K.N.I.L.M .-luckf diensten 3 TOKO BOGOR ALLES VOOR DE RIJSTTAFEL ZUM KLAUSNER PILSNER URQUELL DORTMUNDER KR0NENB1ER PAULANERBRAU Koninklijk Nederl.-lndische Luchtvaart Maatschappij Momenteel worden door de K.N.1X.M. (Konink- fj'ke Nederlandsch-Indischo Luchtvaart Maat- Bchappij) de volgende lijnen bevlogen: Batavia—Bandoeng v.v. maal per dag, 110 K.M. BataviaSemarangSoerabaja v.v. dagel. 670 K.M. Batavia—PalembangPakanbaroe-Medan v.v. 1 maal per week, 1700 K.M. BataviaPalembangSingapore v.v., wekelijks 1185 K.M. Deze diensten geven in alle richtingen aansluiting op de ter plaatse aanwezige vervoermiddelen, te wfetén: In Soerabaya naar Bali, Makassar, Malang, Dj ember e.a. In Palembang naar Lahat e.a. In Pakanbaroe naar Padang. In Medan op de uit Holland komende en naar Holland vertrekkende mailschepen. Zoo ook bestaat er gelegenheid tegen een extra luchtrecht van 10 cent per 20 gram, post tc ver- Toeren met deze diensten, waardoor een besparing svan 2x/2 tot 3 dagen in beide richtingen wordt be- Ireikt. Op het programma der K.N.I.L.M. staan o.a. de Ie, BataviaPort Darwin of Wyndham wekelijks. 2e, Een weekdienst Soerabaya—Makassar. 3e. Een weekdienst BataviaPadang. De luchtverbindingen 2 en 3 stonden in 1932 reeds op. het programma om uitgevoerd te worden; echter kan hieraan dit jaar, u&ngczicn door het Voor Uw zakenreizen in Ned.-lndië maakt U alleen gebruik van de BANDOENG uur SEMARANG 2% I SOERABAJA 4* BATAVIA PALEMBANG 3* PAKAMBAROE 6 I MEDAN B SINGAPORE 7 Dienstregelingen verkrijgbaar: Boekenstand Kol. Tentoonstelling, Den Haag Inlichtingen Hoofdkantoor K. N. I. L. M., N. Spiegelstraat 5, Amsterdam Aansluiting op Mailschepen van en naar Nederland (ook voor post). Ned.-Indische Gouvernement geen geiden kunnen worden uitgetrokken voor den aanleg van nieuwe landingsterreinen, nog geen uitvoering worjlon gegeven. De K.N.I.L.M. bereidt echter zooveel mogelijk voor en heeft gegronde hoop, dat, zoodra de economi sche omstandigheden zich verbeteren, zij ook on middellijk aan haar verdere,reeds voorbereide uit breidingen zal kunnen beginnen. Wat speciale vluchten betreft, hiermede bereikte zij meer en meer succes. Voor de wereldreizen, die b.v. in 1931 georganiseerd werden door de Cunard Line, de HamburgAmeriknlijn, de Canadian Pacific Railroad e,a. maakte de K.N.I.L.M. extra vluchten over West-Java, naar de Tangkoeban Prahoe, van Bandoeng naar Djocja enz. enz. Hier- uit ziet men dat de K.N.I.L.M. ook voor het Euro- peesch- en Amerikaansch toerisme mogelijkheden schept om in korteren tijd meer van Ned.-lndië te zien dan wanneer men alleen van boot en trein gebruik maakt. Ook op fotografisch gobied ontplooit zij zich. Indië biedt hiervoor nog zeer veel mogelijkheden. De vloot van de K.N.I.L.M. bestaat momenteel uit 9 driemotorige Fokker-machines, welke sinds den aanvang der diensten November 1928 een regelmaat van uitvoering daarvan hebben gege ven van practisch 100 pet Sedert den openings datum tot 1 Januari 1932 vloog zij 2272010 K.M., hetwelk neerkomt op een afstand van 57 maal den omtrek der aarde. De K.N.I.L.M. treedt in Ned.-lndië op als hoofd agente der K.L.M. voor de Amsterdam—Batavia- lijn, waardoor haar werkzaamheden, speciaal nu meer en meer passagiersvervoer langs deze lijn plaats heeft, zich den laatsten tijd zeer hebben uitgebreid. De in dit nummer voorkomende foto's zijn welwtt- lend afgestaan door de fi.V. Johan Mulder's Uitgevers Mijt Gouda. bestijgt dan de breede trappen bij het', mobilisatie- moniiment en vertoef een poosje op het „balcon van Scheveningen", het nieuwe terras van het breede Grand Hotel. Wilt ge andere ontspanning? Er is keus te over. In de Kurzaal concerteert het Residentie orkest met solisten van allereerste reputatie. Ge treft er ook andere amusementen aan. Een avondwandeling op de Pier, wat een ^cnot! Over de donkere zee flitsen de stralen van den vuurtoren en groeten de lichten van IJmuiden en Hoek van Holland. Natuurlijk hebt ge al onderdak besproken in een der hotels. In het Palace, hot Oranje, Kurhaus, Grand, Savoy of bij Rauch, alle onder directie van de EMS, beroemd alle zes! Verlaagde prijzen en toch goed! Heeft men U te veel verteld? Neen, Scheveningen biedt alles wat ge zoudt wenschen, het is met recht de parel der Noordzee komt en geniet! Het Rijsttafelen (Eenige aanwijzingen voor hen, die nog onbekend zijn met de rijsttafel). De rijsttafel wordt gereserveerd op de wijze van een hors d'oeuvre, d.w.z. alle gerechten waaruit de rijsttafel is samengesteld, worden op afzonder lijke schotels opgediend, welke men zelf naar smaak aan de hoofdschotel, de rijst, moet toe voegen. Do meest aan te bevelen wijze om zich van een rijsttafel te bedienen is de navolgende: Men begint met zich op het diepe bord een ruime hoeveelhed rijst op te scheppen; hierover doet men een paar lepels sajor (opgediend in een ronde schaal en veel overeenkomst vertoonend met soep), vervolgens bedient men zich van de bijgerechten, welke rondom de rijst op de rand van het bord worden gegroepeerd. Is de rijsttafel dermate uit gebreid dat er niet voor alle bijgerechten een plaats is op het bord, dan kan hiervoor het tweede bord gebruikt worden. Bij het zich bedienen van de verschillende hijge rechten dient men er rekening mede te houden, dat de geredden welke rood gekleurd zijn, het sterkst gekruid (pedis) zijn, zoodat het aanbeve ling verdient hiervan met een kleine hoeveelheid te beginnen, om deze naar smaak te kunnen, ver- grooten. De rijsttafel wordt gegeten met vorlc en lepel. Het gebruik van wijn bij de rijsttafel is niet aan te bevelen. De aangewezen dranken zijn bier of water. In de hoop dat deze aanwijzingen U van dienst kunnen zijn bij Uw eerste pogingen om een rijst tafel in het Indisch Restaurant op de Indische Tentonstelling te leeren waardecren, wenschen wij U: slamat makan (smakelijk eten). De Parel der Noordzee Het Westbroekpark te 's-Gfavenhoge, waarin de Indische Tentoonstelling zulle een waardige plaats heeft gevonden, maakt deel uit van de schoone landelijke omgeving, die de overgang vormt van hot steedsche deel der residentie naar de bad plaats. Langs tal van keurige villa's cn de tennis banen van de Mets gaande, ontmoet ge al 6poodig de groote en monumentale hotels. liet Kurhaus domineert met zijn machtige koepel, het kenmerk van Scheveningen. Hij verheft zich temidden van een centrum, dat geheel aan ontspanning en ver maak is gewijd. Tusschcn de groote hotels door komt ge op den prachtigen strandweg, die 't front der stad aan de zeezijde op wel haast volmaakte iwijzo afsluit tegenover de oneindige zee. Eeuwig wisselend van kleur, tint en mate van beweging biedt zij een schouwspel, dat nooit vermoeit om er naar te kijken. De ranke maar toch zoo solicde Pier, dat wonder van raepschelijk vernuft en soheppingsdurf, vormt de brug over bet breede strand naar den verren horizon. Talrijke wande laars genieten er van zou en zee en van den kalcidoskopischen aanblik van het strand, waarop oen bosch van strandstoelen den vermoeiden wan delaar tot verpoozep noodt. Wellicht kunt gc den drang niet weerstaan U in de golven te baden, welnu, een op- en top modern ingericht badbedrijf geeft er gelegenheid toe. Na verfrischt te zijn, be geeft ge U op den boulevard cn vleit U zeker neer in een gemakke'ijkcn fauteuil op een der breede terrassen om het zoo drukke verkeer gade te slaan. Of wilt ge den inwendigen mensch versterken?. In de Rotonde bij den Pier is de kok steeds ge reed U voor weinig geld een goeden lunch of een smakelijk diner voor te zetten. Op den hoek onder het moderne Palace Hotel richt men voor één guldon een hollandschcn koffietafel voor U aan. Wanneer ge Uw rustplekje hooger op wilt zoeken, DEN HAAG Suezkade 1 22 B hoek L. v. Meerdervoort Telefoon 333472-390317 P. de Weerdt van Lummel KEMPSTRAAT 16 - DEN HAAG - TEL. 390331 Evenals te Parijs (het 1ste en 2de Paviljoe n) verzorgen wij ook al het SCHILDER- en PATISSEERWERK der gebouwen enz. van de INDISCHE TENTOONSTELLING in het WESTBROEKPARK DEN HAAG RUIME HYPOTHEEK U wenscht Uw eigen huis op eigen grond P D« meest zekere belegging in dezen tijdl KOM DAN NU EENS KIJKEN NAAR DE HEERENHUIZEN aan de MELOENSTRAAT te 's GRAVENHAOE van het Bouwbureau M. P. WERNER Rozenstraat 55 - Telefoon 339682 Ruime hypotheek voorhan den onder gunstige conditie s te geven van do bevolkingsdichtheid in de verschil lende gobiedsdeelcn. -.'Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap in Den Haag vcrlconde zijn gewaardeerde mede werking bij het maken van een fraaie groep ko- tn een groot aquarium werd door den heer Joop Liet. een collectie tropische visschen bijeenge bracht, Een collectie was-vruchten geeft den be- zookcr een indruk van den rijkdom van vorm en kleur, waarmodc men in Indië zijn fruitschaal In het midden der zaal staat achter de voorstel- Jing der handelsbalans eerst een groote maquette ivau den Archipel, waarop het inter-Lnsulaire ver keer der schepen van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij is weergegeven. Er achter bevindt zich een op moderne .wijze uitgevoerde maquette van de haven van Tandjoeng Priok, waarop dui delijk de moderne -haveninrichtingen te zién zijn. Van de 4 groote landbouwdiorama's op den ach tergrond der zaal is men thans alleen nog maar gescheiden door do groep „minerale producten". Deze diorama's, welke geschilderd zijn door den kunstschilder E'land, en waarvan' het model leerwerk afkomstig is van den beeldhouwer Kamman, stellen respectievelijk voor: de olie- palm-, tabak-, rubber- en theecultuur ter Oost kust van Sumatra. De rechterhelft van de zaal, welke wij thans beschrijven, wordt ingenomen door oen gedétaillecrdc uitstalling op het gebied van koloniale landbouwproducten, waarbij ook die, welke door de inhecmsche bevolkingsgroepen worden voortgebracht, sterk in het licht zijn ge steld. Bijzonder trekt de aandacht één door de zelfde kunstenaars als hierboven genoemd ver vaardigd diorama betreffende de pepercultuur op Banka. Een kunstig nagebootste cassaveplant toont liet zwaro wortelstelsel, waaruit de bekende tapiocaproductcn gewonnen worden. Een bewegen de statistiek laat een vergelijking zien tusschen de mot verschillende gewassen beplante landop pervlakten van Java, waarbij verschil is gemaakt tuschen die, wolke door de z.g. Europeesche cul tures, en die, wolke door de z.g. Inlandsche cul tures geoccupeerd worden. Met het noemen van enkele modellen, zoomede van een overzichtskaart van do Nodorlandsche scheepvaartverbindingen óp Nod.Indiö, is de beschrijving van den inhoud der linkerzaal voltooid. Uit de groote middenzaal de rechtervleugel •binnenkomend stuit men direct op e>en bizonder groote maquette van Java en Madoera waarop de bevolkingsdichtheid cn do veedichtheid beide por K.M.* op plastische wijze .zijn aangegeven. Linksom wandelend komt men aan een groep, welke betrekking heeft op de Javasche Bank, en op hét Volkscredietwezen. Dan volgt een groote groep, welke betrokking heeft op den gezondheids toestand en op de hygiënische verzorging in Ned-Indië. Do achterzijde der zaal wordt ingenomen door liohtkaarten cn plastische statistieken betreffende de bestuursinrichting cn de staatsfinanciën van Ned.-lndië. Daarbij sluiten zich onmiddellijk aan: de groepen „oridcrwijs" en „zending en missie". Bij den toegang tot deze zaal van het terrein af, bevindt zich oen op bijzondere wijze ingerichte automobiel, welke door de Commissie voor de Volkslectuur (Balai Poestaka) gebezigd wordt, om de vele door haar in inlandsche talen uitgegeven werken op verschillend gebied onder de bevolking te verspreiden. Schema's, betrekking hebbend op het Kantoor van Arbeid en op de inrichtingen ten behoeve van den handel, sluiten dezen boek der zaal af. Een belangrijke plaats is ingeruimd aan de P.T.T.-verLiindingen tusschen Nederland en Ned- Indië; daaronder vallen, in de eerste plaats, de radio-tolegrafie en -telefonie en de radio-beeld- tclegrafie. Doch tevens moet daaronder gerekend worden het luchtpostverkeer, in wekelijksche diensten op zoo voortreffelijke wijze door de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij onderhou den. Aan die luchtverbindingen werd zeer bijzon dere aandacht besteed bij deze tentoonstelling. Wc komen dan tenslotte aan de West-Indische Af deeling. Op een kaart van Suriname wordt oen overzicht gegeven van de verschillende bevolkingsgroepen daar te lande, zoomede van de bevolkingsdicht heid per K.M.'- Een schematisch diorama laat zien, welke producten door Suriname voor uitvoer en voor inhoeinsche consumptie worden voortgebracht en in welke verhoudingen dit geschiedt. Een groote overzichtskaart van de protestantsche zending, een overzicht der R.K. missie en een onderwijs-sta- tistick, vormen den meer ideeëlen kant der Suri- naamsche inzending. Van de producten moeten vooral suiker, koffie, bauxiet, hout cu balata ge noemd worden. In het Indisch Restaurant gebruiken we na bovenstaande rondwandeling een rijsttafel, klaargemaakt door het bekende Haag- sche restaurant „Warong Djawa", geserveerd door een der djongens cu mandoers. Hier is tevens gelegenheid kennis te maken met de verschillende Indische kwee iwee's en siropen, terwijl we luisteren naar de meesleepende Indi sche muziek, krontjongliedjes, serenade's of h awa ian-muziek. Dankbaar en voldaan zullen we dan eindelijk het terrein verlaten. Deze schitterende tentooln- Inh. J. DE KRJEGER 's GRAVENHAGE Heepengracht 18 Telef. 11 4693 Prima Keuken Civiele prijzen stelling zal voor allen en niet in het minst voor de jeugd een groote gebeurtenis zijn, die we ons leven lang niet zullen vergeten. Daarom mag o.i. dan ook geen enkele Nederland- sche School 011 geen enkele Nederlander verzui men in do heerlijke zomersche dagen van Juli en Augustus naar den Haag op te trekken, om daar liefst eenige dagen te blijven genieten. Genieten in allo opzichten! Want Indië is een land van mysterie! En wanneer dan z^o straks, na afloop, kan wor den gezegd, dat een zeer groot aantal landgenoo- ten kennis heeft genomen van Leven en Werken der Overzcesche onderdanen van H.M. de Konin gin, wanneer en dat moet volgen dio kennisname tot waardeering heeft geleid, dan zal daarmede alleen reeds de moeite, door het bestuur aan den opbouw der Indische Ten toonstelling te Den Haag, de heeren Wevers, Mr. Katz en M do jen, ruimschoots zijn be- De Vereeniging „Oost en West" door R. ZUIDERHOFF Lid van de Alg. Rekenkamer, AlgcmVoorzitter der Ver. „Oost en West", „Oost en West en Nederland, Krachtig door het Rijksverband". Gaarne voldoe ik aan het tot mij gericht verzoek om in dit extra numer van deze krant een en ander over de bekende onbekende Vereeniging in hoofde dezes vermeld, mede te detlen. Bekende - onbekende Vereeniging. Men leze hierin geen contradictio, geen tegenstrijdigheid in uit drukking, want, hot is helaas, maar al te waar dat deze Vereeniging hoezeer dan ook bekend in sommige kringen, over het algemeen genomen nog veel te weinig bekend is, ja, onbekend zelfs bij velen van wie men anders mocht venvachten. Waar de uitgave van een extra-nummer van een dagblad, een nummer gewijd aan de Indische ten toonstelling in den Haag, daarmede de kennis van onze schoone Ovorzeesche Gewesten onder het Nederlandsche Volk het streven ook mijner Véfpcniging zal uitbreiden en verdiepen, kan mijn bijdrage een aanvullend accent opleggen en hot is vergis ik mij niet dit denkbeeld dat ten grondslag ligt aan do mij door de Redactie gedane uitnoodiging, welke ik dan ook, als gezegd, gaarne aanvaard heb. De Vereeniging „Oost en West'' bestaat heden ruim 33 jaar; zij werd opgericht 3 Mei 1899. Ik zal niet uitweiden over wat de aanleiding daartoe was, noch over de wijze hoe zij ontstaan is. Ik bepaal mij er toe als mijn meening weer te geven, dat, hoe verheugend haar totstandkoming ook was, zij niet aan het einde der vorige eeuw maar reeds aan haar begin had moeten zijn opgericht, laten we zeggen, na de teruggave onzer Koloniën door Engeland. Zij beoogt liet onderhouden cn versterken van den hand tusschen do Europeesche en Overzcesche dee- len van het Rijk der Nederlanden, door het bevor deren van hun zedelijke cn stoffelijke, gemeen schappelijke zoowel als bijzondere belangen. Omvat niet deze doelstelling een eminent belang voor het Nederlandsche Volk, een belang dat der halve reeds voel eerder in den gezichtskring van ons volk had moeten worden betrokken? De vraag te stellen is haar beantwoorden. Maar, vragen doen andere vragen rijzen, zoo deze b.v. voor 't oogen- blik: Hoi-, op wolke wijze geschiedt zulks, m.a.w, welke middelen worden geliezigd om dit doel te bereiken? Kennis is macht. Maar macht kan zioh uiten op weerzinwekkende wijze cn ze doet het. Wat „Oost en West" aangaat, deze heeft ten allen tijde deze zegswijze in haar moreeion en humani- tairen zin opgevat en heeft, met do middelen welke Qiaar ten dienste stonden cn staan, getracht de kennis van de Indien tc populariseeren, opdat de in breede kringen h. L 1. bestaande enge begrippen en misverstanden plaats zouden maken voor juiste opvattingen, waardoering en ten slotte voor be langstelling en medeleven met dat grooter deel van het Rijk aan hetwelk Nederland zijn beteekenis in de wereld ontleent. In de eerste plaats noem ik ons Orgaan, het Kolo niaal Weekblad waaraan een trits van bevoegde, vaste medewerkers verbonden zijn die, ieder, op zijn gebied, de evoluties op maatschapeplijk en economisch gebied, wat Nederland Overzee betreft, in zijn rubriek behandelt, terwijl het blad ook een Overzicht geeft van de Geschriften welke over O. cn W. Indië verschijnen. Dat orgaan, ik noemde het in de eerste plaats, drager onzer beginselen naar buiten, is wel het hoofdmiddel om nader te komen tot ons doel. Door zijn voorlichting en inlichting is het een rem tegen afbrekend gedoe, tegen verderfelijke invloe den van sommigen, die, helaas, aansturen op een verbreking van het Rijksverband, waarvan wij de waarde bobben aangeduid in ons devies: „Oost en West en Nederland, Krachtig door het Rijksverband." Ik noem achtereenvolgens, zonder daarbij verder stil tc staan eenige instellingen van welke immers de aanduiding genoegzaam voor zich zelf spreekt: een Informatiebureau, oen leeszaal, beide in het Gobouw der Vereeniging, Korte Voorhout 6, den Voorts do Tehuizen voor Indische Studenten, Prins Mauritsploin 23 en voor Ned. Ind. bedienden, van Boetzelaerlaan 2, den Haag. En do Studie-Commie- eie, die haar zorgen uitstrekt over de hier te lande studeerende Jongelingschap van Oostersche af komst. Zijn niet hot vorenstaande de grondlijnen aange geven op welke de Voroeniging „Oost en West", als Corporutie opgetrokken is, een enkel woord nog over haar functie uit een practisch oogpunt bözien. De Vereeniging beslaat uit een Hoofdbestuur cn een 16-tal afdoelingen hier te lande, een afdceling in Suriname en een in Curagao, terwijl in Oost- Indië een vertegenwoordiger voor haar belangen aangewezen is. Dat Hoofdbestuur gaf in 1931 een werkje uit „Onze Overzcesche Gewesten" cn verspreidde dit in meer dan 30.000 ex. onder de leerlingen der lagere scho len hier tc lande, een werkje, dat, algemeen, gun stig beoordeeld werd cn ongetwijfeld gestrekt heeft als „ochtend voer" voor den ten opzichte van, de Indien nog onboworktcn geest der Nederlandsche jeugd. In 1032, zeer onlangs, gaven wij uit ons fraaie Gedenkboek, gewijd aan de Nederl. deelneming aan de Intern. Kolon. Tentoonstelling Parijs 1931. Ik laat hel. hij dit enkele voorbeeld. Wat de afdeelingon betreft, deze geven gedurende het geëigende winterseizoen, voordrachten, lezin gen met lichtbeelden enz., strekkend tot verhelde ring der Koloniale begrippen. Evenwel dit niet alleen, men doet wat de hand te doen vindt. Levendig zal men zich nog herinnoren uit d© laatste jaren de door de afdcelingen Arnhem en den Haag georganiseerde tentoonstellingen, de I.T.A. cn het Koloniale hoek. Ook hiermede volsta ik, hopende het beeld mijner Vereeniging voldoende doorlicht te bobben en wan neer ik dan ton slotte, een parallel trek tusschen mijn Vereeniging en de Indische tentoonstelling dan zou ik dat willen doen in deze termen: Beide zijn te volgelijken met Volksuniversiteiten, „Oost. en West" permanent, de Indische tentoon stelling tijdelijk. Maar do Indische tentoonstelling, hoezeer tijde lijk, is voor den niet oppervlakkigen bezoeker, een aanschouwelijke les, die hem de groote beteekenia van het Rijk Overzee door middel van het edelste zintuig aantoont en daardoor zijn geest, op on overtrefbare wijze verrijkt. CAFE-RESTAURANT ZOMERZORG BEZUIDENHOUTSCHEWEG 144 DEN HAAG - TELEF. 773602 Schitterend gelegen in het Haagsche Bosch PRIMA KEUKEN CIVIELE PRIJZEN HOLLANDSCHE EN DUITSCHE BIEREN Zalen voor Bruiloften en Partijen 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13