k. l. m. Indië is thans naast de deur! met uw stem te bereiken GAUW EVEN NAAR INDIË Wekelijksche Dienst De wekelijksche K. L. M. dienst Amsterdam-Batavia OP DE INDISCHE TENTOONSTELLING TE fGRAVENHAGE Er zijn inderdaad nog Nederlanders, die niet weten, dat de K. L. M. een wekelijksche luchtdienst Amsterdam-Batavia v.v. onder houdt. Dat klinkt wel erg kras, doch toch is het zoo. Wat bewijst dit? Dat ondanks geregelde radio-berichten, uit voerige, fraai geïllustreerde dagblad-artike len, kleurige affiches, typografisch goed ver zorgde brochures en pakkende aanplakbiljet ten op brievenbussen nog niet voldoende reclame gemaakt is voor deze belangrijke luchtverbinding, welke, mede door den steun van onze voortvarende Nederlandsche Poste rijen onderhouden wordt. Sedert de opening van den weekdienst, op 1 October 1931, heeft de organisatie van de Indië-route groote verbeteringen ondergaan, speciaal op het gebied der radio. Vele be staande stations langs de route hebben hun bediening en hun nauwkeurigheid van wer ken verbeterd; verscheidene nieuwe zijn ont staan. Allerwegen zijn peilinrichtinger. ge schapen, welke een zuivere navigatie in moeilijke weersomstandigheden mogelijk maken. Aan de terreinen, welke in den moessontijd somtijds moeilijkheden oplevêrden, is in den wintertijd gewerkt, ten einde ze te verharden en te draineeren. Ook de voorziening van benzine en olie langs de route wordt hoe langer hoe beter, terwijl overal de agenten der K. L. M. met groote toewijding alles in het werk stellen om de organisatie goed te laten kloppen. Van 1 October a.s. zal de Indië-vloot bestaan uit 10 zeer moderne vliegtuigen: 5 van het type Fokker F XII en 5 Fokker F XVIII's. De namen van de F XII-vliegtuigen zijn: Duif, Ekster, Havik, Ibis en Ijsvogel; de F XVIII's zijn: Oehoe, Pelikaan, Kwartel, Rijstvogel en Snip gedoopt. De kruissnelheid van de F XII-machines be draagt 185 K.M. per uur, terwijl de nieuwe typen bijna 200 K.M. per uur halen. Deze grootere snelheid zal het mogelijk ma ken, dat de regelmatigheid nog belangrijk wordt opgevoerd. Het aantal vlieguren zal daardoor eveneens verminderd worden, zoo dat de passagiers nog meer gelegenheid krij ger. de bezienswaardigheden der diverse ste den te bezichtigen. Het vervoer van post stijgt geleidelijk maar zeker en vooral het vervoer van en naar tus- schenstations toont verbetering. In dit ver band zij erop gewezen, dat op het traject Bagdad-Bangkok of omgekeerd de K. L. M. eenmaal in de twee weken de Fransche post vervoert, bestemd voor Marseille of Saigon. Ook het vervoer van post van en naar de Straits is van belang. Het passagiersvervoer mag ook bevredigend genoemd worden, voor al dat van Calcutta naar Londen. Het eerste halfjaar van den wekelijkschen dienst op Indië, gaf de volgende exploitatie uitkomsten Aantal vluchten heen en weer te zamen 49. Gemiddelde duur van den vlucht: heen 11 9/26 dag, terug 10 11/23 dag; gemiddelde postlading 249 K.G. Totaal postvervoer 12.200 K.G. Totaal goederenvervoer 1.900! K.G. Aantal passagiers 114, waarvan 8 het geheele traject hebben afgelegd. Door de geriefelijke en smaakvolle cabines, voorzien van gemakkelijke ligstoelen, en een welvoorziene provisiekast, is het reizen per K. L. M. verreweg de aangenaamste om naar het Verre Oosten te gaan. De passageprijs inclusief hotelkosten bedraagt 2200. Zoodra de tijden normaler worden, verwacht de K. L. M. een druk passagiersvervoer. Dan zal er nauwelijks plaats genoeg zijn in de K. L. M.-Fokkers en zal men weer nood gedwongen moeten overgaan tot grootere, ruimere vliegtuigen. Thans moet de K. L. M. Indië-dienst het nog hoofdzakelijk hebben van de post. Het is dan ook de taak van iederen Neder lander om mede te werken, dat de wekelijk sche luchtverbinding tusschen het moeder land en de koloniën een succes wordt. Laat dit ook Uw lijfspreuk zijn: Al uw post naar en van Indië per K. L. M.l per 6 De Indische Tentoonstelling in het Westbroekpark te 'e-Gravcnhage bedoelt te geven: „India in a nutshell". Wij denken hierbij aan een sprookjesachtig kleinood uit de inzending van H. M. de Koningin, een kleine juweelen doepahouder (doepa amber), een kogelvormig doosje ter grootte van een duivenei, een wonder van goudsmidskunst, rondom bedauwd met fonkelend diamant, de avondster gelijk. Wie deze Tentoonstelling op haar juiste waard® wil schatten, zal zich moeten verdiepen in bijzon derheden, om dan eerst tot de erkenning te komen welk een rijkdom van menschelijk weten en kunnen in dezen verloren uithoek van het West broekpark ligt opgetast; een weelderig mozaïk van oud-Indische kunst en cultuur en modern-Wester* sche organisatie. Vertegenwoordigd is derhalve wat heeft medege werkt om Nederlandsoh-Indië te maken tot wat het is, een spiegelbeeld en tegenhanger tevens van het Europeesche Moederland. Een belangrijk aandeel hieraan hebben Posterijen, Telegrafie en Telefonie te allen tijde gehad, zoodat zij op dit appél niet mochten ontbreken. De „gewone mail", de luchtmail, de eigen recht* streeksche verbindingen door middel van de draad- loozc telegrafie, telefonie en beeldtelegrafie onder houden het nimmer-rustende gedachtenverkeer tusschen de beide gebied6deelcn, over een afstand van pl.m. 12.000 K.M. P. T. T. meldt zich deihalvc present op de Indisch® Tentoonstelling. Iloe is P. T. T. nu vertegenwoordigd? Op de eerste plaats door een P. T .T.-kantoortje* in-zakformaat, rechts van den hoofdingang van het hoofdgebouw, waar men al zijn postale lusten kan botvieren. Het is gemakkelijk te vinden. Want wanneer U de marnieren treden bestijgt, die naar de ontvang zaal voeren, wordt Uw aandacht getrokken door een fel-rooden brievenbus, die oolijk om den hoek gluurt van een openstaande deur. Het opschrift Posterijen, Telegrafie en Telefonie, in zilveren let- trs boven de deur wijst U verder terecht. En bin nengetreden gevoelt U zich onmiddellijk thuis in een kring van oude bekenden. Daar hangen de bekende luchtpostaffiche en de affiche voor geluktelegrammcn. Daar balanceert bevallig de groote brievenweger, een oude ver trouwde. Daar liggen de postzegelmappen en aller lei veelgebruikte formulieren. Het is een soort Eerste IIulp bij Ongelukken, want menig radeloos buitenlandsch koopman komt er zenuwachtig voor alle mogelijke en onmogelijk® dingen zijn troost zoeken. Hartbrekende en adembenemende mededeelingen en bekentenissen wisselen de afdoening van pos tale aangelegenheden af. U neemt even rustig plaats in het rotan-zitje en U kijkt nog eens rond. Het valt U op dat het kantoortje zeer eng behuisd H. M, de Koningin-Moeder sprekend met Indië, 9 Januari 1929. is en dat de ruimte grootendeels wordt in beslag genomen door een kleurloozc, grijsachtige kubus* waartegen een bord hangt met frissche blauwe en roode letters. De roode tekst springt het eerst in het oog: „Dinsdag en Vrijdag sterk verminderd tarief Java en Madoera 21 gulden Noord-Sumatra 24 gulden voor 3 minuten" En daaronder "in blauw: „Alle overige werkdagen gewoon tarief Java en Madoera 33 gulden Noord-Sumatra 30 gulden voor 3 minuten Zondags gesloten". En dan doet U, waar U mede had behooren te be ginnen: U leest het opschrift van het bord: „Spreek hier met Nederlnndsch-Indië. Uw wantrouwend oog glijdt vervolgens vragend langs den geheimzinnigen hermetisch gesloten kubusen eensklaps geeft U er zich reken schap van, dat er leven in zit: als uit de vert® hoort U af en toe het gedruisch van stemmen. Dan gaat de deur open, en er treden menschen naar buiten, met een voldaan gezicht. En anderen staan gereed om hetzelfde rituaal ten beste te geven. De enkele oogenblikken, dat de spreekcel open stond want U heeft nu begrepen dat dit de aar dige, geriefelijke en ruime vier-persoons-spreekcel is, van waar de gesprekken met Nederlandsch- Indië uit plaats vinden merkte U op, dat zij is bekleed met plaatjes geluiddempend celotex, waarin kleine rondo gaatjes, die het geheel liet aanzien geven van het interieur van een bijenkorf. Inderdaad ie het een bijenkorf waaruit doorloo* pend het gezoem van menschelijke stemmen op klinkt, een zoete honingraat, waaruit menig oogenblik van aandoening, geluk of voldaanheid wordt gepuurd. Denk U eens in, dat U op de Tentoonstelling een gesprek aanvraagt (U kunt Uw aanvragen om op do Tentoonstelling te sprei.en ook aan alle Rijks telefoonkantoren in Nederland aanbieden) en II even kunt plaats nemen, tot het Uw beurt is. En dan te spreken 12.000 K.M. ver, en daar ver* staan te worden, en Uw correspondent op het* zelfde oogenblik te hooren antwoorden, alsof hl| tegenover U zat! De bijzondere bekoring, die ervan uitgaat, juist in dit milieu van de Indische Tentoonstelling een zoo kostbaar contact tot stand te brengen met Uw verre betrekkingen, welhaast Uw tegen voeters! .Wie zou niet gaarne eens een woordje willen wisselen met Indië, met een eenzamen vriend, een dierbaar familielid „in den Verren Oost", nu alles rondom U spreekt van Indië. WeLnu P. T, T. biedt U deze gelegenheid dagelijka en des Dinsdags en Vrijdags tegen sterk vermin» derd tarief, zoolang de Tentoonstelling duurt Een koninklijk voorbeeld moedigt U aan, want het was de eerbiedwaardige Landsmoeder, H.M, de Koningin-Moeder, die begin 1929 n.l. op den dag vóór do fficieele ingebruikstelling van den dienst, het verkeer als het ware opende door een gesprek met de gemalin van den toenmaligen Gouverneur-Generaal. HM. toch kon bij mond® van Mevr. de Graeff do gelukwenschen van da Indische Vrouwen in ontvangst nemen en beant» woorden, ter gelegenheid van Hoogst Derzei vei! 50sten verjaardag als Staatsburgeresse van het Koninkrijk der Nederlanden. Velen hebben sindsdien gesproken, over zakelijke* en familie-aangelegenheden. .Waar geen brief kon helpen, geen telegram kont dienen, daar was het het levende woord, de men» schelijke stem, die uitkomst bracht; die heimwee suste, die onoverkomelijke moeilijkheden oploste, een ingewikkelde aangelegenheid ontwarde, die lvet schoonste verjaardags-cadcau vormde voor oudera1 en kinderen, die een vurig gewenschte order wist te vei^ krijgen, en nog onnoemelijk veel meer. Waartoe ten slotte dit heele betoog? Waarde lezer, om U op de hoogte te bicngen van Uw tijd, om U een nuttige wetenswaardigheid wijzer te maken. Herinner U het juweelen doepa-doosje, waarover in den aanvang van dit artikel wordt gesprokcni de radio-spreekcel is niet anders, open haar en zij schenkt U een kostelijke ®lf 6choone voldoening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 14