VAN BONTE DINGEN door G. K. A. Nonhebel Apotheker te Middelburg Het offeren van menschenvleesch (Een aanval op -de slanke lijn") II (Slot). Na in het vorig artikel het terrein strategisch te hebben verkend, gaan we nu over tot den aanval en lanceeren onze eerste torpedo. Een bovenbeschreven vermageringskuur zonder medische leiding maakt n.l. ons lichaam by uit stek geschikt voor: Injectie: Als men moedwil! :g gaat leven tegen de wetten der natuur in, die door Gods wijs beleid zijn geordineerd, dan moet men zich ook niet ver wonderen, dat zijn weerstand zich gaat verminde ren en men zich daardoor blootstelt a^in de steeds op haar prooi loerende tuberculose, angina, griep en derg., waarbij ik nog niet eens gewaag van de kwaaltjes als hardlijvigheid en andere onge makken. Een dergelijke onvoldoende voeding wer®hoven- dien zeer schadelijk op de samenstelling en ver hing van het bloed, daar de bloedwei in eiwitge halte vermindert en de roode bloedlichaampjes geschaad worden, doordat de bloedwei voor hen te waterig is geworden. Deze ondervoeding is vooral in den winter schadelijk. Apen, die in de tropische gewesten goed kunnen leven van wortelen en vruchten, bezwijken in het Noordelijk klimaat alle aan T.B.C. Toen men hen nu eiwit- en vetrijk voedsel er bij ging voeren, bleven ze gezond. Negers, die alleen van planten leven, zijn ge meenlijk ondervoed en hun gemiddelde levensduur is dan ook niet hooger dan 40 jaar. Door deze ondervoeding lijden door het te kort «hji voedingszouten vooral ook de tanden, die in den toestand geraken van een oud gebit. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat personen met een niet ai te sterk hart bij snelle vermagering aan hart- zwakte kunnen gaan lijden. Het gebruik van Schildkliertabletten of andere speciality's, die voor vermagering worden aanbe volen, is.zonder medische contróle, zeer gevaar lijk om op eigen initiatief in te nemen. Gelieve deze laatste zin driemaal te lezen! 11 Natuurlijk er zijn gevallen, waar vermageren zeer gewenscht is. Zeer dikke mensohen met een zwak hart, die op straat vaak als een goudvischje in zijn kom naar lucht happen of die aan cronische bronchitis lijden, zulen goed doen wat te vermar geren zoo ten minste de medicus dit aanraadt Bij dikke smulpapen is er een fout in het huishoud boek. De balans klopt niet. Als er in een huishouden te veel uitgaat en te weinio inkomtgaat het bankroet. Bij die dik kers is het juist andersom. Er komt te veel in en i-r gaat te weinig uit. Maarze gaan óók 1 ink roet. Laten die zich matig voeden (vooral niet eenzijdig) en wandelen en zijn ze er nog lit voor, dan sport of gymnastiek beoefenen. Ma°eage vermagert hen ook wel, maar vaak het meest denmasseur. He', is werkelijk "in deze tijden een dwaas ver schijnsel. Door alle tijden heen is de vrouw toch' beschouwd als de schoonste schepping Gods. En niettegenstaande dat, beproeven ze van alles om de meest wonderlijke veranderingen daarin aan te brengen. Hun haren knippen ze af voor het gemak zeggen ze en ze verzuchten halve dagen bij den kapper en komen met hun kleedgeld of maandgeld niet toe. Hun zacht gekleurde lippen verven ze scharlaken rood, hun schoone wenk brauwbogen moeten pikzwarte lijnen worden, liefst tot half den slaap. Hun haren doen ze van kleur veranderen en hun lichaamsvormen modelleeren ze naar hun eigen smaak. Staan we toch niet aan den grens van idiotisme^ ais twee z.g. „slanke lijn" dames van een jonge dame, die zij op straat ontmoeten, durven zeggen; „Kijk toch eens, wat vulgair, dat mensch heeft nog een buste." Zoo'n mode-snufje voert echter tot verleiding van anderen. Menig meisje vindt dan ook al gauw haar wangen te dik, haar taille-nummer te hoog of wel (hoe zal ik dat nu een beetje discreet uit drukken) de contouren, waar haar rug zijn naam verliest, een beetje te forach van bouw. Dan wordt er stevig op los gekuurd en instede van flink te wandelen, fietsen, zwemmen, roeien, tennissen, gol(spelen of Iets dergelijks, onthouden zij hun organen het zoo noodige voedsel. Een beetje robuste, jonge moeder deed twee maan den lang een vermageringskuur en viel bij Sen; dag af. Zij was in de wolken. Het eind echter was, dat haar zenuwleven zoo intens gestoord werd door ondervoeding, dat ze voor een half jaar in een inrichting moest worden opgenomen. Zij leed bovendien ontzettend aan haar tanden. „Ook uw zenuwen moeten gevoed worden, zei da dokter, en dat hebt u hun onthouden." Toen ze weer haar vroeger figuur terug had, was ze beter. En nu het belachelijke, dat zich bij die vermage ringskuur voordoet Dia aspirant-slanke-lijn dames gaan van de dwaze gedachte uit, dat bij zoo'n kuur juist die gedeelten van hun lichaam zullen vermageren, die ze ter wille van de mode of de aesthetiek te dik vinden. Er bestaat ter wereld geen grooter vergissing. Men veminder in gewicht natuurlijk maar die verma gering verloopt hel anders dan ze zich dat voor stelden. Om te beginnen verdwijnen alle vetdee- Jen. Het lichaam begint vooreerst het model aan te nemen van het gros der Engelsche lady's, waar van de voorkant door een broche is gekenmerkt, de mooie, ronde hals gaat peezen vertoonen, de sleutelbeenderen komen duidelijk in het zicht, de kin wordt spitser, de mooie, gladde huid verliest haar tint en vertoont fijne plooitjes en als men dan het ideaal van vermagering heeft bereikt dan is men ook tien jaar ouder. Nooit heb ik pijnlijker situatie bijgewoond dan bij een stevige jonge dame van ongeveer 30 jaar, die ook gekuurd had en die nu door een in 't vader land terugkeerenden kennis, die 6 jaar in IndiS had vertoefd voorhaar moeder werd aan gezien. En 3an nog iets. Wanneer 3e dames (vaak met heel veel smaak) zich kleeden en hun besta beentje voorzetten om een goed figuur te slaan in de oogen harer zusters, is het toch niet arro gant om te meenen, dat ze dat óók een weinigje doen met het oog op de heeren der schepping en nu geloof ik, dat een groot deel dier heeren niet bijzonder dweept met „transparante damesver- schijningen", die rechtsomkeert kunnen maken in een lampenglas en wel een „griffel gelijken in evening dress". 'Als ik van al die dikkertjes, die thans in het huwelijk treden, een cadeau ontving, dan zou mijn huls te klein zijn om ze te bergen (de cadeautjes bedoel ik). U kunt ten slotte van een pompoen geen vruchten verlangen, die de slankheid evenaren van een .Vanille-stokje en zoo zullen robust gebouwde ouders kans hebben op een stevig kroost, dat zich zeker niet zonder schade zal doen aftakelen tot een panlat! De meest ongevaarlijke wijze om zijn gewicht te doen verminderen is: van hier naar den equator te reizen. Daar is nl. de zwaarte kracht geringer en dus ook ons gewicht. Een Duitsche muziek-directeur uit de provincie, vroeg eens aan een zeer bekende en hoog staande collega, die een vrij slechte muziek-uitvoering van hem had bijgewoond en een misprijzend gezicht trok: „Wat bevalt u dan niet aan mijn orkest, waarde oollega? „De muziek mijn vriend, het overige is heel goe(T En als u mij nu vragen zoudt: „Wat bevalt u dan niet bij mijn vermageringskuur op eigen houtje?" dan zou ik zeggen: „Het dieet het overige is heel goed." Magische kwadraten Magische kwadraten ol tooverkwadraten zijn vier kanten, samengesteld uit cijfers, die, horizontaal, verticaal of diagonaal opgeteld, steeds dezelfde som geven. Bijvoorbeeld: Men krijgt hier telkens het getal 15. Dit is het oudste ons bekende magische kwadraat. Het werd aangetroffen in een Arabisch boek en dateert waarschijnlijk uit het midden der twaalfde Dergelijke tooverviorkanten (hieronder volgen er meer) zijn vermoedelijk van Indischen oorsprong. Men schreef in Oosterse he landen aan de magi sche kwadraten mystische eigenschappen toe. Zoo had elke planeet haar eigen tooverkwadraat. Het volgende magische kwadraat komt voor op een teekening van den 16e eeuwschen schilder Albrecht Dürer, die ook een voortreffelijk wiskun stenaar was. Dit kwadraat dateert uit het jaar 1514, en is het oudste voorbeeld uit onze Wester- sche geschiedenis: Torh is de groepeering der getallen hier een ge heel andere! Deze beide kwadraten van het zgn. Dürer'schol type hebben de merkwaardigheid, dat het mid delste vierkant, de hoekgetallen en eLke vier getallen welke paarsgewijs onder en boven, rechts en links van het binnenvierkant liggen (b.v. zie onderste kwadraat 4, 5, 15, 10; 7, 12, t, 13)! steeds als som 34 (hebben. Ook do diagonaal- getallen 5, 2, 12, 15 en 4, 7, 13. 10! Deze kwadraten zijn dus nog merkwaardiger dan ze op 't eerste oog lij ken I Dat geldt ook voor de hiernavolgende kwadraten. Er vallenontdek kingen in te doen! C. Groote wiskundigen hebben methoden gezocht en gevonden, om magische kwadraten samen te stellen, en er zijn zeer wonderlijke onder. Het aantal methodisch te vormen tooverkwadraten is grooter, dan men zou vermoeden. Bijvoorbeeld; van kwadraten van 4X4 getallen (type B) is het aantal niet minder dan 880. Het aantal zeven- rijige kwadraten (type E) bedraagt363 mil- lioen, 916 duizend, 8 honderd. Als u het niet ga- looft, rekent u het maar eens na! 198 HET VERHAAL VAN DEZE WEEK Toen meneer nog leefde door G. v. A. Zoo, ben je daar eindelijk. Ik dacht dat je niet meer kwam. Half negen is 't al. En 'k had me zoo gehaast, bijtijds gegeten. De kinderen wat vroeger naar bed, en toen 'k zat wachten en nog eens wachten. Nou, kan ik er wat aan doen. Verveeld gooide juffrouw Groeneveld haar mantel en hoed over de trappilaar. Dat gezeur met die mcnschen tegenwoordig. Bah, je bent geen baas meer in je eigen huis. Toen meneer nog leefde Mensch, begin je nou al weer over meneer, 't Ifi bij jou „meneer" wat de klok slaat. 't Is toch zoo. Toen meneer nog leefde, had ik toch maar een rustig leventje, geen kopzorgen. En nu. Nee hoor, Pensionhouden hoef je heusch niet voor je pleizier te doen. Je doet voor die menschen wat je kunt, en is nooit goed. Als je gehakt op tafel zet, zeggen ze Juffrouw, nu moet u ook eens biefstuk geven", en wanneer je ze 's Zondags daar es op tracteert, is 't weer, „kalfsoesters zijn ook wel eens fijn voor een keer". Met andere woorden, geef dat nu volgende week maar. Je zou die lui soms. Ik kan 't gewoon niet uitstaan, zoo'n hebberigheid. Van hun kant is 't altijd maar plukken om nog niet eens te sproken van de manier waarop ze je bedotten. Gisterenavond ben 'k even weg ge weest Spijt dat 'k daarvan had. Zijn ze me toch in rn'n keukentje wezen schommelen, 'k Zag 't dadelijk aan de kastdeurtjes, die stonden open. Joost mag weten wat ze daar gezocht hebben. Je moet niet denken, dat ze je dat zeggen zullen, 'k Heb me vandaag suf geprakkizeerd, hoe 'k m'n boeltje, ja, 'k bedoel dan eetbare waar, weg kan stoppen. Maar dat is ook al zoo wat 'k Moet overal maar sloten op laten maken dat is 't beste. Zal 'k eens zien of die heks van een meid dan nog lacht Ja, ge rust, beter naam heb 'k niet voor d'r. Vanavond nan tafel ook, wat was ik nijdig op dat schepsel. Zit ze me daar te gnuiven, en blikken van ver standhouding te wisselen met de heeren om dol van te worden, 'k Heb, vóór ze uitging vanavond, tegen der gezegd: Juffrouw, als dat malle gedoe nou niet ophoudt kijkt u dan astublieft uit naar andere kamers." En als meneer van Wijngaarden niet ophoudt, met z'n vrijpostigheden kan die ook gaan. Verbeeld je, afgeloopen Zaterdag nou je weet wat een pracht- Idag we toen hadden, zit die vent de heele morgen binnen, laat z'n collega onder 't raam door bij hem komen en smoken, jongens. In plaats dat zulke Jonge kerels nou is een flink end gaan fietsen. Maar moe' je hooren. Was ik wat laat met do koffe en daar komt van Wijngaarden om 't hoekje van de keukendeur schreeuwen, „twee koffie, juf frouw!" Ik vraag je dan toch. Dat bestelt maar zonder pardon. En nou jij. Juffrouw Marten gewend aan do eindeloozo ver zuchtingen van haar veel oudere zuster, had zon der eenige inspanning zitten toeluisteren, terwijl ze kalm door was blijven breien aan een kindertruL Op een wat luchtige toon zei ze nu: „Die man deed zoo kwaad nog niet Als jij die menschen als hotel- menschen gaat beschouwen dat voelen ze nar tuurlijk moet je óók maar kunnen verdragen, 'dat ze hotel-termen gebruiken. Praatjes, Marie juffrouw Groeneveld zei het kribbig was ik in 't begin niet scheutig? Wat ze vroegen, kregen zo van me. Maar er is een grens! Zoodra ze er over gingen, heb 'k gezegd: nou is 't uit! Och, en nu zuchtte ze weer dat is 't alleen niet. Het is me alles zoo tegen gevallen, 'k Had me dit leven heel anders voorgesteld. Wat jonge menschen om me heen gezelligheid hartelijk heid. Je weet, daar heb 'k vaak meer behoefte aan dan aan een boterham. Maar deze lui eigenlijk groote kinderen nog praten en doen maar om je heen, zonder op je te letten. Ze zien je niet eens. Zelfs niet als je aan iéén tafel zit en sohalen reikt. Hoor eens Crisje, nou niet om 't een of ander, hoor, maar ik geloof dat je veel te veel vergelijkt met wat geweest is. Jij bent veel ouder dan ik en heb ook niet zooveel ervaring als jij, maar als *k zoo telkens weer hoor „meneer dit meneer dat" nee, ik zou zoo zeggen, dat Is die man z'n rust niet gunnen. Goed en wel, maar jij weet niet wat ik aan hem mi.» jjj hebt je man je kinderen betrekkelijk nooit ziekte gehad. Jij kunt er niet in komen wat het is, geen doel meer in je leven te hebben. Ik was dat morgen voor iemand" zoo gewend. Sla 'k nou 's morgens m'n oogen op, zijn er die vervelende drukkende zorgen overleggen uit rekenen. En dat alleen voor wat stom geld. Als je levensonderhoud er niet van afhing, zou je 't willen trappen. Dat een mensch op z'n ouwe dag daar nou voor ploeteren moet. Soms denk 'k wel eens, had onze lieve Heer me maar tegelijk met hem weggenomen. Wat heb ik nog aan m'n leven? Och Cris, je maakt je leven triestiger dan 't werkelijk is, heusch. Menige vrouw, die haar man moest afstaan, draagt haar hoofd fierder dan jij. En waar moeten die zich niet doorslaan! Vorige week hoorde ik nog een vrouw, die met acht kinderen achterbleef. Haar man plotseling verlo ren door een ongeval. Die vrouw zal met treuren en klagen haar broodje vast niet gaan bakken. Jij bent per slot maar z'n huishoudster geweest. Nou, dat hoef je niet zoo minachtend te zeg gen. Meneer behandelde me daar heelemaal niet naar. De meeste menschen, als ze ons zagen gaan, dachten, dat we man en vrouw waren. We hebben een goed, een bést leven gehad samen. Bijna vier- en-twintig jaar. Waar is'de tijd gebleven. We hadden haast een zilveren Zeg, ga jé nou is wat verbeelden! 't Kon tochAls we getrouwd geweest waren Als, als't Is niet zoo. Daarom mag je die gedachte geen voedsel meer geven. Juffrouw Marten zei het een beetje bits. Toen stond ze op vulde de leege theekopjes weer. Hoe vind je deze kleur wol? vroeg ze, voor ze ging zitten. Ik denk wel, dat het Hans kleuren zal. 't Is voor hem altijd moeilijk kiezen. Met Koos ben ik nooit verlegen. Die staat alleen maar blauw en dan zoo'n teer, zacht kleurtje. Ja, zei juffrouw Groeneveld ze zuchtte, hoorde aan. 'k Heb ook heel wat steken door m'n vingers laten gaan, zoo 's avonds als ik bij hem zat. Hij vond 't altijd een genot naar dat tikken van die naalden te luisteren. Ik kom nou nergens meer aan toe Wat je doen moest Crisje? Juffrouw Marten liet ineens haar breiwerk vallen, zoo pakte haar deze nieuwe gedachte. Je moet weer een huis- houd-betrekking zoeken, in een rustige omgeving. Dat is veel beter voor jou. Bij een hulpbehoevende dame, of een bejaard echtpaar. Kijk, precies als ik heb liggen denken, op een nacht da'k niet slapen kon. Ik wou het de vorige week niet tegen je zeggen, maar nou je er toch over begint't Is net zooals je zegt, ik moet Fofo van Olga Maté, Budapest, voorkomende in „Moderne „Photography", Londen, The Studio Ltd. een rustiger omgeving hebben, dat is voor mij a leeftijd beter. Op weg naar huis denkt ze na, wat 't beu Ie is. Wachten, tot er wat gevraagd werd of zelf een advertentie plaatsen? Zelf plaatsen, ja, dat moest ze maar doen Dan kan ik 't opstellen overlegde ze verder hoe ik 't precies bedoel, en krijg meer keus ook. Ze zou 't zóó opgeven: Een juffr., middelbare leeftijd, wegens sterfgeval zonder ze wachte even zonder werk als ik dat zet, ben ik niet eerlijk. Maar als meneer er nog was geweest, hoefde ze niets te zoeken, toen had ze een doel. Zie daar pakte ze nou 't juiste woord. Ik leef nu zonder doel zegt to. Niemand weet dat. In een advertentie mag ik *t wel zetten, 't Wordt dan zoo zonder levens doel zoekt Ja, nu weet ik 't wel verder. Thuis zal ik 't precies opschrijven, vanavond nog. Er moet dan nog bij: eenig-Heer, goede behandeling..„ Die Marie, met haar hulpbehoevende dame. Voor ze zooiets deedJuffrouw Groeneveld is nu dicht bij huis. Geen licht op in de gang? Boven al donker? Zijn de mcnschen niet thuis? Al naar bed soms? Ze heeft geen idee hoe laat het is. Ze pakt uit haar mantelzak de huissleutel, stapt naar binnen, regelrecht op de kapstok toe. Daar hangen ze hoor, hun jassen, hoeden, haar mantel. Ze zegt het hardop, zoo blij is ze bij deze ont dekking. Een oogenblikje nog voor me zelf, gelukkig, praat ze dankbaar verder. Even ge makkelijk gaan zitten, kladje alvast maken In de huiskamer maakt ze licht, schuift „zijn" stoel bij de haard, laat zich zakken. Een behaaglijk warmte-gevoel komt over haar. Iets van .dat oude vertrouwde leven. Ze ziet ook alles weer. Dóór in die hoek, stond de laatste tijd van z'n ziekte z'n ledikant 't Is of ze zich weer weet staan, luistert naar z'n versleten kanken. Ineens staat ze op. Ze loopt op 't buffet toe, waarboven een groot, duidelijk portret van hem O, kreunt ze wat mis ik jewat mis ik je toch. Je was zoo goed voor me, zoo onbe grijpelijk goed. Weer laat ze haar blik door de kamer dwalen en als een hongerige verzadigt ze zich aan elke herinnering. Ik ga hier niet weg. Nee ik kan niet schreit ze. De laatste band die me aan jouw huis bindt zal ik vasthoudenja, vasthouden Als ze door do gang naar het keukentje loopt, geeft de volle kapstok haar toch nog een gevoel van verantwoordelijkheid. 193.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11