Geëxploiteerd door de Maatschappij tot Exploitatie van Restaurants en Lunchrooms N.V. J. N. C. GERARDTS „WAROONG DJAWA" Oost en West op het Haagsche Westbroelcpark lilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli 's-Gravenhage, Kortenakade 10 Telefoon 114882 Indisch Restaurant op de Indische Tentoonstelling in oprichting, onder Directie van Directeur van het Indisch Restaurant 10 Een rondwandeling op de Indische Tentoonstelling Geen Hollander mag nalaten de Indische tentoon stelling in het Westbroekpark te '.s-Gravonfliage, dio, zooals bekend is, op 15 Mei j.l. haar poorten voor het publiek heeft geopend, te bezoeken. Zel den zagen we een tentoonstelling welke met zoo'n .smaak en kunstgevoel in elkaar was gezet als deze. Dat geldt niet alleen voor de bijeengebrachte verzamelingen, maar in niet mindere mate voor de gebouwen, waarin deze zijn ondergebracht De goede verhoudingen der afmetingen, de vrooiijke kleuren, het is alles een bewijs, dat hier met ken nis van zaken is gehandeld. Willen wij met één woord den al gem oenen indruk van deze Indische tentoonstellnig vastleggen, dan moet dit zijn „af". Deze tentoonstelling is geen kermisachtige verzameling van houten tenten, maar ligt in hot prachtige Westbroekpark en maakt als gelieel een overweldigenden indruk. Wat allereerst, vooral hun, die de tentoonstelling na den brand te Parijs hebben bezocht, opvalt, dat is de zeer gelukkige combinatie welke men hier, dank zij de gunstige ligging van het terrein tieeft kunnen maken, waardoor alle gebouwen en niet in het minst het hoofdpaviljoen, veel beter tot z'n reoht komt. Er ligt over het geheole complex een zuiver Indische sfeer. Vooral veroorzaakt door wel bijzonder natuur getrouwe kleuren welke men onder leiding van den architect, don heer P. A. J. Moojen, op de verschillende afgietsels heeft weten aan te bron gen. De entreeprijzen zijn, in verband met het cul- tureele doel, buitengewoon laag gesteld, hetgeen voor hot comité oen zeer groute risico betcekent. Tenslotte ia de energieke Directeur, do heer D. G. Wevers, alleen met deze gedachte bezield geweest, dat allo Nederlandei's de komende maan den in do gelegenheid moeten worden gesteld om de Indischo Tentoonstelling te kunnen bezoeken. Hen dagkaart ad 0.60 (des avonds na 6 uur 0.30), waarmede men allo expositie-gebouwen op hot terrein kan zien, terwijl voor schoolkinderen in groepen slochts 0.10 verschuldigd is, moet toch uiterst billijk worden genoemd. Door aard en inrichting zal deze tentoonstelling in hot bijzonder ook een groote paedagogische waarde hebben. Met het. oog daarop bobben B. en W. van Den Ha:ig de directrice van het Museum voor het Onderwijs en der Schoolbioscoop, jkvr. dr 3. El i as, als lid in liet comité opgenomen. De be- teokenis van de tentoonstelling in dit opzicht zal uituaschcn slochts dan tot haar recht komen, wan neer gezorgd wordt voor een voldoende voorberei ding vuil het bezoek der scholieren aan de ten toonstelling on vun een goed geleide op het ter rein zelf. Want nauwelijks heeft men do ingang van hot uit gestrekte terrein bereikt of men voelt dadelijk allerlei vrogon bij zich opkomen. Men ziet de eigenaardige inlaitdsohc woningen en vraagt zich uf, door wie en hoe worden die bewoond? De Bali- neesohe tempel lokt vragen uit omtrent liet eiland, «le oude Hindoe-godsdiensten, do Balincesche kunst. In het hoofcl-paviljoen wekt bijna elk voor werp hij nadere beschouwing den wensch om meer te weten, om lots te hnoren over het gebruik en de betenkenis van al hetgeen is uitgestald. Voorlichting door geleiders Bezoekers, die voorlichting wcnschcn te ontvan gen, kuiinm aan het loket hij den ingang een geleid n kaart nemen. De kosten bedragen voor 's-li geleidckaart, waarop 1 -30 personen door een geleider worden rondgeleid en voorgelicht 2.50, voor een groep van 3045 personen bedraagt de prijs 4.Een of enkele personen kunnen een geleiderskaart koopen en zich afzonderlijk doen voorlichten; men kan zich combineeren of wach ten tot een groep van 30 bezoekers bijeen is. De geleidens zijn dezelfde personen, die op het Museum voor bet Onderwijs een opleiding hebben ontvangen tot klassegeleider. Op deze wijze is men dus verzekerd, dat inder daad het bezoek aan de tentoonstelling vruchtbaar zal wezen. Bijzonder verheugend was het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana de tentoonstelling wel heeft willen openen, terwijl Haar Koninklijke Grootmoeder reeds den eersten dag een langdurig bezoek aan de expositie bracht. Onvergetelijk zal blijven de rede vnn den Voor zitter van het Hoofd-Comité, den lieer Gh. J. I. M. W e 11 e r, die zich spontaan bereid verklaarde ook voor dit extra-nummer een bijdrage te schrijven, die men op de voorpagina vindt afgedrukt. Slamat datang! Wiloedjeng rawoeh! Met deze woorden, die in de meest gesproken talen van den Oost-Indisohen Archipel een hartelijk welkom beduiden, begroette de lieer Weiter het uitgelezen gezelschap op den openingsdag. Hoe juist kwam toen dat mooi gedicht van Adam a van Scheltema: „Holland", tot zijn recht, waarin hij, op een wijze zooals alleen een groot minnaar van zijn land dat kan doen, de kleinheid en de grootheid van ons land naast elkander stelt. „Wat zijt gij klein, Holland, met al uw velden en vlakke wegen", zoo begint het gedicht en het ein digt: „Maar groot is toch uw volk, Holland, ver want aan uw heerlijk verleden Had de dichter de tropische deelen van Nederland gekend, dan zou hij zeker een strophe aan zijn gedicht hebben toegevoegd van deze strekking: „Wat zijt ge klein, Holland, binnen eigen enge landpalen, maar wat zijt ge groot, Holland met de onmetelijke gebieden aan den evenaar en al de volken en stammen, die ze bewonen Weet men wat het zeggen wil. dat men weken stoomen kan door den Archipel, telkens nieuwe landen, nieuwe volken ontmoetend, onder de Nedorlandsehc vlag genietend van de rust en orde, die dat symbool waarborgt, telkens weder aan te treffen, over afstanden, die ganscb Europa in haar volle breedte bestrijken, ambtenaren, officieren, particulieren, missionarissen, zendelingen, Neder- landsohe mannen en vrouwen, ieder op zijn of haar plaats werkend aan den grooten en groot- schen arbeid, dien de Voorzienigheid ons daar heeft toevertrouwd? En tochhapert er niet nog wat veel, aan het geestelijk contact tusschen ons volk en de volken ginds, volken waarmede wij door den loop der historie zoo nauw verbonden zijn? Ziet, dat geestelijk contact wil deze tentoonstel ling trachten te bevorderen doordat zij kennis brengt over do Indiërs, in den aanschouwelijken en aantrekkelijken gecomprimeerden vorm, dien de moderne mensch behoeft. In de betere, blijde toekomst, die zeker gloren gaat, zullen wij dan weer kunnen zeggen: ondanks de 6tonncn, ondanks nood en tegenspoed is toch ver wezenlijkt het woord van Cocn, dien grootsten en moedigsten dor landvoogden, die Indiö bestuurd hebben: „Daar kan in Indië wat groots worden verricht". En daurom is het zoo'n gelukkige gedachte van het Haagfidho Gemeentebestuur, toen dit het ini tiatief nam om het prachtige Nederlandsche Pavil joen van de Parijsche tentoonstelling binnen eigen landpalen te doen herleven. 'Aan de hand Balineesche Tempelpoort. werf! en Richards Ie Rotterdam, willen we nu in gedachten een rondwandeling over het toe- rein maken. Groot, ontzettend groot is Indië, veertien dagen zijn noodig om met een stoomschip van West naar Oost te varen, zonder oponthoud. Zouden wij on derweg telkens stil houden en het land bezoeken, dan zouden wij op deze rondreis tevens ontdekken, hoe oneindig rijk aun tegenstellingen Indië is. Tegenstellingen op het gebied van natuur en land schap, van dierenleven en plantenwereld, maar ook en vooral tegenstellingen tusschen de ver schillende volkeren, die er wonen. Een Rus en een Spanjaurd gelijken meer op el kaar. dan bewoners van het Westen en Oosten vaa Hoofdingang. Wij betreden do tentoonstelling via een Balinee- schen tempelhof. Een Balischo tempel beslaat in liet algemeen uit drie open hoven door muren omsloten. De toe gang tot den eersten hof, den voorhof, wordt ge woonlijk gevormd door een gespleten poort, twee op eenigen afstand van elkaar staande hooge pila ren, die schijnen een geheel te hebben uitgemaakt en toen van elkaur geschoven te zijn. De herkomst van dezen poortvorm is onzeker, de sage wil dat vroeger de tempelhof geheel gesloten was, maar dat de godheid, teneinde het volk toegang te ver schaffen tot <lo gewijde ruimte, de gesloten poort met zijn zwaard kliefde. Moestal zijn dan ook de beide splijtvlakken glud en onversierd, maar bij sommige vindt men het ornament ook op de bin- ncnvlakkon (Bakooug soekasada). Het beeld houwwerk is in tufsteen uitgevoerd; lijstwerken en gestyleerde blad- en bloemranken vormen de hoofdmotieven; vaak ook vindt men er koppen of figuren uit de godenwereld op afgebeeld. De achtei-poort van dezen tempelhof wordt go- vormd door een tweede poort, een getrouwe copie van de eerste, doch ditmaal niet gespleten. Binnen deze muren staat een compleet Ratak -Huls afkomstig van de Kuro-Butaklanden in Noord- Sumatra. Evenals vele huizen in Indië staat dit huis op palen. Hot Rataksch huis is een fraai voorbeeld van inheemsciien houtbouw; de ver schillende onderdeden zijn zonder spijkens of ijzerveihiiidingen in elkaar gepast. Dc dakbedek king bestaat uit idjoeg, do vezel van arènpalm. De binnenruimte vun liet huis is ledig tot hoog Ooefiicht itan hel terrein. 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11