ïyHJiressfss BINNENLAND. 52 - DINSDAG 14 JUNI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE VERLAGING BIJ DE SPOOR WEGEN VERGADERING VAN DEN PROT. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Gisteren hield de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering, in Verband met de aangekondigde loonsverla ging voor het spoorwegpersoneel. De vergadering was zeer druk bezochten Stond onder leiding van den Bondsvoorzit ter. J. A u g u s t e ij n, die verslag uitbracht .Van de besprekingen die plaats hebben ge had in den Personeel raad en met de Direc tie, daarbij mededeelende welk standpunt het hoofdbestuur ingenomen heeft. De twee de voorzitter, de heer A. Meines, lichtte dit standpunt nader toe. Uit de beraadslagingen, die op de rede Van den voorzitter volgden, bleek dat de Bfdeelingen met het beleid van het hoofd bestuur accoord konden gaan. VerschiWende afgevaardigden betreurden het, dat de Directie niet bereid was voor He laagst bezoldigden een minderen aftrek toe te passen; anderen spraken hun leed wezen er over uit, dat van de vijf hoofdbe sturen drie het nieuwe voorstel van de Directie hebben verworpen. Zij spraken de hoop uit, dat het hoofdbe stuur in het onderhoud met den Minister Van Waterstaat op de bezwaren van het per soneel in de langste loonklassen de aan dacht zal vestigen. De wensch werd geuit, dat de Minister een zoodanige beslissing zal nemen, dat dit loonconflict alsnog op bevredigende wijze opgelost wordt Ten opzichte van verder te nemen maatregelen sprak de vergadering tóch met groote eenstemmigheid uit tegen felfce daad die geacht zou kunnen worden in strijd te zijn met de beginselen, die de Christelijke Vakbeweging voor haar acties aanvaardt. AANBESTEDING Het Prof. Bestuur van ZuidHolland heeft •anbesteed het maken van een viaduct met Vaste brug over de Ringvaart van den Zuid- plaspolder en een vaste brug over h.et stroomkanaal, deel uitmakende van de wer ken voor de verbinding in den Holl. IJssel en de Gouwe onder de Gemeente Gouda met bijbehoorende werken Laagste inschriifster was de N.V. Amster- ëamsche Ballast-Maatschappij te Amsterdam Sroor f 141.650. DROGISTENBONDEN DEMONSTREEREN Tegen het ontwerp inzake uitoefening der Artsenijbereidkunst motie; aan de tweede kamer De drie samenwerkende Drogistenbonden Algemeene, RJK. en Chr. Drogistenbond hadden voor gistermiddag een protestactie afgekondigd. Niet alleen was besloten om van 2 tot 5 ,uur de zaken te sluiten maar ook werd in den Haagschen Dierentuin een protestverga dering gehouden. De opkomst was zeer groot Dit laatste ondanks het feit, dat het lot van het de drogisten bedreigende wetsontwerp bezegeld schijnt in voor hen gunstigen zin. De voorzitter J. Zon, deelde na de ope ning mede, dat deze vergadering eigenlijk geen „protesf'-bij een komst is, doch een bij eenkomst ter bespreking van van het aan hangige ontwerp inzake uitoefening der artsenijbereidkunst. Verschillende sprekers voerden het woord en brachten de nu wel algemeen bekende be zwaren tegen het wetsontwerp naar voren. Mr. v.. Haastert, secretaris van den R. K. Boeren- en Tuindersbond, zette de be zwaren uiteen welke bijzonder voor het platteland tegen het ontwerp gelden. Mr. A. Rom Colthof, secretaris van het Verbond van Ned. Werkgevers, komt op te gen de beperking van den verkoop van ge neesmiddelen door de Regeering, zonder dat de noodzakelijkheid daarvan is aangetoond. De heer L. de Groot secretaris van den Kon. Ned. Middenstandsbond betoogde dat het wetsontwerp alleen rekening houdt met de belangen van "600 apothekers, en die van 6000 drogisten en 1200 apotheekhoudende plattelandsgeneesheeren daaraan onderge schikt maakt De heer A. Bos tweede voorzitter van de Ned. Ghr. Middenstandsbond, constateerde gebrek aan overleg bij de Regeering, zoodra het betreft middenstandszaken. Wij meenden dat de minister Slotemaker de Bruine over leg zou plegen. Wij weten niet wat de be windsman heeft weerhouden van overleg, maar het heeft ons van hem teleur gesteld. De wet moet zoo gauw mogelijk de prulle- mand in. De heer Volkers Swier deelde mede, dat de Drogistenorganisaties herhaaldelijk om inzage van het wetsontwerp hebben ge vraagd, maar het niet kregen omdat... het nog in handen was van de Commissie voor Pharmaceutische aangelegenheden, eenige apothekers en een dokter. Daar is het geble ven. Het bestuur stelde daarna een motie voor aan de Tweede Kamer, waarin gehoord de bezwaren en de toelichtingen gegeven door de sprekers, gezegd wordt, dat er met klem bij de Tweede Kamer de Staten Generaal op wordt aangedrongen het aanhangige Ont werp van Wet niet aan te nemen. Deze motie wordt met daverend applaus aangenomen. Medegedeeld werd dat ter vergadering 1500 drogisten aanwezig waren. BEDENKELIJK NATIONALISME WAARVOOR MANNEN ALS LOHMAN NIETS VOELDEN Ook ten aanzien van De Savornin Lohman begint zich te openbaren het verschijnsel, dat het beeld van alle mannen van beteekenis be dreigt. dat van verschillende zijden getracht wordt, zich aan te dienen als degenen, die zijn geest het beste verstaan en zijn woord het beste toepassen, schrijft de heer Snoeck Hen- kemans in de Nederlander. En hij vervolgt: Er gaat in deze dagen, ook door Nederland, een strooming van bedenkelijk nationalisme, dat den vrede bedreigt en gepaard gaat met geringschatting van onze constitutioneele staatsinstell ingen. Deze beweging tracht rich niet alleen mees ter te maken van de geesten der jongeren, be lust op nieuwe en sterksprekende leuzen, maar ook van de nagedachtenis dergenen, die in vori'ge tijden hielpen aan het bouwen van ons staats- en volksleven. Wy ontmoetten in dit verband ook reeds den naam van De Savomin Lohman. Als Christelijk-Historischen, moet door ons tegen zoodanig bedrijf met de meeste klem worden geprotesteerd. Wie, met een beroep op dezen staatsman, de zich thans openbarende nationa listische gedachten zou willen bepleiten, zou onrecht doen aan een geheel leven van staat kundigen en parlementairen arbeid, waarin de strijd voor de geestelijke en politieke vrijheid zulk een alles overwegende plaats innam. HET KANAAL DOOR WEST BRABANT ZIJN BETEEKENIS VOOB ROTTERDAM Een redacteur van De Tijd heeft den oud minister Ir. Bongaerts enkele vragen gesteld over de Nederlandsch-Belgisch verdrag- en kanalenkwestie De heer Bongaerts zet uiteen, dat deze twee dingen eigenlijk los van elkander staan, omdat de belofte, by het verdrag van 1839 gedaan, was vervuld. „Wat bepaalde namelyk het verdrag van 1839 te dezer zake Nederland zou aan België „une route ou un canal" toestaan van Antwer pen naar den Ryn dwars door Limburg ter hoogte van Sittard. Welnu, aan deze toezeg ging is door Nederland in 1873 voldaan. België koos toen een spoorweg, die door de „Grand CentralBeige" werd aangelegd en die Ant werpen viaWeert en Roermond met München- Gladbach verbond. De ten aanzien van de Rijn- Scheldeverbinding in de scheidingsregeling neergelegde verplichting was dus met den aan leg van deze spoorlijn nagekomen, zoodat de onderhandelingen over een betere verbinding te water geheel los hadden kunnen staan van de besprekingen over de herziening der tractaten ui 1839." Maar daarom blijft een banaal door West- Brabant wèl gewenscht. Eerst voor Brabant zelf, dan ook voor Rotterdam. Want, zoo merk te de heer Bongaerts op: „Zooals ik de zaak zie, is zy ook voor Rotterdam van groote beteekenis. De verbin ding wil immers zeggen: een nieuw achter land, dat zich industrieel nog sterker zal gaan ontwikkelen en dat totnogtoe maar gebrek kig op Rotterdam was georiënteerd. De Rot- terdamsche Rijnvaart behoeft door dezen nieu wen waterweg niet te worden aangetast of af getapt, integendeel, zy krijgt de mogelykhpid zich uit te breiden wegens uitbreiding van den omvang van den goederenoverslag te Rotter dam. Het is immers in het algemeen veel eco nomischer, de goedeeren, die van den Rijn ko men, over grooten afstand per groote Rijnaak te vervoeren en ze vervolgens in kleiner sche pen over te laden ter distributie. De aangewe zen plaats voor dit overladen is dan Rotter dam. Het heeft practyk op dit gebied er schikt over een uitnemende outilliage". KERKEN EN WERKLOOSHEID Thans is verschenen het eindrapport van de oecumenische studieconferentie over werkloosheid welke van 2529 April 1932 te Bazel ter uitvoering van een besluit van den oecumenisch en raad voor practisch christen dom, onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, gehojiden is. Aan dit rapport ontleenen we het vol gende: Aan de conferentie werd deelgenomen door afgevaardigden van Kerken uit Duitsch land. Frankrijk, Groot-Brittannië, Holland, Zweden en Zwitserland, alsmede vertegen woordigers uit de verschillende economische kringen. Na uitvoerig de bestaande werkloosheid en economische wereldcrisis aan een beschou wing te hebben onderworpen, zegt de con ferentie diep doordrongen te zijn van de groote waarde van eenvoudige levensvor men en van de groote gevaren van een materieel meer verfijnde en technische levenshouding voor de geestelijke ontwikke ling der menschheid, doch dat zij meent te moeten uitspreken, dat een naar beneden drukken van de materieele levensvoorwaar den onder het door de tegenwoordige crisis reeds bereikte lage peil, en op den dmir de uitbreiding van deze ontwikkeling tot nog andere lagen der bevolkink, ja tot geheele volkeren, de zwaarste sociale en geestelijke schokken tengevolge moet hebben. nOFFELBlJMm. Vaandel-aanvaarding Hoog boven Beierland staat de Oranjezon En kijkt met lachende oogen naar beneden Hij ziet precies recht in het hart van 't vaderlandf Een open heiplek in de buurt van Ede. De hei ligt vlak en grijs, vol stof en zand, Met aan de horizont de boscheontoeren Een scherpe lijn van sappig donkergroen Waar struisclie ruiters fier hun paarden voeren. Links staat de infantrie, de commandant te paard; In 't front een lange trits van veertien vaandelwachteri^ En rechts een batterij van 't lichte veldgeschut Te licht voor het gespan van zooveel paardekrachten Er wachten duizenden langs langgerekte lijn; 't Oranjerood-wit-blauw waait van de stengen; Daar gaat de vlag omhoog aan de oranje paal! Minister Deckers gaat zijn taak volbrengen. Signalen klinken ver, en de muziek zet in; Zijn Excellentie spreekt in klare woorden Van 't heerlijk-schoone doel, dat ons tezamen brengt Van oost en west en zuid en van het noordeni De vrijheid en het recht, het oud Oranjekuis, Ons vrije vaderland, de reine zeden, Waarvoor wij eensgezind en met een sterken wü Belagers van die rijkdom tegentreden Daar, op die wijde hei, in 't hart van Nederland, Vernieuwden wij de trouw aan 't rijk verleden, Aanvaardden wij de vaan uit vorstelijke hand Die de historie bouwt: de toekomst uit het heden. Ede, 11 Juni 1932. Nadruk verboden LEO LENS. De Conferentie was het er over eens, dat een billijker regeling der international» schulden noodzakelijk is, evenzeer als inper king der bewapening. Het kamt de conferentie voor, als een boven alles ernstige en alle krachten op- eischende taak, niet in de laatste plaats voor de Kerken, om haar opvoedenden en zieR verzorgenden invloed aan te wenden, opdat de nooden van dezen tijd voor alles door de zwaarst getroffen volkeren en ook door ieder persoonlijk gedragen kunnen worden, zonder een innerlijke ineenstorting. Ook hier ves tigt de conferentie bijzondere aandacht op de zorg voor de noodlijdende kinderen en de opgroeiende jeugd. De christelijke Kerken staan sinds lang In den strijd tegen de ellende onder de weric- loozen en onder allen die met hen lijden onder de economische crisis. Deze strijd wordt van dag tot dag zwaarder. De Kerken vertrouwen op de broederlijk* liefde harer leden en op de opofferingsge zindheid, die ook bij het stijgen der ellende niet zal afnemen. Echter hebben de Kerken de leiding van staat en maatschappij niet in de hand; rij kunnen slechts opwekken tot de beslissende daad. Dit doen zij met den diepsten ernst en den grootsten nadruk, omdat in den hui- digen toestand elke dag van voortschrijden de maatschappelijke verwoesting den nood van tallooze menschen doet stijgen, ja de menschen meer en meer tot vertwijfeling brengt en op eiken verloren dag ergens op de w ereld de chaos kan ontstaan. Om deze redenen mag de oproep tot de beslissende daad niet zonder resultaat blijven. Het ge richt van God, den Heere der geschiedenis gaat over ailfler>: Hij die weet goed te doen en het niet doet, dien is het tot zonde, -.'gHg zet mooie weer aer matste (lagen heeft auizepden naar onze badplaatsen gelokt om daar te genieten van zee, strand duin. Bovenstaande foto wérd genomen te Zandvoort, waar 't ook enorm druk was Ter gélegenheid van de jaarvergadering van de Oudheidkundige Vereeniging ,J)e Graafschap" de inwoners van Gorssel folkloristische dansen uitgevoerd. De intocht der Nazi's op het Berlijnsche vliegveld Tempel hof in verband met de internationale luchtvlootbouw. „Lady Lind-y' in Rome. Amelia Earhart met generaal Balbo op het ltaliaansche watervliegtuig „S 55", dat indertijd een transatlantische vlucht maakte. tiet kasteel d'Ouchywaar de conferentie van Lausanne gehouden zal worden. Een der zalen van 't Rijksmuseum te Amsterdam, waar een tentoonstelling van schilderijen, etsen en teekeningen van Rembrandt wordt gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5