I BINNENLAND. •<ckattigeinzending op de hondententoonstella te Londen. De toren der St. Dominicuskerk te Nijmegen werd vorige week door brand beschadigd. Te Den Bosch congresseerde dt N.-tJrab. Trov. Brunüwi ttOJiu}, waarbij de gemeentebrandweer een demonstratie gaf op de Veemarkt. ff, ,1* der middelbare schalen, die jaarlijks t De zeilwedstrijden voor De Oceaanvhegster Amelia Dar nart baar, echtgenoot te Parijs, iM trokken weer veel belangstelling. Benige deelnemersdie wachten op het start signaal. 2 MAANDAG 6 JUNI 1932 ECONOMISCHE PROBLEMEN DE FINANCIEELE WERELD OORLOG DE FRANSCHE STRATEGIE WOEDT DE WERELD DOOR FRANKRIJK BEHEERS CHT? HL (Slot). De economische wereldoorlog wordt door frankrijk op geniale wijze gevoerd. Parijs rist. dat de frank destijds nog niet sterk was om zich aan dit experiment te ragen. Vandaar, dat het eerst z'n munteen- moest versterken, alvorens den strijd groote kracht in te luiden, moest een strijdfonds worden gevormd dit kon men alleen verkrijgen door een, het ook kunstmatige exportsurplus te Stabiliseerde Engeland in 1925 zijn pond uit prestige overweging op te hooge Poincaré deed het omgekeerde. De .ionale waarde van den frank werd niveau gebaseerd dan zijn bin- koopkracht, met het gevolg, de prijs in Frankrijk laag bleef en een werd gekweekt, waardoor de goederen overal ingang vonden, was het mogelijk in de voornaam- centra saldi te kweeken en toen deze 'pnoeg waren opgeloopen, stond niets meer in den weg om zijn slag te dien tïj-d was men af en toe nog eens ten opzichte van Duitsrhland con- Toch werd in die periode al de om binnen de grenzen der zoo min mogelijk afhankelijk van de interne Duitsche financieele Daartoe werd ten eerste de Young- uitgegeven. Deze Young-leening be- commercialisatie van een deel der Hierin was men natuur- door de. bereidvaardigheid publiek om de Young-obligaties te alhoewel door de emitteerende met kracht gepropageerd werd, soicces van deze leening de econo- wereldverhoudingen krachtig zou viel het eindbedrag, dat door leggers genomen werd, relatief tegen, grootste gedeelte van het verkregen kwam in Fransche handen. Be- Frankrijk op deze wijze zich bij in het bezit stelde van een deel H stond in ons blad van 3 Juni der latere herstelannuïteiten, begon het in 1929 gelden uit Duitschlaud terug te trek ken, hetgeen mogelijk was, doordat andere landen, aangelokt door de hooge. in Duitsch land te maken rente, betrekkelijk ongelimi teerd aan Duitschland leenden. Om die Fransche Young-vorderingen te kunnen be talen, begonnen de Duitsche banken ge bruik te maken van de geldmiddelen, welke Londen, New-York. Amsterdam en Zwitser land verleenden, zoodat belangrijke bedra gen van die centra via Duitschland naar Parijs vloeiden, doch eerst in 1931. nog altijd volgens Paul Einzïg, voelde Frankrijk zich sterk genoeg om een poging te wagen d^ financieele dictatuur over Europa te ver krijgen. Voor dien tijd moest het, zooals wij reeds gezegd hebben, een Duitsche financieele crisis vermijden, omdat daardoor te veel in eigen vleesch werd gesneden. In 1931 echter was Frankrijk in een zoo sterke positie gekomen, dat het zelfs de in komsten uit de herstelbetalingen zou kun nen missen en hoewel 't hierop bleef staan, de houding motivoerende door te zeggen, dat het budget bij uitblijven van deze be talingen in de war zou geraken, was dit in werkelijkheid niet waar. want het is Frank- rijks voornaamste bedoeling om in de naas te toekomst met Duitschland finaal af te rekenen. Men beweert wel eens, dat de Engelschen en Amerikanen en ook Amsterdam ten op zichte van de Duitsche betaalkracht een totaal verkeerd inzicht hebben gehad. Dit is o.i. echter een onbillijk verwijt De Fran sche financieele diplomatie hield natuurlijk haar bedoelingen angstvallig geheim en nie mand had kunnen denken, dat in de Parij- sche kabinetten een aanslag werd beraamd tegen het wereld-economisch leven teneinde daarmede het Fransche belang te dienen. Nu moet men niet denken, dat er in Frankrijk geen menschen waren geweest, die zich tegen dieze politiek verzet hebben, maar zoodra de invloed van dezen te groot werd, werden zij op de juiste wijze geëcar- Behalve het Duitsche probleem op zich zelf had Frankrijk ook rekening te houden met de Italiaansche mentaliteit. De verhou ding tusschen Frankrijk en Italië is slecht en men schrijft aan Italië het verlangen toe. om zich meester te maken van dat ge deelte van Zuid-Frankrijk, waar de Itali aansche bevolking de meerderheid vormt Vandaar, dat men er in Frankrijk rekening mee houdt dat in een eventueelen Duitsch- Franschen oorlog, Italië de zijde van Duitschland zal kiezen. Hieruit volgt weer even logisch, aldus de schrijver, dat de bui- tenlandsche politiek van Frankrijk o.a. ook gericht was op versterking van den natuur lijken vijand van Italië, namelijk Joego Slavië. Met behulp van groote Fransche cre- dieten kon Joego-Slavië een leger onder houden. dat buiten z'n financieele draag kracht viel. Hiertegen deed Italië een tegen zet door de Intaliaansche invloed in Hon garije en Bulgarije te versterken. De ver houding tusschen Hongarije en Bulgarije aan d>e eene zijde en Frankrijk aan de an dere zijde is niet zoo gunstig natuurlijk, en men zal zich herinneren, dat in het voor stel van Tardieu destijds om bij de bespre king van een Donau-federatie Bulgarije er buiten te laten, deze factor niet voldoende door buitenstaanders begrepen werd. In geval van een nieuwen Europeeschen wereldoorlog beoogde de Fransche strategie dat Hongarije in bedwang zal worden ge houden door Tsjecho-Slowakije en Roeme nië, zoodat Joego-Slavië zijn geheele kracht zou kunnen benutten aan het Italiaansche front. Parijs wist wel, dat Sovjet Rusland zich alsdan niet afzijdig zou houden, waar door ter bescherming van de grenzen aldaar Roemenië als factor van steunverleening uitgeschakeld werd, doordat dit land zijn aandacht moest besteden aan die Russische dreiging en ook, wat Tsjecho-Slowakije be treft, werd de positie ongunstig in geval Duitschland, Oostenrijk en Hongarije zou den samengaan. Immers hierdoor zouden de troepen van Joego-Slavië aan de Hongaar- sche en Bulgaarsche grenzen gebonden zijn, waardoor Italië vrijwel de vrije hand zou krijgen om z'n macht direct tegen Frankrijk te richten. Om deze zwakke schakel te kun nen elimineeren begon Frankrijk onderhan delingen met Hongarije. Dit land heeft geld noodig en door het dit geld te verstrekken hoopte Frankrijk Italië verder te isoleeren. De financieele crisis in de Donaulanden bood Frankrijk hiervoor een bijzondere ge legenheid. Nu is het eigenaardig, dat hoe hoog de nood daar ook gestegen is, de Bal kanstaatjes zibh niet zoo grif willen over geven aan de Fransche politieke aspiraties. Men zoekt liever zijn steun in deviezen-ver ordening en wellicht binnenkort in een totaal moratorium. Het is mogelijk, dat Einzig de kwestie hier eenzijdig beziet, maar dit neemt niet weg, dat, wanneer hiervan slechts de helft waar is. wij moeten oonstateeren, dat, wat er momenteel in de wereld gebeurt grooten- deels beheerscht wordt door de Fransche strategie. Al met al is Einzigs boek een merkwaar dig geschrift. DR. J. TH. DE VISSER NATIONALE FIGUUR By La Rivière en Voorhoeve te Zwolle zal binnenkort een werkje het licht zien, geschre ven door Q. A. de Ridder, dat een over zicht geeft van leven en arbeid van den kort geleden ontslapen Dr. J. Th. de Vis se r. In de voorrede daartoe schrijft Jhr. Mr. D. J. de Geer o.m. „Het leven van Dr. de Visser wordt ons hier geschetst in kort bestek, en zonder ver melding van veel data of feitelijke gegevens. Toch is het in een bepaald opzicht volledig. Het beweegt zich op nagenoeg alle terreinen, waarop de overledene een zegenrijke plaats heeft ingenomen, en bovenal, het doet uitko men hoe éénzelfde motief al deze zeer onder scheidene bemoeiingen heeft beheerscht. De schrijver voert ons naar een bergtop, van waar we op het leven van Dr. deVisserals op een vriendelijk en wonderschoon landschap neerzien. Een rijke schakeering van de meest afwisselende beelden treft ons, alle gedragen door hetzelfde zonlicht en te zamen verbon den tot een stralend geheel." 17 Portretten en illustraties verluchten dit werkje, hetwelk 15 Juni a.s. verschijnt. Ook komen er 'n paai authentieke bladzijden in voor uit Dr. De Vissers's Dagboek. DE INDISCHE CRISIS-ORDONNANTIES VERHOOGING VAN BENZINE EN GEDISTILLEERD ACCIJNS Wetsontwerp ingediend Ingediend is een wetsontwerp bij de Tweede Kamer tot bekrachtiging van twee door den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië krachtens art. 93, eerste lid van de Indische Staatsregeling vastgestelde ordon nanties. Zooals reeds werd medegedeeld in de Memorie van Toelichting tot het wetsont werp nopens de verhooging van de tijde lijke oprenten op de invoerrechten in Ned.- Indië heeft de Indische ordonnantie wet gever zich genoodzaakt gezien om artikel 16 der Indische Comptabiliteitswet buiten wer king te stellen ten opzichte van de invoe ring van een ciisis'ieffing op het inkomen en van een verdere verimoging van den benzineaccijns. In gelijke voege is sedert bij de ordonnantie van 9 April 1932 gehandeld ten einde een tijdelijke verhooging van den accijns op het Inlandsch gedistilleerd op Java en Madoera dadelijk in werking te kunnen doen treden. De beide ordonnanties worden thans voor bekrachtigign door de wet in aanmericing gebracht Omtrent de beteekenis van de tot stand gekomen belastinggelden kan worden aan- geteekend, dat bij ordonnantie van 5 Maart 1932 de sinds 1 Januari 1932 geheven wor dende opcenten op den benzineaccijns zoo TWEEDE BLAD PAG. F danig zijn verhoogd, dat het bedrag van den accijns met 1 cent per liter is vermeer derd en op 10 cents is gebracht Van deze, voorshands tot het tijdvak van 16 Maart tot 31 December 1932 beperkte verhooging wordt een bate rond 2 millioen verwacht De „crisisheffing 1932 op het inkomen", vastgesteld bij ordonnantie van 5 Maart '32 is een naast de inkomstenbelasting staande extra-heffing op het inkomen, welke over 1932 zal worden geheven van heil, die onder de inkomstenbelasting vallen en een zuiver inkomen van meer dan 250 hebben. De heffing is oploopend en varieert van 2 pet van het deel van het inkomen, dat 250 te boven gaat tot 6 pet. van het deel van inkomen, dat 24.000 overtreft. Dit heeft tengevolge, dat, terwijl bijv. van inkomens van 300, 2400. 6000 en 12000 onder scheidenlijk 1.60 pet., 3.08 pet, 4.45 pet. en 6.14 pet aan inkomstenbelasting (met inbe grip van opcenten) wordt geheven, die per centages met bijtelling van den crisistoe slag tot onderscheidenlijk 1.93, 5.07 7.00 en 9.32 zullen stijgen. Voor de hoogst inkomens resp. rond 24 en 30. De accijns op het Inlandsch gedistilleerd op Java en Madoera bedraagt sinds 1924 150 per H.L. van 50 pet sterkte en is bij ordonnantie van 9 April 1932 met ingang van 16 Aril jJ. tot 200 verhoogt Een ver dere opvoering van den accijns komt niet raadzaam voor, zoowel ter vermijding van clandestienen invoer en aanmaak als om een te grooten terugloop van den invoer te voor komen. De verhooging van accijns en invoerrecht zal naar schatting een bate van 800.000 opbrengen. HET REDDINGWEZEN TIJDSCHRIFT VOOR „REDDINGWEZEN" EN E. H. B. O. Door het plotseling overlijden van den redacteur, die pas 1 Maart was opgetreden als zoodanig, arts D. Brocx te Den Haag, moest in de vacature worden voorzien. Dr. P H. van Rooyen heeft de leiding voorloopig op zich genomen; herdenkt in het laatste nummer in hartelijke bewoordingen den bekenden en geëerden voorganger en zal trachten in zijn beide kwaliteiten, beide voorloopig van tyde- lyke aard, te weten secretaris van de K.N.B. „Het (Oranje Kruis" en redacteur van boven genoemd tijdschrift, te helpen misverstanden op te heffen, samenwerking te bevorderen, door de werkzaamheden in overleg met ande re vereenigingen, die in dezelfde richting wer ken zoodanig af te palen, dat de hier en daar nog bestaande concurrentiegeest zal kunnen verdwynen. ROFFELR1JMEN. Voor jaarsfeest Op haar doortocht kwam de Lente Langs de oude Prinsenstad, En daar heeft ze de versiering Schilderachtig aangevat: Eerst heeft ze met regenwater Al de torens af geboend; Toen de boomen langs de grachten Voorjaarsfeestelijk ontgroend Over rondgebogen bruggen, Waar het water stil vervloeit Linde- en kastanjebloesem Als confetti uitgesproeid; Langs de gevels, die door vele Eeuwen aangevreten zijn, Streek ze paarse schaduwstrepen Op vergulde zonneschijn; En toen voer ze in de toren In het hart van 't carillon, Waar ze eerst een morgenliedje Tokkelde aan de Bourdon, Die vanuit de scheeve toren Van de breede Oude Jan Met zes trage slagen gromde: Waarom stel je je zoo an... Dat was net wat voor de Lente, Die er zooveel schik in had Dat de zon de daken glansde Van de rood en blauwe stad! Dat was net wo4 voor de Lente, Die daar over 't handklavier Met de kleine speelsche knuisten Roffelde van blank plezier! En ze trommelde de menschen Overal de huizen uit; 't Werd een feestelijke morgen, Feest van kleur en klokgeluid; 't Werd een feest van nieuwe liefde Voor de oude Prinsenstad, Die zich negen eeuwen baadde In het frissche •voorjaarsbad Hou je van een stuk historie In een voorjaarsfeesttenue? Dan is Delft in deze dagen Net precies juist iets voor u! (Nadruk verboden.LEO LENS. ^n den loop der laatste 'jaren heeft ook Montreal hét aanzien van een wolkenkrabberstad gekregen. Een prachtig gezicht op de witte torengebouwen van de stad, gezien van den Mount Royal af. La Cierva, die van ons tand naar Bremen vloog met zijn auto-giro-vliegtuig, bij zijn aan komst op Tempelhof echts: Burgemeester Jimmy Walker van Neio-York, zich verdedigende voor den rechter. uig arriveerden op Schiphol vier Engélsche keurmeesters voot dt Bondententoonstelling in Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5