BINNENLAND. VACANTIE-ADRESSEN WOENSDAG 29 JUNI 1932 TWÊEDt BLAD PAG. 5 DE NIEUWE CONVENTIE De Engelsche Economist laat zich op zeer Sympathieke wijze uit over de bekende over eenkomst tusschen Nederland, België en Luxemburg gesloten om te geraken tot een iwederkeerige en geleidelijke verlaging van de tariefmuren. Het blad acht deze overeenkomst een gebeurtenis, die uiterst veel voor de toe komst belooft, en hoopt, dat zy den volledigen fteun zal hebben van de Britsche regeering. inzonderheid daar de toetreding van de drie Scandinavische landen vermoedelijk zal afhan- van de houding, die Engeland ten op zichte van deze zaak zal aannemen. Ook de correspondent van hetzelfde blad te |Genève wijdt in zijn wekelykschen brief een beschouwing aan de overeenkomst, welke uiteraard beteekent het breken met de clau sule der meestbegunstigde natie, doch men acht zulks in overeenstemming met de uit zonderingen, welke de Economische commissie yan den Volkenbond als rechtmatig beschouwt. Deze overeenkomst levert, naar het oordeel ran The Economist, den grondslag voor een politiek, welke in dat opzicht geenerlei risico's meebrengt. Terwijl landen, die dringend be hoefte hebben aan inkomsten uit lage invoer rechten, daartoe de mogelijkheid wordt gela ten, vormt de overeenkomst een standaard voor gezonde, liberale handelsbetrekkingen, waarvan de voordeelen binnen het bereik wor den gebracht van eiken staat, die bereid is zich naar dien standaard te richten. Het blad zou het toejuichen, indien Engeland zich spoedig bij de overeenkomst aansloot, een stap, die overigens volstrekt niet zou verhinderen, dat Engeland, indien het zulks zou wenschen, nog gunstiger voorwaarden toestond aan producten pit het Britsche Ryk zelf. De houding van Daitschland. Tn een hoofdartikel wijst de Frankfurter Zeitung op gevaren, die door de blokvorming van staten, zooals door de Nederlandsch-Bel- gische overeenkomst wordt geïllustreerd, voor yele Europeesche Staten ontstaan. Het is nog onzeker, welke houding Duitschland zich ten opzichte van de Nederlandsch-Belgische over eenkomst zal aannemen. Deze aangelegenheid wordt op het oogenblik onderzocht. Als het niet om landen ging. waarin de boter- en kaas productie en voor het geval Denemarken toe treden zou, ook de rundvee-export een belang rijke rol speelden, zou een aansluiting aan het nieuwe blok zeer zeker in het bereik der mogelijkheden liggen. Maar ook hier als op andere gebieden is onze handelspolitieke vrij heid zeer sterk belemmerd door de agrarische protectionistische lijn, die volgens den wensch van den heer von Braun door de nieuwe regee ring nog verscherpt zal worden. OPENBARE.CHR. LEESZAAL TE DORDRECHT GEEN SUBSIDIE TOEGEKEND. Het verzoek van het bestuur der Open bare Chr. Leeszaal te Dordrecht, om een gemeente-suibsidie te mogen ontvangen van f 3000 per jaar is door de meerderheid van het cojlege van B. en W: in afwijzenden sin ontvangen, daar men meent te moeten betwijfelen of inderdaad voldoende ingeze tenen deze leeszaal steunen. Zi[ acht d behoefte aan en We gegrond heid der oprichting van een Chr. Leeszaal allerminst bewezen. DE KATWIJKSCHE ARBEIDERS IN HET GEDRANG Naar wij vernemen is door de burgemees- tere van Hillegom, Lisse, Noordwijk. Noord- wijkerhout, Sassenheim en Voorhout beslo ten, bij de werkgevers in het bloembollen- bedrijf erop aan te dringen, dat geen arbei ders van elders in dienst worden genomen. Door dezen maatregel zal de werkgelegen heid van vele Katwijksche arbeiders, die reeds sedert jaren in het bollenbedrijf hun normaal arbeidsveld vinden, ernstig wor den aangetast en zal dientengevolge de ia deze gemeente steeds scherper aan den dag tredende werkloosheid in nog ongunstiger mate worden beïnvloed. Intusschen heeft het Gemeentebestuur van Katwijk zich tot genoemde burgemeesters gewend met het verzoek, den vorenbedoelden maatregel in te trekken of althans de gevolgen ervan ten opzichte van de Katwijksche arbeiders zooveel mogelijk te verzachten. Wordt eenerzijds getracht de Katwijksche arbeiders van de markt te voeren, ander zijds worden, naar ons gebleken is, pogin gen in het werk gesteld om in deze ge meente arbeiders van elders te plaatsen. Vanwege het departement van binnenland- sche zaken wordt namelijk getracht, om de Zuiderzeevisschers, die door het afsluiten van de voormalige Zuiderzee werkloos zijn geworden, o.m. op de Katwijksche visschers- vloot te werk te stellen. Burgemeester en Wethouders van Kat wijk hebben hierin aanleiding gevonden het bestuur van de reedersvereenigingen met aandrang te verzoeken zijn leden uit te noodigen in de eerste plaats Katwijksche visschers aan te monsteren. NEDERL. 'JURISTENVEREEN. De Ned. Juristen Vereeniging houdt Vrij dag en Zaterdag a.s. te Dordrecht haar jaarlijksch congres in hotel Ponsen. Donder dagavond is er réunie in de sociëteit Ami- Vrijdag komt, nadat de gewone agenda punten zijn afgehandeld), aan de orde het onderwerp: le. Behoeft de regeling van het beslag on der derden wijziging? Praeadviseurs: prof. mr. I. B. Cohen, hoogleeraar te Groningen en mr. G. Par ser, advocaat en procureur te Amsterdam. Na gedachtenwisseling hierover wordt in touringcars een tocht naar Breda gemaakt, waar golfvelden bezichtigd worden en een diner plaats vindt. Zaterdag wordt behandeld het onderwerp: ?e. Is de rechtspositie van den vreemde ling in Nederland voldoende verzekerd? Zoo neen, welk© wijzigingen behooren daar toe dan in onze wetgeving te worden aan gebracht? Praeadviseurs: mr G. van den Bergh, lid van de Tweed» Kamer, en mr. H. van Wa- genlnpen. rechte, te 's-Gravenhage. 's Middags staat een bezoek aan Groote Kerk of Museum Van Gijn op hei program, terwijl het congres, dat niet openbaai is, besloten wordt met een gemeenschappelij- ken maaltijd in Hotel Ponsen. HELDER INZICHT!! DE POLITIEBODE EN DE ROTTERDAMSCHE HAVENTARIEVEN. De roode Politiebode toont wel een helder inzicht te hebben in de tegenwoor dige economische toestanden. Een artikel, dat tegen salarisvers-ging gericht is en propaganda bedoelt te zijn voor de roode vakbeweging, wordt aldus ingeleid: „In ons laatste artikel over de verlaging der loonen en salarissen van het gemeente- personeel vermeldden wij het streven vaD een deel van den Raad om tot verlaging der haventarieven te komen. Wij wezen toen op het tweeslachtige in de houding van deze Raadsleden. Vandaag doen zij het voorkomen, alsof Rotterdam te grond zal gaan als niet een flinke hap uit de inkomens van het gemeentepereoneel wordt genomen en morgen zijn diezelfde heeren bereid een aanmerkelijk bedrag op te offeren als het gaat om de haventarieven te verlagen, lees: de winsten van de bij het havenverkeer geïnteresseerden te verhoogen. Tevens wezen wij op het onverantwoorde lijke vap dit alles. Zonder dat men kon aangeven, op welke wijze het door verla ging der tarieven te ontstaan tekort zou kunnen worden gedekt, was men geneigd een aanmerkelijk bedrag te laten vlieden. Wij waarschuwden er voor, om dit bedrag nu eens niet uit de zakken van het gemeen tepereoneel te kloppen!" Daar hoeft geen woord commentaar bijl HET N.V.V.-KAPITAAL Dezer dagen kon men met kleine letters op een niet-opvallende plaats in de roode pers het volgende lezen: De secretaris van het hoofdbestuur van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond, N. Vijlbrief. deelt ons mede, dat op het jong ste congres van de GN.A B. een van de af gevaardigden zeide, dat hem uit het jaar verslag van het N.V.V, was gebleken.dat het N.V.V. had deelgenomen aan een En- gelsche „oorlogsleening". Deze opmerking heeft in allerlei neu trale blaadjes van de tweede rang. als mede in syndicalistische vakbladen, de ronde gedaan. Wat in de ons vijandige pers niet werd vermeld, is het afdoende antwoord van de zijde van het bondsbestuur. Dat was kort en goed, dat het N.V.V. de stukken eerst in 1924 heeft gekocht, en het daaraan bestede, overigens geringe geld bedrag, dus niet voor oorlogsdoeleinden is gebezigd, doch is aangewend voor ver betering van de na-oorlogsche toestanden, voor vredeswerk derhalve! Maar om eer- De lezer weet. dat ook wij enkele woorden aan deze zaak wijdden; een artikeltje, dat in groote en kleine pers werd overgenomen. En ondanks het onvriendelijke slot maken we thans melding van deze tegenspraak. Echter, mei dr. opmerking, dat ze ram melt. Wan» we vonder de gestelde vragen niet in een of ander tweed* rangs blaadje, maar in het eerste het beste blad. dat we opsloegen. Naar we meenen de N. Roti Crt In dat verslag echter vonden we het ant woord van het bondsbestuur niet En of dat afdoende was, zullen we maar in 't midden Hei verbaast fchter, dat men ons niet verwijs» naa? de roode pers Die zal toch 't zaakje we» rechtgeze' hebben. Of gold in dit geval ook, w'ai de roode Metaalbewer ker onlangs schreef (18 JuniD „Op ons congres is aan het slot uiting gegeven aan groote ontstemming wegens het meer dan armoedige verslag in „Het Volk" en .,Voprii\t".* De Critlek was vólkomen op haar plaats. Over de zitting van Zaterdag bevatten de bladen 1V2 kolom aan ons congres ge wijd met het gevolg dat met geen letter gewag gemaakt is van de bespreking in zake het beleid van het bondsbestuur en de uitvoerige beantwoording van Ooster hoorn, Van der Born en Van der Houven. De beantwoording door Danz werd eveneens geheel verwaarloosd. Onze leden in het land hebben letterlijk niets aan dit verslag gehad. Ook het bondsbestuur was zeer onte vreden en zal niet nalaten daaraan uiting te geven. 't Was eenvoudig schandelijk." Ja, als de roode pers zulke verslagen geeft, dan komen er onjuiste vooretellingen in de wereld. Tenminste als de tegenspraak afdoende is. Dat er weinig geld belegd is en dat de stukken pas in 1924 zijn gekocht, zegt nog niet veel EEN WITTE RAAF DE DANKBARE PENSIOENTREKKER Uit het verslag van den pensioenraad over het jaar 1930 vloog een witte raaf op; en Chr. Ambtenaar wist ze te signa- leeren. De redactie van dit orgaan las n l op pag. 10: Een oud-gemeente-secretaris benoemde in het jaar 1929 het algemeen burgerlijk pen sioenfonds tot eenig erfgenaam. De pensioenraad verzocht als beheerder van dat fonds aan Uw Majesteit de ver- eischte machtiging tot het aanvaarden der erfenis onder voorrecht van boedelbeschrij ving. De machtiging werd ons verleend bij koninklijk besluit van 28 Maart 1930. Het aan het algemeen burgerlijk pensioenfonds ten slotte toekomende bedrag bleek te be dragen f 619.43". Deze erflating zal wel eenig zijn In de geschiedenis van het fonds. Het schijnt ons éen aardige gedachte, dat deze gepension- neerde, die blijkbaar leven moest van ziin pensioen anders ware het overschot wel grooter geweest het restant van zijn le vensonderhoud weer ten goede liet komen aan de publieke kas. die hem dit onderhoud had verstrekt. Toch twijfelen we of dit goede voorbeeld' navolging vinden zal. Het zal wel altoos een witte raaf blijven. GELOOFSMOED DE AUTOMAAT EN DE ZONDAGSRUST In het Geref. kerkblad -voor Bussum gaf Ds. J. L. v. d. Wolf op de vraag of het ge oorloofd is op Zondag door middel van den automaat te verkoopen, het volgende voor de hand liggende en eenvoudige bescheid: Het antwoord Is niet moeilijk. De be doeling toch, die men bij zulke automaten heeft, is op deze wijze zijn dagelijksch brood te verdienen, en daartoe is de dag des Heeren niet bestemd. Christenen be hooren op Zondag geen winst na te jagen door middel van automaten noch ook van deze gebruik te maken. Dit geeft de Maasbode aanleiding tot de volgende van waardeering getuigende toepassing. Men behoeft het met den uitleg van den predikant niet eens te zijn om toch eer bied te hebben voor zijn geloofsmoed. Er wordt veel gesmaad op de „fijnen", maar zij hebben toch maar jarenlang 's Zondags bun zaken gesloten gehouden. Zij waren niet bans voor concurrentie voor weg- looper var klanten voor den ondergang vrp bur zaak Na jarer heeft de wet hun Zondagsshiitinp ook. voor anderen ver plichtend gesteld. Is er voor de anderen ntet tets te leeren uit. dit gereformeerde voorbeeld van Zon dagssluiting? TER WAARSCHUWING WEES WAT ZUINIG MET HET WILHELMUS Onder de titel „Een Zuid-Afrikaansch Volkslied" schreef de Indische Gids in April: „Sedert geruimen tiM bestaat er een streven In Zuid-Afrika on een eigen vo'kslied te krijgen. Daaraan is de kwestie niet rroemd van do wryving, welke is ontstaan, doordat h£t Engel- sche Volkslied te pas en te onpas, zelfs bij het eindigen van de bioscoop-voor stellingen hetgeen zelfs in Engeland niet plaats heeft wordt aj ,J De redactie van de Indische Banier bracht de cursiveering aan en voegt er aan toe: Daarin ligt een ernstige waarschu wing opgesloten. Oók wij hebben indertijd gewaar schuwd dat men het „Wilhelmus" niet te pas en te onpas zou aanheffen. Een bepaalde politieke partij gaat er o.i. veel te kwistig mee te werk. Eenige soberheid te "dien aanziei wel gewenschL Dat blijkt uit het bovenstaande. Gelukkig gaat men hier te lande In het algemeen niet zoover, dat als regel de bioscoop-voorstelling door het „Wilhelmus" wordt besloten. Wel is meenen wij regel, iederen avond de radio-uitzending der Bat Radio Vereeniging met het Wilhel mus sluit Dat lijkt ons onjuist En zeker niet geschikt om 'den eer bied voor het Wilhelmus te vergrooten. BEGRIP Schrijvend !n «de „Sociaal-Democraat' over de economische crisis en de partijpoli tiek der socialisten in samenwerking met de moderne vakbeweging, merkt de heer en partijgenoot Boekman, wethouder van Amsterdam o.a op: Geen verstandig mensch zal er eenig vakbondabestuur een grief van kunnen maken, dat het de loonsverlagingen niet geheel heeft kunnen keeren: bij inter nationale verkeersbelemmeringen, dalende prijzen en stijgende werkloosheid is dit onmogelijk. Doch wel zij de vraag gesteld of in alle kringen onzer beweging het be sef bestaat, dat handhaving van het le venspeil der arbeiders niet synoniem i* met handhaving van het geldloon, noch dat verdediging van dat levenspeil alleen in verdediging van het geldloon zijn uit drukking behoeft te vinden. In een tijd waarin inflatie niet tot de onmogelijk heden moet worden gerekend, is het door dringen van dit besef- een noodzakelijk heid. De „Maasbode" teëkent daarbij aan? De heer Boekman staat blijkbaar met de regeering op bet standpunt, dat infla tie moet worden geweerd. Als men echter op dat standpunt staat, moet men ook al datgen» vermijden, wat het staatscre- idiet in gevaar brengt Of de partijgenoo- ten van den Amsterdamschen wethouder dit wel steeds beseffen, is inderdaad aan zeer ernstigen twijfel onderhevig. roffelrijmen, We gaan er uit.' De Zomer staat in laaie brand Te blinken boven Nederland; De rozen blozen om hun tooi; i De boeren garen geurend hooi; De hoornen vormen vroege vrucht De visschen happen schichtig luchtf De jongens kiezen zich een bruid; De jonge vogels vliegen uit; _j| De meisjes grappen met elkaar! Zeg, haast je wat! 't is schrikkeljaart De honden in de heete stad Verkiezen een vrijwillig bad En heel een musschenhuisgeztn u Duikt aan de kant er even in; Een neergedrukte atmosfeer Belaagt den wijzen schoolmeneer De kinders draaien lui en loom In wakend-soezerig gedroom; t En allen kijken dag voor dag 1 Of 't nóóit vacantie worden mag. En moeder is met naald en draad Tot in de schemering paraat; De kousen worden rap gestoptl De koffers worden volgepropt; j En op z?n kamer cijfert pa Z'n kassa en het spoorboek naj. 1 En velen komen tot besluit: J Het komt er van! we gaan er uit Gelukkig afls je uit mag gaanf Als je je vleugels uit kan slaan Als niet een lading crisisschroot Je vleugellam te gronde schoot! Ga uit! Maar offert eerst nog wal Voor wie niét heeft, nooit heeft gehddi Eerst nog een flinke cheque in zee Voor Hollands Crisis-Comité! 1 (Nadruk verboden LEO LENS Nu de vacantietijd weer aanbreekt eH velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wjj dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan tie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terw\jl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. 4 <i In de Villa Borghesa (Rome) is een uitleenbibliotheek geopend, waar wandelaars gratis boeken kunnen verkrijgen, mits men ze in de buurt van de kiosk gaat zitten lezen. Het vliegongeluk bij Vaals. Het uitgebrande wrak van het vliegtuig, dat in de bosschen van het Vierlandenpunt neerstortte, waarbij twee inzittenden werden gedood Dc poppen aan 't dansen! Een Antwerpsche agent trekt het zwaard tegen de belagers der Fratemcllen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5