Jliraure ^riïtsrljr (Courant Hola, Bootsman,... ...Wij gaan mee!! Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT; per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) per week 0.25 Voor het Buitenland bij Wekelijk- sche zending8.— Bij dagelijksche zending7— Alles bij vooruitbetalinb Losse nummers 5 cent met Zondagsblad ll/z cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710, (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3684 WOENSDAG 15 JUNI 1932 ADVCBTENTIEN Van 1 tot 5 regeIs..M...M.......M.M L17Vi Elke rugel meer0.221/ Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2JO Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang zingt het vroolijke, moedige jonge Holland en het schuift met één armslag alle bezwaren van zich af hola Bootsman, wij gaan mee. Als zoo af en toe onze propagandisten binnenkomen met verhalen over be zwaren, die ze op hun weg hebben ontmoet en die ze bijna met geen mogelijkheid konden wegpraten, dan vragen we ons wel eens af of die energieke geest van het oude Holland ons in den steek begint te laten. Hoezeer wij ook dagelijks naar de perfectie van ons blad streven, zoodat wij gerust mogen zeggen, dat wij voor geen enkel blad, dat voor vergelijking in aanmer king komt, behoeven onder te doen, er zal altijd voor onze lezers nog wel iets te wenschen overblijven. Maar dat kan toch voor den Christen geen reden zijn om zijn plicht te verzuimen. Vooral nu wij een belangrijke prijsverlaging hebben toegepast waardoor het lees- geld van ons blad nog maar 18 CT. PER WEEK of 2.35 PER KWARTAAL bedraagt gelooven we dat we aan de onwilligen om zich te abonneeren elk argu ment om deze houding goed te praten uit handen hebben geslagen. Bij tientallen komen de nieuwe abonné's die het blad TOT 1 JULI GRATIS ontvan gen dagelijks binnen. Het gaat goed zoo. Maar we zijn er nog niet. We zullen niet rusten alvorens in elk Christelijk gezin het Christelijk dagblad de gewaar deerde huisvriend is. Help ons in dezen strijd. Geen gezeur! De bezwaren moeten weggevaagd met de echte oud-Hollandsche energie die spreekt uit het oude zeemansliedje: Hola Bootsman STEUN AAN DE VARKENS HOUDERIJ WETSONTWERP INGEDIEND Organisatie van belanghebbenden Hoe groote uitbreiding der teelt te voorkomen is v!)it nummer bestaat uit TWEE bladen 1 ,,HET NOODOFFER" Een artikel, dat uitermate weldadig aan- loet, schreef de heer Albarda in d.e roode >ers. Het gaat over crisisbelastingen, welke nn de landdag van Neder-Oostenrijk zijn be- itendigd om geld te krijgen voor de werk- oosheidsvoorziening; een besluit, dat op .voorstel van de sociaal-democraten met al- 901 [emeente stemmen werd aanvaard. (In een volgend nummer gaf de schrijver in kleine verbetering van de feiten; doch lat verandert aan onze beschouwing niets). Waarom kan dat hier niet, vraagt de heer .lbarda. Waarom kunnen in „ons jammer- ijk verpolitiekt land kleine partij-oogmer- ;en niet op zij geschoven en crisis-vraag- Hukken niet eensgezind genomen worden?" Ons dunkt, dat de heer Albarda elke dag - yiet antwoord in zijn eigen pers lean lezen. ''-VlAls ons land jammerlijk verpolitiekt is, ragen de sociaal-democraten daarvan niet tl de eerste plaats de schuld? Waar wordt en regeering zóó bestreden als hier? Waar 3 een pers, die zoó het karakter en de goede rouw van regeeringspersonen aantast als iij ons? We behoeven het bewijs niet te leveren: ilke dag van de roode pers heeft genoeg aan ijn eigen kwaadaardigheid. Te'meer kunnen we daarom waardeeren, s de politieke leider der partij een artikel ihrijft als het hier bedoelde. Een artikel, t van' de nuchtere werkelijkheid uitgaat: n sluitend budget is eerste voorwaarde -an een gezonde staatshuishouding en zon- .jier bezuiniging en offers komt dat niet in Drde. Ook het Rijk kan niet verder gaan, pan de geldmiddelen toelaten. Ki Wie van deze eenvoudige waarheden uit gaat en dan met ernst middelen bepleit om uit de moeilijkheden te komen heeft fcecht gehoord te worden. De heer Albarda wijst op Neder-Oosten- ik dat eerst met een noodoffer van dtertig tillioen de noodlijdende boerenstand hielp thans op gelijke wijze voor de werkloo- ;en wil zorgen. Het is een heerlijk bewijs fan nationale saamhoorighéid. De S.D.A.P. verke er toe mee, om deze stemming ook der te importeeren. Zij volge de raad van m leider op, schudde de booze demon van lermanente deprimeerende oritiek van zich .f en steune door rechtvaardige toetsing der laatregelen de regeering; of wijze zelf de iddelen aan, welke baat kunnen brengen. laar(i »De haren zullen ons ten berge rijzen", zei bijf ^linister Verschuur, als we straks hooren iioe de begrooting voor 1933 sluitend ge lakt moet worden; welnu, bij die gelegen heid kan de S.D.A.P. toonen, dat zij geen deine partij-oogmerken dient, maar het velzijn van het geheel op 't oog heeft. Als iet geschiedt op de wijze, waarop Ir. Albar- 'da thans zijn beoordeeling ten beste gaf, zal zij „toegenegen ooren" vinden. EEN ERKENNING In het artikel van den heer Albarda, waarop wij de aandacht vestigden, komt een belangrijke erkenning voor, waarop wel eenige nadruk mag vallen. Ons treft altijd de manier, waarop zij, die zich geroepen voelen om niets dan kwaads te zeggen van de „overbodige" bezuinigin gen, welke minister Colijn op „onbarmhar tige wijze" invoerde, melding maken van de maandstaten der rijksmiddelen. Elke keer, dat de maandstaten een schot te zien gaven gevolg van meeval lers en van de genomen maatregelen werd uit de treure herhaald: ziet gij nu wel, dat die bezuiniging absoluut onnoodig en daarom uit den booze was? Toen vervolgens de maandoverzichten somberder gekleurd werden, troostte men zich met het verschijnsel, dat de totaalin komsten voor de rijksschatkist toch hooger waren dan de raming of minder tegenvielen dan aanvankelijk voorspeld was; daar bij weer vergetend, dat intusschen nieuwe maatregelen genomen worden. Voor dezulken, die zoo ziende blind zijn, is het wel goed er op te wijzen, dat de heer Albarda schrijft: De onhoudbaarheid van een staatshuis houding met groote tekorten is onzerzijds nooit ontkend. Ook in de crisisjaren van het tijdiperk-Colijn hebben wij steeds de noodzakelijkheid erkend, om de tingen in evenwicht te brengen. Ons ver zet ging in die jaren tegen de methode, die toen daarvoor gekozen werd, welke methode wij de avereohtsohe achtten. Dat laatste blijve nu maar verder onbe sproken; omdat we volle aandacht willen vragen voor wat er volgt. De schrijver be toogt, dat, indien het eenigszins mogelijk is, er evenwicht moet zijn tusschen inkomsten en uitgaven en daarvoor moeten de eerste zooveel doenlijk vermeerderd en de laatste desnoods verlaagd worden. Echter, als deze methode faalt, 'dan „in een abnormalen tijd als deze daartoe, als het niet goed anders kan, zelfs van leeningsgeld gebruik gemaakt worden." En, vervolgt de schrijver: De omstandigheid, dat in de laatste jaren, groote bedragen uit de overschot ten der staatsrekening voor vermindering van staatsschuld aangewend zijn, maakt dat zooveel minder bedenkelijk. Een waarheid als een koe, zal men zeg gen: een doodgewone, nuchtere opmerking. Jawel, maar na zoo'n advies vraagt men zich toch even af: aan wie is het te danken dat de staatsschuld in de laatste jaren zóó aanzienlijk verminderd is, dat men thans durft te zeggen: de besteding van de groote overschotten voor aflossing maakt 't thans minder bedenkelijk om te leenen? Heeft de S.D.A.P. daaraan meegewerkt? Was haar pers niet voorzanger in het koor, dat de overbodigheid der bezuiniging bij beurfce bezong? En, is daarom deze erkenning geen stille en onuitgesproken, maar toch welsprekende hulde aan die ministers, die onder hoonge- roep van een deel der pers het mogelijk maakten, dat het thans volgens den heer Albarda minder bedenkelijk is om desnoods geld te leenen voor werk- loozen-voorziening, dan liet anders zou REGELING VAN OPSLAG VAN BOTER DE REGEERING WAARBORGT AFNAME TEGEN K0STENDEN PRIJS HEEMSKERKS UITVAART Plechtig, uitgeleide door Utrechts antirevolutionairen HERDENKINGSSAMENKOMST IN DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot steun aan de varkenshou derij. In de Memorie van Toelichting zegt de regeering dat gezien de ernstige ont wrichting van de varkenshouderij, welke een der voornaamste bronnen van inkomsten is voor de kleinere bedrijven op de lichtere gronden, zij meent thans ook maatregelen te moeten beramen welke ten doel hebben aan dezen belangrijken tak van den land bouw hulp te bieden. De regeering heeft geimeend ten aanzien van het exportvraagstuk de beschouwing van de Landbouwcrisiscommissie in groote lijnen te moeten volgen. Het is echter nood zakelijk, dat welke vorm van steun ook wor de gekozen, een ongelimiteerde uitbreiding van de varkensteelt worde voorkomen. Een der groote voordeelen die een steun aan de varkenshouderij biedt is dat op deze wijze een loonend afzetgebied kan worden gevonden voor het surplus aan ondermelk. Om de positie van het Nederlandsche var- kensvleesch op de buitenlandsche markt te verbeteren ten minste wat betreft dat ge- hetwelk als bacon wordt geëxpor teerd is eerste voorwaarde, dat de kwali teit van het aangeboden varkensvleesch wordt verbeterd. Dan moeten de varkens naar kwaliteit betaald worden, doch dit zal slechts dan kunnen worden doorgevoerd, in dien in den export concentratie wordt tot stand gebracht. De regeling van den export van varkens en varkensproducten zal ge bieden door een organisatie samengesteld uit de belanghebbenden zelf en onder voort durend toezicht van wege den minister van Economischo Zaken. Voorloopig zal de export, wil men de var kenshouderij loonend maken, met verliezen gèpaard gaan. De verliezen welke de Cen trale op den export zal lijden of welke zij zal moeten vergoeden aan anderen, die in overleg met haar den export uitoefenen, zul len moeten worden gedekt door baten welke verkrijgen uit den binnenlandschen om- van varkensvleesch. Bovendien beperkt zich art. 7 van het ontwerp niet alleen tot varkens en varkensvleesch, voor den export bestemd, maar geeft de Centrale tevens de bevoegdheid de bicnenlandsche prijzen te steunen. Voldoende is het dat degenen die het binnenland varkens doen slachten een zeker bedrag aan de Centrale afdragen. Dit bedrag behoeft niet groot te zijn. Wanneer aangenomen wordt dat om een loonende teelt te verkrijgen een bedrag van ongeveer cent per pond te gering is en dat van 2r pond varkensvleesch 2Vfc voor het binnenland geslacht worden en V/2 wordt geëxporteerd, dan zullen de eerste 2V2 pond samen 12 cent extra moeten opbrengen. Het tl er dus op neerkomen dat men ongeveer cent per pond voor het slachten zal moe ten betalen. Dit beteekent voor den detail prijs zeer weinig. Mocht hiervoor eenigermate het gebruik van varkensvleesch inkrimpen, dan zal dit het gebruik van rundvleesch in de hand werken, hetgeen met het oog op de zeer lage rundvleeschprijten een voordeel is te achten. De heffing der genoemde bedragen zal wor den opgedragen aan de bestaande keurings diensten. Voor die gevallen, waarvoor de Vleesch* keuringswet geen merken eischt, zal een speciale regeling vereischt zijn. Ten einde te voorkomen dat tijdelijk een zeer hooge varkensprijs ontstaat, is het ge- wenscht dat de alsdan te maken winsten worden gereserveerd voor de later ook weer automatisch volgende tijden van overproduc tie met zeer lage prijzen. Bij een meer sta- bielen prijs zal een meer regelmatig loonend bedrijf der varkenshouderij kunnen worden verkregen. Deze wijze van steun heeft het groote voordeel dat het zeer snel effect zal kunnen sorteeren. Zoodra de Centrale tot stand is gekomen en zij overde noodige fondsen beschikt, welke haar in den aan vang zoo noodig door een rentedragend voorschot zullen worden verstrekt, zal zij den prijs van de exportmarkt kunnen steu nen. Een zeer moeilijk punt is het voorkomen eener te groote uitbreiding van de varkens teelt. Zoodanig ingrijpen zal bezwaarlijk uit een centraal punt geregeld kunnen worden. Wil men tot een loonende varkensteelt ko men dan zal men een individueele beper king moeten nastreven. Iedere varkenshou der die varkens zal willen fokken of ver- koopen zal zich moeten aansluiten bij een der provinciale organisaties, en zich daar mede moeten onderwerpen aan de rechts geldige besluiten gegrond op de statuten dier organisaties. Bij de tarweorganisatie is dit systeem toegepast en het voldoet daar uit stekend. Aan de hand van gegevens betref fende de fokkerij en mesterij der verschillen de varkenshouders kan door de plaatselijke organisatie ad hoe onder toezicht van hoo- gere instanties aan iederen landbouwer het aantal varkens aangewezen worden. Indien •men aan een fokker toestaat iets meer dan de normale hoeveelheid te mesten en staat den mester toe zijn eigen varkens ge heel of voor een gedeelte te fokken, dan zal deze regeling zeer wel kunnen verloopen. Hot is noodig dat er voor de verdeeling ten slotte goedkeuring van een onpartijdige instantie is. Daarvoor zal de minister zich doen bijstaan door een nader aan te wijzen orgaan. Gedacht is hierbij aan een regee- ringscommissaris aan het hoofd van een regeeringsbureau, hetwelk allerminst uitge breid behoeft te zijn. De moeilijkheden wel ke zich vooral in het begin zullen voordoen behoeft men zich niet te ontveinzen. Men zal zeker niet tot op 10.000 na het aantal varkens in Nederland kunnen limiteeren. Het gaat echter niet om een verschil van 10.000 varkens per jaar. Het gaat om verschillen welke het vijftigvoudige en meer hiervan bedragen; een zekere speling in hoeveelheid en een zekere speling in den prijs zal er wis. De Regeering heeft een nadere regeling getroffen voor den opslag van boter in koel huizen, waarvan de kosten blijkens het kort geleden gepubliceerde communiqué niet door de belanghebbenden behoeven te Z'ï? De administratie van de voorraden. Deze zal voorloopig gevoerd worden door het Crisis Zuivelbureau, van Speykstraat 19 te Den Haag '--hben of op iedere week, vóói eek, voor 9 woi én omtrent de I die boter opgeslagen zullen slaan, en wenschen. dat h deze regeling valt. wordt geadviseerd om: 1. Zoo spoedig mogelijk een opgave te ver strekken over alle in hun bezit zünde hoeveel heden boter, die op het moment der opgave in een koelhuis zijn opgeslagen, onder mededee- ling van den datum van opslag. Bij deze opgave kunnen alle hoeveelheden boter van 250 lc.g. of meer. behoorende aan één firma of vereeniging en die zijn opgeslagen vóór 15 Juni, worden opgegeven en onder deze regeling vallen. 2e. Verd. hedenPboter, die ii_ het koelhuis werden geplaatst, alsmede hoeveelheden, die in de voorafgaande week uit het koelhuis werden genomen en de totale hoe veelheid, die zich nog in het koelhuis bevindt. Bü deze laatste opgaven mogen alléén hoe veelheden van in totaal 1500 kg. of meer. ha- hoorende aan één firma of vereeniging. worden opgegeven: op kleinere kwantiteiten zal deze regeling niet van toepassing zijn Bij de onder le. en 2e. bedoelde opgaven moet worden medegedeeld: a. In welk koelhuis of koelhuizen de opge geven partijen zün opgeslagen, onder vermel- b?De'nummerg6van <le betreffende ceelen. c. In welke verpakking de boter is opge slagen^ welkeQ toestand (gezouten of onge- e. Welke herkenning! bracht door het c De boter moet opgeslagen z koelhuizen: als zoodanig worden beschouwd, die gegevens verstrekken De regeering behoudt zich het recht voor da _edane opgaven, zoowel van degenen, die boter opslaan, als van de koelhuizen, op de door haar oed geachte wijze te controleeren en straf- aaatregelen te nemen, ingeval onjuiste op- ,;aven worden Ingediend, alsmede regelen te treffen voor de hoeveelheid, die in totaal kan worden opgeslagen en het temj nevens voor het tempo, waarin koelhuis ic het vrije verkeer kan worden ge- "it. Boterprüs voor Inslag Als prijs in van opslag zal worden aangenomen de dis week vastgestelde Leeuwarder commls ring voor boter, verpakt ln-3e vaten, v _d met fó per 100 k.g. voor overwaarde Vracht naar het koelhuis. III. Boterprüs na uitslag. De basis der be kening van den boterprüs bü uitslag, zal zijn de gemiddelde prijs der door een firma of ver eeniging opgeslagen boter, berekend uit de on der II bedoelde prijzen, en de daarvoor opge- •IaL-- 100 k g. i aand. ielheden, verhoogd veiwet in weramg is getreaen. Verhandeling van opgeslagen boter toegestaan in de periode gelegen tuss Juni en den datum van het inwerking inwerking treden nier als ondei i uitgeslagen, b. Den groothandelsprüs eit koelhuisboter in het v De heffing zal dan bü uitslag bedragen: Tegenover deze garantie va houders vaji de bote de regeering ten, om. Ingeval de regeering de door hen opgegeven hoeveelheid koelliu.. boter aan de regeerlng tegen kostenden prijs OFFICIEELE BERICHTEN JUSTITIE Bij Kon. besluit zijn aangewezen in de enkelvoudige kamer voor de behandeling burgerlijke kinderzaken, tevens belast met de behandeling: van kinderstrafzaken van de arrondisseiïrents-rechtbank te Rotter dam, tot plaatsvervangend lid: mr. J. Brengers; mr. G. L. van Els; mr. M. Franken en mr. A. J. Merx, allen rechter. NOTARIAAT Bij Kon. besluit is aan C. J. de Gidts, op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus 1932 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Pijnacker. DE VEERDIENST BIJ MOERDIJK DE BOUW VAN DE DERDE VEERBOOT. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben op hun klachten over het oponthoud, dat liet verkeer vooral op drukke dagen ondervindt bij den veerdienst Moerdijk-Wülemsdorp bericht ont vangen, dat zeer waarschijnlijk nog dit jaar tot den bouw van een derde veerboot voor M oerdijkscheveer zal worden overgegaan. Een vergrooting van de vervoercapaciteit zal het hebben van een derde veerboot echter zeer waarschijnlijk niet medebrengen, zegt de Rijkswaterstaat. Zou met drie booten worden gevaren, dan zou dit moeten geschieden 0111 de tien minuten in plaats van 0111 het kwartier, zooals thans. Intusschen wordt het zeer on waarschijnlijk geacht, dat het mogelijk zal zün om in tien minuten een veerhaven binnen te varen, aan te leggen, te lossen, weer te laden en de haven weer uit te varen. Kan dit niet, dan heeft het inleggen van een derde veerboot geen zin, daar de booten dan toch op het Hollandsch Diep op elkaar zouden moeten wachten. NEDERLAND-BELGIE Naar aan de Msb. uit Brussel gemeld wordt zullen de onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag tusschen Nederland en Bel gië 0£> 12 Juli 2^. ts Brussel Jun»t worden. Utrecht. 14 JunL is een indrukwekkende tocht gewor den, daar achter den rouwauto aan waarin het stoffelijk overschot van een van Neer- lands groote zonen vervoerd werd. Ongeveer tachtig leden van de A. R. Partij in stad en provincie Utrecht waar onder wij opmerkten de predikanten Ds. R. F,, van Arkel, Ds. J. Goslinga en Ds. W. Meyers, voorts het moderamen van do Cen trale Anti Rev. Kiesvereenigine te dezer plaatse, voorzitters en secretarissen van wijkhiesvereenigingen, en belangstellend-1 leden, hadden zich in de Markstraat verza meld, wachtend op het oogenblik dat de rouwauto zou verschijnen. Toen dit was geschied, stelden de deelnemers aan het uitgeleide zich op voor en achter de auto en zoo schreed men naar den Leidschen Weg. Onder degenen, die in den stoet mee liepen. behoorde ook de veteraan, de heer Keynemans die voor den jongste niet on derdeed. Wij schreden mede in den stoet, en het viel ons op hoeveleri een eerbiedigen groet brachten aan den doode, die daar voort gereden werd. Op het Leditr Erf. evenals op andere drukke kruispunten had de ver keerspolitie een uitmuntend"? regeling ge maakt, waardoor de tocht zonder een enkele onderbreking kon worden voortgezet. De politie-agenten stonden bij het pas- seeren van de auto allen in de houding en brachten het saluut, zooals we b.v. opmerk ten bij de Willemsbrug- Treffend was de correcte regeling op de Smakkelaarsbrug. Daar, op dit drukste punt van Utrecht, waar van vier, vijf kan ten het daverende verkeer komt overheen gerateld, was volkomen stilte. Aan alle punten werd het verkeer opgehouden, tot dat de stoet, die van den Cathrijnesingel kwam. de brug was opgedraaid, en in den tunnel verdwenen was. Er was iets aangrijpends in. dat Mr Heemskerk, die zoovele malen in zijn leven ook dit punt zal zijn overgestoken, dwars tusschen het drukke verkeer door, thans den weg voor zich alleen had. Alles stopte om den laatsten gang door Utrecht volko men vrij te geven. De regeling was zoo ge troffen. dat door den diepen tunnel de Leid- sche Weg bereikt werd. Voorbij de Dam- brug en voorbij de Croeselaan ging de droeve stoet. Even voorbij de Croeselaan werd door den verkeersagent, die voorop liep. een toeken gegeven en toen werd ge stopt door de auto. De deelnemers aan het uitgeleide schaarden zich en haie, en tus schen de rijen van geestverwanten van Mr. Heemskerk reed de auto langhaam door, terwijl allen een eerbiedigen groet brach ten. De auto werd een wijle nagestaard, en nadat hij in een sneller tempo uit het ge zicht verdwenen was, in de richting den Haag, was de plechtige uitvaart van M Heemskerk uit Utrecht, beëindigd. En toen werd ook weer het verkeer over den Leid schen Weg, dat tot zoolang stop gestaan had. ■eer vrijgegeven. Indrukwekkend is de tocht langs do sin gels. over Utrechts drukste punt, en de stille groet aan den Leidschen Weg, stellig geweest. Anti Revolutionair Utrecht heeft de nagedachtenis van den grooten voorman op plechtige wijze eer bewezen. In de h e d e navond 8 uur in 'de Ooster- kerk a. d. Z.-O. Buitensingel te Den Haag te houden herdenkingssamenkomst, uit gaande van de Anti-Rev. Kiesvereen. „Ne derland en Oranje", zal na een openings woord van Mr. J. A. d e W i 1 d e, het woord •orden gevoerd door Dr. H. C o 1 ij n, Dr. E. B e u m e r, beiden lid van de Tweede Kamer, en Dr. CBouma, Geref. predikant van Den Haag-Oost. De begrafenis. Bij <Je begrafenis van den minister van Staat, Mr. Heemskerk, zal de Koningin zich doen vertegenwoordigen door haar Kamer heer i. b. dl Jhr. Mr. de Marees van Swin le ren, thans gezant te Londen, dié als minis ter van Buitenlandsche Zaken deel uitmaak te van het kabinet-Heemskerk. De rouwdienst ten huize van wijlen Mr. Heemskerk zal geleid worden door Dr. C. Bouma, die eveneens het woord zal voeren bij de begrafenis. Voorts zullen op de begraafplaats spreken Dr. H. Colijn en Prof. Dr. H. Dooyeweerd van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Of nog meerderen het woord zullen voe ren is nog niet bekend. Koninklijke deelneming. Onder de allereerste bewijzen van deel neming die mevr. de wed. L. Heemskerk- De Zaremba in verband met het overlijden van haar echtgenoot wijlen Mr. Th. Heems kerk bereikten, was een hartelijk telegram van H. M. de Koningin. Bij afwezigheid van den vice-president heeft Mr. Harte van Tecklenburg hedenmid dag in de vergadering van den Raad van State, Mr. Heemskerk herdacht, die in de jaren 1913 tot 1918 lid van den Raad is ge weest. Hoewel het reeds 14 jaren geleden is dat Mr Heemskerck aan de werkzaamheden van den Raad deelnam is bij het College nog steeds de herinnering levendig gebleven aan de groote toewijding en bekw-aamheden die Mr. Heemskerck in zoo hooge mate eigen Spr. wees met name op zijn scherpzinnige en kundige adviezen in den moeilijken oor logstijd en eveneens op het groote aandeel dat hij had in de werkzaamheden hij de af deeling voor de geschillen van beroep. Met een woord van deelneming aan de na gelaten betrekkingen, besloot spr. deze her denkingswoorden. (Blz. 1) Ingediend is een wetsontwerp tot steun aan de varkenshouderij. Regeling voor de op6lag van boter in koel huizen. (Blz. 2) De ontwapeningsconferentie wordt voor loopig voortgezet te Lausanne. Mac Donald zou een bewapeningsvacantie van tien jaar Uien voorstellen. De verwachtingen van de herstelconfe- rentie. De nieuwe Duitsche noodverordening ver schenen. De Zuid-Duitsche staten weigeren de radio rede van een nationaal-socialist uit te zenden. Caillaux is gekozen tot voorzitter van de Senaatscommissie voor de financiën. De redding van den oceaanvlieger Hausner, Het Matuschka-proces heden begonnen. Voornaamste Nieuws. (blz. 3.) Dr. J. G. Ubbink, predikant der Geref. Kerk van Zevenhoven, is door de Classis Woerden uit zijn ambt ontzet De Nederlandsche Bank: de metaaldekking der biljetten in circulatie heeft thans de 100 overschreden. Damrubriek. (Blz. De Tweede Kamer heeft Mr. Heemskerk herdaoht in de zitting van gister. De Tweede Kamer heeft besloten de be handeling van het wetsontwerp tot regeling- der artsenij bereidkunst uit te 'stellen. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT OP 17 JUNI A.S. De loting voor den dienstplicht heeft dit jaar plaats op Vrijdag 17 Juni a.s. 's namid dags om 2 uur. Zij wordt in het openbaar gehouden in de Weeskamer, Binnenhof 8 te 's Gravenhage. Deze Weeskamer is één van de vertrekken van het gebouw, algemeen bekend als „de Ridderzaal". De ingang is aan de zijde van de Hofstraat In de Wees kamer is een groote ruimte voor het publiek De loting, welke thans zal worden gehou den, dient voor de lichting 1934. waartoe ko men te behooren de mannelijke personen oor het meerendeel geboren in 1914. Deze vorden in het algemeen in Januari 1933 voor den dienstplicht ingeschreven. BESPREKINGEN MET DUITSCHLAND Naar een Berlijnsch blad meldt, zijn lieden de Duitsch-Nederlandsche onderhandelingen inzake Ihet handelsverkeer tusschen de beide landen hervat In tegenstelling met de eind Mei gevoerde besprekingen, dragen de onder" handelingen van thans een particulier karak ter. Naar verluidt moet van Nederlandsche zijde principieel de geneigdheid bestaan, om te onderhandelen over een goederenruil in de verhouding van 2 1. Deze verhouding komt overeen met het huidige handelsver keer tusschen de twee staten, daar Neder land volgens de waarde ongeveer tweemaal zooveel uit Duitschland betrekt, als het zelf daarheen uitvoert VOOR VREEMDELINGENVERKEER VERGADERING A.N.V.V. TE ZWOLLE Gistermorgen werd het drukbezochte con gres van de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging van Vreemdelingenverkeer te Zwolle, geopend door den voorzitter, den heer C R. T. Baron van Krayenhoff. Spr. deelde o.m. mede, dat binnenkort een bijeenkomst zal worden gehouden met pers vertegenwoordigers, waar een en ander zal worden meegedeeld over de nieuwe actie door de A.N.V.V. te organiseeren, in samen werking met de Spoorwegen en de liotel- houdersbond, om te komen tot goed k 00- per reizen en verblijf in Neder land. De rekening en verantwoording over 1931 werd goedgekeurd met een bedrag aan ont vangsten en uitgaven van 128.880.76. Tot lid van het Hoofdbestuur werd herbe noemd de heer T. H. de Meester te Bus- sum en benoemd J. A. A. van Garde te Loc-hem en G. Vermeulen te Medenrblik. Uit het jaarverslag van den heer Van Deventer, directeur van de A.N.V.V. werd o.a. vernield dat de finaucieele vooruitzich ten weinig hoopvol zijn en dat in de toe komst omzichtiger dan vroeger zal moeten worden gewerkt Uitgebreide en heftige discussie worden gevoerd over een commissie van redactie te benoemen. Het Hoofdbestuur zal dit nader uitwerken. Hierna hield de heer A. van der P a a u w, chef van de afdeeling Handel en vervoer der K. L. M. een lezing over de ontwikkeling van het binnenlandsche lucht verkeer. in bijzonder in verband met het vreemdelingenverkeer. Hiermee was de ochtendvergadering beëindigd. Besloten werd de algemeene vergadering in 1933 in Vlissingen te houden. BOOTTREINEN De firma Ruys en Co., hoofdagente van de N V. Rotterdamsche Lloyd meldt dat de boottrein van het mailschip „Baloerau" dat hedenochtend te Marseille zal aan komen, Donderdag 16 Juni te 716 uur te Rozendaal, 8.51 te Rotterdam (D.P.t en 9.28 te Den Haag (H.S.M.), zal arriweeren. In verband met de zware bezetting zal deze trem worden gesplitst en zal de tweede ticiii kort na den eersten aankomen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1