|liruiur geihsrtjt (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. HET COLLEGTEVRAAGSTUK BINNENLAND. Gemengd Nieuws. V. HOUTHANDEL Ï.H.J, VAN SCHIJNDEL Cf ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) per week 0.25 Voor het Buitenland bij Wekelijk* sche zending6.— Bij dagelijksche zending7 Alles bij vooruitbetalinb Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk yerkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3681 ZATERDAG 11 JUNI 1932 AOVSBTEHZIEN Van 1 tot B regels.., van 1—6 regels ««.....imum. 2^0 Elke regel meer 0.45 By contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Wie zich heden abonneert op ons blad, ontvangt de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS. Zich op te geven aan de agenten of aan DE ADMINISTRATIE Oil nummer bestaat uit DRIE bladen Geen overeenstemming tusschen Raad van State en Kroon De kwestie, welke weg moet worden ingeslagen met betrekking tot het col- lectevraagstuk, is nu niet zoo heel ge makkelijk te beantwoorden. Niet ge makkelijk, omdat de zaak uit verschil lend oogpunt kan worden beschouwd. De burgerjj constateert een steeds vermeerderend aantal inzamelingen, die door de veelvuldigheid en het optreden der collectanten vaak overlast bezorgen. De plaatselijke besturen zien zich ge steld voor de moeilijkheid om de solidi teit en de bona fides te beoordeelen van de instellingen, die een collecte begee- ren te houden, terwijl zij zich voorts veelal bezwaard achten belangrijke of fers te vergen van de inwoners, die in dezen crisistijd toch reeds drukkende financieele lasten te dragen hebben. En de rechtspraak der Kroon geeft ten aanzien van het toestaan van collecten beslissingen, die volledig bestrijden wat voor enkele jaren nog als het hoogste recht gold. Zoo zou men kunnen spre ken van een crisis van het collecte- vraagstuk. Bij het maken van enkele kantteeke- ningen over deze kwestie willen we als uitgangspunt kiezen een Koninklijk Be sluit van 12 Februari (Stbl. No.■•54), waarbij zich aansloten een tweetal Ko ninklijke Besluiten van 7 Maart dezes jaars (Staatsblad Nos. 77 en 78). In het eerste geval had „De Zonne^ straal", een Nederlandsche vereer.iging tot het oprichten van arbeiderskolonies voor tuberculoselij ders, gevestigd te 's-Gravenhage, aan Burgemeester en Wethouders der gemeente Roosendaal en Nispen toestemming gevraagd voor het houden eener collecte m die gemeen te ten bate der vereeniging, een aan vrage, waarop afwijzend werd beschikt. B. en W. waren van oordeel, dat ten ge volge van de groote werkloosheid, wel ke bijzondere maatregelen tot leniging van den nood van Rijk, provincie en ge meente vordert, de plaatselijke instel lingen van weldadigheid voortdurend een beroep moeten doen op de liefdadig heid der ingezetenen en dat het in strijd zou zijn met de belangen dier instellin gen en met die van de gemeente, indien werd toegelaten, dat op de liefdadigheid der ingezetenen bovendien een beroep werd gedaan door een vereeniging, wel ker werkzaamheid zij voor de gemeente van weinig beteekenis achtten. De afwijzende beschikking van Roo- sendaals vroede vaderen kwam dus in het kort hierop neer: in de eerste plaats krijgt de burgerij, die in dezen tijd toch al zooveel heeft op te brengen voor ar menzorg en werkloosheidsbestrijding, van het goede (de collecten) te veel; in de tweede plaats is „De Zonnestraal een vereeniging, die te Roosendaal vr\j wel vreemd is en elders werkt. Beide voorzeker ernstige motieven, waaraan op zichzelf geen waarde kan worden ontzegd. In de beide andere Koninklijke Be sluiten van 7 Maart zijn de gemeenten Eindhoven en Maastricht in het geding en is het wederom „De Zonnestraal' aan welke vereeniging toestemming tot een collecte werd onthouden. En in bei de gevallen op vrijwel dezelfde gronden die ten vorigen jare van de zijde van het gemeentebestuur van Roosendaal en Nispen werden aangevoerd. Merkwaardig is waarom zal straks blijken dat de Kroon in het algemeen een ruime weigeringsbevcegdheid voor het dagelijksch bestuur aanvaardt en in casu de beslissingen juist acht, wijl in verband met de ongunstige oecono- mische toestand in de betrokken ge meenten de plaatselijke instellingen van weldadigheid nadeel zouden hebben on dervonden van inwilliging van het ver zoek. Deze Koninklijke Besluiten moesten intussc.hen alle den steun van de Afdee- ling voor de geschillen van bestuur uit den Raad van State missen. De motie- .yen, die de Afdeeling hebben geleid tot haar afwijkende adviezen, zijn belang rijk genoeg om te vermelden. Uitgesproken wordt, dat richtsnoer behoort te zijn het algemeen belang, zooals dat in de Armenwet erkenning vindt. Voorts wordt opgemerkt, dat de Armenwet als beginsel huldigt gelijke- lijke vrijheid in de uitoefening van haar taak voor alle instellingen van welda digheid zonder onderscheid, en dat daarmee niet in overeenstemming is het weigeren van toestemming voor een door een instelling van weldadigheid voorgenomen collecte om beweegrede nen, ontleend aan de belangen van ;re instellingen van weldadigheid, aan welke B. en W. voorrang meenen te moeten toekennen, in casu van plaat- lijke instellingen van weldadigheid. Wat is uu het eigenaardige van deze motiveering? Dat ze geheel overeenstemt met de gronden en de conclusies, waartoe de Kroon kwam en ziehier het merk waardige, waarop wij straks doel Jen bij haar beslissingen, voordal de wijzi ging in de Armenwet van 22 Juni 1929 (Stbl. No. 326) was tot stand gekomen. Men vergelijke bjjv. de Koninklijke Be sluiten van 24 October 1928, Nos. 45 en 49, ten aanzien van beslissingen van de gemeentebesturen van Maastricht en Breda. De vraag is gewettigd, of voor deze verandering van gevoelen bij de Kroon genoegzame grond bestaat. Daarvoor is een vergelijking tusschen artikel 15 oud en nieuw van de Armenwet v&n betee kenis. Voorheen was de toestand aldus, dat men van een voorgenomen inzameling ten behoeve van een instelling van wel dadigheid kennis gaf aan Burgemeester en Wethouders, die dan de gelegenheid en bevoegdheid hadden, de collecte te stuiten. Maakten zij hiervan geen ge bruik, dan ging de inzameling op het aangekondigde tijdstip door. De gewijzigde redactie schrijft voor, it men voor een te houden collecte toestemming vraagt aan B. en W., zoo dat men de inzameling niet eerder aan vangt dan nadat de gevraagde bewilli ging is verleend. De kwestie is, dat de Kroon uit dit begrip „toestemming vragen" afleidt, dat de gemeentebesturen bij het weren van collecten zich krachtiger kunnen doen gelden dan voorheen en aan de eene inzameling voorrang boven de an dere kunnen toekennen. Wel mochten ook vroeger collecten worden gestuit om redenen, ontleend aan openbare orde, betrouwbaarheid en soliditeit, maar deze bevoegdheid zou sinds de wijziging van het artikel belangrijk zijn uitgebreid. Hoe over deze beschouwing te oor- deelen? Een feit is, dat de geschiedenis der wetswijziging met geen enkel woord melding maakt van eenig bedoelen, om de collecten sterker aan banden te leg gen. Hoewel anderzijds moet erkend, dat het begrip „toestemming vragen" op zichzelf niet uitsluit, dat daarbij over zeer ruime weigeringsbevoegdheden wordt beschikt. Doch de vroegere stui- tingsprocedure verdraagt zich met zuik een ruime discrimineerende bevoegd heid evenzeer. Dat intusschen het gewijzigde stand punt der Kroon den gemeenten nog geen vrijbrief geeft om maar lukraak collecten te weren, leert een recent' Koninklijke beslissing van 2 Mei 1932 No. 3, die strekte ter vernietiging van een besluit van Burgemeester en Wet houders van Harderwijk, waarbij al weer de „Zonnestraal" in. het geding was. De Kroon was van oordeel, dat het gemeentebestuur bij zijn weigering tot het houden eener openbare inzameling niet aannemelijk had gemaakt, dat de plaatselijke instellingen van weldadi- heid in de gemeente Harderwijk door een toestemming voor de gevraagde col lecte nadeel zouden ondervinden. Met een simpel beroep op dergelijke gevol gen zal men dus niet kunnen volstaan. Voor wie prijs stelt op rechtszeker heid, móet deze laatste Koninklijke Be slissing welkom zijn. Zij zal bevorde ren, dat het bevoegde gezag zich vol doende rekenschap geeft van de feiten en zijn besluiten behoorlijk motiveert. Maar al stemt deze beslissing tot bliidschap, er zal nog voldoende ruimte blijven om voor de eene instelling een privilege te scheppen boven de andere en om bepaalde vereenigingen te w< ren. Deze mogelijkheid werd uitgeslo ten door het vroegere standpunt der Kroon, dat thans nog de zienswijze is van de Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur van den Raad van State. We geven toe, dat de veelheid van collecten overlast kan veroorzaken aan de burgerij. Maar ernstiger dan dit be zwaar rekenen wij het toestemming verleenen bij keuze, dat in handen van een onevenwichtig gemeentebestuur tot partijdigheid kan leiden en het rechts gevoel krenkt. Dat deze vrees niet denkbeeldig is, leert ons het geval van den dorpspotentaat uit het Noorden, die enkele jaren geleden toestemming weigerde tot het houden van een col lecte, die niet op de Armenwet steunt: de Unie-collecte. Met vrijheid van collecteeren, ge- honden aan zekere eischen van open bare orde en betrouwbaarheid, durven wij het nog steeds aan. Laat het oor deel omtrent de vraag, welke inzame ling dient .te worden gesteund, staan aan de burgerij- Dan zullen de ingeze tenen door hun weigering om te geven spoedig genoeg uitmaken, voor welke doeleinden zonder nadeel een collecte kan worden aangevraagd. QFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS Bij. Kon. Besluit is aan J D. Jen sema, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Stedum. RIJKSKRANKZINNIGENGESTICHT Bij Kon. besluit is, voor onbepaalden tijd, benoemd tot geneeskundige bij het Rijks krankzinnigengesticht te Woensel J. P. Braat, CONSULAIRE DIENST Bij Kon. besluit is de-heer F. A. P e 11 e r s- s o n benoemd tot vice-consul der Nederlan den te Lulea, buiten bezwaar van 's lands schatkist. Aan den heer Pettersson moet in de Duitsche of Engelsche. taal worden ge schreven. Het ressort van het vice-consulaat strekt zich uit over het district Norrbottens- lau. WERING COLORADO-KEVER MEMORIE VAN ANTWOORD In de "Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer inzake het wetsontwerp tot we ring van den C.olorado-kever bij in- en door voer van aardappelen en versche groenten zegt de Regeering. dat zij principieel den door Frankrijk getroffen „mesure oe reci- procité", welke eigenlijk een represaille maatregel is, onjuist acht De Nederlandsche regeeringheeft niet nagelaten zulks onder de aandacht der Fransche regeering te brengen. Aangenomen mag worden dat de intrekking van het in voerverbod, voor zoover dit betrof planten, bollen, knollen en wortelstokken afkomstig uit Nederland met ingang van 11 Mei j.l. daarvan het voorloopige resultaat is. De in voer van versche groenten en consumptie aardappelen uit ons land is echter in Frankrijk nog steeds verboden. De regeering blijft bij de Fransche regee ring aandringen om ook voor deze produc ten het invoerverbod op te heffen. Óp 6 Juni en volgende dagen worden op uitnoodiging der Fransche regeering te Parijs besprekin gen gehouden betreffende het Colorado- kevervraagstuk in zijn vollen omvang. EEN STATENJUBILEUM DE BROER VAN COLIJN JUBILEERT -Amstel en lid der Prov. Staten van Noord-Holland nad daar het woord gevoerd. En du< »chreven: de heer Tol ij n spra k volgt. Maar een mor iet zei: Weineen, ar moet staan: de broer van Colij: sprak als /olgt: In de Kamer pre cies hetzelfde. heer Colijn was minister en burgemeester Colijn was kamerlid en dus was het woord wel eens aan „den heer Colijn". Maar een grappend kamerlid verbeterde de woorden yan den Voorzitter en zei: Neen, het woord is aan den broer van den heer Colijn. Zoo gaat het, als men een groote broer heeft- Dan komt men in 'e schaduw te staan Zelfö ook al is men burgemeester van Bos koop en roert men zich dapper bij commu ni6tische relletjes: ja, zelfs al is men burge meester van Nieuw er-Amstel, oud-lid dei- Tweede Kamer èn25 jaar lid der Prov. Staten van Noord-HoHand. Men brengt het n.et verder dan: „de broer van Colijn". Hoe het zij, de heer A. Colijn mag er wezen, wie een staat van dienst heeft, als hij, kan genoemd worden: vooral als het werk met zoo groote trouw is verricht; zij het dan zonder ophef en in alle bescheidenheid. Zoo diende hij 25 jaren de antirev. partij in demoeilijke, immers overwegend vrij zinnige Staten van Noord-Holland. Naast hem stonden in vroeger jaren mannen van gezag en groote bekwaamheid: Mr Fabiue en Mr Heemskerk; maar Je heer Colijn nam ook zijn deel voer zijn rekening, vooral wegenverbetering, en toonde zich vooral actief n de bevordering der samenwerking tusschen de protestantsch recht6che staten leden. Hij was en is dan ook voorzitter der antirev. fractie. Maandag herdenkt de heer Colijn het feit, dat hij voor 25 jaar voor eerst gekozen werd tegenover den liberalen candidaat in bet district Haarlemmermeer: en dit is een zeldzaam jubileum omdat slecht6 twee lo den dezer Staten zulk een lange 6taat van die hebben. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM WEESINRICHTING NEERBOSCH Voornaamste Nieuws. VAANDELUITREIKING TE EDE Rede van den Minister Op het terrein Langenberg te Ede zijn he denmorgen onder groote belangstelling, zoo wel van militaire als van burgerlijke auto riteiten door den Minister van Defensie, veertien Koninklijk erkende vaandels in dienst gesteld van de Landstormcorpsen. Op en bij de tribune, die op het terrein as opgericht, merkten wij o.m. op de leden van de Nationale Lanstormcommissie, L. F. Duymaer van Twist, J. R. Snoeck Henke- mans, Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, A. N. Fleskens, Res. Luitenant Generaal J. H. Borel, inspecteur van der. Vrijwilligen Landstorm en G. F. Boulogne; den comman dant van het veldleger luitenant Generaal Jhr. W. Röell; den chef van den Generalen Staf luitenant Generaal H. A. Seyffardt; den Commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland mr. S. Baron van Heemstra; Mr Dr. C. C. Baron Creutz. burgemeester van Ede; Garnizoenscommandant van Ede, kolo nel H. Zeeman, verschillende leden van de Legercommissïe, onderscheiden leden van de Tweede Kamer en andere militaire en bur gerlijke autoriteiten. Toen de Minister van Defensie M. Dr. L. N. Deckers, he* terrein betrad, vergezeld van zijn adjudant den eersten luitenant der hu- i P. M. H. Tielens, heeft hij een groet gebracht aan de vijf erkende en reeds vroe- in dienst gestelde vaandels, waarna de Minister de troepen inspecteerde. Hierna werd tot de plechtigheid overgegaan. De adjudant van den Minister las hierna onder groote stilte het Koninklijk Besluit voor, waarbij de vaandels der veer tien Landstormcorpsen Koninklijk erkend worden, en gelijk gesteld met de vaandels en standaarden van het leger. Dan overhandigde de Minister daarin bij gestaan door den inspecteur van den Land storm generaal Borel aan ieder der Korps commandanten het vaandel. Minister Deckers sprak vervolgens een rede uit, waarin hij de corpsen geluk wenschte met dc nieuwe vaandels. Het voeren van het er kende vaandel, aldus de Minister, wordt door U terecht beschouwd, en gewaardeerd als een onderscheiding, een béwijs te meer dat de corpsen door de Overheid opgeroepen in werkelijken dienst, deel uitmaken van de Nederlandsche weermacht. Met eerbied hebt ge de vaandels ontvangen, met eerbied zult ge hen medevoeren. Het vaandel is het zinnebeeld van de trouw aan het gegeven woord, aan het wettig gezag, aan den ge boortegrond, aan de landaird, taal en zeden. Maar het vaandel is ook het zinnebeeld van de offervaardigheid, immers het zal levendig houden die bereidheid om het-eigen belang niet te dienen ten koste van anderer recht om het ondergeschikt te maken aan het algemeen welzijn. Met een „Leve" de Koningin", dat spontaan werd overgenomen, beëindigde de minister zijn toespraak. De vaandels traden bij de detachementen in, waarop de troepen de geweren presen teerden. Het muziekcorps speelde het Wil helmus. De te Ede aanwezige troepen hebben ten slotte voor de Landstormdetachemeiiten en de vaandels gedefileerd, waarna met een korte rondgang de plechtigheid gesloten werd. Nader meldt men ons: De minister van Defensie heeft tijdens de parade mededeehng gedaan van de volgende verleende Koninklijke on dsrch ei dingen: reserve-kolonel J. E. L. Haenekoer te Maas tricht, officier in de orde van Oranje-Nas- sau; reserve-majoor K- L. GcheH te Amster dam; ridder im de orde van Omnie-Nassau. verlof-sergeant D S. Algra te Tijnje (Fr.) zilvpren medaille orde van Oranje Nassau; dienstplichtige soldaat C. v. d. Langenberg te Boxtel bronzen medaille orde vam Oranje- Nassau. JAARVERSLAG OVER 1931 In de Weesinrichting te Neerbosch heeft gisteren de algemeene jaarlijksche ledenverga dering plaats gehad, onder presidium van den vice-voorzitter, Ds. B. ten Kate van Velp. Het jaarverslag van den secretaris, Ds. K 1 u i n, directeur van Neerbosch, vermeldde, dat er aan het einde van het verslagjaar 449 kinderen op de Stichting waren, tegen 454 aan het begin des jaars. Aan de oud-pupillen wer den regelmatig bezoeken gebracht. In 1931 werden oud-weezenvereenigingen opgericht te Rotterdam en Amsterdam; in den Haag en Utrecht waren ze toen in voorberei- Van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht uit werd een gezamenlijke tocht naar Neerbosch ondernomen. Het samenzijn slaagde zoo goed, dat in overleg met bestuur en direc tie werd besloten jaarlijks zulk een Oud- ■eezendag, liefst op Hemelvaartsdag, te orga- niseeren. De lagere school van de inrichting had 181 leerlingen. Haar bewaarschool werd door 32 kinderen bezocht. In het ziekenhuis van de inrichting werden volgens verslag van haar geneeskundige 249 kinderen opgenomen met 4862 verpleegdagen 3 sterfgevallen kwamen voor. Poliklinisch werden 989 patiënten behandeld voor grootere en kleinere chirurgische ingrepen. Hoewel het aantal verpleegdaggn dit jaar hoog is, in ver gelijking met 1930 (toen 168 patiënten met 3216 verpleegdagenviel over den algemeenen gezondheidstoestand niet te klagen. Volgens het verslag van den penning meester, den heer D. J. H a s p e Is van, Nij megen, bedroegen de uitgaven f 237,516 en de ontvangsten f 198.475, zoodat er een nadeelig saldo is van f 39.041, waarvan waarschijnlijk een gedeelte door regeeringssubsidie zal wor den gedekt. By de bestuursverkiezing werden herbe noemd Ds. Posthumus Meüjes, Rotterdam, Mr. C. de Roon Swaan, Velp (G.), Ir. G. van Sprang, Nijmegen en benoemd (vacature- Koyards van ScEerpenzeel, overl.) Mr. B. F. Verveen, Rotterdam en (vacature-P. J. Brunt, Woerden, die bedankte), de heer H. H. ten Cate, Eibergen. Nadat Ds. Kluin een causerie had gehou den over „De toekomst van Neerbosch", werd de vergadering door Dr. Co en raad, van Beek, met gebed gesloten. Men vereenigde zich hierop aan een koffie tafel, waarbij een kinderkoor voor zang zorg de, en bezichtigde later gemeenschappelijk de inrichting. GRIJPT DE REGEERING IN? AMSTERDAM MOET BEZUINIGEN Naar het „Volk" verneemt, heeft de Re geering in den loop van de vorige week per brief aan het gemeentebestuur te kennen go- geven. dat naar haar meening op de begrooting van de hoofdstad zeer belang rijke bezuinigingen moeten worden aange bracht. Welk bedrag aan bezuinigingen ten slotte door de regeering zal worden geeischt en welke gevolgen dit regeeringsingrijpen zal hebben, kan niet worden meegedeeld, daar de onderhandelingen tusschen de regeering en Amsterdam nog gaande zijn. BEZUINIGING ONNOOD1G De oppervlakkige optimisten zien altijd weer kans om elke bezuiniging als over bodig af te wijzen. Zoo is het School blad het orgaan van het Ned. Onderwij zers Genootschap tegen het ontwerp-Terp- stra en tegen elke bezuiniging; want: „De Rijksmiddelen hebben over April 1932 35.4 millioen opgebracht. Het twaalfde !eel der raming is 34.3 millioen. F.r is dus in April zes ton meer in 's Rijks kas gekomen dan waarop geraamd was. Voor de eerste vier maanden is daardoor, al waren aanvankeiijk de inkomsten bene den de raming gebleven, de toestand zoo, dat in die vier maanden 's Rijks inkomston toch nog IV- ton boven het derde deel der raming over 1932 zijn uitgegaan. We gaan dus weer de goede kant uit. F.r wordt meer ontvangen dan waarop gere kend was. Ons dunkt: verdere bezuinigingen zou men nu toch wel even in petto kunnen houden". We gaan weer de goede kant uit!!? Schreef een schoolkind dit domme DEN HAAG LOONEN H.T.M.-PERSONEEL In de gehouden bijeenkomst van den Perso- neelraad der H. T M. is het voorstel van den Raad van Beheer om de pensioenbijdrage van 5 tot 8^ pet. te verboogen door de personeel- vertegenwoordigers afgewezen. Gewezen werd van de zijde van het perso neel op de hooge bedragen aan rente en af lossing, die op het bedrijf drukken. De gemeente moet het tekort maar dragen, om dat vroeger behoorlijke winsten zijn genoten. Aan den Raad van Beheer werd verzocht het voorstel terug te nemen en in ieder geval voorloopig niet in behandeling te nemen. DE ONGEREGELDHEDEN TE BOSKOOP Men meldt ons uit Boskoop: Donderdag den geheelen dag is het rustig geweest. De straten hebben haar gewoon aanzien weder herkregen. Door de militaire politie, rijksveldwacht, alsmede marechaussee wordt geregeld ge surveilleerd. Het huis van den burgemeester wordt dag en nacht bewaakt door de politie, die thans 2-4 man sterk is. Zooals gezegd, het was Donderdag den geheelen dag rustig. Wel gingen er praatjes, die zelfs een sterken vorm aannamen, dal wederom personen met minder goede bedoe lingen op weg waren naar Boskoop, doch gelukkig is dat bij een praatje gebleven. Vrijdagmorgen werden er in het dorp pamfletten verspreid, waarin de arbeiders namens het N.A.S. en L.W.C. worden aange spoord op massaal verzet tegen de regee ring. Het is anders wel treurig, dat in ons anders zoo stille dorp de strijd uitgestreden zal moeten worden, want dat wij aan den vooravond staan van nog ernstiger gebeur tenissen met de hulp van vreemde elemen ten, staat wel vast De arrestatie van den communist Van der Laan uit deze gemeente is het begin geweest Het zal wel noodig zijn hier zeer geruï- men tijd een flinke politiemacht te station- neeren, want ons politiekorps telt, met den rijksveldwachter, slechts 3 man. DE GUMMISTOK VAN DE MARECHAUSSEE. Naar „De Maasbode" verneemt, is bij het wapen der marechaussée een traangas gummistok ingevoerd, te gebruiken bij rel letjes en dergelijke. Het wapen is een ge wone gummistok, doch in het handvat he vindt zich een kleine loop met een traan gaspatroon, welke wordt afgeschoten door middel van een veer met een naald. INBRAAK. Te Mont.foort is 's nachts ingebroken in villa „Maria" aan den Hofdijk, bewoond door De Goeij. Alle kasten waven overhoop gehaald. Uit een kistje is f 19.75 gestolen. Een beurs inhoudende f 6 is eveneens ge stolen. (Blz. 1) Vaandeluitreiking van de Bijz. Vrij willigs Landstorm te Ede. Jaarvergadering Weesinrichting Neerboscli De ongeregeldheden te Boskoop. (Blz. 2) Landbouwpolitiek in Sovjet-Rusland. De voorgenomen leening aan Oostenrijk. Dreigende crisis in het kabinet-Herriot. (blz. 3.) De Tweede Kamer heeft de behandeling (Blz. 5) Een belangrijk geschrift over een Ontwerp Havenschap, (Blz. 8) Een excursie naar het mooie Doorn en omstreken. Ons ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.ï Overdenking: „Dan zal hij vloeken". Van Jezus en de ware ruste, vers van Jan Luiken. Letterkundige kroniek, door A. Wape- Het verhaal van deze week: Lena's trouw, door Zuster Sonja. Van Bonte Dingen: G. K. A. Nonhebei over „de slanke lijn". Uit de geschiedenis van de auto. In aanraking met Communisten, door Ds. G. B. Westenburg. Jeugdrubriek. Uitslag van de tweede groote prijsvraag Meer dan duizend oplossingen zijn binnengekomen. Kleuterkrantje. HUNEBED TE HOOGEVEEN GEVONDEN Op een bouwterrein aan de Van Echten» straat te Hoogeveen werd Donderdag doof arbeiders een dikke steen aangetroffen. Bij het verdere graafwerk bleek men met een hunebed te doen te hebben, dat geheel uit Noorsch graniet bestaat De burgemeester werd gewaarschuwd, die zich onmiddellijk in verbinding stelde mei de Rijksgeoloog dr. Van Giffen, die toezeg ging deed een nader onderzoek in te zullen stellen. EEN BOSCHBRANDSTICHTER. Te Drunen (N.-Br.) hebben den laatsten tijd herhaaldelijk groote bosch- en heide branden plaats gehad, welke veel schade hebben veroorzaakt. Thans is de zoon van den landbouwer S., die eenigen tijd in een krankzinnigengesticht heeft doorgebracht, op heeterdaad betrapt en aangehouden. COMMUNISTISCHE HERRIE IN EEN GEMEENTERAAD. De gemeente Finsterwolde (Gr.) heeft een Raad, waarvan de meerderheid uit commu nisten besrtaat. Deze week vroeg bij de be- handeling van een ingekomen stuk een der communisten het woord over een ander onderwerp. Toen hem werd duidelijk ge maakt, dat hij buiten de orde was, ging de man als een wilde te keer. In koor met twee zijner partijgenooten ving nu een schreeuw partij aan van je welste. De voorzitter, die eerst getracht had met goede woorden het geschreeuw te onderdrukken, zag zich ten slotle genoodzaakt den communisten te ge lasten zich te verwijderen. Twee hunner voldeden hieraan, doch de derde voelde daar niets voor. De inmiddels gearriveerde po litie had moeite om hein in bedwang te krijgen, doch eindelijk gelukte het haar den man buiten de zaal te zetten. DODDELIJK AUTO-ONGELUK. In het R. K. ziekenhuis te Venlo is over leden de 48-jarige landbouwer Jacobs uit Kessel (L.). die Donderdagavond aldaar bij het oversteken van den w'eg was overreden door een auto van den geneesheer-directeur van het sanatorium aldaar. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Te De Meern is in de pastorie der Ned. Herv. Gemeente ingebr 'ken. De dader is binnengekomen door het W C. raampje. Gelukkig werd men wakker, en nam de indringer de vlucht BRANDSTICHTING. De rechtbank to Assen veroordeel e Tieme Pool, arbeider te Amsterdamse!ie- veld, thans gedetineerd, die aldaar zijn wo ning in brand heeft gestoken, terwijl hij wist dat zijn vrouw z.< k to bed lac. tot en jaar ge\anccnisstraf. De ua- I jaar en 6 maanden. 00°"7EEDIJK No. 228, R'DAM ZAGCRIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1