WOENSDAG 15 JUNI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 r BINNENLAND. VERZEKERING INWONENDE KINDEREN Juist twee maanden geleden wezen we op het feit, dat een Raad van Arbeid ten onrechte premies inde of trachtte te innen wegens de Ongevallen Wet 1921. Het betrof inwonende kinderen van werkgevers en ge schiedde hoewel krachtens een aanschrij ving van de R.V.B. op de loonlijsten ver meld was: „Inwonende kinderen van den werkgever zijn sedert 1 Juli 1931 alleen verzekerd in dien zij geacht kunnen worden krachtens arbeidsovereenkomst in de onderneming werkzaam te zijn." Ons nericht bracht eenige roering bij enkele Raaen van Arbeid, men vond, dat wij op de Raden en ambtenaren loshakten, zonder be oorlijk voor-onderzoek en met name de R. v. A. te Leiden keurde het af, dat wij de plaats of plaatsen niet genoemd hadden, wtar men de vergiüing had ge maakt om betaling der premie over het tweede) halfjaar 1931 te vragen. We erkenden de juistheid van deze op merking went in Leiden hield men zich strikt aan de aanschrijvirig; doch anderzijds was het er ons natuurlijk niet cm te doea eenige Raad van Arbeid of eenigen ambte naar onaangenaam te zijn. Overigens was infoimatie bij de R. v. A. overbodig. De .nschrij vingen en aanmaningen voor werk- vers, welke wij onder de oogen kregen, iren zoo duidelijk, dat nader onderzoek >n eenenmale onnoodig was. Trouwens, het verloop der zaak heeft dit jwezen. Het is reeds een en andermaal in inze rubriek „Vraag en Antwoord" tot uiting ;ekomen; doch we willen het hier nog eens ierhalen: de premie over het tweede half jaar is geëischt, ondanks de aanschrijving an de R. V. B. en ondanks de mededceling an ambtenaren van de R. v. A.; doch toen Ier verzet rees, zijn de aanslagen „kwijtge scholden". Dat gebeurde niet altijd op de meest elegante manier, doch dat laten we hu maar rusten; in regeeringsbureaux er kent men niet gauw een vergissing en wijt men het liever aan een misverstand van ien buiger. Dat is zoo erg niet, als het zakelijk maar n orde kamt. En dit was het geval bij twee laden van Arbeid, waar men de fout ge maakt had. Leiden hoorde daar niet bij, ;ooals gezegd is; of er meer dan twee wa- en, is ons niet bekend. Ten einde het stellen van vragen over, deze aangelegenheid voortaan onnoodig te maken, herhalen we hier nog eens: Ter za ke van de O.W. 1932 is over het tweede half jaar 1931 voor „inwonende kinderen" geen premie verschuldigd en wie het, „door een misverstand" heeft betaald, die kan het terugvorderen. We vinden het uitstekend, Jat de Raden van Arbeid hun best doen, om de kas- positie te stcvigen, doch het moet niet gaan op déze manier. GEVAARLIJK WERK THANS GEEN POLITIEKE FOPSPENEN Hier volgt tweeërlei oordeel over de motiejDuys, waarmee deze in de Tweede Kamer zoo n jammerlijk figuur sloeg. Eerst het oordeel van de roode pers, die met hondenslaafsheid alles wat de voorman nen doen, bejubelt. Zij schrijft: Het Kameroverzicht van de „N. Rott CL" over de motie-Duys tot vrijstelling van ver zekeringspremies bij inkomsten beneden f 2500, deelt mede, dat de katholieke mi nister Verschuur hiertegen „een droogko miek betoog" hield. Het is ook wel buitengewoon komiek, die noodtoestand van tal van kleine landbou wers. Echt lets om met een effen gezicht moppen over te tappen. Een ideaal crisis- minister. En nu, wat Mr. Marsohant van deze en dergelijke moties- denkt Hij schrijft in de Vrij z.-democraa t: Het debat, in de Tweede Kamer gevoerd over de motie-Duys tot vrijstelling van de betaling der invaliditeitspremie door werk gevers met een aanslag in de Rijksinkom- sbanbelasrting beneden f 1500, zal, naar wij hopen, het laatste debat zijn geweest van dezen aaird, dat wij in de dagen van crisis hebben moeten aanhooren. Wie den ernst van dezen tijd beseft en voor, oogen houdt, welke moeilijkheden ons volk nog zal moeten doorworstelen, zal in zien, dat politieke fopspenen, verwerpelijk doch onschadelijk in normalen tijd, in deze dagen een hoogst gevaarlijk artikel zijn. Ge vaarlijk wegens de psychische reactie, die onvermijdelijk is op het oogenblik, dat zij, diie daarmede werden zoet gehouden, tot de ontdekking komen dat zij werden giefopt. Wil mende beste kans scheppen, dat ons volk zonder emstlige schokken dezen tijd zal teboven komen, dan moet bovenal aait twee voorwaarden warden voldaan. Vooreerst moeten de feiten en de werke lijke toestand in volle klaarheid aan het volk worden blootgelegd. Zij moeten ndet onnoodig zwart worden afgeschilderd, maar de moeilijkheden moeten nog veel minder worden voorgesteld als gemakkelijker op tie lossen dan zij in werkelijkheid zijn. In de tweede plaats moeten de financieel e mogelijkheden, moet de capaciteit van de schatkist in volledige klaarheid aan het volk voor oogen staan. Het wekken van een waan van mogelijkheden, die niet bestaan, hetzij uit onkunde, het zij desbewust, is thans roekeloos, zoo niet misdadig. Alle ernstige mensohen, die alleen onheil zien komen van revolutionaire uitspattingen, moeten tezamen zich keeren tegen de on verantwoordelijk optredende leidslieden, of zij zich zelf revolutionair noemen of niet. KANAALVERBINDINGEN WELKE WEST-BRABANT NOOOIG HEEFT. Verschenen is een brochure van ir. A, J. Jacobs, den ontwerper van het Terheyden 's Heerenhuis kanaal, getiteld: „Wat heeft West-Brabant noodig?" De schrijver stelt voorop, dat het ontwerp- kanaal Antwerpen-Willemstad en daarme de wellicht iedere Schelde-Rijn-verbinding wel als van de baan kan worden beschouwd en wil nu een practisch voorstel doen om West-Brabant datgene te verschaffen, waar naar op het oogenhlik door de Kanaal-Co- mité's en door de belanghebbenden sinds lang wordt gestreefd. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van den bestaanden toe stand van Mark en Dintel en Roosendaal- sche en Steenbergsche Vliet en te hebben nagegaan aan welke kwalen -deze stroomge bieden lijden, komt hij tot het voorstel ze beide te scheiden in een boven- en een he- nedenpand en voor het bovenpand van e'k der twee stroomgebieden een aparte uitwa- teringsgelegenheid te scheppen, nl. een ka naal Terheyden's-Heerenhuis voor de Lo ven-Mark, een kanaal RosenidaallBergen op Zoom voor de Boven-Vliet. Op de benedenpanden van de beide rivie ren, die daardoor tamelijk onafhankelijk van de bovenpanden zouden komen te staan ware dan een dusdanig peil te handhaven als voor de loozing der polders mogelijk oc gewenscht is. Wanneer dan ten slotte ook de veihlndlng van Mark en Vliet, welke sinds jaar en dag een streekWensch is. werd doorgevoerd, zou ten opzichte van ontwatering en scheep- vaart in de primaire behoeften van West- Brabant zijn voorzien en een groot deeil der kosten, welke 6 raillioen gulden zullen be dragen, zou de werkverruiming bevorderen. Die brochure, welke voorzien is van een tweetal kaarten in kleurendruk, is verkrijg baar gesteld bij de N.V. Dagblad „De Grond wet" te Roosendaal en den boekhandel. WAT OPVALT Op de volgende kostelijke wijze steekt de schrijver van de kroniek „Wat opvalt", in het orgaan der moderne (lees sociaal democratische) typografen, de draak met het roode marionettenspel in Amsterdam. Hij schrijft, héél typeerend, dat vier raads leden hun mandaat ter beschikking stelden en telt dus Dr. Van Tempel ook mee, en vervolgt dan: Natuurlijk was het grootste deel van mijn makkers het er mee eens, dat mannen die voor loonsverlaging van het gemeentepersoneel hadden "durven te stemmen, het bosch werden ingestuurd. Maar er waren er toch ook weer enkelen, die zich niet heelemaal met het voorgeval lene schenen te kunnen verzoenen. Dat een raadslid bij het uitbrengen van zijn stem rekening heeft te houden met de opvattin gen, welke in de partij leven, vonden ook ideze vanzelfsprekend. Maar toch het was hun niet recht dui delijk, waar dat gepraat in de vertegen woordigende Qolleges dan eigenlijk voor dient Een lid mag zich door de redevoerin gen van anderen niet laten overtuigen, dat mag hoogstens de partij of het bestuur van de partij, waartoe hij behoort en die den zetel aan hem cedeerde, doen. Maar dat bestuur is als zoodanig niet bij de beraad slagingen aanwezig. In de Tweede Kamer heeft men het be leefd, dat bij de stemming over het boter- mengwetje. waartegen de sociaal-democra tische partij als beschermster van alle ver bruikers, zoo geweldig tekeer is gegaan 12 van de 24 vertegenwoordigers van deze partij afwezig waren of zich verstoken hadden, omdat zij niet tegen wilden en niet voor durfden te stemmen, vanwege de par tijdiscipline. Op deze wijze wordt de volks vertegenwoordiging een paljasserij, vonden mijne vrienden. Nu door de invoering van de evenredige •vertegenwoordiging geen persoonlijkheden meer worden gekozen, doch partijleden aan gewezen, dacht men dat de zaak veel een voudiger en juister geregeld kon worden, door de vertegenwoordigers af te schaffen en door mididel van het stembiljet te doen uitmaken, hoeveel stemmen elke partij bij het tot 6tand komen van wetten of andere regeeringsmaatregelen kan uitbrengen. Door hiervoor grootere getallen te nemen, zou het aJwegen worden vergemakkelijkt. De diverse partijbesturen zouden dan in eigen midden de voorstellen kunnen beoor- deelen; in verhouding tot hun stemmen- bezit menschen aanwijzen voor eventueele commissies van rapporteurs en bij de eind beslissing een hunner naar Den Haag een den om op ietwat plechtige wijze de stem men van de partij, 't zij voor of tegen, uit te brengen. Dit zou het groots voordeel hebben, dat er nooit stemmen wegens absentisme teloor zou den gaan; de kiezers de zekerheid zouden hebben, dat er met him invloed niet ge morst werd; de mannen, die thans als afge vaardigden optreden, voor gewetensconflic ten bespaard zoiüden blijven; de cumulatie van functies minder ergernis zou wekken en het land veel g.ld aan salarissen en pen sioenen zou uitsparen. Het mag opvallend heeten, dat nog nooit een van de hoogmogenden op dit idee is gekomen. Of zou het maar drukkerswijsheid zijn?I" Bij deze gedrukte wijsheid is alle com mentaar overbodig. Maar in de roode pers komt ze in de veirirukking. Tor bevordering van werkverruiming is dat goed bedoeld en ook de patroons voelen voor dit motief, vandaar dat zij hadden voor gesteld hot loon te limiteeren, maar wie do stucadoors kent, weet ook dat het er op aan gelegd zal worden om in 40 uur evenveel te verdienen als in lö uur. De werkende stuca doors voelen er niets voor om ter wille vatf hun werkiooze collega's minder te verdie nen. Ln tal van plaatsen werken stucadoor» bij ongeorganiseerden ver beneden het tarief terwijl van tie georganiseerden verlangd wordt dat zij de tarieven handhaven. De moderne stucadoorsbond zal goed doea de hand in eigen boezem te steken om zich te zuiveren van hun ïnconsekwentie*. MERKWAARDIGE TAKTIEK IN HET STUCADOORSBEDRIJF Men schrijft ons: De staking in het stuoadoarsbedrijf geeft an® dingen te zien die, zoo ze al zijn toege past, toch zeker zelden zullen voorkomen. Er is bier sprake van een ergelijke incan- sekweutie. Wordt in de plaatsen Rotterdam, Amsterdam, Haarlem, Utrecht en Zaandam gestaakt, in de overige plaatsen van Neder land wordt gewerkt op de voorwaarden van het landelijk collectief contract, afgesloten met de R.K. Bouwvakarbeidersband ea Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond. Op advies van de Algemeene Stucadoors bond (modernen) worden of zijn de leden aangeraden -het hun door de patroons voor gelegde contract te teekenen. Aan den eenen karitweigeren om een contract aan te gaan, aan den anderen kant hetadvies geven om te teekenen. Natuurlijk heeft dat een bedoe ling. De werkende moderne stucadoors moe ten van hun verdiende loon 10 pet. afstaan voor de stakers. Wat daar in de practijk van tereoht komt zal de tijd leeren. De staking gaat hoofdzakelijk om een voorgestelde verlaging van 2 cent per M.2 ofwel 6.6 pet. van het loon in tarief wenk verdiend. Dat beteekent een loonsverlaging van 3 tot 5 gulden per week, van een loon van 50 tot 80 gulden. Doch ndet alleen gaat het om een tariefs verlaging. Ook de rechtspraak is een reden tot atiaking. Deze rechtspraak is op verzoek van den modernen bond, door him eigen rechtsgeleerde in een voor hen aannemelijke vorm gegoten en na enkele wijzigingen door de overige partijen bij het landelijk collectief contract betrokken, geaccepteerd. Deze rechtspraak nu is door het congres van den modernen bond verworpen. Wijst dit niet op een minder krachtige leiding van het bestuur van den Algemeenen Neo. Stucadoorsbond De nieten voering van de 40-urige werk week is mede een oorzaak van de staking. BEDENKELIJKE GESCHIEDENIS „Een bedenkelijke geschiedenis" noemt Mr. Merchant in de V rij z.-democraat wat de Amsterdaimsche S.D.AjP. heeft uit gehaald. Hij betoogt, dat de organisatie niet kan beslissen voor den afgevaardigde. Dat is in strijd met de aard van het toegekende man daat t Dat een organisatie van kiezers onaaau gen aam wordt getroffen, indien haar ver tegenwoordiger anders stemt dan hare le den in groote meerderheid, unaniem des noods. zouden hebben verlangd, is duide lijk. Maar daartegenover bestaat geen an dere 6anctie dan 't niet verlengen van het mandaat. Dat is nu eenmaal liet karakter van de parlementaire democratie: niet de committent stemt, doch de vertegenwoor diger zelfstandig. Een systeem, waarin de committent beslist, is wel denkbaar, docb liet heeft niet de parlementaire democra tie nietls te maken. Het is dan ook wel een merkwaardig feit, dat in de SD.A.P. alle leiders vai* ervaring, die zelf de verantwoordelijkheid van hunne positie kennen, tegen den dwang van de Amsterdamsche federatie opkomen; boekdeelen spreekt ook het feit, dat het voorbeeld der drie gestraften dom- een man als dr. Van den Teihpel is ge volgd, zondier dat hij persoonlijk door dit vonnis was getroffen. We staan 'nier voor een merkwaardig feit. Letterlijk alle niet sociaal-democraten keu ren in woord en pers het gevorderde ma rionettenspel af en bovendien bijna alile lei ders in de S.D.A.P. Alleen de redactie van Het Volk verdedigt de Federatie door dik en dun en oordeelt, dat niemand buiten haar de porté van de zaak snapt Psychologen weten, dat dit een gewoon verschijnsel isw De Nieuwe Vaartsche Rijnbrug te Utrecht De opmarsch der oud-strijders naar Washington Kort geleden hield de C. J. Af. V. Padvindersvereen. haar jaarvergade ring en week-end te Lage Vuursche. Bovenstaande foto werd genomen op de Ernst-SiUemhoeve aldaar. In het midden 'van de derde rij (zittend) Da. W.M. A. Kalkman, van Katwijk aan Zee, voorzitter; daarachter Ds. J. Brouwervan Veendam; geheel rechts de heer J. C. B. Hüner, hoofd eener Chr. school te Leiden. Verkeersverbetering in de Bisschopstad. De Nieuwe Vaartsche Rijnbrug te Utrecht, die dezer dagen voor het verkeer werd i Tienduizenden oudsMjders cfjn naar Washington getrokken om hun wentelt te kennen te geven niet langer op de uitkeeringen te willen wachten. Heefle treinen zijn gerequi- reerd voor het vervoer der mannenwaarvan velen zich met een plaatsje bovenop tevreden stellen Amsterdams nieuwe havenwerken. Een petroleumtrcin passeert de nieuwe hefbrug over het verbindingskanaal van de Coenhaven op weg naar de Petroleumhaven. straatgevechten in de Residentie Neen, slechts 'n stapel zakken met cement-, dat noodig is voor ds (tsjalteering van het Plein* De Prins van Wales, die te Leicester een landbouwtentoonstelling bezocht, inspec teert de eerewachi van Naar Genève en Lausanne. Minister-president Herrtot bij fijn vert-Jgfc vit[PjiTVA raar de tj o renti es te de

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5