DINSDAG 28 JUNI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE FRANSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN TE LAUSANNE VERDAGING VAN LAUSANNE? Bij de hervatte Fransch-Duitsehe bespre kingen te Lausanne is het geloopen zooals te verwachten was. De Duitschers hebben nog eens hun na drukkelijk „non possumns" ten opzichte van de herstelbetalingen herhaald. Zij heb ben daaraan weJiswaar toegevoegd hun he- reidlwilligheid om aan een wederopbouw van heel Europa mede te werken. Doch de Franschen hebben tegen het Duitsche stand punt geprotesteerd en beloofd, dat zij in de \oortgezette zitting, op Woensdag a.s., uit voerig ran antwoord zullen dienen. Men verwacht dat zij dan met tegen-voorstellen zullen komen. Uit het officieele communiqué omtrent het besprokene wordt men niet veel wijzer. De journalisten te Lausanne zeggen er evenwel wat meer van te weten en Jan ver tellen zij o.a., dat Herriot er zijn teleurstel ling over heeft te kennen gegeven, dat Von Papen vóór zijn vertrek naar Berlijn tot een correspondent van de ..Matin" heeft g3- zegd, dat Frankrijk recht heeft op compen saties. terwijl hij dit veelbelovende woord na zijn reis naar Berlijn heeft vervangen door „plannen voor het herstel van Euro pa". waarover de Duitschers echter slechts vage denkbeelden naar voren hebben ee- bracht Dat spreken van „compensaties we vermelden het terloops heeft rijkskanse lier Von Papen in Duitschland zelf ook geen goed gedaan. De Tluitsche pers schrijft zeer boos over dit baars inziens Al te vrien delijke en toegeeflijke woord aan het adres van Frankrijk. De „Kölnische Volkszeitung eischt naar aanleiding daarvan zelfs het aftreden van Von Papen en zijn vervanging door Von Neurath. Het schijnt inderdaad wel waar te zijn, dat den Rijkskanselier te Berlijn de priem op den neus trezet is en dat Herriot dus te recht opmerkt, dat Von Paoens houdine strakker is dan vóór zijn bezoek aan Berlijn. Materieel is echter niet aan te nemen, dat de Duitsche delegatie van plan is geweest verder te gaan dan tot het aanbieden aan Frankrijk van harteliike medewerking aan een plan van wederopbouw van Europa. De houding van Duitschland is imns; sohen niet de eenige zorg van Frankrijk bij de besprekingen te Lausanne Beweerd wordt n.l., dat de Franschen er van overtuigd zijn, dat de Ver. Staten wel aan Engeland doch niet aan Frankruk een aanzienlijke vermindering van schulden denken toe te staan, omdat men te Wash ington vindt dat Frankrijk beter betalen kan dan Fngeland. terwiil de AmenkaD.n- sche regeering 't er bovendien op gezet zou hebben Frankrijk «e dwingen ziin gewei u- ge bewaneningsuitgaven te verminderen Frankrijk voelt zich dus niet alleen in de toekomst economisch bedreigd door een zich hei-Stellend Duitschland. maar ook door een F.ngeland.. dat, bevrijd van een groot deel zijner lasten, ruimer zal kunnen ademhalen en daardoor gezonder worden dan Frank Vinder deze omstandigheden is het begrij pelijk dat Frankrijk op verdaging van de conferentie aanstuurt en dat de Duitschers vermoedelijk ook wel voor zulk een verda ging zullen gevoelen, nu toch reeds vast staat, dat ieder toestemt in de onmogelijk heid van de voortzetting der betalingen. Terwijl dit laatste bovendien is vastgelegd in het besluit der regeeringen, dat liet mo ratorium zal worden voortgezet zoo lang ue conferentie duurt Het zou ongetwijfeld veel gunstiger znn voor het economisch herstel van de wereld wanneer een definitief besluit viel. Doch dit schijnt nu eenmaal onmogelijk te zijn. En daarom zal men zich reeds mogen verheugen over het feit van de ongelimi teerde voortzetting van het moratorium, als de erkentenis, dat het systeem van \er- sailles tot de chaos leidt en daarom aan kant is gezet. BEIDE PARTIJEN HANDHAVEN HUN STANDPUNT WOENSDAG VOORTZETTING De derde gemeenschappelijke zitting der Duitsche en Fransche delegaties te Lausanne vond plaats in het Palacehotel en duurde ruim dirle uur. De zitting was 6treng ver trouwelijk. Na afloop las de Fransche staatssecretaris Pagonon het volgende offioieele communiqué de journalisten voor: De Duitsche en Fransche gedelegeerden zijn vanmiddag op- bijeengekomen. De Duitsche rijks minister van financien heeft de r Kienen uiteengezet, die volgens zijn opvatting voor en annuleering der sahulden pleiten <n oorts de eerste maatregelen besproken, die hij voor den wederopbouw von Europa voor stelt. De Duitsche rijkskanselier heeft deze ver klaring nog van een algemeen standpunt uit ontwikkeld en verder aangevuld. De Franeche minister-president Herriot in zijn kant heeft de maatregelen aant kondigd, die hij noodig echt. De onderhan delingen zullen Woensdagmorgen worden voortgezet. Het communiqué wekt den indruk, dat men nog niet veel is opgeschoten en dat men den dag van morgen vrij wil houden voor particuliere bespiekingen, om een toe nadering tusschen de wederzijdeche stand punten tot stand te brengen. De lange duur der zitting moet gedeelte lijk een gevolg zijn van het feit, dat d>e Fransohe minister van financiën, Germain Martin, de Franeche vertaling van de rede van den Duitschen minister van finanoiën woordelijk opschreef en den tolk Franeche delegatie, die de vertaling in h't Fnanech vóorlas, hnhaaldelijk verzocht langzamer te lezen. Naar verluidt, zijn in de zitting van gis termiddag beide partijen op hun standpunt blijven staan. De Duitsche rijkskansel' de rijksminister van financiën bleven bij hun verklaringen, dat verdere betalingen voor Duitschland onmogelijk zijn, terwijl Herriot te kennen heeft gegeven, dat de noodzakelijk is, maar verlangt dat de voor- deelen en opofferingen die uit een definitie- e regeling van het schuldenvraagstuk voort •loeien, gelijkmatig worden verdeeld over alle staten. Mochten den Zuid-Europeesche staten icuwe credietcn worden beschikbaar ge steld voor den economischen en financieelen wederopbouw, dan zou dit volgens de op vatting der Italiaansche regeering slechts onder twee voorwaarden kunnen geschieden 1. Dat deze gelden niet gebruikt worden ten behoeve van oude schulden. Ook onder deze schulden moet een streep gezet worden 2. Dat deze gelden niet worden gebruikt voor oorlogsbewapening, maar dienen voor den economischen wederopbouw. Een preferentieels behandeling van zekere stoten, die dit ei60hen, kan niet worden toegestaan, daar deze staten noch groote buitenlendsche schulden, noch binnenland- sche schulden te betalen hebben. Het Italiaansche memorandum oefent ver der scherpe critiek uit op eenige door Frankrijk te berde gebrachte getallen, voor al op het berekenen von de netto-saldi van de herstelbetalingen, aangezien deze getal len gebaseerd zijn op verkeerde veronder stellingen. De president van den Üuit6chen Steden- dag heeft een telegram aan don rijkskanse lier gezonden, waarin gewezen wordt op de volkomen onmogelijkheid van uitvoering ven het Belgische credietplan, dat te Lau sanne is ingediend. Zooals bekend, heeft dit plan betrekking op cred iet verleening, met als onderpand de gemeentelijke openbare bedrijven in Duitschland. HERSTEL VAN DE BEIERSCHE MONARCHIE? De Grondwet van Weimar wacht nog slechts haar begrafenis Merkwaardige verklaringen van Dr. Heim, den Beierschen boerenleider Hoover en Borah ge-interviewd De bijzondere correspondent van den „Paris Soir" heeft president Hoover en senator Borah ge-interviewd. Hoover schijnt hierbij buitengewoon stilzwijgend te zijn ge weest Senator Borah verklaarde, dat de voorwaarden die Amerika stelt in ruil voor de verlangde offers, in de eerste plaats be stonden in een zeer ver-gaande ontwape ning en in een reeks van offers inzake de herstelbetalingen. In het verder verloop van Fransohe regeering hiermede geen genoegen het interview sprak Borah zich uit tegen kan nemen. i iedere inflatie en zcide, dat het beste was Onder deze omstandigheden zou een af- voor de betalings-capaciteit het geld breken van^de onderhandelingen niet ge- te stabiliseeren en tegen een zekere koers heel onmogelijk zijn geweest, doch blijkens j weer te betrekken in de dekking der emis- bet communiqué is düt toch niet het gevalsiebanken. De oplossing van de ontwape- geweest j ningskwestie en een nieuwe aanpassing der Uit Lausanne wordt nog gemeld: internationale schulden vormt naar zijn Over de Fnansch-Duitsche besprekingen opvatting de voorwaarde voor een essen- wordt nog bekend, dat Von Papen aan den tieele verbetering van de internationale aanvang het woord nam. Hij zeide o.a.: Deze DE LEENING AAN OOSTENRIJK. De Fransche voorwaarden. PARIJS, 28 Juni. Omtrent de voorwaar den waarop de Fransche regeering bereid zou zijn deel te nemen aan de 300 millioen shilling-leening aan Oostenrijk, wordt ver nomen dat deze o.a. inhouden: le. dnt .d1e leening zal geschieden door bemiddeling van den Volkenbond; 2e. dat de andere mogendheden de leening erkennen als het begin van een definitief schema voor den economischen en financieelen opbouw van Europa en 3e dat Oostenrijk belangrijke wijzigingen in zijn begrooting zal aanbren- Ben> WEENEN, 28 Juni. De Oostenrijksche minister van onderwijs. Dr. Rintelen, is, vergezeld door den president van de Natio nale Bank. Kienboeck, naar Londen ver trokken tot het heropenen van onderhande lingen met de buitenlandsche crediteuren van de Oostenrijksche Kreditanstalt Verder gaand dan dat van Hoover LONDEN, 28 Juni. In overeenstemming met elkaar weten verschillende Londensche bladen omtrent de gisteravond gehouden kabinetszitting mede te deelen, dat de En- gelsche regeering na onderhandelingen met de dominions over de ontwapeningsvoorstel len van Hoover, die zij als buitengewoon be langrijk erkent, een nieuw ontwapenings plan in Genève aan de orde zal stellen, dat waarschijnlijk nog verder zal gaan dan het Hoover-plan. De ontwapeningsconferen tie zou dan uit de verschillende voorstellen een nieuw algemeen plan kunnen uitwerken DE ZOUTBELASTING Naar het Duitsche Rijksministerie van Financiën mqdedeelt. treedt de zouthelas- ting 16 Juli a.s. in werking. Zij bedraagt 12 pfennig per kilogram. Alleen het con- sumptiezout valt er onder; vrij is het zout voor industrie-doeleinden, zooals mest, en ook het zout, dat uitgevoerd wordt Do Duitsche Lufthansa heeft Maandag op het traject Berlijn-Hannover-Amsterdam- Londen de nieuwe Jonker G 38 (D 2500) in den dienst ingelegd. ZWEEDSCH VORSTENHUWELIJK. Het huwelijk van Prins Gustav Adolf, den oudsten zoon van kroonprins Oscar van Zwe den. met prinses Sybille vn Saksen Coburg Gotha zal op 20 October a.s. te Coburg wor den voltrokken. BIJ SCHIETOEFENING GEDOOD Op de oefenschietplaats der Poolsche artil lerie bij Cowel geschiedde tijdens 't scherp- schieten een ongeluk, waarbij vier personen werden gedood. Een granaat ontplofte in de monding van een kanon. Het sluitstuk van het kanon werd uit elkaar gerukt en een korporaal en een kanonnier werden op slag gedood, ter wijl twee artilleristen zoo zwaar gewond werden, dat zij na aankomst in het hospi taal overleden. conferentie heeft ongekende kansen fouten van den na-oorlogstijd te doen ver dwijnen. De herstelbetalingen moeten onder alle omstandigheden geheel ophouden, daar de voortzetting van dit systeem In eenigen vorm het ruïneeren der wereld zou betee- kenen. De Duitsche regeering za'l geen on- derteekening onder een overeenkomst plaat een, waarvan zij vooruit weet, dat zij baar niet kan nakomen. De Dnitsche regeering is bereid aan constructieve maatregelen voor den opbouw van Europa mede te wer ken. In de toekomst zullen de Duitsch-Fran- 6cbe bet.rekkin.gen in ddt opzicht een beslis sende rol spelen. De wereld bevindt zich in buitengewoon ernstige craetam dagheden. Herstel van vertrouwen is noodig. Dit is de historische plicht van de overwinnaars en niet van Duitschland.. Naar Wolff uit Berlijn meldt, worden van Duitschen kant de vooruitzichten der nieu we Fraosch-Duitsche onderhandelingen niet a.ls bijzonder gunstig beschouwd. De corres pondenten der Berlijnsche bladen achten het zeer waarschijnlijk, dat de hensted- conferentie zich ten slótte permanent zal verklaren, hetgeen meebrengt, dat het door de crediteurenlenden aan 'puit6ch.La.nd toe gestane moratorium blijft gelden, totdat men, misschien in den herfst, in staat zal zijn, een effectieve regeling te verkrijgen. Naar „Paris-Midi" uiit Genève meldt, cir culeert aldaar op het oogenblik een nieuw plan tot saneering van Europa, dat in de lijn ligt van Briands Europa-plan. Tiet plan zou teir kennis gebracht zijn van de Fransche, Engelsche en Italiaansche regeering en zou eventueel te Lausanne zeer ernstig overwogen worden. De grondslag van dit ontwerp is de stich ting van een waarschijnlijk met de bank van internationale betalingen te verbinden Europa-bank, welke als "tichtingekapitaal de rest der herstelbetalingen ontvangen zou. Duitschland zou naar de mate van zijn economische mogelijkheden aan de Europa- bank deelnemen. Het aldus geschapen financieels organte- e zou in dienst staan vooral van die lan den, die onder de crisis lijden en tevens rag uil eerend optreden voor het deviezen- verkeer. Von Papen spreekt tegen Het W.B. meldt udt Berlijn: Van bevoegde zijde wordt ten stelligste ontkend, dat rijks kanselier Von Papen te Lausanne, in ge sprekken met Fransche persvertegenwoor digers, over een erkenning van Frankrijke recht op compensatie zou hebben gesprokén. Rijkskanselier von Papen ontving den Franschen persman, die hier bedoeld wordt, in tegenwoordigheid van den legatieraad Thomson en nadrukkelijk wa6 gezegd, dat het interview als vertrouwelijk moest wor den beschouwd. Intueeahen heeft een groot blad in West- Puitschdand aan Berlijn te verstaan gege ven. dat bet, ondanks het dementi der rijks- regeering. de Fransche lezing van het inter view de juiste acht Dit optreden van een Duitsdh persorgaan wordt in Berlijnsóhe regeeringskringen een onbeschaamdheid geacht Men vindt het volkomen onbegrijpelijk, dat een Duiteoh blad aan de woorden van Fransche journa listen meer geloof schenkt, dan aan ver klaringen van den Duitschen rijkskanselier. Duitsch gedelegeerde overreden Het lid der Duitsche ontwapeningsdele- _itie, de jurist Dr Norden, werd Zond g- avond tijdens een wandeling op een b06ch- weg nabij Hermance, ddcht bij Genève, door een motorrijwiel overreden en zóó ernstig g9wond, dat hij in bewu6teloozen toestand naar een ziekenhuis moe6t worden overge bracht. Gietermorgen is hij tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand is zeer ernstig. Geen Amerikaansche concessies. WASHINGTON, 28 Juni. Naar aanleiding van den toestand te Genève wordt in Amr rikaansche regeeringskringen verklaard, dat, dat Amerika in 't geheel niet bereid i: om als prijs voor 't aanvaarden van de voor stellen van Hoover, concessies t.o.v. de vei lipheid en schuldenkwestie te doen. Echter geeft men in regeeringskringen d* hoop niet op, dat de voorstellen toch nog succes zullen hebben. Tegelijkertijd wijst men alle uit Genève komende Fransche tegenvoorstellen beslist at. Ook een wijziging van de Amerikaansche politiek in het Verre Oosten als concessie voor pventueele aanvaarding van Hoovers veraiejli'u door Japan acht men uitgesloten. De „Dailv Express" had een interview met de boerenleider van de Beiersche Volkspar tij Dr. Heim, die o.a. verklaarde, dat op het oogenblik elk moment de dag kan komen, op kroonprins Ruprecht tot koning vun Beieren zal worden uitgeroepen. Dit \ias niet slechts de meening van de groote meer derheid van het Beiersclie volk, doch Dr. Heim verklaarde goede reden te hebben om te gelooven dat deze meening ook door de huidige Beiersche regeering gedeald werd Naar zijn schatting zou minstens 72 proc«nt der Beiersche bevolking het herstel der oude Beiersche monarchie steunen. „De grond wet van Weimar is dood, wij wachten slee'.its op het uur van haar begrafenis", verklaar de Dr. Heim. Het herstel der monarchie zou echter geenszins een scheiding tusschen Beieren en het Rijk beteekenen Beieren zou echter het recht moeten hebben er een van de andere Duitsche staten onafhanke- lijek grondwet op na te houden. De vraag van den verslaggever van de „Daily Express", of men een absolute mo narchie met dictatoriale volmachten wenseh- te. werd door Dr. Heim ontkennend beant woord. De Beiersche koningen waren altijd democratisch geweest en zeer bemind bij het volk. De monarchie zou door een uit twee kamers bestaand parlement gesteund moeten worden. Dit alles was reeds uiige werkt. Het Hoogerhuis zou bestaan uit door den koning benoemde leden, uit invloed rijke industrieele, universitaire en kerke lijke kringen, alsmede gekozen vertegen woordigers van openbare instellingen, han delslichamen, vakbonden, enz Het Lager huis zou op dezelfde basis gekozen moeten worden als de huidige Beiersche Landdag met die wijziging, dat het kiesrecht beperkt zou m«etcn worden. Dr. Heim verklaarde verder, dat hij ge loofde dat het conflict tusschen Beieren en het Rijk spoedig openlijk tot uitbarsting zou komen. Beieren keek thans reeds uit naar een Koning, die leiding zou kunnen geven aan den strijd om de Beiersche wet ten te beschermen tegen de algemeene Duit sche wanorde, die de Rijksregeering Beieren wil opdringen. De Bayrische Staatszeitung deelt naar aanleiding van informaties, die zij bij dr. Heim over diens interview ingewonnen heeft mede. dat dr Heim verklaard heeft, dat hij steeds een tegenstander van de grondwet van Weimar geweest is. Van den eersten dag van de revolutie af had hij openlijk van zijn monarchistische gezindheid blijk gegeven. De oplossing van het monarchis tisch vraagstuk is slechts door wijziging van de tegenwoordige grondwet mogelijk, In dit verband had dr. Heim wel over dc Beiersche bevolking en over zijn partij- vrienden gesproken, maar niet over de Beiersche regeering. Het verslag van den interviewer Delmar daarover is geheel uit de lucht gegrepen. nitz verschillende partijen in het geheele Oostelijke stadsdeel optochten gehouden. Tal van botsingen waren het gevolg. Het aantal gewonden wordt op 20 geschat Tal van arrestaties hadden plaats. Botsingen in Leipzig In het Oosten van Leipzig hadden nat. soc. gisteravond ev... optocht georganiseerd. Communisten hadden barricaden opgericht, bestaande uit omgeworpen karren en stee- nen. De politie greep in. Tal van personen erden gewond, het juiste aantal is nog niet bekend. Verscheiden arrestaties hadden plaats. De orde werd weer hersteld. Weerbericht. Pessimisme te Parijs. PARIJS, 28 Juni. De Parijsche ochtend- Maden zijn tamelijk pessimistisch gestemd ten aanzien van het verloop der gister ge houden bijeenkomst der Fransche en Duit sche delegatie te Lausanne, en vooral ten aanzien van Duitschlands verdere houding ter conferentie. De meeste scharen zich ge sloten achter de regeering-Herriot, en ver zetten zich scherp, zoowel tegen de Duit sche als tegen de Italiaansche voorstellen. Algemeen constateeren de bladen, dat de be sprekingen van gister een teruggang betee kenen, en bijna alle correspondenten ge bruiken in hun telegrammen het woord „afbraak". Men ziet in de Berlijnsche reis van den Rijkskanselier één der voornaam ste ooi-zaken van de vastheid waarmee hij zijn standpunt handhaafde. Het Italiaansche memorandum Het Italiaansche herstelmemorandum, van welk verschijning we reeds melding maak ten, heeft in hoofdzaak den volgenden in houd: De Itallaanedhe regeering houdt vast aan haar tot dus.er ingenomen standpunt, dat een volledig schrappen der herstelbetalingen EINDE DER REVOLUTIE 1N S1AM DE KONING VOOR EEN CONSTITUTIE. Volgens een bericht uit Bangkok heeft de koning van Siam zich bereid verklaard tot invoering van de constitutioneele monarchie. Hij zal zijn beslissing bekend maken zooira hij het ontwerp van de nieuwe grondwet heeft bestudeerd. Alle besluiten van de volkspartij zijn in- tusschen geldig verklaard. De gevangen ge nomen prinsen zullen in vrijheid worden gesteld, zooidra de nieuwe regeering aan l et bewind komt. AUe straten en pleinen van Bangkok zijn door soldaten afgezet om orde en rust te handhaven. Tanks en gepantserde auto's rijden door de straten van de stad, NIEUWE AARDBEVINGSRAMP IN MEXICO Twee dorpen vernield. Zondag is het Z.W. gedeelte van Mexico door een hevige aardbeving geteisterd. Een dorp werd geheel, een ander grootendeels verwoest Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. GROOTE BRAND TE ANTWERPEN Gisternacht kwart voor 1 brak te Antwer pen brand uit in de opslagplaats der „Hes- sennatis", die vooral met katoenbalen ge vuld was. Spoedig breidde het vuur zich uit en stond het geheele gebouw in lichte laaie. Do met graan gevulde aangrenzende ge houwen der Nederlandsche N.V. „Zeelandia" firma van den Heuvel, werden gedeeltelijk door het vuur geteisterd. De gemeentebrandweer was spoedig ter plaatse. De ordedienst werd verzekerd door politie en militaire troepen. De materiecle schade is zeer groot. De oorzaak van den brand is onbekend. Er wordt aan zelfontbranding gedacht Men denkt, dat de brandweer nog wel een dag of acht werk zal hebben om het vuur geheel te blusschen en het gevaar voor de aangrenzende gebouwen te bedwingen. DE WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN. Hulpverleenlng door het Roode Kruis. De Senaat heeft een wetsontwerp aange nomen, waardoor mrwMieing wordt i leond om aan het Rwv'o Kruis opnieuw millioen schepel cr.icn fr doen toekom voor hulpverleening aan behoeftigen. OPHEFFING UNIFORM- EN DEMONSTRATIE-VERBOD HEDEN WORDT DE NIEUWE NOOD VERORDENING GEPUBLICEERD De nieuwe noodverordening van Rijkspre-" sident zal waarschijnlijk Dinsdagmiddag worden gepubliceerd. De noodverordening zal de bepaling inhouden dat de uniform- en demonstratieverboden voor het geheele Rijk worden opgeheven. In de noodverordening zal evenwel in zoo verre rekening worden gehouden met de wenschen der landen dat de politie-autori- teiten der landen gemachtigd zullen worden plaatselijke en onder bizondere voorwaar den uitzonderingsbepalingen uit te vaardi gen. Voorts zal een uitvoeringsverordening bij par. 4 van de noodverordening van 14 Juni worden uitgegeven, waarbij voor betoogin gen aanmelding bij de autoriteiten verplich tend wordt gesteld, ten einde te voorkomen dat op hetzelfde tijdstip tegei.betoogingen zouden kunnen worden georganiseerd. DE NAZI'S EISCHEN NIEUWE GEMEENTE RAADSVERKIEZINGEN In den Pruisischen Landdag is door de nationaal socialistische fractie een wetsont werp ingediend waarin nieuwe gemeente raadsverkiezingen per 16 Oct. worden voor gesteld aangezien de samenstelling di plaatselijke besturen thans niet meer ove eenkomt met die van J7 November 1929. BESPREKING DER MINISTERS OVER POLITIEKE AANGELEGENHEDEN Het officieele Pruisische persbureau deelt mede: De u.eeste vooraanstaande ministers der landen zijn gisteren op u'tnoodiging van Pruisen te Berlijn bijeengekomen, ten einde politieke kwesties, welke van buitengewone beteekenis zijn tt bespreken. Ter conferentie werd volledige overeenstemming bereikt Verdere zittingen van gelijken aard zullen van tijd tot tijd worden gehouden. DE POLITIEKE BOTSINGEN Het soc. dem. protest bij den rijksminister van binnenland- sche zaken. Naar de „Vorvvfirts" over do ontvangst van de leden van het soc. dem. bestuur door den rijksministr- van hinnenlandsche zaken nog meldt, hebben de leden van het partijbestuur den minister de vraag gesteld, of hij niet van meening was. dat de in het schrijven van den rijkspresident omsch even voorwaar den voor een optreden tegen excessen thans ontstaan zijn, na den aanval op het gebouw van de „Vorwarts" door de nat. soc„ De minister heeft geantwoord, dat dit nog niet het geval was. De vertegen v ordigers van de soc. dem, partij hebben tij 1-ns het onder houd, dat iets langer dan een uur duurde, verklaard, dat een verder voortduren van den geuniformden terreur van de S.A." zou leiden tot een toestand, waarvoor niemand de verantwoordelijkheid zou kunnen dragen Communisten sturen honden af op politiebeambten. Het politiepresidium in Wuppertal deelt mede dat lede van de communistische af weer organisatie witte banden om den arm droegen met de letters „?..S.Z. I" of ,Z II" Toen de politie naderde werd een alarm signaal gegeven. Hierna werden talrijke schoten gelost, waardoor evenwel niemand werd gewond. Door de communisten werden ook honden op de politie afgestuurd, zoodat de agenten van hun vuurwapenen moesten gebruik ma ken. Twee honden werden neergelegd. In Chemntiz 20 gewonden Gistermiddag en -avond hebben te Chem- SPEELSCHANDAAL TE BERLIJN? Nat. soc. beschuldigingen tegen den vice-president van politie DE „ANGRIFF" IN BESLAG GENOMEN. Tijdens de zitting van den Pruisischen landdag diende de nationaal-socialistischc afgevaardigde, Dr. Freisler, een voorstel in, waarin wordt verklaard, dat het in de krin gen der Berlijnsche crimineole politri een publiek geheim is, dat de vice-president van politie, Bernhard Weiss, mede-organisator en beschermheer van Berlijnsche speelclubs is en in deze clubs ijverig meespeelt Het onderzoek van aanklachten in dezen heeft men rnet voorbedachten rade opgedra gen aan den vriend der Sklareks, Staats- anwalt Wassmund, die zelf een geregeld bezoeker der speelholen is. (Stormachtig Hoort, hoort! van de rechterzijde). De crimineelc beambten, die hiervan op de hoogte waren, kregen geen verlof ver klaringen af te leggen. Zij hebben zich echter bereid verklaard, voor een commissie van onderzoek van den landdag zich uit le spreken, ook indien zij hiervoor geen toe stemming verkrijgen. De nationaal-socialisten stelden in ver band hiermede voor de benoeming van een commissie van onderzoek, welke den naam „Chicag o-commissie Bernhard ÏVeiss" voeren zal. Bovendien dienden de nationaal-socialis ten een voorstel in om alle speelclubs te verbieden. Daar de nationaal-socialisten alleen reeds over het vereischte aantal stemmen voorde instelling van een commissie van onder- zopk beschikken, is genoemde commissie daarmede ingesteld. Zij zal bestaan uit 29 leden. Uit Beilijn wordt verder gemeld, dat de nat.-soc. „Ang*Jf" in beslag is genomen. Op de eerste hJhdzijde van het blad kon men o.a. de volgende opschriften lezen: „Weiss op de vlucht naar Parijs?" „Ernsti ge misbruiken in zijn functie vastgesteld". Het blad schrijft o.a.: „De politie staat on der bevel van personen, die niet de minste zedelijke hoedanigheden voor het bekleeden van hun functie bezitten. Het materiaal aan gaande den jood Weiss is zoo bezwarend, dat men bij een rechtvaardige veroordee ling van dezen kerel zefker op een zware hechtenisstraf, wellicht zelfs op gevangenis zal kunnen rekenen. Wij vestigen er heden reeds de aandacht op. dat het vermoeden bestaat dat de beklaagde Weiss ral trachten te vluchten. Uit uitlatingen die hij in par ticuliere kringen heeft gedaan, blijkt dat hij Frankrijk tot zijn verblijf in ballingschap heeft uitgekozen. Het beste ware Dr. Bern hard Weiss onmiddellijk in hechtenis te ne men". Zoowel hoofdcommissaris Grzesinski als vice-hoofdcommissaris Dr. Weiss hebben een klacht tegen de „Angriff" ingediend. Zij ver klaren uitdrukkelijk, dat de beschuldigingen der nationaal-socialisten verzinsels zijn. De politic-president van Berlijn deelt het volgende mede: Het nationaal-socialistisch dagblad „Der Angriff" bevat in zijn nummer van heden aantijgingen tegen den vice-president van politie. Dr. Weiss,, die, wat de ongehoord heid van den smaad èn de onwaarheid van de feiten betreft, haar wedergade niet vin den. O.a. wordt beweerd, dat de vice-president van politie de crimineele politie heeft ge last dc in de speelclubs begane strafbare handelingen niet te vervolgen. Al deze en dergelijke beweringen zijn geheel en al onwaar. Dr. Weiss heeft reeds een aanklacht in gediend en depolitie-president heeft zich hierbij aangesloten. De „Angriff" is daarna voor vijf dagen verboden. Het dunne pijltje geeft d Hoogste stand te Weenen 765.8. Laagste stand te Haparanda 748.3. Stand vanmorgen halftwaalf 757.4. WEERVERWACHTING (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst te De Bilt) Zwakke tot matige Zuidelijke tot Weste lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk regenbuien, met kans op onweer, weinig verandering in tempera tuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Het hoogedrukgebied trok verder Oost waarts en in zijn omgeving steeg de ochtend- temperatuur, vooral in Duitschland en Zuid- Scandinavi, in Noord-Scandinavië en op de Noorsche Zee namen de depressies af. Naar de ondiepe depressie die gisteren- bij Ierland lag met een uitlooper over de Golf van Biskaye heeft haar invloed tot over ons land uitgebreid en brengt daar en in Frankrijk regen en onweer, terwijl uit Ierland afkoe ling bij Noordelijke winden wordt gemeld. Terwijl hierdoor de vooruitzichten voor het weer in de erste dagen onzeker zijn gewor den, moet toch op grond van na in het Verre Westen .-en versterking van de hooge druk king in het Oosten een overwegen van Zui delijke tot Zuidwestelijke winden met tijde lijke opklaringen worden verwacht, waarbij nog vrij hooge temperaturen mogelijk zijn. TEMPERA rUUR Stand vanmorgen halftwaalf 21.4 C. 29 JUNI Zonsopgang 3.43 u.; Zonsondergang 8.23 u. Maansopgang 0.19 u.; Maansonderg. 4.34 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomert ij d: Van 's avond3 9.53 u. tot 's morgens 4.13 u. HET GOUD VAN DE EGYPT VRIJGEGEVEN Maandag is bevolen 't goud van de Egypt weer vrij te geven. Het edel metaal is aan boord van het Italiaansche bergingsschip Artiglio naar Plymouth gebracht. Onder de oogen van duizenden belangstellenden wer den de staven uitgeladen en per specialen trein naar Londen getransporteerd. HOOGE RAAD AANRIJDING TE ROTTERDAM De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie eroep van den arts J. C. v. V. te Schiedam, dl hooger beroep door het Haagsche Gerechts of is veroordeeld tot f 500 boete en 6 maande ntzegglng van de bevoegdheid, motorrljtulge e besturen, wegens het veroorzaken van ee ijding ardoor het slachtoffer ird get BOUWVERORDENING VAN UTREC IT De bouwverordening der gemeente Utrecht oudt regelen In aangaande het nederzetten van erplaatsbare ladders en het voorzien zijn daar- .nde het nedei :n het voorzien het uitglijden t.. vervolgd weger zijn op bout he rechtbank bev de officier van die niet op bouwwerken bel De HcToge Raad heoft zli wijzo vereentgd. vernietigd en d irdening, wei ontslagen vs art. 127 allee werken, stigde dit voi de rechtbank inwasscher veroordeeld LOS RIJDEN OP DE FIETS i Hooge Raad heeft uitspraak gedaan ln d< van Mr W. G. B.. die terecht gestaan heeft n dus het artikel der politieverordening f echtakracht heeft. In hooger beroep heeft de rechtbank dit t WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshut 3.37 3.59 1.45 1.77 Huningen 2.10 2.40 Rheinweiler -0.24 -0.07 Kehl 3.57 3.fi9 Maxan 5.28 5.30 Wledeahelm 1.08 1.49 Mannbetm 4.23 4.11 Lohr 1.72 1.58 Mainz 1.66 1.50 Bingen 2.59 2.42 Ems 1.05 1.05 Coblenz 2.83 2.77 Trier 0.46 0.51 Kenlen 2.68 2.58 Rahrort Wesel Emmerik Dasseldorr Maastricht Venlo 1.27 1.10 1.04 0.90 2.24 2.08 2.10 1.98 2.01 2.00 10.78 10.77 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 29 Jnnl (Oude Amsterdamsche ttJd) 6.38 19.52 Hellevoetsl.1 Delfzijl Terschelling 4.51 17.09 Harlingen 5.34 17.59 Heider le 0.27 Idem 2e 13.01 15.24 IJmalden 1L67 a v Holland 11.04 23.32 Scheveningen 11.14 23.42 Rotterdam 0.14 13.09 Willemstad Broawersh. Zierikzee Wemeldinge Vllssingen Terneuzen Hansweert De Hooge Raad vernietigde een arrest het Gerechtshof te Den Haag waarhij F. hooger beroep Is veroordeeld tot lè Jaai Vttngenlsstraf wegens meineed ln een scheidingsprocedure te Rotterdam en de verwezen naar het Hof te Amsterdam. HAAGSCHE POLITIERECHTER* MISHANDELING. De 21-jarige schilder H. R.. was vroeger met Jen strafrechter in aanraking geweest die hefm jdrüf schuldig gemaal uitvoer werd gelegd. TUdens den proeftijd getreden en do volgendi zUn. Intusschen liep er nog een misi zaak tegen hem. waarvoor hö gli het huwelijk zlin straf om :cht Met de verdachte, dat hö -sptJt va Het O.M. elschte ditmaal 14 dag itrof. R. beloofde nogmaals na de :ich voortaan ordentelijk te gedi jen geldboete. De patroon van verdachte kwa: R. een werkzame Jongen was, e onmiddellijk weer ln dienst z ,u nemen. Dit Feith aanlel- ardelüke straf VOETBALCULTUUR. De kooplieden J. H. voetbal-enthousiasten. Ti Haarlem—H.V.V. hadden beide ploegen c Haarlemmers verpand. ZIJ staken hun niet onder stoelen of banken, hetgeen bleel zij eenlg-n tHd later bö het Venduhuls 1 Nobelstraat nog eens een nabetrachting den wedstrijd hielden. B(J die gelegenhel liet het er niet in het gezicht. Belde support srechter, doch i le, dat f 7 boete, sub» i Zwolle, die ver- Raad heeft thans •onder ook valt af- nls Is thans, weer Rand. die zich ver en kantonrechter c Ting ontsloeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2