DINSDAG 21 JUNI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN EEN VEELBEWOGEN ZITTING De mutaties bij het Openbaar onderwijs B. EN W. IN CONFLICT MET DEN KAAD Een hopelooze besluiten-chaos Mevr. Braggaar de Does verdedigt zich Voorzitter de burgemee&ter, Mr A. v. d. Sarndo Bakhoiyzen. Afwezig met kennisgeving de hoeren Donders en Van Rosmalen. Onder de ingekomen stukken bevindt zich o.a een gewijzigd amendement van de hee- reii Meynen, Van lis, Voe en Groenevefla op het voorstel van B. en W. inzake de overplaatsing van onderwijzers, welk amen dement ter 6prake komt bij punt 2. Vei volgens een adres aan den raad, na mens de° afd. Leiden van de Vereendghig van Hoofden van Scholen in Nederland om de amendementen dor lieeren Meynen, Van Es en Vos niet te aanvaarden. Vervolgens is een adres binnengekomen van de afd. Leiden van de O.S.P. bevattende een motie, aangenomen op een werkloozen- meeting, tegen het optreden van de poMie op Woensdag 15 Juni, en waarin het ontslag van inspecteur v. d. Waü wordt geëisoht. Dit adres wordt voor kennisgeving aangenomen De heeren VAN STRALEN en KNUTTEL hebben over deze aangelegenheid een inter pellatie aangevraagd, waartoe de burge meester geen verlof zou willen zien gegeven. Wel Is hij bereid inlichtingen te geven. De burgemeester is in deze aangelegenheid geen verantwoording schuldig. De heer KNUTTEL kan zich met dit standpunt niet vereenigen. Vooral m dezen tijd is het van buitengewoon belang, dat er ikLaaarheicl komt in de houdling van de poliitie. De heer VAN ECK geeft toe, dat de burge meester In deze kwestie niet interpeLlabel as, doch in dezen tijd ven spanning is het hoogst gewensoht iets verder te gaan dan waartoe men wettelijk verplacht Is. Een geven van Inlichtingen is niet voldoende, de raad moet geiegenheid hebben zich daar over uit te spreKon. De VOORZITTER stolt zich op het stand punt van de wet cloch is bereid alle moge lijke inlii'dhtiingen te gveen, en ook alle ge legenheid voor den raad om zich te uiten. De regering stelt zich op hetzelfde stand punt, blijkens vernietiging van een raads besluit van Almelo tot het toestaan van een dergelijae inteipeliatie. De heer VAN ECK hedlit niet aan vormen en wanneer de raad voldoende gelegenheid krijgt zioh te uiiten, wil spr. zidh daarbij neerleggen. De heer KNUTTEL zegL dat, wanneer de politie zich geheel aan de democratie ont trekt, de bevolking gedwongen ie zich langs anderen weg recht te zoeken. Daarna wordt besloten deze zaak te be sproken aan het eind van de agenda. Vervolgens is nog een adres binnengeko men van de aid. Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzem, waarin kennis gegeven wordt van de instelling van hooger beroep bij de Kroon tegen het raadsbesluit van 9 Mei j 1 inzake de opheffing van de Meisjes- schooi voor U.L.O. aan de Boommarkt; wes halve opschorting wordt verzocht van alle uitvoeringsmaatregelen. Dit adres wordt ook behandeld bij punt 2. In behandeling koant daarna de gedrukte agenda: Als leeraree in de Handwerken aan de HB.S. voor Meisjes wordt benoemd mej. C. ^oejemans te Rotterdam. De mutaties bij het Openb. L. 0. Punt twee van de agenda is een voorstel a. tot het verleenen van eervol ontslag sari twee hoofden van 6dholen en aan twee onderwijzeressen; b. tot benoehing van een hoofd der 6cbool Paui Krugerstraat A; c. tot benoeming van een onderwijzeres aan de opleidingsschool voor Gymnasium en II.B.S., aan de Aalmarkt; d. tot oven-plaatsing van een viertal hoof den van scholen; e. tot overplaatsing van verschillende on derwijzers en onderwijzeressen. Hierbij komen in behandeling de amen dementen van de heeren Meynen, Van Es, Vo6 en Groeneveld, luidende al6 volgt: Om! eng et eekenden, leden van de Commis sie voor het Onderwijs, stellen den Raad voor, zulks met intrekking van het door dirie hunner ingediende voorstel van -1 Juni 1932, de navolgende wijzigingen aan te brengen dn de vooisteülen van B. en W., voorkomen de in het ingekomen stuk van 27 Med 1932 No. 125: dn plaats van punt IVb te lezen: dien heer J. C. van Schaik, thans hoofd van de o. 1. 6ohool aan de Duivenbodestraat B, te stellen aan het hoofd van d'e nieuwe o. 1. school aan de Duivenbodestraat; in plaats van punt IVc te lezen: den heer F. W. Zeelenberg, thans hoofd van de o. I. 6chool op het Schuttersveld B, te stellen aan het hoofd van de o. 1. sohool aan de Paul Krugerstraat A, met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum; in plaats van punt IVd te lezen: den heer J. Broeze, ^Iha-ns hoofd van de o. 1. school aan de Ha venstraat B, te stellen aan het hoofd van de o. 1. school aan de Medusa straat B; een nieuw punt IV-e toe te voegen: den heer J. C. B. Hüner, thans hoofd de o. 1. school aan het Schuttersveld A, te stellen aan het hoofd van de nieuwe o. L school aan het Sohuttereveld. De heer MEYNEN (C.H.) zegt, dat de amen dementen een poging bevatten om het open baar onderwijs, dat maar moeilijk tot rust kan komen, zoo weinig mogelijk onrust te bezoigen. Het aantal mutaties moet zoo ge- a-ing mogelijk zijn. Het college van B. en W. ziet vier vacatures. Twee er van zijn dui delijk. Maar de vacatures aan de scholen Duivenbodestraat en Schuttersveld ziet spr. mi et. De opheffing van de scholen Duiven bodestraat is formeel en heeft niet6 te ma ken met een wijziging im de aard van de school zelf. Hier is dam ook niet sprake van een wezenlijke vacature. Het is niet noodig daar een ander hoofd naar toe te brengen. Een weinig andere, maar in wezen toch eigenlijk eer/der, staart het miert de school Sdhutterevelld. Er is hier sprake van pen zwakke en een minder zwakke school. De bovenschool is verreweg de zwakste van do twee. zooals spr. duidelijk aantoont. Er behoeft dus maar in twee vacatures te wor den voorzien. Daarvoor zijn twee hoofden aanwezig, de heeren Zeelenberg en Broere. Wat is er eenvoudiger don deze twee heeren 'te benoemen in deze vacatures. De twee andere hoofden kunnen blijven waar ze zijn. Dat is een logische toestand, waarin niets gewrongens zit. Door en B. on W. wordt de heer Hüner voorgedragen als hoofd vam de ■Paul Krugerstraat-school. Spr. vindt dat ook déarora ongewenscht, omdat daar per soneel werkt, waarmee de heer Hüner vroe ger als collega heeft samengewerkt, terwijl bovendien de onderwijzers aan cliie school bijna allien ouder zijn dam de heer Hüner. Om al cleze redenen beveelt spr. de amen dementen, dlie hij mede-omclerteekend heeft, van harte aan. De heer VAN ES wijst er op, dat in het nieuwe amendement één punt is weggela ten, dat wel in het eerste amendement stond, ml. de plaatsing vam het hoofd der meisjes school. In dat opzicht heeft de conferentie met den wethouder resultaat gehacL Spr. heeft uit het advies van don inspecteur vani L. O. opgemerkt een verdenking vam het dienen vam persoonlijke belangen met deze amendementen. Daardoor heeft spr. de indruk gekregen, dat het juist den inspec teur wel eens om persoonlijke belangen zou kunnen te doen zijn. Het adres van de Vereniging van Hoofden van Scholen lijkt spr. te veel te berusten op gevoelsa mentcn. De heer VOS (V.D.) vraagt of het niet zou 'getuigen ran eerbied voor de Kroon als deze ■zaak werd uitgesteld om de beslissing af te wachten ten opzichte van de opheffing van de meisjesschool. Spr. laakt het voorts dat door B. en W. aanvankelijk geen over leg is gepleegd met de betrokken ambte naren. Wethouder TEPE: Waren dan deze amen dementen niet ingediend? De lieer VOS: Dan zouden de voorsthellen andere hebben geluid. Spr. verdedigt voorts ook de amendementen. De heer GROENEVELD (S.D.) neemt maai- aan, dat de wethouder bij zijn voor stel is gebleven, hoewel hij daarover wel gaarne een verklaring vam den wethouder had vernomen. Spr. wijst er voorts op, dal ook thans weer met de betrokken onder- wijzere geen behoorlijk overleg i6 gepleegd. Spr. driingt erop aan, dat dit een volgend maal wèl zal gebeuren. De wethouder treedt ook zeer autoritair op en schijnt de mede zeggenschap vam den raad in deze materie miiet te hebben wilden erkennen. Spr. dedligt ook de argumenten. De heer DE REEDE (C.H.) meent, dat het overleg in deze zaak een paskwil is ge weest. Dit geldt zoowel van het advies vam •de Verecnigimg van Hoofden van Scholen, waaraan spr. niet de mooiste waarde heoht, als van het advies van den Inspecteur. Dit laatste advies doet de vraag rijzen of de heer Baak wel begrijpt wat zijn functie i6. Hij moet zich uitsluitend tot „adviezen" be palen en behoeft geen les te geven aan den Raad. Spr. bespreekt voorts de bevoegd heid vam den Raad om een vacature te ver vullen. De Raad heeft het recht van over plaatsing en is ook ten opzichte vam de in gediende amendementen geheel bevoegd. I>e heer KNUTTEL (Comm.) zegt-, dat dit langdurig debat te wijten is aan de onbe hoorlijke, en de den Raad prikkelende wijze waarop deze zaak is behandeld. Dit is een openbaar schandaal, waarbij men zich de vraag stelt of B. en W. en ook de Raad moeten dansen naar hef pijpen van den In specteur vam het onderwijs, die veel te dic tatoriaal optreedt. De heer WILMER (R.K.) breekt de stemmigheid vam de sprekers, die tot nog toe het woord hebben gevoerd. Spr. kiest de zijde vam B. en W. en ontleent zijn argu menten daarvoor aan het belang van hert openhaar onderwijs. Wat het overleg be treft, meent spr., dat het inderdaad niet op de meest gewenechrte wijze heeft plaats ge- c ihad, maar spr. w* er toch nadrukkelijk op ?P°*d,K Plaa,s be.bben- Ef moet tocb j** w;a;.,r0 m de vacatures voorzien worden. voldoende gelegenheid geweest. Er is geen enkele verontschuldiging voor het niet be hoorlijk plaats hebben van dit overleg. Het voorstel 6ub a van B. en W. wordt daarna in stemming gebracht en verwor pen met 19 tegen li stemmen. (Vóór de wet houders, de roomsoh-kathoLieken, de libera len en de lieeren Beekenkamp (a.r.) en Huurman (a.r.). De verdere behandeling wordt dam aange houden tot de avondzitting, om B. en W. ge legenheid te geven aicüi verder over de-ze gamg vam zaken te bera-dien. In behandeling komt daarna de missive nn de gemeentelijke commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon, naar aanleiding n de beschuldigingen door mevr. Brag gaar de I)as aan het adres dier commissie geuit in de raadsvergaderingen, waarin be- grooting voor 1932 werd behandeld. Mevr. BRAGGAAR DE DOES is zeer be langstellend te weten of de raadsleden thans meer van deze zaak af weten. Spr. heeft het bij de begrootingsdebatten niet gelaten bij critiek, maar ook feiten ge noemd. Spr. heeft in M. II. niet bereikt wat zij wenschte, omdat zij tegenover een meerderheid stond, die overheerschend is. De beweringen bij de begrooting hand haaft Spr. geheel. Omdat Spr. een com missie van onderzoek wenschte, wilde zij de gevallen van de Comm. van M. H. niet nader preciseeren. Ook zonder namen wa ren de gevallen intusschen voor de com missie duidelijk genoeg. De heer Knuttel, die toch een leek is in deze zaak, herken de twee der genoemde gevallen dadelijk. Spr. vertelt dan de wijze, waarop de zaak in M. H. op de agenda is geplaatst. Spr. is van meening dat de beschuldigde wel be voegd is zijn eigen zaak te beoordeelen. In M. H. is Spr. beschuldigd laf te zijn en de vlucht te nemen. Deze beschuldigingen wijst Spr. van zich af. Bij de begrooting heeft de Voorzitter Spr. beschuldigd van verdachtmakingen. Spr. had verwacht, dat de Voorzitter dat woord óf zou intrekken óf waar maken. De „Nieuwe Leidsche Crt." heeft groote kop pen gebruikt hij de vermelding van hei adres van M. H. Spr. hoopt dat dit Chris telijke blad even groote koppen zal gebrui ken als mevr. Braggaar gerehabiliteerd is. Dat M.H. geen commissie van onderzoek wilde, begrijpt Spr. niet. M. H. -had toch niets te vreezen. Spr. komt dan tot de bespreking van het adres zelf. Men veiwijt Spr. dat zij men- sohen heeft beschuldigd in den Raad, die zich niet verdedigen konden. Maar Spr. heeft geen personen beschuldigd en db wethouder was toch wel in staat geweest om de verdediging van M. H. op zich te nemen. Mevr. Braggaar breekt hier haar rede af. De zitting wordt daarna verdaagd tot des avonds kwart over acht. AVONDZITTING. De on derv/>: kwestie. In de avondzitting deelt wethouder TEPh mede in verband met het verwerpen van het voorstel van B. en W. sub a inzake de mutaties btj het openbaar onderwijs, dat B. en W. hebben besloten om nog niet in stemming te brengen de voorstellen II en IV sub c van het College, dat zich daar over nog nader beraden wil. Venvacht wordt dan natuurlijk, dat ook de amende menten worden aangehouden. De heer GROENEVELD vraagt hoe het nu moet met het personeel van de scholen, omdat de opheffing der scholen immers wijzen, dat de hiuidiige wethouder van onder wijs toéh slechts de tot nog toe gevolgde lijn (heeft gevolgd. De wethouder antwoordt. Wethouder TEPE zegt, dat de beschuldi ging, dat hij aan den raad de wet zou voor schrijven, onjuist ie. De vooretelden, die epr. bij den Raad indient, zijn een gevolg van •een ovenleg tueedhen epr. en den inspecteur dat geheel voortspruit uit de gemeenschap pelijke zucht om het ondeawijs te dienen. De uitval ven den heer Knuttel begrijpt epr daarom niert, omdat zij gespeend is aan een logische gedachtengang. Wat betreft het overleg met de betrokken hoofden, merkt epr. op, dat dot overleg heeft plaats gehad op dezelfde wijze waarop dat tot nog toe heeft plaats gehad. Nog ruiemmer heeft deze weg tot ernstige moeilijkheden aanlei ding gegeven. De betrokken hoofden hebben de volle gelegenheid gehad met epr. overleg rte plegen en dit overleg heeft dan ook in -matrieelen zin wel degelijk plaats gehad. Spr. verdedigt dan voorts de voorstellen van B. en W., die-, naar spr. meent, op de beste wijze het belang van het openbaar onderwijs dienen. Door de verplaatsing van (het personeel van de Ha veretra atechool naar Dui-venbodesdhool krijgt de opheffing hert karakter van een verhuizing na-ar een ander gebouw. Daardoor is de kans het grootst dat de leerlingen voor het openbaar onderwijs bewaard blijven. De kinderen gaan met de onderwijzers mee. De ver- daateing houdt in 't geheel geen verband ■mert de meerdere of mindere voortreffelijk heid van de hoofden. De opheffing en de stichting ven bepaalde scholen houdt daar geenszins verband mee. Van verongelijking van bepaalde personen is ook heelernaal geen sprake. Wat de SdbuttensveLdsch-olen betreft, staat spr. op hert standpunt, dat bet reoigan-iseeren van die twee scholen zeer goed is toe te vertrouwen aan den heer •Zeelenberg. ondanks zijn 63-jarigen leeftijd, omdat die heer Zeelenberg in de sfeer van dia school i6 ingewerkt. De heer Hüner zou zaak niet minder goed volbrengen, voor hem is nog een zwaardere taak weggefleg-d, nl. als hoofd op te treden van de iDuivenbodestraatschool en deze mogelijk tot grootere bloei te brengen. B. en W. moeten -daarom hun standpunt handhaven en blij ven hun voorstel aanbevelen. De heer DE REEDE repliceert en zegt, dat tegen verplaatsing van de hoofden van de Paul Krugerstraat geen enkel formeel bezwaar bestaat Spr. heeft daarover twee autoriteiten gesproken, die hem dat verze kerd hebben. Wethouder TEPE: Bij de opheffing school is hert hoofd op een gegeven moment geen hoofd meer en dan kan ik hem ook niet als zoodanig overplaatsen. De heer DE REEDE houdt vol, dart het wèi kan. De heeren zijn op 't oogenbl-ik nog wèl hoofd. Ze kunnen dus overgeplaatst worden. De heen- GOSLINGA tot den heer De Ree- de: Noem uw autoriteiten eens in 't open baar. De heer DE REEDE zegt, dat dit zijn do administrateur van het Departement ran Onderwijs en de hoofdinspecteur van het onderwijs, de chef van den beer Ba-ak. De heer VOS (Lb.) zegt. met B. en W. te zullen meestemmen. De heer KNUTTEL bestrijdt het betoog van den wethouder en ook den heer Wilmer. Nadat nog was gerepliceerd door de hee ren GROENEVELD en VOS wees de heer WILBRINK er nog op, dat het hem verwon dert, dat de wethouder, die zooveel van ge organiseerd overleg houdt, op deze wijze met de betrokken hoofden „overleg" heeft gepleegd. Er is voor een behoorlijk overleg in de vacatures voorzien worden. Wethouder TEPE zegt, dat B. en W. in derdaad een tijdelijke voorziening zullen moeten treffen. De heer DE REEDE (c.h.) ziet er niet het ut van in om een zoo ver-strekkend voor stel, waardoor de heele zaak weer wordt vertraagd, aan te houden. Het lijkt Spr. het best thans alleen het geval-Zeelenberg aan te houden maar overigens nu vanavond spijkers met koppen te slaan. De heer GROENEVELD is van meening, dat de amendementen nu worden gedu peerd. De VOORZITTER geeft in overweging het voorstel van B. en W. tot uitstel thans nog even aan te houden en later in den avond er over te beslissen, zoodat de onderteek©* naars van het amendement gelegenheid hebben tot samenspreking. De heer GROENEVELD dringt er op aan om nu de zaak maar af te handelen. De heer WILMER (r.k.) zegt dat blijk baar de bedoeling van B. en W. niet wordt begrepen. Het gaat maar over de vraag oi de mutaties kunnen plaats hebben zooals oorgesteld. Dat is hedenmiddag in twij fel getrokken. Wethouder TEPE onderstreept dit B. en W. willen onderzoeken of zij bevoegd zijn om het eventueele raadsbesluit uit te voe ren. Het) voorstel van B. en W. om eenige punten van (het voorstel aan te houden wordt verworpen met 20 tegen 10 stemmen. den De VOORZITTER betreurt deze beslissing en deelt namens B. en W. mede, dat hei College heeft besloten, nu de Raad zijn me dewerking niet wil verleenen, zelf den heer .T. C. B. Hüner eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking als hoofd van de o. 1. school op 'het Schuttersveld A en dat op verschillende wettelijke gronden. Rumor in casa. De heer WILBRINK (c.h.) laakt deze hou ding van B. en W. ten zeerste. Als B. en W. op deze wijze een conflict willen ver mijden, dan zal dat toch niet gaan, want waaneer kan de Raad het College dan nog vertrouwen? De heer GROENEVELD onderstreept dit en wijst er op dat- deze houding van B. en W. wel in flagranten strijd is met de ver klaring van B. en W. dat zij een conflict wilden vermijden. De heer DE REEDE meent dat het con flict door B. en W. zelf is uitgelokt. De discussie er over ttioort thuis in het college van B. en W. De heer VERWEY zegt dat de geste van B. en W. in onderwijszaken aanleiding geeft om het vertrouwen in den wethouder op te zeggen. De VOORZITTER wijst er op dat B. en W .een andere weg hebben gezocht Toen de Raad dien niet in wilde moesten B. eu W. dat besluit wel nemen. Het voorstel van B. en W. wordt dan verder in stemming gebracht Bij het on derdeel dat betreft de benoeming van den heer Hüner deelt de Voorzjtter mede dat dit geen aanbeveling is, zooals op 't stem biljet is vermeld, maar een voordracht. De heer DE REEDE: Dat is weer een handigheidje. We laten ons niet in de luren leggen. Na de stemming blijkt dat op den heer Hüner zijn uitgebracht 13 stemmen en op den heer Zeelenberg 17 stemmen. De VOORZITTER deelt mede dat de 1' stemmen van onwaarde zijn, zoodat de heer Hüner met algemeene stemmen is gekozen. De heer GROENEVELD: Dan zullen we hem nu overplaatsen! Vervolgens wordt met algemeene stem men mej. De Leeuw benoemd tot onderwij- aan de opleidingsschool voor Gymna- nium en H. B. S. aan de Aalmarkt De amendementen van de heeren Van F,s, Meynen, Vos en Groeneveld worden aange- ;n met 19 tegen 14 stemmen. Tegeu stemden de wethouders, de roomsch-katho- lieken, de liberalen en de heeren Beeken kamp en Huurman. Ingediend wordt een sub-amendement om den heer J. C. B. Hüner, xhans 'hoofci van de school Schuttersveld A, in deze ver gadering benoemd tot hoofd aan de Paur Krugerstraatschool, aan te stellen als hoofd aan de nieuwe school aan 't Schuttersveld. Dit sub-amendement wordt weer inge trokken, omdat het amendement voldoende is. Ook daarmee wordt bereikt dat de heer Hüner wordt aangesteld als hoofd van de nieuwe Schuttersveld-school. Het amendement wordt aangenomen met 19 tegen 14 stemmen. (Zelfde stemverhou ding als boven.) De rest van de voorstellen van B. en W. wordt aangenomen z. h. s. Mevr. Braggaar de Does gaat voort Daarna kan mevr. BRAGGAAR DE DOES haar 's middags afgebroken rede voortzet ten. Spr. volgt het adres op de voet. Haai optreden is gekwalificeerd als satanisch. Dat heeft op Spr. niet zooveel indruk ge maakt. De sociaal-democraten hebben niet noodig met angst-aanjagende begrippen te schermen. De anti-revolutionair die deze uit drukking in de commissie deed blijkbaar wel. In M. II. wordt de minderheid onder drukt. Elk voorstel door Spr. ingediend wordt verworpen met 9 tegen 2 stemmen. Spr. heeft een lijstje met namen van per sonen, die gedwongen zijn naar de stede lijke werkinrichting te gaan, en dan durft het adres nog zeggen, dat deze bewering in flagranteji strijd is met de waarheid. Dat ouden van dagen met de honger- zweep naar ee.. bepaalde inrichting worden gedreven bevestigt spr. met een beroep op een bepaald feit, dat zij nader toelicht On juist wordt het genoemd, dat in M. H. zelf standig de juistheid van doktereattesten wordt beoordeeld, doch spr. geeft gevallen aan, waaruit dat wel blijken zou, al geeft spr. toe, dat er na December wel iets ten goede veranderd is. Het adres verwijt spr. onbehoorlijk gedrag, last rlijke aantijgingen en partijpolitiek van het laagste allooi, doch spr. Leeft slechts de waarheid gespro ken onder overlegging van feiten, welke zij nu nog handhaaft. Het schijnt dat alles ge oorloofd is als het tegen een arbeidersvrouw gaat. Sor. zou zich niet ontzien hebben 'haar medeleden te bekladden, doch zij wijst er op, dat het niet haar bedoeling was, per sonen te treffen, doch het systeem. Het schrijven van anonyme brieven is nu geluk kig bijna uit, doch het weigeren van steun en het uitkeeren van onvoldoende steun gaat nog steeds door. Spr. noemt nog ver schillende gevallen, waarin M. H. h. i. ge toond heeft een volkomen gemis van in zicht {e bezitten. Spr. hoopt dat wanneer er een commissie van onderzoek komt, deze alle door haar genoemde gevalleif zal on derzoeken. Sommige menschen worden tot wanhoop gedreven en komen zoo tot allerlei ongerechtigheden. In dezen moeilijken toestand, waarin het onmogelijk is om werk te krijgen, is het misdadig de mensdhen aan bun lort over te laten. In de laatste vergadering van M. H. is besloten een half portie eten te verstrek ken voor zoover de kinderen geen school kindervoeding genieten. De tijd van voed- selbedeeling acht spr. voorbij, doch zelfs al acht men dat gewenscht, dan nog is dat te woinig. Daarvoor moeten de menschen el- ken dag van het eene eind van de stad naar het andere loopen. Maar daarmee wordt de huisbaas niet betaald. Als dat zoo doorgaat is het eind van deze menschen de gevange- En wanneer men gaat kijken, wat deze menschen al niet beleenen bij de Bank van Leening, dan kijkt men z'n oogen uit Men verwijst ze dikwijls naar het crisis-comité, maar dat is een kapstok. Ze worden van -het eene comité naar het andere verwezen. Spr. maakt als arbeidersvrouw de ellen de van dezen tijd aan den lijve mee en zij verklaart als „deskundige" dat het uiterste thans bereikt is. Spr. hoopt zich met dit betoog van alle blaam gezuiverd te bobben en vertrouwt, dat de wethouder, die de schrijver is van het adres van M. H. zich niet te hoog zal achten om zijn woorden in te trekken. Spr. vraagt van M. H. een vast-omsch reven norm van steun, want thans heerscht de grootste willekeur bij de steunverleening. Als Mevr. Braggaar uitgesproken is, stelt de Voorzitt r voor de behandeling van deze kwestie met het oog op het vergevorderd uur thans te schorsen tot een volgende ver gadering. Aldus wordt besloten. In behandeling komen dan nog eenige zaken die dringend moeten afgedaan worden Praeadvies op het verzoek van het Bestuur van de R.K. Parodhiale Jongensscholen on der R.K. Parochiaal Kerkbestuur, om beschik baaretelling van gelden voor de stichting van een bijzondere lagere school aan de Potgieterslaan. De heer VOS (v.d.) meent dat de Raad aan zijn eigen eer verplicht is zijn medewerking tot het stichten van deze school te onthou den. Nog onlangs heeft de Raad besloten tot opheffing van een O. L. School met 176 leer lingen. Dat is nog met aanmerkelijk meer leer lingen als voor de school die hier voorgesteld wordt zijn ingeschreven. De heer KNUTTEL houdt een betoog in denzelfdeji geest. Voor een bijzondere school schijnt altijd geld te zijn. De heer DE REEDE heeft bezwaar tegen een deel van dit voorstel. Het bedrag van 182.000 is veel te hoog. Dat kan veel min der, zooals nog onlangs bij de stichting van een bijzondere school is gebleken- De heer WILMER (r.k.) zegt dat zoo groot mogelijke bezuiniging inderdaad moet wor den toegepast. Spr. twijfelter echter niet aan of dit is geschied. Het voorstel voldoet ove rigons aan alle eischen van de wet en er is geen enkel redelijk bezwaar tegen. De heer VERWEY (s.d.) brengt eenige be zwaren te berde tegen dit voorstel, hoewel het wel niet veel zal helpen. Het voorstel wordt toch aangenomen. De stichting van openbare scholen stuit oo financieele bezwa ren. Macr voor bijzondere scholen geldt dit niet. Dat is toch een groote onbillijkheid en spr. zal uan ook tegen dit voorstel stemmen. De heer GROENEVELD (s.d.) zal voor dit Voorstel stemmen, omdat tegen stemmen tooh niet helpt. Aan spr. zijn toegezegd de adressen van dé voor de school ingeschreven kinderen. Deze heeft hij echter niet ontvan gen en daar protesteert spr. tegen. De heer BOSMAN (lib.) gelooft ook dat er weinig aan deze zaak te doen zal zijn. Hoe denken B. en W, aan de financiën te ko men? De heer VAN EECKE zal tegen dit voor stel stemmen. Wethouder TEPE wijst er op, dat wan neer niet binnen drie maanden na de aan- vraagtermijn dit voorstel is ingediend de gevraagde medewerking automatisch moet worden verleend. Spr. heeft zich bij de aanvrage onmiddel lijk tot het schoolbestuur gewend om te vragen of het mogelijk zou zijn dat de bouw an de school werd uitgesteld en thans al leen een principieel besluit te nemen. en W. -hebben echter geen macht een schoolbestuur te dwingen en aan spr. is duidelijk gemaakt dat er wel degelijk in ab- soluten zin gebrek is aan schoolruimte in de r.k. scholen. Afwijzing van dit voorstel Iheeft geen zin, om-dat Ged. Staten het voorstel toch zullen goedkeuren. Wat het bedrag betreft, dit is een maximum en het is niet gezegd dat dit bedrag geheel zal worden gebruikt. Overi gens wil spr. het tweede gedeelte van het voorstel wel intrekken. Van een toezegging om den heer Groeneveld de adressen der ingeschreven kinderen te verstrekken is spr. niets bekend. Er zou niets tegen geweest zijn den heer Groeneveld de adressen te ver- De heeren KNUTTEL en GROENEVELD repliceeren waarna het voorstel in stemming wordt gebracht (sub b inzake het bedrag is teruggenomen) en aangenomen met 20 te gen 13 stemmen. Tegen stemden de s.d.a.p. behalve de heer Groeneveld en voorts de heeren Knuttel, Van Eecke en Vos. 9. Voorstel in zake het sluiten van kas- geldleeningen, gedurende het 3e kwartaal van 1932. Goedgekeurd. 10. Praeadvies op het verzoek van de Sub commissie „Handhaving Drankwet" uit de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, inzake verlaging van het maximum van ver loven A voor den verkoop van zwak-alcoho- lischen drank. Goedgekeurd. 11. Voorstel: a, tot aanwijzing rain de tak ken vain diienet, als bedoeld in art. 252 Gemeentewet; b. tot aanwijzing dier boekhaudikun-digen, ate bedoeld in art. 265 dier wet, belast, met hert deugdelijk verklaren van de cijfers dei- rekeningen van de sub a bedoelde takken in dienst. Goedgekeurd. De punten 4, 5. 6, 8, 12 en 13 worden uit gesteld. Rondvraag Bij de rondvraag vraagt de heer SCHüL- LER of de kwestie van de gronden ean hst Rijn- en Solii-ekonaal, waarover spr. heeft geinterpetlil-eerd en waarover B. en W. thans schriftelijk ran antwoord hebben gediend, nog op de agenda wordt geplaatst. De VOORZITTER antwoordt, dat de hiermede, wart B. en W. betreft, is afgedaan. 1-Iet woord is thans weer aan den heer Schüller. De heer KNUTTEL zegt. dat de plannen voor den herbouw van Zomerzorg een zeer banale indruk maken. Er mogen hier wel zeer strenge eieohen worden gesteld in aes- thetdsch opzicht De VOORZITTER zegt dat B. en W, van hertzeflfde gevoelen zijn. Op een vraag van den heer SCHÜLLER antwoord de VOORZITTER, dat bij deze Zomierzorg-plannen zeker rekening wordt gehouden met het uitbreidingsplan. De Onderwijs-kwestie Tenslotte deélt de VOORZITTER mede, dat door hem de twee raadsbesluiten, die vanavond genomen zijn, nl. het voorstel om den heer Zeelenberg aan te stellen ate hoofd van de school ra de Peul Krugerstraat en cm den heer Hüner over te plaatsen naar de nieuwe sóh-ool aan het Sohuttensvel'd. zufllen worden voorgedragen aa.n de Kroon ter veimiieftii'grag omdat zij in strijd zijn met even te voren genomen besluiten. De Raad gaat daarna in geheime zitting. DE VERBINDING 'S-GRAVENHAGE— UTRECHT VIA LEIDEN Naar aanleiding van een door den A. N. W. B. en de K. N. A. C. tot het gemeente bestuur van Leiden gericht verzoek om een voorziening te willen treffen inzake den verkeerstoestand in het Noordeinde aldaar (een onderdeel van den hoofclverbindings- weg 's-Gravenhage—Utrecht), waar zeer druk wordt geparkeerd, waarvan het door gaande verkeer ernstig hinder ondervindt, ontvingen genoemde verecnigingen van het betrokken gemeentebestuur bericht, dat bij de commissie voor de strafverordeningen op het oogenblik een herziening van do veror dening op het rijden in voorbereiding is, waarbij ook de regeling van het parkeeren onder het oog wordt gezien. EINDEXAMENS CHR. H.B.S. Geslaagd van de Afdeeling A: W. F. Mat- thijs te Kortgene en H. Zandbergen, Rijns burg. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting De Zijl 9 uur 17^ gr. C., 12 xiur 18 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk 12 uur 20 gr. C. PLOTSELINGE DOOD. Hedenmorgen is op het station zekere P. V. uit Noord wij kerhout, nadat hij zich zeer gehaast had om den trein te halen, plotseling overleden. ONDER DEN INVLOED Gisteravond te negen uur wilde de politie proces-verbaal opmaken tegen C. I., die on der den invloedvan sterken drank ver keerde en zich onbehoorlijk gedroeg. De man weigerde zijn naam op te geven en is onder hevig verzet naar het politiepost-huis aan de Steenstraat overgebracht, VAN WIE? Bij de politie zijn inlichtingen te verkrij gen omtrent een heerenrijwiel dat onbe heerd is aangetroffen. INLICHTINGEN GEVRAAGD De politie verzoekt inlichtingen omtrent een grijs geschilderde melkwagen, die ver dwenen is waarschijnlijk door verwisseling met een andere wagen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Lambertu* Johannes z v G J Doltker en G Stoenen Korstiaan Cornells z van C Zwanenburg en S Gebuis: Wilhelmus An tonius z van C M van der Zwet en J A v Klink Emma Josephine d yan J Schaap en J3 M Vora- ber; Catharina d van H Smit en J BodrU; Cor nelia Anthonia Maria Johanna d van A Th. Beurze en J Mulder; Cornelia Andreas z van E J van der Linden en L J F Paddenburg: Corne lia Petronelal d van N van der Star Cn P van Slingerland. OVERLEDEN: A Kamping d 23 J.: A J de Langen wednr. 76 J.; M H van W(jkLorrewijn vr 40 j.; W de Koning m 59 J.; J Selier jm. 58 J M Kopde Ridder wed 84 J.; M Schouten Jd. 31 Jaar; G Dijkstra jd 4 j. GEHUWD: Z Bink en M Bekooü; H van Dam en A J Jansen; J van der MeiJ en J do Graaf; W G de Rooii en J Wlggers. ONDERTROUWD: J Kejjzer wedn 27 J en A Fastrich 20 j.; G P C van Deldermalsen 38 j en J de Zwijger wed 45 j. 5 STADSNIEUWS EXCURSIE „V. V. M.". Het was wel een zeer goede gedachte van het bestuur der Vereeniging van Matliesia- nen om een excursie naar de Zuiderzeewer ken te organiseeren. De tocht, iwelke j.l. Za terdag gehouden werd, stond onder de be proefde leiding van Ir. van Dijk. Aan den vooravond der excursie hield de leider een causerie met lichtbeelden, om een goeden kijk te geven op hetgeen er te zien was. Zaterdagfmorgen dan, halfzeven, vertrok ken 85 leden; zij arriveerden om halfnegen in Alkmaar, na een schitterende autotocht door de mooie steken van KennemerlanJ. Hier was de.eerste pauze en de belangstel ling werd vooral gericht op het wonder schoone Waaggebouw met zijn bekende rui tertjes in den toren. Van hier ging de tocht verder over Ou-dorp, Heerhugowaard, Veen- huizen. Hoogwoud, Lambertschaag naarMe- demblik. Hier werden de deelnemers door de directie der Zuiderzeewerken in de ge legenheid gesteld 't mooie electrische gemaal „De Lely" te bezichtigen. Onder de bekwa me leiding van den chef-machinist werd 't geheele gebouw met al de daarin aanwezige machines en instrumenten bezichtigd. Van Medemblik ging de tocht verder over Aarts- wouid (een lcijkjc In den nieuwen polder), over den ouden Westfrieschen Zeedijk naar Kolhorn, door den Waardpolder naar Wie- ringerwaard. Zoodoende kregen de excur- sisten een idee van de achtereenvolgende indijkingen, die hier plaats hebben gehad. Van Wieringerwaard over Oude Sluis naar Ewijeksluis, waar de groote dijk door het Amsteldiep de geheele aandacht vroe<. Vooral «Ie steenglooiing werd aandachtig bekeken. Een tocht over Wieringen naar den Oever, 't begin van den grooten dijk naar Friesland, volgde nu. De groote uitwa teringssluizen, de groote schutsluis, het zandspuiten en het pas gemaakte laatste dijkgedeelte trokken de volle -belangstelling. Vanaf de Vlieter ging de tocht over de Houkes, waar de voet werd gezet in den nieuwen Wieringermeerpolder en toen ving de terugreis aan. Door Anna Paulownapol- der werd gereden naar de Kooi (vlotbrug) en over den prachtigen weg langs het N.- H. Kanaal naar Alkmaar. Do excureisten bezichtigden nu meer van dit mooie stadje, met zijn typische gevels, grachtjes, enz. Van hier blonk eindelijk het sgin van ver trek en in een aangenaam gangetje ging men naar de aloude Sleutelstad ten zeerste voldaan terug. De heer Sanders, voorzitter der V. V. M., was dan ook bij 't einde der reis zeer zeker 1 de tolk van alle excursisten toen hij den heer Ven Dijk wourden van dank toevoeg- de voor «l'e groote welwillendheid waarome I hij den tocht geleid had. Ook de heer Van I Zwjeten de Blom moest hartelijke woorden van dank in ontva-.gst nemen voor de zoo goedgekozen route, tevens kr^eg de cliauf- I feur van de grocte autobus der oniderne- I ming Boskoop—Leiclen hartelijke woorden van dank te hooren voor de keurige wijze waarop hij den geheelen dag gereden iiad. 't Was een in ieder opzicht welgeslaagde I excursie. EINDEXAMEN GYMNASIUM I Afd. B. 2e Groep. Geslaagd de heeren T.. I F. Dingemans, Leiden en J. van Dorpt, Kat wijk aan Zee en de dames L. W. Hermans, Leiden en R. A. Warmenhoven. Bameveld. Het examen wordt met één candidaat voort gezet. Afgewezen twee. Van de vorige groep is na voortgezet exa- I men nog geslaagd de heer R. v, d. Meulen, j Leiden. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN TENTOONSTELLING OUD-ALPHEN Door de welwillendheid van den heer W. M. C. Regt en heeren commissieleden daar toe in staat gesteld kunnen we nu reeds een kort overzicht geven van de interes sante tentoonstelling OuKkAlphen welke ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan der Ned. Herv. Kerk alhier, in het Vereenigings- gebouw aan de Julianastraat heden geopend werd. Hedenavond is de tentoonstelling geopend tot 9 uur en vervolgens Woensdagmiddag van 2 tot 5 uur en tensJotte ook Donderdag middag van 2—5 en Donderdagavond van 7—9 uur. Bij het binnentreden treft uw oog aller eerst- een oude kerkbijbel (1624) en por tret van Ds. J. H. Wensinck (1898—1911) met enkele speculaasvormen uit vroeger da gen ingezonden door den heer Van Za lingen. Portretten van vroegere predikanten, dn heer Vermeulen, hoofdonderwijzer 1818 1864, burgemeester J. de Lange 1903190S (van Oudshoo'rn), burg. C. W. C. Visser, Ds N. G. Veldhoen, Ds. E. Schouten e.a. Naast enkele schilderstukken van Oud- Alphen zijn er zeer oude prenten, o.a. Aar- landerveen omstr. 1700, de in 1905 afgebro ken Ned. Herv. Kerk te Aarl.veen, Oud- Oudshoom, Ned. Herv. Kerk Alphen voor den brand in 1619, de Bruggestraat in 1740, hotel St. Jorus 1890 (nu het Landbouwlinis van den heer Bos), de eerste rit van de Re nard-trein (omnibus), welke slechts een week dienst heeft gedaan van Leiden naar Woerden in het jaar 1903, het oude hotel „De Vergulde Wagen", dat in stijl zoo ge heel anders is dan het tegenwoordige, de Stationstraat omstr. 1900, het oude tolhuis bij de Bruggestraat én vele andere foto's cn prenten van buitenplaatsen en oude_ plekjes van het zich uitbreidende Alphen Van het Gem. Museum te Woubrugge is een keurige inzending, als: Schandbord, dat vroeger in de school gebruikt werd, oude kleerenkist, oude geldkist (16e eeuw), gewei van een hert, opgebaggerd uit bet Brasemenneer, dat zeker 2001} jaar oud is. Door de fam. Van der Boom werd een oudo scheepskist ingezonden en voorts is er ouil- porsëlein van de fam. Wieringa en Gesman, alsook een oud schilderij met een gezicht op Alphen van mevr. Koning-Meurs uit Den Haag. Bij de oude wa-pens zagen we een sabel van Corn, van Nood, die eerst diende onder Koning Lodewijk en daarna onder Napo leon als ruiter mee is geweest naar Rusland. Bij deze groep kan men tevens oude gewe ren zien- uit Napoleons tijd. Bijzonder vermelden we een foto geno men van een schilderij dat in 1480-iin de kerk heeft gehangen ter nagedachtenis aan J. J. v. Oudshoorn en zijn vrouw II. v. As sendelft. Ook is aanwezig het pamflet .Broöder- moort of Verkensstrijd te Alphen 1687", voorstellende een drinkpartij ten huize van een buitenplaatsbewoner en waarbij tvve predikanten, waaronder Ds. Bonman, e«n weinig aan hun stand passende rol vervul den en oorzaak waren van een vechtpartij met eenige parochianen, waarbij leelijke klappen werden uitgedeeld.! Ds. Bouman werd in 1682 in Alphen be roepen en werd voor een misdrijf door lid maten van de kerk voor het Hof van Hol lend in rechten betrokken, waarbij het Hof in geschil kwam mot den Hoogen Raad. welk geschil door den Stadhouder werd bij gelegd en hierop heeft het pamflet betrek king. Achterin de zaal is in een keurige stand bijeengebracht bef Av ndmalaszilver, da- teerende uit 1?2?. Tem het kerkgebouw in 1716 verbrandde verbrandde ook 't Avond- maalszilver, doch door gaven van burger lijke en kerkelijke gemeente kon in 1722 dit nieuwe worden aangeschaft. Hierbij zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6