WOENSDAG 22 JUNI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND EEN DAG VAN VERRASSINGEN GIBSON BEZOEKT LAUSANNE NA EEN NACHTELIJK GESPREK MET HERRIOT Fransche concessies op Ontwapenings- gebied verwacht SEN STAP VAN DE OSLOSTATEN BIJ HENDERSON Gibson Herriot Mac Donald Er komt weer gang in de onderhandelin gen te Lausanne en Genéve. Het groote feit van den dag is, dat de Amerikaansche gedelegeerde Gibson in den nacht van Maandag op Dinsdag een met veel geheimzinnigheid omsluierd gesprek heeft gehad met Herriot te Morges, een plaatsje dat ongeveer een kwartier met den trein van Lausanne gelegen is en dat Gib son vervolgens Dinsdagmiddag, vergezeld van den Amerikaanschen financieelen des kundige Norman Davis, onverwacht per auto te Lausanne is gekomen waar zij, in hotel Beau Bi vage, een onderhoud van niet min der dan anderhalf uur hadden met Mac Donald en Sir John Simon. Het feit van het verschijnen van den Amerikaanschen gedelegeerde te Lausanne is op zichzelf reeds iets heel opmerkelijks, omdat de Amerikanen tot dusver, om rede nen van binhenlandschen aard, de stad der herstelconferentie angstvallig vermeden heb ben teneinde maar niet den indruk te doen ontstaan, dat zij over iets andere dan over de ontwapening willen spreken. Dit bezoek aan Lausanne teekent dan ook ongetwijfeld een belangrijken ommekeer in de houding van Washington, welke merk waardigerwijze vrijwel onmiddellijk volgt op het besluit der republlkeinsche partij in de Ver. Staten om in hun verkiezingsprogram de kwestie van de oorlogsschulden niet te noemen en saamvalt mei de actie in de Ame rikaansche pers voor medewerking der Ver- eenigde Staten aan de schrapping van die schulden. Wij hebben nog pas even herinnerd, dat 'Amerika een nauw verband legt tusschen de ontwapening en de politieke schulden. Deze gedragslijn nu blijkt Gibson in opdracht van zijn regeering en met het doel druk te oefe nen op het weifelend Frankrijk, in het on derhoud met Herriot krachtig naar voren te hebben gebracht Na een aanvankelijke officieele tegen spraak toch wordt bevestigd, dat Gibson dui delijk heeft te kennen gegeven, dat als de Franschen geen gehoor geven aan de Ame rikaansche ontwapeningsvoorstellen, die vooral op de effectieven en dus op aanzien lijke verlaging van de bewapeningsuitgaven betrekking hebben, de Amerikaansche re geering onder geen voorwaarde tot schrap ping of vermindering van de inter-geallieer- de schulden zal overgaan. Ook in zijn onderhoud met Mac Donald heeft Gibson zoowel over het ontwapenings- probleem als over de henstelsohulden ge sproken, gelijk hij zelfs tegenover Ameri kaansche journalisten heeft erkend. Het behoeft niet uitvoerig beredeneerd te worden van hoe groote beteekenis deze stap der Amerikaansche regeering is. Herriot wordt er eenerzijds door in moei lijker positie gebracht omdat hij zoowel op het gebied der ontwapening als op dat van het herstel belangrijke concessies zal moeten doen, doch anderzijds wordt het weer ge makkelijker voor hem omdat zich nu de mogelijkheid voordoet Frankrijk te bevrij den uit dc onbehagelijke positie van het-zich- gcïsoleerd-gevoelen Concessies van Frankrijk op het gebied der ontwapening. Indien de nu volgende mededeelingen juist zijn, is Frankrijk reeds tot belangrijke con cessies op het stuk der ontwapening bereid. Uit Genève wordt n.L gemeld: In Volkenbondskringen alhier hoopt men dat het, ten gevolge van do bekende vertrou welijke besprekingen tusschen de groote mo gendheden, mogelijk zal zijn overeenstem ming op de volgende punten te verkrijgen: 1. Vermindering der militaire uitgaven met minstens 10 pet., en met een geleidelijk toenemend hooger percentage in de komen de jaren. 2. Kwalitatieve ontwapening door afschaf fing der zware kanonnen met een kaliber van 210, misschien zelfs reeds van 150 m.M. cn meer; van de tanks van 16 ton of meer; van dc bombardementsvliegtuigen met een ledig gowicht van 2000 K.G. en meer; van alle chemische en bacteriologische wapenen. 3. Intemationaliseering of althans stren ger internationaal toezicht op de burgerlijke luchtvloot. 4. Internationaal toezicht op de naleving der bepalingen der ontwapeningsconferentie. 5. Toezicht op de wapenfrabricatie. 6. Schepping van een permanente ontwa peningscommissie ter voorbereiding der ver dere ontwapeningsconferenties in de naaste toekomst. Het schijnt dat de Fransche delegatie be reid is tot al deze punten mede te werken, zonder verder de verwezenlijking van Tar- dieu's veiligheidsvooretel alö voorwaarde hieraan 1e verbinden. De grootste moeilijk heden bij de tegenwoordige besprekingen zijn gelegen in den Amerikaanschen, eisch, dat tevens een vermindering in het personeel der landmacht zal worden goedgevonden, waartegen de Franschen tot nu toe nog be zwaar haddm. De voorstellen, die de Fransche minister- president Herriot in zijn beide besprekingen van Dinsdag aan Mac Donald heeft mede gedeeld, betréffen, naar van wei-ingelichte Fransche zijde verklaard wordt, twee perio den. In de eerste periode, een tijdruimte van twee lot vijf jaar, zal volledig uitstel voor allo Duitsche herstelbetalingen intreden. In de tweede periode, die voorloopig niet nader bepaald wordt, zal, rekening houdend met een herstel van den Duitschen oeconomi- schen locstand, een gedeeltelijke betaling door Duitschland worden verricht Het vol ledig nakomen van het plan-Young wordt door de Fransche regeering niet meer ge- ëischt. Zij verlangt echter, dat na afwikke ling van de Duitsche oeconomlsche crisis een nieuw onderzoek zal worden ingesteld naar de Duitsche betalingscapaciteit, waar na een slotbetaling door Duitschland te ver richten, zal worden vastgesteld. Nog wordt gemeld: In zijn onderhoud met Mac Donald heeft Herriot uitdrukkelijk ver klaard, dat er geen sprake kan zijn van een volledig afzien van Frankrijk van de herstel betalingen en dat dc Fransche regeering op dit punt onder g°en omstandigheden kan I toegeven. Dc Fransche regeering is in het be- lang van geheel Europa geïnteresseerd bij den bloei van Duitschland, maar zij kan niet toestaan, dat de belangen der overige Euro peesche landen ten offer worden gebracht aan die van Duitschland. LONDEN, 22 Juni. Volgens mededeeflamig in de Engelsche pens heeft de Framedhe minister van Financiën, Germain Martin, de volgende nieuwe voorstellen gedaan: le. een drie- a vijfjarig moratorium; 2e. stichting van een fonds bestaande uit obligaties, die gebruikt kunnen worden voor aflossing der Amerikaansche schulden of voor den op bouw van de Donaulanden; 3e. instelling van een commissie tot vaststelling ven een sociale voorzongedienet voor Duitschland; ■ie. herstelbetalingen in natera. Een Duitsch memorandum Dc Duitsche Rijkskanselier Von Papen, die voortdurend voeling houdt met de ge delegeerden ter conferentie to Lausanne, bracht Dinsdag een bezoek aan den Belgi schen minister-president Renkin. De Duitsche regeering zal volgens een be richt van Duitsche zijde, aan Mac Donald een memorandum laten overhandigen, waar in het standpunt der Duitsche regeering in zake het vraagstuk der schadevergoeding nogmaals uitvoerig wordt uiteengezet, om te betoogen, dat Duitschland onmogelijk ver dere betalingen voor de schadevergoeding kan doen. Duitsch-Fransche samenwerking op economisch gebied Tusschen den Duitschen Rijksminister oor economische zaken Warm bold en de Engclsche en Fransche handelsministers Runciman en Durand hebben onderhande lingen plaats gehad over de algemeene vraagstukken van het economische leven der ■wereld, de valuta vraagstukken en de bo- lemmeringeai van het handelsverkeer. Tusschen Waimbold en Durand zijn voorts nog in het bijsonder die economische vraag stukken besproken, waarbij Duitschland en Frankrijk in het bijzonder belang hebben. Deze besprokingen zullen voortgezet worden. Tevens zullen de wederzijdsche deskundi gen deze week nog omvangrijk werd verrich ten, teneinde nauwkeurig materiaal voor deze besprekingen te verschaffen. Een verrassing was Dinsdag nog een ge- meensehapaelijke stap van de gedelegeerden van België, Denemarken, Nederland. Noor wegen en Zweden bij Henderson, als voor zitter der ontwapeningsconferentie. Deze delegatie werd geleid door den Deen echen minister van buitenlandsche zaken, dr. P. R. Munch en bestend verder uit pro fessor Rutgers voor Nederland, minister Ra- mel voor Zweden, dr. Lange voor Noorwegen en professor Bourquin voor België. Munch vroeg uit aller naam om inlich tingen, tegen welk tijdstip ongeveer de al gemeene commissie weder zal worden bijeen geroepen. Hij verklaarde, dat de delegaties, die hier door Henderson ontvangen werden, vol strekt niet de begonnen vertrouwelijke be sprekingen tusschen de groote mogendheden wilden overhaasten. Intusschen werd de stap toch wel opgevat s een aansporing der kleinere staten tot groote mogendheden om bij haar bespre kingen, waarvan het nut niet ontkend kan worden, toch ook den noodigen bekwamen spoed te betrachten. Henderson antwoordde de grootste betee kenis aan de begonnen vertrouwelijke be sprekingen te hechten. Hij hoopte dat deze het succes der ontwa peningsconferentie zullen verzekeren en wilde dus den onderhandelaars den noodi gen tijd laten. Hij hoopte echter, dat de al gemeene commissie in hot begin van Juli haar werkzaamheden weder zal kunnen her vatten. Het is wel de moeite waard, erop te wijzen dat aldus de zoogenaamde Oslostaten voor het eerst ook een gemeenschappeüjken stap op politie terrein gedaan hebben en dat ook Een nachtelijk telegram aan Herriot Herriot heeft aan de pers verklaard, dat voorloopig de besprekingen tusschen de Fransche en de Engelsche delegatie zullen worden voortgezet en dat een bijeenkomst met de Duitsche vertegenwoordigers nader zal worden vastgesteld. Hij is voorneméns, dezer dagen een bezoek aan Genève te brengen, om met Painlevé en Paul Boncour den'stand der ontwapenings conferentie te besproken. Hij achtte het zijn plicht, de leiding van de onderhandelingen te Genève in do hand te houden en zou in den komenden tijd vaker aan de beraadsla gingen te Genève deelnemen. Onder gelach van de aanwezige vertegen woordigers der internationale pers vertelde Herriot, dat hij in den afgeloopen nacht te twee uur was gewekt door een telegram, dat de onderteekening droeg: „De onbekende Zwitsersche solaat" em waarin hij werd op gewekt in Frankrijk een meester des vader lands en in Genève een verlosser der wereld te worden. Onder daverend gelach haalde Herriot het telegram voor den dag en las het voor. Zijn meening weergevend over den huidi- gen stand der besprekingen te Lausanne, zegt de bekende Engelsche econoom Sir Walter Layton: Herriot heeft twee békende argumenten aangehaald om aan te toouen, dat het on juist is de Duitsche herstelbetalingen vel- ledig te schrappen. Hot eerste luidt, dat wanneer door alle oorlogsschulden een streep wordt gehaald, Duitschland .eon ster ke concurrent op industrieel gebied zal worden. Het tweede argument is, dat zulk een be sluit Frankrijk grootere offers zou opleggen dun eenige andere Europeescho natie. Daartegenover verklaart Sir Walter Lay ton: Herriot heeft zijn eerste argument ver sterkt door zich te beroepen op het rapport der Bozelsche deskundigencommissie. Hij heeft nagelaten het punt aan te roeren, dat herstelbetalingen op den duur slechts in goederen kunnen worden voldaan. Het is dus duidelijk, dat Duitsche herstelbetalin gen slechts kunnen worden verricht docr een Duitsch uitvoeroverschot te scheppen, hetgeen dus neerkomt op een uitbreiding en niet op een vermindering van de Duit sche concurrentie. De ervaring heeft ge loerd, dat do landen zulke transfers slechts tot een zkore nauw getrokken grens zonder tegenprestatie willen toestaan, en dat bij be taling in goud de uitwerking noodlottig is. Het tweede argument lijkt op zich zelf juist to zivn Het plan-YouDs geeft Fr: rijk een overschot op zijn schuldbetalingen aan Amerika. Er valt echter op te merken, dat Frankrijk een zeer belangrijk bedrag tot herstel zijner verwoeste gebieden reeds ontvangen heeft. Een volledige annuleering der schulden legt op Engelands schouders een even zwaren last als op die der Vereen. Staten. Layton besluit aldus: de berekeningen over de door eiken staat afzonderlijk te brengen offers zijn eigenlijk van geringe beteekenis. Een verstandige beschouwing toont aan. dat alle belanghebbenden er voer deel van zouden hebben wanneer de last van de oorlogsschuldpn zou wondien wegge nomen en het terrein geëffend zou kunnen worden voor het herstel van den internatio nalen handel. De hulpverleening aan Oostenrijk in gevaar. Frankrijk maakt moei lijkheden. De kans op het slagen van de voorgestel- do hulp aan Oostenrijk wordt, naar te Ge- nèjve verluidt, in ingewijde kringen op het oogenbük ongunstig geacht. De Fransche regeering zou n.l. niet haar toestemming geven tot de onder leiding van den Zwitserschen minister Musy uit gewerkte voorstellen voor het financieel her stel van Oostenrijk. Men rekent er daarom op, dat de Oostenrijksche regeering as. Donderdag het verbod zal aankondigen van Een Engelsche verklaring ver wacht Afstand van herstel- en oorlogsschalden. LONDEN. 22 Juni. De correspondent van de Morning Post te Lausanne verneemt uit betrouwbare bron dat de Engelsche minis ter-president Mac Donald op het oogenbük Overweegt een verklaring af te leggen dat Engeland afstand doet van de toekomstige betalingen van alle herstel- eai oorlogsschul den van Europeesche schuldenaars aan En geland. Deze verklaring zou onafhankelijk zijn van houding der andere Europeesche mo gendheden inzake de herstel- en oorlogs- schuldenkwestie. Mac Donald zou in zijn verklaring dan de hoop uitspreken dat het Engelsche voorbeeld door de andere mogendheden zal worden nagevolgd. POSITIEF OPTREDEN VAN DE REGEERING VON PAPEN NA DEN TERUGKEER UIT LAUSANNE In een officieus bericht, te Berlijn afge geven, wordt verklaard, dat. nu de moei lijke toestand, welken het kabinet von Pa pen bij zijn optreden vond, door de twee noodverordeningen geliquideerd is, de re geering, na den terugkeer van den rijks kanselier en de rijksminister? uit Lausanne, belangrijke positieve maatregelen zaJ tref fen, waardoor de voorbereidende werkzaam heden in de betrokken ministeries reeds in vollen gang zijn. De regeering zal zich bozig houden niet het vraagstuk der werkverschaffing en de kolonisatie, waarbij de grootste moeilijk heid de vraag is, hoe deze gefinancierd kun nen worden, aangezien daarvoor in de he- grooting slechts onvoldoende middelen ter beschikking staan. Op het denkbeeld van een premieleening zal men niet terugkomen, aangezien men daarvan geen al te groote verwachtingen heeft. Wat dc kolonisatie betreft, zal de tegen woordige regeering waarschijnlijk veel min der ver gaan dan het vorige kabinet van plan was. In het hijzonder zal de door het kabinet-Brt'ining overwogen onteigening van groote landgoederen in het Oosten door do nieuwe regeering slechts op veel beperkter schaal worden toegepast, daar deze op het standpunt staat, dat alle landbouwbedrij ven die nog gered kunnen worden, ook ge red moeten worden. Wat de kolonisatie betreft, ligt het in het voornemen een commissie van toonaange vende mannen op dit gebied te vormen, teneinde ook haar opvattingen te hooren. Tot deze commissie zal ongetwijfeld kolo nel Hierl van de nationaal-sociaüstische. partij behooren, doch ook personen van an dere politieke partijen zullen in deze com missie zitting hebben. Het vraagstuk van de organisatie en her vorming van de sociale hulp zal in behan deling worden genomen. Door de tweede noodverordening is slechts de financieele grondslag voor het voortbestaan van dé so ciale voorzorg verzekerd. Door vereenvoudiging van de administra tie wil men verdere bezuinigingen op dezen dienst invoeren. Daarhil wordt voorloopig niet gedacht aan opheffing van eenigerlei vorm van de verzekeringen of van de be staande fondsen, doch wel aan een vermin dering van het aantal bureaux. DE STRIJD OM HET UNIFORM VERBOD EEN CONFERENTIE BIJ VC7N GAYL. Heden heeft een conferentie plaats tus schen den Duitschen riikminister van Bin- nenlandsche Zaken Freiherr von Gavl en de vertegenwoordigers der Duitsche landen ter bespreking van de spanning, welke tus schen het rijk en de landen is ingetreden, in verband met de toepassing der door het rijk uitgevaardigde noodverordening, spe ciaal wat de opheffing van het üniform- verbod betreft Zooals men weet hebben verscheidene Duitsche landen een uniformverbod afge kondigd, tegen de noodverordening in, die het uniformverbod voor het Rijk heeft op geheven. In verband hiermee wordt mede gedeeld, dat de Rijksregecring voornemens is de door haar jongste noodverordening in geluide politiek energiek door te zetten. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND De werkloosheid in Duitschland is in de eerste helft van Juni slechts weinig afgeno men. Op 15 Juni bedroeg het aantal werk- loozèn 5.569.000, zijnde li.uOO minder dan op 31 Mei. ELF MILLIOEN WERKLOOZEN IN DE VEREENIGDE STATEN In het maandoverzicht van het arbeids bureau te Washington wordt vermeld, dat in de maand Juni in de Veneenigd-e Staten naar schatting bijna 11 millioen personen werkloos wanen, LOONSVERLAGING IN JAPAN Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat, op grond van een overeenkomst tusschen het Japansche ministerie van arbeid en de Ja- pansche werkgevers-organisaties, is besloten de loonen in Japan met ingang van 1 Juli a.s met 8 te verlagen. Dc loonsverlaging zal gelden voor êlli bedi-iiya*» Luiau. SAMENWERKING TEGEN HET NATIONAAL-SOCIALISME De communistische fractie in den Prui- sischen landdag deelt mede, dat, overeenkom stig dc in de „Rote Fahne" van 21 Juni ge publiceerde mededeeling van het partijbe stuur der K.P.D., de communistische landdag fractie, den fracties der sociaal-democrati sche partij en van het centrum heeft mede gedeeld, dat zij bereid is, bij de verkiezing van het presidium van den landdag te stem men op vertegenwoox-digers van de soc. de mocraten en van het centrum, met uit schakeling der nationaal-socialisten en Duitsch-nationalen, waarbij zij bereid is, af te zien van het stellen van eigen candidaten Zij eischt dan echter, dat genoemde par tijen haar medewerking zullen verleenen aan ten eerste herstel van vergader-, demon stratie- en perevrijheid en de beschikbaar stelling van den radio-omroep, ook voor de revolutionaire arbeidersbeweging in Pruisen, ten tweede het niet ten uitvoer brengen der beide fascistische noodverordeningen der re- geering-von Papen, in Pruisen. Overeenkomstig deze twee eischen, heeft de communistische fractie in den landdag voorstellen ingediend, waarbij de beide frac ties door correcte stemming over deze voor stellen haar houding tegenover de twee eischen kunnen bepalen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat op voorstel van de nazi's met het centrum overeengeko men is de premierverkiezing in den Prui- sischen Landdag uit te stellen tot na 31 Juli, dus tot na de Rijksdagverkiezingen. ROOSEVELT EN JMMY WALKER Na een werkzaamheid, welke vier maan den duurde, heeft de door de rechtbank van den staat New-York ingestelde commissie, die de corruptiemethodes van den gemeente raad van New York heeft te onderzoeken, dezer dagen haar taak voleind. Het hoogtepunt van het onderzoek vormde zooals bekend, het verhoor van burgemees ter Jimmy Walker, dat twee dagen duurde, en een schrijven van den voorzitter der com missie van onderzoek, Seabury, aan gouver neur Roosevelt, waarin Seabuiy verklaart, dat Walker ongeschikt is, om zijn ambt nog langer te bekleeden. Voor gouverneur Roosevelt is het geval Walker met het oog op de aanstaande pre- sidentsverkiezilngen een zeer netelige kwestie. Komt namelijk de gouverneur tot de conclusie, dat Walker van zijn ambt moet worden ontheven, dan loopt hij gevaar, zich de vijandschap der „Tammany Hall", de de mocratische partij van New York, welker lieveling Walker is, op den hals te halen. Neemt hij echter een beslissing ten gunste van Walker, dan konden zijn repubükein- sohe en andere democratische tegenstanders hem wel eens verwijten, dat hij zioh door „Tammany Hall" heeft laten beïnvloeden. Het protocol tegen Walker omvat acht dee- len, welke tezamen 2.47-1 pagina's beslaan. Men heeft uitgerekend, dat de gouverneur 17 25 dagen noodig heeft, om deze deelen te bestudeeren. Hierna zal de gouverneur den burge meester waarschijnlijk verzoeken, schrille- lijk op de tegen hem ingebrachte beschul digingen te antwoorden. Berst daarna zal openbaar verhoor in tegenwoordigheid van den gouverneur plaats vinden. BINNENLAND NEGENDE BINNENSCHEEP- VAARTCONGRES DE OFFICIEELE ONTVANGST Ter neuzen, 22 Juni. Voor het negende Binnenschcepvaartcon- gres, dat W oensdag en Donderdag te Ter- neuzen wordt gehouden, bestaat groote be- langste'ling, zoowel van de zijde der auto riteiten als van die der bevolking dezer grootste stad van Zeeuwsch-Vlaanderen, die ter gelegenheid van het Congres in vlag- gentooi is. Dinsdagavond werden de deelnemers aan het congres officieel door het gemeentebe stuur ontvangen. Hierbij waren behalve de gemeentelijke autoriteiten o.m. aanwezig.de Hoofdinspecteur van de Scheepvaart vice- admiraal C, Foek, het Tweede Kamerlid oud-Minister Van Dijk, de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen. de heer J. A. van Rompu; de directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, de lieer G. de Jong; de burge meesters van Lemsterland en Stavoren; de inspecteur van het Loodswezen, de heer Arntzenius; de inspecteur voor de Scheep vaart to Groningen, de heer T. Mellema en verder vertegenwoordigers uit handels- en scheepvaartkringen uit verschillende deeien vau ons land. Jn de Ambachtsschool, waar de officieele ontvangst plaats had, heeft de burgemees ter van Terneuzen, de heer J. Huizinga, de congressisten namens het gemeentebestuur begroet. Het verheugde hem in het bijzon der. dat liet Congresbestuur Terneuzen als plaats van bijeenkomst had gekozen, om dat hierdoor vooral weer eens de aandacht van het overig deel van Nederland op Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gevestigd. Het gemeentebestuur van Terneuzen volgt met belangstelling de werkzaamheden van hel Congres, omdat het van de groote beteeke nis daarvan overtuigd is. De beteekenis van het Congres is niet, dat er onmiddellijk daden to verwachten zijn, doch dat klaar heid over vele vraagstukken wordt verkre gen. Spr. besloot met het uitspreken van den wensch, dat het Congres in zijn taak zal slagen, vooral in het belang van de groote groep van menschen, die in het bedrijf werkzaam zijn. De voorzitter van het Congres, mr. H. Smeenge, dankte voor de ontvangst, die hem, juist omdat zij in een ambachtsschool plaats had, zooveel genoegen deed. Dat Ter neuzen als plaats van het Congres is geko zen, is zeker niet zonder bedoeling geweest cn spr. hoopte, dat dit Congres zal mogen bijdragen tot de goede verstandhouding tus schen de volken, vooral met België, en dat het vcoral Terneuzen goed zal gaan. Daarna werd den Congressisten op de Markt een concert aangeboden. Het Congres bespreekt heden het rappor» van de IJsbestrijdingscommissie en de prae- adviezen betreffende schoepsvormen voor de binnenvaart en de vaart op de Zeeuwsche Stroomen en IJselmeer, de Schelde-Rijnver- binding, de watewegen in Zeeuwsch-Vlaan deren, de primaire waterwegen in Friesland en de tollen en heffingen in het Noorden des lands. Weerbericht. JAPAN EN BET CONrUCT CHINA-TIBET DE LOONSVERLAGING BIJ DE De geheele Japansche pers behandelt den toestand aan de Chineesch-Tibetannschc grens en verklaart dat zich daar gebeurte nissen afspelen van bizondere politieke be- teekenis.De door Tibet aangevallen, onder de regeering van Nanking ressorteerende provincies zijn niet in staat krachtigen te- te bieden. In Japansche kringen verluidt, dat de Japansche regeering in dit conflict haar volkomen neutraliteit zal be^ waren. VLAAMSCH IN HET OPPERSTE GERECHTSHOP Voor het Opperete Gerechtshof te Brussel wordt op het oogenbük voor het eerst 6edert de etiohting van België een zaak in de Vlaamsahe taal behandeld. VREES VOOR AANSLAG OP HET WITTE HUIS Uiit Washington wordt gemeld: Het Witte Huis wordt thans zeer 6dherp bewaakt, naar het 6ohijnt op grond van een mededeeling van den geheimen die net, dat een met dynamiet beladen gele an to van New-York op weg ie naar Washington. De inzittenden zouden opdracht hebben het Witte Huis in de lucht te laten vliegen. Alle landwegen worden scherp bewaakt. Tot nu toe is de geheimzinnige auto nog niet ge signaleerd. Kenmeirkend voor de aLgemeene •stemming is, dat de laatste dagen tail rijke dergelijke geruchten de ronde hebben ge daan. ""Een later telegram zegt, dat het heele verhaal van den aanslag op het Witte Huis sleohts een mystificatie geweest is. VERKIEZINGSVERKLARINGEN VAN GARNER Garner, de democratische voorzitter van het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den, die te kennen heeft gegeven, de demo cratische candidatuur voor het president schap te zullen aanvaarden, wanneer zij hem zou worden aangeboden, hoeft een ver klaring gepubliceerd, waarin hij zich uit spreekt tegen schrapping van de oorlogs- sohulden en vóór inning van deze schuilden naar gelang van de betolingscapaoitedt der landen. Garner heeft zioh verder ook voor af- eohaffing van het drankverbod uitgesproken ZEILBOOOT VERONGELUKT Aan de westkust van Denemarken is een zeilboot omgeslagen, aan boord waarvan zich 7 jongelui bevonden. Vier hunner zijn verdronken, de overige S konden door een passeerend stoomschip worden gered, meldt H. N. Het Japansche ministerie van marine deelt mee, dat een Japansch watervliegtuig op weg van Chirasa naar Sasebo is neergestort De piloot en drie inzittenden werden gedood. De oorzaak van het ongeluk kon tot nog toe niet worden vastgesteld, ECONOMISCHE HERVORMING IN CHILI De Chileensche regeering heeft vier Euro peesche economisten uitgenoodigd, naar Chili to komen, om de junta raad te geven omtrent een economisch program, dat een politieke socialiseering inhoudt, welke de junta wensoht te ontwikkelen. De ontboden economisten zijn Werner Sombart (Duitschland), Alfred Opareto (Ita lië) Pierre Dominique en Bérscha (Frank- Lrij k). SPOORWEGEN DE OVEREEN STEMMING MET DEN PERSONEELRAAD k Aan een verlaging met minstens 10 pet. per 1 Januari a.s. zou niet te ontkomen zijn Naar aanleiding van de Zaterdag tus schen de directie en den pereoneelraad ge houden besprekingen inzake de loonsverla ging, heeft de directie onderstaand besluit ter kennis van het personeel gebracht: Het overleg, dat met den pereoneelraad heeft plaats gevonden over een door ons voorgenomen verlaging der bezoldigingen, toelagen, premiën, enz. met 10 pet. voor de helft op 1 Juli en voor de andere helft op 1 October in te voeren en ten aanzien van een wijziging der verblijfkostenregeling, heeft tot een gewijzigd denkbeeld geleid, hierin bestaande, dat van 1 Juli af een korting van 5 pet op alle bezoldigingen, toelagen, premiën enz. zal worden toegepast en de verdergaande maatregelen nader niet den pereoneelraad zullen worden behandeld, wanneer in het najaar een herziening der thans geldende loonregeling wel aan de or de gesteld zal moeten worden. De pereoneel raad is er niet onkundig van gelaten, dat volgens onze meening, zooals wij den toe stand thans inzien, aan een verlaging van loonen enz. met niet minder dan 10 pet. op 1 Januari niet te ontkomen zal zijn, doch dat het niet onze bedoeling is meer van het personeel te vragen dan noodig is, ter wijl wij bereid zijn met den pereoneelraad te zoeken naar de meest aannemelijke op lossing, die in totaal de vereischte loonsver laging zal opleveren. Hierbij zou b.v. verandering in de rege ling betreffende den kindertoeslag de be scherming der lagere loonen onder de oogen gezien kunnen worden. Nu de pereoneelraad bij nadere overweging de bovenbedoelde 5 pCt korting en de wijziging der verblijfs- kostenregeling aanvaardt zich met be trekking tot de verdere voornemens der di rectie zijn vrijheid voorbehoudende en ons verzoekt ons oorspronkelijk voornemen te laten varen zijn wij, er prijs op stellend dat maatregelen als deze zoo mogelijk in ge meenschappelijk overleg tot stand komen, bereid aan dezen wensch gevolg te geven en zullen wij dus de goedkeuring van den Mi nister van Waterstaat vragen op een ontwor pen aanvulling van het reglement dienst- voorwaarden die voor de invoering van be doelde regeling noodig is en waarmede de personeel raad zich vereenigd heeft Even eens wordt den Minister de verlaging ver blijfkostenregeling met in achtneming van de door den pereoneelraad gewenscht geach te wijzigingen ter goedkeuring ingezonden. Hot dunne pljltjo geeft don vorlgen stand Hoogste stand te Blacltsod 769.0. Laagste stand te Isafjond 755.5. Stand vanmorgen halttwaalf 764.8. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige N. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, wellicht nog enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst te De Bilt) Het gebied van hooge luchtdruk in het Westen is thans weer uitgebreid geworden en rijkt van de Azoren tot de Noordkaap. De depressie in het O. en N.W. zijn beiden ondiep, zoodat het luchtdrukverschil overal •zeer klein is, en de winden nergens meer dan matig. Over het geheele Westen is de luchtbeweging nog van Noord naar Zuid gericht met betrekkelijk koel weer. De zomer warmte, die gisteren nog in het Z.O. en het O. werd gevonden, is thans ook verdwenen. Het gebied van zware regens verplaatste zich naar Duitschland en reikt tot onze omgeving. In hoofdzaak vielen de zware regens in den nacht; te De Bilt viel 25 m.M., te Aken 17 tegen 1 te Maastricht Munehen en Zurich melden 25 en 23, Breslau en Dres den 26 en 19, Dantzig 12 m.M. Voorloopig is nog weinig verandering in het weertype te verwachten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 12.8 C. 23 JUNI VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd: Van 's avonds 9.54 u. tot 's mrogens 4.10 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshat 3.43 8.06 Caap 3.86 2.26 Basel 1.25 1.14 Ems 1.07 1.04 Hunlngen 2.02 1.67 Coblenz 2.20 2.23 RheinwoUer -0.62 -0.66 Trier 0.43 0.43 Kehl 3.17 3.12 Keulen 1.99 2.04 Maxao 4.74 4.67 Ruhrort 0.68 0.72 Wiedesheim 1.09 1.00 Wesel 0.16 0.49 Mannheim 3.45 3.41 Emmerik 1.73 1.77 Lohr 1.35 1.38 Dusseldorf 1.44 1.51 Malnz 1.03 1.09 Maastricht 1.98 1.99 Hingen 2.05 2.04 Venlo 10.63 10.70 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 23 Jnnl (Oude Amsterdamsche tüd) Delfzijl 2.44 14.49 Hellevoetsi 6.24 18.53 Terschelling 12.01 Willemstad 7.20 19.45 Ilarllngen 0.37 12.51 Brouwersh. 5.36 18.05 Helder le 10.23 Zierlbzee 6.11 18.26 Idem 2e 19.47 Wemeldinge IL34 18.56 Mmalden6.24 18.51 Vllfsingen 4.45 17.03 H.V Holland 5.38 18.13 Terneuzen 5.19 17.40 Scheveningen 5.48 18.23 Hansweert 6.02 18.16 Rotterdam 7.57 2U.04 Gemengd Nieuws. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN Te Moerdijk reed 's nachts J. van S. uit Willemstad in zijn auto met zoo'n snelle vaart door een bocht, dat hij tegen een muur reed en een paal medesleepte. De auto werd zwaar gehavend, terwijl hij zelf ver schillende huidwonden bekwam. Te Laren (N.H.) werd J. v. d. B., uit Hil versum, toen hij per fiets een auto wilde passeeren, door een andere auto gegrepen en tegen den grond geslingerd De auto wera zwaar beschadigd en v. d. B. liep ernstige hoofdwonden en een armbreuk ou. De Maasbode vertelt van een onaange naam avontuur, dat een der voornaamste ingezetenen van Den Haag, die met zijn luxe-wagen een korten uitstap naar Rijn land wilde maken aan de grens te Beek bij Nijmegen beleefde. Toen men bij de douane te Wijier aange komen werd'gevraagd of geen artike len waarvoor belasting verschuldigd was in den wagen lagen. De eigenaar, diens familiei en de chauf feur verklaarden niets wat „vprsteuert" moest worden in den wagen te hebben. De Duitsche dienstbode der familie, die mee mocht rijden om haar oudere te bezoe ken, zweeg. Of dat aen kommiezen opgevallen was? fn ieder geval gelastten zij den auto-eige naar den auto stop te zetten; de wagen zou doorzocht worden worden. En toen vond men in den auto een pakje koffie en thee en wat vet Onmiddellijk werd de auto-eige naar ter verantwoording geroepen. De auto zou in beslag genomen worden, tenzij de eigenaar een cautie zou willen storten van 230 mark. Terwijl men hierover aan het onderhandelen was, kwam een groo te autobus uit Nijmegen aangereden. De luxe auto uit Den Haag, welke in den weg stond, moest even uitwijken en kwam daarbij op Hollandsch gebied te staan. Omwonenden, die ter plaatse bekend zijn, gaven nu onmid dellijk een wenk aan den Haagschcn auto mobilist met zijn wagen op Hollandsch ge bied in het weiland te blijven staan. De Duitsche kommiezen dreigden daarop te zullen schieten, waarop de Nederlandsche politie inmiddels gewaarschuwd, te kennen gaf aan de Duitsche konvmiezen, dat, wan neer de kommiezen op „het Hollandsch" zou den schieten, zij van hun kant ook schoten zouden lossen. De Haagsche auto, welke In het weiland was vastgereden, wderd met behulp der Bee kenaren losgemaakt. En na-tet er een paar planken over een schcidingssloot waren ge legd kon de autobesuurder een weg door het weiland* naai- de hoofdroute naar Holland zoeken. VERVROEGD VERLOF VOOR AMBTENAREN BATAVIA, 18 Juni (Aneti-). Spoedig is te verwachten een maatregel waarbij aan ambtenaren van circa 36-jarigen leeftiju. du» die nog geen recht op pensioen kunnen doen gelden en ook nog niet met verlof kunnen gaan, do gelegenheid gegeven wordt om vervroegd verlof aan te vragen, waarbij eventueel nog de gelegenheid zal worden opengesteld om op wachtgeld in Europa te blijven tot de gelegenheid voor herplaatsing gunstig is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2