BINNENLAND. ZATERDAG 4 JUNI 1932 TWEEDE BLAD PAG. F OFFICIEELE BERICHTEN ONTEIGENING Bij Kon. besluit ie goedgekeurd hot besluit yan Gedep. Staten van Zuid-Hol land, tot onteigening in verband met de Landarbei- d ere wet, van gronden onder de gemeente Dubbeldam. EERVOL VERMELD Bij Kon. besluit ie bepaald, dat ter zaïke van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh en Onderhoorighed en, bij afzonder lijke dagorders, zoowel in Indië als in Ne derland, eervol zal worden vermeld de le luit. der inf. (maréchaussee) van het l in Ned. Indië, J. Leutecher. LOTING LICHTING 1934 De Minister van Defensie heeft benoemd in de commissie, voor het houden van de loting voor de lichting 1934; tt lid, tevens voorzitter den heer mr. R. W. J. C. de Menthon Bake, te 's-Gra venhage; tot lid tevens plaatsvervangend voorzitter, den heer M. Belzer liutenant-generaal, 's-Gra- venhage; tot lid den heer Th. Sanders, 's-Graven- hage; tot hun plaatsvervangers voor wat de heeren de Menthon Bake en Belzer be treft, uitsluitend in hunne hoedanigheid van lid onderscheidenlijk. den heer mr. J. van Heerde, Amsterdam; den heer J. G. Leverland. 's-Gravenhage, en mejuffrouw J M. J. A. Meijer, Rotterdam, tot secretaris den heer J- A. J. Vervloet, 's-Gravenhage tot adjudant-secretaris den heer V. H. La- forèt, 's-Gravenhage. De in art. 10 der Dienstplichtwet bedoelde loting ter bepaling van den ingeschrevene, die in enkele gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienstplchtige te wrden bestemd, heeft in het penbaar plaats voor de lichting 1934 op Vrijdag 17 Juni 1932 de6 namiddags om 2 uur, te 's-Gravenhage. in de „Wees kamer", Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een getal genum merde biljettten overeenkomende met het getal der personen, vermeld in het alphabe- tisch register der gemeente Amsterdam .van de lichting 1931. NATIONAAL CRISISCOMITE J In een overzicht omtrent de uitkeeringen van het Nat. Crisiseomité op 1 Mei deelt het secretariaat mede, dat in totaal zijn ver strekt aan giften in natura voor een waarde van f 293.828.18. In totaal met de uitkee ringen in geld inbegrepen is uitgekeerd 1489.633.44, d.w.z. gemiddeld per inwoner ruim 6 cent. Voorts deelt het secretariaat nog mede. dat het aan giften over Mei ont vangen heeft van de verschillende onderdee- len van de landmacht een totaal bedrag van f 2720, 38 en van de zeemacht een totaal bedrag van f337.11. PERSOONLIJK GETUIGENIS Er is op gewezen, dat die overgroote meer derheid der Tweede Kamer het wetsontwerp- Donner met groote ernst heeft behandeld. Ook door hen, die van meening waren, dat de minister op aandrang van buiten was ge komen met zijn voorstel. De heer Marchant wiens rede overigens gespeend was aan alles wat maar op eenig sarcasme of oneerbiedigheid kon gelijken merkte op: de minister zit er nu eigenlijk mee en hij zal wel eens denken: was ik er maar nooit mee begonnen. Op deze uitlating reageerende, zeide de minister: ik heb mij niet laten dringen tot indiening van het ontwerp. Ik weet, dat een minister weerstand moet kunnen bieden aan een aandrang tot een zaak, die hij zelf ver keerd vindt. Maar wel wil ik bekennen, dat ik ten zeerste getroffen werd door hetgeen de „Tribune" gaf: uitbraaksels der hel. Toen heb ik mij de vraag gestold, of ik, die de verantwoordelijkheid voor het rechts bestel in ons land draag, wel vrijuit zoude gaan voor Gods aangezicht, als ik daartegen niets deed. Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat ik moest optreden. En verre van nu te denken: was ik er maar nooit mee begonnen, wil ik verklaren, dat de aanneming van dit ontwerp voor mij het belangrijkste moment in mijn loopbaan als minister zal zijn, en de verwerping de grootste teleurstelling. De minister hoopte echter, dat, al9 hij eens voor Gods aange zicht verantwoording zal moeten afleggen voor hetgeen hij als minister in deze zaak verrichtte, hij van den Rechter in den he mel zal mogen hooren: gij hebt uw plicht gedaan. Deze verklaring zoo sober en daarom zoo schoon, schrijft onze N. Prov. Gron. Crt., werd door den minister met ietwat bewogen stem gezegd en de kamer heel de kamer was er van onder den indruk. Stellig is het niet vaak voorgekomen, dat een bewindsman op zoo heerlijke wijze heeft getuigd van den grondslag van zijn leven en werken, van zijn vast geloof. Wij kunnen niet anders dan daarvoor dankbaar zijn. HULP AAN DE MELK- VEEHOUDERIJ VOORLOOPIG VERSLAG Aan het voorloopig vare/lag van do Eerste Kamer mzake het wetsontwerp, houdende tijd-elkije maatregelen tot huilpverleenang aan de melkveehouderij onitleenen wij het volgende: Sommige leden meenden zich ernstig te moeten verzetten tegen veiüiooging der mar garine-prijzen. Dat ingevolge het amendement-Boon een hoeveelheid goedkoope margarine zal wor den gedistribueerd, kan naar hun meaning, den last voor het gezin van den minderen stand niet noemenswaard verlichten. De allerarmsten zijn niet diegenen, die zich het eerst aanmelden voor een bon. Weer andere leden meenden de vraag te moeten stellen of de regeering ernaar zal streven om door verschillende middelen, als daar zijn versobering van den staatsdienst enz. enz. het leven goedkooper te maken. Vele leden konden zich met het wetsont- DE JEUGDHERBERGBEWEGING --WM.C 1i In een persconferentie, welke dezer dagen in de Jeugdherberg „Koningsbosch" te Bak kum (N.H.) werd gehouden, heeft de voor zitter van de N.J.H.C., dr. C- P. Gunning een en ander verteld over den groei en het wezen der jeugdherbergembeweging in Ne derland. In de korte periode van haar bestaan heeft aldus dr. Gunning de levens vatbaarheid der beweging zich al lang ge toond. Om slechts erikele cijfers te noemen de beweging in Nederland dateert eigenlijk vanaf 1927, doch eerst in 1929 is het cen traal leidenid lichaam gefundeerd. Tn dit laatste jaar waren er 12 jeugdherbergen io Nederland met een aantak overnachtingen van 8.575. In het volgend jaar was het aan tal Jeugdherbergen verdubbeld, 21.866 over nachtingen mochten zij toen al boeken. In het afgeloopen jaai waren er 33 jeugdher bergen, 52.065 maal werd er door trekkers gebruik van gemaakt. Dit jaar zullen er 40 jeugdherbergen zijn en het laat zich aanzien, dat het aantal overnachtingen ook dit jaar wéér zal worden verdubbeld, dus meer dan 100.000! De Jeugdherbergen zijn eenvoudig inge richt, doch er heerscht een prettige, intieme sfeer. Bovendien liggen de jeugdherbergen ge woonlijk op de mooiste plekjes in de natuur. In de jeugdherberg is alles ingericht op zelfwerkzaamheid. Dit gaat de Hollared6Che jeugd nog niet zoo gemakkelijk af, doch de oudere geroutineerde trekker gegft hier ge woonlijk op rustige kalme wijze het voor beeld. De Jeugdherbergen tenslotte zijn een veilig onderdak voor de jeugd, zoowel in materieel als geestelijk oj>zicht Ook op hygiënisch gebied wordt nauwlet tend een aantal voorschriften in acht geno men. Politieke en godsdienstige gevoelens worden in een Jeugdherberg geëerbiedigd en zoo wordt gewaakt voor de geestelijke belangen van de jeugdige bezoekers. Een directe controle tenslotte is neerge legd in de zg. toegangskaarten, welke door de Centrale worden uitgereikt. Mocht een bezoeker zich niet op die voorgeschreven wöjze gedragen, dan kan hem de kaart worden afgenomen en nooit meer zal hij in staat zijn de jeugdherbergen in binnen- en buitenland te bezoeken. REGELING VAN BOTER-INVOER MEMORIE VA NANTWOORD Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot regeling van den invoer van boter ie het volgende ontleend: Met voldoening mocht de minister van economische zaken en arbeid constateeren, dat de contkigenteering van boter als aan vullende maatregel op het ontwerp crisis- zudvelwet algemeen noodzakelijk werd ge- Hij kan evenwel niet meegaan met de op vatting van die leden, die een verder gaande beperking van den invoer gewen6oht ach ten. Deze verdere beperking beoogt immers niet meer zuiver en alleen aanvullend te werken op het complex aanhangige steun maatregelen, dooh in directen zin eteun te verleenen aan den binnenlandschen zuivel- prijs door inkrimping van den normalen invoer. Het motiief van dezen maatregel is voor loopig uitsluitend gelegen zooals reeds in de Memorie van Toelichting gezegd is in de verwachting, dat, hangende het ontwerp orisiszuivehvet, tot overmatigen invoer en speculatieven opslag van buitenlandsohe boter zou worden overgegaan. Dit is ook de reden, dat deze contingen- teering een provisorisch karakter draagt, en de toelichting in afwachting, zoo 6ober ge steld bleef. Een groote Russische zending, waarop waarschijnlijk in het Voorloopig Verslag wordt gedoeld! is na de inwerkingtreding der contingenteering hier te lande ten in voer aangeboden, doch deze zending i6 nog niet ten invoer toegelaten en im entrepot opgeslagen, wijl hier niet onomstootelijk vaststond, dat deze partij vóór het uitvaar digen van het Kou.' besluit te goeder trouw wa6 verzonden. Een nog hangend onderzoek betreffende deze kwestie zal moeten uitwijzen, im hoe verre deze partij op grond der bestaande be palingen al dan niet moet worden toegelaten GEMEENTELIJKE GEBIEDS- INDEELING Een paar maanden geleden bespraken we in verschillende artikelen een rapport van de Centrale Commissie voor Bezuini ging, ingesteld door de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, te Haarlem, over gemeentelijke gebiedsindeeling hier te In het Meinummer 1932 van „Maatschap pij-Belangen" heeft de Commissie een nieuw artikel aan dit onderwerp gewijd. Indien daartoe aanleiding bestaat, komen we er op terug. NEDERLANDSCHE GEMEENTEN HET JAARVERSLAG OVER 1931. Aan het verslag over 1931 van de Vereen, van Ned. Gemeenten, dat ruim 220 bladzij den omvat, ontleenen wij het volgende: ok dit jaar nam het aantal leden der Vereeniging toe; het bedroeg op 31 Dec. 1931 gemeenten met 7.642.167 inwoners, d. i 96,1 pet van het totaal aantal inwoners van Nederland. Onder deze 930 gemeenten be vinden zich onder meer alle 18 gemeenten met meer dan 50 000 inwoners. Van de 28 gemeenten met 20—50.000 inwoners zijn 27 gemeenten lid, en van de 85 gemeenten niet 10—20.000 inwoners zijn 81 gemeenten lid. Het verslag is verdeeld in 3 hoofdstukken* Het eerste hoofdstuk bevat mededeeling^-n omtrent de huishoudelijke organisatie der Vereeniging. derhalve over het aantal leden de samenstelling van het Bestuur, de Al- gemeene Vergadering en het Congres, enz Het tweede hoofdstuk geeft een overzicht van de bemoeiingen der Vereeniging, ver- a. die voor de gezamenlijke leden, en b. die voor de gemeenten afzonderlijk terwijl hoofdstuk III gewijd is aan de werk zaamheden van de bureaux der Vereeniging Tenslotte zijn aan het verslag een aantal bijlagen toegevoegd, welke mededeelingen bevatten omtrent de werkzaamheden der provinciale afdeelingen der Vereeniging. Onder hoofdstuk II zijn vermeld verschil lende bemoeiingen, welke de Vereeniging had inzake de Financieele verhouding, kas- geld voorzien ingen. wijziging L.O.-wet, werk loosheid en werkverschaffing, belastingen, volkstelling, gemeente-administratie enz. Evenals het vorig jaar was het aantal aanvragen om verzekering tegen brandscha de door bemiddeling der Vereeniging zeer groot. Het bedrag der op het contract der Vereeniging verzekerde risico's bedroeg op 31 December 1931 totaal f297 841.000. Ook voor de verzekering tegen schormschade bleek veel belangstelling te bestaan; het to taal verzekerde bedrag beliep op 31 Decem ber 1931 f60.152.000.—. Het tweede hoofdstuk bevat voorts raede- deelingen omtrent de aanraking, die ae Vereeniging met de gemeenten afzonderlijk, heeft, zooals het uitbrengen van velerlei ad viezen op menig gebied van het admini stratief recht, het uit haar verzameling ver ordeningen en geschriften op gemeentelijk gebied ter inzage verstrekken van stukken, enz., waarvan ook dit jaar ruimschoots ge bruik werd gemaakt De eerste VREDESPOSTZEGELS DRIE ONTWERPEN BEKROOND De door den Min. van Waterstaat aange wezen jury ter beoordeeling van de ontwer pen voor een Vredespostzeg-el heeft besloten drie ontwerpen elk te waardeeren met een premie van f200.1 Deze premies zijn toegekend aan: Paul Determeijer te Loenen a. d. Vecht. Anton van der Valk en R. A. H. Hofman, beiden te Den Haag. 20-50 a.per om li woOum. van pc/tof" f ROFFELRIJMEN. Heer Jan! o heer van Heerjansdam! Als je nu toch eens wederkwam En in de schouw der oogen nam Wat wij thans zien gebeuren, Je zoudt je schamen, dat een vrouw De tol voor je ontvangen zou, Je zoudt in diepgevoelde rouw Je maliekolder scheuren: Mejuffrouw Sloof, de tollenaar, Een vrouwelijke ambtenaar, Gaart de belasting bijelkaar, En divingt met dwangbevelen; Zij eischt met onvermurwbre grijns Van onze hand de zware cijns Des polderwaters en des wijns, Die 't hart behoort te strelen; Zij informeert met mannen-air Met scherpe vrouwelijke flair Schat zij óns en ons mobilair, Ons huis en onze wagen; En of wij aan de afgrond staan, En of wij al te gronde gaan, Zij slaat ons onbarmhartig aan, Met zichtbaar welbehagen. Als zij, met zeker pijnlijk doel, Mij daagt voor haar ontvang ersstoel, Dan wordt het voor mijn taalgevoel Zoo mogelijk nog banger: Hoe wil zij/hij betiteld zijn? „Ontvangster" doet mijn ooren pijn; Moet het dan bloot Ontvangerzijn „M ejuffrouw-de-On t vanger" (Nadnik verboden.) LEO LENS. GEMEENTEBESTUUR MAANDSCHRIFT VAN DE NED. GEMEENTEN. Het nummer van 31 Mei geeft twee ge degen artikelen: een van Mr. Ir. M. M. van Praag. De rechtstoestand van terreinen, grenzende aan den openbaren weg en de leer van het publiek domein in het Neder- landsche en in het Fransche recht, en het andere van J. C. van Dam, Overheidsper soneel en weririoosheidsvenzekering. Voorts do gewone rubrieken. CIJFERS EN FEITEN Nummer 8 van jaargang 12 van Cijfers en Feiten legt weer belangrijke beschouwingen over onderwerpen van allerlei aard voor de toekomst bloot Deze uitgave van de N V. „De Graafschap" te Aalten voorziet blijkbaar in een behoefte. Ze is goed uitgevoerd en niet duur. Ve eerste begroeting van den nieuwen rijkskanselier gemhiedde door een patrouille persfotografen en filmoperateurs, die zich voor. het presidentspaleu hadden opgesteld. De Engelsche troepen, die heden aan de groote parade zullen deelnemen, die ter gelegenheid van 's konings ver jaar aag gehouden wordt, oefenen op de Horse Guards Parade in den strammen paradepas Von Papen onder kruisvuur Schoolbrand te Lonneker Aan het Keizer Karelplein te Nijmegen, het middelpunt, waar de groote wegen naar de stad samenkomen, wordt met man en macht gewerkt om 't noa voor t drukke seizoen gereed te hebben Te Lonneker brak brand uit in de katholieke school aan den Mekkelholtsweg. Er bleef maar weinig van het mooie Bchoolgebomv over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5