa-ls ge zult zien zitten boron aan do takken blad-eren met drie blaadjes en ver- naar beneden hebben ze vijf blaadjes. Zoover de steel (als er tenminste geen knop meer aanzitten) afsnijden en de roes zal zijn best doen weer te bloeien. Dit weet ik wel weer uit ervaring.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8