ZATERDAG 4 JUNI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND LAUSANNE EN ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE Men weet thans waarover de geheimzin nige transatlantische telefoongespre-kken van Mac Donald on Stimson hebben geloo- pen. De Britsche premier heeft de Amen- kaansche staatslieden trachten te bewogen, om, nadat de conferentie van Lausanne is gehouden, waaraan zij elke deelneming wei geren, mede te werken aan een economische wereldconferentie, die te Londen zal worden gehouden. Mac Donald is in dit voornemen geslaagd. De Amerikanen zijn bereid eerste klas vertegenwoordigers naar Londen tc zenden om het geheel der economische vraagstukken aan een ernstig onderzoek te onderwerpen en te trachten daaruit de conclusie te trekken, die den ontspoorden wereldhandel weer op gang kunnen bren- 6 Tusschen Engeland en Amerika is de zaak dn beginsel beklonken. Het staat alleen nog niet vast of ook de overige staten aan de conferentie zullen willen deelnemen. Daar naar wordt op het oogenblik van Londen uit geïnformeerd. Wij kunnen, ook al lezen we, dat de Fran- sche pers vol argwaan staat tegenover de be doeling van Engeland, ons niet voorstellen, dat eenige regeering bezwaar zal hebben te gen een zoodanige conferentie. Integendeel, nu Amerika bereid gevonden wordt liet ge heel der vraagstukken met de Europeesoho Staten onder de oogen te zien, zal men dit wel moeten toejuichen. De Vereen. Staten hebben tot dusver geen verband willen erkennen tusschen de scha devergoeding der Europeesche landen onder ling en de schulden der geallieerden uit do wereldoorlog aan Amerika. Zij gaan er van uit dat de Europeesche regeeringen hun schulden zeer goed zouden kunnen betalen wanneer ze het onderling vertrouwen slechts herstelden en hun uitgaven voor bewapenin gen verminderden. Hier is, zooals men weet, de. band tusschen het probleem der schulden en dat der ontwapening. Het zijn vooral de Franschen, die dit ver band ontkennen en die er zich ook met hand en tand tegen verzetten om Duitsch- land zijn schuld kwijt te scholden zonder dat zij de zekerheid hebben dat hun eigen schuld aan de Vereen. Staten eveneens ven valt Engeland staat tusschen deze beide elkan der uitsluitende opvattingen in en heeft nu het compromisvoorstel gevonden van een economische wereldconferentie na de confe rentie van Lausanne. Het werd steeds duidelijker, dat Lausanne op zichzelf geen resultaten kon opleveren. Een besluit om de schulden voorwaardelijk kwijt te schelden, n.l. indien Amerika het ook deed, kwam rechtstreeks in strijd met de Amerikaansehe gevoeligheid en zou dus onpractisch zijn. Het Engelsche plan schijn nu deze strekking te hebben, dat de confe rentie van Lausanne de Europeesche kwes ties naar studiecommissies verwijst en daar na voorloopig uiteengaat en dat dan verder met de Amreikanen onderhandeld wordt, parallel met het geen er in de studiecom missies gebeurt, totdat men, hoewel formeel gescheiden arbeidend, ten slotte toch komt tot een gezamenlijke regeling. Zooals gezegd, staat het bijeenkomen van de conferentie nog niet geheel vast. Tijd en plaats kunnen daarom nog niet bepaald worden.. Men zal wel te optimistisch oordeelen wan neer men haar verwacht vóór de presidents4 verkiezingen in Amerika die- op 8 November a.s. vallen. Dat de economische wereldcrisis intus- schen dermate verergerd kan zijn, dat de loop der gebeurtenissen de conferentie over bodig heeft gemaakt, is iets waarmede men rekening moet houden. Ik ben ervan overtuigd dat het feit, dat wij een gesloten en boven de partijen staan de weermacht bezitten, voldoende is om de autoriteit van het rijk te beschermen. Ik vertrouw erop, dat een ieder, die deel uitmaakt van de weermacht mij zal helpen, 'het mij toevertrouwde erfdeel van een groot verleden van volk en vaderland bewaren". het nieuwe kabinet en hitler Opmerkelijk is, wat Der Deutsche, het or gaan van de christelijke vakvereenigingen, schrijft over de (houding der nationaal socia- lististen ten opzichte van het kabinet Von Papen. Wij ontleenien het volgende er aan: „De nieuwe verkiezing van den Rijksdag is een der overeenkomsten die de nieuwe mannen hébben gesloten met Hitier. De na tionaal socialisten zullen, gezien deze over eenkomsten, het kabinet von Papen dulden, zij zullen dit op welwillende wijze doen. De overeenkomsten gesloten tusschen Hitler en von Schleidher den tegenwoordigen rijks minister van verdediging, gelden klaarblij kelijk voor geruime r tijd dan tot de aan staande verkiezingen. Het is mogelijk, dat na de verkiezingen de een of andere minister zal worden afgelost door een man, die aan de zijde der nationaal socialisten staat. De eigelijke steunpilaren van dit kabinet zijn van plan te blijven. Hiertoe hebben zij, wordt verzekerd, de toestemming van Hitier al ver kregen. Door deze concessie zullen de natio naal-socialisten de regeering in Pruisen ver krijgen. „indien noodig met hulp van nieu we verkiezingen en met hulp van Let Rijk". HITLER SPREEKT Binnenlandsche orde voorop Het heele volk moet meewerken Hitier heeft Vrijdagavond te Schwerin een verkiezingsredevoering gehpuden, waar in hij o.a. z.i, dat dr. Brüning gemeend heeft de nationale beweging te kunnen neerdruk ken en tegelijk een nationale buitenlandsche politiek te volgen. Er bestaat echter een ■ei'brekelijk verband tusschen de bui tenlandsche politiek en. de organisatie van het binnenland. zer dagen zal een balans voorgelegd worden, die meedoogenloos zal aantoon en, hoe het er in werkelijkheid in Duitschland uitziet. Er zullen maatregelen genomen moe ten worden van een zoodanigen omvang, dat zij slechts dan ten uitvoer gebracht kunnen worden, wanneer de medewerking van het heele Duitsche volk er achter staat. Geen. regeering zal het wonder kunnen volbrengen, Duitsohland weer groot te mar ken, voordat in het binnenland orde is ge- bradht; 75 pet. van onze stedelijke bevolking moet leeren begrijpen, dat de levensbasis van ons volk de Duitsche landbouw is. Maar Duitschland kan niet behouden worden als de milliooneinkracht der arbeiders niet mee werkt HEDEN RIJKSDAGONTBINDING NIEUWE VERKIEZINGEN IN JULI? regeeringsverxlaring verwacht Uit Berlijn wordt d.d. Vrijdag gemeld: Het Rijkskabinet heeft in zijn zitting van heden besloten den rijkspresident de ont binding van den rijksdag voor te stellen. I Het desbetreffend decreet van den rijles- president zal morgen worden gepubliceerd. Het rijkskabiniet heeft de redactie van de regeeringsverklaring zoover gereed, dat de publicatie ervan eveneens morgen, via pers en radio te verwachten is. De nadere bijzonderheden omtrent de nieu we verkiezingen staan nog niet vast; het is echter te verwachten dat deze volksraadple ging in de tweede helft van Juli zal plaats vinden. De plannen van het kabinet Voorts wordt medegedeeld: Het Kabinet zal o.m. nog hebben te beraad slagen, in hoeverre nog gebruik moet wor den gemaakt van de door de regeering- Brüning uitgewerkte noodverordening, wel ke o.m. op den verplichten arbeidsdienst be trekking heeft. Ln welingelidhte kringen verwaoh-t men, dat de noodverordening de volgende week zal worden gepubliceerd. Eenige ministers zullen nog voor enkele dagen uit Berlijn moeten vertrekken, ten einde persoonlijke zaken af tc doen. Zoo gaat von Neurath morgen waarschijnlijk voor korten tijd naar Londen, terwijl van Gayl naar Oost Pruisen vertrekt Het schijnt vast te staan, dat het verbod der nationaal-socialistische stormafdeelingen in zijn huidigen vorm niet zal gehandhaafd worden en dat aan do uitzonderingspositie, welke de nationaal-socialistische bond ten opzichte van de andere bonden inneemt einde zai komen. Mogelijk zal aan de n; worden toegestaan, een org. nisatie op deren grondslag en in anderen vorm in leven te roepen. Echter is het ook niet uitgesloten, dat de desbetreffende noodverordening in dien zin zal worden gewijzigd, dat ook de andere verbonden er onder vallen. De rijksweerminister Von Fchleicher heeft Vrijdag den volgenden oproep aan de rijks- weer uitgevaardigd: „Heden aanvaard ik het ambt van rijks- weer-minister, waartoe mij lh-et vertrouwen van den rijkspresident, de opperbevelhebber van de weermacht, geroepen heeft. Ik zal al mijn kracht er aan wijden, dat dc rijksweer in staat wordt gesteld, haar beroepstaak te vervullen: Duilschlands grenzen te bescher- en zijn nationale veiligheid te waarbor- DE PRUISISCHE LANDDAG Het reglement voor de verkiezing van den minister-president gehandhaafd Nadat Vrijdag de debatten in den Prufisi- schen landdag eenigen tijd waren voortge zet, werd het nat.-soc. voorstel om het oude reglement betreffende de verkiezing van den minister-president weer in te voeren met 212 tegen 208 stemmen verworpen. Voor het voorstel stemden de nat-soc., de Duitsch-nat, de Duitsche Volkspartij en de Duitsch-Hannoveranen. Het resultaat der stemming werd door de nazi's met gejoel ontvangen. Daarna werd ln stemming ge bracht een voorstel der communististen om onmiddellijk alle betalingen, voortvloeiende uit het plan-Young, stop te zetten. Bij deze stemming werden slechts 129 stemkaarten afgegeven. De landdag kon derhalve geen besluit nemen, waarop de zitting werd op geheven. De communisten schreeuwden rechts, waar men aan de stemming niet had deel genomen, in koor toe: „Weg met de tribuut knechten". De volgende zitting zal waarschijnlijk 22 Juni plaats hebben. Volgens een nader Wolff-telegram werd ter zitting ook nog, op communistisch voor stel, een votum van wantrouwen tegen het kabinet Braun-Sevéring met 253 stemmen (rechtsche partij en communisten) aange nomen. De andere partijen namen aan deze stemming niet deel, wijl zij deze ontoelaat baar achten. De vechtpartij op 25 Mei Zooals bekend, had het centrum na de vechtpartij in den Pruisischen landdag op 25 Mei een motie ingediend om de natio naal-socialistische en communistische frac tie aansprakelijk te stellen voor de aange richte schade. De nationaal-socialistische fractie heeft thans op haar beurt een motie ingediend, om den tot het centrum behoorende vice- voorzitter Baumhoff, die destijds de ver gadering leidde, aansprakelijk te stellen, aangezien door zijn tekortkoming de vecht partij mogelijk werd. ITALIE'S TE ENGE GRENZEN i Het probleem naast de Fransche veiligheid en de Duitsche vrijheid GRANDI IN DEN SENAAT Grandi de Italfiaansche minister van Bui tenlandsche Zaken, heeft Vrijdagmiddag in den Senaat een redevoering gehouden, welke ongeveer twee uren duurde. Ten aan zien van „ontwapening" omschreef hij nog maals het bekende Italiaansche standpunt Italië gelooft evenwel dat de moeilijkheden te Genève niet onoverwinnelijk zijn. Na gesproken te hebben over de politieke en moreele verbinding tusschen ontwape ning en de herstel- en oorlogsschulden her haalde hij Mussolini's ëisch dat er een slot- streep in de schuldenaangelegenheid moet worden getrokken. Italië wil er toe meewer ken de principes van Bazel door te voeren. Grandi waarschuwde te.gen de voor alle landen schadelijke tariefbeperkingen. Sprekende over de Donaukwestie zeide hij: Het Duitsch-Oostenrijksche Tolunieplan zoomede het Fransche plan van Tardieu, bevatten nliet de voorwaarden voor een eco- nomlschcn wederopbouw. Grandi kwam er tegen op dat een economische eenheid, welke zou moeten berusten op de basis der oude Habsburg-monarchie, behalve Galicië ook niet Triest en Fiume zou omvatten, de eenige toegangswegen tot zee, waarover het gehecle verkeer der Oostenrijksohc monar chie is gegaan, terwijl gebieden, zocalsBes- sarabië, Servië, de Dobroetza en Macedonië welke niet tot de monarchie hebben be hoord er in begrepen zouden worden. Italië heeft in MiddenEuropa niet alleen economi sche en politieke belangen, doch aan aan zienlijke financieele belangen te beschermen Grandi sprak zich in dit verband uit voor spoedige behandeling van het geval-Oosten- rijk. Hij gaf voorts uitdrukking aan het ver langen van Italië om Duitschland zijn vrij heid en gelijkberechtigdheid terug te geven Met de door Frankrijk geeischte veiligheid heeft Italië rekenling gehouden door de on- derteekening van het verdrag van Locarno. Doch ook Italië heeft zijn probleem voor de geheele wereld te plaatsen een probleem dat niet mrinder ernstig is dan dat der vrij heid en veiligheid. Dit is een levenskwestie en betreft de toekomst van het Italiaansche volk, diat 42 millioen zielen telt en over 15 jaren tot 50 millioen zal zijn aangewassen. „Kunnen deze. millioenen leven. Indien zij opeengepakt zijn op een gebied dat de helft uitmaakt van Frankrijk, Spanje of Duitsch land. dat geen ruwe producten bezit, dat gevangen zit in een gesloten zee, terwijl zijn. handel verder reikt dan tot deze zee? Deze kwestie, de levenskwestie van Italië, behoort in het kader der groote kwestie van den we deropbouw der wereld. Wij éischen dat zij zoo zal worden opgevat en opgelost". Grandi eindigde met de verklaring, dat de Ontwapeningsconferentie en de conferentie van Lausanne, zoo spoedig mogelijk goede oplossingen dienen te brengen. Gewoonlijk worden internationale kwesties slechts langs een diplomatieken weg van geleidelijkheid opgelost. Ditmaal echter kunnen de volken niet wachten. De volken eischen dat men ze naar een minder onzekeren toekomst zal leiden. gen. DE REGEERING BRAUN EN DE PRUISISCHE LANDDAG Gisterochtend heeft het afgetreden Prulisi- sche Kabinet vergaderd en is tot de conclu sie gekomen, dat art. 24 van de Pruisische Grondwet, zeggend, dat de Landdag 't recht heeft elk lid van 't staatsministerie te ont bieden, niet geldt voor een reeds afgetreden maar nog dienstdoend kabinet Minister president Braun heeft dit ter kenmis van den president van den Landdag gebracht en hiermede dus geweigerd gevolg te geven aan 't verzoek voor 't Huis te verschijnen. De Landdag heeft Vrijdag zijn werkzaam heden weer niet ten einde kunnen voeren. Toen namelijk de communistische motie, die het staken van alle reparatiebetalingen ver langde. In stemming zou worden gebracht, verliet de garische rechterzijde de zaal. Het quorum was niet meer aanwezig en de pre sident zag er van af voor heden nog een nieuwe vergadering bijeen te roepen. De Landdag is thans weer naar huis tot 22 .TunL De mogendheden om advies gevraagd De Britsche regeering is thans doende, de meening der voornaamste mogendheden, die te Lausanne vertegenwoordigd zullen zijn, in te winnen, over de vraag, of al dan niet, zooals voorgesteld werd een economische wereldconferentie zal worden bijeengeroepen I Reeds word aan de regeeringen van Frankrijk en Italië haar advies gevraagd; een zelfde vraag wordt thans gericht tot Duitschland. Belg| en Japan. Er zal geen enkele definitieve beslissing worden genomen aangaande datum, plaats cn agenda r,: -onferen. alvorens r'e an'- ..ooi'dr.i 'I ge.-dheden binnen ziin. Schoolnieuws. PROF. DR. C. VAN GELDEREN Prof. Dr. C. van Gelderen, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, wordt a.s. Dinsdag GO jaar. stuursreceptie verschenen vele autoriteiten en corporaties. Ook de schoolkinderen hébben feestgevierd. Pp het schoolplein is in 'n gevel een gedenksteen geplaatst. Ook is er nog een schoone feestelijke avondsamenikiomst in het geweest. OPGEHEVEN Te Exmorra (Fr.) is het aantal leer lingen der Openbare School tot 6 (zes) ge daald, reden waarom de Gemeenteraad met algemeene stemmen besloten heeft, onder goedkeuring von Gedep. Staten van Fries land. die school op te heffen. Te Rijswijk (bij Woudrichem) is de Openbare School met ingang van 1 Juni j.l. opgeheven. DE LINDBERGH-ZAAK weer een „yusschenpersoon" gearresteerd. Het is de Neiw-Yorksche politie bij een razzia gelukt, den gangster Salvatore Spi- tale, die, zooals bekend in opdracht van Lindbergh onderhandelingen heeft gevoerd met de onderwereld ter zake van terugbe zorging van het ontvoerde kind, met vijf andere personen te arresteeren. HERRIOT KABINETSFORMATEUR Zooals verwacht, heeft president Lebruin Vrijdagmiddag Herpiot met de opdracht tot vorming van een kabinet belast. Her riot heeft de opdracht aanvaard en bracht die ge bruikelijke bezoeken aan den aftredenden minister-president Tardieu en aan den voorzitter van de kamer en van den senaat. De kamer heeft met 504 van de 545 uitge brachte ©temmen Fernand Bouisson tot voor zitter herkozen, de senaat koos met 228 d>e 245 uitgebrachte stemmen den nadicailen Venator Jeamneney. Het nieuwe kabinet Later wordt gemeld: Het ministerie as gisteravond laat gevormd. Premier en minister van buitenlandedhe zaken is Harriot. Paul Boncour ontving de portefeuille van oorlog en Germain Martin die ran financiën CHINA EN JAPAN De Chineesche regeering heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond een tot nog toe strikt vertrouwelijk memorandum doen toekomen, waarin nogmaals een drin gend beroep wordt gedaan op de buitenge wone assemblée en de commissie van ne gentien, om terstond maatregelen te nemen, om een verdere verscherping van den ge spannen militairen toestand in Mandsjoerije te verhinderen. De vijandelijkheden in Manldsjoerije zijn nooit gestaakt, aldus deze nota. De bezet ting van Mandsjoerije door de Japansche troepen gaat verder. Nieuwe troepen wor den geconcentreerd. In den komenden tijd kan een aanval over een groot front op de Chineesche troepen worden verwacht. De Mandsjoerijsche regeering is geheel in han den van Japanners. Men verwacht, dat naar aanleiding van dit memorandum de commissie van negen tien op 12 Juni a.s. te Genéve zal bijeen komen. nieuwe crisis in griekenland De regeering Papanastasioe, die verleden week gevormd werd, is reeds weer afgetre den. de eischen in het sklarek-proces. Tegen Leo en Willy Sklarek is gister te Berlijn een straf van zes jaar tuchthuis en tien jaar verlies van burgerlijke eere rechten geëischt. Tegen den boekhouder Lehmann twee jaar gevangenisstraf. Tegen de directeuren der Stadtbank, Schmitt en Hoffman, twee jaar gevangenis straf en verbod van bekleeding van open bare ambten voor vijf jaar. Tegen de andere verdachten, leden van het gemeentebestuur, onder vie dus de oud- burgeimeesters Schneider, Degner, Kohl, we gens passieve omkooping, gevangenisstraf fen van één jaar tot anderhalf jaar, even eens met verbod van bekleeding van open bare ambten voor den tijd van 5 jaar. hevige aardbeving. De seismograaf te Mexico heeft een .bui tengewoon hevige aardbeving, welke onge veer 20 minuten heeft geduurtd en han-d waar-chijnlijk in d n staat Oaxaco k g-.egen ger gistreerd. Cornelis van Gelderen werd 7 Juni 1S72 te Schoonhoven geboren. Aanvankelijk was hij werkzaam in den boekhandel te Arnhem, Nijkerk en Nijmegen van 18881893, doch zijn lust tot studie liet hem niet los en hij ging als student naar de Theol. School te Kampen. De wetenschap van het Oude Tes tament en de studie der Semietiische talen trok hem sterk aan en zoodoende vertrok hij in 1S99, nadat hij het candidaatsexamen afgelegd had, naar Duitsch lin<d cn studeerde aan de Universiteit te Leipzig en Berlijn, alwaar hij in 1902 promoveerde op een proef schrift. getiteld: „Ausgewahlte Babyl-Assyr. Briefe transcribirt und iibersetzt". Op 22 Dec. 1901 aanvaardde hij het predik ambt te Schoonebeek. In 1904 volgde zijn benoeming tot lector aan de V. U. om les te geveijvin Hebr. Taal en archacologische sa- era. Binnen het jaar volgde zijn benoeming tot hoogleeraar, speciaal om onderwijs te geven In de sernietische letteren. In 1906 werd Dr. v. Geldetren benoemd tot buitengewoon hooglceraar in de faculteit der Godgeleerdheid, waarin hij dc an het O. Testament doceert. Van zijn voornaamste werken noemen we: Het Principium Theologiae en de Arc/.aco- Sacra (1904); Israël. Oudheidkunde en Archacologia Sacra (1905); De hoofdpunten der zielsgeschiedenis van Job (1905); San- herib (1915); De God Israëls en de goden van Babel (1919); De boeken der Koningin (le deel in 1926); voorts artikelen in de Chr. Encyclopaedic in de dcelen 1-5 (192G1929); Behalve in Nederlandsche. verschenen ook buiteplandsche tijdschriften artikelen van zijn hand. De nu 60-jarige is ridder in de ordi8 van den Ned. Leeuw. Prof. Ir. J. A. VAN DER KLOES. Op 1 Augustus as. zal het 50 jaar zijn ge leden, dat Prof. Ir. J. A. van der Kloes, oud- hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, werd benoemd tot leeraar aan de toen malige Polytechnische School te Delft. Heden viert Prof. van der Kloes zyn 87sten ver jaardag. congres-handelsonderwijs Te Londen zal ram 25—29 Juili een Inter nationaal congres voor Handelsonderwijs wonden gehouden. De eindterm ijn voor gifte is 30 dezer bij den secretaris, 3 Ends- Leigh Street, London, W.C. I. vac antiecursus te londen Van 14 tot 21 Juli zal te Lom den im barnd met het 5de driejaari ij ksohe congres in d*e International Society for Commercial Education een vaoantiecureus voor haindels- wetensóhappen worden gehouden, georgani seerd door de Britsche Vere-eniging Handelsonderwijs. De aanmelding moet ech.i-eden bij den secretaris: 3 EmdBleiiglh Street, Lomdon, W.C. I. LEERAARSBENOEMINGEN. Amsterdam (Ver. voor Chr. M. O.), J. van der Horst te Amsterdam, als tijdelijk leeraar in Godsdienstonderwijs. Ing. 1 Sept. HOOFDBENOEMINGEN. Gouda (te openen Herv. School Korte Akkeren), L. Pitlo, hoofd te Maarn, (Verb, ber.). In de vacature aan de School Gouwe 103 is nog niet voorzien. Waverveen, J. J. van Dasier, ond. te Putten (G.). ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Zoetermeer-Zegwaart (Chr. Nat. School, hoofd D. Riezebos), G. G. de Snoo te Rotterdam. Voor tijdelijk. Heinenoord (hoofd W. van der Zwaai) mej. J. Smit te Amsterdam (Watergraaf smeer). Varsseveld (Herv. School, hoofd L. Boomkamp), mej. J. Berrevoets te Doetinchem iKoekange (Dr.), mej. G. Jongsma te Soest. JUBILEA. De heer P. Maaskant hoofd Chr. M.U. L.O.-School te Bodegraven, mocht Woensdag 1 Juni a.s. herdenken, dat hy 40 jaar geleden zyn intrede deed by het Chr. onderwijs. De heer Maaskant begon zyn loopbaan als onderwyzer op 1 Juni 1892 te Alblasserdam (Kinderdijk). In 1893 verwisselde hy deze plaats met Ridderkerk. Zijn derde plaats als onderwyzer was Leerdam (1896), waar hij tot 1902 bleef. De jaren 18991902 was hij daar hoofd der school. In 1902 vertrok hij naar Doesburg, om als hoofd der Mulo-school al daar tot 1 Febr. 1910 te arbeiden. Op laatst genoemden datum werd hy hoofd der Chr. Mulo-school te Bodegraven. Twee jubilea vier de de heer Maaskant hier, n.l. zijn 25 jubileum als onderwijzer in 1917 en zijn 25-jarig jubi leum als hoofd in 1924. Bij beide jubilea bleek de groote waardeering en achting, die men voor den persoon en den arbeid van den heer M. in Bodegraven hoeft. Onder zyn leiding is de Mulo School onder Gods zegen zeer uitgebreid. Begon hy in 1910 met 50 leerlingen, thans is dat aantal geklom men tot 202. Vanaf 1910—1930 was die School de Groen van Prinstererschool, maar door het groote aantal leerlingen werd omge wisseld met het grootere gebouw de Verhoeff- Rollman^chool. I. S. KÏJNE De heer I. S. Kijne, directeur van den Normaalileemgainpg te Mi-ei (Nieuw-Guinea), uitgaande van de Utreahtsche Zendings- vereerwiigiinig, is met verlof in ons land ge komen. SCHOOUUBILEUM. Te Oostburg herdacht de Chr. School- vereeniging „Immanuël", dat 50 jaar ge'eden de School met d»n Bijbel werd geopend. Ds. K. Veen, van Oude- en Nieuwe-RiHt zijl, die 25 jaar geleden secretaris van T Scboolbe- stuu" was, hield een fee-trep een E. EXAMENS promoties GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gepromoveerd 13 tot Doctor in de Geneeskunde, p proefschrift getiteld: „Bijdrage tot de kll- .jic-k en therapl der retroflexionterl", de heer Tan Tilok An. gob. te Paree (Java). academische examens E. H. de E RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: eneesltunde: artsex., de heeren J. Lichtveld te Oegslgeest. L C. Breebaart te^ Voorburg, A. K. Weerbericht. Nieuwenhuis te Leiden. A. j en A. de Vri C. M< GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. chap: doel j fif »ej. Ol aanvull. doet. P. Bauei Recht: de Pieterma: Sociale Aardrijkskui ej. A. C. Hoekstra. Apothekersasslaent, de heer H. Joret te Zwolle RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Goal.: de hi E. "VVoldringh; seml-artsex de heer- iej-man. W. Boersma en VV. van Dalpt ix., de hi P. A. Abby i Dr L. Bar theor. ex-, d< H G. Kuit; ls erdlngen te Zoelmond !ljn te Bilthoven. Dej eihdlgd. mes M. H. A. van H. G. A. Eijgen- Hartouiker i eindexamens-marnix gymnasium ROTTERDAM. 3 Juni. Eerste groep. Gesl roor dipl. B: mej. Sa. E Timmers en de heerei I van der Drift. J. van Duyvendijk. P. K. dc examens-stuurman examens-machinist DEN HAAG, 3 Juni. Ge>sL voor dipl. A de heeren J. H. L. de Slegte te Rotterdam en J. Burgerhout te HUlegersberg examens-,jjennenoord" ZUIDLAREN. 2 en 3 Juni Aan het examen op „Dennenoord" ter verkrijging van het Rljks- diploma Ziekenverpleging B (verpleging van Krankzinnigen en Zenuwzieken) namen 17 cand. deel, waarvan slaagden de broeders T. Hoog- steen, S. van der Laan, H. Nap, IC. Vliestra en E. L. Waterbolk, en de zusters F. Bakker K. Bouwman. F. Bult, F. Koetje, T. Kool. F. Kul- tert, A. Planting, A B. Prins. A. Smith, C. W. S|>u"isi.im, B nvagen.. Regeeringsgedelcgeerdert waren de heèfen Dr H. J. Lubberman, Inspecteur van het Staats toezicht op Krankzinnigen te Den Haag en Dr M. Westerterp, geneesheer-directeur van „Bel leroord" te Bellen. Tevens werd hun uitgereikt hit diploma met Insigne der -Vereen.--tot Ghr. verzorging van Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan Hoogste stand te Vestmanor 770.2. Laagste stand te Stockholm 752.3. Stand vanmorgen halftwaalf 760.2. WEERVERW ACHTING (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. le De Bilt) Land- en Tuinbouw. uitvoer van pootaardappelen Regeling treedt binnenkort in werking De waarnemend directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van be langhebbenden, dat een uitvoerregeling van pootaardappelen op grond van de Land- bouwuitvoerwet 1932 is voorbereid. Het ligt in de bedoeling der Regeering deze regeling dezer dagen in werking te doen treden. De regeling houdt in, dat het verboden zal zijn pootaardapelen uit te voeren of aan eenig middel van vervoer ten uitvoer aan te bieden, welke niet zijn verpakt en niet zijn voorzien van merken of teekenen ten bewijze, dat de aardappelen blijkens keu ring voldoen aan de voor pootaardappelen gestelde vereischten. Voorts ligt het in de bedoeling, de vereeniging Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst (N.A.K.) bevoegd te verklaren tot uitreiking van de voorbe doelde merken of teekenen. In verband met het bovenstaande wordt aan belanghebbenden, die in het vervolg pootaardappelen wenschen uit te voeren of voor invoer in aanmerking komende poot aardappelen, in deii handel wenschen te brengen, in overweging gegeven, onverwijld hun gewassen voor keuring aan te geven bij voorgenoemd lichaam, hetwelk daarom trent nadere bekendmaking zal doen. Kunst en Letteren. ORGELBESPELINGEN ALKMAAR In de Groote- of Laurenskerk te Alkmaar vangt dit jaar de serie aan, door den heer Jan Zwart, te geven oip Donderdag 9 Juni vervolgens op 23 Juni, 7, 21 Juli, 4, 18 en Augustus, 89 uur. Uit Oost-Indie de orang-pendek BATAVIA, 2 Junii. (Aneta). Een tellegrern uit Medan méldt, dat die Sumatra.post ver neemt, dat de oontoleur von Roken aan hét Gewestelijk Besituiur als volgt seinde: De huid van een Orarug pendek-baby en een compleet geraamte, Lang 43 c.M. zijn op mijn kantoor gebracht. De huid is niet behaard, het hoofdhaar lichtgrijs. Het geraamte lijkt m.i. veel op dat van een mensch. Er zijn ook enkele tandjes aanwezig. Het geraamte za.l worden opgezonden naar het Zoölogisch Museum te Buitenzorg, zoodat spoedig de tijd zaJ zijn gekomen, waarop een weten schappelijk oordeel zal zijn te vormen. de in- en uitvoer BATAVIA, 3 Jund. (Aneta). Het verslag dei' Kleine Welvaartcommissie over Maart 1932 acht de export-cijfers niet ongunstig. Het gewicht van den uitvoer 6teeg met 194.300 ton tegenover Februari, terwijl de «aarde met f 14.100.000 toenam. De invoer steeg in Maart 1932 tegenover Februari 1932, zoou-el in gewicht als in waarde. De toene- ming bedroeg resp. bijna 26.800 ton cn I f 11.000.°00. De vermeerdering van het ge- j M ra" Vn invf-r van garens en onge- lv..kt on, "eo ';en bij de maand Zwakke tot matige N.W. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of géén regen, weinig verandering in temperatuur. buitenlandsch weerbericht Ons land blijft bij voortduring in het zadelgebicd tusschen de beide depressies in het N.O. en Z.W. en de gebieden van hooge luchtdruk in het N.W. en Z. De beide laat ste nemen in beteekenis toe en vertoonen neoiging om over het Kanaal een verbin ding te vormen. Het gebied van koude dringt verder naar het Z. door, langs de begrenzing van de koelere stroomen uit het N. en de wamïere uit het W. OveY Frankrijk en Duitschland blijft de lucht betrokken. Het is te verwachten, dat de N. strooming nog eenigen tijd zal blijven aanhouden, met koel en bewolkt weer en wellicht nu en dan lichte regenbuitjes. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 10.4. 5 JUNI Zonsopgang 8.43 u.; Zonsondergang 8.14 u. Maansopgang 3.41 u.; Maansonderg. 10.09 u, 6 JUNI Zonsopgang 3.42 u.; Zonsondergang 8.15 4.36 u.; Maansonderg. 10.51 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd! 5 JUNI Van 's avonds 9.44 u. tot 's morgens 4.12 u. 6 JUNI Van 's avonds 9.45 u. tot 's morgens 4.12 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walahnt 3.08 3.24 Basel 1.83 1.29 Huningen 1.84 l.C'4 ltheinweUer -0.52 -0.42 KehJ 3.30 3.40 Maxaa 5.07 5.15 Jesheim 1.13 1.14 Mannheim 4.02 4.14 Lolir 2.12 2.25 Mainz 1.63 1.63 Bingen 2.50 2.58 Coblenz Trier Keulen Ruhrort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Venio Heden Vorig 2.97 2.98 1.13 1.16 2.84 2.86 0.70 0.61 2.82 2.88 1.57 1.59 1.46 1.44 2.68 2.64 2.29 2.34 1.98 1.95 10.89 10.93 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 4 Juni (Oude Amsterdamsche töd) Delfzijl 11.69-.— Heilevoetsi 3.32 15.56 Terschelling 9.14 21.35 Willemstad 4.27 16.51 Harllngen 9.56 22.18 Brouwersh. 2.44 16.(8 Helder le 4.30 7.37 Zierikzee 3.22 15.43 Idem '.e 16.5U 2U.U2 Wemeldlnge 3.41 16.06 lJmuiden 3.34 15.58 Vlissingen 1.50 14.08 H.v Holland 2.43 15.14 Terneuzen 2.20 14.42 Scheveuing. 2.58 15.24 Hansweert 3.04 15.29 Rotterdam 4.46 l7.il Helder le Helder 2e ilden 10.32 22.54 6.07 8.13 17.24 20.24 4.OS 16.34 >etel. 4.08 16.34 F 14.45 15.19 l 16.05 Maart 1931, bedraagt resp. 33 en 87 pet, in verband met de opleving van de binnen- lanidsche weefnijverheid. De to tail e invoer van Ned. Iniddë nam, ver geleken met Maart 1931, af met 67.300 ton, de waarde met f 10.000.000. de werkloosheid in april BATAVIA, 3 Juni. (Aneta). Het kantoor van Arbeid deelt mede, ten aanzien ven den toestand der werkloosheid in April, dat de ontslagen voortduren. Velen vertrekken naar Nederland. De capaciteit der 3e kl. op de mail'booten bleek onvoldoende. Het arbeidsleger in Delï verminderde met 116.977 man, of een derde van het totaail van Mei 1930 MOORD OP EEN VERPLEGER MAGELANG, 2 Juni (Aneta). Een verpleger van 't Kramatgesticht, de heer L. Smits, werd Dinsdagmiddag door een Bataksche verpleegde met een gepunt bandyzer in het hart gestoken. De heer M. was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. De dader, een Batakker, die tot 20 jaar was veroordeeld, en reeds 7 jaar in het gesticht was verpleegd, was altijd rustig geweest, zoodat men aan neemt hier met een geval van amok te doen te hebben. MALARIA-EPIDEMIE BATAVIA, 2 Juni. (Aneta). Speciale genees kundige hulp is ingeroepen voor een strand- kampong in het Tagerangsche, waar een mala ria-epidemie is opgetreden. Honderd personen zijn door malaria aangetast, hetgeen mede een gevolg is van de talryke vischvijvers, die broed plaatsen vormen voor de muskieten in den om trek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2