BINNENLAND. DONDERDAG 16 JUNI 1932 TWEEDE BCAD PAG. 5 OPENING VAN DE VOLKSRAAD DOOR DE GOUVERNEUR-GENERAAL EEN IN MINEUK GSTELDE EEDE „Als het niet beter wordt zullen we nog verder terug moeten" BATAVIA, 15 Juni. (Aneta). Hedenmorgen heeft de Gouverneur-Generaal van Nedcr- land-Indië, Mr. Dr. B. C. de Jonge, de zitting van den Volksraad geopend. Spr. memoreerde dat het slechts 9 maan den geleden is, dat hij in deze zaal aanwe zig was, ter aanvaarding van zijn ambt. „Dit is een korte spanne tijds, maar een periode vol van gebeuren, van klemmende beteeke nis en groote moeilijkheid". Spr. memoreerde dat hij allerwege loyale medewerking ondervond van goede krach ten, welke zich met onvolprezen ijver en toe wijding aan de behartiging van de zaken des lands wijden, zoodat zijn kennismaking met de bestuursvorming niet de groote moei lijkheid vormde. Deze lag in bijzondere om standigheden. Het bestaan van een ernstige crisis- was bekend, maar hoe ernstig deze crisis zou worden, werd slecthts door en kelen voorzien. Spr. memoreerde de oorlogssohulden, de herstelbetalingen, de tariefmuren en den politieken toestand van sommige landen, waardoor honderden millioenen buiten nor male productie en consumptie bleven, ter wijl ook de toestand van Nederland aller minst teekenen van beterschap vertoont. i Noodtoestand. Wat wij van Nederland hooren wijst op ■n noodtoestand van handel, industrie, land en tuinbouw. Het gevoel van saamhoorig- heid doet ons daarin dubbel belang stellen en meeleven. Bovendien kunnen wij voors hands den steun van het Moederland bij de financiering van onze geldbehoeften niet missen, zoodat het niet alleen een uiting van eenheidsbesef maar ook practisdhe po litiek is, te doen wat gedaan kan worden ter behartiging van de belangen van het Moederland, zonder die van Nederl.-Indië ëohade te doen. Ook in Nederl.-Indië is beterschap nog niet ingetreden, hetgeen op zeer pijnlijke wijze wordt gevoeld bij de verbouwing van onze Europeesche en inheemsche exportbe drijven. De goede oogsten doen de voedsel voorziening voorshands geen gevaar loopen, doch de marktwaarde van alle producten verzwakt de economische kracht van de be volking. Spr. memoreerde de werkloosheid onder alle groepen van de bevolkin. De re geering is natuurlijk volledig bereid het noodige en mogelijke te doen, doch particu lier initiatief en onderling hulpbetoon ver dienen verre de voorkeur boVen ambtelijke bemoeiingen. Spr. doet een beroep op aller medewerking. De landsmiddelen. Wees spr.'s ambtsvoorganger verleden jaar op een terugvallen van de Landsmid- delen tot 416 millioen gulden, thans wordt op grond van de uitkomsten van verleden jaar en de verstreken maanden van het toppende jaar erop gerekend, dat deze ra ming nog 100 millioen te hoog isi Spr. staat stil bij de inkrimping, de ontslagen en de afvloeiing en spreekt zijn oprechte sympa thie en medegevoel met de slachtoffers uit. „Ik gevoel dat misschien meer dan iemand anders, omdat ik mij er voortdurend van bewust ben, dat mijn paraaf hier beteekent een aantal werkloozen, daar een gebroken carrière en elders een ontwricht gezin, in de meeste gevallen teleurstelling, leed en ei- lende". Geen partijdigheid. Spr. wijst verwijten van partijdigheid af en beroept zich hierbij op het feit, dat de afvloeiing in de jaren 1931 en '32 bij het personeel met een maandelijksóhe bezoldi ging van minder dan 800 gulden 7V2 pet. en bij het personeel met een hoogere"bezoldi ging 11 pet. bedroeg. Zijn wij, zooals de re geering hoopt, aan het einde van dit jaar door de grootste bezwaren heen, dan zal niet alleen een aanzienlijke bezuiniging worden erkregen doch ook de basis zijn gelegd oor een stelselmatiger, economischer en doeltreffender verderen uitbouw van het onderwijs, zoodra de omstandigheden dit "'eer toelaten. Defensie. Inzake de vraag: politieleger of defensie leger zegt de Gouverneur-Genergal, dit af gescheiden van de defensietaak van het le ger, hoe breed ook opgevat, het leger be staat ook voor handhaving van rust en orde en hij aan een kleinerdefensieleger de voorkeur geeft hoven een grooter 'itie- leger Nog verder terugY Spr. verklaart, dat de Juni-nota een vol ledig overzicht bevat, waaruit "blijkt, dat de benadering van het uitgave-niveau ad 400 millioen gulden niet gemakkelijk zal zijn, doch hiermede is nog niet genoeg gedaan. Als de inkomsten niet beter worden, zullen ij verder terug moeten. Een vast plan voor j die verdere maatregelen kan spr. niet ge ven. „Al kon ik het, dan zou ik u dat toch niet voorleggen". De ontzettende schok waaraan dit land, meer nog dan andere landen, in het afge- loopen jaar heeft blootgestaan door de plotselinge daling der inkomsten, waarvan de weerga niet bestaat, is opgevangen. De beteekenis hiervan mag niet worden onder schat Slachtoffers zijn gevallen, verliezen zijn geleden, maar de bevolking in al haar groepen heeft zich bewonderenswaardig ge voegd en aangepast. Men heeft zich niet uit het veld laten slaan, maar veerkracht en energie getoond. Men heeft het onvermij delijke onderkend en aanvaard en in over eenstemming daarmede gehandeld. In dit opzicht kan Ned.-Indië een vergelijking met ieder ander land glansrijk doorstaan. De waarde hiervan is zoo groot, dat de Regee ring meent de verwachting te mogen 'uit spreken, dat zij den toestand zal kunnen blijven beheersohen. Plannen om meer dan tot dusver Indië zelf goederen te doen voortbrengen, welke hier worden gebruikt, hebben steeds bijzondere aandacht van .de Regeering. Zoo ondervindt de bevordering vai weefnijverheid groote belangstelling, vendien zullen den Volksraad plannen wor den voorgelegd tot systematische bevorde ring van de inheemsche welvaart, hoofdza kelijk ter verbetering van de voorlichting inzake nijverheid, handel, winning van boschproducten, rijstbouw en visscherij. In het volle vertrouwen op uw medewer king, aldus besluit Spr., en met de bede dat God uw arbeid moge zegenen, open ik deze zitting. officieele berichten REGEERINGS GEDELEGEERDE. Bij Kon. besluit is benoemd tot gedel-- geerde van de Nederlandsche regeering bij het 10e internationaal congres voor psycho logie, dat van 22 tot 27 Augustus 1932 te Kopenhagen zal worden gehouden. Dr. E. D. Wiersma, oud-hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit' te Groningen. LAND- EN ZEEMACHT. Bij Kon. besluit is aan den officier van den marine-stoomvaartdienst 2e kl. C- T. de Witte, op verzoek, eervol ontslag verleend; benoemd bij de Kon, marine-reserve tot of ficier van den marine-stoomvaartdienst 2e kl. de heer C. J. de Witte, voornoemd; is aan den heer M. de Bruvn, op zijn vei 7>oek, eervol ontslag verleend als commies bij het Dep. van Defensie; is aan den res.-le luit. voor speciale dien sten J. B. Korpershoek, en aan den res.-lo- luit. P. ten Berge, op verzoek, eervol ont slag verleend; is benoemd bij het reserve-personeel Ier landmacht, tot res.-off. van gezxmdheiri ?e kl. de heer A. A. Schlachter, arts. POSTERIJEN. Bij Kon. besluit is aan den commies Wij den post-, telegraaf- en telefoondienst H. F Goudswaard, op verzoek, eervol ontslag vei- KOL. RAAD VAN CURAQAO. Bij Kon. besluit is de heer J. H. Sprockcl benoemd tot lid van den Kolonialen Raad van Curacao. aanslag op ned. consul Naar uit Huelva (Spanje) wordt gemeld, heeft een arbeider vermoedelijk een com munist een aanslag gepleegd op den Ne- derlandschen consul aldaar, den heer M. Bos, die een bezoek bracht aan een Spaansch-Nederlandsche construct ie-werk plaats De consul werd slechts licht se- wond; de dader wist te ontvluchten. kon. ned. brandweervereen. JAARVERGADERING TE MIDDELBURG. De Kon. Ned. Brandweer-vereeniging hield Dinsdag haar algemeene vergadering in de sociëteit St. Joris te Middelburg, onder voorzitterschap vap den heer W. A. K e fi rn a n, waarnemend voorzitter. De voorzitter van den Prov. Zeemvschen Brandweerbond, de heer G. A. H a j e n i u s. heette bij ontstentenis van den burgemees ter van Middelburg, de aanwezigen welkom in Zeeland. De heer Van der Meulen bracht als secretaris het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat door het bedanken van 10 en toetreding van 71 gemeenten en brandweervereem- gingen het ledental steeg van 468 tot 529. Van de 988 gemeenten die in de 9 aange sloten provincies liggen, zijn er thans du- 529 aangesloten. Uit verdere cijfers blijkt, dat juist de kleinere gemeenten niet aange sloten zijn en juist die hebben zoo zeer de voorlichting en hulp der vereeniging en haar bonden noodig. Het jaarverslag werd goedgekeurd en ook dat van de museum-commissie, uitgebracht door den heer Bom en waaruit bleek, dat het museum weder met verschillende voor werpen is aangevuld en nu bijna 1500 num mers omvat. Tot voorzitter werd gekozen de heer F. van 't Sant, hoofd-commissaris van politie en commandant der brandweer te Den Haag. Vervolgens hield de heer C Barent- sen, distriets-bouwkundige bij den rijks gebouwendienst een lezing over: F.enige be schouwingen over de Abdij van Middelburg en haar installaties. Spreker wees op de noodzakelijkheid te kunnen beschikken over up-to-date brandbluschmiddelen, voor al in een stad met historische gebouwen, waar een brand tot een onherstelbare ramp kan leiden. Na de vergadering begaven de congressis ten zich naar het stadhuis, waar in de raad zaal de officieele ontvangst plaats had dooi den burgemeester, den heer P. D union Tak. Dinsdagavond vereenigden de deelnemers zich aan een gemeenschappelijken maaltijd op de sociëteit de Vergenoeging, lijdens wei ken tal van sprekers het woord voerden. Woensdagmorgen brachten de congressis ten een bedoek aan de nieuwe brandwp-1 kazerne te Middelburg. minder geestdrift? - u Strijd verhaalt van het internatio naal congres, door de Socialisten der wereld aan het ontwapeningsvraagstuk gewijd en Mei te Zürich gehouden. Wij knippen er dit ontnuchterend ge deelte uit: Voor wat het aantal landen betreft, kan de belangstelling voor het congres bevredi gend genoemd worden. Anders staat het voor wat het aantai gezonden afgevaardigden aangaat. Alleen ons land zond een delegatie, welke ook naar het aantal behoorlijk mocht w orden ge noemd. De andere landen hadden er maar wat van gemaakt De Duitschers noch de Engelschen, noch de Oostenrijkers hadden een behoorlijk aantal menschen gezopdpn, ja zelfs de Zwitsers waren te dien aanzien in gebreke gebleven. Er werd gefluisterd, dat de voorbereiding van het congres te wenschen zou hebben overgelaten, zoodat derhalve onvoldoende belangstelling zou zijn gewekt in de divt se. bij de S.A.I. en het I.V.V. aangesloten landen. 't Kan zijn. Ook wij meenen, dat er meer drang van de heide Internationalen tot massale deelname aan het congres had kun nen uitgaan dan er uitgegaan is, maar zoo goed als wij in ons land begrepen, dat het van het grootste belang was, door mas sale deelname aan het Züricher Ontwape- ningscongres, druk op de Ontwapeningscon ferentie. te Qenève uit te oefenen, zoo goed hadden ook anderen dit kunnen beseffen We hebben on-= dan ook afgevraagd of ook ónze menschen zoo langzamerhand met lamheid geslagen worden, door het spel van de schijn, dat nu voor de zooveelste keer in Genèrve met zooveel virtuositeit wordt opgevoerd en wat erger is door de wereld geaccepteerd. 1 HOFFELRIJMEN, Degradatie 't amsterdamsche drama WAT EEN ADVIES BETEEKENT. In een polemiek over de beteekenis van het Amsterdamsrhe drama met de drie roo- de raadsleden schrijft He l Volk: Immers onze partijorganisatie gaf den raadsleden een advies en toen drie raadsleden in strijd daarmee handelden, noodigde zij hen uit af te treden. Het advies zou daarom zijn „bedoeld als bevel". Zoo weinig is dit waar, dat, toen het advies uitgebracht werd. nadrukke lijk werd vastgesteld, dat dit zuiver een advies was. Dat los daarvan een partij haar vertegenwoordigers ook tot aftre den kan uitnoodigen. staat echter vast Het advies was geen bevel; doch toen het niet opgevolgd werd, kwam de straf Wie snapt dit -woordenspel? aanbesteding RIJKSWEG DEN HAAG—GOUDA De Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht hebben gistermiddag aanbesteed bestek no. 1462 H. S.: het vervaardigen, leveren, stellen Wal Amsterdam is ge-oeura. woo opstand in de partö- Ge?axïh,t'€ het Engelsche woord „right or wrong my party" (geHik of onge lijk. mUn partij) hebben ofschoon zü meenden in de zaaX gelUk tehebben toch gezf gd v6£ -den thans in de burgerlijke per» srheerlükt Men Het pus afgespeelde drama In de Amsterdamsche Raad. Is zelfs voor de roode „vrijheid* Als een slag in het gelaat: Voor verknochte democraten Met een restje eigen wil Is de eisch der Federatie Een gedrochtelijk paskwil: Daarom rees van alle kanten Kameradelijk verzet Tegen deze nieuwste stelling: Raadslid dus: marionet Dat een man met leidersgaven Niet zelfstandig denken mag. Is een kladder op de schoone Hoogontplooide roode vlag: En al davert het van Eenheid Daaglijks in de roode krant J an-de-Kameraad-de-Kiezer Houdt de touwtjes in zin hand; Jan trekt en ze moeten dansenJ Jan houdt op ze hangen slap; Wie geen harlekijn ivil wezen Gaat van het tooneel en rap! En op last van de aanbidders Van het hoog partijbelang Gaan de loome slappelingen Naar theaters-derde-rang: Ossendorp. die zich als raadslid Als partijslaaf slecht gedroeg Is dus voor de Eerste Kamer Blijkbaar net nog goed genoeg. (Nadruk verboden.) LEO LENS. en verven van een brug voor dubbel spoor en twee brugjes voor enkel spoor met bybehoo- ren, en het wijzigen van het dek van de be staande brug over den Staatsspoorweg, een en ander in den spoorweg Den Haag S.S./Sche- veningen K.Rotterdam Hp., nabij Nootdorp, ten behoeve van den rijksweg Den Haag Gouda. (Raming f86.400). Ingekomen waren 15 biljetten. Het laagst had ingeschreven de N.V. Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen met f 64.555 bij roest vrij maken op gewone wijze en met f 66.335 bij roestvrij maken van zandstraal. Voorbereidingen voor de komst van de Zepp De aardbeving op Celebes n'van de Rotterdamsche Handelshoogeschool worden door den heer Weber van de K. L. M. op het vliegveld Waalhaven onderricht in het vasthouden van de „spin" (landing stouw en). De deelnemers aan de vierde motorbootrace Pavia-Venetiedie over ten afstand van UH K.M. werd gehouden, passceren Milaan. pe aardbeving op Celebes liet talrijke sporen achter. Hierboven: een uit eengereten inlandsch huis te Kakos, Ook de R.K. kerk te Tomohon had 't zwaar U verduren en bekwam groote schade* De A. R. M. te Amsterdam leverde aan de Alg. Mijnwerkers federatie in Zuid-Limburg een groote reisauto met tractor, die ingericht is als tandheelkundige polikliniek,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5