mm Links: Lord Bentfort, oud-minister van Binnenlandsche Zaken in Enge land, is overleden. Rechts: De heer A. Isaac, -president- commissaris van de N. V. ,J)e Bijerv- korf", dezer dagen te Zurich over leden. ZATERDAG 11 JUNI 1932 TWEEDE BLAD PAG. F ONTWERP HAVENSCHAP VAN DE RIJN- EN MAASMONDEN EEN BELANGRIJK GESCHRIFT. De Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft een commissie ingesteld om van voor lichting te dienen inzake de instelling van een Havenschap voor de Rijn- en Maasmon den en deze commissie heeft zich op voor treffelijke wijze van haar taak gekweten. Die lof zal niemand haar onthouden, zelfs al zou men het radicaal oneens zijn met het Rapport, dat in het laatst der vorige week verschenen is. Dit Rapport is niet onderteekend door de leden der commissie, de lieeren Dr. D. Tl. Andrea en S. Hoogstra, die wegens verblijf buitenslands slechts .enkele besprekingen konden meemaken; het draagt dus de on- derteehening van de heeren: Ir. A. Plate, voorzitter; Jhr. F. W. L. de Beaufort; Mr. Dr. H. J. D. van Lier; J. H. v. Linden van den Heuvell; Ir. W. F. H. van Rijckevorsel; Mr. G. J. C. Schilthuis; Jan Schilthuis en Mr. J. Bierens de Haan, rapporteur. Voorts dienen dan nog genoemd te wor den de heeren Prof. Mr. F. J. A. Huart, hoogleeraar te Amsterdam, die een voor ontwerp van wet samenstelde en Mr. W. F. Lichtenauer, die veel cijfermateriaal ver schafte; zijn berekeningen zijn in een nota samengevat en aan het rapport toegevoegd. De ekonomische verbrokkeling van het havencomplex der Rijn- en Maasmonden deed de vraag rijzen, of de instelling van een Havenschap, een staatsrechterlijk ichaam met verordende bevoegdheid, niet een betere oplossing kon brengen. Deze fraag beantwoordde de commissie toestem mend en daarom voegde zij een voorontwerp pan wet bij het rapport, waarin de staats rechterlijke vorm geregeld is. Een havencomplex, :oo wordt allereerst betoogd, moet als één 5eheel, in onderling verband gezien worden, inders leggen overwegingen van direct ge- oeentelijk belang te veel gewicht in de chaal, terwijl er een storende concurrentie intstaat; iets, wat met het oog op het bui- onland zeer nadeelig kan werken. Een een- raai beheer over het geheele havencomplex an de n o o d z a k e 1 ij k e samenwerking irengen, b.v. tusschen Rotterdam, Dordrecht n Schiedam. Dit centrale beheer moet gaan over ont- ikkeling èn exploitatie; niet over de ont- ikkeling alleen, zooals de commissie onder oorzitterschap van Mr. P. Droogleever For- ïyn, die een onderzoek instelde naar de havenbelangen van Rotterdam en omgeving, indertijd concludeerde. Deze commissie gaf de Rotterdamsche K. v. K. toe, dat het voor- deelig en doelmatig zou zijn het geheele ha vencomplex als één geheel te exploiteeren; maar zij achtte de voordeelen niet groot genoeg om daarvoor het geheele havenbelang los te maken van de gemeenten, met alle consekwenties, daaraan verbonden; o. a-, schadeloosstelling. De commissie-Plate daarentegen denkt vooral aan eenheid van exploitatie, welke groot e voordeelen zal geven; maar wijst met kracht het middel der annexatie af om daartoe te geraken. Zou Rotterdam mis schien Dordrecht ook willen annexeeren? Annexatie bedoelt het samenvoegen van de meest uiteenloopende belangen onder Rot terdam; een havenschap zal slechts te oordeel en hebben over de scheep vaartbelan- gen. Dat terrein is te overzien, het eerste Want, zoo wordt in een volgend hoofd- tuk betoogd, het havenschap is een doelcorporatie; n vormt dus een tegenstelling met provin cie en gemeente, al is een geografische af bakening natuurlijk noodzakelijk. In het voorontwerp is dan ook opgenomen, dat het gebied van liet havenschap zal bestaan uit het gebied der gemeenten: Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Naaldwijk, Vlaardinger-Ambacht, Capelle a. d. IJsel, Krimpen a. d. IJsel, Krimpen a. d. Lek, Lekkerkerk, IJselmonde, Ridderkerk, H.-I.-Ambacht, Zwijndrecht, Heerjansdam, Barendrecht, Rhoon, Poortugaal, Hoogvliet, Pernis, Rozenburg, Spijkenisse, Hekelingen, Nieuw-Beijerland, Oud-Beijerland, Heinen- oord, Puttershoek, s-Gravendeel, Dordrecht, Dubbeldam, Papendrecht, Alblasserdam en Nieuw-Lekkerland. Dit nieuwe orgaan, het Havenschap, moet dwingende en uitvoerende bevoegdheid bezitten; anders is het noodige verband niet te leggen en de moeilijkheden blijven. Schadeloosstelling aan de gemeenten, zal dan ook noodig zijn. Dat zal een probleem worden, het is waar. Maar het gaat hier overal om deze principieele vraag: ziet men de haven in de eerste plaats als één ge meentelijke aangelegenheid of stelt men het belang van de havens, als geheel, op de voorgrond, van welker bloei in de eerste plaats de betrokken gemeenten, doch verder ook het geheele land profijt zal trekken. Dit laatste is natuurlijk het geval, en daarom is eenheid van exploitatie onver mijdelijk. Hetzelfde geldt, hoewel in mindere mate, van de aanleg der havens. De Commis sie-Plate denkt er dus precies anders over als de Commissie-Fortuyn, die eenheid bij aanleg noodzakelijk achtte, doch eenheid van exploitatie slechts gewenscht. Evenwel, ook de eerste commissie acht het noodzake lijk, dat het havenschap de zorg krijgt voor de aanleg, het onderhoud en de uitbreiding der havens; anders zou hier de doelmatig heid weer in 't gedrang kunnen komen. Over de particuliere havens zal het haven schap slechts toezicht dienen uit te oefenen. De Havenraad. Aan het hoofd van het havenschap zal _-n Havenraad moeten staan; aldus het rapport De bestuursinrichting van het ha venschap sluit zich zooveel mogelijk aan bij die van provincie, gemeente en waterschap. Alleen, van een rechtstreeksch kiesrecht der I inwoners zal moeilijk sprake kunnen zijn. Daarom stelt de Commissie voor om de Ha- renraac! te doen bestaan uit 20 leden, bene- véns een door de Kroon te benoemen voor zitter. Deze twintig leden zouden benoemd moeten worden als volgt: 6 door de Raad •an Rotterdam, 2 door Dordrecht, één door resp. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, 3 door Gedep. Staten (van wie minstens twee uit de andere gemeenten), 4 door de K. v. K. te Rotterdam, één door die te Dor drecht en één door die voor de Beneden Maas. Het Havenbestuur, bestaande uit vier per sonen, gekozen uit en door de Havenraad, •ormt met den Voorzitter het dagelijksch bestuur. rt vierde hoofdstuk van het rapport handelt over de bevoegdheden van het Havenschap. Deze bevoegdheden en verplichtingen zullen eensdeels de huishou ding van het havenschap betreffen, de au tonomie; anderzijds de medewerking aan de invoering van regelingen van hooger gezag, zijn zelfsbestuurstaak. Zoo zal, om een voorbeeld te noemen, het Havenschap gekend moeten worden in de uitbreidingsplannen der gemeenten. Tenslotte spreekt het vijfde hoofdstuk over de financioele regeling. Reeds wezen we er op, hoe Mr. Lichte nauer voor de noodige becijferingen zorgde. De moeilijkheid hierbij was, dat de ver schillende gemeenten, behoudens Dordrecht, geen afzonderlijke commercieel opgezette hoekhoudingen voor de havens hebben, Daarom zal geschat moeten worden, wat aan de haven ten koste is en jaarlijks wordt gelegd, en hoeveel het rendement bedraagt. Op grond van de cijfers valt aan te ne men, dat bijv. Rotterdam gedurende de laatste tien jaar f 6.150.000 winst per jaar maakte; dit bedrag zou, verminderd met een afschrijvingspercentage aan Rotterdam uitgekeerd moeten worden gedurende het eerste jaar; doch voorts volgens een regel matig afloopende schaal, zoodat nu 30 jaar de uitkeering nihil geworden is. Dit laatste zou zijn grond vinden in het feit, dat de rationalisatie der havens gemeenten gaandeweg indirecte voordeelen zal bieden. De Commissie, welke verder verwijst naar „BARTIMEUS" IN 1931 EEN IN ALLE OPZICHTEN BEVREDIGEND JAAR DE BIJEENKOMST TE ZEIST Te Zeist, de zetel van haar school eu inter naat, heelt de Chr. Ver. ter verzorging van blinde kinderen in Nederland haar 17e al- emeene jaarvergadering gehouden ouder presidium van haar voorzitter, ds. J. Vonk an Maassluis. In zijn openingswoord ge waagde deze ervan, hce verrassend het af- geloopën jaar is gebleken voor dit blinden- gesticht Werd algemeen gevreesd, dat er teruggang zou plaats vinden, zulks in ver band met de economische omstandigheden, de financiën verkeeren nog in een zeer be- redigenden toestand, terwijl wat de arbeid zeiven aangaat er nog een vermeerdering viel te eonstateeren zoowel van gewone leer lingen als internisten. Aan het einde van het jaar 1931 bedroeg het leerlingenaantal 60, zoodat er tot uitbreiding van de school besloten moest worden. Spr. bracht ook dank aan de propagandiste van „Bartimeüs", mej. v. d. Wer f, die gedurende den tijd, dat zij voor deze stichting arbeidt niet min der dan 30.000 wist bijeen te brengen. Verslag Secretaris. Door ds. J. D. W i e 1 e n g a, van Franeker, werd daarop het jaarverslag uitgebracht, waaruit wij noteerden, dat in het afgeloopen jaar het koperen jubileum der stichting werd gevierd. Werd «.r aanvankelijk met slechts een negental leerlingen begonnen, hoe aan zienlijk heeft dit zich uitgebreid, zoodat men thans zelfs moet overgaan tot het aanstellen •an een vijfden leerkracht. Internaats-uit- breiding is nog niet mogelijk, echter wel uit breiding van de school, waartoe men ook kon besluiten, dank zij het destijds gestichte uitbreidingsfonds. Voor internaats-uitbouw zou men f 25.000 behoeven, ter verkrijging waarvan men thans een beroep doet op Christelijk Nederland. Het verslag memoreerde verder, dat aan het hoofd der school, den heer G. A. Aldus, ziekte-verlof moest worden toegestaan. Zijn functie werd tijdelijk overgenomen door den heer J. Laansma. Dank werd verder gebracht aan de Tuin- en Huishouding-com missie voor uitgebrachte adviezen, en aan de ZekerTfiesdicHee^nbaal, maar dan ECHTE FRIESCHE I HEEREN-BAAI ROFFELRÏÏMEN, Eet smakelijk Verslag Penningmeester. De lieer A. Oosterwijk, van Den Haag, bracht het financieel verslag uit. De school- exploitatie toonde een nadeelig saldo van 5929.30. De exploitatie van het Internaat sloot in ontvangöt en uitgaaf 2S.853.47 met een na deelig saldo van 6142.84. De Balans van de Vereeniging sloot in ontvangst en uitgaaf met IIG.613.301/^. De Verlies- en Winstrekening wijst oun. aan aan ontvangsten: contributie 11.725.11, giften en legaten 39C1.45, collecten 5183.92y2, busjes 223.74y2 en Bazaar 850. Afgeschreven werd op gebouwen 3 pet.; op inventaris 5 pet; op leermiddelen 10 pet.; op bibliotheekinventaris 3 pet. t reserve fonds werd gebracht op 10.891.64; het uitbreidingsfonds op 9000 en het Pensioenfonds op 3640.30. Na voorlezing van een verklaring va deskundigen, de heeren S. J a n s e n s en M. Koek uit Den Haag. omtrent de gevoerde boekhouding en het beheer, dat ten zeerste werd geroemd, werd het financieel verslag aangenomen en de penningmeester gedechar- Vermelden wij ten besluite nog, dat ds. J. H. Donner, van Broek op Langendijk, bij acclamatie als bestuurslid werd herkozen. Een openbare les vormde het einde v dezen Bartimeüs-dag. het wetsontwerp en de becijferingen, is over tuigd, dat door deze nieuwe vorm van sa menwerking, welke op zakelijke gronden een over een aantal eenheden verdeeld be lang onder één groote organisatie samen voegt, de belangen der betrokken gemeenten in de eerste plaats en daardoor het geheele landsbelang, gediend zullen zijn. DE GROOTE BAAS HULP GEVRAAGD AAN HET N.V.V. Woensdagavond nog, zoo lazen we in de roode pers, heeft de plaatselijke raad van de S.D.A.P. te Gouda met den bestuurders- bornd vergaderd, en daar is het besluit ge nomen om met spoed het N.V.V. te verzoe ken een hoofdbestuurder te laten overko men, onder wiens leiding men 'n actie voor het instellen van een nauwkeurig justitieel onderzoek naar de feiten zooals zij gebeurd zijn. wil voeren. In deze vergadering is. zonder daarmee op het komende onderzoek vooruit te loopen reeds uitdrukkelijk vastgesteld, dat men van meening is, het optreden van de politie veel tactischer had kunnen zijn geweest". Natuurlijk, als er dooden en gewonden vallen, dan heeft de politie het gedaan. Hot optreden der roode organisatoren en agita toren is altijd taktisch! Enfin, de rechter van het N.V.V. komt! iinwezig was het skelet van Jeremy lienthem. een der stichter* van de bondensche Universiteit. Dr. Allen Mayer, de rector-magniflcue. sprak het skelet ln bewonderende bewoor ding-en toe. Dank de groei der evolutie (N evelvlekontw ikkeling) Wast de wijsheid wel met name In der hooggeleerden kring. We tenschappelijk onhoudbaar Is het bijgeloof nog niet, Daarom is voor amuletjes Nog een uitgebreid debiet; Daarom laat A. zich verasschen, En wacht B. zich wel ervoor Dat hij niet op Vrijdag 13 Gaat onder een ladder door; Daarom houdt men zich, angstvallig Aan 't waanzinnigst element Dat de een of andre gek zet In tin laatste testament. Licht heb je het ook gelezen In een Vrijdagavondblad, Dat bij een geleerd dineetje Een skelet aan tafel zat; 't Was het aangekleed geraamte Van een Britsche onderdaan, Die voor een der hoogescholen Levend heel veel had gedaan. Zeg toch niet, dat ze niet wijs zijn, Lui, die naar het testament Handelen van zoo'n goedgeefsche Al tot stof vergane vent! Het was wijs en wetenschaplijk! Lieve mensch, je weet maar nooit Hoe de geest van zulke beenen Roet in 't levenseten strooit! (Nadruk verboden.) LEO LENS. OPRUIMING VAN KROT WONINGEN EEN LEEFTIJDSGRENS VOOR STEUNVERLEENING. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gericht in verband met het verleenen van steun aan particulieren inzake de op ruiming van krotwoningen. In verband met te dien opzichte aangegane verplichtingen en de aflossing daarvan acht de minister het gewenscht te bepalen, dat daarvoor personen boven de vijftig jaar niet meer in aanmerking zullen komen. d! daj ster-lezi n Vrijd ER moet kol die 2 de Ju EK! :antl PFING. ELENGA* 3. GEWERF1 Aan den nieuwbouw van de Gemeentelijke Telefooncentrale te Rotterdam worden nu ook de voormalige Vleeschhal en het oude telefoonkantoor - toegevoegd. tCamsay Mac Donald koopt zijn Alexandra-roosje ten bate van de Engélsche hospitalen In den Wieringermeerpolder; zware tractors op -rupeivielen trekken de kleine maaimachines door het hooiland; rusteloos teekenen zij hun kale banen over de wijde vlakte, die aan een Russische steppe doet denken. enstei week lebied -'A-i V In de Rotterdamsche haven arriveerde de eerste helft 'van het in tweeën gebroken Engélsche s.s. Nur- turetondat door. de Rotterdamsche Droogdok maatschappij zal worden hersteld. De motor- en bijwagens, die op het baanvak Amsterdam-Purmerend zullen loopen, werden over de Ringvaart van Halfweg naar Amsterdam vervoerd. Het transport op weg naar de hoofdstad. Felle brand te Rosmalen. De ruïne van drie woningen, die in korten tijd een prooi der vlammen werden. Koning Albert, die incognito Engeland bezoekt, op jat ochtendwandeling, -

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5