INDISCHE TENTOONSTELLING WESTBROEKPARK iGRAVENHAGE VOLLEDIGE VERZAMELING Inzendingen van H.M. de Koningin f I, J F i *V\ van 15 MEI 1932 tot 30 SEPTEMBER 1932 De beroemde gebouwen van de Nederlandsche Afdeeling der KOLONIALE EXPOSITIE TE PARIJS 1931, zijn met de overgebracht naar SCHEVENINGEN In de Eerehal van het Hoofdgebouw: Expositie van Indische Kunstvoorwerpen en Kostbaarheden uit Particuliere Verzamelingen, waaronder voorwerpen, die nog nimmer werden tentoongesteld In de Expositiezalen van het Hoofdgebouw: Schitterende inzending van het Koloniaal Instituut te Amsterdam op staatkundig, volkenkundig en oeconomisch gebied Prachtige dioramas van den kunstschilder Eland 22 reliefs van den Boroboedoer Gebouw der Parti culiere Inzendingen: Inzending van handelsfirma's op verschillend gebied Artikelen, die in Indië worden vervaardigd of naar Indië worden uitgevoerd Gelegenheid tot draadloos tele- foneeren met Indië tegen ver laagd tarief Bezienswaardig op het Terrein: Openluchtpanorama, voorstellen de de Haraukloof bij Pajakoemboe Doorloopende filmvoorstelling in het Theater Indisch Restaurant Lunchroom en Wafelbakkerij Theeschenkerij in het Sumatra- huis Schitterende Verlichting van Terreinen en Gebouwen Krontjong en Gamelan Muziek Geen Hollander mag nalaten dit te zien. ENTREE PRIJZEN: f 0.60 (rechten inbegrepen), 's Avonds na 6 uur f 0.30. Coupon boekjes (10 coupons) verkrijgbaar. Prijs f 5.- (rechten inbegrepen). Abonnementen voor 1 maand (welke op eiken dag kunnen ingaan) f 7.50. Kinderen half geld. 12 DINSDAG 28 JUNI 1932 bijlage van de Nieuwe Leidsche Courant Bureau: Breestraat 123, Leiden Telefoon 2710 Kennen, begrijpen en waardeeren Ch. J. I. M. Weiter Oud-Minister van Koloniën, Oud-Vicc-Presidcnt van den Raad van Ned. Indië Voorzitter van het Hoofdcomité der Kolo niale tentoonstelling. Bij de opening van de Indische Tentoonstelling te 's-Gravenhage heb ik do verwachting uitgesproken, dat zij voor breede lagen van cns volk meer zou doen om de bekendheid met Oost- en West-Indië te bevorderen, dan waartoe bibliotheken vol met boeken in staat zijn. Ik acht het een gelukkig gevolg van de tentoon stelling, dat de Hoofdredactie van dit dagblad het initiatief heeft genomen tot de uitgifte van een afzonderlijk nummer, nan die onderneming gewijd, wijl zij daardoor krachtig medewerkt aan de ver wezenlijking van de verwachting, die ik zooeven vermeldde. Zij dient daarbij een nationaal doel van de eerste orde. Ons volk is in bijzondere mate bevoorrecht, wijl het de taak is toebedeeld, in geestelijk opzicht de leidsman te zijn op den weg naar hoogerc ontwik keling van tientallen millioenen, wien op grond - van hun eigenschappen een eervolle plaats toe komt in do gemeenschap der volkeren, en in mate rieel opzicht de organisator te zijn van ontzaglijk groote landstreken, waarover de Schepper Zijn goede gaven heeft uitgestrooid als wel nergens anders op deze aarde. Wij hebben die taak tot dusver volvoerd op een wijze, die alom den grootsten lof heeft geoogst. Wij hebben aan den evenaar een ontzaglijk rijk geor ganiseerd, aan den zedelijken en stoffelijken voor uitgang dor daar wonende volken gearbeid, orde en regelmaat geschapen, rust en veiligheid ge- bracht, met toepassing van eigen methoden, met gebruikmaking van specifiek-llollandsche werk wijzen en met de aan ons volk eigen degelijkheid en bedachtzaamheid. Wat het resultaat is geweest, kan men, zij het zeer ten deele, leeren -op de Indische Tentoonstelling. Er werd de tegenwoordige omstandigheden heb ben helaas voor de noodige orrectie gezorgd bij de beschouwing van ons werk in Indië, wel eens te veel de nadruk gelegd op de stoffelijke voordeden, die Indië ons heeft gebracht. Er is in het geheel geen reden die te verzwijgen, want stof felijke vooruitgang is in vele opzichten een voor waarde voor geestelijke ontwikkeling, en liet is overigens niet anders clan billijk te achten, dat hij, die op eigen risico do hulpbronnen des lands ont gint, daarbij zijn energie, inzicht en durf aan wendt. de vruchten daarvan plukt Maar er is alle reden, met vooral niet minder na druk te wijzen op den onbaatzuchtigen, wijl over het algemeen sober betaalden arbeid, door tal van onze beste mannen en vrouwen daar verricht, tot heil van de inhecmsche bevolking, tot meerdere eer en glorie, voeg ik er dadelijk bij, van den Nederlnndschcn naam. Zij hebben gearbeid om den lust tot arbeiden, tot bouwen, organiseeren, op ruime schaal, in een groot land, waar uit de natuur der dingen voort vloeit, dat nndero. breedere dimensies gelden in stoffelijk en geestelijk opzicht, dan in de oude wereld. Zij hebben Bestuur en Rechtspraak door drongen. niet alleen van onze opvattingen omtrent doelmatigheid, maar ook en vooral van onze onvattingen omtrent rechtvaardigheid, onpar tijdigheid, integriteit; zij hebben wegen en bevloeiingswerken aangelegd, oen onderwijs stelsel opgebouwd, Westersche geneeskunde gepro pageerd en volksziekten bedwongen, politieke orga nisaties in het leven geroepen, die de inheemsche bevolking aandeel in de behartiging van de lands belangen vei .ekerden, kortom een Staatswezen-op gebouwd. dat er op berekend was, den ingezetenen een passende en waardige bevrediging van matc- rioele en politieke aspiraties te verzekeren. Zeker mag hier niet onvermeld blijven do vol strekt onzelfzuchtige, wijl alleen door hoogerc beginselen geleide arbeid, door zending en missie verricht, die zoo rijke on heilzame vruchten heeft afgeworpen. Wie het voorrecht heeft gehad, dien arbeid van nabij te kunnen gadeslaan, kin niet andere dan den diepsten eerbied koesteren voor hen en haar die ze verrichten, met opoffering Ch. J. 1. M. WELTER vaak van personlijk geluk, soms ten koste van gezondheid en leven. Wat Nederland in goede trouw en met den oprech ten wil om goed te doen, heeft tot stand gebracht in zijn tropische gebieden, vormt naar mijn stellige overtuiging den meest duurzamen, den hechtsten grondslag voor vruchtdragende samenwerking tus- schen ons en gindsche volken, in aller gemeen schappelijk belang. Zij hebben ons en onze eigenschappen leeren ken nen aan onze werken, ons volk moet trachten hen te leeren kennen, begrijpen en waardeeren. Naarmate 'n breeder kringen van ons volk kennis cn begrip van do tropische gebiedsdeelen en van dc daar wonende volken doordringt, zal sterker gefundeerd worden het besef van de noodzakelijk heid om samen te arbeiden aan den opbouw van die prachtige gebieden, aan die grootsche taak, waarvoor de besten onzer nauwelijks goed genoeg zijn. Indië in den Haag door Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal Burgemeester van 's-Gravenhage. Het Is een goede ged chto van de redactie dit nummer te wijden aan de Indischo tentoonstel ling, welke, hoewel oen particuliere onderneming, als zoodanig toch de steun der gemeente 's-Gra venhage in dien zin heeft gehad, dat de Raad het terrein op hot Westbroekpark ter beschikking heeft gesteld met een crediet om dit terrein in orde te maken, tot teruggave der vermakelijk heidsbelasting besloten heeft inzoover betreft do entrées op do Tentoonstelling zelve en de inrich tingen, die daar direct verband mede houden, en bovendien gelden heeft gevoteerd om het de schooljeugd gemakkelijk te maken de tentoon stelling onder deskundige leiding te bezoeken. Drie punten dienen bij do beoordeeling in het bijzonder in het oog te worden gehouden. In do eerste plaats, dat Nederland Indië nog steeds veel te weinig kent Behalve zij, die ambts halve geroepen zijn om van land en volk een sludio te maken cn zij die voortdurend, voor wisselwerking zorgende, familiebetrekkingen in Indië hebban of er grootere financieele belangen hebben, weet het gros van het Nederlandsche volk, ook van de Nederlandsche jeugd, minder van Indiö's historie cn ontwikkeling, in zekeren zin van ons eigen Innd dus, dan van Duitschland of Frankrijk. Nederlandsch-Indiö te leeren ken nen Is, onafhankelijk van elke politieke opvat ting, een ontwikkelingstaak. Nu kan men natuurlijk zeggen, dat deze tentoon stelling geen beeld geeft van Indië zooals het thans is; inderdaad, doch moet deze ongelukkige tijd dan alleen als maatstaf worden genomen en behoort de Nederlander niet te weten, wat Indië tot voor kort beteekende cn wat het weder kan en zal worden? In do tweede plaats dient in het oog gehouden te worden, dat er niets geen kunst in is om in een tijdvak van welvaart, van hoog conjunctuur te ondernemen, dat in zoo'n periode veel geheel aan het particulier initiatief kan overgelaten worden en voor de overheid minder een taak is weggelegd, doch dat, nu overal moedeloosheid heerscht, juist getoond dient te worden, dat de overheid niet „versaagt", alleen dit kan het ver trouwen versterken. Er is nog een derde punt, dat minder belangrijk lijkt, doch zeker in de leringen Uwer lezers sym- pathie behoort to ontmoeten. Tentoonstellingen ia Nederland Lijn maar al te veel ontaard in opper* vlakkige genot- vermaakzucht: geen tentoonstel ling scheen to kunnen bestaan zonder kermissen en wat dies meer zij; het leek vaak of deze de spil waren geworden naast reclame en in plaats van kennisvermeerdering. Dit is hier voor zoo ver mij bekend voor het eerst niet het geval. De Indische tentoonsteling vereischt studie, ern stige belangstelling; schoonheid wordt cr vcreenigd met wetenschappelijke statistiek, met beelden van historische ontwikkeling, niet alleen materieel, maar ook geestelijk. Gepaste verpoozing moet daar bij geboden worden, dat kan niet anders. Over do vraag, wat dan gepast is, kan men van meening verschillen, do een zal daarin wat verder willen gaan dan do ander, doch men kan niet alles in eens cn niemand krijgt honderd procent van wat hij gaarne zoude wenschen. De groote lijn dient echter niet uit het oog verloren, nl. dat hier do grootste excessen zijn afgesneden en het zwaarte punt verplaatst is naar waar het behoort te zijn. Het doel moet zijn cultureel en wetenschappe lijk. Van -en ernstig bezoek zal men rijker vaa geest en kennis terugkomen. Daar is voor gezorgd, ook doordat een Comité van terzake deskundigen voor de inrichting heeft gewaakt. Bekwame geleiders staan voor een geringe ver goeding ter beschikking, ook voor particulieren. Zien is niet altiju begrijpen; onder deskundige lei ding zien doet eerst eigen onwetendheid verstaan. Ieder, die vertrouwen heeft in de toekomst van do Nederlandsche natie, ieder, die overtuigd is van den hechten band tusschen Nederland cn Indië, bczocke de Indische tentoonstelling. Hij zal niet zijn teleurgesteld. Van de INDISCHE TENTOONSTELLING Waar de heerlijke Zee en het mooie Strand van SCHEVENINGEN U vindt daar: gelegenheid om to baden windstoelcn om op het -trand te rusten de slanke Pier en het Paviljoen, tot bezoek aan het concert-variété (toeg. Pavilj. vrij) de Kurzaal, waarin het beroemde Resi dentieorkest zijn mooie concerten reeft met medewerking van vermaarde solisten on onder leiding van befaamde dirigenten de gezellige enféterassen van de Rotonde, het Café du Boulevard en het Palace Café het terras van het Grand Hotel „het bal- con van Schev nlngen" het restaurant en schitterend Hotelterras van het Oranje-Hotel gelegenheid om le lunchen in dc Rotonde of in het Hotel Kurhaus of in de andere hotels aan zee gelegen een gezellige koffietafel in het Palace Café (onder do Oranje Galerij bij het Kurhaus) een prettige .afternoon-tea in de Kurzaal Foyer goodkoope logccrgelegonheid tegen extra verlaagde pension prijzen in Rauch Savov, van 7.— tot 8.— Grand van 8.— tot 10.— Kurhaus van 9.— tot 10.50 Oranje van 9.tot f 10.50 Palace f 12.— In Juni en Sept. nog extra reductie de zes hotels van de E. M. S. beroemd allo zes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9