WOENSDAG 22 JUNI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. DE HAVEN VAN VLISSINGEN Een wetsontwerp is ingediend tot machti ging van de ministers van waterstaat eu van financiën tot oprichting van de N V. Haven van Vlissingen en tot het sluiten van een overeenkomst met die' vennoot schap betreffende de exploitatie, de erf pacht en het gebruik van havens en haven terreinen en de daartoe behoorende inrich tingen en toekenning aan die vennootschap van de bevoegdheid tot het heffen van rechten. Nu de werkzaamheden ter verbetering van de buitenhaven van Vlissingen groo- tendeels gereed ziin zegt de toelichting dienen voorzieningen te worden getrof fen omtrent de wijze, waarop de havens en de haventerreinen te Vlissingen in de toe- I komst zullen worden geëxploiteerd. De gemeente, die de binnenhaven exploi teert, wenscht niet in aanraking te komen voor exploitatie der buitenhaven. De ge meente acht zich niet in staat, het kapitaal, dat daarvoor noodig is, te verschaffen. Waar het noodig is, dat de exploitatie van de binnenhaven en de buitenhaven in één hand komen is gestreefd naar een rege ling, waarbij zoowel het rijk als de ge meente deelen in de geldelijke resultaten van het bedriif. Daarnaast is getracht ook de overige belanghebbenden in het nieuwe bedrijf te doen deelnemen. Volgens de regeering zal de exploitatie het best kunnen geschieden door een N.V., waarin het rijk, gemeente en verdere be langhebbenden samenwerken. In dien geest wordt dan ook een voorstel gedaan. Het maatschappelijk kapitaal der ven nootschap zal bestaan uit f 1.000.000 ver deeld in 200 aandeelen van f 5000, waarvan hij de oprichting 155 aandeelen zullen zijn geplaatst en volgestor'. tot f 775.000. Het rijk en de gemeente nemen ieder deel voor f 275.000, terwijl de resteerende f 225 000 aandeelen zullen worden overgenomen door de Drovincie Zeeland (f 50 000), de staats spoor <f 100.000), de kamer van koophan del en fabrieken te Middelburg (f 30.000), n.v. Steenkolen Handelsvereeniging, Utrecht (f 35.000). n.v. Kon. Mij. De Schelde (f 10.000). De gemeente brengt als haar aandeel het erfpachtsrecht op de binnen haven in waarvan de waarde op ongeveer f ZVz ton kan worden geschat In de tweede plaa"ts staat de gemeente af de door haar gedurende de exploitatie van de binnen haven gekweekte reserve, waarvan de waar de op 1 Januari 1931 op f 61,685.32 kan worden gesteld. Ten slotte doet da gemeente afstand van haar rechten, voortvloeiende uit de bouwrekening krachtens erfpachts contract, welke rekening voor de gemeente een crediet aanwijst van f 76.756.661/2- Aanvankelijk is de outillage zeer beschei den opgevat. Het bestuur der vennootschap wordt op gedragen aan een directie, bestaande uit één of meer directeuren onder toezicht van een raad van commissarissen en van een daar uit te benoemen raad van toezicht Door de voorgeschreven wijze van benoe ming is gewaarborgd, dat de staat en de ge meente niet alleen in de algemeene verga dering van aandeelhouders, doch ook in de beide eerstgenoemde colleges voldoenden invloed op den gang van zaken kunnen uit oefenen. Als bijlagen bevat de toelichting afschrif ten van het ontwerp-contract. en van dc ontwerp-statuten der op te richten n.v. DE BRUG BIJ BARENDRECHT HET WERK VORDERT SNEL. Het is snel gegaan met het monteeren van de torens ten behoeve van het hoef- ijzergevaarte over de Oude Maas bij Baren- drecht Men is met het optrekken van de verscheidene „etages" reeds zoover, dat ver klaard kon worden, dat de torens hun hoog tepunt d-w.z. 61 M. bereikt hebben. De twee torens zijn op enkele dwarsverbanden na even ver gevorderd. De meer belangrijke nieuwe faze in deze bruggenkarwei is het omhoog brengen van de „toog", die op pl.m. 60 M. hoogte de ver binding tusschen de twee torens zal vor men. De montage van dit 180 ton zware dwarss tuk. welke op het nieuwe brugge- deelte geschiedt, is ook reeds een eind ge vorderd, zood'at teneinde da zaken gelijktij dig gereed te hebben heel ploegen vol boven in de torens aan den arbeid ziin gezet, om deze af te werken en ze zoo spoe dig van de schuin op de torens te plaatsen „koppen" van de toog te voorzien Het materaal voor de koppen ligt al op schutten aangevoerd ter bewerking gereed. Dan komt nog de secure karwei van het in gereedheid brengen van de hiischwerk- tuigen om de toog omhoog te krijgen. De tijd, waarop dit omhoog brengen zal gebeuren is uiteraard nog niet nauwkeurig aan te geven, doch in ieder geval is het nog maar een kwestie van weken. Na dit hijschen moeten de bouw van het machinehuis, het aanbrengen van geleidin gen, het gieten en ophangen van de per stuk 210 ton wegende betonnen contra gewichten ten beho've van de 450 ton wegende brug geschieden. Er is derhalve nog voor maan den arbeid. Momenteel echter verschaft in de vlakke entourage het roode bouwwerk, dat op den Dordtschen Straatweg al te zien is. een interessanten en imposanten aanblik. AANTREKKELIJKE NIEUWIGHEID Naar wij in „Spoor- en Tramwegen" lezen heeft de Great Western Railway Maatschappij een aardige nieuwigheid be dacht, bestaande in het inleggen op Goeie Vrijdag van een trein, waarvan de bestem ming, het einddoel der reis dus, het geheim en als gevolg daarvan de aantrekkelijkheid bleek. Zelfs de conducteurs en het loconio- tjefpersoneel wisten tot bij het verlaten van het Paddingtonstation niet meer dan dat de vreemde expresrein op vertrek stond naar „somewhere". De deelnemers die In grooten getale aan den suggestieven oproep der maatschappij „join the great adventure" gevolg gegeven hadden, gingen juichend het onbekende doel tegemoet Tijdens den rit werd dit doel n.l. Pang- bourne, een plaatsje langs de Theems in het schilderachtige „Chiltern country" ge legen, bekend gemaakt, waarbij elke rei ziger tevens een present ontving in den vorm van een rijk geïllustreerd en van tal van plattegronden voorzien boekwerk, uit gegeven door de Great Western Spoorweg- Maatschappij en getiteld: „Rambles in the Chiltern Country". Voor den bezoeker aan de Theemsvallei worden er niet minder dan 25 voettochten uitvoerig in uitgewerkt Inmiddels bespaarde de „Hiker's mystery Express No. 2" reeds wederom aan velen heel wat hoofdbrekens verbonden aan het plannen maken, <m wordt de oproep voor no. 3 met de beide geheimzinnige vraagtee- kens voor de od avontuur belustigden al. weer aangekondigd. Naar wij vernemen zal ook de Deutsche Reichsbahn spoedig met een geheimzinni- gentrein voor Wandervögel van de indus trie-Centra naar de wijze natuur dit voor beeld volgen! De Nederlandsche Spoorwe gen eveneens! En dan zijn er nog, aldus genoemd blad, die de spoorwegen bureaucratische starheid of gebrek aan aanpassingsvermogen durven veiyijten! DE KOERSLOOZE S.D.A.P. Niet ten onrechte vroegen wij: Welke koers zal de S.D.A.P. inslaan? Zij zelf schijnt het niet te weten. In de Sociaal-Democraat schrijft de heer O. F. de Vries er o.a. over: De ontreddering is bijna hopeloos. Dat in deze omstandigheden van een beweging als de onze positief werk wordt verwacht. is_ begrijpelijk en verklaarbaar. Wij kunnen niet volstaan met alleen critiek op het ste'- sel, hoe gerechtvaardigd die aan ook moge De problemen zijn uiterst moeilijk, doch juist daarom is het zoo hoogst noodzakelijk, dat de leidende instanties zich ernstig gaan bezighouden met cje urgente vraagstukken. Wij moeten richtlijnen zien te vinden voor de partijpolitiek in het parlement, in Prov. Staten en gemeenteraden. Allereerst is evenwej noodig, dat in onze partij daarover klaarheid en bezinning In den laatsten tijd heeft, het hieraan ontbroken. Er zijn teleurstellingen gewekt; bij velen komt een onbevredigend gevoel op Het crisiscongres, de behandeling van de motie Van den Tempel, de uitvoering van het Kortingswetje en nu kort geleden weer de zaak van steun aan do zuivelindustrie dienen grondiger te worden voorbereid en behandeld. Gebeurt dit niet dan verhezen wij het vertrouwen van de massa en drei gen moeilijkheden in eigen kring. Beschamend zou het zijn, wanneer nie: op het juiste oogenblik werd ingegrepen, voordat de moeilijkheden komen." Zoo'n bescheiden toon slaat men in die kring niet vaak aan. HET DRAMA TE AMSTERDAM 't Is thans een rgre historie In de S.D.A.P. De verdedigers van de Amsterdamsche Fede ratie, die het hoofd eischte van de karakter vaste roode raadsleden hebben het redacctio- neele gedeelte in de roode pers tot hun be schikking; de leiders kunnen ingezonden stuk ken schrjjven, wanneer ze geen lid der redac tie zijn, zooals de heer H. Polak. Zoo scheef de heer Vliegen dezer dagen een gepeperd ingezonden stuk, waaruit we de volgende passages knippen: Wanneer de in Amsterdam aan de orde zijn de loonsverlaging een verlaging van het le venspeil had beteekend, zou dat verzet ook daar plicht geweest zijn. Het is echter wel in confesso, dat, vergeleken met vorige jaren, deze korting op de geldloonen het levenspeil niet (slechts) onaangetast laat, doch het op nog wel wat hooger peil handhaaft, dan het in vorige jaren was. Toch zou dit ook nog geen reden geweest z\jn om tot die verlaging over te gaan, als er niet heel wat anders en grooters tegenover stond. De sociaal-democraten regeeren mee, en ma ken deel uit van het stadsbestuur: Dat dit bestuur, aldus samengesteld, vruchtbaar is geweest voor de arbeidersklasse, kan alleen door querulanten worden beweerd. Schitterende arbeid is er verricht op velerlei gebied. De financieele lasten, daardoor op de gemeente gelegd, zijn niet gering en feitelijk voor een tijd, als we nu beleven, reeds te zwaar. Nu komt de regeering en onttrekt aan de gemeentefinanciën een belangrijk bedrag, waardoor de financieele toestand vrijwel een omnogelijke zou worden. De gemeente kan die aderlating voorkomen door een korting op de salarissen, een korting, die door het geheele ook te Amsterdam talrijk vertegenwoordigde, rijkspersoneel al wordt ondergaan, en die be langrijk blijft beneden de loonsverlagingen over vrijwel het heele particuliere bedrijfsle ven. Wat is nu het grootste belang, dat de ge meentelijke financiën in orde blijven, en de ge meente haar belangrijk sociaal werk kon hand haven en uitbreiden, mits de gemeenteloonen met 3 pCt. dalen, of dat die loonen onaange tast blijven? Beide belangen onaangetast laten gaat niet. Ik ben van meening, dat het solvabel hou den van het voor den opbouw van het socia lisme zoo belangrijk gemeenschapsinstituut, de gemeente, een véél grooter socialistisch be lang en dus ook een veel verder strekkend arbeidersbelang is, dan het handhaven van loonen, die ook door groote deelen van de ar beidersklasse, als bevoorrechting van bepaalde groepen worden beschouwd. Ten minste wan neer het peil van die loonen uitgaat boven den algemeenen loonstandaard, welk geval hier zeker aanwezig is. Ook deBlijde Wereld, het orgaan der religieuse socialisten, keurt af, wat er te Am sterdam met een drietal socialistische raads leden is gebeurd: „Hier was een verschil van Inzicht, dat geen socialistisch beginsel betrof. Waren ze daar van afgeweken, dan stond de zaak anders. Een man van karakter zal ook vrijwillig heengaan, als hij het beginsel van zijn partij niet langer aanvaarden en dienen kan...geldt het ver- koffelrijmex We gaan vooruit Van Hillegom tot Voorhout is Een schrijven rondgegaan: Legt, bloem- en bollenkiveekers, than* De juiste maatstaf aan: De man vraagt werk, de vrouw vraag% De man dient vóór te gaan[werk, Daarmee komt nog bijlangena De vrouw niet achteraan; De man hoort aan de arbeid en De vrouw in het gezin Hier mag de eerste eisch niet zijn Het stoffelijk gewin. En: gaat het zonder vrouwen nie\ Neemt dan die vrouwen aan Wier mannen op de lange lijst Der werkeloozen staan. Dat is een prachtig voorbeeld voot Ons heele vaderland; Dat hoort hier heel hoog bovenaan In 't hoekje van de krant! Dat is een stap naar 't goede doel^ En langs de rechte lijn: t De vrouw dient in het huisgezin, De man aan 't werk te zijn. J Ik houd van alle vrouwen, als De roodste demagoog, Maar voor den man heb 'k bovendien Een wijd geopend oog. Het is wel vreeselijk antiékl De man weer nummer één, Maar 'k vraag: waar gaat de maat* Zoo hoog-modern-weg, heen[schappijt (Nadruk verboden.) LEO LENS* schil de beginselen der Partij, dan kan men» haar niet vertegenwoordigen en doet men ver standig vrijwillig zich terug te trekken. Dit was echter in het conflict tusschen de drie Amsterdamsche gemeenteraadsleden d4 Federatie niet het geval'," 't Verbouwde St. Joris-Gasthuis te Delft Herdenking slag bij Waterloo Het verbouwde en vergroote St. Joris Gasthuis te Delft, dat offi cieel door den Commissaris der Koningin in Z.-Holland is geopende tierdenking Slag bij Waterloo. Jaarlijks trekken de Walen vaar Waterloo om den slag te herdenken. Rond het monument. Te rribourg wordt elk jaar onder groote plechtigheid het Albertusfeest gevierd. Op onze foto ziet men den kop van den studentenstoet, Op de werf ,J)e Schelde" te Vlissingen werd de motorveerboot ,jPrins Hendrikf' door Z. K. H. Prins Hendrik te water gelaten. Het schip, dat de verbinding tusschen Walsoorden en Hansweert zal onderhouden, glijdt van de helling. Te Montrouge, een Sêr voorsteden van Parijs, werd door President Lebrun een nieuwe kweekschool voor verpleegsters geopend. Mr. H. A. Dambrink van Utrecht, die werd aangewezen wijlen Mr. Heemskerk als Tweede Kamerlid op te volgen. Het uitvoeren van een brugoefening op de demonstraties, dit op hst gymnastiek feest is Nieuwenhagen werden gegeven De Raneleighclub, een Engelsche vereeniging van eigenaars van Deensche doggen organi seerde een gehoorzaamheids wedloop. Aan de startlijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5