m BINNENLAND. DINSDAG 21 JUNI 1932 TWEEDE BLAD PAG. F De werken van H. M. de Koningin zijn momenteel tentoongesteld in Maastricht Een hoekje van de expositie. In bijzijn van het Kroonprinselijk Paart onthulde de Burgemeester van Bergen een gedenkteeken ter herinnering aan de gevallen pioniers in den Belgischen Congo, ECONOMISCHE PROBLEMEN DE STEUN AAN DE SCHEEP- VAART DE REEDERS PROTESTEEREN slot Dg Regeering eischt o.a. dat de scheep vaartmaatschappijen zich aan de deflatie zullen aanpassen, m.a/vv. dat zij o.a de loonen door onderling overleg zullen trach ten te verlagen. Nu zijn deze loonen in vergelijking met die, geldende in andere bedrijfstakken, niet overdreven hoog, zoodat vermindeiïng een onevenredig offer betee- kent van een groep, die over het algemeen heel wat meer ontberingen te verduren heeft dan andere categorieën. Doch wij voe len dien eisch als het bekende verhaal van een arts, die zijn behoeftigen patiënt melk en eieren voorschrijft Het voorschrift is heel mooi, maar de patiënt kan het niet betalen. Het is wijs geredeneerd om aan passing aan het prijspeil te decreteeren, maar wat geschiedt er met kadegelden, havengelden, loodsgelden etc.; wat ge schiedt er met huren, tarieven voor gas, water en electrisch lichtwat met belas tingen? Zoo kunnen wij doorgaan en dan komen wij steeds in den vicïeuzen cirkel terecht Een cirkel, die volgens de Regee ring door het particuliere bedrijfsleven moet worden verbroken en volgens dit bedrijfs leven door de Regeering. De Kamer van Koophandel te Utrecht heeft destijds een rekest aan den Raad van Ministers gezon den met verzoek de loonen in de staats- en eemi-officieele diensten benepens in de be schutte bedrijven te gaan verlagen, opdat de anderen kunnen volgen. Trouwens in het bedrijfsleven gaan de loonen al naar beneden- Wat de Regeerlng moet doen. Een verzoek tot substdieering tot een tninimum-peil van de kosten der opgeleg de schepen is in wezen niet onbillijk. De Regeering zou kunnen beginnen met de tarieven van overheidsdiensten te verlagen; aan die diensten, zoo noodig een com pen sa tie te verstrekken, vooral wanneer zij daarbij getreden is in die rechten van ande ren (gemeentelijke havengelden bijv.) mits de sciheepvaartmaatsehappiien bewijzpn geven, dat zij ook de kostprijsfactoren, die binnen hun sfeer liggen, terugdrukken. Zij zou verder de posttarieven een kleinigheid kunnen verhoogen en uit de daardoor oil stone vermeerdering van inkomsten een „pot" vormen, waaruit de scheepvaart maatschappijen tijdelijk zullen kunnen worcflen gesteund. Vele kleintjes maken één groote; een portverhooging van bijv. y2 cent beteekent over het geheel genomen een be langrijke bron van inkomsten-stijging. De som van kostenverlaging van over heidsdiensten. in de ruimste beteekenis van het woord, en van de subsidie te verstrek ken uit eventueele porti-verhooging, betee kent effectieven steun, al moge deze niet zoo hoog zijn, als de Nederlandsdhe Ree Het eerste artikel stond In ons blad S«n Maandag 13 Juni dersvereeniglng In haar verzoek aan dü Regeering heeft voorgesteld. Zij zou verder financieel kunnen helpen door de voorgestelde „Maatschappij ter be hartiging van de Nationale Scheepvaarlbe- langen", mits zij daaruit enkele tè zware bepalingen laat vervallen. Het uitieencn van geld op rente in benarde tijden betee kent in vele gevallen slechis een uitstel van esecutie, terwijl die executie dikwijls heel wat harder is, dan zonder steun het geval zou zijn geweest. Bovendien komt het verlies tóch ten laste van den credietgever. Wij zouden er daarom meer voor voelen, wanneer de Regeering bij credietverleening tot een eenigszins belangrijk bedrag eisch te: Reorganisatie. a. financieele reorganisatie van het be drijf in overleg met de financierings maatschappij, zoodat crediteuren (scheepshypotheekbanken etc-) obliga tiehouders en aandeelhouders hun deel dragen aan de noodzakelijke saneering, zonder welke zij toch een groot gedeelte van hun geld oouden verliezen en voor welke offers zij compensatie zouden kunnen verkrijgen door het creëeren van winstbedrijven, die nü weliswaar problematieke waarde hebben doch later een reëele tegenprestatie zullen kunnen worden. Dit is trouwens de vooropgezette bedoe ling van de Regeering. b. Wanneer die saneering plaats gehad heeft, geen leeningen tegen onderpar.a en tegen rente-vergoeding te verstrek ken, maar preferente aandeelen nemen. Hierdoor ontgaat men nieuwe lasten (preferente aandeelen genieten divi dend vóór de anderen, terwijl tevens de bepaling zou kunnen worden ge maakt, dat geen obligatieleeningen mogen worden uitgegeven dan wel ver plichtingen aan derden worden aange gaan zonder toepassing van de vergade ring van preferente aandeelhouders) en is de kwestie van verstrekking van on derpand geëlimineerd. Preferente aan deelhouders gaan bij liquidatie vóór de anderen, met uitzondering natuurlijk van de crediteuren. Hiervoor kan men. zooals hierboven gezegd, maatrege'en nemen, opdat geen crediteuren zonder toestemming der financieringsmaat schappij kunnen worden geschapen. Wij geven slechts hoofdpunten aan; het spreekt vanzelf, dat tegen deze gedachten bezwaren worden ingebracht; het zou ons echter verwonderen, wanneer er niet aan deze op de een of andere wijze kan worden tegemoet gekomen. Porti-verhooging in het internationale verkeer vereischt hoogst waarschijnlijk Internationale gedachtenwis- seling. omdat de porttarieven in onderling overleg zijn vastgesteld! Vermindering van haven- en andere gelden zal slechts plaats kunnen vinden met de autonome gemeen ten. Toch bezit de Regeering voldoende ^stokken achter de deur" om de publiek rechtelijke instanties in de richting van steun verleening aan het bedrijfsleven te dringen. En last not least zal men alle hens aan dek moeten roepen om nieuwe afzetgeb;e den te vinden. Hiertoe dient in zekeren zin de economische voorlichtingsdienst en de t.z.t. te creëeren Economische Raad. Wij zullen binnenkort gelegenheid hebben om op. dit "vitale punt terug te komen. INVOER IN FRANKRIJK ONDANKS KLACHTEN EEN BEVREDIGENDE OPLOSSING. In een officieus persbericht doet de Nederl. Regeering mededeeling van het verloop der onderhandelingen tusschen Nederland en Frankrijk over de regeling van de gtcon tingenteerde invoer van een aantal land bouwproducten in laatstgenoemd land. De Nederlandsche delegatie oestond uit de heeren Hooft, referendaris aan het Mi- ministerie van Buitenlandsche Zaken, Bont huis, Inspecteur van den Landbouw en Dr. Sevenster, rijkslandbouwconsulent te Parijs, terwijl de voorzitters der beide commissies belast met de regeling van den uitvoer naar Frankrijk van zuivel en van vleesch, de heeren) Dr. Posthuma en van Zwanenburg, alsmede de heer Geluk, secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond, als deskundigen aan de besprekingen hebben deelgenomen. Ondanks het feit, dat Fransche importeurs telkens met klachten kwamen, was het resultaat bevredigend. LIBERALE RAADSLEDEN de nieuwe armen onder de gemeenten. Zaterdag heeft de Vereeniging van Liberale leden van gemeentebesturen te Utrecht een ledenvergadering belegd, welke uitsluitend ge wijd was aan een bespreking van de finan cieele moelüjkheden der gemeenten. Door den heer K. H. t u s e n i u s, wethouder der ge meente Velsen, werd een inleiding gehouden, getiteld; ,.De „nieuwe armen" onder dé gemeenten". De financieele nood der gemeenten is, vol gens spr., thans evident. Hij ging de vraag na: „Hoe komen zoo vele gemeenten in nood?". In de eerste plaats door een huis houding te voeren, welke slechts vol te houden was door steeds stijgende inkomsten, steeds toenemende welvaart dus van de bevolking. Voorts zou bjj de thans zoo sterk dalende inkomsten tengevolge van de beangstigende vermindering van volksinkomen en volksver mogen de huishouding reeds vastloopen, doch nu deze daling van inkomsten nog vergezeld gaat van de noodzaak tot verhoogde uitgaven voor werkloozenzorg, als derde oorzaak, ont staan noodtoestanden. Als bijkomstige oorzaak mag echter niet vergeten worden de Wet op de Financieele Verhouding. Behalve voor de werkloozenzorg geldt ook voor de gelden, noodig tot het lenigen van de nooden ontstaan door de crisis, eenzelfde redeneering, dat voor al deze nooden het ge- heele Nederlandsche volk, zonder uitzondering, moet meebetalen. Spr. kwam tot de volgende conclusie; le. Bij de wet en voor zoover noodig bij de algemeene maatregelen van bestuur, worde vastgelegd de grondslag waarop aan gemeen ten steun wordt verleend; 2e. de steun, welke aan gemeenten verstrekt wordt om crisismaatregelen te financieren, ge schiede fonds perdu; 3e. zoo spoedig mogelijk worde de wet op de Financieele Verhouding tusschen Ryk en Ge meenten gewijzigd, teneinde de thans be staande onbillijkheden hieruit weg te nemen; SPRUTOL Pot 90ct.Tube50ct Zeep60ct. Bij alle drogiattn. 4e. de geheele bevolking dient in gelijke mate bij te dragen aan dezen crisislast; 5e. Aan de Kamerfracties van de Liberale Staatspartij worde verzocht, hiertoe het ini tiatief te nemen, of pogingen van andere par ticulieren in deze te steunen. NEDERL. VAKVERBOND HET CONGRES IN DEN HAAG. Gister is in den Haagschen Dierentuin het Congres van het Ned. Vakverbond geopend met een rede van den heer Kuperit voorzitter, die opmerkte dat sterker dan ooit zich in de arbeidersbeweging de noodzake lijkheid van eenheid doet gevoelen, oan daardoor krachtiger te staan tegenover ei reactie die in alle landen steeds driester den kop opsteekt om het welvaartspeil van de arbeidersklasse terug te schroeven het lage peil waarop het vóór den oorlog stond. Tijdens de vorige crisis (1920*23) daalde het ledentail van het N.V.V. van 262.000 tot 182.500. een achteruitgang met bijna 80.000 leden. Gedurende de laatste 2 jaar, die voor een groot deel in het teeken der crisis hebben gestaan, steeg het ledental, dat op 1 Jan. 1930 ruim 255.000 bedroeg tot bijna 320.000 op 1 Jan. 1932, een stijging met 65,000 leden. En op 1 April was dit cijfer gestegen tot 328.500. Besprekende het vraagstuk der werkloos heid en der werkloosheidsverzekering, cri- tiseert spr., de nalatigheid van achtereen volgende regeeringen om voor een behoor lijke wettelijke regeling dezer verzekering met een crisisfonds te zorgen en betoogde hij dat indien men geluisterd had naar do waarschuwingen van het N.V.V. reeds vóór 10 jaar, deze verzekering er thans hee' wat beter zou voorstaan. Spr. richtte dan ook de dringende oproep tot de regeering er niet alleen voor te zorgen, dat de verzeko ring niet ineenstort, maar dat bovendien de kassen in staat worden gesteld een behoor lijke reserve aan te houden. Vervolgens protesteerde spr. tegen de zJ. schandelijke wijze waarop de regeering de werkloozenkassen der bouwvakarbeiders in den steek laat. Wat de werkloosheid in het algemeen betreft, wees spr. er op, dat de overheid thans groote bedragen uitgeeft aan werk lozensteun. Het zou redelijk en billijk zijn, dat wanneer de werktijd in bepaalde be drijven wordt verkort, waardoor meer ar beiders werken kunnen, ook de overheid in een deel van het loonverlies zou bijdragen. Spr. wijdde voorts eenige woorden aan de internationale saamwerking, waarvan nog maar weinig gebleken is. MR. TH. HEEMSKERK EEN FIGUUR, ZOO ALS MEN NIMMER ZAL TERUGZIEN In de V r y z.- Democraat wydt Mr. Marchant een zeer waardeerend en sym pathiek artikel aan wijlen Mr. Heemskerk. Wij citeeren uit het slot: Heemskerk was een figuur in ons staatkun dig leven, zooals men wel nimmer zal terug zien. Het merkwaardigste in hem was, dat hij, met zyn waardeering van de weldaden van het leven en met zijn zin voor humor, behoor de tot een politieke partij, waarin de schroom voor wereldgelijkvormigheid overheerscht. Zijn uiterlijke levensvorm behoorde daarbij niet. En toch, indien er onder zijn geestverwanten één was, die naar volle overtuiging, in de uiter ste consekwentie, in zuivere eerlijke waar heid de godsdienstige en staatkundige begin selen beleed, was dat Heemskerk. Eerlijk was hij en trouw. De politieke te genstander behoefde nooit te onderstellen, dat wat Heemskerk zeide, niet geheel zuiver zou zijn, dat er iets achter zou steken. Op wat hij zeide of toezegde kon men vast ver trouwen. En hy was een lieve man, met een hart van goud. Vooral in zijn laatste periode waren zyn beste kwaliteiten in evenwicht. De Kamer vergaderingen zonder hem zyn anders gewor den, nu hy daar niet meer rond loopt. De Ka mer zal hem missen. Een van de besten uit ons volk ls heenge gaan, die zich met hart en ziel, met de vol heid van zyn ryk gemoed heeft gegeven om naar zyn beste weten voor het heil van dat volk geheel zyn leven te werken. HONGERSNOOD IN RUSLAND HULPACTIE VAN HET HOLL. DOOPS GEZIND EMIGRANTEN-BUREAU De toestand van de kolonisten van Hol lands eh-Duitsche afstamming in Rusland wordt van dag tot dag wanhopiger. In de loop van de laatste maand ontving het Hollandsch Doopsgezind Emigranten-Bureau weer een twintigtal brieven uit Rusland, ten deele bedankbrieven voor de ontvangen le vensmiddelen- kleerenpakketten, ten deele hartroerende smeekbeden, van menschen die nog geen pakketten hadden ontvangen. Dit bureau verzendt thans een circulaire, waarin de voornaamste inhoud uit deze brie ven is weergegeven; en voegt er dan dit aan Bij dergelijke, diep rampzalige toestanden, in vergelijking waarmede wy hier in Neder land toch feitelijk nog leven als in Abraham's schoot, meent ons Bureau, ondanks de crisis hier te lande, toch nog met groot vertrouwen een beroep op de milddadigheid in Nederland te mogen doen, om ons te steunen in ons In de laatste maanden werden In zeer groo- ten' getale van het centrale adres in jBerlyn uit 1 evensmiddel-kleerenpakketten naar Rusland gezonden die blijkbaar geregeld komen in han den van hen, waarvoor zy bestemd zijn. Ieder dergelijk pakket bevat een flanellen' hemd, een pond spek, drie pond rijst, drie pond meel, een pond suiker. Wjj doen hierby een dringend beroep op ROFFELRIJMEN. 't Wesiland roept Vanaf 1 Juli tot eind Augustus «uilen verscheidene drulvenkweekera ln het "Westland gelegenheid geven. tegen betaling van de prtfs sneden druiven te eten, teneinde meen bekendheid te geven aan de ftJne kwa liteiten ran de Westlandeche druiven* Door de nood te-hoop gedreven Lijkt het, dat het langzaam lukt Aandacht van 't publiek te vragen Voor het Nederlandsch product, f Allen kant is onze uitvoer Door tarieven vastgezet: Een noodwendig noodverschijnsel Van de wereldcrisisivet. Is het wonder, dat de handel Vreedzaam forsch de wapens scherpt En zich met gespannen krachten Op de mooglijkheden werpt 't Westland, met zfn fijne druiven* Heeft de plannen al gereed, Noodt ons aan de druiventafeli „Komt en ziet en proeft en eet!* En wijdie zoo gaarne klagen: „Ach, wat zijn de druiven zuur! Gaan de trossen met de kanjerM Niet het eerste naar den buur!'* Wij staan voor een wezenlijke Middenzomerdruivendroom Dikke druivenbuiken eten, Kersversch van de druivenboomf Puike druiven, groot als stuiters Zonder pit en zonder schil Tegenmarktprijs! Kan het zoeter. Voor wie druiven eten wil? En wie weet, o egoïsten! Toon je je tevree gesteld, Misschien krijg je nog een mand vol Mee naar huis, voor weinig geld! Even wachten tot 1 Juli Je krijgt allemaal een beurt; En, ik spreek je nog wel nader Als ik ze eerst heb gekeurd. Want mijn smaak, wil je gelooven* Is zoo hoog-ontwikkeld-fijn Als de toets van onderkenner» Van de fijnste druif kan zijn. (Nadruk verboden. LEO LENS, steun voor dit werk. Wip hier spoedig helpt, helpt dubbel. Het bureau wordt gevormd door de heerenl Ds. S. H. N. GORTER, Voorzitter, Rotterdam, Yyverweg 5. Dr. Z. KAMERLING, Secr., Leiden, Zoetenv. Singel 43. C. S. ALTMANN, Penningro. Rot terdam, Schietbaanlaan 42b, (giro nummer 32305). Het Stadspar» te Maastricht is een attractie rijker geworden^ Kleine ruiters op geduldige lang-ooren, Bij gelegenheid van het 500-,jarig bestaan der Universiteit te Amsterdam worden enkele grachten met behulp van gloeilampjes geïllumineerd. Het bekenae hospitaal-kerkschip „De Hoop" is weer van Amsterdam naar zee vertrokken om aan de Noordzeevisschere medische en geestelijke hulp te verkenen. Nog een aardige foto van het bezoek van de Zepp. De luchtreus passeert de Koloniale Tentoonstelling te s-Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5