DINSDAG 28 JUNI 1932 EERSTE BLAD PAG. 3 WESTFALEN U') Het „Westfaliches Verkehrsverbanó" heeft •t goede voornemen gehad de uitgenoodig- Hollandsehe journalisten in een week s al de schoonheden van Sauerland, Sie- {rland, Wittgenstein, Teutoburgenvoud, ppe en West-Münsterland te laten zi n Na het einde van de reis, die met een com ptabele a tobus werd gemaakt, moesten het echter zonder uitzondering elkander kennen: het is te veel geweest, de in- lukken waren te vluchtig, elk van deze pdsdeelen op zichzelf was waard om er i week aan te besteden Jaar is dit niet het grootste compliment Natuurschoon bij Schmallenberq men Vestfalen kan geven? e Rijn is mooi, blijft altijd mooi, maar durven de stelling aan, dat een bezoek Westfalen méér de moeite waard is, om men er voor een vacantie-uitstapje veel r afwisseling heeft ize tocht begon met Sauerland en de {heeren hadden daarmede wel de beste het eerst voorgezet, althans, wanneer er van uitgaat, dat bij een vacantieuit- bje het natuurschoon dient te prevalee den dag weer doorgetrokken naar Siegen en verder, doch mij was het vergund een on vergetelijke Zondag door te brengen in dit 1000 jaar oude bergstadje Altenhundem, dat met z'n wonderlijk contrasteerende vak werkhuizen tegen de bergen leunt Wét een landl Neen, het tjieng-boem van de „Deutsche Jugendkraft", die reeds vroeg in den mor gen naar het Schützenfest trok. om er Jo3 avonds met narrige lauwerkransen om de slapen van terug te keeren, vermocht niet de diepgaande stilte der bergen te verbre ken. Daar begon tegen de bergwand een klok te luiden en zwaar resonneerden de ge- gewijde klanken in het Hundemdal. Uit Meggen en uit Altenhundem de evangelische kerk staat tusschen beide ge meenten in zag men de geloovigen naar boven klimmen op den weg, waarlangs de Lenne met vinnige rukken over het berg- nuin drong naar de weiden van Saalhau- sen. Alsof op de laatste kerkbezoeker ge wacht was dreunde nog een verstervende galm in het kerkgebouw na, om over te gaan in de liturgie, die ons Hollanders met onze verzen „ter afwisseling" en „ter verp-.o- zing" altijd weer jaloersch moet maken. 't Geleek of de preek in overeenstemming was met de stoere kracht van den berg wand: een ernstig maanwoord togen den achtergrond van Ananias' en Safira's bedrag „Halfheid is de vloek van alle Christelijk leven". Een tijdpreek van de beste soort! Na den kerkgang was de wandeling die ik maakte naar „Hohe Bracht" een open baring van de schoonheid van Sauerland, die men onmogelijk per autocar kan leeren kennen. Hoe fijn stak de blauwe lupine, die zich in overdaaid tusschen de rotsen had genes teld af tegen de grillige vormen van het gesteente; gele brem overwoekerde de ran den van een leisteengroeve, waarboven een onafzienbaar korenveld meedeinde met alle glooiingen van den heuvelkam. Alleen de leewerik verbrak de diepe stilte en in het dennebosch, waardoor de weg mij verder voerde verd deze zelfs volkomen, tot plotseling heel dichtbij de koekoek begon te roepen. Geen auto, die hier en het was toch I de hoofdweg de rust kwam verstoren, j even slechts kwetterde kindergiepraat op van twee peuters, die door Vati per fiets 1 over den berg werden geduwddan weei de volmaakte rust. De „Hohe Bracht" is een moderne uitkijk toren van waar men voor zoover hst oog kén zien Sauerland overschouwt. Opgebouwd als een herinnering aan de in den oorlog gesneuvelden is het misschien wel het meest levende monument van dien aard dat wij op onze reis hebben bezïch tigd, hoewel als zoodanig niet het meest indrukwekkende. Het was er rustig. In de groote restaura tiezaal, met glaswanden rondom, maakte een reisgezelschap zich juist op om te ver trekken; twee wandelaars, van putti tot hoed in het groen legden bezorgd een kaart breeduit over de tafel: „Also dasz soil doch s t i m m e n: sieben und zwanzig! Und dóch haben wir uns geirrt..." Blijkbaar was men ten spijt van het nauwkurig volgen van het telkens terugkeerende merkteeken 27 in de boom- schors tóch nog verdwaald en voor een i griindlichen Duitscher is dat iets, wat niet Een der bruqwerken lie overstelpende rijkdom van in elkaar rgaande bergen en dalen, telkens weer Iers van vorm, telkens weer verrassend uitzicht, nu eens begroeid met denne- fechen. die naar beneden toe in blauw- jrte wazigheid verschieten, dén weer over nde in frisch eiken- en beukenhout, met ^opgaande stammen én met gemoede- kreupaliboachjes, die op hun beurt weer; - ,óch verdwaaM 'lakken tót bergweiden van het helder-j Kründlichan Du1,scher is da. [groen, doorsneden van beekjes die hun pas soij >s stimmenl zend-rcine water in driftige stroomver-1 De waardjn gaf echter uitlegi ze zette ook |lingen voortstuwen naar bruisende val- j kostelijke Schwein^rücken voor en schonk er de ongeëvenaarde appelwijn bij, die aan 1925'er Liebfraumilch deed denken dat bracht weer tie betere stemming en met moed werd de tocht voortgezet. Ook door het is alles een orgie van natuur- dat de Schepper in Goddelijke over- lan diit land beeft geschonken, lis gezelschap is op een Zaterdagavond Idmoe al na den eersten zwaren dag te enhundem neergestreken en den volgen- I stond in ons nummer van 21 Juni. Öp den terugweg bracht een tocht-door kronkelende bergpaden me nog nader tot dit rijke land. Och, ik vertel u maar niet De uitkijktoren Hohe Bracht bij Altenhundem van waaruit men een schitterend overzich heeft op Sauerland van 4e hoogte van de „Hohe Bracht", van de modern gemeubileerde tweepersoonska waarin men voor zeer schappelijki prijs kan logeeren, van de meteorologis-'he instrumenten aan den top. ik zal u ook niet veel gaan opdisschen over het aantal woners van Altenhundem en het percentage dat er Roomsch en Evangelisch is, maai even, even wilde ik u brengen in de stem ming van de rust der Sauerlandsche ber gen. Men had Altenhumden voor ons uitgeko- m, maar bij den snellen autotocht, die we er heen maakten, kreeg ik den indruk, dat als vestigingsplaats voor een vacantie-uit stapje Meschede cf Bilstein nog te verkie zen zouden zijn Meschede heeft een prach tig kunstmatig meer, dat zelfs bij de be wolkte lucht waaronder wij reden als een gepolijste zilveren schaal tusschen de don nen schemerde, heel mooie bergen ook En Bilstein, dét is een gemoedelijk plaats je, óók al met een schitterende omgeving, een oude burcht, die als een verjarings staart boven een terrasvormig bergbrok toont en met een zwembad, dat als een terschelp tusschen de bergen ligt Déar te drijven op een zwoele zomer-zon- nediag Het oude kasteel heeft een verrukkelijk uitzicht, waarvan de jongens en meisjes, die hun 30 Pfennige gestort hebben bij den burchtheer, direct kunnen genieten, neer zij na een verkwikkende nachtrust in hun koeien ontwaken. De burcht Bilstein is n 1. als zoovele oud? kasteelen ingericht als jeugdherberg en wio aan zulk een jeugdherberg wé* een naam trouwens in de combinatie met onze „kroeg ééns 'n bezoek bracht, gaat begrijpen de geweldige plaats die de jeugdherbergver eeniging en de VVanderschaft in hei leven van de Duitsche jeugd hebben gekregen. En nu heb ik maar een enkele en dan nog willekeurige greep gedaan in de schoon heid van Süd-Sauerland. Wie de prospeti nog eens doorbladert moet zich afvrage.n: is het Gleietal, is Kirchhundem, is Oberhun- dem eigenlijk nóg niet mooier, verdient Welchennest niet de voorkeur of andeis Attendorn? u een bezoek van langduriger aard aan Sauerland moeten leeren. Daarbij ko- dan nog andere vragen, zooals dere hoe kóm ik er en hoe kom ik er vandéan en: geeft élke Wirt zulke kostelijke forellen bij het middagmaal als die van het Bahn- hofshotel te Altenhundem? Wij zoudenonrecht doen aan het Noor delijk gedeelte van Sauerland, indien We niet een kort woord wilden wijden aan de Möhnesee en de Dechenhöhle. als men Dortmund nauwelijks ver laten heeft en het schitterende Hohensyburg is gepasseerd, wordt men getroffen dooreen van die kunstige „Talspprren" die de Duit- schers overal hebben gebouwd om uit de kracht van het water der riviertjes electri- sche energie te putten. De Möhnesee is echter méér dan een elec- triciteitscentrale, het is een natuurmonu ment van den eersten rang, een kunstma- van 12 K.M uitgestrektheid, een prachtgelegenheid voor watersport, mits men uitstekend zwemmen kan, want het is 42 meter diep. Eenigszins griezelig lijkt de mededeeling dat op den bodem eenige ver dronken dorpen liggen in den trant van Roemers waal, dorpen, die vredig tegen den heuvel lagen, toen er nog een Klein rivier tje, de Möhne, langs stroomde, maar die verdwijnen moesten, toen een geweldige dam het stroompje ophield en de steeds dóórvlietende wateren te hoop deed loopen. De kunstwerken, zooals de stuwdam zelf, en de bruggen eijn een bezoek ook over waard. De Dechenhöhle we gaven in een vorig artikel reeds een afbeelding is een zeer interessante druipsteengrot Zonderling was de ontdekking: toen in 1868 een spoor baan werd aangelegd, verdween de piek van een bergwerker plotseling in een holle ruimte en toen men het geval ging bijlich ten stond men niet alleen voor een verza meling voorwereldlijke beenderen maar o->k voor de schitterendste druipsteenformaties Het is nü alles gecatalogiseerd, de wegen van de grot zijn geëffend en bijgeplamum d de gids strooit kwistig rond met namen als Kaiserhalle, Königshalle en zoo meer, maar het ongerepte mysterieuse natuurschoon als dat van 'n bevroren Niagara van druip steen en de grillige vormen der wandgor- dijnen laten toch nog veel over van den indruk, die dit alles gemaakt moet hebt»eii op de bergwerkers, die er met Hakkeren 1e flambouwen en mogelijk ook wel met klap perende tanden het eerst voor stonden Ik schreef, dat Sauerland veel variatie geeft; deze beide zijsprongetjes mogen daar iets van laten zien. In een derde en laatste artikel hoop ik .den lezer nog even naar Lippe en de naaste omgeving te brengen. Gemengd Nieuws. Zaterdagnacht is het te Vlijmen zeer rustig geweest. Er werden van verschillende perceelen een kleine honderdtal ruiten ver nield en ook werden er schoten in de om geving gehoord. Hoofdzakelijk gold het de fabriek en kantoren der firma van Wagen berg-Festen. Naar men mededeelt heerscht onder de steuntrekkers ontevredenheid r de uitkeeringen. Detachementen van rijkspolitie en marechaussees zijn ter ver sterking gezonden om de orde te handhaven. OPSPORING VAN MOORDENAAR VERZOCHT In een buitengewoon Politieblad verzocht de Commissaris van Politie te Heerlen namens de Belgische politie te Luik, opsporing, aan houding en voorgv 'eiding van Piedro Vacari geboren te Costs 1 Juni 1905, kellner, die op 23 Juni 1932 van uit Aken (D.) werd uitge leid naar Nederland, en die verdacht wordt van moord, gepleegd te Visé en te FlémaJle (België). ONGEVAL OP ONBEWAAKTEN OVERWEG Gistermorgen werd op den onbe waak ten overweg nabij wachtpost 10 op de lijn Roer- mond-Gladbach een met paard bespannen kar van den landbouwer G. Schmitz uit Melick door de D-trein Gladbach-Antwerpen gegrepen. De landbouwer S. werd van de kar geslingerd en met inwendige kneuzin gen opgenomen. De man had drie ribben ge broken. De kar werd totaal vernield. Het paard bleef ongedeerd. De D-trein kon eerst op epn afstand van 260 M. tot stilstaan ge bracht worden. De trein had een kwartier vertraging. BRAND IN AUTOGARAGE. Te Hoensbroek brak in de nacht brand uit in de bakkerij van Gebr. Peskens door kort sluiting in een auto in een naast de bakkerij gelegen garage. De brandweer wist de bak kerij voor verdere vernieling te bewaren, doch de garage brandde geheel uit. Vier auto's en een groote broodkar van Gebr. Peskens verbrandden. De schade wordt op f 15.000 geschat. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Te Alfen a. d. Rijn heeft een tragisch on geval plaats gehad. De 19-jarige W. Blijbag uit Zaandam, die bij familie logeerde en juist zijn verjaardag vierde, ging met twee neven in den Ouden» Rijn zwemmen. Toen Blijbag, die het eerst te water ging, zich in het midden van den Ouden Rijn bevond, riep hij plotseling om hulp om onmiddellijk daarna in de diepte te verdwijnen. Zijn ne ven sprongen hem na, doch slaagden er niet in hem te redden. De politie, die onmiddel lijk ter plaatse was, mocht het na 20 minu ten gelukken het lijk van den jongen met den dreg op te haten. In een zijkanaal bij de Nieuwe Markthal len te Amsterdam is een 13-jarige knaap, wonende in de Marco Polostraat, bij het zwemmen verdronken. Het lijk is overge bracht naar het Wilhelminagasthuis. DRUKKE SMOKKELHANDEL. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft zich, volgens het N. v. d. D., in het grensgebied wederom een opwindend smokkel- avontuur afgespeeld. Bij Borken-Raesfeld namelijk had zich een aarttal commiezen in hinderlaag gelegd. Al spoedig hoorden zij het geronk van een naderenden motor en even later kwam een motorrijder, die met gedoofde lichten reed, in zicht. De douaniers in het grensgebied zijn echter met de smokkeltrucs van lieverlede uitstekend op de hoogte geko men en zij lieten den motorrijder passeeren, nagenoeg zeker als zij er van waren, dat het hier een voorrijder gold van een naderende smokkelbende. Hun vermoeden zou juist blij ken, want nog niet lang was het geronk van den gepasseerden motor weggestorven, of naderde in snelle vaart een vrachtauto. De douane-patrouille kwam nu uit haar hinder laag te voorschijn en sommeerde tot halt hou den. In plaats van hieraan te voldoen, gaf de autobestuurder nog meer gas. Ook hierop waren de commiezen echter voorbereid, want op 100 meter afstand va eerste, lag een tweede patrouille in hinderiaag Ook hier weer sommaties tot stoppen; ook hier reed de auto door. waarop echter aan stonds de douane het vuur uit haar karabijnen ouende, en dat met goed succes, want spoedig was de wagen tot stilstand gebracht. Waar schijnlijk heeft de bestuurder door de schiet partij de macht over zijn stuur verloren, althans de wagen reed met volle vaart tegen Een van de inzittenden bleek zwaar gewond, terwijl de benzinetank van den wagen was lek geschoten. Vier inzittenden sprongen uit den auto en zochten hun heil in de vlucht, achtervolgd door de kommiezen, die er in slaagden drie van de vier vluchtelingen te vatten. Bij onderzoek van den auto bleek deze verscheidene honderden kilo's tabak te be vatten. De douanebeambten begaven zich met hun arrestanten naar Raesfeld, doch waren nog niet lang op weg, toen zij wederom op een bende smokkelaars stuitte. De bende werd omsingeld en niet minder dan 16 sluikers konden worden gevat. Ook hier werd een groote partij tabak in beslag genomen. WINKELIERS OPGEPAST! Sinds enkele weken krijgen winkeliers en vooral banketbakkers in Amsterdam op ver schillende tyden bezoek van een nog jeugdig persoon, die dan mededeelt, dat hij ambtenaar is van de Arbeidsinspectie en dat hij de ar beidslijst komt controleeren. De man „legiti meert" zich dan door even een penning te ver- toonen, die in werkelijkheid een penning is van de een of andere sport- of andere vereeni ging! Het meerendeel der winkeliers merkt dit echter niet op en Iaat den man in goed ver trouwen zijn gang gaan, waarbij hij dan de gewoonte heeft, de arbeidslijst in de meeste gevallen af te keuren, met het gevolg dat het hoofd of de bestuurder van de betrokken zaak niet meer weet waar hij aan toe is en daar door vaak in moeilijkheden geraakt. Naar wij vernemen, heeft de Arbeidsinspec tie, die thans van de gedragingen van dezen maniak op de hoogte is den hoofdcommissa ris van politie gewaarschuwd, die een streng onderzoek heeft toegezegd. Gebleken is, dat de man in bepaalde gevallen ook beweerd heeft, dat hy een functie bij de politie be kleedt In verband met bovenstaande is het wellicht dienstig, den winkeliers er op te wyzen, dat de werkelijke ambtenaren der Arbeidsinspec tie voorzien zijn van een behoorlijke legitima tie, geteekend door het Ministerie van Arbeid en voorzien van hun portret. De meesten zijn ook onbezoldigd Rijksveldwachter en in ver band daarmede in het bezit van een Rykspoli- tiepenning. Radio Nieuws. DINSDAG 38 JUKI U.50 P a r Ij s-E 1 t f i AVRO: Kovi IOfOODtCUSi«lC WOENSDAG 2» JUNI n b e r g: Strijkorkest n b e r g: Concert i NCRV: Concert i NCRV: Sell rif tiexlng tingen. Cursussen, enz. s 'i.2LyARAr -.Onze keuken" a NCRV: Mej. Went ink: Chr. i NCRV: G. J. Wltteveen: Ni- sum VARA: Mr A. J. Herzberg: >dsche vraagstuk" i NCRV: Causerie starkapitein P. des Hells i NCRV: Causerlo A. Stapelkamp Je Volledige programma's in de Cmroepgids. Duidelijke foto's; best verzorgd Radio- blad; 4 gld. per hall jaar of 18 et per week Ned. Chr. Radic.Vereenl^ii.g, Voog- lenzang, Ede. Draagt hij in de omroepkosten. COMMUNISTEN BIJ EEN VERKOOPING. Gistermiddag had de provisioneele ver- kooping plaats vai^ de woning, waarin bak kerij en vergunning eigen en bewoond door G. M. J. Bruinsma te de Wilp, omdat Bruins ma niet aan zijn verplichtingen tegenover zijn hypotheekhoudster had voldaan Door het Nederlandsch Boereneomité (se cretaris H. de Weerdt te Nederhorst den Berg, N.H.), was een circulaire verspreid, waarin aangedrongen werd om deze ver- kooping te verhinderen. Bruinsma werd voorgesteld als een slachtoffer der crisis en daardoor niet in staat aan zijn verplichtin gen te voldoen. Aangespoord werd in grooten getale op te komen, geen bod te doen. ten einde aan het bankkapitaal een donderend halt toe te roepen. Ruim 100 personen, w.o. zeer vele communisten, waren aanwezig. Een zekere Douma van Tijnje, hield voor de verkooping een toespraak, waann ojd. ver zocht werd niet te bieden en mocht iemand kooper worden, dan zou deze persoon broo deloos gemaakt worden, daar hij door hen allen geboycot zou worden. De bakkerij werd ingezet op f 3500 en het perceel bouwterrein op f 1000. Verder werd ir geen bod gedaan en had alles een rustig erloop. Nog steeds staat de oude beproefde kwaliteit van HAVERMOUT H- O. bovenaan. Beter dan elk ande merk en niet duurde i want een pak H.O. weegt bijn; ons (netto 570 grant IAR DEN GRIEKSCHEN ARCHIPEL EN RHODOS door Dr. 0. VELTENAAR VII») kunt de Grieksche Zee niet begrypen de „Odyssee"; Sparta en Argos en zonder de „Electra" en „Agamemnon", lenland zonder Pausanias en Herodotus, [preekt vanzelf, dat de toeristen, die bijna r uitzondering een classieke opleiding in genoten, zich in de literatuur van het en van het tegenwoordige Griekenland in ingewerkt. Omdat het programma i, dat wij ook Rhodos zouden zien, had ik e voren nagezien, of ook Rhodos, zoowel [Homeros als door Paulus werd vermeld, mijn reis stond in het teeken: Odysseus lulus nagereisd. Wel heeft Odysseus Rho- p zijne zwerftochten niet bezocht, maar ros spreekt toch van dit bekende eiland „Ilias", in het tweede boek: 63 Herakles' edel'en krachtige zoon Tlepolemus voerde ^en schepen uit Rhodos aan met een trotsche bemanning, lërs, welke in drieën verdeeld, het eiland bewoonden, s en ook Ialysus en 't zilverwit blinkend Camyrus. voerde Tlepolemus aan, beroemd door zijn speerkamp, dien Astyochia den krachtigen Herakles baarde, ly uit Ehryra vroeger, een stad aan de stroom Selleïs, )0 Mee had genomen als vrouw, na veler steden verwoesting 68 Hy kwam intusschen op Rhodos, na veel gezworven te hebben. 1) t Nieuwe Testament spreekt slechts één maal van 'dit wonderschoone eiland en wel in de Handelingen der Apostelen, Hoofdstuk 21 vs. 1: „En als het geschiedde, dat wy van hen gescheiden en van hen afgevaren waren, zoo liepen wy rechtuit en kwamen te Cos en den dag daarna te Rhodus, en van daar te Patara". In de Apocryphe boeken, naar de Septuaginta, lezen wij ook éénmaal van dit eiland, nl. 1 Maccab. 15 23, niet in de vertaling door de Dordtsche Synode, maar in het oorspronke lijke. In het rondschrijven der Romeinen aan ver schillende koningen en volken, dat niemand de Joden mocht beschadigen, als zijnde de bond- genooten der Romeinen, worden achtereenvol gens genoemd: Sampsames, Sparta, Delos, Myndos, Karië, Samos, Pamphylië, Lycië, Hali- camassos en Rhodos, en andere plaatsen als Cyprus en Cyrene. Welnu, ik kwam dus eenigszins georiënteerd, toen wij op den Paaschmorgen, omstreeks zes uur Rhodos naderden. Het zal een warme dag worden, deze Paasch- dag, want tegen half zeven in den morgen, schynt de zon in al zijn heerlijkheid. Geogra- phisch zyn we thans in Azië en een landtong strekt zich uit, maar uit een politiek oogpunt zijn we in Italië, want de haliaansehe vlag waait uit van een groot modern gebouw, dat een Bad-Hötel, een Kurhaus schynt te zyn. hypermodem. Wy stoomen de haven van 'de hoofdstad Rodi binnen langs een havendam. In lang vervlogen dagen stond daar de wereldberoemde 35 Al eter hooge kolos, een der zeven wereldwonderen, het enorme standbeeld van den Zonnegod, maar door een aardbeving neergeworpen, gelyk Da- gon viel vóór de ark. Wij zyn dus gekomen tot het Zonne-eiland, gelijk de Grieken het noemden, het „door de winden gestreeld eiland", met Creta en Cyprus een der brug- hoofden, die het Oosten met het Westen ver- Rhodos, naar Rhode genoemd, het meisje door den Zonnegod Helios bemind, die hem de Heliaden baarde. Zy was de dochter van Posei- doon en Amphitrite. De Zonnegod wees haar en haar nakomelingen een eiland aan, dat hy uit zee deed opstijgen, voor haar én haar na komelingschap bewoonbaar maakte en aan 't welk hy den naam van Rhodos gaf. Op dezen Paaschmorgen hebben wij de Op standing van Christus herdacht, van de Zon der gerechtigheid, Die verlicht een iegelijk mensch, komende in de wereld. Wy landen op Rhodos. Hoog op een zuil ver heft zich de wolv'n, die de tweelingen Ro mulus en Remus zoogt. Wij zyn inplaats van in Griekenland in Italic En toch geographisch in Azië, de Sneb van het Schip, dat Klein-Azië heet, de verlenging van het groote Continent. Sedert 1912 behoort het tot Italië, als buit van den Turksch-ltaliaanschen oorlog. Wij zijn er niet treurig om, dat dit heerlijke land uit der Turken macht is verlost. Overal heerscht orde, reinheid, discipline. De hoofdstad, die in 't be gin dezer eeuw zevenduizend, in 1912 negen duizend zielen telde, heeft thans meer dan 20 duizend inwoners. Het eiland, dat toen dertig duizend inwoners had, heeft thans ongeveer 45.000 zielen, de wegen onder Turksch regiem nauwelijks 20 Kilometer en slecht onderhou den, nog slechter dan in Griekenland, hebben thans een lengte, gelyk men my mededeelde, van ongeveer 300 kilometer. De export van wyn en olie neemt jaarlijks toe en groot is het aantal toeristen, dat Rhodos bezoekt. Ik vergeleek dit eiland met Korfoe, dat wij heb ben bezocht en wy hebben een reis van meer dan 1000 kilometer afgelegd „op den rug der wynkleurige zee", om ook dit prachteiland te bezoeken. Wat een heerlijk klimaat voor de vreemde lingen, die hier hun zomervacantie doorbren gen. Dit eiland in het Zuiden verkwikt door de frissche Noordenwinden, die verkoeling aan waaien. De meesten der toeristen, zeide my een Italiaansch ambtenaar, zyn uit het moeder land, uit Italië en de Regeering moedigt dit verblijf voor haar onderdanen aan. Ons allen trof het goed verzorgde uiterlijk der Italiaan- sche politie en ambtenaren en hunne voorko mendheid. Trouwens ook de Gouverneur Rodi was van onze komst verwittigd en ont ving ons zeer hartelijk en gaf ons vele facili teiten. Zoo zal de Italiaansehe Regeering van Rhodos maken, wat het indentijd van Caesar geweest is, Kurort en vacantiekolonie. Toen ik dien stralenden Zondag na den lunch op het torras van het Bad-Hotel was gezeten, met de prachtig diepr.lauwe zee vóór my, en de haven en de re^de met de schepen in ruste, met de groen, wit-roode vlaggen, die uitwaai den in den Noorderwind, de jubelende zon over het water, de frisch geteekende kusten overal, reciteerde ik de verzen van Horatius: Laudabunt alü claram Rhodon aut Mytilenen Aut Ephon binv.nsve Corinthi Aloenia vel Bacho Thebas vel Apolline Delphos Insignesaut Thessala Tempe. Horatius Carm. Lib. I. VII. Anderen zullen het beroemde Rhodos en My- tilene of Ephese of de muren van Corinthe, dat aan twee zeeën ligt of Thebe dat door Eachus of Delphi, dat door Apollo beroemd is of het Thessalische Tempe prijzen I Maar ik herinnerde my ook zyn geestige op- De schrijver dezer artikelen tijdens zijn merking: Als de Fortuin hem goedgunstig is reis door Griekenland {geweest, dat zai hy als hy weer te Rome te-. rugkomt, de plaatsen roemen, waar hy is ge weest; Samos, Chios en Rhodos (Hor. Ep. I. 11 de verzen 20 en 21.) Mijn mede-toeristen waren bijna allen naar Lindos, op een excursie, die facultatief was gesteld, een groote auto-tocht. Daar het Zon dag was, kon ik aan deze excursie geen deel- I nemen. Ik rustte naar het gebod en op dit heerlijke terras met de zee vóór mij, met het Paasch-evangelie, met het N. T. geopend, met duizend herinneringen, was dit rusten geen kruisiging des vleesches. Rhodos, het „Zonne-eiland", maar ook het „Rozeneiland", door de Grieksche dichters be zongen. Een der 7 steden, die zich beroemden het vaderland van Homeros te zyn, een bloem- lezing, een kort begrip van Oude en Middel- eeuwsche cultuur, een oud schilderij in mo derne omlijsting, gelyk Prof. Muller dit eiland geestig noemde. Het goudstof der eeuwen re- gent op ons neer, gelyk naar de sage ver meldt, Zeus op dit eiland deed neerdalen. De windmolens met groote wieken, met drie hoekige zeilen bespannen, voor het malen van graan of tot de irrigatie der tuinen bestemd, trekken onze aandacht. Op onzen verderen tocht langs de eilanden, naar Thera of Delos zuilen wij ze talrijker zien en wy denken aan onze Holland sche molens» Maar draaien kun- niet, de kap naar den wind te zetten, vermogi n ze niet, want ze zyn alle naar het Noorden gekeerd, vanwaar de Noordenwinden komen. Men zeide my, dat de bevolking ongeveer ir drie gelijke deelen was verdeeld. Alahomeda nen, Grieksch-Katholieken en Joden. Des avonds hoorde ik, dat er één Protestant te Rhodos woont, die het Nieuwe Testament colporteert. Des middags ben ik in een Turksche mos kee geweest en door de Turksche wijk zag ik de gesluierde vrouwen van ryken en onaanzien- Bij een jonge dame zag ik de Europeesche kleeding, de korte japon en tevens diep ge sluierd, trés court, zeer kort en den Turk- schen sluier, nieuwe wyn in oude, lederen zakken! Te Rhodos te zyn en dan niet de gebouwen, van de J ohanniter-Orde te zien, dat zou voor een Kerkhistoricus niet betamen. Meer dan twee eeuwen is deze stad het cen- 'trum geweest der Johanniter of Hospitaal ridders. De Tempelheeren, gesticht door Hugo de Payens, tot bescherming der pelgrims in het H. Land, zetten zich na den val van Acco op het eiland Cyprus neer, maar keerden wel dra naar het Westen, naar Parijs terug. De Johanniter hadden zich de verzorging van zieke pelgrims ten doel gesteld, maar sedert 1118 hadden zy de taak tegen de ongeloovigen te strijden. Door de Saracenen verdreven, zetten zy zich op Rhodos neer 1309/1310 en bleven daar tot 1523, volgens anderen tot 1530, toen zy naar Malta vluchtten Hun grootmeesters waren gedurende twee eeuwen heer van Rho dos. En wy zagen de paleizen dier ridders en bij het lawaai van Joden of Turken, die op de markt hun waren, tapijten en goederen aanpre zen, zagen wij de stille Middoleeuwsche rid derburchten. In de hooge zalen, temidden van rustige arcaden, wekt het Archaeologisch Mu- seum de bewondering der Hollanders op In het Westen daalde de zon. De hoogste berg op het eiland, by de Ouden Alons Ataby- rius genoemd en ruim 1200 meter hoog, ving de laatste stralen op De auto's waren alle van Lindos teruggekeerd, alle reizigers waren aan boord en de post voor Athene bestemd, was ons door de zorgen van het postwezen nagezon den. De boot lichtte de ankers, de steven werd Noordwaarts gewend, naar Santorin, het Kra tereiland, Heilige Vrede en thans Thera ge noemd. Morgen zouden wy dat eiland, een der we reldwonderen zien en den fonkelenden wyn, waarin het vuur der kraters blaakt, gaan drin ken. Een Paaschfeest op Rhodos, een onvergete lijke dag was het geweest, voor alle reizigers, maar voor mij niet het minst, bij wien de ge dachten des harten zich vermenigvuldigden. VI stond in ons nummer van 16 Juni,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3