DONDERDAG 30 JUNI 1932 TWEEDE BLAD PAG. S BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is toegekend de zilveren ©ere medaille der Oranje-Nassau-orde aan W. Iran Zijl, schrijver le klasse bij den Pen sioenraad. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE UITBREIDING VAN HARSKAMP. De minister van Economische Zaken en Jran Defensie hebben op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Van Braambeek inzake een voornemen tot uitbreiding van het schietterrein bij Hars kamp geantwoord, dat het overleg in dezv aangelegenheid nog niet beëindigd is. PHILIPS' BEDRIJFSPOUTIE. Naa/r aaimleiddinig van desbetreffende vra- Sn van het Kamerlid De Visser, deelt Mamiieter van Justitie omtrent de bedrijfe politie van PiMliipe o.m. mede: De z.g. PhdiLiipepolditiie, bestaande uiit bui tengewone gemeenteveldwachters en onbe zoldigd© rijksveldwachters, is in beginsel bevoegd om ook buiten de terreinen der Pfodiliipsfabnieken eurveallilaince uiiit te oede- pen en deenoodiig op te treden. Terreur vain die zijde is reeds door het pahbtelijk toezicht uiteraard uitgesloten. Inderdaad komt het wel voor, dat de be- beflcken politie ook in de overige gedeelten .van de gemeente Eindhoven politiediensten uitoefent. Het hoofd van plaatselijke po litie kan die diensten vorderen en aan die ^ordering dient te worden voldaan. De lea ding berust dan niet bij een „zoogenaam- den inspecteur", dobh bij een bezoldigd in specteur van gemeentepolitie. Van een ge bruik van vuurwapenen door de Phdiüps- politie blijkt nog geen sprake te zijn ge weest. Mocht de dringende noodzakelijk heid daarvan blijken, dan is er geen enkede reden, waarom zij zich indien zij zich houdt aan de ter zake gegeven voorschrif ten van het gebruik van vuurwapenen (oude moeten onthouden. Dat de contröde op personen redelijke flenzen zou overschrijden en abnormale men zou aannemen, is den minister niet men blijken. HET AMSTERDAMSCHE DRAMA l DE WETHOUDER VAN FINANCIEN ERNSTIG GESCHOKT Voor de 8.d.a.p.-fractie, ze^ deVrijheld fehrljvend over de moeilijkheden in Am- Herdam, komt bij al dit fraais nog het wei nig aangename feit, dat wethouder Eduard Polak door den loop der jongste gebeurte nissen vrij ernstig is geschokt en daardoor eeruimen tijd zijn werkzaamheden niet zal kunnen waarnemen. Dat de wethouder voor ide financiën gedwongen was te stemmen tegen een maatregel als de tijdelijke loon- korting van 3 pet. voor het gemeenteperso- neel, hoewel daarmede tevens ©en korting krachtens het Kortingswetje op het spel Stond, moet hem, den verantwoordelijken man, sterk hebben aangegrepen, evenals 't feit, dat de houding der meerderheid van id© Raadsfractie inclusief de drie wethouders idoor tal van vooraanstaand» figuren in de fcd.ajp. is afgekeurd. SCHOENMAKERSPATROONS EN WINKELIERS VERGADERING VAN DE CHR. BOND BE TOESTAND IN HET BEDRIJF. In 't gebouw voor C.S.B. te Utrecht, hield gisteren de Chr. Bond van Schoenmakers patroons en Schoenwinkeliers zijn 12e jaar vergadering. Nadat de vergadering met psalmgezang, geloofsbelijdenis, Schriftlezing en gebed was ingeleid, hield de voorzitter, de heer G. B rob bel, van Vlaardingen, zijn openingsrede Hij verwelkomde hierin den heer Fred. H. Hoek, vertegenwoordiger van den Rijks voorlichtingsdienst. In de crisis aldus spr., die gewezen had op de teekenen der tijden moeten wij middelen beramen, om er zoo goed moge lijk door te komen. Het is in verschillend© plaatsen droevig gesteld met de vakgenooten. Er is een moor dende concurrentie in het reparatiebedrijf, waar gewerkt wordt voor prijzen, waarvoor de goede vakman nog geen materialen kan koopen. In het winkeliersbedrijf is het nóg slechter. Niet alleen de vele mode-snitten zijn daarvan oorzaak. Er schijnt onder de fabrikanten een wedstrijd te zijn, wie de slechtste schoen kan fabricereen. Ons land wordt overstroomd met een rommelproduc- tie niet alleen door buitenlandsche, maar ook door binnenlandsche fabrieken. Dat werkt weer funest op het reparatiebedrijf. Men kan toch geen paar schoenen van f 2.95 voor 13 gaan repareeren? Met klem drong spr. er op aan, vast te houden aan een behoorlijke kostprijsbere kening. De contingenteering schijnt niet veel goeds te bewerken. Voor werkverruiming kan de gemeente veel doen. D© bonnen voor schoenreparatie van maatschappelijk hulpbetoon mQeten aan de bona-fide schoenmakers ten goede komen. Het bondsleven ontkwam niet aan de cri sis. Tooh werden er drie nieuwe afdeelin- gen opgericht en sloot de vereeniging te Groningen zich aan. Spr. wekte op, zich niet door de omstandigheden te laten neerelaan, maar juist in dezen tijd zich te laten leiden door de solidariteitsgedachte, die 1 Cor. 12 ons leert Spr. herdacht den heer A. Hardenbol, die voor het hondsleven veel beteekenis had. Jaarverslagen. Onder leiding van 'den Fondsvoorzitter, den heer M. Vos, werden de zaken van 't Ziekenfonds afgehandeld. De verslagen wer den goedgekeurd. Den administrateur, den heer J. Spaans, werd dank gebracht voor zijn arbeid. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren W. v. d. Poel en J. L. K. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Jan Hardenbol, van Rotterdam, vermeldde de oprichting van afdeelingen te Gorindhem, Haarlem en Katwijk. Het leden tal steeg toé 225. Het financieel verslag van den penning meester, den heer Spaans, sloot in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van f 1397.96 met een batig van f54.25. Het jaarverslag en de rekening werden goedgekeurd, Den penningmeester werd onder dank der vergadering De begrooting voor 1932'33 sluitend -in ontvangst en uitgaaf op f 1369.24 werd goed gekeurd. Bespreking voorstellen. De afd. Dordrecht had een voorstel inge diend tot verlaging der contributie. Het hoofdbestuur had hierop afwijzend geprae- adviseerd. Na bespreking, waarbij bleek, dat geen der afgevaardigden voor verlaging was, trok de afdeeling Dordrecht haar voorstel in. 't Voorstel van het hoofdbestuur, om de con tributie weer vast te stellen op f6.50 per jaar, werd aangenomen. Besloten werd op voorstel van het bestuur om de Kon. goedkeuring aan te vragen op de statuten. Middagvergadering. In de middagvergadering waren aanwezig de heer Bergen, secretaris van den B.K. Bond en mr. van Andel, adj.-dir. van het bureau der Chr. Middenstandsvereeniging, die door den Voorzitter werden welkom ge- heeten. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. Brobbel, van Vlaardingen, herkozen. Her benoemd werden ook de bestuursleden de heeren De Groot en Vos. In de vacature van den heer Ouendag werd gekozen de heer M. Tiemens, te Groningen. De heer M. de Groot bracht verslag uöt van de Centrale Propaganda-Commissie. De idee voor Chr. Patroonsorganisatie wint ook in het schoenmakersbedrijf steeds meer veld. Dria nieuwe afdeelingen werden gesticht en vele verspreide leden werden gewonnen. Besloten werd het volgend jaar weer te Utrecht te vergaderen. Toespraken. De heer mr. van 'Andel sprak namens de Chr. Middenstandsvereeniging de vergade ring toe en wees op noodzakelijkheid van aaneensluiting van Chr. Middenstanders. De heer Bergen hield een toespraak namens den R.K. Bond, die erop aandrong, dat de Bond zou blijven aangesloten bij de Chr. Middenstandsvereeniging; dat strekt tot ver sterking van den Bond. De heer F. A Hoek, ambtenaar van den Rijksvoorlichtingsdienst, die namens den dienst de volle medewerking toezegde voor De Voorzitter dankte de sprekers, en zeidle, dat juist in deze tijden een groot een heidsfront noodig is. Spr. hoopte, dat de samenwerking tusschen den bond en de Chr. Middenstandsvereeniging goed zal zijn. Het voorstel-Dordrecht om het contact met de Chr. Middenstandsvereeniging te verbre ken (waarop 't bondsbestuur afwijzend had ge-prae-adviseerd) werd met 36—7 stemmen verworpen. De afd. Rotterdam had ©en voorstel inge diend om te besluiten tot oprichting van een fonds Steun bij Overlijden. Na bespreking werd besloten om deze zaak in studie te nemen; tot leden der studie-commissie wer den benoemd de heeren Spaans, v. d. Berg en Houwelingen. Het volgend jaar komt deze zaak dan weer op de bondsvergadering aan de orde. Besloten werd om, als in dit hondsjaar een lid overlijdt, een halven gulden per lid te storten voor een uitkeering aan de getroffen familie. De heer M. P. v. d. Kruk, van den Haag, hield een rede over het onderwerp: „D.G.H." De spreker hield een van. humor tintelen de rede, waarin hij tal van vaktermen als beeldspraak had ingevlochten, terwijl hij ook verschillend© persoonlijkheden uit het leven van den bond ten tooneele voerde. Maar dit woord had daarnaast een diep ernstigen in slag, waar in vele mooie opmerkingen wer den gemaakt, rakendie het zakenleven van dezen tijd, het leven van den Christen-mid denstander in deze tijdsomstandigheden. Op de rede, die met veel applaus begroet werd, volgde bespreking. Na afdoening van nog enkele zaken werd de vergadering ge- SCHOOL VOOR DE GRAFISCHE VAKKEN VIERING VAN HET 25-JAR1G BESTAAN VERDEDIGER NEUTRALE VAKBEWEGING EN BESTRIJDER VAN DE CHR. SCHOOL Op 27 Mei 1.1. namen we van bevriende zijde een artikeltje op over een ambtenaar van de zgn. neutrale Ned. Bond van Gem.- ambtenaren, die in gemeenten, waar een aanvrage voor het oprichten van een bij zondere school is ingediend, waarvan hij blijkbaar kennis krijgt, de onderteekenaars van de aanvrage gaat bezoeken, en ©r op aandringt, dat deze zullen verklaren hun kinderen niet naar de op te richten school te zullen zenden. Onwaar, zoo schreef het Hoofdbestuur van genoemden bond ons. Wel waar, herhaalden wij. vraag het maar aan uw heer Van Hazelen. Toch niet waar, repliceerde het Hoofdbe stuur weer: dat zeggen wij en dat zegt onze vriend Van Hazelen ook. Voorts zendt het Hoofdbestuur ons een lange verklaring over de uitdrukking: „met financieele steun van de bond"; dat ons ge zegde. dat de leden nu weten, waarvoor de contributie gebruikt wordt, naar zijn mee ning niet juist weergaf. En ten slotte stelt het Hoofdbestuur, als wij het dan onbe trouwbaar achten, voor, een commissie van onderzoek in te stellen Wij zeiden niet, dat het Hoofdbestuur on betrouwbaar is. Maar het is blijkbaar niet goed op de hoogte van de wijze, waarop zijn ambtenaren de strijd voeren; en aan een commissie hebben wij geen behoefte. En, naar wij vermoeden, het Hoofdbestuur ook niet, als wij nu na de vorige opmer kingen, 't volgende in herinnering brengen: Op 23 Mei j.l. heeft de heer Van Hazelen bezoldigd bestuurder van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, in Rheden, zit tend aan een tafel in hotel De Engel, ten aanhoore van meerdere personen tijdens een voor-bespreking over de salarieering van 't personeel dezer gemeente, de uitgaven voor onderwijs bestreden, door als zijn meening te kennen te geven, dat door de gelijkstel ling, enz., een te groot aantal bijzondere scholen werd opgericht Genoemde heer Van Hazelen trachtte zijn meening te staven door de mededeeling, dat hij meerdere ouders, die de lijst tot aan vrage van schoolstichting hadden geteekend tegenover hem bereid had gevonden tot de schriftelijke verklaring, dat zij hun kinde ren niet zouden zenden naar de door hen zelf aangevraagde school. Het gel\eele gesprek stond in het teeken van bestrijding van de Christelijke school met de bekende verouderde argumenten. Uitgangspunt was critiek op de uitgav der gemeenten. Hoe en waar genoemde heer nu aan de adressen kwam, laat ons volmaakt koud; vast staat, volgens geloofwaardige getuigen dat hij, in kwaliteit nog wel, de Chris telijke school bestrijdt; en de voorstanders van dit onderwijs, die lid zijn van deze zg. neutrale vereeniging, weten nu, waarvoor hun contributie gebruikt wordt. Is het nu voldoende?. Gisteren is te Utrecht herdacht het vijf en twintigjarig jubileum der School Grafische Vakken. Nadat de reünisten op het Stationsplein waren ontvangen trok men in optocht naar het schoolgebouw aan den Jutfaasschen Weg, waar de heer Ad. M. C. Stok, uit Den Haag, voorzitter der Ver. an Oud-leerlingen en van het lustrum- de Wethouders Smulders en De Boer woon den deze opvoering bij. In het spel werden verzinnebeeld, hier en daar gechargeerd, de drukstijlen, die in da laatste dertig jaar den boventoon hadden. De vette, ziellooze letters uit het begin der eeuw, de haargolfkrullen uit 1910, de gestileerde steendrukletters, de décormotie- ven en de mediaeval passeerden de revue. Daarop kwamen in een motorboot over den Leidschen.Rijn de architecten, in bohemiens*- kostuum I un invloed op het drukwerk oefe nen onder het motto „maak zelf uw eigen letters de Wijdeveldsche richting met zijn onleesbare letters. De „nieuwe zakelijkheid" van de onderkast-letter (weg met de hoofd letters) was het volgende type, terwijl ten slotte de fotografen in ballonbroek en sport- pet gestoken het verhoog opstormden, orn comité de reünisten welkom heette. De heer „7les ^t h^ fotomoniaSe vol te plaïken. J. Morks, ond-voorat er der vereemKmg,. laate(o yera ,uWda dan. dankte namens de reünisten en betuigde er-j kentelijkheid voor het organiseeren van het I jr,5n groep zal nooit bij 't grillig zoeken wijlen; feest De heer S. de J o n g h, sprekende 3 directeur, leeraars en leerlingen, bood nieuwe electrische klok aan. De heer K e 111 i t z, voorzitter van het bestuur, aan vaardde met een woord van dank namens het bestuur het geschenk; In de teekenzaal opende daarop de heer Kettlitz de ten toonstelling van werk van leerlingen en oud-leerlingen, waarna de heer L. Levis- _on de bekroningen bekend maakte. De morgen werd besloten met een noenmaal in den Raadskelder. De receptie. In hotel „des Pays Bas" had na de lunch des middags te 2 uur een receptie plaats, waarop het bestuur der school belangstel lenden de gelegenheid bood hun gelukwen- schen aan te bieden. Bij den aanvang der receptie sprak de voorzitter, de heer Kettlitz, een zeer uitvoerige en verzorgde herdenkingsrede uit waarin hij al hetgeen de school in de jaren van haar bestaan medemaakte, beschreef en van haar bloei en beteekenis getuigde. Spr. bracht tevens dank aan allen, die hebben medegewerkt de school te brengen, tot wat zij nu is. De heer Ad. Stork sprak namens de Ver. van Oud-leerlingen en bood den voor zitter met een hartelijk woord een inktpot aan. De heer C. C Callenbach offreerde namens de Redactie-commissie aan het be stuur exemplaren .van het vijfde lustrum- boek. Ter zeer druk bezochte receptie versche den hierna o. tm. de burgemeester, dr. J. P. Fockema Andreae, wethouder A. H. Smul ders, gemeente-secretaris dr. J. de Lange, de hoofd-commissaris van politie Schuite maker en verder vertegenwoordigers der bestaande typografen-organisaties, van den Ned. Bond van Leeraren bij het Nijverheids onderwijs en van de Ver. van Boekbinders patroons, alsmede directeuren van inkt- en papierfabrieken en vele oud-leerlingen. Vele bloemstukken werden aangeboden, vele telegrammen en schriftelijke gelukwen- schen kwamen verder binnen. In den tuin van het theehuis in het park „Oog in Al" was in de schaduw der hooge beuken bij de muziektent, die een decoratie ven achtergrond vormden, het tooneel opge slagen, waarop het „grafisch lustrumspel", dat de heer Lex Barten ontwierp en waarbij Dr. P. H. Ritter Jr. 21 toelichtende, vier-rege- lige coupletten dichtte, die hij, met micro- foonversterking voor de toehoorders decla meerde. Er bestond voor dit evenement groote be langstelling. De Commissaris der Koningin, de Burgemeester, de Gemeente-Secretaris en De jongens, onze jongens, onze school. Hun deel is: eenheid, som der beste stijlen, Synthese levenwekkend werkparool. De opvoering slaagde heel goed. De décors op de school zelf vervaardigd waren een- voudig-decoratief. Het publiek toonde veel waardeering. Lex Barten en Dr. Ritter kregen een krans. 1NVALIDITEITS-COOPERATIE verslag uitgebracht over den gang van za ken in het afgeloopen jaar 1931. De balans, alsmede de rekening van lasten en baten werden goedgekeurd en het bestuur gedé- chargeerd. Met voldoening werd melding gemaakt van het feit. dat de Coöperatie was uitga- komen met de geheven voorschotpremie©, ondanks de vrij aanzienlijke oprichtings kosten, als gevolg van de voorbereiding en inwerkingtreding van de afdeeling Ziekte wet-verzekerden; terwijl de statutair voor» geschreven stortingen in de te vormen ra- serve voor geldbelegging, als ook de vor ming van de wiskundige en een extra re serve voor de verzekeringen tegen blijven de invaliditeit, hebben plaats gehad. Op voorstel van commissarissen werd een klein overschot op nieuwe rekening over geboekt In het dagelijksch bestuur namen zitting de heeren J. D. Hefting, voorzitter; Mr. J« Everts en J. P. Kloosterboer. In het algemeen bestuur namen zitting, als aangewezen van werkgeverszijde, de heeren A. W. Michels en Mr. L. Lietaert Peerbolte; als benoemd van werknemers zijde mej. N. E. A. Dietz en de heer L CP. Koenen. In het college van commissarissen namen zitting, als aangewezen van werkgevers zijde de heeren D. Bakker, Jhr. H. J. Re- pelaer van Driel, Dr. A. A. M. P. Kooien; als benoemd van werknemerszijde mej. W. G. Serton en de heeren I. J. Drukker en L. G. van Lieshout Als vertegenwoordiger» van de oprichtende vereenigingen bleven zitting nemen in het college van commis sarissen de heeren Dr. B- S. H. Stiele# (voorz.), Mr. G. J .C H. Claessens en Mr. AL Slingeniberg. Ter vergadering werd als nog met voldoening medegedeeld, dat het aantal vrijwillig-verzekerden tegen blijven de invaliditeit regelmatig toeneemt De stoet van hoogleeraren uit binnen- en buitenland trekt iltui het Stedelijk Museum te Amsterdam naar 't Concert gebouw ter. bijwoning van de Senaatszitting. Het derde eeuwfeest der Amsterdamsche Universiteit Soeckwg«v tet schilderachtige stadje, gezien van de houten, overdekte brug over den Rijn. - - -r Maandag werden in den Londenschen Dierentuin schildpad-rennen gehouden. De kleine ruiters hanteerden implaats van de zweep een banaan aan een hengel, die de schildpadden tpi meerderen epcfidjnoesten aanzetten* Het optrekken der tentoonstellingshallen „De Schakel" te Dimen bij. Generaal BaXbo, de Italiaansche lucht vaartminister (links) daalde gisteren op Schiphok

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5